Deze week met Engelse en Franse boekjes bij tv cetaE Brick Bradford Taalstudenten aan de slag! Ilit de Haagse hof geplukt- Opwindende vangsten in radiowedstrijd Stadionpaniek: zestien doden Jesje en Josje Senmoet I-SPELDJE Het geheime dorp DINSDAG 5 OKTOBER 1965 ETHERGOlVENETHEBGOlViN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN ITHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOLVEN. (Van onze radio- en tv- redactie) BUSSUM Vrienden en vrien dinnen van Walter en Connie, hier komt groot nieuws voor u! Mis schien hebt u zich wel eens afge vraagd hoe dat beroemde televisie echtpaar het toch altijd maar klaar speelde zich zonder achternaam bekend te maken bij tijdelijke werkgevers of nieuwe kennissen? Welnu, op hun reizen in het bui tenland gaat dat niet meer en daarom noemen zij eindelijk hun achternaam en wat dacht u? Ze heten Jansen! Vanavond zult u dat prompt verne men, wanneer u zich althans als cur sist tweede serie aan het tv-toestel zet precies om 7.33, met Ned. 1 ingescha keld. Dan verschijnt Walter en hij zegt: Hello! My name is Walter Wal ter Jones. And this is my wife: Con nie. En wat zegt Connie dan? Connie zegt: Hello. Prompt gaat Walter dan verder met de mededeling, dat „dit onze baby is". en ja, dan heeft Connie maar één toe lichting. die overigens alle jonge moe ders hebben: We think he is the most wonder ful baby in the world. Goed zo, Connie, dat is een prima <cpn. amusements muziek. 20.00 Utrechts Studentenkoor en- orkest: moderne muziek. 20.35 Liedere tal (gr.). 20.45 Moderne T Hilversum II 298 m. Avro 18.00 Niei 1Ï.15 Radiojournaal. 18.25 Johan Willem Friso kapel. 18.55 Vooi - :d-Rlng Tour 1905: Licht nma. 21.00 Dansmuziek. 21.20 Radar: "radioperiodiek. 21.50 Stereo: Promenade orkest: amusementsmuziek. 22.25 geloof datpraatje. 22.30 Nieuw! Televisie vanavond Nederland I: NTS 19.00 Nieuws in het kort. 15.01 Klaas Vaak. 19.05 Journaal voor ge hoorgestoorden. 19.33 Walter and Connie - Engelse les voor gevorderden (les 1). 19.47 Hout - van boom tot bouwwerk, odcumen- taire. 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 Parlemen taire Spiegel. 20.40 Have gun, will travel. TV- fllm. 21.05 Interpellatie: vraaggesprekken met bekende Nederlanders. 21.40 Boksen. NTS: 22 25-22.30 Journaal. 22.45-23.15 TELEAC >rgen (les 1). film. 20.26 De oude Dra 21.00 Muzikaal hernieuwde entree in de huiskamers! Spoedig verneemt u dan ook, dat de kleine jongen Gordon heet en daarmee is de voorstelling aan kant. Er is in de korte spanne tijds dat Waller en Connie van het scherm wa ren verdwenen ten bate van het zo merseizoen, heel wai gebeurd. Hoofd schuddende ouderen, die Walter niet zo'n verantwoordelijk echtgenoot von den met zijn twaalf ambachten en der tien ongelukken, kunnen nu óp-ade men: Walter is zich zijn positie als hoofd van het gezin nu goed bewust, hij heeft een vaste baan enhij sleept vrouw en kind overal met zich Verslaggever is hij geworden en hij bereist nu alle landen, dus dat kan weer gezellig worden! De eerste les zal helemaal handelen over de naamgeving van de baby. Die les duurt weer een kwartier en dan is het voor deze eerste keer afgelopen, maar de traditie van verleden jaar wordt netjes voortgezet: in het vervolg wordt weer eerst de vorige les her naald. Dat zal ook gebeuren op zon dagavond, als de eerste cursus op Ned. 2 verschijnt. REIS IN FRANKRIJK De cursus Frans, welke morgen avond tussen 7.05 en 7.20 voor het eerst op het scherm komt (ook Ned. 1), heeft een heel andere opzet. Dit wordt een oriënterende reis door Frankrijk en begint daarom met „aan komst op het vliegveld Orly, bij Pa- Hier geen televisie-echtpaar, dat u verwelkomt en u in zijn belevenissen doet delen, maar een „echte" ont vangst door Parijse gastheren, die u beroepshalve langs bezienswaardighe den voeren en u de Fransen (en Frangaise) leren kennen in eigen taal. Wanneer na 13 lessen, die worden opgesmukt met grappen en liedjes, de Franse sightseeing wordt besloten met een bezoek aan een Parijse nachtclub, wordt u verondersteld de toeristische conversatie meester te zijn en de ge zongen chansons te verstaan.... Het is echter zaak, dat u voor het volgen van de cursus van uw keuze gewapend bent met een lesboekje. Ze zijn verkrijgbaar in de boekhandel. De Engelse kosten 4.25, de Franse 4.75 per deeltje en u hebt een boekje per 13 lessen nodig. Goed succes! Italia-prijzen toegekend (Van onze radio- en tv-redactie) FLORENCE Japan, Engeland en Frankrijk wonnen in Florence de Itali a-prijzen voor televisie. In de afdeling muzikale werken kreeg de ORTF (Frankrijk) de prijs voor een ballet naar het verhaal van Mark Twain „De prins en de bedelaar" op muziek van Henri Sauget in choreografie van Ju an Corelli. De prijs in de afdeling drama was voor het televisiespel „Past entruded", ingezonden door de commerciële Ja panse tv-maatschappij NAB en de e- veneens commerciële Britse maatschap pij Granada (dochteronderneming van de ITA) ging strijken met de documen taire priis, toegekend aan „Wedding on Saturday". De extra prijs ging naar Amerika: het network CBS kreeg die voor het programma „Casals at 88". dat in Praag reeds de prijs van de Internatio nale tv-critiek ontving. IKOR: 22.15-22.35 Protestanten met mijter en kromstaf, filmreportage uit Zweden. België: Nederlands progr. Kan. 2 en 10: 19 00 Zandmannetje. 19.05 De lijfwachten, filmklucht m. Stan Laurel en Oliver Hardy. 12.20 Intern, jeugdkron. 19 30 Tienerklanken. 20.00 Nieuws. 20.25 Bonanza. 21.15 Omtrent Congo. BRT-lnzending voor de Italiaprijs 1965. 22.00 Religieus progr.: Protest, uitz. Dan vanavond maar eens boksen.... (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM Het is zover: we kun nen vanavond voor het eerst in dej geschiedenis van de Nederlandse tele-| visie drie kwartier kijken naar ama- j teurbokswedstrijden. Wat we tot nu toe hebben gezien waren hooguit een paar meppen in een speelfilm of televi- siespel, flardjes van wedstrijden om j de Olympische Spelen en....een paar! voorbeelden gegeven in een sportuit-j zending van de AVRO, die toen danig van leer trok tegen het boksen als sport, vanwege de excessen. Het ging stevig toe in die uitzen ding. er kwam bijna ruzie van tussen de voor- en de tegenstanders, welke j laatsten door de AVRO kennelijk wer den gesteund. Van nu af aan echter is dat alles vergeten...hoopt de AVRO, want zij is het. die de bokssport op het scherm introduceert voor Nederland! Bij stil zwijgende overeenkomst is er nooit boksen of worstelen vertoond, de om- oeporganisaties hielden zich voor uitzending van deze takken van sport. Dat is echter niet waar. Bij de NTS vertelde men ons, „dat geen van de omroepen er ooit naar heeft verlangd beroepsboksen uit te zenden (hetgeen in Amerika en vooral ook in Engeland zeer veel gebeurt en met geweldig veel sensatie gepaard gaat!), maar dat er geen officiële overeenkomst bestaat om het amateurboksen te negeren. „We doen het alleen niet, maar als de AVRO het wél wil doen, kan nie mand er iets tegen zeggen", zegt de NTS. En de AVRO doet het, ook al was zij het verleden jaar, die de hand schoen tégen het boksen opnam, 't Kan verkeren! De AVRO had haar kijkers dit winterseizoen op zes voet balreportages willen vergasten, maar daar heeft de KNVB een stokje voor gestoken. De Ned. Boksbond denkt er anders over en heeft de AVRO gaarne mede werking toegezegd bij het uitzenden van een reeks bokswedstrijden. Vana vond dan op Ned. 1 tussen 9.40 en 1C.25 uur drie partijen en als de tijd het toelaat nog een vierde. Voor wie niet kijken wil staat net 2 klaar. De schreden van de kampioene kunstrijden Marika Kilius op het gladde pad der lichte muze worden steeds steviger: dezer dagen trad zij op in Frankfort, waar zij werd begeleid door Otto Fats (rechts) en zijn „kat ten". HILVERSUM Bij de KRO zijn alweer opwindende vangsten gemeld in de Kanjer-koning-radio-hengelwed- strijd. De goede oude Maas blijft de meeste verrassingen opleveren en het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek in IJmuiden rolt van de ene verbazing in de andere... de biologen en andere medewerkers, welteverstaan. Zo haalde de heer Du Mez uit Poor- tugaal een snoekbaars van bijna 98 cm lengte, zo'n kilo of 8 wegende, op. Maar in de Brielse Maas zijn knapen van deze soort, die wel 20 pond moe ten wegen, gesignaleerd en het zit er wel in dat een van die nog aan de hengel wordt verschalkt eer de wed strijd half november sluit. Uit de Maas werd ook een rivierprik gevangen, en dat is een hoge zeldzaam heid, want deze komen wel voor, maar laten zich gewoonlijk alleen maar met een net vangen, omdat zij zich parasi tisch voeden en een onderstandige bek hebben, zeggen de deskundigen. Ook de Oosterschelde leverde deze week een prijsvangst op en wel een vijfdradige meun van 21 cm lang, een kabeljauwachtige vissoort, die langs onze kust voorkomt op plaatsen waar stenen en mosselbanken zijn. SEOEL Ten minste zestien men sen zijn om het leven gekomen toen een menigte van naar schatting 100.000 mensen opdrong naar een nieuwe sportarena, die slechts 30.000 mensen kan bevatten. De doden waren voor namelijk bejaarde vrouwen en kinde ren. De mensen raakten in paniek, toen de brandweer stralen water richtte op de wanordelijke menigte. Tevoren was een zwaar ijzeren hek door de duizenden vernield. Bij de TV? DROSTE pastilles altijd welkom! VANAVOND TE ZIEN 8.20 uur rubriek Parlementaire Spiegel. 8.40 uur nieuw avontuur van Richard Böone als revolverheld. 9.40 uur televisiebokswedstrijden voor amateurs. Ned. 2 VPRO 8.01 uur weer een avontuur van de domme politiemannen van Car 54. 8.26 uur Simon van Collem's Oude Draaidoos. 9 uur liedjes van Kurt Weill, gezongen door Dora Paulsen, Adèle Bloemendaal en Milly Scott. 9.30 uur korte speelfilm van Eric Terpstra: ,,De ander", handelend over het probleem van de homosexualiteit. 10.15 uur (CVK/IKOR) documentaire over de Zweedse kerk. VANAVOND TE HOREN 8.45 uur Franse kamermuziek op de plaat. 9.30 uur orgelconcert uit de Mozes en Aaronkerk in Amsterdam, te geven door de Franse organist Jean Costa. 10.45 uur Disco-rendez-vous met Victor Conselman. 8 uur eerste concert (lichte muziek) van de Nord-Ring tour 1965, met vedetten van zeven landen. 9.50 uur operettemuziek door het Promenadeorkest (stereofonisch) en 11 uur Ritme club met jazz en swing. TYE zon scheen en het leven leek *-) hem bijzonder goed. Weliswaai liep hij met een verbrande hand in een mitella, maar nu de pijn verdwenen was en alleen de arbeidsongeschikt heid overbleef, was er de heerlijk» onverwachte vrijheid. Veel in de zon gewandeld had hij niet deze laatst, jaren. Een baan en 's avonds de school, elk vrij kwartiertje de studie Jaar na jaar had hij zich een taak gesteld. Te kunnen trouwen, het hu.> de inrichting. Het was e: nooit kunnen dromen, dat het nof eens werkelijkheid zou worden. Maa op een dag was hij tegen zo'n oud dwaas vehikeltje opgelopen: met vee' gesleutel en een technische blik had hij het opgeknapt. Nou ja, nu ha<" pruts zijn hand was slechts een tijdelijk ongemaK. Pech moest je ook kunnen nemen Die enkele keer dat het voorkwam Hij kon een tevreden mens zijn, peins de hij. Het was er toch allemaal maar gekomen, precies volgens plan. Zich geestelijke schouderklopjes gevend wandelde hij door. Hij had er ook voor gewerkt. Een wil gehad. Als je iets heel vast wilde dan kon ie het bereiken. Alles, dacht hij ove*moe dig. Bij de showroom van de grote auto zaak bleef hij stilstaan. Achter d enorme spiegelruit blonken de wa gens. Links een knalrode. Mij te fel oordeelde hij. Die witte rechts wild Een wil hebben hij ook niet. Maar die daar in het midden vlak vooraan... dat was nou de wagen van zijn hart. Wat zou het ding kosten? Als hij nou eens tien jaar spaarde... Hij glim lachte tegen de auto. Hoorde niet her achter hem denderende verkeer dat langs trilde. Zag alleen de auto ver gat de tien jaar sparen en droomde zich achter het stuur. Auto en man staarden elkaar gebio Toen gebeurde het.... Heel langzaam, onmerkbaar eerst. schoof de wagen naar voren. D«? ma.i zag de koplampen naderen. Bleei staan, in zijn hoofd klopte het- „A'« je maar een wil hebt....' De auto gleed sneller nu, achter in de showroom stonden een paar heren, die verdwaasd staarden naar de door niets gedreven auto. Auto en man waren nog slechts gescheiden door de glaswand. „Een wil..." zei de man. Dj auto gaf een vreemd kreunend ge luid en in de spiegelruit spreidde zich een gigantische ster. De heren holden naar voren dc auto stond geleund in de ruit. De man rende al. Thuis ki n hij alleen zeggen: .Zo had ik het nie' bedoeld". En dit verhaa! is nog echt waai NCRV: 7 00 Nieuws en berichten. 7.10 Dagopening. 7.20 Klassie ke grammofoonmuziek. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.10 Geestelijke liederen (gr.) 8.30 Nieuws. 8.33 Lichte grammofoonmuziek en praatje. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstan den. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Klassieke grammofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 j pianomuziek (gr.). 11.30 Lichte nmuziek. 12.27 Mededelingen t.b.v.1 tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 VARIANT - Radio-snelbuffet. 13.30 Amuse- nentsmuziek (opn). 14.00 Sneltrein ingeslo- en, hoorspel. 15.00 Stereo: Kamerorkest en :angsolistklassieke muziek. 15.50 Bijbelver- telling voor de Jeugd. 16.00 Voor de Jeugd. 17.00 Hoorspel voor de Jeugd. 17.15 Jazzpers- "7.45 Draaiorgelmuziek. 17.50 ichting: Dc politie nu. 18.00 1 Nieuws. 8.10 Uitgeslapen (verv): lichte 11.40 Fluit en pil ie muziek. 12.00 Stereo: Licht instrumentaal ieptet. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Mede delingen voor land- en tuinbouw. 1230 Lichte orkestmuziek. 13.00 Nieuws. 13.10 Dingen van de dag en kalender. 13.25 Harmonie-orkest (opn.). 13.45 Gesproken por tret. 14.00 Carillonbespeling (opn). 14.10 Radio-kamerorkest en solist (opn.): klassieke muziek. 15.00 Voor de Jeugd. (16.00 Nieuws). 17.00 Voor de zieken. 17.30 Promenade orkest: amusementsmuziek. Televisie morgen ..ederlandl: NCRV: 17.00-1735 Voor de kinderen. België: Nederlands progr. Kan. 2 en 10. 17.00-10.00: Jeugdtelevlsle. 21. Op het politiebureau werden Ba rend en Berend naar een hoofdagent gebracht, die hen allerminst vriendelijk begroette. „Maar we zijn geen inbrekers," zei Berend ongeduldig. „We waren op zoek naar de fiets van Josje Joppers. die gisteren gestolen is. We hadden goede reden om te vermoeden, dat hij wel eens in de schuur van Krom kon staan. Zijn zoontje heeft hem vermoedelijk gestolen. Meneer Joppers wist van ons plan af. Belt u hem dan op, als u ons niet gelooft." „De tekenaar Joppers?" vroeg de hoofdagent. „Van de Vollershaven?" „Precies," knikte Berend. „Wij wonen een paar ^huizen verder. Vraagt u het De hoofdagent dacht een ogenblik na. Hij scheen nog te weifelen. Dan pakte hij de telefoongids. „Het nummer is 20807," zei Berend. De politieman draaide het nummer. Barend en Berend hoorden aan de ande re zijde van de lijn de bel rinkelen. Stel je voor dat meneer Joppers niet thuis was. Misschien werden ze hier dan wel vastgehouden! Maar nee. Josjes moeder zou immers ook opheldering kunnen verschaffen! De bel rinkelde nog een paar maaL De politieman wilde de hoorn juist op de haak leggen en zich met een boos gezicht tot Barend en Berend wenden, toen die aan het andere eind van de lijn een stem hoorden. Ze haalden opgelucht adem. „Ja, met hoofdagent Sevenbrink." sprak de politieman. „Met meneer Jop pers? Luistert u eens, meneer Joppers. Ik heb hier twee mannen op het bureau, die voorgeven dat ze op zoek zijn naar de Ïestolen fiets van uw zoontje. Wat? larend en Berend? Ja, dat klopt. O, u wist er van af, zegt u. Ze zijn volkomen betrouwbaar? Ja, natuurlijk. Maar waar om laten ze dat soort dingen niet aan ons over. Ik l De hoofdagent legde de hoorn op de haak en keek Barend en Berend aan. „Meneer Joppers bevestigt jullie ver haal," sprak hij dan. „Nu, laat dan maar eens horen waarop jullie je verdenkingen baseren." gratis bij tube snelfix tube velpon 1.10 „De mensen van de woonwagen lopen nogal met hem weg." „Dat is het hem juist, hij speelt mooi weer en jij doet het werk!" Hij zei met een geamuseerd lachje naar haar afgewende, boze ogen: „Ik weet wel, dat je van mij houdt, maar daarom kan een ander ook nog wel eens wat goeds doen!" „Wat jij goed noemt, zich met andermans zaken bemoeien!" Ze liep weg en hij nam de zak op om hem op de fiets te gaan binden. Hij zuchtte; niet om Christina's opstandigheid, maar omdat hij er niet zeker van was of zij geen gelijk had. Die Bonsma leek een bezield, maar een onevenwichtig mens. Hij zou misschien gevaarlijker blijken te zijn als medewerker dan als tegenwerker. Christina kwam het huis uit, toen hij al op de fiets zat en het hek uitreed. Hij zwaaide en zij zwaaide terug en keek hem na- Hij leek een nog jonge man met zijn slank figuur en de hoed, die het dikke grijze haar verborg. Een sterke man in alle opzichten. Ze ging de ren van de konijnen verzetten, toefde een ogenblik in de tuin, waar de struiken uitgelopen waren en de ribes al bloeide. Achter het huis kakelden de kippen, bij de buren zong een der dochters een schimplied op de Duitsers. Het detoneerde in de vredige lentedag vol zonneschijn en luwe wind. Het perzikboom pje, dat ze enkele jaren geleden op haar verjaar- DOOR H. H. VAN NIJNATTEN— DOFFEGNIES dag van Chris gekregen had, zag er onwezenlijk uit in zijn tooi van hardroze bloesems. De mussen hupten op het stoepje, waar ze de kruimels uit het ontbijtlaken neergeschud had. Het was alle maal zo gewoon, zo vredig en toch was daar de druk, die maakte, dat je nergens voluit van genieten kon; oorlog, onderdrukking, moord en roof. Toen viel haar oog op het veld met de donkere bremstruiken; het leek of er toch weer leven kwam rondom de dorre voet. Ze ging erheen, stak de weg over en bukte zich; ja werkelijk, tussen het harde gras en de heide staken jonge groene bremtwijgjes omhoog. Christina knielde neer en keek naar de voorjaarshemel, wazig aan de einder en vol gerucht van bijen en vogels. De rust keerde in haar gemoed weer; ze raakte vervuld van nieuwe hoop en vertrouwen. Wat de oorlog ook vernielen mocht, de wortel bleef onaangetast. Een paar dagen later, het weer was omgeslagen en 't motregende, kwam Chris, in zijn oude loden cape gehuld, de capuchon over het hoofd getrok ken, van zijn zoveelste expeditie naar het bos terug. In de gang riep hij al om Christina, die op de zolder de was ophing. Hij wachtte niet tot zij beneden was. maar liep met twee, drie treden tegelijk de trappen op. Ze stond daar met een wasknip tussen haar tanden en haar handen met de natte doek ertussen omhooggeheven naar de lijn. Zijn ongewone opgewondenheid deed haar een ogenblik in die houding verstarren. Ze vreesde alarmerende berichten over razzia's en huiszoekingen. „Is er iets met de mensen in het bos?" vroeg zij, terwijl de wasknip met een tik op de vloer viei. „Ze zijn weg, door die gekke Bonsma zo maar uit de wagen gehaald en ergens anders on dergebracht in een particulier huis". „Maar waarom?" vroeg ze en de punt van de doek, die nog niet vastzat, ontschoot haar. Ze kwam naar hem toe. te verbouwereerd om hem dadelijk triomfantelijk te zeggen, dat ze blijkbaar gelijk had, waar het die Bonsma betrof. „Ja. weet ik dat?" zei Chris en hij begon zijn met druppen bespatte cape met omzichtige geba ren af te doen. Er liepen beekjes over de zoldervloer. „Maar je laat het er toch niet bij zitten?" (Wordt vervolgd) Bij de NV? DRQS'I'K pastilles altijd welkom!

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11