Rouwzegels Schweitzer komen nu reeds los De tweeling zorgt voor een verrassing PUZZEL VAN DE WEEN De kinderen van het Boshuis ZONDAGSBLAD VRIJDAG 1 OKTOBER 1965 door G. J. Peelen Wel worden er nu reeds door enkele Afrikaanse lan den rouwzegels voor Albert Schweitzer aangekondigd (Gabon, Togo en Dahomey), en ongetwijfeld zullen er wel meer landen volgen met een alleszins verdiende hulde voor deze grote man, die door de dood werd weggenomen, maar een echte rouw-uitgave kan er natuurlijk op dit moment nog niet gemeld worden. Toch vindt u op de bovenste rij een tweetal af gebeeld, dat onlangs ver scheen ter gelegenheid van zijn 90e Oost-Duitsland gaf ze uit, 3 stuks met verschillende portretten en omlijstingen, maar met éénzelfde randschrift: Der Kampfer gegen Krieg und Atomtod, Ehrfurcht vor dem Leben (De strijder tegen oorlog en atoomdood, eerbied voor het leven) op afb. 3, Schweitzer aan zijn schrijftafel en op da achtergrond een vredesbetoging. Op afb. 1 Schweitzer aan de speel tafel van een kerkorgel, op de achtergrond een BACH-partituur en links het randschrift: „Der Musiker und Bachinterpret". nen. kon dit wel eens leiden tot de ondergang van het Christendom in Europa! Afb. 2 en 3 geven strijd- scènes: Maltesers met de kruisvlag voorop ten strijde. Rood-China wijdt een serie aan de verbroede ring tussen de jeugd van China en Japan. Afd. 5 is er een van: twee gearmde verbeten bokserstypen, met gebalde vuist). Afb. 7, ook van China, is gewijd aan dc strijd van de Vietcong tegen de „Amerikaanse agressors". „Alle haat die in ons is, leggen we in de lopen onzer wapens", luidt de toelichting. Het verbeten ge zicht van de schutter onderstreept dat! Indonesië viert prematuur!! zijn 20-jarige onafhankelijkheid! Voor het gemak maken ze de rebellen-jaren maar inclusief! immapunten w .Op afb. 6: interna tionale samenwerking, een keten met vele schakels, en een hand druk voor de wereldbol. Op afb. 7: „nationaal zelfbewustzijn": een hechte ring rond de archipel van Sabang tot Merauke! (voorzichtig heidshalve ontbreekt Noord-Bor- Zuid-Korea maakt op afb. 9 pro paganda voor de kinderbeperking!! Dit zegel verscheen in de „week van opwekking tot verstandig ouderschap". Symbolisch wordt aangetoond met twee weegschalen: rechts een gezin met talrijk kroost: de schaal zakt door, en als woning een vervallen hutje. Gezin met één kind: de balans is in evenwicht' Een verzorgd huis..., met t.v.!.- Expeditie Malta Het pas zelfstandige Malta her denkt in een prachtige, lange serie het beroemde beleg van 1565 door de Turken. Hierbij hebben de Maltheser ridders en de hele be volking op de meest heldhaftige wijze standgehouden vier maanden lang! tegen de sterke Turkse legers van Sultan Sulei man, die met 200 grote oorlogs schepen en een menigte kleinere bootjes de fanatieke Turkse strij ders aanvoerden. Bekend is de uitspraak van ko ningin Elisabeth de eerste: Ais de Turken op Malta zouden overwin Stalingrad. door Vasili Ivano- vitsj Tsjoeikov. Uitgave West- Friesland, Hoorn. De Russische maarschalk Tsjoei kov, verdediger van Stalingrad, geeft in dit boek verslag van de strijd aan de Wolga, die Hitier de eerste zware nederlaag bezorgde en die het keerpunt in de Tweede Wereldoorlog werd. Geschiedschrijvers beweren, dat de weersomstandigheden, de ver dediging van de stad en het door drijven van Hitier het leger van generaal Paulus naar de ondergang voerden. Tsjoeikov is echter van mening, dat het zijn taktiek was, waardoor de al opgegeven stad werd behouden. Hij wachtte tot de meeste Duitse troepen vlakbij Sta lingrad waren, omcirkelde de vij and en ging tot de beslissende aanval over. Foto's en kaartjes illustreren het boek (312 blz., ƒ12.90). India huldigt op afb. 10 de geslaagde Indiase Mount Everest expeditie van mei, dit jaar. Canada eert met een héél klein zegeltje, van 5 ct, de nagedachtenis van Sir Winston Churchill (afb. 11) en het van Engeland onafhankelijk ge worden Malawi (vroeger Nyassa- land!) eert nu de eerste opstand tegen Engeland in 1915, onder aan voering van de neger-missionaris John Cilembwe. die we op afb. 12 aan het hoofd van de opstandelin gen zien, met op de achtergrond zijn kerk. Engeland heeft deze opstand wreed en afdoend onder drukt. Chilmbwe werd gedood, ve le volgelingen terechtgesteld en de overige aanhangers vluchtten over de grens naar Portugees koloniaal gebied. Het was deze negerdomi nee die de verlangens naar zelfbe stuur en verlossing van vreemde overheersers wakker riep, en vorm The art and technique of dri ving, door Pat Moss en Erik Carlsson. Uitgave Heinemann, Londen. Pat Moss en Erik Carlsson man en vrouw sinds lange tijd weten beiden veel van de kunst van autorijden af. Hun in Engeland staand huis staat vól prijzen en eretekenen, tijdens vele internatio nale ritten in de wacht gesleept. Geen wonder dat zij min of meer aangewezen waren voor een boek over de handelingen en ge dragingen van de automobilist. Dat boek is voor alles gericht op de veiligheid van de weggebruiker. Slechts een klein deel gaat over wedstrijden: de specialiteit van het nog overal actieve Zweeds-Engelse echtpaar (191 blz., 25 shilling). Zuid-Holland I, Pittig getijde water, door A. van Onck en P. J. Steegers. Uitgave Ad. M. C. Stok, Forum Boekerij - Den Haag. Het rivierengebied in Zuid-Hol land heeft voor de sportvisser zijn eigen mogelijkheden. Zowel op zoet- als in de monding van de grote rivieren op zoutwatervis. Dit boekje geeft uitkomst aan de gene die onbekend is met water dat beïnvloed wordt door eb en vloed. Tevens vermeldt het een volledige lijst van adressen waar men bootjes huren, vergunningen krijgen, slapen en de inwendige mens versterken kan. (80 blz. ƒ4,50). Mis geen vis, door A. van Onck. Uitgave Ad. M. C. Stok, Forum Boekerij - Den Haag. Jaarlijks breidt het hengelaars corps uit. Wat enkele decennia geleden de gewoonste zaak ter wereld was behoort nu tot de uitzonderingen. Men gaat niet meer naar de waterkant met een hengel en een sim en de gedachte „we zullen wel zien wat ze doen". Vissen is een „uitgekookte" sport geworden. Er komen wel enkele dingen voor kijken om een vis te verschalken dan alleen het voor noemde materiaal. Dit boekje geeft uitkomst op alle vragen die de nieuwbakken hengelaar zich stelt. (87 blz. ƒ4,50) De titel spreekt schrijver geeft inzicht nier waarop men, de sterkste sportvis uit het Nederlandse bin nenwater kan benaderen. Het boek dat een schat van gegevens bevat, is tevens voorzien van de nodige verhalen uit de praktijk, zodat het een lezenswaardig geheel is ge» worden. (80 blz. ƒ4,50). Leuke dingen met de werp hengel, door Jan Schreiner. Uitg. P. van Belkum Az. - Amsterdam. Een vlot geschreven boekje waarin de nieuwste methoden om met de werphengel te vissen, wor den behandeld. Jan Schreiner, die al vele werkjes en werken op zijn naam heeft staan, heeft ook nu weer kans gezien om praktijk en theorie op een prettige wijze tot een geheel te vormen (78 biz. ƒ4,50). abcdefgh Wit speelde hier 1. Le3 en daarmee tenslotte ook. Had hij 1 diagramstelling beter? De Elfstedentocht door A. Rutgers-v.d. Loeff. Uitgave De Bezige Bij, Amsterdam. Een kinderboek, waaruit de ge zellige. winterse sfeer de lezer tegemoet komt. Prettige benade ring van dit Friese, maar nationale evenement, dat voor yelen span nender is dan welk voetbalduel ook. Aantrekkelijk vanwege de goede, kleurige illustraties die Ro bert Nix maakte, (ƒ3,90). (2) BellingerFlynn. Met 1. een redding: 4. Txh7t! Kxh7 5. Te7t Tf7 8. Txf7f Dxf7 7. Dh4t Lh5 8. De4f en wit heeft eeuwig schaak (8 Dg6 9. De7f! Kg8? 10. d8Df!). (3) RoUwiU-Bcittner. Zwart gaf zich na 1. Tbl d2' 2. Kh2 d2 3. Dc6 ten onrechte gewonnen. Met 3 Dgltü had hij zich kunnen redden. Wit (4) Studie van Wofawi. Een simpel en toch grappig geval: 1. Pel Txcl 2. Lc7 Kxc" (Indien 2. Thit den 3. Lh2. OtZ. Te3t 3. Kg4 Tc4t 4. Kg6 enz.) 3. Kg2 Tc2t 4. Kg3 enz. en Kruiswoord - puzzel Horizontaal: 1. meisjesnaam, 5. boom, 9. gebaar. 14. gemeenschappe lijke weide, 16. munt in China, 18. Ierland, 19. metselspecie, 21. meisjesnaam, 22. pret. 23 voegwoord, 24. zijtak Elbe, 26. motorschip (afk), 27. stad in België. 29. fijne haren zeef, 31. kan men op zitten, 32. visje. 34. jneisjesnaam. 35. dorp in Gelderland, 37. viskorf. 39. plaats in België. 41. rivier in Italië, 42. draad van een spinneweb, 43. gesloten. 45. zot. 46. aardsoort. 47. voorvoegsel, 48. specerij, 50. zijrivier v.d. Loire, 52. vreemde munt, 53. duinvallei, 55. eikenschors, 56 getroffen, 67. dwaze gewoonte. 60. deel van de onderarm. 61. water in N. Brabant, 62. schrander, 64. slede. 65. plechtige gelofte. 66. eerlijk, oprecht (Eng), 68. gezang met een vrije melodie, 70. nobel, 72. lichaamsdeel, 74. plaats in Gelderland, 75. hooggebergte in Eng. Oost Afrika, 76. water in N. Holland, 77. kraam. Vertikaal: 1. plaats in Overijsel, 2. stad in Mexico. 3. jongensnaam, 4 tegen, 6. oude inhoudsmaat (afk). 7. vis, 8. stad in Frankrijk, 10. water in Friesland. 11. plant, 12. afgeknotte boomstam. 13. verdikking der opperhuid, lo. aarden vuurpotje, 17. onderricht, 20. taaie aardsoort. 25. vogil. 27. zwemvogel, 28. inwendig lichaamsdeel. 30. patroon. 31. plaats in N. Brabant, 32. kweekgras 'ZN), 33. muzieknoot. 35. familielid, 36. ploegsnede, 37. gebogen, 38. duurzaam. 40. plotseling, 41. Nederlands dichter. 44. zwaardvis. 46. deel van een fornuis, 48. zuivelproduct. 49. meisjesnaam, 51. water in Friesland, 52. plaats in Gelderland. 54. kleur, 56. stok, 57. stad in Duitsland, 58. Ierland. 59. correct (ZN), 60. standwachter. 61. vaartuig, 63. inwendig lichaams deel, 64 de twaalf machtige goden der Germanen, 67. meisjesnaam. 69. lied, 71. munt in China, 73. bekende afkorting. 9 eg, 11. Gera, 13. keen. 14. pat, 16. To, 18. Hans, 21. iet, 22. gems. 23. laan, 24. mi, 25. ook. 27. Goor, 29. ster, 30. nis, 32. Kees, 33. obat. 35. pip, 38. open, 39. Lia, 41. ea. 42. Toorop, 44. aria. 46. peen. 47. mat, 49. alva, 50. L.K., 52. den, 54. 56. sta, 57. me, 58. es, 59. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. e.k„ 3. pols, 7. Umea, 10. log. 12. melkweg, 15. smet. 17. toe. 18. ha, 19. pro, 20. kei, 22. gat. 23. Lea. 24. m.o., 26. negen. 28. al, 29. Sion, 31. Tomsk, 33. Ot. 34. kip. 36. os. 37. nobel, 40. sier, 42. te. 43. paria. 45. pa, 46. pos, 47. met, 48. ara. 50. Leo, 51. An. 53. Ilm. 55. kers. 57. meerval, 60. not, 61. lens. 62. anio, li. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: ..Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5.en twee van ƒ2.50. VÓÓR' DE JEUGD VOOR DE 'J - VOOR Dfc JEUGD VOOR DE - VOOR D£ „A/TAM, mogen we buiten spe len vroeg de tweeling Gijs en Guus. „Ja hoor jongens, 't is prachtig weer. Gaan jullie maar fijn steppen, maar denk er om, op de stoep blijven, hoor". Dat beloofden ze en met hun autoped stepten ze heen en weer op het trottoir. Ze deden net of ze tn een race-wagen zaten en deden 't geluid van een auto na. Na een poos hadden ze er geen zin meer in en ze zetten hun autopeds in de schuur. „Wat zullen we eens gaan doen?", vroeg Guus. „Tikkertje of verstoppertje?" „Bah, nee, wat heb je daar nou aan" „Ik weet wat", zei Gijs ineens. „Wat dan?" „Zie je die verfpot daar?" „Ja, maar die is van vader, daar mogen we toch niet aan komen?", zei Gijs aarzelend. „Ja, dat weet ik wel, maar we gaan vader verrassen". „Waarmee dan?" „Zeur nou niet en pak aan die „Wat gaan we dan verven?", vroeg Gijs weer. „Nou, de tuinstoel van moeder natuurlijk. Je zal eens zien, hoe blij vader zal zijn, als die helemaal geverfd is. En moe der ook". „Ja, mischien wel. hè?" „Ma ma maar zou 't heus mogen?", vroeg Gijs hing weg, en Gijs wreef eens over z'n neus. Af en toe veegden ze hun han den eens af aan hun broek en plotseling schoot Gijs ver schrikkelijk in de lach. „Ha, ha, ha, ha", gierde hij 't uit, „moet je die zien". „Wat is er nou. waarom lach r je zo?", vroeg Guus, terwijl hy doorverfde. „Ha, ha, ha, jouw gezicht is net zo groen als de stoel". 'I Guus keek naar z'n uroer en 4 toen„ha, ha, ha, ha, daar Czegt er een wat. Moet je je eigen gezicht eens zien en je handen en je broek". ib „Zou dat er nog afgaan?", uit de keukendeur, vroeg Gijs een beetje angstig. Joehoe, we komen", riepen 2 door M. VAN NUIS-ZUIDEMA (gaan eten', riep moeder van- „Natuurlijk joh. Moeder zei gisteren nog, dat ze blij zou njn, als haar tuinstoel weer klaar zou zijn. Ze moet nou steeds op die oude kist zitten". „Nou, vooruit dan maar. La ten we maar beginnen", zei Gijs, die nu wel overtuigd was door zijn evenoude broer. Allebei doopten ze de kwast in de dikke groene verf en met een kleur van -nspanning probeerden ze tie verf zo ge lijkmatig mogelijk op de stoel aan te brengen. Dat was moeilijk! Ze merkten helemaa! niet. dat ze niet alleen de stoel, rnaar ook hun handen mee verfden. Guus duwde een lastige lok haar, die hem bijna in zn ogen ons straks gewoon met water en zeep weer schoon". „Ja, maar onze kleren dan?' „Nou, moeder heeft toch wasmachine9 Ze zegt altijd, dat dat zo gemakkelijk is. Nou dan", antwoordde Guus zor- En de twee bengels maakten zich niet verder meer druk en vervolgden hun verf part ij. De stoel zat vol klodders en stre pen, maar hij was van on der tot boven groen! Ze be keken hun werkstuk vol trots. „Mooi is-ie weer, hè?" „Ja", zei Guus, „maar ik vind mijn kant toch veel mooier. Kijk daar eens en daar eens, allemaal straaltjes verf bij „Ach joh, moet je die leuning van jou eens zien, je bent een heel stuk vergeten". „Nou, ik ben toch zeker nog niet klaar?", zei Guus veront waardigd, maar juist toen hij de kwast opnieuw in de pot verf wilde dopen, hoorden ze moeders stem. „Jongens, waar zijn jullie? We moeder zag met open mond van verbazing en schrik haar twee jongens aan komen, helemaal groen, van top tot teen. „W w. wat hebben jullie in vredes naam uitgevoerd?", vroeg ze haperend van schrik, „'t Is een verrasing, 't staat in de schuur", zei Guus. „Een verrassing, wat dan?", vroeg moeder, terwijl ze de tweeling aanstaarde. „Nou, kom maar kijken, 't is heel erg mooi. U zult er vast wel blij mee zijn", zeiden de twee jongens trots, omdat ze dachten moeder een groot ple zier gedaan te hebben. Moeder was zo goed niet of ze moest achter haar tweetal aan naar de schuur. Toen ze de stoel zag, sloeg ze van pure ellende haar twee handen ineen en zei: „O, o, o, jongens toch!" „Zie je nou wel, dat moeder 't mooi vindt?" zei Guus. Gijs knikte met z'n hoofd en zei niet zonder trots: „Mooi hè. mam, 't was wel moeilijk, hoor!" „Jongens, jongens, toch, hoe hebben jullie 't klaargespeeld, zonder dat ik er iets van merk te?'? „Een fijne mam?" Moeder kon haar tweetal niet teleurstellen door te zeggen, dat ze 't vreselijk vond, toen ze de twee verwachtingsvolle gezichten zag. ..Hoe krijg ik ze ooit weer schoon?", mompelde ze. ..Jullie moeten me één ding beloven", sprak ze tenslotte. ..Nooit, maar dan ook nooit meer ongevraagd aan de spul len van vader komen, afge- SDroken?" (Vervolg) Het was natuurlijk Piet, die het "Wilhelmus inzette, en aan het eind van de eerste regel zongen ze allemaal mee. Het was een plechtig moment, toen ze daar ineens stonden te zingen, al was het helemaal niet mooi. Hen schreeuwde veel te hard, zo blij was hij, en het was ook te hoog ingezet, zodat ze er haast niet bij konden. Maar ze zongen het met warmte en liefde voor hun koningin, hun eigen koningin, zo uitten ze hun blijd- De Koningin dankte vriende lijk, en praatte nog even met mijnheer Wils. Daarna ging ze van het uitzicht genieten. „En jullie naar beneden!" com mandeerde mijnheer Wils met gedempte stem. Als muisjes zo stil gingen ze het paadje af, ze durfden nog niet eens hardop praten. Voor Hen naar beneden ging, keek hij nog eens om. „Onze Koningin!" dacht hij, en volgde toen de jongens. Nauwelijks op de helft van het paadje begonnen ze te hollen en te vliegen, en drongen elkaar opzij. Een ging er van plezier op zijn hoofd staan en een paar anderen begonnen uit pure pret een vechtpartijtje. Ze schreeuwden allen om het hardst. „Heb je wel gezien, hoe ze lachte! Ze keek zo naar mij! Die mense ware ook deftig, dat ben- ne vast wel adellijke geweest!" „Ik had zo'n fijn plekje op dat hek!" Van alles riepen ze door elkaar, niemand luisterde naar de ander. Het kostte mijnheer Wils dan ook heel wat moeite, eer hij zijn troepje weer ordelijk op de fiets had. Toen de jongens 's-avonds alles vertelden, had Han er o, zo'n spijt van dat ze niet meegeweest was, en Jannie had er ook best bij willen zijn. Toen ze weg waren was er een brief voor Dik gekomen. „Voor mij?" vroeg hij verwon- „Nee, eigenlijk is hij niet voor jou, maar hij gaat wel over Hen en Han begrepen het al, en Dik werd vuurrood, maar hij zei niets. Natuurlijk van tante Leida, dacht hij, bah, waarom moest ze nu nog schrijven? Hij had er vandaag al niet eens meer aan gedacht. En zo was het ook. Moeder vertelde, dat tante Lei- da het erg dwaas en onbeleefd had gevonden, dat Dik op zo'n vreemde manier was weggegaan. (Volgende week verder) #cf<3C§oK«CS<*<S<2Sc*<#cScK8cSdHafc25cP#<^ verrassing, sproken? •Ja moeder", beloofden ze een parig. „Nou, komen jullie dan maar Buiten werden de schoenen en sokken uitgetrokken en met een flinke lap petroleum werd de ergste verf van 't stel af geveegd. „Wat ruikt dat vies, mam, bah, waarom doe je dat? Heb je geen zeep meer?" Moeder vertelde toen, dat verf gemeen spul is en dat je dat zomaar niet met water en zeep er af krygt. „Worden we dan nooit meer gewoon?" „Jawel, maar jullie moeten even geduld hebben, straks is alles verdwenen". Vader was eerst erg boos. toen hy zag, hoe de stoel was toe getakeld. maar toen moeder hem 't hele verhaal vertelde, schoot ook hij in de lach. „Ik zal toch maar een slot op de schuurdeur laten maken", zei hij en de volgende dag al kon de tweeling er niet meer Guus en G(js waren veer heerlijk aan 't steppen en :e kon haast niet geloven, dat ze de vorige dag zó onder de veif hadden gezeten, want er was geen verfspetje meer te be kennen. Alleen een pluk haar van Guus. Dat maakt de kapper wel weer in orde, -had moeder ge zegd en zo gebeurde 't ook.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 17