I Het geheime dorp j Geen avondkerkdiensten meer van IKOR-radio Belphégor doofde uit in muziekfestijn tlCf Lees tleS liegel en blijf hij Anti-semitisme is officieel in Rusland l&tMco' 13 MAANDAG 4 OKTOBER 1963 Godsdienstige NCRV- uitzendingen op andere tij den (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Herhaaldelijk heeft de NCRV verzoeken ontvangen, de uitzendtijden van radio-Bijbelle zingen en avondoverdenkingen op een vroeger tijdstip te beginnen en aan die verzoeken zal nu worden voldaan. De middag-Bijbellezing wordt van 4 naar 3 uur verzet en de avondover denking zal in het vervolg om 10.15 uur beginnen. Wat de Bijbellezing betreft kwamen de bezwaren tegen de klok van 4 voornamelijk van huismoeders, die omstreeks die tijd de kinderschaar uit school zien komen en dan niet meer rustig naar de uitzending kunnen luis- Verzoeken om de avondoverdenking eerder te geven kwamen van twee kanten; vele ouderen vonden het uur van 10.40 te laat met het oog op het verlangen naar nachtrust, en verte genwoordigers van de agrarische sec tor kunnen zich niet permitteren pas om 11 uur ter ruste te gaan omdat zij 's morgens zo vroeg op moeten. Het vervroegen van beide uitzend uren wordt bij wijze van proef met ingang van deze week ingesteld. Be valt het niet, dan zal de NCRV verder zien. Rode Kruis richt oproep tot grote mogendheden WENEN De raad van gouver neurs van de Liga van Rode Kruis verengiginen heeft zaterdag, tijdens de opening van het congres, een op roep gericht tot alle mogendheden, die betrokken zijn bij gewapende conflicten, om hun gezag te gebruiken teneinde de strijd te stoppen en hun geschillen te beslechten met vreedza me middelen .Dit door het Ameri kaanse Rode Kruis voorgestelde appèl verwierf een grote meerderheid van "stemmen. Een poging de Amerikaanse politiek in Vietpam veroordeeld te krijgen door de raad van gouverneurs mislukte. De resolutie werd ingediend door het Russische, Poolse en Roe meense Rode Kruis. Een deelneemster aan het congres in Wenen trok de -bijzondere aan dacht. Dat was prinses Gracia van Monaco, die hoqfd. vau het^Mpne- gaskische Rode Kruis. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het IKOR heeft bij de regeringscommissaris voor het Ra diowezen de wens te kennen gegeven, in het vervolg geen meddagkerkdien sten meer uit te zenden via de radio. Aan zo'n besluit moet nl. de regerings commissaris zijn goedkeuring hech ten.. De middaguitzendingen op de klok van 5 uur ontmoeten hoe langer hoe meer bezwaren van verschillende aard, aldus de toelichting van het IKOR. In de kring van kerken, welke deel uitmaken van de Oecumenische Raad, waarvan het IKOR het zendorgaan wordt het steeds moeilijker, om 5 uur 's zondags rechtstreeks kerkdiensten uit te zenden, aangezien de begintij den van de diensten niet meer met dit uur stroken. Er is natuurlijk een mogelijkheid om zulk een uitzending te verzekeren door een bandopname te maken v. een ochtenddienst. Een enkele maal dit ook al gebeurd, maar dat sdhept geen bevredigende toestand. We gaan weer terug naar Buitenveen HILVERSUM Dank zij de vruchtbare pen van Jan de Vries en de ijver van de hoorspelkern zal elke belangstellende luisteraar op donder dag 7 oktober a.s. weer terug kunnen gaan naar Buitenveen, waar boeren en burgers hun babbels over belang rijke en onbelangrijke zaken gaan voortzetten, heel het radioseizoen lang. De NCRV hoopt dat er weer heel wat gesprekken van Jan van 't Hof, de heer Meesters en dominee Bierste ker zullen worden afgeluisterd door aan het toestel gezeten boeren en burgers, die in de gebeurtenissen iets uit eigen omgeving weerspiegeld zien. Diepenhorst vult zendtijd ARP HILVERSUM De minister van onderwijs en wetenschappen, prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst, zal van avond in de televisiezendtijd van de Anti-Revolutionaire Partij (Nederland 1) een toespraak houden over: ,,Noch rechts, noch links, maar frontaal". Commentaar Zaterdagavond was het een hele krachttoer om het programma op Ned. 1 van begin tot eind te volgen, zelfs al liet men de koksavonturen in de serie Rawhide lopen. Zoals elk jaar het geval is liep de reportage van het Grand Gala du Dis- que Populair enorm uit en kregen zelfs de grootste liefhebbers eigenlijk van het goede teveel. De zondag was al drie kwartier oud eer de laatste lichte klanken waren verklonken en het scherm duister werd. En toen had den we heel wat achter de rug, zij het alleen in zwart-wit. De moeilijkheid bij zulk een show-reportage is het gebrek aan vari atie welke men in het beeld kan bren gen, zodat het nogal statisch blijf. Maar wij hoorden veel goeds en ook wel wat zwaks en wij konden getuige 'zijn van heel dat drukke, sterk-com- mercieel ingestelde festijn, waarbij al leen de toppers-van-de-plaat in aan merking komen. Moeders in den lande, aan het scherm gezeten, moeten wel af en toe stiekum naar de schaar hebben gegre pen bij de aanblik van al die langhari ge jongemannen: de hoofden van prij- zen-uitreiker Guus Oster en presenta tor Jan Theys maakten tenslotte een haast opmerkelijke indruk. Hoe spoe dig went dat toch Trouwens, de dameskapsels mochten er af en toe ook zijn en wij vonden het maar jammer, dat het charmante gezichtje van Marijke Merckens (die zich zo goed hield in de presentatie) ontsierd werd door een bijzonder inge nieuze, maar niettemin béte coiffure. Ook op dit gebied dus: voor de van heel dichtbij rustig toekijkende huiska mers van het goede teveel! Een aardige afwisseling vormde het op zichzelf niet zo best gelukte zee-te lefoongesprek met Toon Hermans, die nu toch echt min of meer met zijn 9-jarige zoon Gaby kon babbelen, maar zich kennelijk geen voorstelling kon maken van het festijn in de Naarmate de avond vorderde kregen wij bij geregelde shots ook te zien hoe minister Vrolijk er steeds vermoeider uit ging zien, al bleef hij tot het einde op de eerste rij zitten en was hij even gul met applaus als het overige veel koppige publiek. Voor de kijkers bleef natuurlijk tij dens het eerste gedeelte de spanning aangaande het slot van Belphégor een woordje meespreken. Helaas...het ge weldige verhaal ging als een nacht kaars uit en verzandde in een onnozel liefdesduetje, dat op zichzelf wel te verwachten was geweest. De ontknoping vormde slechts een klein hoogtepunt en tal van onver klaarbare zaken bleven onontward: men moest maar tevreden zijn met de wetenschap, dat het spook van het Louvre de ster van het spelend gezel schap was....en wat er toen volgde kwam er niet meer op aan. Niettemin was deze Franse reeks een van de beste crime-verhalen, wel ke we ooit op de buis zagen en dus zullen we achteraf het gegeven paard maar niet meer in de bek kijken. Het IKOR zelf acht het niet de juis te weg om een godsdienstoefening per band uit te zenden en ook uit de kring van trouwe luisteraars zijn bezwaren vernomen: men schrijft het IKOR di rect te willen deelnemen aan de kerk dienst en niet uitsluitend als toehoor der te fungeren. Een zeer aanvaard baar standpunt. Het IKOR beschikt nu eenmaal niet over ruime zondags-zendtijd, zodat het kan chargeren met het uur waarop een kerkdienstuitzending begint: dat moet (in de middag) 5 uur zijn... of helemaal niet. Deze laatste weg moet het IKOR thans kiezen. Op zondag 24 oktober a.s. zou IKOR nog met een middagdienst zijn gekomen: een bandopname van welke in feite 's morgens zou zijn houden in het gebouw De Waag op het terrein van Kerk en Wereld in Driebergen, met als voorganger ds. T. Poot. Door ruiling van zendtijd met het CVK kan deze dienst nu echter 's mor gens om 10 uur rechtstreeks worden uitgezonden. Het CVK komt dan uur met een directe uitzending een andere kerkdienst. Het Evangelie 2355—24.00 Nieuws. I 298 m: AVRO: 18.00 Nieuws 18.15 Radiojournaal. 18 25 Lichte orkestmu ziek en zangsolist. 18.50 Voor de jeugd. 19.20 Op de plaat rust: muziekprogramma voor de ilitairen. 19.45 Overheidsvoorlichting. Sa- enwerklng met ontwikkelingslanden. Vraaggesprek van Paul de Waart met Mr. Th. H. Bot. Minister zonder portefeuille belast met de aangelegenheden betr. hulp aan ontwikkelingslanden 20.00 Nieuws. 20 05 Weet ik veel: wedstrijdprogramma. 20.30 t instrumentaal ensemble en zangsolis- 20.55 Inleiding tot muziekbegrip: muzi- lezing. 21.10 Concertgebouworkest en zangsoliste (gr): moderne liederen. 2150 U vertrekt niet mademoiselle de Montijo, hoor spel. 22.30 Nieuw" ïiter Moderr^p orljestpiuziekJgr.), 2355—gijp tol uueuciiu wMcnuio Allegro Margrit We ber piano; Symphonie Orkest van Radio Berlyn o.l.v. Ferenc Fricsay. 3. Symphonie 5 'Di tre re) Grave Allegretto Adagio. Allegretto Allegro moderato Lamoureux Or kest van Parijs o.l.v. Igor Markevitch. Het exclusieve nieuws achter het nieuws Elke week in De Spiegel boeiende reportages interessante feiten prachtige foto's spannende verhalen Komende weken: Muzikale kleuren-reportages over uw favoriete Edison winnaars. NU: grote reportage "IK, HERBERT VON KARAJAN!" WASHINGTON Anti-semitisme is officieel in de politiek van dt regering van de Sowjetunie opgeno men, aldus de conklusie van een rapport dat de ondercommissie voor de binnenlandse veiligheid uit de Amerikaanse senaat heeft opgesteld. Oud-premier Chroesjtsjef wordt een van de voornaamste mensen genoemd die deze koers hebben bepaald. Zijn opvatting zou zijn geweest dat in de leiding van het land zo min mogelijk joden zitting moesten heb- Onder zijn bewind waren dan ook de meeste joden uit belangrijke partij en regeringsposities verdwenen. Ir dit verband wordt in het rapport gezegd, dat voor de Tweede Wereld oorlog de Opperste Sowjet voor pet uit joden bestond, maar dat 1958 dit percentage tot 0,25 pet 3 gedaald. „In het algemeen worden joden beschouwd als een gevaar voor de staatsveiligheid, verdacht van feitelij ke of mogelijke ontrouw", aldus de ondercommissie uit de Amerikaanse senaat, Draadomroep vanavond GRAMMOFOON PLATENPROGRAMMA I. Darius Milhaud I. ..La Création dt Monde", ballet Orkest van het Conservato rium van Parijs o.l.v. Georges Prètre. 2. Suite Provencale Orkest van het Conservato- van Parijs o.l.v. Serge Baudo. II :S Poulenc 1 ..Les Rlrhpe" halletci.I». «-..orégraphique Toccata Cade"i Diane Sortie de Diane variation Désespoir Het levende Woord. 7.15 Lichte grammo foon muziek en aktualitelten. (7.39—7.32 Nieuws). 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. (8.30—852 ^ws)- SIS Y°°r ae huisvrouw. 9.3S Water den. 9.40 Schoolradio. 10.00 Klassieke en lerne orkestwerken (opn). 10.50 Lichtba- lezing. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte nmofoon muziek. 11.50 Volaan...vooruit, atje. 12.00 Angelus. 12.03 Roemeense csmuzlek (gr.) 12.20 Voor de boeren. 1257 Mededelingen t b v. land. en tuinbouw. 1250 iws. 12.40 Aktualitelten of grammofoon- lek. 12.o0 Lichte gra ♦je. 13.35 Vc— Muziek knaBVH grammofoonmuziek7 16.00 Vi__ 16.40 Onderweg: Godsdienstig program- /oor oudere lij'-' Jeugd. 17.45 Voor c._ over heidsvoorlichting: Logeergelegenheden in de Nederlandse Antillen. Tekst: E. Hartog-Wou- ters. 18.00 Internationale volksliederen. 18.20 Uitzending van dc Christelijk Historisch. Unie. De Centrale van de C. H. vrouwen 3 jaar. Spreeksters: Mevr Mr. T. Grooten-va Boven, presidente en: Mejr. Mr. E. A. Haars. sekretaresse. 18.30 Radio-Volks-Ur.iversitelt: Schijnwerper op het toneel, door Drs G. i. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NTS 8.30 uur speelfilm „De verkeerde man" voor kijkers boven 14 jaar: een Hitchcock-produktie waarbij het nu eerts niet om over dadige griezeligheden gaat. 10.15 uur reportage van het bezoek van paus Paulus aan de V.N., met de rede welke hij in de Alg. Vergadering hield. Uit zending van bandopnamen via Early Bird. Ned. 2 VARA 8.01 uur eerste aflevering van een spionagefilm „Het lek". De reek? bestaat uit 5 delen van elk 25 minuten. 8.25 uur begin van een maandelijkse rubriek met Franse chansons. Vanavond zingt Jacqueline Danno. 8.50 uur televisiefilm „De psychiater", waarin Corinne Dubief een slimme val bedenkt om aan kostbare juwelen te komen. 9.15 uur uitzending van de in Praag en in Florence bekroonde CBS- documentaire „Pablo Casals 88". VANAVOND TE HOREN Hilversum I NCRV 8.00 uur sterefonische uitzending van lichte muziek en zang. 8.30 uur hoorspel „De prooi van de buizerd": twee mannen die een mensentransport leiden willen eikaars dood 9.20 uur Weense muziek en 10.15 uur avondoverdenking. 11.10 uur muziek van eigen tijd. Hilversum II AVRO 8.05 uur quiz „Weet ik veel" een wedstrijd tussen twee bedrijven. 8.30 uur het muzikale liedjesprogramma „Zing met ons mee". 9.20 uur hoorspel „U vertrekt niet, mademoiselle" een verhaal uit de tijd en de omgeving van Napoleon de Derde. 11.15 uur Almanak, het eerste radiokwartiertje voor studenten. 4.40 Schoolradio. (gr)- (16.00 Nieuws). féTlö'v'oor de koplamp. Dan werd ook de berijder zichtbaar. Het was Krom. Hij reed het erf op en hield daar halt. De hond sprong vrolijk blaffend op hem „Zo, Hector," bromde de man. „Loop jij nog buiten?" Barend en Berend zagen dat hij een sleutel te voorschijn haalde, de schuur opendeed en zijn bromfiets erin zitte. „Kom mee, Hector," sprak Krom dan, niet onvriendelijk. „We gaan naar bin- Hij liep naar de achterdeur en ver dween met de hond in het huis. Barend en Berend zagen dat er licht aangeknipt „Dat was op het nippertje!" fluisterde ,Als hij dan maar voortmaken wil," bromde Barend. „Wat ik lig hier alles behalve makkelijk." 1 Erg lang hoefden de beide mannen gelukkig niet te wachten. Na een minuut of tien ging het licht in het huis weer uit. „We zullen nog even wachten," fluis terde Berend. „We kunnen beter het zekere voor het onzekere nemen. Ze bleven nog een klein kwartiertje liggen. Dan stond Berend op. .Kom, Barend," zei hij op gedempte toon. „Nu kunnen we het wel wagen." „Heidaar. wat moet dat, mannen? Blijf daar eetfs rustig staart." Het felle licht van een grote zaklanta ren scheen eensklaps midden in hun gezicht. Hoewel ze er bijna door werden verblind, zagen ze toch nog juist, dat de lantaren vastgehouden werd door een forse politieagent. „Wat spoken jullie daar uit?" vervolg de de agent op barse toon. „Inbreken, hè?" ging hij verder, toen hij de sleutel bos in Berends hand zag. „Komen jullie maar eens mee naar het bureau, mannetjes." „Stil!" antwoordde Berend gejaagd. „We zijn een fietsendief op het spoor!" „Een fietsendief?" herhaalde de agent smakelijk lachend. „Je zult jezelf bedoelen zeker? Vooruit, kom mee, en stribbel niet „Maar agent...." begon Berend weer. „Mee, zeg ik!" herhaalde de agent streng. „Je verhaaltje vertel je maar op het bureau." „Kom, Berend" sprak Barend berus tend. .Laten we maar doen wat de agent zegt. Hij zal wel een dikke pluim van zijn inspecteur krijgen als die hoort, dat hij verhinderd heeft dat wij een fietsen dief betrapten. Maar dat moet hij dan zelf weten." De agent scheen een ogenblik te aarze len. Maar dan schudde hij vastberaden Toen liet Christina haar strakke houding varen, ze leunde haar hoofd tegen zijn schouder en zuchtte: „Jij bent zo knap". „Niet knap, maar ik ben geen kwajongen meer. Als je gevaarlijke dingen op je schouders laadt, moet je niet alleen uitkijken naar de grote obstakels, want ook over een kiezelsteen kun je struikelen. Kom!" Hij hielp haar op, drukte op zijn eigen innige eerbiedige haast vaderlijke manier een kus op haar voorhoofd, nam haar fiets en vroeg: „Dit wordt dus de plek?" Ze knikte: „Ja!" „Onthoud dan goed de weg, die we gegaan zijn. Dikwijls zul je zelfs bij nacht de sluipwegen moeten weten te vinden." Het ging niet zo vlot met Chris' plannen. Hij zelf bleef er bedaard onder, maar Christina, die door dik en dun zijn zijde koos, zei vaak: „Man, ik snap niet, dat je zo lankmoedig bent, het is toch jouw plan; wat heeft die ander daarmee te maken?" Die ander was mijnheer Bonsma, de rentenier uit het dorp aan het eind van de zandweg. Chris had hem nog nooit ontmoet, maar via een jonge man, die op de houtvesterij zat ondergedoken, kreeg hij wonderlijke boodschappen en instruc ties, die hij vanzelfsprekend negeerde. Hij had laten vragen of die mijnheer Bonsma niet eens bij hem wou komen of als het werkelijk te bezwaarlijk was ze elkaar niet eens op de houtvesterij konden ontmoeten. Het was toch al H. H. VAN NIJNATTEN DOFFEGNIES te gek en zeker niet in het belang der onderdui kers, dat ze naast elkaar en zelfs tegen elkaar inwerkten. Mijnheer Bonsma, hoewel van goede wil vol gens Joep, de onderduiker, had het zo razend druk, dat iedere afspraak toch op niets uitliep. Intussen had hij wel tijd genoeg om zich te bemoeien met de mensen uit de woonwagen, die nu midden in het stuk bos stond- „En waar hij niets mee te maken heeft!" zoals Christina vinnig en een beetje verontwaardigd opmerkte. „Waarom bemoeit hij zich niet met zijn eigen zaken? Jij gaat toch ook niet de lakens op de houtvesterij uitdelen?" Chris stond bij de tafel in de eetkamer, waar Christina bezig was het levensmiddelenpakket klaar te maken, dat hij naar de mensen in het bos zou brengen. Chris, de handen aan de revers van zijn jas, het gezicht gesloten en streng, de ogen afwezig op het stuk voortuin gericht, waar op een armelijk veldje een konijn in een ren het niet al te malse voorjaarsgras opat, antwoordde na een poos: „Ja, helemaal in de haak is het natuurlijk niet, maar ik heb hier en daar eens inlichtingen over hem ingewonnen. Het schijnt een hcogst respec tabel mens te zijn, alleen wat wonderlijk en eigenzinnig. Hij moet een grote werkkracht bezit ten en iedereen meeslepen en opzwepen door zijn geldt""8 e" heeft geId' Clu"istina, hopen Ze zette met een bons het blikje neer, dat ze bezig was in het pak te werken. Ze zag er biina verschrikt uit: geeft? "dat 268 016 niCt °m g6ld Cn h°ge heren Er lag diepe verontwaardiging in haar stem, die hem deed glimlachen. „Ik persoonlijk niet, maar ik moet verder kijken dan mijn neus lang is. De mensen die wij helpen bezitten geen rooic cent, van m'n pensioen kan niet veel af, met enthousiame alleen kunnen we de mensen niet voeden en van het allernood zakelijkste voorzien. Vroeg of laat zullen we toch een hulpactie op touw moeten zetten, waarom dan niet met mijnheer Bonsma, die invloedrijke vrienden heeft?" „Jakkes", zei ze teleurgesteld en kregel, „ik kan die vent niet uitstaan!" Ze rukte het koord van de plunjezak dicht Hij kwam r.aast haar staan en legde kalm zijn handen op haar nerveuze vingers. (Wordt vervolgd) ITHERGOLVEN-ETHERGOI.VEN-ETHERGOI.VEN-EÏHERGOIVEN-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13