Grand Gouden Gala du plaat Disque en tulp voor Lucille Starr DAMESBEURS Zonodig meer troepen naar Vietnam Geen loonakkoorden Staatsgreep Indonesië Gaat Nederland aan tanks meebouwen? Justitie wil inventarisatie hazardspelen Wat is de suprise van Djakarta? NIEUWE LEIDSE COURANT 13 VRIJDAG 1 OKTOBER 1965 Lucille dankt succes aan Limburger (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Zonder de Maastrichtse platenhandelaar Henk Severs (42) zou Lucille Starr in ons land nooit een gou den plaat hebben verdiend. Gis teren hoorde de Canadese zan geres van de Limburger zelf hoe hij voor haar onze platenmarkt heeft veroverd! Omdat een van zijn klanten het plaatje van „The French Song" wilde hebben, reisde Henk Severs vijf keer naar België en een paar keer naar Duitsland om het op te sporen. Alle moeite was vergeefs. De binnen- en buiten landse platenhandel had er niets in gezien Uiteindelijk slaagde de Maas trichtenaar erin het plaatje te pakken te krijgen: bij Phono gram, die het merk London, waaronder de zwarte schijf is uitgebracht, vertegenwoordigt. Henk Severs luisterde er één keer na en bestelde er daarna een aantal stuks van. Een paar andere dagen liet hij nog eens honderd stuks naar Maastricht brengen. Paniek bij de platen maatschappij, die niet wist hoe zij het had „Dat liedje wordt 'n hit", wist Henk Severs al meteen. En dat vertelde hij iedereen, die bij hem in de zaak kwam. Mondreclame deed de rest. „Hilversum" ont dekte de plaat en toen was „The French Song" meteen populair. De platenmaatschappij kon de bestellingen nauwelijks bijhou- Henk Severs deelde gisteren in de hulde, die Lucille Starr ten deel viel. Bij een andere gelegen heid had hij ook een gouden plaat van Phonogram gekregen, omdat hij alleen al in zijn winkel vijfduizend platen van het suc cesvolle liedje waren verkocht. De beweeglijke Limburger deed net alsof het de gewoonste zaak van de wereld was: „Per slot heb ik op dezelfde manier Adamo gemaakt tot wat hij nu (Advertentie) Morgenmiddag DEFLINTSTONES McNamara: SAIGON/WASHINGTON De Ameri kaanse minister van defensie McNamara heeft verklaard dat er, zonodig, meer troepen naar Vietnam gestuurd zullen worden. Hij weigerde het getal 200.000 te noemen, dat al eerder gesuggereerd was. Spreken over een miljoen of een half miljoen manschappen is dwaasheid, aldus McNamara. Opnieuw is een Amerikaans vliegtuig boven Noord-Vietnam door een raket neergehaald. Het is het vierde vliegtuig dat op deze manier verloren gaat. Over de piloot is niet bekend. De Vietnamezen hebben meer lanceerinstellingen opge richt en ze verslepen de raketten van de ene plaats naar de andere. Er zijn echter' geen aanwijzingen, dat het aantal Rus-1 sische raketten is toegenomen. Door een nieuwe taktiek slagen piloten er vaak in de raketten te ontwijken. In Saigon op het marktplein zijn giste ren vijf misdadigers geëxecuteerd. Zij (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De ster van de charmante Canadese zangeres Lu cille Starr is in een maand of tien razendsnel naar de top geklommen. Verleden jaar omstreeks deze tijd had in ons land nog nooit iemand van haar gehoord morgenavond is zij in de RAI de grote vedette van het Grand Gala du Disque! Eén plaatje haar eerste heeft haar meteen beroemd gemaakt. In Ca nada werden meer dan een miljoen platen van het melodieuze liedje „The French Song" verkocht. Het werd dè grote hit van 1964. Ook Nederland ont dekte haar: tot nu toe gingen ongeveer 155.000 zwarte schijven van Lucille's topper over de toonbanken van de pla- tenhandelaren. Lucille Starr (tenger, lang raven zwart haar. donkerbruine, fonkelende ogen) werd hiervoor gisteren in het Amsterdamse Apollo-hotel beloond met een gouden plaat. Maar dat was nog niet alles. Phonogram-directeur Jack Haslinghuis overhandigde de door de vele huldeblijken overrompelde Canade se ook de Gouden Tulp van zijn maat schappij, een onderscheiding, die tot nu toe alleen aan de Amerikaanse zange res Billy Vaughn werd uitgereikt. De overhandiging van beide trofeeën was het startsein voor een twintigtal fotografen, die Lucille met en zonder haar verlegenman Bob Regan en platendirecteur Haslinghuis wilden schie ten. Onvermoeibaar glimlachend door stond zij de aanval, die bij elkaar een halfuurtje duurde. Toen maakte pers chef Rolf ten Kate een eind aan de be legering. Lucille is weliswaar nog niet zo nukkig als een Mariene Dietrich, maar je moet als platenman toch op passen met zo'n dure ster... Tussen alle bedrijven, drankjes en hap jes door vertelde Lucille Starr, dat zij en haar man voor de eerste maal in Europa waren. Regelrecht waren zij van Canada naar ons land gekomen. Voor het jaarlijkse platenfeest is zij als dè grote ster naar voren geschoven. Bijna op fluistertoon sprekend liet Lu cille doorschemeren, dat zij dat met een korreltje zout neemt. En dat was geen valse bescheidenheid. Lucille mist (ge lukkig) nog de routine, zich te verko-, Al als jong meisje droomde zij er van zangeres te worden. Zij trad op bij bandjes, die Country en Western mu ziek speelden en probeerde langzamer hand een eigen stijl te ontwikkelen. Vera Lynn en Edith Piaf zag zij als haar grote voorbeelden. Toen zij haar man leerde kennen, vormden zij een duo onder de naam Canadian Sweethearts. „The French Song", een van haar liedjes, bezorgde Lucille een contract met een kleine pla tenmaatschappij in Californië. Toen cr in haar vaderland een miljoen pla ten waren verkocht, kreeg zij verle den jaar augustus haar eerste gou den plaat. Na dit succes heeft Lucille alleen en met haar man nog enkele plaatjes gemaakt, die het eveneens goed Echtpaar komt bij botsing om De charmante Lucille Starr laat trots haar gouden trofeeën zien: I een gouden tulp en een plaat. I The Supremes iedere maand miljoenenplaat (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Voor Diana. Ma ry en Florence, samen vormend het Amerikaanse zang-trio The Supremes was het niet voor het eerst dat zij donderdag op Schiphol voet op Neder landse bodem zetten. Eind vorig jaar zijn de lieftallige Amerikaanse meis jes ook hier geweest in een AVRO- pro gramma. d Voor hen was het toen een korte Groningen) is gistermiddag het echtpaar'onderbreking van een tournee door Ligt oplossing in Zweden? (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Een delegatie uit het Nederlandse georgani seerde bedrijfsleven zal de vol gende week (op uitnodiging) een bezoek brengen aan Zweden om zich te oriënteren over de loon- en arbeidsvoorwaarden in dat land en de wijze waarop deze tot stand komen. „Misschien dok teren we daar wel even een over gangsregeling in elkaar. Bij een glaasje aquavit gaat dat vast ge makkelijker", zo werd gisteren na aloop van het beraad in de Stichting van de Arbeid in de wandelgangen van het S.E.R.- gebouw opgemerkt. De delegatie zal bestaan uit de heren C. A. Bakker (Chr. Natio naal Vakverbond)A. de Boon (Ned. Verbond van Vakvereni gingen). mr. G. C. van Dam (Verbond van prot. chr. werk gevers), drs. C. C. M. Geerkens (Ned. Kath. Werkgeversver bond), mr. J. C. uan Gorkum (Centraal Sociaal Werkgevers verbond), F. G. van der Gun (Ned. Kath. Vakverbond) en mr. C. H. A. van Vulpen (Ned. Ver bond van Werkgevers). (Vervolg van pagina 1) zal in dc komende weken aan beide zy- I den intern beraad, alsook informeel on- In het bestuur van de Stichting van dcrling contact plaatsvinden. Andere de Arbeid bleek men het er ook over moeilijkheden, die daarbij ter sprake zul- eens te zijn. dat bij ongewenste ont- len komen, zijn o.m. 'n centrale loon- wikkelingen (ide duidelijk in strijd politieke elementen als bijv. het mmi- zijn met het algemeen belang) moet I mumkaraktcr van de c.a.o.'s. het mini- kunnen worden ingegrepen. De grote mumloon, arbeidstijdverkorting, gevol- vraag is echter nog wanneer en op welke wijze zou moeten worden inge grepen om een excessieve ontwikke ling te voorkomen of ongedaan te ma ken. en dat uiteraard zo effectief mo gelijk. Nieuwe c.a.o.'s zullen in elk geval door „iets of iemand" moeten worden ge toetst, doch de vakbeweging wil toetsing niet meer als voorwaarde voor goedkeu ring van c.a.o.'s aanvaarden. Het liefst wil zij de volledige verantwoordelijkheid voor afkeuring c.q. onverbindend ver klaring van overeenkomsten in handen van de minister leggen. De vraag op welke wijze ongewenste ontwikkelingen kunnen worden voorko men of een effectief „halt" kunnen wor den toegeroepen is wel één van de be langrijkste problemen, waarvoor de stichting zich nu gesteld ziet Daarover DROOMKEUKENS DAMESBEURS (Vervolg van pagina 1) Overste Oentoeng, commandant van het Tjakrabiwara-bataljon, had dit verijdeld. Ruim 20 officieren waren gearresteerd. Volgens radio-Indonesia had de Ameri kaanse geheime dienst achter de samen zwering gezeten. De staatsgreep zou 5 oktober geschieden. De daarvoor nodige troepen zouden uit Midden- en Oost-Java Djakarta worden vervoerd, zoge naamd om de dag van het leger bij te ai. De overste had hiervan lucht ge kregen en een ,.30 september-groep" ge vormd. Deze groep had zich meester ge maakt van alle verbindingen en belang rijke installaties. De samenzweerders wa in augustus met de voorbereidingen begonnen, toen de geruchten gingen, dat Soekarno ernstig ziek zou zijn. Donder dag hield Soekarno onverwachts een ka binetszitting, waarvan het doel niet werd bekendgemaakt. nietigen. Hij zelde dat de generaals en hun officieren zich niets hadden aange trokken van het lot hunner onderge schikten. Zij hadden in luxe een vorstelijk lcven- e geleid en staatsgelden verspild. Zij moeten uit het leger worden geschopt en bestraft worden. Het leger is er niet voor de generaals. Het is het eigendom van alle manschappen, die trouw zijn aan de idealen van de revolutie van 17 augus tus 1945, aldus Oentoeng. die alle gewa- penden buiten het leger dankte voor hun hulp bij de zuivering in het leger. Hij hoopte dat die zuivering ook in de andere strijdkrachten zou worden vol trokken. De generaals Overste Oentoeng heeft een beroep ge daan op het volk en alle militairen om hem te steunen en de invloed van de raad van generaals en hun handlangers te ver- i het leven ge- Het ongeval gebeurde omstreeks kwart over vier ter hoogte van Grijpskerk. Een kleine personenauto, bestuurd door de 41-jarige J. K. Deken, kwam door een on verwachte manoeuvre op de linker weg helft terecht en botste frontaal tegen een zware vrachtwagen, bestuurd door de 36- jarige F. W. J. Dreesens uit Maastricht. De heer Dekens was op slag dood. Zijn naast hem zittende echtgenote, de 36-ja- hadden niets met de Vietcong uit te' rige mevr. E. R. Dekens-Prins, werd staan, maar werden wel op dezelfde ernstig gewond, dat zij kort na aankomst plaats gevonnist als de drie Vietcong- in het ziekenhuis in Groningen is over- rebellen vorige week. I leden. (Van onze parlementsredactie) WASHINGTON Er bestaat een mogelijkheid dat Nederland zal gaan deelnemen aan dc produktie van een groot aantal moderne tanks. Het be treft hier een gezamenlijk program ma van de Verenigde Staten en West- Duitsland voor de ontwikkeling van moderne tanks, die na 1970 in gebruik zullen komen. Dit blijkt uit een gemeenschappelijke verklaring van de Nederlandse minister van defensie, De Jong en zijn Amerikaan se ambtgenoot, McNamara. Voorts hebben de bewindslieden ge sproken over Nederlandse interesse voor nucleaire onderzeeboten. Aangezien de nucleaire planning van de NAVO, aldus het communiqué, een aangelegen heid is van de NAVO-partners onderling, zal dit onderwerp verder worden bespro ken in december te Parijs. Hier zal ook de mogelijke deelname aan het „main battle tank"-programma ter tafel wor den gebracht. Minister De Jong zal op 9 oktober in Erhard eind november op bezoek bij Johnson BONN Kanselier Erhard zal. na de formatie van een nieuwe regering, een bezoek brengen aan de VS. Dit bezoek zal mogelijk in de laatste tien dagen van november worden afgelegd. Het zal niet langer dan tiwee dagen duren en uitsluitend dienen voor een onderhoud met president Johnson en zijn mede werkers. ons land terugkeren. Thans zet dc be windsman zün rondreis langs Ameri kaanse militaire bases voort. DEN HAAG Aan de officieren van justitie is verzocht proces-verbaal op te laten maken van de in hun ar rondissement voorkomende vormen roulette-aclitige behendigheids spelen. De justitie hoopt zodoende een overzicht te krijgen van de soorten hazardspelen, die in een toenemend aantal speelgelegenheden in ons land worden gespeeld. Het openbaar minis terie kan dan eventueel snel en doel treffend ingrijpen als er sprake is van overtreding van de wet op^de kans spelen. Tot deze inventarisatie werd door de procureurs-generaal gezamenlijk beslo ten op een vergadering met de secreta ris-generaal Engeland. Nu zijn zij speciaal het Grand Gala du Disque Populaire gekomen. En zij niet alleen, de meis jes hebben hun eigen drummer, eigen dirigent, eigen secretaris, pre sident van hun platenmaatschappij (Tamla-Motown) en de moeder van Diana Ross die als chaperone fun geert, meegenomen. De donkere meisjes in fel gekleur de japonnen gestoken, vertelden gis termiddag aan ieder die er naar vroeg hun levensgeschiedenis. The Supremes worden ook wel de vrou welijke pendanten van The Beatles genoemd. Niet alleen om het grote succes (sinds augustus 1964 bijna iede re maand een miljoenenplaat de nieuwste is: „Nothing but Heart aches") maar ook door het brengen van een nieuwe en eigen muziek, de ..Detroit Sound." Het is een menge ling van blues, gospel, rock and roll, pop music en beat. Zelf noemen ze het. omdat hun liedjes iets minder wild zijn dan de huidige beat muziek The Supremes zijn vast van plan :n hoogtepunt op het Grand Gala te worden. Toppunt van hun popula- iteit in de Verenigde Staten was wel liet verzoek van de astronauten Conrad en Cooper toen zij tijdens hun achtdaags ruimtereis vroegenom hun plaat „Where did our love go." Waarschijnlijk gaat het trio na het Grand Gala niet onmiddellijk naar huis. De bedoeling is hier enkele da gen vakantie te houden. In kort geding op 13 okt. Prof. Polak eist half miljoen van Zwol sman DEN HAAG Het Eerste-Kamerlid. prof. dr. Fred L. Polak uit Boekelo. heeft thans b(j de president van de rechtbank een kort geding aanhangig gemaakt te gen de heer R. Zwolsman. Prof. Polak eist zoals bekend een schadevergoeding van een half miljoen gulden, omdat de heer Zwolsman eerder gedane toezeggin gen niet zou zyn nagekomen. Het ge ding dient op donderdag, 13 oktober. Voor prof. Polak treedt op mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom, voor de heer Zwolsman, mr. A. G. Maris. De inmiddels overleden commissaris van de E.M.S, dr. Paul Rijkens brachit vorig jaar prof. Polak in contact met de heer Zwolsman. voorzitter van de raad van bestuur van de E.M.S Prof Polak onderhandelde met de heer Zwols- topfunctie. Voordaft resul- (Van een onzer redacteuren) "pEN geslaagde staatsgreep wordt dikwijls in een mislukte verpakt. Men denke aan de Rijksdagbrand van 1933. Daarom moet men zich bij de berichten uit Indonesië afvra gen: Wat is de verpakking en wat is de surprise zelf Vooral vraagt men zich dit af ten aan zien van de brave „obroes" Oen tong, commandant van Soekarno's praetorianen, die zomaar een sa menzwering van hoge „lekker leven, de generaals" ontdekte, fluks een tegenbeweging oprichtte de 30 september beweging de „samen zweerders" arresteerde juist voordat zij 5 oktober hun slag zouden slaan en terstond Soekarno in zijn paleis veilig liet bewaken en nóg be waakt. Hy richtte meteen een revo lutionaire commissie op, die de macht in verschillende steden in handen heeft en die volgens buiten landse beoordelaars de eigenlijke nieuwe maohthebbcr zou zijn. XJET is nog te vroeg om uit te ma- ken of Soekarno de gevangene is van het comité of de man achter de schermen. Het is ook nog niet be kend of de commissie de echte kop stukken van de tegenpartij heeft ingerekend en zich zal kunnen handhaven. Evenmin is bekend of de tegenstanders van het comité zijn lamgeslagen of niet. Een andere onzekere factor is of Soe karno mocht hij gevangen zijn er niet in zal slagen, de huidige machthebbers geleidelijk weer naar zijn hand te zetten. DEKEND is, dat er twee tegenstrij- dige stromingen in Indonesië zijn: het leger en het communisme, en dat Soekarno beide naar twee kan- Prinses Margriet zal krans voor VLN leggen DEN HAAG Prinses Margriet zal iraens haar vader zaterdag 16 oktober Haarlem de kranslegging verrichten bij het verzetsmonument op dc Dreef. Prins Bernhard, die als voorzitter van de Raad van advies van het Veteranen- legioen Nederland gewoonlijk dc krans legging verricht, is door zijn reis naar dc West verhinderd de jaarlijkse bij- eenkomst van het VLN bij te wonen. I ten trekkende paarden wist te be rijden. De laatste tijd helde hij het communisme over. Van de zijde van het leger is meermalen gepoogd SOEBANDRIO de macht in handen te nemen; men denke aan de oktober-staatsgreep van bijna 13 jaar geleden waarbij de naam Nasoetion genoemd werd en de opstand van 1957, waarbij Na soetion Soekarno trouw bleef. D< communisten versterkten intussen hun macht. De huidige machthebbers, die nogal revolutionair optreden, tellen sohillende figuren, die zeker niet voor de communisten zullen zijn, als Soebandrio en Marladinata, maar de naam Nasoetion ontbreekt. Men weet dus niet welke kant de nieuwe machthebbers tenslotte zullen opgaan, als zij hun ware aard onthullen. Leimena ook Luisterposten te Koeala Loempoer mel den nog dat Johannes Leimena, tot nog toe tweede vice-premier, als lid van de revolutionaire raad genoemd werd. Niet genoemd werden behalve Nasoetion gene- raal-majoor Achmed Jani. derde vice- premier Chaeroel Saleh »die thans te Peking vertoeft) en de leider van de communisten D. N. Aidit, doch men ge looft dat een dozijn leden van het nieuwe bewind communist zijn. Een bijzonder heid is dat mevr Martadinata kort gele den te Tokio vertoefde om de herdenking van het werpen van de atoombom op Hi roshima bij te wonen. Haar man maakt deel uit van het nieuwe bewind. Zij is openlijk voorstandster van Rood-China. Het valt op dat overste Oentoeng (ook Oetong genoemd) de hele dag onder z(jn eigen naam besluiten uitvaardigt en dat geen enkele verklaring door Soekarno wordt uitgegeven. Verschrikkelijke tonelen Rode Kruis helpt slachtoffers van vulkaan de Taal DEN HAAG Ten behoeve van de slachtoffers van de vulkanische uit barsting op het eilandje Taal in de Philippijnsc archipel, zal het Neder landse Rode Kruis spoedig aan het Philippijnse Rode Kruis 1000 dekens cn 500 Jeugd Rode Kruis-ramppakct- tcn doen toekomen. Intussen hebben zich volgens verhalen van ooggetuigen bij de vlucht na de eer ste uitbarsting van de vulkaan de Taal verschrikkelijke tonelen afgespeeld. Een overlevende zegt gezien te hebben hoe een gezin van zes personen, dat met vaartuigje wilde vertrekken, door vijf gewapende mannen, die de boot wilden bemachtigen, neergeschoten werd. Ande re mensen werden tijdens de chaos, toen de vulkaan gloeiende lava, rotsblokken en as uitspuwde, neergestoken. Talrijken zijn bij hun pogingen met boten over de woelige zee te vluchten, verdronken. Beatrix en Claus naar filmpremière in RAI DEN HAAG Prinses Beatrix en d heer Von Amsberg hebben het voorne men de première van de film „Tokyo Olympiade" by te wonen, weike zal plaatsvinden op vrijdag 15 oktober i grote zaal van het internationaal grescentrum RAI in Amsterdam. gen voor het prijsbeleid e.d. Een belang rijke vraag is ook in hoeverre men er in kan slagen een overgangsregeling te creëren, die dc doelstellingen van een nieuw loonpolitiek systeem zo dicht mo gelijk benadert. Werkgeversvoorzitter ir. J. Bosma: „de overgangsregeling moet passen in wat we uiteindelijk willen". Optimistisch Zowel aan werkgevers- als aan werk nemerskant toonde men zich gistermid dag na afloop van het beraad vrij opti mistisch over de kans van slagen. De heer C. A. Bakker, secretaris van het Chr. Nationaal Vakverbond, verklaarde ons desgevraagd dat, in tegenstelling tot de vrij sombere verwachtingen van de vakbeweging, een goede overgangsrege ling „stellig niet uitgesloten is", al lig gen er nog diverse controversiële punten I Ook is het volgens de heer Bakker wel i zeker dat de overgangsregeling, zo die j er mocht komen, waardevolle elementen j zal bevatten voor dc opbouw van een l nieuw loonpolitiek systeem. Het resultaat van het beraad in de stichting zal z.i. ongetwijfeld de sfeer in de SER-commissie, die het advies aan minister Veldkamp voorbereidt, ten goe de komen. Dc heer Bakker verklaarde voorts dat in dc overgangsfase het College van Rijksbemiddelaars nog wel niet gemist zal kunnen worden. Bij de opbouw van het nieuwe loonpolitieke systeem zal echter ernstig moeten worden overwogen of de loonpolitieke bevoegdheden van dit college nog wel gehandhaafd kunnen blij ven. Wellicht zal het beter zijn te koer sen in de richting van een klein college van „wyze mannen", die een onafhanke lijke positie innemen tussen regering en bedrijfsleven. (Zoals bekend is dit denk beeld onlangs naar voren gekomen van uit het Convent van Christelijk-Sociale Organisaties.) Het bestuur van de Stichting van de Arbeid is gisteren bijeengekomen op •erzoek van de vakbeweging („een ver standig initiatief", aldus ir. Bosma), om dat het er naar uitziet dat de SER het door minister Veldkamp gevraagde ad vies over een vrije(re) loonpolitiek niet tijdig voor de nieuwe loononderhandelin gen gereed zal hebben, temeer niet in dien het advies een wijzig»nt vin liet Buitengewoon" Besluit Arbeidsverhou dingen noodzakelijk zou maken. De com missie-Van der Grinten, die het advies voorbereidt, komt op 15 oktober weer Alkmaarse insluiper in de Voorstraat DELFT Bij de politie is de mel ding binnengekomen, dat enkele maanden geleden in de woning van de 84-jarige mevrouw P. in de Voor straat een insluiper is gesignaleerd. Deze man zit momenteel in het Hui* in Bewaring in Alkmaar waar h(j on- sr meer insluipingen in Delft bekende. De politie was echter niets bekend van iets dergelijks. Bij mevrouw P. werd portemonnee met 75 weggenomen de bovenbuurvrouw, mevrouw F., heeft nu aangifte gedaan van vermissing een portemonnee met 50. Zij be trapte in haar kamer een onbekende die vroeg: „Ben ik hier bij de oog arts Dit geval heeft de Alkmaarse ipsluiper niet bekend. Knappe meisjes vullen geen gaatjes DEN HAAG „Knappe meisjes vullen geen gaatjes." Deze opmer king maakt „Het Ziekenfonds", or gaan van de centrale bond van on derling beheerde ziekenfondsen, bij een foto van twtalf glimlachende jongedames. die in het jongste nummer van deze periodiek wordt afgedrukt Deze twaalf meisjes zullen in Amerika een volgens het zieken fonds „kostbare" opleiding tot mondhygiëniste gaan volgen. Zelf betalen ze maar een klein deel van de aan de reis en studie verbonden kosten. Het merendeel uit 's Rijks schatkist. Na terugkomst zullen de meisjes dat is althans de bedoeling te werk worden gesteld in de school- tandverzorging. Daarbij zullen zij, geheel overeenkomstig de wens van de maatschappij van tandheelkunde, geen boor mogen hanteren. Hun werkzaamheden gaan voornamelijk bestaan uit het geven van voorlich ting over mond- en tandhygiëne. Voorts mogen ze de tandarts be hulpzaam zijn met schoonmaken van gebitten en het verwijderen van tandsteen. Om hen dat alles goed te leren zullen bij hun Amerikaanse oplei ding de volgende vakken worden gedoceerd: histologie, anatomie, chemie, farmacologie, voedingsleer, eerste hulp, mondhygiëne, tandheel kundige opvoeding en voorlichting, volksgezondheidszorg, sociologie, Dsychologie. beroepsuitoefening in de algemene praktijk met inbegrip van ehtiek, efficiency en spreken in het openbaar. Het nut van de Amerikaanse reis lijkt deze organisatie van zieken fondsen gering. De Nederlandse jeugdfandverzorging kampt met grote en toenemende moeilijkheden omdat er te weinig tandartsen zijn. Hulpkrachten zouden een goede bij drage kunnen verlenen, indien zij de boor mochten hanteren. Zonder boor zijn ze. ondanks al hun theo retische kennis, weinig waard. Het i? voor de bond dan ook nog zeer de vraag of men straks moet verwachten dat de ziekenfondsen gaan meebetalen aan deze „duur opgeleide meisjes, om wie ze niet gevraagd hebben cn die weinig kunnen doen". Verkouden? l/eifïocits ofl AS PRO Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPR0'. 'ASPR0' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. c/> AS PRO Wisselvallig DE BILT. Boven west-Europa be vinden zich ren tweetal kernen van lage luchtdruk. De ene beweegt via Engeland naar het zuidwesten, terwijl de andere, boven het westen van Frankrijk gelegen, in de richting van Parijs trekt, tussen de twee centra ontwikkelde zich een zwakke rug van hoge luchtdruk, die vandaag aanlei ding gaf tot enkele opklaringen. Het front dat bij het eerstgenoemde lage drukgebied behoort heeft in het zuid oosten van Frankrijk in het zuiden van Zwitserland en in het noorden van Italië grote hoeveelheden regen gebracht. Plaatselijk werd 30 tof 70 mm regen afgetapt. Bij de vooruitzichten van het weer in onze omgeving moet nog steeds rekening worden gehouden met de na bijheid van het genoemde lagedruk gebied. Het ziet er derhalve naar uit dat het wisselvallige weer zal aanhouden, waarbij de middagtemperaturen mor gen in het algemeen iets lager zullen zijn dan vandaag. ZON EN MAAN Zaterdag 2 oktober; zon op 6.42, onder 18.16: maan op 15.15, onder 22.21. Zondag 3 oktober: zon op 6.44, onder 18.12; maan op 16.00, onder 23.20. Maandag 4 oktober: zon op 6.46, onder 18.10; maan op 16.34, onder Zondag 3 oktober: eerste kwartier. Zondag 10 oktober: volle maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13