Dokteren aan wapens tegen de misdaad „V Gaat om de eerste minuten ZIEN ZONDER GEZIEN TE WORDEN Primeur voor Rotterdam Van harte aanbevolen in de belangstelling van inbrekers ZONDAGSBLAD Meesterspeurder met elektronische ogen VRIJDAG 1 OKTOBER 1965 r\P een ge- heim te houden plaats in Rotterdam wordt de eer ste, elektroni sche alarmcen trale van Ne derland inge richt. Het gaat om een beveili gingsinstallatie tegen brand, inbraak en overvallen. De onderneming op de achter grond is de Electric Pro tection Servi ces, een doch ter van de American Dis trict Telegraph Company, N.J.. die in de Verenigde Staten, in En geland en op het vaste land van Europa werkt. Wat dit laatste betreft: de belangstelling voor I elektronische oog is één van vele middelen, waarmee ADT 'S aan insluipers alle kansen land groeit en bloeit, en waarin miljarden en nog ze contreien is pas ont- eens miljarden zijn ge staan, nadat zich hier investeerd. grote, Amerikaanse con- Op deze pagina, die na cerns hadden gevestigd, researchwerk in New welke „as at home" be veiligd wensten te den. York en Londen tot stand kwam, brengen we de principes van de reeds De Rotterdamse een- bestaande ADT/EPS-cen- trale, waarvoor bij de po- trales: 124 in de Verenig- litie en bjj het bedrjjfsle- de Staten, 9 in Canada, 5 ven veel interesse be- in Groot-Britannië en 1 staat, kan de Botlek, in Frankrijk. De beveili- maar ook de agglomera- gingsinstallatie, die thans tie van Den Haag bestrjj- in Rotterdam wordt ge- ken. Een krachtveld dus, bouwd, verschilt in wei waarop het industriële le- nig of niets van haar il- ven van Randstad Hol- lustere voorgangsters. Hij kan door infrarode stralen bundels, of een magnetisch veld „waden". Hij kan een raam ope nen, dat door vliesdun en zwak stroomgeleidend folie wordt be schermd. Hij kan geruisloos worden gefilmd, of gefotogra feerd. Wat dit laatste betreft, heeft zich in Los Angeles een merkwaardige zaak voorgedaan. Op 2 december 1964 werd daar op de United California Bank een gewapende overval gepleegd, waarbij drie bandieten betrokken waren. De mannen, Leo Roberts, Howard Parker en diens broer Major Par ker konden zich met een buit van bijna 5.000 dollar uit de voeten OP ELK TERREIN bestaan slimmerikken, ook op dat van de misdaad. Er zijn insluipers en overvallers, die beveiligingsinstal laties in één oogopslag kunnen doorgronden, waarna het een koud kunstje is deze uit te schakelen. In Philadelphia werd het vorig jaar een kluis gelicht, die weliswaar aan vier zijden beveiligd was, doch die bij doorboring geen „stil alarm" had gegeven. Bij inspectie van het gevaarte bleek dat de kra kers de „gadgets" met grote pre cisie hadden omzeild, terwijl ze met geen mogelijkheid de juiste plaats van hun bevestiging hadden kunnen bepalen. In een met grote geheimzinnig heid omgeven laboratorium in New Jersey doktert ADT/EPS da gelijks aan nieuwe wapens tegen de misdaad. De technici, die hier bij betrokken zijn, hebben een, wat men zou kunnen noemen, inslui persoog, wat zeker niet wil zeggen dat ze uit het inbrekersgilde gere- cruteerd zijn. Door opleiding en er varing zijn ze precies op de hoogte van het gedragspatroon der mis dadigers. Indien er afwijkingen zijn, worden deze nauwkeurig be studeerd en in tegenover gestelde zin in de steeds verder geperfec tioneerde apparatuur verwerkt. Overigens is het niet zo dat die kluis in Philadelphia niet beter beveiligd had kunnen worden. Men kan een brandkast met een mag netisch veld omgeven (bij doorbre king volgt alarm)van elementjes, die de kleinste trillingen registre ren, van infrarode stralenbundels enzovoorts. Het is allemaal wat duurder, maar gezien de grote geldsommen, die vaak moeten worden opgeslagen, toch niet duur der dan andere voorzieningen, wel ke men voor risiko-afwenteling be taalt. Lawrence J. O'Brien FEN goede vijftiger met een vriendelijk gezicht. Een ty pische Amerikaan met een knauwende stem en de sfeer van succes in zaken om zich heen. Dat is Lawrence J. O'Brien, president directeur van ADT'EPS en „man met de elektronische ogen". O'Briens natuurlijke blik is warm en innemend. Maar die, waarmee hy insluipers, overvallers en pyro manen schat, is koud en vernieti gend. In hem en zyn reeds 92 jaar bestaande firma heeft de misdaad er een geduchte vijand bygekregen. Vergeleken by Lawrence J. O'Brien zyu Sherlock Holmes, Maigret en Poirot maar kleine mannetjes Dank zij de bex-eiligingsinstallaties van ADT/EPS konden alleen in 1964 2..".00 inbrekers en 300 over vallers worden gevat, tcrwyl in ontelbare gevallen een uitslaande brand kon worden voorkomen. Zonder overdrijving kan gesteld worden dat de door politic-autori teiten zeer gewaardeerde O'Brien de meesterspeurder van deze eeuw- is, met als opmerkelijkheid dat hy zyn vangsten slechts zelden in levende lyve ziet. Andere cijfers, waar Lawrence J. O'Brien trots op is: Over de hele wereld beschermt ADT/EPS thans een kleine 100.000 hedryven. installaties en magazijnen. De effectieve beveiliging tegen in- braak bedraagt 99 99/100 procent, die tegen brand 99 98/100 procent. In de Verenigde Staten verlenen de verzekeringsmaatschappijen al pre miereducties, al? een cliënt zich op een alarmcentrale laat aansluiten. Modern wapen Het is een wonderlijke ge dachte dat deze, voor de leek onbegrijpelijke installatie het moderne wapen tegen het voor komen van misdaad is. Met middelen, die tot de leer der elektronika en der elektriciteit behoren, gaat men hier de schurken te lijf, die zich aan de goederen van anderen willen vergrijpen. En eigenlijk nog veel meer dan dat, want om eens een paar voorbeelden te noemen elk fabricage-proces kan op afstand worden be waakt, elke verwarmingsappa ratuur, elke opslag van giftige, chemische grondstoffen. „Kijk", zegt de explicateur met zachte stem, „als eenmaal de aan sluitingen zijn gemaakt, is alles vreselijk eenvoudig. Als er ergens iets misgaat, worden we er in deze Onderscheiden ruimte op attent gemaakt. We slaan dan onmiddellijk alarm meestal bij de politie of de brand- West Point. Voor de aanmelding moet men op een belletje drukken. Als de eerste deur door een onzichtbare hand ge opend wordt, staat men voor de tweede deur, waarna visueel (d.m.v. een ruitje) zowel als formeel (d.m.v. een gleuf, waardoor men zijn machtiging steekt) identificatie volgt. Pas dan laat de dienstdoende employé de bezoeker door de sluis, waarbij opvalt dat de eerste deur zich hermetisch sluit als de tweede deur geluidloos openzwaait. (Van onze speciale verslaggever) LONDEN Een gewoon kantoorpand in de omgeving van Tottenham Court Road. Een gewone verdieping, een gewone ingang, geen naambordje. Alledaagse mensen achter alledaagse bureaus, bedolven onder alledaagse pa pieren. In de rechterhoek toch iets ongewoons. Een dubbele deur met daartussen een sluis, zoals men in de diamant mijnen van Katanga ziet, of in de Amerikaanse Munt in De alarmcentrale dus, het elek tronische brein, dat dag en nacht alle mogelijke bedrijven tegen ca lamiteiten beschermt, dat de schrik kan worden genoemd van inbre kers, overvallers en brandstichters. De uitnemend beveiligde en slechts door zorgvuldig „gescreen de" mannen bediende installatie ziet er op 't eerste gezicht als een grote marconistenkamer uit. Men hoort er ook dezelfde geluiden: onderbroken tonen van verschil lende frequenties, gezoem, getik, rekenmachine-achtig geslik. De lampjes zijn er: rode, groene, blauwe en oranje, die in cadans oplichten. Er staan telefoons en tijdcontrole-apparaten. Men ziet te- legraaf-achtige tickers, op welker bandjes zich Morsetekens bevin- alarm worden nagegaan. De uitleg maken, doch werden ongezien ge- hiervan zou in een technisch vak» fotografeerd. tijdschrift thuishoren nog afge zien van het feit, dat Electric pofO S Protection Services de nodige be- drljfsgeheimen heeft maar vast staat dat men onmiddellijk tussen Op 26 februari van dit jaar brand, inbraak, een overval en publiceerde het weekblad Life en- zelfs loos alarm kan onderschei- kele van deze foto's. De overval- den. En als de beveiliging van een Iers werden hierop herkend door cliënt intensief is, kan ook meteen worden gezegd in welke ruimte de moeilijkheden moeten worden ge- „*t Gaat om de eerste minuten", vervolgt de explicateur. Bij welk alarm ook moet er zonder dralen kunnen worden ingegrepen. Wat denkt u van het begin van een brand? Als de brandweer niet ogenblikkelijk ter plaatse is. kan het vuur een verwoestende uit werking hebben. Bij het kraken van een brandkast is het al niet veel anders. Als de inbreker er in slaagt er met de poet van door te gaan, heeft het beveiligingssysteem in wezen gefaald. Voor de politie is het voorts interessant de man op heterdaad te betrappen. Het (dure) opsporingsapparaat behoeft dan niet te worden ingeschakeld, ter wijl ook geen tijd aan ellenlange verhoren behoeft te worden ver spild, welke vaak niet eens tot het in staat van beschuldiging stellen van de verdachte leiden." hun advocaat Philip Carter, die werd gebracht, legde Howard nog hun de raad gaf zich onverwijld bij een opmerkelijke verklaring af. de FBI aan te_J«ven. Dit.jyerd Het bleek dat hij meer spijt had van het feit, dat hij niet lezen kon, dan van zijn daad. Als analfabeet „ik verzeker u, heren, als ik weer vrij kom, kan ik lezen" De drie draaiden de gevangenis was hem het- aan het gebouw maar vóór hij naar zijn cel bevestigd bordje ontgaan, waarop Stil alarm Het alarm, dat in de centrales van Electric Protection Services klinkt, is zogenaamd stil alarm. Daarmee wordt bedoeld dat de gene, die een beveiligingssysteem verstoort, hier niet van op de Een middelgrote EPS-alor hoogte is. Gevoelige microfoons kunnen elk geluid, dat hij maakt, opvangen en doorgeven, m Personen, die overvallen worden nachtwakers, of kwitantielopers bijvoorbeeld hebben tegen woordig ook mogelijkheden te over ongemerkt alarm te slaan. Over de gebruikte apparatuur doet Electric Protection Services te recht geheimzinnig. Het gaat om kortegolf-miniaturen van .velerlei aard, die in een centrale op te vangen signalen kunnen uitzenden. Gesnapt.' Deze foto toont de voor inbrekers afschrikwekkende Kerkelijkheid: Nog vóór dit lid van het duistere gilde de safe kan gaan beuerken. voelt hij de hand op zijn schouder, die zijn praktijken èn aan zijn i heid een eind maakt. Betrapt op heterdoad verraden door een klein geluid, een enkele bewe ging. of alleen al door zijn Concurrentie Over nachtwakers gesproken duidelijk is dat deze moeilijk te recruteren en steeds duurder wordende krachten concurrentie van het elektronisch brein on dervinden. In een sterk vermin derd aantal behouden ze welis waar een controlerende taak, doch hun werkzaamheden wor den aanzienlijk beknot, omdat ze heel vaak niet meer de be drijven behoeven in te gaan. Aan de andere kant zal de lachtwaker een alarmcentrale als een soort beschermengel moeten zien. Hij krijgt vaste punten en vaste uren om zich bij het permanent bemande sta tion te melden, en is hij over tijd, dan worden zijn gangen direct nagegaan. In de Verenigde Staten be schouwt de politie de alarmcentra les ook nog wel eens als een concurrent. Dat komt omdat de employees van een meldingskamer met zware Colts gewapend zijn en zich, direct na binnenkomst van een alarm, in snelle wagens naar de plaats van het onheil spoeden. Het wordt dan vaak een race wie er het eerste is. vaak ook een .gevecht om de beloning (meestal van een verzekeringsmaatschap pij), die op het voorkomen van misdaad staat. Geen rivaliteit In Europa behoeft men voor deze ontwikkeling niet bang te zijn. Het eigenlijk „vuile" werk wordt aan de politie overgelaten; de stations zenden slechts hun monteurs uit om de beveiligingsin stallatie weer te herstellen. „Jammer dat het in de Verenig de Staten zo gelopen is", verklaart vice-president L. B. Straus, die in Old Bailey Street in Londen de Electric Protection Services-scep ter zwaait. Het euvel is helaas niet meer te verhelpen, maar aan deze kant van de Oceaan staan we geen

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15