EB233 Hitzacker in feesttooi: Beatrix komt morgen! Opschudding om Kennedyronde zal stukje land bij totaal vastlopen Moskou doet een beroep op China Wij komen naar Holland, zegt Knigge Europese bestrijding waterverontreiniging Pleidooi voor internationaal handvest Oostduitse grens geschillen is noodzakelijk Jury sprak schietende onder-sheriff vrij Vluchtelingen arriveren in West-Duitsland India ontkent Pakistan HËritfvMHttKnH VRIJDAG I OKTOBER 196S Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds ASPRO'. 'ASPRO' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. t 'WüfariU* e/> Woorden Er is in de afgelopen dagen mel ding gemaakt van twee „opzien barende verklaringen". De ene is de redevoering van de Chinese maarschalk Tsjen Ji, tevens minister van buitenlandse zaken. De andere stond in het Russische partijblad Izwestia, dat de spreek buis is van partijleider Brezjnef. De rede van Tsjen Ji, waarvoor talrijke buitenlandse journalisten waren uitgenodigd, werd in China zelf niet gepubliceerd. Blijkbaar was de inhoud er van alleen voor de regering van de Verenigde Staten en voor de Azia tische landen bestemd. Zij maakt dan slechts deel uit van een zenuwenoorlog en moet als zo danig worden onderkend. De verklaring, die in Moskou werd gepubliceerd, had eveneens een politieke achtergrond. Zij verscheen ter gelegenheid van de zestiende verjaardag van de Chinese volksrepubliek. En op een verjaardag zeg je vriendelijke dingen, ook al is de relatie met de jarige nogal koel. Hetgeen niet wegneemt, dat de Chinezen niet erg blij zullen zijn met de Russische surprise. Want zij kunnen tussen de regels door lezen, dat zij zelf de oorzaak zijn van de moeilijkheden in Viet nam. We hebben hier te doen met een woordenspel, dat de ander in ver warring wil brengen. Appeltjes van oranje in de etalage ■fe Jagers uit het woud brengen vorstengroet HITZACKER Nu is het de beurt van het pittoreske Elbe- stadje, dat plotseling zulke sen timentele banden met Nederland gekregen heeft. Heel Hitzacker verbeidt met spanning het ko mende weekeinde, dat prinses Beatrix voor het eerst in de geboorteplaats van haar ver loofde zal doen zien. Men kent de Nederlandse Prinses alleen- van foto's en van de televisie. Eindelijk zal zij dan in levenden lijve verschijnen een evene ment, waar ieder gemeente raadslid, iedere winkelier en ieder schoolkind zich even druk om maakt. Gisteren, twee dagen voor het offi ciële bezoek, dat zaterdag voor de ge meentenaren en zondag voor de naaste familieleden van Claus von Amsberg is bestemd, begon men de etalages al te versieren. Groenteboer R. Koopmann drapeerde „appeltjes van Oranje" of wel sinaasappels voor zijn ramen. Dro gist Berhard Stahlbock, vriend van Claus, deed het met portretten en rood-wit-blauwe vlaggetjes, terwijl rij schoolhouder Kurt Matzke er een Vo- lendams tableau van had gemaakt. De laatste, voortvarend als alle za kenmensen in Hitzacker, bovendien een man, die weet waarover hij praat, beierde nog een speciale attractie uit. „Nu plaats bespreken voor het huwe lijksfeest in Holland", stond met opval- Een gorilla kondigde op de show aan de Parijse Champs- Elysées de mannequins a uiteraard tot hilariteit van publiek. Foto: links een bruids japon van acetaat (imitatie poulain) met pyama van hi zelfde materiaal (rechts). mend burgemeester, tevens banketbak ker Karl Guhl hoopt dat het later een mooie plaats in Paleis Soestdijk zal krijgen. Vijftig, in Hannover gestationeerde politieagenten zullen tijdens de rijtoer de paar nauwe straatjes in het stadje afzetten. En aan het bezoek van prin ses Beatrix en Claus von Amsberg aan Hitzacker zal de bekende televisie presentator Carlheinz Hollmann zijn 60 minuten durende zaterdagse rubriek Schaufenster wijden. Heel West-Duits- land zal er die avond naar kijken, te meer daar in een exclusief interview met het verloofde paar is voorzien. Geen praalwagen De showman van het tweede Duitse net heeft overigens niet waar kunnen maken wat hij het gemeentebestuur aanvankelijk had beloofd. Hij zou voor een praalwagen zorgen, een peperdure en zeer exclusieve Mercedes 600, de zelfde die voor het statiebezoek van koningin Elizabeth van Engeland is ge bruikt. Gisteren echter moest hij tot zijn spijt mededelen dat deze auto voor een corso elders in Duitsland is ingezet. De rijtoer wordt nu met een open Mercedes 220 gemaakt, die overi gens ruimte genoeg biedt aan drie per sonen en een chauffeur. Een band lende letters op een stuk karton ge schreven. „Enkele bussen worden inge- Hoeveel Hitzackers straks naar Ne derland zullen komen, is vooralsnog niet bekend. Wel kan banketbakker en VW-directeur Wilhelm Knigge voor zien dat er zaterdag a.s. een immense belangstelling zal zijn. Rijtoer Er komen jagers uit de bossen van Tannenberg, die met hun kromme waldhoorns de „vorstengroet" zullen blazen. Er staat een rijtoer op het pro gramma, waaraan, behalve het ver loofde paar, ook de moeder van Claus, mevrouw Gosta von Amsberg, zal deel nemen. Er is een soort begroeting in het kleine raadhuis, waar prinses Bea trix de eer te beurt valt als eerste haar handtekening in het gloednieuw aangeschafte „gouden boek" te zetten. En er is jeugdzang en zelfs een klom pendans, het eerste verzorgd door de plaatselijke muziekleraar Kurt Joost, het tweede door een volksdansgroep, die in Nederland is besteld. ,,'s Avonds, als het raadhuis en straatversieringen verlicht zullen zijn, is er bal", aldus Knigge. „Het hele Star Palast is hiervoor afgehuurd, ter wijl er een echte en voor de jeugd bij zonder aantrekkelijke Beat-Band komt. Ja. Hollandse jenever zal zeker in alle taveernes worden geschonken. Ook ik heb een paar dozijn flessen in huis gehaald." Cadeau Het huwelijkscadeau, een oude 17e eeuwse kopergravure van Hitzacker, zal in het raadhuis worden aangebo den. Het fraaie stukje handwerk is in Hamburg op de kop getikt en uit ge meentemiddelen aangekocht. Waarne- xaL zou.nu benoemd zijn tot ami Inmiddels heeft het op de grens van Oost- en West-Duitsland liggende Elbe-stadje een nieuwe, 17e-eeuwse band met Nederland ontdekt. De lagere school in Hitzacker zal voortaan naar Bernhard Varenius worden genoemd, een wetenschappelijk genie, dat in 1622 in het stadje werd geboren op slechts 28-jarige leeftijd in Amsterdam stierf. Hij was een arts, aardrijkskun dige en wiskundige; zijn studies vol tooide hij in Leiden, waar hij bij een voorname, Nederlandse familie huis leraar was. Bij Lodewijk Elsevier in Amsterdam heeft hjj in 1649 het La tijnse boek „Geographia Generales" uitgegeven. dat toendertijd een standaardwerk was op het gebied van de algemene kennis van de aarde. DEN HAAG De ambassadeur van Frankrijk, graaf De Crouy-Chanel, gaat binnenkort Nederland verlaten om in Brussel een nieuwe taak op zich te nemen, n.l. ambassadeur in België. De heer Pierre Siraud, chef Leefwarmte. Dat is pas echt thuis zijn! 'Ze hoeven mij niets te vertellen. Sinds ik hier opka mers woon, weet ik dat er echt een verschil is: de ene warmte... of leefwarmte. Wat ik hier aan warmte heb... dat is gewoon iets, dat bij de kamerhuur is in begrepen. Niet dat ik daar iets op tegen heb, verre van dat, maar als je dan 'ns op bezoek bent bij men sen met een kolenhaard - dan merk je pas wat je zelf mist aan gezelligheid. Daarom is voor mij elk week end dat ik naar huis ga een féést! Daar is leefwarmle... dat is echt helemaal thuis zijn. Thuis - dat is voor mij niet denkbaar zonder de behaaglijkheid van een brandend kolenvuur. Het is, geloof ik, dat intense gevoel van geborgenheid, dat er van uit straalt, waar mee je het thuis-zijn beleeft. Later, in mijn eigen huis? Daar weet ik cén ding al heel zeker van. Dat er leef warmte moet zijn. Van kolen!' Alleen kolen geven leefwarmte deur in Den Haag. Straatsburg nu gealarmeerd In verband met strijd Vietnam Als afschrikwekkende voorbeelden van vervuiling noemde Housiaux de Rijn, een internationaal riool waarin het zwemmen eigenlijk verboden moest worden, omdat het te gevaar lijk is voor de gezondheid; of de Seine, die na het passeren van Parijs per kubieke centimeter water ander- I half miljoen gevaarlijke bacteriën be vat, of het Meer van Zürich. waar als gevolg van de verontreiniging elk STRAATSBURG De Raad|p!antaardig en dierlijk leven is ver van Europa is gealarmeerd ge- n,e raakt door de verontreiniging: Housiaux pleit in het rapport voor T-an W watpr in de Euronese ri- een Europees waterhandvest, met van het uater in de j&uropese n tionale en internationale regeis om te "leren en meren. Een speciale verzekeren dat water na gebruik zo danig gezuiverd naar meren en rivie ren wordt afgevoerd, dat het natuur lijke reinigingsproces niet wordt ver stoord. De Raad van Europa zal alles in het werk moeten stellen om de strijd op dit gebied effectief te ken, zowel door eigen actie als door druk op de regeringen en door sa menwerking met andere internationa le organisaties. GOETTINGEN Een stukje land van 15 meter lengte en vijf meter breedte ten noorden van Hohegeiss aan de Oostduitse grens is woensdag middag door Oostduitse officieren tot Oostduits grondgebied verklaard. HIHIHHIHHiHiI :ei dat de Oostduitse officieren Westduitse doua nebeambten hadden gezegd dat de bor den op dit stukje grond verkeerd stonden en onmiddellijk verwijderd moester, worden. Wanneer dat niet zou gebeuren, zouden een prikke'draadversperring er mijnen worden aangebracht. Nadat door beide partijen vergeefs gepoogd was tot ovei eenstemming te komen werd woensdagavond ter bescher ming van het gebiedje een Britse militai re eenheid ter plaatse gelegerd. Een tweede onderhoud, dat donderdagochtend zou plaats vinden, kwam niet tot stand omdat er geen Oostduitse officier scheen. Een woordvoerder van de Westduitse grenspolitie in Hannover zei dat de plaatselijke Oostduitse commandant blijkbaar zijn boekje te buiten waf gegaan en dat de Oostduitsers nu terug krabbelen. o -i I De regering te Moskou is er volgens 1 nm^PTl UQTI Izwestia van overtuigd, dat onenig- V7 Ull/uoUll CT.-11 I heid tussen broederlanden onvermij- delijk is. De oplossing van de geschil- I len zou echter de wereldmacht van het socialistische systeem vergroten en ide invloed er van op de internationa le zaken verder doen toenemen. Het j blad noemt dit vooral in verband met Vietnam. „Eenheid is nodig om het I Amerikaanse militarisme beslissend te MOSKOU De Sowjetunie weerstaan en om de Vietnamezen van) heeft een nieuw beroep op China vele zijden te helpen." gedaan, naar herstel van de een- intussen is het volgende congres lieid te streven. Deze eenheid is van de communistische partij van de i nodig om de toenemende Ameri-1 Sowjetunie op 29 maart vastgesteld.! kaanse agressie in Vietnam te P^mier Kosygin en partijleider Brezj- nef zullen dan redevoeringen houden, kunnen tegengaan. ^ie nu al aj| belangrijk worden aan- geduid. Het artikel werd geschreven naar aanleiding van het feit, dat vandaag zestien jaar geleden de Chinese volks republiek officieel werd gesticht. commissie van de parlementaire vergadering van de raad heeft bij een uitgebreid onderzoek fei ten aan het licht gebracht waar van men zo is geschrokken, dat op Europees parlementair niveau j meteen een begin is gemaakt met leen ontwerp van plannen voor I een gecoördineerde Europese (krachtsinspanning om te redden wat nog te redden valt. De voorzitter van de speciale com missie. de Belg Housiaux. deelde gis teren op een persconferentie in Straatsburg mede, dat de verontreini ging rampzalige proporties begint aan !te nemen. Alleen een internationale actie kan de dreigende gevaren nog afwenden. Maar ook elke Europeaan Op internationaal niveau zou het Handvest moeten voorzien dat landen die aan dezelfde meren grenzen of die door dezelfde rivieren worden door sneden, akkoorden moeten treffen over de volgende punten: Het water dat de grens overgaat, mag niet meer vervuild zijn dan nationaal in het „exporterende land" is toegestaan „Het importerende land" zal even tueel moeten bijdragen als buitenge woon kostbare voorzieningen nodig zal als individu het besef bijgebracht I zouden zijn. Voorts zal men regelin- moeten worden, dat het een kwestie!gen moeten treffen voor eventuele puur lijfsbehoud is om al het nogfinanciële aansprakelijkheid 't is lekkgr - een DEN HAAG Een aanhouden van de EEG-crisis kan er toe leiden, dat de onderhandelingen in Genève over verlaging van de douanetarieven (de zgn. Kenne dyronde) tegen het eind van het jaar volledig zullen vastlopen tenzij de Vijf bereid zijn zonodig zonder Frankrijk het onderhan delingsmandaat van de EEG- commissie in stand te houden. week weige- 't is voedzaam - een In het rapport wordt voort* ver meld. dat ook de Navo in een vrij ernstige crisistoestand verkeert als gevolg van een botsing van concep ties: die van de onderlinge afhanke lijkheid op politiek, militair en econo misch gebied, welke moet leiden tot gemeenschappelijke instellingen en de opvatting, die vasthoudt aan een sim pele samenwerking van volledig sou- vereine staten. Zolang dit verschil in uitgangspunt bestaat zal het moeilijk zijn, praktische politieke regelingen r j- te treffen voor de vele problemen, conferentie in New York worden ver- waarvoor de Navo wordt geplaatst, dedigd door de Nederlandse (KVP-) Aldus het rapport, afgevaardigde drs. Th. Westerterp. I Hij treedt op als rapporteur van de economische commissie van deze con ferentie. De ministerraad heeft de commissie gemachtigd, in Genève na mens de Zes te onderhandelen. Dit mandaat moet periodiek, dat wil zeg gen naarmate de onderhandelingen vorderen, worden bijgewerkt. Franse boycot van de EEG-minister- raad, die hierover beslist, brengt periodieke aanpassing in gevaar, echter niets in het EEG-verdrag, al- dus drs. Westerterp, dat de vijf zou L .j -l In jVIÜnohen heeft verhinderen op dit gebied beslissingen de Westduitse grenswacht meegedeeld dat drie Polen dezer dagen in West- i Duitsland zijn aangekomen, nadat ze op 14 september uit Polen waren gevlucht. De mannen, oud 18. 29 en 31 jaar. waren over de grens met Tsjechoslowa- j kije gevlucht en na een avontuurlijke tocht van twee weken de grens tus.-en Tsjechoslowakije en West-Duitslar.d overgestoken. Een van de drie mannen had zware brandwonden aan beide handen doordat hij aan de Tsjechische kant van de grens met een onder stroom staande draadver sperring in aanraking was geweest. (Van onze radio- HAYNEVILLE (Alabama) „Niet schuldig" was gisteren de uitspraak van de geheel uit blan ken samengestelde jury in de zaak tegen de onder-sherrif van Hayne- ville, Thomas Coleman. de ij veraars een pistool en de ander 1«* een mesdroeg. Hoewel een paarj UltlHiatUlll 3811 negermeisjes getuigden dat de twee mannen ongewapend waren en de openbare aanklager, die Coleman moord ten laste legde, zei, dat nooit een spoor van deze wapens was ge-1 vonden en dat de getuigen logen, Op 20 augustus schoot Coleman in kwam de jury tot vrijspraak. Verschei- heeft gisteren ontkend aan Pakistan Havneville. een plaats in de zuidelijke dene juryleden gingen hierna naar een ultimatum gesteld te hebben, dat NEW YORK/NEW DELHI India Amerikaanse staat Alabama, twee blanke ijveraars voor rassengelijkheid op straat neer. Een van hen. een 27- jarige student uit New Hampshire, werd dodelijk getroffen. De ander, een predikant uit Chicago, ligt nog in het ziekenhuis. Beiden waren naar Hayneville gekomen om de negers te helpen bij het opeisen van hun grondwettelijke stemrechten. De verdedigers van Coleman had- Ta qmi daafce Kij, Carabinieri kwamen woensdagavond verbaasd tot de ontdekking, dat een wapenopslagplaats in niIll.1H„, wc.u tHUV,„.een villa op de weg naar repuDiieK omcieeiTtwinef °P hct Indonesische eiland Lombok.: Cassia. 18 km van Rome. datdeiieiwl Bali' waar d' Gotnoe"? Ae°t"E bewaakt »erd door een ?tif« «J1 geleden tot u.tbarattn, l jone, 1MUW. „ij de jaeht DJAKARTA Een vulkaan leiding er niet in geslaagd was, de eenheid tussen beide landen te her stellen. In de Izwestia (het blad van de partij) werd gisteren gezegd, dat de Sowjetleiding zich met opzet een jaar lang van openbare polemiek in het geschil met Peking onthouden heeft om. een gezonde politieke sfeer te scheppen. Het blad geeft echter toe, dat er ernstige moeilijkheden in de Russisch-Chinese betrekkingen blijven bestaan. kwam met rampzalige gevolgen de bevolking, groeit dagelijks en is nu begonnen met het uitstoten van rook. Een groep studenten van het technolo gisch instituut te Bandoeng, die onlangs ter plaatse zijn geweest, zei dat zij vele ontploffingen hebben gehoord. Zij meen den dat deze geen gevaar betekenden, hoewel het gevaar van de vulkaan bij Rindjani steeds dreigender wordt. Een van de jongste ontploffingen heeft een grote bosbrand veroorzaakt. op een internationale ben de smokkelaars van wa pens voor het Middenoos ten waren zij te weten ge komen, dat deze wapens werden opgeslagen in de villa, eigendom van de 31- jarige Giancarlo Corsi, vroeger danser van be roep, nu een winkel in dansbenodigdheden „drijvende". De leeuw zat in een kooi en diende dus alleen als afschrik wekkend „middel". Om nog even in Italië te blijven: de weduwe van Benito Mussolini, de vroegere fascistische dic tator, zegt dat de berich ten over een begraven schat van haar man klinkklare nonsens zijn. Mussolini heeft nooit iets voor zichzelf opzij ge legd, verzuchtte zij. De schat zou zich volgens Scotland Yard bevinden op een afgelegen boerde rij in het gebied van Predappio. Ook de Itali aanse politie zegt, dat er niets aan de hand is. Maar waarom zouden al die politiewagens in de omgeving zo druk aan het patrouilleren zijn? Men vindt het daar maar verdacht l Sterrekundigen van een observatorium bij Leningrad hebben in het spectrum van de grote manen van Jupiter lijnen ontdekt, die op de aan wezigheid van een at mosfeer duiden, zegt Tass. Deze lijnen ver schijnen in het algemeen als het zonlicht door een atmosfeer wordt geab sorbeerd. I En tenslotte: een Zweedse vrouw, die vo rig jaar na een hormo nenbehandeling een (doodgeboren) zevenling kreeg, heeft nu na een tweede „behandeling" een gezonde zoon gekre gen. Prof. Gemzell, die haar behandelde, zei dat in Zweden door zijn me thode 100 kinderen zijn geboren, waarvan de moeder tevoren als on vruchtbaar werd be schouwd. Coleman om hem de hand te drukken j de sector Chamb binnen 24 i ruimd moet zijn. Zou dit niet het geval zijn, dan zou India aanvallen. Coleman gaf tijdens het proces toe i Dit beweerde ultimatum is door de dat hij op_ de twee mannen had Pakistaanse vertegenwoordiger bij de geschoten. Zijn verdedigers voerden echter aan dat de politieman uit zelfverdediging handelde, omdat de mannen gewapend waren en een drei gende houding aannamen toen hij ze tot doorlopen maande. Putten op Oostduitse postzegel V.N. schriftelijk aan Thant gemeld. BERLIJN Pakistan zei met alle kracht te zullen optreden tegen dergelijke schendingen van het bestand. India beweert nu nooit een dergelijk ultimatum gesteld te kunnen hebben omdat India het bestand nauwkeurig naleeft. Hoewel ook Pakistan dit beweert, zijn er nog vele gevechten aan de gang. De Indiase delegatie heeft gisteren in Peking een bijeenkomst ter gele genheid van de Chinese nationale feestdag verlaten waarop premier Tsjoe En-lai zei dat China het voor zijn onafhankelijkheid strijdende volk van Kasjmir steunt en Pakistan bij de I de verdediging tegen agressie. Oost-Duitsland gaat i „./en, die gewij 'eluwse dorp Putten. gevoerd en ter dood gebracht. Op dejQaar het Westen gevlucht. Elders hebben zegel, die van 19 oktober af verkrijg-1 drie personen een vluchtpoging gedaan, baar is, staat het oorlogsmonument van j Een achttienjarig meisje en een 26-jarige Putten. man klommen door prikkeldraadversper ringen naar het Westen ondanks het feit Het gemeentebestuur is nog niet op dat Oostduitse grenswachten met macni- de hoogte gesteld van de uitgave van I nepistolen vuurden. Een 23-jarige met- de herdenkingszegel. De frankeerwaarde gezel van de twee .ou zijn vlucht hebben van de zegel 'blauw-zwart en beige) opgegeven toen het schieten begon. Het bedraagt 20 Pfennig. is niet bekend of hij geraakt is. 't is gezond - een (FTOB) banaan

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5