Grootse ontvangst van het verloofde paar Waarom roken steeds meer mensen iuist Hunter Filter Daverende vliegshow in Rotterdam DAMESBEURS Magnifiek werk, zei Koningin Juliana Muur dicht voor de W estberli j ner s Organisatie klopte op de seconde MAANDAG 4 OKTOBER 1965 Bezoek Hitzacker was bijna niet doorgegaan HITZACKER Of het slechts een dreigement van Claus von Ams- berg was geweest wist zijn oom, Ju lius Freiherr von dem Bissche-Had- denhauzen niet. Maar bijna, zo zei hij, is het bezoek van prinses Bea trix aan Hitzacker niet doorgegaan. Zaterdagmorgen om even over ach ten belde zijn neef diens moeder, mevrouw Gosta von Amsberg op, verbolgen over een interview, dat zij vrijdagmorgen aan drie Neder landse journalisten (zie onze krant van zaterdag) had toegestaan. De verbolgenheid sloeg in het bijzonder op enkele waarnemingen en uit spraken, die in zijn ouderlijk huis waren gedaan. Gezien in het licht van deze publikaties, zo stelde hij, was het helemaal niet zeker, of hij en Beatrix die dag wel naar het El- be-stadje zouden komen. Alles is nu vergeven en vergeten, al dus onkel Julius. „Het zijn blijde dagen geweest, geweldige dagen, mag ik wel zeggen. Het verloofde paar was in elk opzicht verrukt over deze wijze, waar op het door de Hitzacker-bevolking is ontvangen en over de feestelijkheden die te hunner ere zijn georganiseerd". Tellen we alle minuten bij elkaar, die prinses Beatrix en Claus von Ams berg in de openbaarheid waren te zien, dan zijn het er niet meer dan 55 ge weest. Maar elke seconde hiervan werd intens beleefd, zowel door de Neder landse troonopvolgster en de uitge breide familie von Amsberg als door de zesduizend mensen op straat Hitzacker telt slechts 4000 inwoners de vijftig politiemannen en rechercheurs die over de veiligheid waakten, de der tien gemeenteraadsleden, die in het zweet huns aanschijns werden voorge steld en het tweede Duitse televisienet, dat Beatrix en het van top tot teen versierde Hitzaoker 's avonds bijna een uur lang op tien miljoen schermen in de Bondsrepubliek bracht. „Puur privé" Hoewel het bezoek van het ver loofde paar aan het Elbe-stadje als „puur privé" betiteld was. had show man Carl Heinz Hollmann van de Nederlandse prinses een ware film ster gemaakt. In zijn wekelijkse pro gramma ,.Schaufenster" belichtte hij haar op technisch volmaakte en bijna geraffineerde wijze- Herman Felderhof, radioreporter van de NCRV. dezelfde die de opzienba rende verlovingsvoorstelling in Ne derland op het televisiescherm bracht, lichtte in goed Duits toe en legde zo nu en dan enkele typisch Nederlandse aspecten uit- Zo vertel de hij dat paleis Soestdijk in de be zettingstijd voor iedere Nederlander het symbool van Oranjeliefde en vrijheidsdroom was- Zo sprak hij ook nu over de republikeinen en enkele voormalige verzetsmannen in de la ge landen, die tegen het voorgeno men huwelijk ageren. Uitgespaard Hitzacker was wat blij met Carl Heinz Hollmann. Het stadje met de bij na lege gemeentekas kon na afloop van het door regen geteisterde, doch be slist niet verregende bezoek zeggen ze ker 50.000 gulden te hebben uitge- f Advertentie) spaard. Alles wat spectaculair was, was door de Duitse televisie geëngageerd en betaald. De folkloristische dansgroep, die uit het Overijsselse Losser was overgeko men, het volkswagenzangkoor uit Wolfsburg, de uit Schiedam afkomsti ge en aan de Hamburgse staatsopera verbonden bas-bariton Arnold van Mill, die fragmenten uit „Zaar en Zim- mermann" ten gehore bracht, de open mercedes met aan het stuur chauffeur Otto Peniko die de afgelopen jaren ze ker twee miljoen kilometer met zo'n zestig buitenlandse staatshoofden heeft afgelegd, iedereen was buiten bezwaar van Hitzacker naar de Elbe gekomen om op de grens van twee werelddelen prinses Beatrix en haar verloofde hul de te brengen. Gouden boek ,,Aan het gouden boek, waar de Ne derlandse troonopvolgster en Claus von Amsberg als eersten een handtekening in hebben gezet, hebben we 300 mark gespendeerd,", aldus banketbakker en waarnemend burgemeester Karl Guhl, die zaterdagmiddag in het raadhuis van „een buitengewone eer en een bijzon dere vreugde" sprak. „Het viaggedoek, dat we in Groningen hebben besteld, kostte ons nog eens 250 mark. Dan heb ben we duizend oranje ballonntjes en vijfduizend papieren vlaggetjes laten komen, maar dat kan ons de kop niet kosten". Lachend voegde hij er nog aan toe: „De pen, waarmee het verloofde paar zijn handtekening heeft gezet, is welis waar een gewone pen, maar we hebben het ding tooh goed opgeborgen". In het gedrang van het benauwde marktplein viel zaterdagmiddag een Amsterdamse groep „foeten" op, dde ter ere van 'hun ontigroening opdracht had den gekregen in de publiciteit te komen. Boven hun kaalgeschoren hoofden ont vouwden zij een spandoek, waarop de naam van het dispuut Thalia stond ge schreven. Tot een toespraak kwam het niet hun leider wilde Claus von Ams- Enthousiast was de ontvangst voor prinses Beatrix en Claus von Amsberg in het Duitse plaatsje Hitzacker. Een schoor steenveger bood de Prinses een bosje bloemen aan tijdens de rijtoer in de open auto. berg het erelidmaatschap van het Am sterdamse studentensociëteit aanbieden wel tot de dingen die nu eenmaal bij een sociëteit behoren Grillig, luimig Onkel Julius, grillig, luimig, vol bonhomie, en zo adrem dat hij als quiz-master een groot televisiesucces zou kunnen zijn, zorgde het hele week einde door voor het nodige vuur werk. In het stadje, waarvan hij burgemeester is, waar hij politiek be drijft en waar niemand de nog met een feodale sfeer omgeven landjon ker durft tegen spreken, is men veel van hem gewend en bijna altijd heeft hij de lachers op de hand. Wij heb ben ook gelachen in zijn gezelschap bijna aan de lopende band. „Waarom ik kwaad werd, toen ik bij Beatrix en Claus in de auto zat", her haalde de „meester-kwinkslager Hitzacker", „Ik zou de man wel willen zien, die rustig bleef glimlachen als hij een zware camera op het hoofd kreeg. Uitgerekend mijn hoofd. Ik kan er toch al zo weinig aan hebben". In een wat ernstiger moment ver trouwde Onkel Julivs ons toe zeer onder de indruk te zijn van de ver schijning van Prinses Beatrix. ,,Ik mag haar graag. Ze is lief en beschei den. En wat ik ook gemerkt heb is, dat ze punctueel is. Dat is een goede eigenschap, die nauw samenhangt met gevoel voor orde Claus is al aardig met zijn Nederlands gevorderd. Als hij zich met zijn verloofde onder houdt, doet hij dit helemaal iu uu taal". Drie snelboten van de Westduitse Bij bezoek van Colegio Arubano ORANJESTAD „Magnifiek, een nieuwe eenheid die reeds had werk. Heb je dit zelf gemaakt?"! grenspolitie lagen op wacht in de Elbe, toen prinses Beatrix zaterdag haar triomftocht maakte. „Een voorzorgs maatregel", verklaarde een functiona ris. „Bij het bezoek van een lid van een koninklijke familie moet men op alles voorbereid zijn" Hoewel in het programma een kort oponthoud op de Weinberg was opge nomen om daar de oever van het an dere Duitsland in ogenschouw te ne men, werd dit op het laatste moment geschrapt. Onkel Julius wilde niet rechtstreeks toegeven dat dit uit politie ke overwegingen was, doch liet dit wel doorschemeren. Nederland zal binnenkort nog veel van de Hitzackers zien en horen. Op 23 ok tober-. als Onkel Julius tenminste uit het ziekenhuis is ontslagen hij is gistermiddag, onmiddellijk na vertrek van het „bruidspaar van het jaar" voor onderzoek van een doofheid opgenomen, die als gevolg van de oorlog is opge treden gaat hij met een gemeente lijke deputatie naar ULvenhout voor een bespreking met het Oranjecomité van Breda. De gemeente Wisch, waartoe Varsseveld onder meer behoort en die sinds de verlovingsdatum nauwe ban den met Hitzacker onderhoudt, is 13 november aan de beurt. Daar wordt op die dag een grote sporthal geopend, waarvoor onder meer alle gemeente raadsleden en de hele schutterij zijn uitgenodigd. Rode Pijlen op Ypenburg ROTTERDAM De Franse en Britse straaljagerstunt- teams, die zaterdag het inter nationale vliegfeest in Rotter dam zoveel spektakel gaven hebben na afloop de mannen van de luchtmacht op Ypen burg nog even laten zien wat vliegen is. De zeven Red Ar rows van de RAF hadden ken nelijk een bijzondere verras singstactiek: Na de show in de Maasstad raasden ze naar hun tijdelijke thuishaven Ypenburg terug zonder daar direct te landen. Eerst vlogen ze in keu rige formatie over Ypenburg, Voorburg, Den Haag, Rijswijk en Delft, gingen hoe langer hoe lager en stoven dan op zeer geringe hoogte over de basis. De eerste drie presteerden het op niet meer dan anderhalve meter hoogte over een der rolbanen tus sen de gebouwen door op het sta tionsgebouw aan te stevenen en daar met grote snelheid overheen te jagen. Als een der vele fazanten, die Ypenburg rijk is op dat moment een vluchtje over de baan had ge maakt, zou het dier zeker in de inaalt van een straalmotor zijn te rechtgekomen met alle gevolgen van dien Niet ondenkbaar was ook dat een brandweerwagen plot seling de rolbaan overstak. Even later gebeurde dat namelijk wel! GEEN PAS vroeg de Koningin. „Ja, maar mijn vader heeft me geholpen", ant woordde een leerlinge van het Co- legio Arubano, die in het lokaal voor handenarbeid een model aan bood van de Koning Willem III-to- ren. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard bezochten namelijk zaterdagmorgen dit college, doch konden slechts dit lokaal en het na- tuurkundelokaal bezichtigen omdat de leerlingen uit de andere lokalen ter begroeting aan de ingang opge steld stonden. Daarna ging de rondrit naai het water- destillatiebedrijf met elektrische centrale te Balashi. Directeur ir. J. Beck, die juist was teruggekeerd na enige lezingen op uitnodiging van de Verenigde Naties j het met gebrek aan drinkwater kam- j pende New York. vertelde dat de capa- citeit van de fabriek van 2500 Liter per dag tot 10.000 was verhoogd, doch dat BERLIJN Met ingang van vandaag zal Oost-Duitsland geen passen meer verstrekken aan Westberlijncrs die voor noodgevallen Oost-Berlijn willen bezoeken. Dit is zaterdag door een Westberlijnse woordvoerder gezegd. i>c Oostduitse maatregel is genomen, nadat besprekingen over de regeling van dergelijke pasjes tussen Oostduitse en Westberlijnse functionarissen waren mislukt. Pogingen van de Westberlijnse onderhandelaar, Horst Kobber, om het Oost duitse besluit uit „menselijke overwegingen" te herzien, mislukten. Een ander verzoek van Kobber om nieuwe besprekingen te voeren werd van de hand gewezen. hogen tot 13.000 liter. De stroomopwek king zal daardoor stijgen tot 114.000 kw. Voor destillatie is stoom van lage druk nodig, terwijl stoom van hoge druk voor radig is. Men heeft dus een generator nodig om de druk te verlagen. De gene rator gebruikt men weer om elektriciteit op te wekken, vandaar dat een centrale aan de waterfabriek gekoppeld is. Wegen scheiden Hierna scheidden zich de wegen van Koningin en Prins, H.M. opende een wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis te San Nicolas door onthulling van een bronzen plaat en liet zich door de heer J Melis, voorzitter, voorlichten. Hij vertelde dat zuigelingenzorg de voor naamste arbeid is. Er zijn nu twee ge bouwen voor 1700 gezinnen en men wil een derde gebouw bouwen. H.M. ontving twee bijzettafeltjes van het zeer harde kwihi-hput. Zij was ingenomen met hei geschenk en noem de het ..kostelijk". Z.K.H. opende de elektriciteitscentrale door overschake ling van een knop juist toen de wijzer op het controlebord op nul stond. Pas bij de tweede poging lukte dit. Daarna begaven de Koningin en de Prins zich naar hun hotel voor een korte j rust, waarna een maaltijd bij de Lago te San Nicolas en een bezoek aan de raffi naderij op het program stond. Voor de maaltijd was de pensionering van de kok j een maand uitgesteld. De Lago had met hot oog op de moge lijkheid van regen een overdekte ingang, die 700 dollar kostte, voor het gebouw gemaakt. Juist voordat de koninklijke gasten aankwamen, hield de regen op. De zesjarige Gina Botta mocht de Ko ningin bloemen aanbieden en gaf Haar op de tenen staande een kus. De Prins heeft de eerste steen gelegd van het Sheraton-hotel. Hij ondertekende een oorkonde, deed deze in een oranje koker en liet die door een opening in de Ondanks de verdeeldheid is er voor West-Berlijners steeds gelegenheid geweest, in noodgevallen familiele den in de Sowjetsector van Berlijn te bezoeken. Er werden pasjes verstrekt voor ge vallen van ernstige ziekte of voor begrafenissen. Zelfs werd van tijd tot tijd een regeling getroffen voor de christelijke feestdagen. Dit laatste zal wellicht niet opnieuw het geval zijn, omdat de communis tische autoriteiten hoge politieke eisen stellen. Wat dat betreft zien de Kerstdagen er voor de Berlijners er nu al som- ber uit. De communisten gebruiken thans echter een nieuw pressiemiddel. Met ingang van vandaag verstrekken zij geen pasjes meer voor ziekenbezoek en voor het bijwonen van begrafe nissen. Aran Westberlijnse zijde is gevraagd, dit besluit uit menselijke overwegingen te herzien. De bereid heid van de communisten, pasjes te verstrekken, heeft echter nooit Iets te maken gehad men overwegingen van menselijkheid. Zij had een politiek doel en nu dit niet kan worden bereikt is het met de goede wil gedaan. De uitslag van de Westduitse ver kiezingen heeft daar wellicht veel mee te maken. Het uitbuiten van menselijk leed geeft echter ook in de Berlijnse ver houdingen geen pas. Omdat Hunter Filter dé sigaret is voor rokers die geen filter willen proeven maar 'n sigaret. Probeer gerust alle filtersigaretten, ook komt terecht bij Hunter Filter. Stunters en springers hoogtepunten program ROTTERDAM Ruim dertigdui zend mensen hebben zaterdag middag een daverende vliegshow op en om de Luchthaven Rotter dam gezien. Een internationaal festijn zoals de Maasstad in jaren niet beleefde. Met een uitermate gevarieerd programma, waarin de ene prestatie na de andere verbazing uitlokte. En een orga nisatie die tot bijna op de secon de bleek te kloppen. Het waren ongeveer vier uren van goede propaganda voor de luchtvaart tevens. Daverend was de show, die ter gele genheid van het twintigjarig be staan der Vliegtuig-bouwkundige Studievereniging Leonardo da Vin ei (van de TH-Delft) werd gegeven niet in het minst om het geweld der straal- en zuigermotoren die met een snelheid van 200 tot onge veer 1000 km per uur soms angst wekkend dicht over de hoofden der toeschouwers vlogen. Maar ook om de verrichtingen der vliegers. Uiteraard stalen de straai- jagerstuntteams do show. Wat RAF- puoten van de „Red Arrows' en de „Patrouille de France" van de Gaul le's luchtmacht weten te bereiken grenst aan het ongelooflijke. Hoog tepunt was daarnaast de automa tische spiongen der 40 leden van de Eerste Nederlandse Parachutis ten Glub van 500 of 1000 meter. „Leer vliegen" Terwijl de duizenden met goede poli tiebegeleiding nog binnenstroomden langs de invalswegen gingen at de eer- J ste kisten de lucht in. Leden van de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart I lieten aan de lijn hun modelvliegtuigen I de zwaartekracht overwinnen. In dit voorprogram zag men ook twee zweef vliegtuigen van dezelfde vereniging keurig opereren. Een Tiger Moth van van de Nederlandse Luchtvaart School pikte (dat slaagde bij de tweede poging) een sleepnet op met de tekst „Leer vliegen bij de NLS". Kunstvliegen en zij verdienden die naam waren ae ouverture van het grote programma- Twee zweef vliegtuigen. een Sagitta en een KA- 6. bevestigden de klasse die beoefe naars van deze nobele sport kunnen (Van een onzer verslaggevers) Een voorproefje dor komende „Klapstuk ken" gaf het kunstvliegen met een Hawker Hunter van de KLu. Eenzelfde toestel van dc RAF deed een poosje later niets voor onze landgenoot onder. Sierlijke staaltjes van luchtgymnastlek. Nadat een Lockheed Starfighter met tomeloos geweld het toneel even had beheerst kwam dan het onderdeel, waarop duizenden speciaal wachtten. Twee Fokker Friendships lieten in een viertal vluchten hun menselijke lading los. bereiken. Een Tiger Mobh, drie Pi- per Cubs, drie Piper Cherokees en u«riai drie Cessna's van de NLS en de j IfMVVT i- Een veertigtal leden der Eerste Ne derlandse Parachutisten Club (250 200 sprongen per jaar) waagde zich aan de automatische sprong. Zo'n veertig seconden ver keerden zij in z.g. vrije val, ruim 20 seconden daarna bungelden zij aan de chutes naar de bodem van de luchthaven. Stil en in grote spanning werden de sprongen gade geslagen De altijd weer riskante on derneming slaagde, zij het dat een der dapperen bij het neerkomen be wusteloos werd en beenkwetsuren opliep ('niet ernstig) en dat een tweede een nat pak opliep KNVVL vlogen in keurige formaties over. De ervaren vliegers Thuring en Van Over vest toonden dat be trekkelijk kleine toestellen als de Piper Comanche en de Scintex Su- j per Bmeraude heel wat meer in hun mars hebben. De Emeraude voegde zich daarop indruk wekkend behendig in een belangwek kende formatie met twee Jodels, een Nord 1002 en een Piper Cherokee der Vliegclub Rotterdam. Groot contrast was een ogenschijnlijk logge „vracht- j wogen met vleugels", de Short Skyvan. Eenmaal In de lucht - na een snelle. Vprrlipn«l„liil.- korte start bleek de grote hanteer- LI till 11>. I/Cllj IV baarheid van het vry kleine toestel. I Het kan 18 passagiers vervoeren en Een Hawker Siddeley Shackleton van Coastal Command liet zich verdienste lijk zien. Zeer Interessant was ook de Handley Page Victor van de RAF, die even met een 950 kilometer per uuru uit Engeland was komen razen. Een bijzonder snelle bommenwerper, die atoombommen kan meevoeren en ove rigens nog op de „geheime lijst" staat D 18 cn een Morane Saulnier „Paris" De finale der Britten: zeven „rode pijlen", jet-trainer. Eerstgenoemde vijf vlogen Hawker Siddeley Gnats van RAF's rustig in formatie vele malen over, i vliegschooL Slechts een zeer op elkaar de laatste dartelde er met grotere I ingespeeld vliegen kan een dergelijk snelheid behendig omheen. De KLM I fenomenaal kunstvliegen in en buiten- stuurde een DC-8, die cén keer lang- formatie doen slagen, zaam, een keer snel over de luchthaven stormde, overigens niet eens zo spec- nutUge last van 2040. Deze vier kante kist met zijn stofzuigergeluid kan overal landen, heeft maar weinig ruimte nodig: het is, zo kan men zeg gen. een echte boodschappenjongen. Dartel taculair. Meer bijval kregen de „luchtballetten", zo leek liet althans, van drie Augusta Bell helikopters van de MLD en arie Sud-Aviation Alouette-wentelwieken I der KLu. Men kreeg een indruk van het grote praktische nut. die deze manussen-van-alles bezitten. De MLD was er ook met twee Grumman Trackers en 'n Lockheed Neptune, zeer goede twccmotorigen, die o.a. in Nieuw- Guinea veel rendement afwierpen. ht eett bonte, hij, In Pullos, een dorp bij Oldenburg (Nedersak- sen). meldde zich dezer dagen een 75-jarige, die een oproep had gekregen zich als rekruut bij het leger te laten inschrijven. De man had voor hel laatst in de Eerste We reldoorlog gediend. Hij kreeg een kop koffie en werd naar huis gestuurd want de oproep bleek voor een jongere naam genoot in een andere Blaats bestemd te zijn. Iet Joodse kerkhof van Bamberg, dat in juni werd besmeurd met ha kenkruisen en anti-Jood se leuzen, is gisteren op nieuw ingewijd. Behalve vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap in Zuid-Duitsland waren ook vele inwoners van Bamberg aanwezig. De schender van het kerk hof, de twintigjarige Rei- nard Wotzlk, zoon van een SS-officier, heeft des tijds bekend 23 grafste nen. openbare gebouwen en standbeelden met ha kenkruisen te hebben be klad. omdat hij geen tandarts kon worden. dagavond na een hart aanval in het kantonale ziekenhuis van Genève opgenomen. De 63-jarige Armeense musicus was naar Genève gekomen om een Internationale wedstrijd voor jonge mu sici bij te wonen. Zijn toestand zou bevredigend zijn, zo verklaarde een woordvoerder van het ziekenhuis. Sir Lancelot Oliphant. de diplomaat die in 1914 de Britse oorlogsverklaring aan de Duitse ambassa deur overhandigde, is zaterdag in de ouderdom van 84 jaar overleden. De dood van sir Lancelot herinnerde Britse diplo maten aan een gebeurte nis uit de tijd dat hij een tas met geheime diplomatieke papieren van Teheran naar Bag dad moest overbrengen. Bij de ambassade in Bag dad kwam een telegram binnen waarin stond „Stukken per olifant on derweg". Wat was nu het geval. Lancelots naam was verminkt overge seind. De ambassade seinde toen terug: „Een kameel zou goedkoper geweest zijn". Dat geldt oor de al net zo Franse Magistères. Bijna een half uur hielden deze in elkaar overlopende nummers met een ver bluffende techniek de toeschouwers In spanning en bewondering. De gekleur de rookpluimen rood. wit en blauw, die af en toe de gierende geweldenaars verlieten maakten dit geheel nog im posanter. Finale Nauwelijks was men hiervan bekomen, of twee Dassault Mirage III kwamen de finale openen. Een van de typen, die kans maken de verouderde Thunder- streaks van onze luchtmacht te ver vangen. De laatste demonstratie der Fransen, want de laatste nummers wa ren Amerikaans. Een Lockheed C130 Hercules transportkist bleek nog een betrekkelijk rustig verschijnsel. Het geweld, dat op Soesterberg thuishoort presenteerde zich als climax. Twee Sp- pcr Sabres toonden zich van dichtbij twee Mc.Donnell Voodoos, twee Repu blic Thunderchiefs, Zonder meer blij ken van macht der V.S. Hiertegen over had men wel eens Russen willen zien, maar die hadden laten afweten. Om streeks vijf uur kwam het einde met een formatie van vier machtige Con- vair Delta Daggers, die twee keer over Rotterdam denderden. Maar toen wa« het publiek al verzadigd en begon het zijn weg naar huis, met dreunende trommelvliezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5