DAT WAS ANDERS HET DAGJE WEL... „Sprookjes van deze tijd deed corso-achtig aan Leidens burgemeester at haring... met kop en al Zingen bij de poppenkast Kinderen juichten soms uitbundig Vaandelrijke parade Ds. Lamping waarschuwt voor logisch „geloof MAANDAG OKTOBER 1965 li wait ts er weer heerlijk, gezon- M 9€n wi' het- koude Van der. Ij Werfpark. De steunpilaren van de Koraalmuziek zullen.-het vol houden, daarvan kan elke Lei- denaar overtuigd zijn. Dit jaar was de belang stelling weer wat groter, volgens Herman Stenz. Op de eerste oefenavond in de Waag kwamen LEIDEN De traditionele 3-okto- ber parade, die voor de militaire autoriteiten nogal problemen schept als het jaarlijkse feest op een zaterdag wordt gehouden, droeg dit keer een bijzonder tintje. Voor het eerst werden namelijk drie vaandels meegevoerd in de parade, een novum, niet alleen voor Leiden maar voor 'het gehele land. Vooral oudere toeschouwers bleek dit iets te zeggen te hebben. Ver scheidenen zagen we de vaan dels ten minste eerbiedig groeten. Elk. der drie krijgsmachtonderde len was nu door een eigen vaan del vertegenwoordigd. Aan de parade namen ongeveer 2000 militairen deel, terwijl voorts eni ge tientallen gepantserde voertui gen meereden, waaronder het nieuwe DAF-wielvoertuig YP-408. De Koninklijke Militaire Kapel en de Kapel van de Kon. Lucht macht waren ook actief tijdens de parade. Als parade-inspecteur fungearde commodore G. W. de Zwaan van de Kon. Luchtmacht, terwijl kolo nel D. van Dijk de functie van paradecommandant had. LEIDEN Zwart op wit een me- j ning' weergeven over een evenement i als de 3-oklober-optocht kan een i i moeilijke zaak zijn. Vooral als die ij optocht op de schrijvende toeschou- jiver, die wij bij zulke gelegenheden i nu eenn'aal zijn, een niet zo geslaag- de indruk maakt. Want en dat is de andere kant van de medaille er is door velen hard en enthousiast gewerkt om van de reclame-optocht „Sprookjes van deze tijd" iets moois 1 te maken. En als men di-t in aan merking neemt, is het onbillijk om met één pennestreek die optocht als „waardeloos" te bestempelen. Zover willen wij ook beslist niet gaan. Maar dat wij deze 3-oktober- optocht een hoogvlieger vonden, nee. dat kunnen wij niet zeggen. Voor ons J was de optocht te veel een herhaling van het recente bloemencorso en de be- drijfsoptocht van de Leidato. Waar- j mee natuurlijk niet gezegd wil zijn, dat wij geen waardering zouden hebben voor de sublieme staaltjes van bloem- sierkunst, die ook nu waren te zien. Waar van een 3-oktober-optocht ver wacht men nu eenmaal iets anders, iets eigens, ook als het een reclame-optocht H betreft. I Geestigheid c. Dit wat de optocht als geheel be- l* treft. Daarnaast hebben we met ge noegen gekeken naar verscheidene in- - dividuele prestaties, waaronder enkele a bijzonder geestige. Goede geestigheid kan er niet genoeg zijn in een derge lijke optocht, vonden wij. En wij wor den daarin gesterkt door de reactie van het publiek. Het grootste deel van de optocht werd vrij „lauw" gadegeslagen. Maar een wagen als die van een weekblad, dat de Flinstones naar voren schoof, verwierf een bescheiden applausje, overstemd voor een uitbundig gejuich van kinderen. „Daar heb je Fred", klonk het en de vreugde van de her kenning golfde door de jonge gele- Een radiozaak behaalde soortgelijke eer met Barend de Beer en twpe jene verkoningen brachten bij menige toe schouwer een vrolijke lach teweeg door de manier waarop zij hun pro- dukten gestalte hadden gegeven. De Felicitatiedienst liet op demonstratieve wijze zien hoe groot en hoe lief hij wel is en een bandenfabriek oogstte veel hilariteit door clowneske bandenman netjes door de stoet te laten dartelen. Enorme varkens met een vrolijke krul in hun staart beheersten de wagen van een slagenjenconcem en de 3-Oetober Vereeniging zorgde zelf met sprook jesfiguren voor een passend slot. Muzikale show Tussen dat alles door zagen we ge slaagde èn minder geslaagde bijdragen aan deze reclame-optocht. Wat de eer ste categorie betreft, noemen we nog een rijdende monstercamera en wat dè tweede aangaat, denken wij bijvoor beeld aan een veel uitlaatgassen pro ducerende vrachtwagen, volgeladen m©t flessen gas. Voordat men ons even tueel verkeerd begrijpt: wij hebben niets tegen vrachtwagens (vooral niet als ze zo mooi gewassen en gepoetst zijn) en tegen flessen gas. Maar om nu te zeggen: fijntjes of geestig De vele muziekkorpsen, die stuk voor stuk in een steeds mooier uni form steken en die steeds meer show aan de dag leggen, maakten voor ons vele minder sterke bijdragen aan deze optocht weer een beetje goed. LEIDEN „Durven wij het aan, te blijven geloven, desnoods tegen de zichtbare werkelijkheid in? God is heilie:- Hii doet de dineen on Ziin Poppenkast met (luid meege zongen) kinderliedjes bracht het Theater Miniatuur op verschei dene plaatsen in de stad. Op het Bevrijdingsplein zongen de kin deren al even enthousiast ,fDaar I komt Zwiebertje" en dergelijke manier. Zijn doen gaat ons men selijke verstand te boven. Het is puur heidendom. Zijn doen en la ten te reconstrueren uit de feiten. God is God. Zijn daden zijn niet in kaart te brengen. De waarheid is, dat Hij van ons houdt. Op zijn goddelijke manier. Dat kun je niet bewijzen. Je kunt het alleen ge- Dat was de boodschap, die ds. Lamping de kerkgangers zaterdag morgen in de drie-oktoberdienst meegaf. Eeuwen geleden hoorde de pro feet Habakuk (zie Habakuk 3 in de Bijbel) dat Nebukadnezar de vol- kerenslag had gewonnen en dat zijn vaderland onder de voet dreigde te worden gelopen. Hoe kon God dit onrecht toelaten? God accepteerde het protest niet- Ba- bylonië vernietigde ten slotte Je rusalem. Mét de tempel. Atheïsme zou bij Habakuk een logische reac tie zijn geweest. Dit handelen van God past niet in onze berekening Maar de profeet blééf geloven, dat God Zijn volk zou redden. Hij ge loofde tegen de feiten in. Ds. Lamping stelde het recht lijnige daarom-geloof met zijn verstandelijke en schijnbaar klop pende verklaringen tegenover het paradoxale en toch-geloof. Het eerste kan zeggen dat bijv. de massamoord op de Joden kennelijk door God is gewild en dat bijv. de watersnoodramp kennelijk als straf van God moet worden uit gelegd. De apostel Paulus zegt ergens wij voelen ons als slachtschapen maar tóch zijn wij meer dan over winnaars door Hem, Die ons heeft liefgehad. Het drie-oktoberfeest kan ver leiden tot het daarom-geloof. In de geest van: God heeft toen en toen dat en dat gedaan Maar als wij op deze wijze oordelen over Gods doen en laten, komen wij spoedig in moerassige tegenstrijdigneden terecht. In 1574 draaide de wind en kwam het water naar Leiden en düs stond God aan de kant van de Leidenaars, zo wordt wel ge zegd. In mei 1940 draaide de wind ook, maar net de verkeerde kant op waardoor de binnenstad van Rotterdam door het vuur werd vernietigd. Met deze gevaarlijke redenerin gen kunnen wij alleen afrekenen als wij God werkelijk God laten zijn. Geloven dat Hij voor ons zorgt, ons helpt en onze Vader wil zijn, maar op Zijn eigen, heilige manier. Aan deze goedbezochte dienst verleenden Ex Animo en de ho boïst Han Kapaan medewerking. Burgemeester: Als je een haring eet eet je een haring LEIDEN Het commentaar van burgemeester G. C. van der Willigen na zijn hartige hap in het Waaggebouw zaterdagmor gen: „Ik hou niet van doen alsof. Als je een haring eet, eet je een haring, desnoods met kop en Priemende blik van mascotte Garde .lasers Hij had een eigen jeep, een chauffeur en een oppasser, op wiens zwaar met leder ge schoeide arm hij het saluut van generaals, kolonels en gemeen telijke magistraten in ontvangst nam. Vergis u niet, weinigen keken strenger dan hij tijdens de vrij „gemakkelijke" militaire parade. De generaals, de kolo nels, de magistraten en de po litiemannen keken met afgunst naar zijn van nature al prie mend oog. Geen wonder, hij is dan ook de tnascotte van het garderegimérvt Jagers, deze Arend. (Eigen foto) LEIDEN. Voor het eerst aLs burgemeester van Leiden bij de uitrei king van haring en wittebrood beeft burgemeester Van der Willigen voor een ietwat griezelige sensatie gezorgd. Hü bestond het namelijk zwierig op schragen wiebelende planken staande, een nog niet schoon gemaakte haring met kop en al op te eten. Dat heeft nog geen van zijn voorgangers gepresteerd en de verbazing in het propvolle Waaggebouw steeg met de seconde. Het zag er aanvankelijk niet naar uit, dat de burgemeester dit huzaren, stukje zou uithalen. Aarzelend keek hij naar de glinsterende massa, pakte een haring beet en liet hem weer gauw los. Een bestuurslid van de Drie-Octobervereeniging vreesde reeds een grandioze mislukking en rende naar achteren om een ober te halen, die een mooi opgemaakte haringschotel kon serveren. Maar juist toen deze binnensnelde, nam de burgemeester zijn laatste hap en liet hij de verbaasde omstanders slechts het haringstaartje achter. Dat was dus de heer Van der Willigen, die zijn vuurdoop als burge meester van Leiden zaterdag meer dan mannelijk heeft doorstaan. Met hem waren 7766 Leidenaars naar De Waag gekomen (1200 meer dan vorig jaar) om 8600 broden en 13.665 haringen in ontvangst te nemen. De origineelste manier om dc feestgave te halen, hadden Frederik en Christien, afkomstig van Midden-Java, bedacht. Dc twee donkerogige kinderen kwamen met een grappig karretje, terwijl zij de haring in een heus hutspotje deden. Frederik zag er wel heel deftig uit met zijn hege hoed, terwijl hij huppelde op de vrolijke muziek van Leidens eerste jeugdorkest en drumband De Burcht. Vier vaandels zijn zaterdagmor gen in de militaire parade ïnee- gevoerd, dat van Van Heutz uit Schoonhoven, van de Marine Luchtvaart Dienst van Valken burg en van de Koninklijke Luchtmacht (foto). Het vierde (eigenlijk geen vaandel) was de zgn. „Koreyvlag" ,met twee Amerikaanse en een Koreaanse onderscheiding. Voor dit ere teken van de Verenigde Naties verzorgde het bataljon Van Heutz de vaandelwacht. Spaanse peper in Gehoorzaal LEIDEN Leden van de 3-okto- bervereniging kwamen 's avonds bij een in de Stadsgehoorzaal, waar het Spaans toeging. Onder de titel Spaanse peper in Leidse hutspot werd een ge varieerd cabaret-progTamma aange boden. Ko van der Wel praatte de pro gramma-onderdelen gezellig aan el kaar en gaf een paar goede imitaties weg. Voor een accordeonpotpourri en het nabootsen van allerlei soorten or- gete en harmonika's zorgden de Mar ti ny's. Naast de zingende dwazen Ger ry en Ferry vermeldde het programma alleen nog Spaanse namen. Carmen y Raphael de lara me! Spaanse dans, zang door het duo Alegria. fantastische lenigheid van miss Ilona en ten slotte muzikale clownerie van Les Bollini's. Vooraf werden de feestvierders ont vangen met een pittig muziekje van The Sunny Side Jazzband ol.v. Ab de Haan. De muzikale omlijsting van het cabaret had Marti* van Heels- bergen Jr. in handen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3