alleskan met cetaiamr velpon stichting psalmberijming Een woord voor vandaag S\ NODE KOMT I Na tien jaar waarnemerschap weer bijeen Chr. Geref. Kerken lid van Handelingen der apostelen in hedendaags Nederlands Omstreden woord weg uit Jodenverklaring Ondernemingsleiding verzwakt zichzelf Puzzelhoek ,Kuurkliniekvoor bijna-patiënten Uw probleem is het onze Dertig Engelsen ruimden 5000 ton Dresdens puin ,£n de gehele bevolking van de streek der Gerasenen vroeg Hemof Hij van hen wilde weggaanwant zij waren door grote vrees bevangen(Lucas 8 :37). De bezetene wordt genezen. De geesten varen uit hem. Niet in de afgrond, nee, in een talrijke kudde zwijnen, zoals zij de Here hebben gevraagd. „En de kudde stormde langs de helling het meer in en verdronk." Dit is een sensatie, geweldig. Daar moet ruchtbaarheid aan worden gegeven. De mensen, die met het hoeden van de kudde zijn belast, snellen heen om het nieuws te verspreiden. Heb je het al gehoord? De reactie is verrassend. Niet verrassend is, dat iedereen uit loopt om nog wat te zien van hetgeen zich heeft afgespeeld. Wat zij zien is de man, goed bij het verstand en genezen, zittend aan de voeten van Jezus. Het verrassende is, dat zij over de genezen zieke heenzien naar het verlies, dat is ge leden. Een kudde zwijnen verdronken. Lucas schrijft: En ze werden bevreesd. De vrees resulteert in een vraag, beleefd maar dringend: Here, zoudt U willen vertrekken? Het is allemaal wel indruk- wekkend wat U aan die zieke heeft verricht, maar Zo is de mens. Here, gaat Uw gang, doet U maar wat U denkt, dat U moet doen, maar hoeft het ons niets te kosten? Natuur lijk, U mag regeren, maar we zouden dan graag onze eigen wil laten triomferen. Wij lezen vanavond: Lucas 14 vers 1 tot 14. VRIJDAG 1 OKTOBER 1965 (Van o e kerkredactie) APELDOORN De christelijke ge reformeerde synode is vandaag niet klaar gekomen. Daar volgende week reeds weer de eerste classicale verga-! deringen bijeen moeten komen, kan de zitting niet verlengd worden. De syno de heeft nu besloten op dinsdag 11 januari van het volgend jaar weer) bijeen te komen in Apeldoorn. De praeses, ds. I. de Bruijne, rekent erop dat hij dan nog minstens ander halve dag a twee dagen nodig heeft om de agenda af te werken. Dit betekent dat de synode opnieuw zal vergaderen, terwijl ook de gereformeerde synode bijeen is. Dat was ook vorige week het geval. Bondsdag hervormde mannen op g.g. UTRECHT Zaterdag 30 oktober houdt de bond van hervormde mannen- verenigingen op gereformeerde grondslag haar bondsdag in Nieuw Tivoli op het Lepelenburg te Utrecht, die voor iedere belangstellende toegankelijk is. 's Mor gens refereert ds. G. Boer uit Katwijk aan Zee over „Vernieuwing der predi king?", terwijl ds. W. Vroegindeweij, eveneens uit Katwijk aan Zee 's middags spreekt over de „Praktijk der godzalig heid". (Van onze kerkredactie) APELDOORN Met overgrote meerderheid besloot de synode van de Christelijke Gereformeer de Kerken gisteravond om lid te worden van de Interkerkelijke Stichting Psalmberijming. De laatste tien jaren zonden deze kerken reeds waarnemers. De ISP heeft het zogenaamde „Dichters- psalter" gepubliceerd en is nu be zig om al de binnengekomen be stander. Wat hebben de deputaten gedaan met de opdracht om mogelijk heden te onderzoeken van een restau ratie van de huidige berijming van 1773 In de tweede ronde sprak hij zich uit tegen participatie in de Stich ting Psalmberijming. De revisie is bij na klaar en het heeft dan ook bitter weinig zin om mee te doen. Antwoord De rapporteur van de commissie ds. J. H. Velema erkende, dat hij in 1956 en 1959 tegen participatie geweest was, erop dat het besluit van Kerkedag in Oost-Duitsland FRANKFORT AAN DE ODER Onder het motto „Gij zult Mijn getui gen zijn" is in Frankfort aan de Oder van vrijdag tot zondag de grootste Oostduitse Kerkedag gehouden sinds 1961. Ongeveer 6500 deelnemers wa ren van buiten Frankfort gekomen. In Oost-Duitsland kunnen niet zulke massale Kerkedagen worden gehouden, als deze zomer in Keulen plaatsvond. Daarom organiseert men ze op regionale basis. Die in Frankfort was de derde van dit jaar na die van Wittenberg en van Havelberg. Een vierde Kerkedag (in Standal) moest tot het volgend jaar worden uitgesteld. Naast bijbel- en gesprekskringen en werkgroepen was er zondagmiddag een plenaire bijeenkomst, waaraan ook verte genwoordigers van het stadsbestuur deel namen als gasten. De opbrengst van de collecten zal worden overhandigd aan de Poolse Evangelische Kerk, opdat een gemeente er een orgel voor zal kunnen aanschaf fen. „Over de Oder-Neisse-grens willen wij met onze Poolse broeders in vrede leven", zei een van de sprekers. Nieuwe uitgave van NBG (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Aan het eind van deze maand komt bij het Ne derlands Bijbelgenootschap weer een bijbelboek uit in hedendaags Nederlands. Tiet is het boek Han delingen der apostelen. Reeds eerder verschenen „Licht" (het evangelie naar Johannes) en „Een gevangene schrijft" (Filippenzen en Filemon). De Handelingen der apostelen zijn nu in het taalge bruik van onze tijd weergegeven onder de titel „Vaart". Geen ingrijpende wijzigingen ROME Gisteren is de nieuwe tekst van het schema over de niet-christenen (in de wandeling bekend als de Jodenverklaring) aan de deelnemers van het con cilie uitgereikt. Het blijkt, dat er zoals verwacht werd enkele ver anderingen in zijn aangebracht. Onder meer is de passage, die de Joden ontlastte van de beschuldi ging van „godsmoord", herschre ven. De bewuste passage, die met name onder de Arabische christenen zo veel opschudding heeft veroorzaakt, luidt nu: „Hoewel de overheden der Joden met hun aanhangers de dood van Christus hebben doorgedreven, kan echter dat, wat in Zijn lijden be dreven is, noch aan alle Joden die toen leefden zonder onderscheid, noch aan de hedendaagse Joden toe gerekend worden. Want hoewel de kerk het nieuwe volk Gods is, mo gen de Joden noch als door God ver worpen, noch als vervloekt worden voorgesteld, alsof dit uit de Schrift zou volgen. Derhalve zie een ieder cr op toe, dat hij in de catechese en in de verkondiging van Gods Woord niets lere, wat niet in overeenstem ming is met de evangelische waar heid en met de Geest van Christus." Vroeger eindigde deze passage met dc waarschuwing, dat men in het gods dienstonderricht en in de prediking geen haat of verachting jegens de Jo den by de christenen mocht opwek ken. Verder volgt nu nog een passage, waarin alle anti-semitisme wordt be treurd. In de vroegere tekst stond: ..Het concilie betreurt en veroordeelt haatgevoelens jegens en vervolging van de Joden, hetzij in vroegere da gen, hetzij in onze tijd." Aanleiding tot het uitgeven van dit boekje is het feit, dat veel mensen de Bijbel lezen zonder hulp van de kerk. Doordat de onkerkelijkheid beduidend is toegenomen, is de Bijbel voor zeer velen meer leesboek, dan kerkboek. Weliswaar is de omzet van de Bijbel nog altijd zeer hoog, maar het bezoek aan kerk, bijbelkring en catechisatie is daarmee niet in overeenstemming. Mensen, die niet naar de kerk gaan, maar wel belangstelling hebben voor de Bijbel, voelen zich weieens wat hulpeloos met de Bijbel. Voor deze mensen verschijnen bijbelboeken in he dendaags Nederlands. In Vaart gaat aan de bijbeltekst een inleiding vooraf over de tijd van ont staan, de naam van het boek, de schrij ver en de inhoud. De samenstellers gaven het boek de naam Vaart, omdat het het verhaal bevat van de voort gang van het evangelie. Bij de vertaling is gepoogd de oor spronkelijke inhoud zo zuiver moge lijk weer te geven. Daarbij is tevens gestreefd naar een voor de lezer leven de taal. Noten In noten onderaan de bladzijden wor den moeilijke en vreemde woorden en Vele conciliedeskundigen zijn vaniname° nader toegelicht (bij voorbeeld mening, dat de nieuwe tekst krachti- isabbat, zeloot. Pinksteren, profeet). De- ger is. Sommigen gaven te verstaan, ze n°tep bevatten geen commentaar, dat zij het woord „godsmoord" liever *^a,ar 5^*? ,een noodzakelijk verleng- zwaren te bespreken en waar no- de laatste synode, om alleen dig dit nieuwe psalter te herzien. Ds. J. H. Velema deelde tijdens de discussie mee, dat de eerste 25 psalmen geheel klaar zijn. Volgende week woensdag komt de stichting bijeen voor bespreking van de volgende 25 psal men. Op de gereformeerde synode werd meegedeeld dat de revisie van dit gehele psalter nog dit jaar klaar komt. Er werd zelfs gezegd dat het niet onmogelijk is dat de synodes van de hervormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken in maart gelijktijdig bijeenkomen om te besluiten of het nieuwe psalter aanvaard kan worden. Hoewel de stemmen-verhouding (twee tegen) suggereert, dat er wei nig verzet was, bleek toch een vrij lange discussie nodig. Dit kwam mis schien wel, omdat de deputaten uit gesproken hadden, dat voor de nieuwe psalmberijming in de kerken weinig belangstelling bestaat en dat het werk zover gevorderd is, dat nog weinig in vloed kan worden uitgeoefend. De synodale commissie daarentegen sprak uit dat zoveel mogelijk een breuk in de eenheid van het psalmgezang in ons land voorkomen moet worden en dat daarom participatie goed zou zijn. Een can de deputaten, Jac. Lelsz, had zich in een persoonlijke brief aan de sy node ook voor participatie uitgespro- waarnemers te zenden, slechts met een zeer krappe meerderheid was geno men. Door studie van de gang van zaken was ds. Velema tot de conclusie gekomen dat na tien jaar waarnemers gezonden te hebben de Christelijke Gereformeerde Kerken nu nog maar twee dingen kunnen doen. Er hele maal uitgaan (dat wilde niemand) of lid worden van de ISP. Hij meende dat meedoen nog wel degelijk zin had. Ds. Brons kwam echter toch met een tegenvoorstel: wel waarnemers, geen participatie. Maar toen de syno deleden het voorstel met vier over wegingen en evenveel conclusies ijve rig hadden opgeschreven, bleek dat niemand het steunde. Daarmede was het vervallen. Remonstrants In de tweede ronde van sprekers merkte ds. A. Hilbers op, dat nergens in de kerkorde voorgeschreven wordt welke psalmberijming gezongen moet worden. Dat wordt aan de plaatselijke kerkeraden overgelaten. Prof. dr. B. J. Oosterhoff stelde de synodeleden gerust, die bang waren voor remonstrantse invloeden in de nieuwe berijming. Het is best mogelijk, zei hij, dat die kunnen insluipen. Maar dan nog zijn wij wel in staat die calvinistische te interpreteren. De sy node begreep waarop hij doelde. De berijming van 1773 laat heel wat re monstrantse (en ook andere) invloeden Met slechts twee stemmen tegen be sloot de synode dat de Christelijke Gereformeerde Kerken lid zullen wor den van de stichting. Daarin heeft de Hervormde Kerk vijf bestuursleden, de Gereformeerde Kerken hebben er drie, de kleinere kerken ieder een. Ook de Christelijke Gereformeerde Kerken zullen één bestuurslid kunnen aan- Participatie M. Ruppert tot r.k. werkgevers: TILBURG Volgens de heer M. Ruppert, lid van de Raad van State en oud-voorzitter van het CNV, wordt de zelfstandige posi tie van de ondernemingsleiding Er gingen stemmen op van voor- i verzwakt door verzet tegen de ge- standers van participatie. Denk aan wenste benoeming van een of onze kinderen, zei ds. B. van Smeden. Zij worden al geconfronteerd met het probleem van verschillende berijmin gen. Op school leren ze de psalmen van de „proefbundel", in de kerk wordt de berijming van 1773 gezongen. Ds. J. Brons was de grote tegen- Kruiswooril-puzzel gehandhaafd zagen. In een noot bjj de herziene tekst wordt echter gezegd, dat woorden als „godsmoord" en „Christnsmoordenaar" verfoeilijk zijn. Het secretariaat voor de eenheid van kardinaal Bea, dat de tekst heeft op gesteld, hoopt nu, dat zowel voorstan ders, als bestrijders van het schema bevredigd zullen zijn. De tekst was vorig jaar door het concilie voorlopig goedgekeurd. Dat betekende, dat het alleen nog maar ondergeschikte wijzigingen kon onder gaan aan de hand van de ingediende amendementen. Over twee weken zul len de stemmingen over deze wijzigin gen beginnen. Zij hebben een twee derde meerderheid nodig. De prelaten houden zich thans be zig met het tweede hoofdstuk van schema 13. Dit handelt over het hu welijk. Met name de vraagstukken rond de geboortenbeperking krijgen daarbij de aandacht. DEN HAAG De gezamenlijke orga nisaties die met schoenen maken en het repareren van stappers te maken hebben trekken in een brief aan de Tweede Kamer fel van leer tegen de voorgeno men omzetbelasting op schoenreparaties. Weet men dan niet, zo heet het o.m.. dat schoenreparaties bij gewoon levensonder- Andere punten waarop gewezen wordt zijn de trage inkomensontwikkeling in de branche, verwachte omzetdaling en verkrapping van de liquiditeitspositie vooral in eenmanszaken. En al die fnui kende werkingen terwille van slechts drie miljoen extra in de schatkist? Neen, deze belastingmaatregel achten de be trokkenen aan alle kanten verkeerd. stuk van het vertaalwerk, dat gebruikt wordt wanneer ons hedendaags Neder lands niet over woorden of uitdrukkin gen beschikt, die gelijkwaardig zijn aan het Grieks. Om te vermijden, dat onderaan de blad zijden te veel noten zouden komen en ze telkens herhaald zouden moeten worier.. is achterin het boek een vrij uitv erige toelichting opgenomen, waarin allerlei wetenswaardigs verteld wordt over he' evangelie en de verkondiging ervan en over de Joden, de Grieken en de Romei- Acht kaartjes geven de aardrijkskunli- ge toelichting. Twee soorten foto's funge ren ook als hulpmiddel bij het lezen, l'e eerste serie uit het archief van Cezs van der -Meulen (schepen en zeevaart) "">ren- gen de vaart van de evangelieprediking symbolisch in beeld. De tweede serv van Jan en Rense Schaap en van wijlen Boris Kowadlo is samengesteld uit foto -■ uit Israël, Turkije en Griekenland. Ze bren gen iets in het boek van de sfeer en de omgeving, waarin het eens geschreven werd. De prijs van Vaart (formaat 13 bij 18,5 cm) is twee gulden. Bij verspreiding aantallen wordt reductie gegeven. SCHELDE KRIJGT ZONDAG ZEGEN ANTWERPEN Zondag gaat een rooms-katholieke geestelijke weer zoals elk jaar de rivier de Schelde zegenen. Na een mis in een van de grootste kerken van Antwerpen trekt men in processie met een beeld van Maria naar de haven, waar de vicaris-generaal van het bisdom Antwerpen Gods zegen zal afsmeken over de rivier en de Schelde zal zegenen. In België en Frankrijk wordt op verschillende plaatsen door rooms-katholieke geestelijken ook de zee gezegend. Uitknippen en op briefkaart plakken a.u.b. IK WERK MEE aan de verdere groei van de krant, abonnee heet Adres Woonplaats betaling per - WEEK/MAAND/KWARTAAL Deze nieuwe abonnee werd opgegeven door uw abonnee s Woonplaats Ik ontvang als geschenk t HYACINTHENBOl MET HOU-# „DE DOKTER ZEGT" II DER „DE DOKTER ZEGT" l TIP-PARADE-TWEE (elk deel is een (ander) geheel)| streep door wat u niet wenst. Horizontaal: 1. soort van kachel, 4. hevige wind, 8. rund, 10. en omstreken (afk.), 12. zoen, 15. wezenlijk, 17. rivier in Rusland, 19. keurig, 20. lied, 22. vogel, 23. muggenlarve, 24. voor, 26. vlies, vel, 27. duinvallei, 29. plaats in Drente. 30. zijtak Rhóne, 31 zelfkant, 33. afnemend getij, 37. lidwoord, 38. omgeslagen zoom, 39. bereide dierenhuid. Vertikaal: 1. plaats in N.H.. 2. spil van een wiel, 3. deel van de mast, 5. voorzetsel, 6. muzieknoot, 7. soort koffie, 9. heden, 11. hoofddeksel, 12. houten schoeisel (meerv.), 13. zeker, 14. spoedig, 14. oude vr. datief van een, 18. hoekbal- kon, 21. rivier in Engeland, 24. jongens naam, 25. boom, 27. boom, 28. krijgs macht, 32. maanstand, 34. foei. 35. uitroep, 36. schiek. element (afk.), 37. lidwoord. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. sabel, 5. klare, 10. TA, 11. Dommelen, 13. elke, 15. ge, 16. Alke made, 20. gom, 22. ara, 23. alt, 25. ereis, 26. romer, 27. lee, 28. tan, 30. ate, 31. sloebers, 34. at, 35. Otto, 37. legering, 41. O.I., 42. Isère, 43. lento. Vertikaal: 1. stengel. 2. aal, 3. edel, 4. L.O., 5. km, 6. Lena, 7. al, 8. regelet, 9. ene, 12. meer. 14. kameel, 17. kaste, 18. Marne, 19. damast, 21. Orestes, 24. trei 10, 29. abri, 32. Oder, 33. roge, 34. ali, tot, 38. ge, 40. nl. DEN HAAG In Huizen (NH) is deze maand een kliniek ge opend, die kan worden vergele ken met de in Duitsland zo be kende kuurinrichtingen. Genees heer-directeur is J. G. Schuur man, een uit het grensplaatsje Emmlichheim afkomstig arts, die een zeer ruime ervaring met Duitse kuurinrichtingen heeft. Hij is overtuigd van de grote be tekenis van het kuren en meent dat ook in ons land aan zulk een kliniek behoefte is. „De Limiten," zoals de nieuwe kli niek heet, een „kliniek voor preven tieve geneeskunde, hydro- en fysiothe rapie," richt zich voor een belangrijk deel tot patiënten die eigenlijk nog geen patiënt zijn; de gezondheid van 1 veel mensen wordt door drukke werkzaamheden bedreigd en dan ont staan dikwijls klachten, die een voor bode kunnen zijn van een hartinfarct of anderszins. De bedoeling is, dat een tijdige gang naar De Limiten in zulke gevallen veel dreigend onheil zal voorkomen. Het indicatie-gebied van de inrich ting, waar de nadruk wordt gelegd op bewegingstherapie, massage en baden, is overigens veel en veel ruimer. Zo richt men zich onder meer ook in op sommige reumatische ziekten en aan bronchitis lijdende patiënten. De kliniek heeft o.a. een overdekt en verwarmd zwembad. Op het eigen terrein bestaat voorts geleeenheid tot vissen, tennissen en wandelen. meer commissarissen door de werknemers. Want, aldus de heer Ruppert, voor zover en voor zolang een ondernemer zich verzet tegen gelijkberechtiging van kapitaal en arbeid, laadt hij niet alleen de schijn op zich van in zijn hart toch meer aan de zijde van de kapitaal verschaffer te staan dan aan de kant van de werknemer, maar is zijn werkelijk gedrag met die schijn ook in overeenstemming. Het vertrouwen van de werknemer in de leiding wordt naar de mening van de heer Ruppert geschaad wan neer wel de aandeelhouder maar niet de dagelijkse medewerker waardig wordt gekeurd de personen te kiezen, die de leiding adviseren en controle ren. Het wantrouwen van de werk nemer is gegrond zolang de leiding niet met de arbeiders streeft naar een positie, waarin zij de werkelijke mid denfiguur tussen werknemer en kapi taalverschaffer is. De heer Ruppert gaf vanmiddag uiting aan deze visie in een rede bij de viering van het tiende lustrum van het Nederlands Katholiek Werkgevers Verbond. Dit 50-jarig bestaan werd herdacht tij dens een bijeenkomst in de Tilburgse Katholieke Hogeschool. „Vooruitstre vend ondernemerschap", zo luidde het lustrumthema, dat werd uitgewerkt door de voorzitter van het verbond, mr. P. M. H. van Buvon, de oud minister-president prof. dr. J. E. de Quay, staatsraad Ruppert en de direc teur-generaal van de Belgische Tréfi- leries Léon Bekaert p.v.b.a. De heer Ruppert ging met name in op het sociale aspect van het ondernemer- Merkwaardig Hij noemde het hoogst merkwaardig, dat verschil van opvatting blijft voortbestaan over de wijze van sa menstelling van het college van com missarissen. Vrij algemeen wordt nu wel erkend dat het een onderne- mingsbelang is dat in de raden van commissarissen deskundigheid op ve lerlei gebied moet zijn gerepresen teerd: technische, financiële, commer ciële, maar ook sociale deskundigheid. Maar over de manier waarop men tot die meest wenselijke samenstelling moet geraken heerst nog verschil van mening en tal van ondernemers be ginnen te steigeren bij de gedachte dat ook de werknemers één of meer commissarissen zouden mogen kiezen. De heer Ruppert achtte dit stei geren niet goed te motiveren. Het gaat hier z.i. om een doodgewoon, onloochenbaar recht van de werk nemer. Hoe lang zal men van be paalde aandeelhouders- en onder nemerszijde nog voortgaan met te pogen dit recht te ontkennen, zo vroeg hij zich af. De argumentatie van de tegenstanders in het rapport- Verdam heeft op de staatsraad wei nig indruk gemaakt. „De bij herha ling gebruikte kwalificaties als „weinig realistisch" en „weinig wer kelijkheidszin" zijn reeds tè veel vuldig gebruikt, o.m. toen de ge dachte van overleg en samenwer king tussen werkgevers en werk nemers werd bepleit, toen het insti tuut van de c.a.o. werd verdedigd en toen de arbeidswetgeving be gon IJdel pogen De heer Ruppert schetste de onder neming als strijdorganisatie, die tege lijk arbeidsgemeenschap is. „Als van daag en morgen van één ding verze kerd moet zijn dan is dat de positie de ondernemingsleiding. Voor zo de onderneming arbeidsgemeen schap is zal zij een vérgaande mede zeggenschap tot ontwikeling moet trachten te brengen. Voor zover de onderneming strijdorganisatie is zal zij elke inmenging in haar degelijks be- dan ook, moeten afwij- Uiteraard kan men pogen de gevol gen van de emancipantie van de „ar beidende stand" op dit ene terrein tegen te houden, aldus de heer Rup pert, maar „het lijkt mij een ijdel pogen. Beter is, het recht der werk nemers voluit erkennen en om de tafel te gaan zitten hoe dit recht het best, in het belang van de gehele onderneming, geëffectueerd kan wor den." Ook ten aanzien van het rapport „Wegen naar bezitsvorming" van de vier werkgeversverbonden vroeg de staatsraad zich af of het niet de indruk wekt dat de ondernemer van 1965 meer aan de zijde van het kapitaal dan aan de kant van de arbeid staat. Naar zijn mening heeft verder praten over bezitsvorming door vermogensaanwasdeling pas zin wanneer eerst de rechtsgrond in na dere overweging is genomen. De heer Ruppert sprak zich voorts uit voor vrijwillige arbitrage in geschillen, die z.i. een grotere waarborg voor rechts- hetrachting biedt dan een staking. Dit probleem kan ook bij een verant woorde beoordeling van de kwestie georganiseerden-ongeorganiseerden volgens spreker niet worden omzeild. De heer Ruppert pleitte in zijn uit voerige rede ook voor bevordering van het verantwoordelijkheidsbesef van de werknemers binnen de onder neming. „Er schort iets zeer ernstigs Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden lngeslo- Vraag: Ik heb in een hagelbui een stervormige korrel aangetroffen. Hoe kan zo'n vorm zijn ontstaan? Antwoord: Hagelkorrels zijn soms zo groot als een walnoot, of zelfs als een kippe- of ganse-ei, en vertonen een doorzichtigekern door concentrei- sche ijslagen omgeven. De buitenste oppervlakte is doorgaans geheel of half met wratachtige verhevenheden bedekt, welke niet zelden nogal pun tig zijn. De gedaante van die hagel korrels is soms nagenoeg bolvormig, soms afgeplat of ellipsoïdis en ook wel onregelmatig. Slechts in enkele gevallen hebben zij een symmetrische vorm. Een en ander wordt veroor zaakt doordat de verschillen in de dampkring vóór en gedurende de hagelbuien zeer vele zijn (temperatu ren, plotselinge temperatuursovervan- gen. waterdamp- en vochtgehalte, elektriciteit, enz.). Grote hagelkorrels vormen zich hoofdzakelijk alleen in de zomermaanden. Vraag: Is het woord „krikkel" een specifiek Brabantse of Helmondse uit drukking? Antwoord: Krikkel is een in on bruik geraakt Zuidnederlands bijvoe- gelijk naamwoord en betekent: Licht- brekend, lichtgeraakt, korzelig. Het wordt nog dialectisch gebruikt in bepaalde plaatsen van Brabant, doch elders in Nederland kent men het woord niet meer. Vraag: Welke wereldtentoonstellin gen zijn er geweest? Antwoord: In 1851 op initiatief van de prins-gemaal Albert in het daar voor gebouwde en thans afgebrande Crystal Palace te Londen, vervolgens 1855 Parijs, 1862 Londen, 1867 Parijs, 1873 Wenen, 1876 Philadelphia, 1878 Parijs 1879 Sydney, 1880 Melbourne, 1888 Melbourne, 1889 Parijs, waarvan de Eiffeltoren is overgebleven, 1893 Chicago, 1897 Brussel, 1900 Parijs, 1904 St Louis, 1905 Luik, 1906 Milaan, 1909 Amsterdam, 1910 Brusnel, 1911 Turijn, 1913 Gent, 1915 San Francisco, 1923 Göteborg, 1926 Philadelphia, 1929 Bar celona, 1930 Antwerpen, 1933/'34 Chi cago, 1935 Brussel, 1937 Parijs, 1939 New York, 1949 San Francisco, 1958 Brussel (waar het Atomium is blijven staan), 1964 New York. In 1967 wordt er een te Montreal verwacht. Voorts waren er nog tentoonstellingen zonder bepaalde afspraak te Amsterdam in 1883, Nice 1883, New Orleans 1884, Antwerpen 1835 en Barcelona 1888. Vraag: Als men aan de goede kant van de weg wandelt en men wordt aangereden door een minderjarige jongen, is dan de vader of het kind aansprakelijk voor de geleden schade? Antwooord: De minderjarige is aan sprakelijk. De ouders zijn veelal aan sprakelijk tenzij zij kunnen aantonen, dat zij het gebeurde niet hadden kunnen verhinderen. Als het een mo torvoertuig betreft, is er ook veelal een mogelijkheid de eigenaar aan te spreken. Alles aangenomen dat de aanrijder zoals hier wel het geval zal zijn schuld had aan het gebeur de. Vraag: Waar zijn gegevens te vin den over de St. Maartens- of Dom kerk te Utrecht? Antwoord: Het archief ligt gratis ter inzage in het dienstgebouw cen traal bureau van de hervormde gemeente te Utrecht, Domplein 3, telefoon 13139. als een ondernemer, zoals gebeurd is, met zijn arbeiders per autobus naar de Jaarbeurs moet gaan om hen te laten zien wèt ze eigenlijk produce- Zeg het met... en... bestel tijdig! Coventry zet actie voort (Van onze kerkredactie) DRESDEN/COVENTRY - Voor de herbouw van het diaco- nessenhuis in Dresden hebben de Engelsen reeds een kwart mil joen bij elkaar gebracht. De proost van de kathedraal van Coventry, ds. Williams, die deze actie in november 1964 startte, heeft het appèl op het Engelse volk thans herhaald. Zoals wij reeds berichtten, hebben dertig jonge Engelsen sinds 14 maart als vrijwilligers onder leiding van ds. Martin Turner meegewerkt bij het puinruimen op het terrein van dit ziekenhuis, dat in de nacht van 13 op 14 februari 1945 door een Engelse luchtaanval verwoest werd. Na een half jaar zijn zij thans weei Engeland teruggekeerd. De Engelsen hebben in deze tijd 5000 ton puin geruimd, waaronder zich nog verscheidene blindgangers bleken te bevinden. Verder hebben zij bomen gekapt en het terrein zodanig van andere obstakels gezuiverd, dat nu met de herbouw van het zieken huis kan worden begonnen. Het is de bedoeling, dat dit voor een belangrijk deel gefinancierd wordt door de actie, die in Engeland wordt gevoerd. Dit alles in het kader van een verzoe ningsactie. Tijdens hun verblijf in Oost-Duits- land hebben de Engelsen ruime gele- genheid gekregen tot contact mft de bevolking in persoonlijke gesprekken en discussie-avonden. Ds. Turner reis de naast zijn werk als puinruimer per week meer dan 1500 kilometer, om in verschillende steden en dorpen voor drachten te houden. Het gevolg was, dat telkens voor enkele weken jonge Oost-Duitsers aan het werk meehielpen. Bij het team sloot zich ook een groep Fransen en een Tsjech aan. De contacten met de Oostduitse autoriteiten werden door proost Wil liams uitstekend genoemd. Hij heeft hen aan het eind van het verblijf van het team persoonlijk voor hun mede werking bedankt. De proost overhan digde bij deze gelegenheid aan de Dresdener diaconessen een kruis, dat vervaardigd is uit spijkers van de vroegere kathedraal van Coventry, die door een Duits bombardement is ver woest. Beroepi n gswerk NED. HERV. KERK GEREF. KERKEN Beroepen te Loppersum: G. Sinia te Ee. Aangenomen naar Leiden (predikant voor jeugdzorgwerk): H. Post te Rijns burg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Amsterdam-Centrum: C. Molenaar te Moerkapelle; te Tholen: P. Blok te Dirksland; te Vlissingen: A. Hofman te Zeist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2