Onrechtmatig verzuim in bouw neemt sterk toe voor ver Secretaresse Noorse C.I.A. spionne Deelneming overheid in economische objecten Apothekers voeren actie Kinderen behoeden giftiging Zorg, dat hij öf zij er niet bij kan Opleiding van apothekers te lang Theo Reinders mag blijven Produktie bij landen EEG ten achter Daiilontoeniooi SCHEEPVAARTBERICHTEN ësssti NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1965 Akkoord over heffingsysteem in de houw (Van onze sociaal-economische redactie) VALKENBURG De commissie, die de Raad van Bestuur Bouwbedrijf enige maanden geleden heeft ingesteld om een oplossing te zoeken voor een perma nente inkomstenbron ter financiering van talrijke activiteiten, heeft overeen stemming bereikt. Dit voor de bouwwe reld belangrijke nieuws meldde de voor zitter van de Ned. Chr. Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond, de heer D. Ver sloot, 'hedenmorgen in zijn openings rede voor de algemene vergadering van deze organisatie. Over de inhoud van het akkoord kon de heer Versloot nog niets meedelen, daar het in de komende we ken onderwerp van verder intern beraad zal uitmaken. Wel deelde hij mee, dat ge zocht is naar een oplossing, die zowel voor de georganiseerde ondernemers zou gelden als voor de ongeorganiseerden, waarbij tevens aandacht is geschonken aan het aspect dat het ene bedrijf veel loonmtensieyer is dan het andere. In het algemeen is gestreefd naar een regeling, die de' onderlinge concurrentiepositie zo mirf mogelijk beïnvloed. De activiteiten, die uit de gewenste permanente inkomstenbron gefinancierd moeten worden, zijn o.m. de research, de vakopleiding, de voorlichting over bouw- beroepen, de public relations, een onder linge garantieregeling en de subsidiëring. Daarmee zijn tientallen miljoenen gul dens gemoeid. Nog jong en toch al op dievenpad ROTTERDAM De kinderpolitie heeft 11 jongens van 16 tot en met 20 jaar gearresteerd en 10 van hen voor de officier van justitie geleid. Zij had den, goederen uit kantines, snoep- en rook-automaten gestolen en bromfietsen verduisterd. In de kelder van het ouder lijk huis van een der jongens vond de politie grote hoeveelheden bromfietson- derdélen. De jongens dreven daarin han del. Van de opbrengst van hun diefstal len organiseerden zij nogal wilde Voorzitter aannemersbond: VALKENBURG. De voorzitter van de Nedemlandse Christelijke Aan nemers- en Bouwvakpatroonsbond, de heer D. Versloot, heeft zijn ongerust heid uitgesproken* over, wat hij noem de de onrustbarende stijging van hel aantal ziektenieldingen in de bouw nijverheid. Naar zijn mening neemt het onrechtmatig verzuim hand hand toe. De heer Versloot sprak hierover vanmorgen in zijn openingsrede voor de jaarvergadering van de NCAB, waarvoor enkele honderden aannemers uit alle delen van het land naar he\ mooie Zuidlimburgse waren getrok ken. In 1963. zo lichtte de voorzitter toe, bedroeg het aantal ziekmeldingen in de bouw rond 143.000 en in 1964 rond 201.000. De nu reeds bekende cijfers van 1965 geven alle reden om te verwachten dat het beeld nog on gunstiger zal worden. In 1963 gingen 2.9 miljoen mandagen door ziekte ver loren, in 1964 4.2 miljoen mandagen en in de eerste acht maanden van dit jaar reeds 3,2 miljoen mandagen. Maatregelen „Natuurlijk spelen vele oorzaken roL Maar de omstandigheid, dat het ziekterisico zo sterk is toegenomen, nadat verbeteringen in de uitkerings- voorwaarden waren aangebracht, stemt tot nadenken. Kennelijk hebben de de jongste cao-vernieuwing ingevoerde wijzigingen op dit punt onvoldoende correctie gebracht. Daarom zal niet mogen worden geaarzeld verdergaan de maatregelen te treffen", aldus de heer Versloot, die de vakbonden ver weet op vaak weinig genuanceerde wij ze sterke nadruk te leggen op maat regelen in de collectieve sfeer, v. door al te gemakkelijk de aandacht wordt afgeleid van de mens in zijn Vakbonden moeten maatregelen steunen eigen dagelijks werk en van de voldoi ning die hij allereerst daarin te zoeken en te vinden heeft. De bondsvoorzitter riep de vakbonden op vooral ook aan dit aspect grote aandacht te schenken. „De werknemersorganisaties moeten zich bereid tonen mee te werken aan maatregelen, die misstanden en wassen kunnen terugdringen en nemen", zo zei de heer Versloot, die meent dat het tot de sociale taak van de apotheker behoort ernstig te waarschu wen tegen de gevaren die kinderen bedreigen. Behalve het laten slingeren van geneesmiddelen, dient tevens meer aandacht te t orden besteed aan het laten ophalen door kinderen v^n medicamep-, ten bij de apotheek. Ook dé apothekers behoren bij het meegeven de nodige voorzichtigheid in acht te nemen. Vol gens drs. H. A. A. J. Martens, voorzitter van de KNMP, kan de vraag worden gesteld of misschien in onze wetgeving niet een afdoende regeling behoort te worden getroffen, zoals dit bijvoorbeeld wel het geval is ten aanzien van afleve ring van sterke dranken aan kinderen (Van een onzer verslaggevers.) ROTTERDAM De Nederlandse apothekers gaan met steun van het ministerie van sociale zaken en volks gezondheid een actie voeren om het onrustbarend stijgende aantal kinderen dat als gevolg van vergiftiging sterft. te verminderen. Volwassenen zullen - Pel gezet om over enige tijd een actie er op worden gewezen welke gevaren te gaan voeren die betrekking heeft op het kind bedreigen bij het niet goed j allerlei vergiften, die tegenwoordig tot opbergen van geneesmiddelen en dere stoffen die vergiftiging tot ge volg kunnen hebben. „Zorg dat hij er niet bij kan" is het motto van een affiche dat in een oplage van vijftienduizend exemplaren zal wor den verzonden naar ziekenhuizen, apo thekers, gemeenten, arbeidsbureaus, huis artsen, specialisten en kruisgebouwen. De affiche is geïnspireerd op een uitgave van de Franse zusterorganisatie der apo thekers. Kinderen in de leeftijd van drie tot vijf jaar staan het meest bloot aan het vergiftigingsgevaar. Een onderzoek heeft aangetoond dat de gevaarlijkste tijden van elf tot twaalf en van vier tot vijf uur zouden zijn: de gevaarlijkste dagen maandag en vrijdag en de gevaarlijkste maanden januari, augustus en december. Snoepen' Er wordt in Nederland gemiddeld 180 maal per dag ergens alarm gesla gen om in te grijpen bij kinderen die van iets „gesnoept" hebben. Alleen reeds, om een voorbeeld te noemen, worden per jaar in 't Haagse Juliana- ziekenhuis ruim 150 kinderen voor lan gere duur opgenomen wegens een of andere vergiftiging. Elk jaar sterven in Nederland ten minste dertig kleu ters door een vergiftiging uit onacht zaamheid! Een ln ons land gedurende enkele jaren ingesteld onderzoek heeft uitgewe zen dat 98.8 procent van alle vergiftigin gen bij kinderen te vermijden was ge weest: slechts 1,2 procent werd veroor zaakt door vergissingen of fouten van anderen (moeder, arts, verpleegster, apo theker). Volgens ditzelfde onderzoek ont stond in Nederland 34.5 procent van de vergiftigingen door „snoepen" van ge neesmiddelen en 37 procent bleek uit „het gootsteenkastje" te komen. Uit intensieve Amerikaanse onderzoe kingen is gebleken dat 31 procent van alle vergiftigingen ontstaat door „snoe pen" van geneesmiddelen, 19 procent van huishoudelijke middelen. 17 procent van „cleaners". 12 procent van cosmetica en 6 procent van insectenbestrijdingsmidde len. Volgens dezelfde bron gebeurt 34 procent in de keuken. 27 procent in de slaap- en 14 procent in de badkamer Teneinde snel en doelmatig te kun nen ingrijpen ln verglftigingsgevallen beschikken alle apothekers en zieken huizen over een documentatiesysteem, waarin zoveel mogelijk vergiftigde Stoffen zün vermeld, zoals de samen stelling en de manier van ingrijpen als ze zijn ingenomen. Deze 1650 stoffen maken deel uit van een systeem van 12.500 stoffen die op kaarten staan geboekstaafd. Artsen kunnen in geval van vergiftiging grote steun hébben aan deze documentatie. De Koninklijke Nederlandse Maat schappij ter bevordering der Pharmacie de dagelijkse gebruiksmiddelen in vrij wel elk gezin behoren: in het keuken kastje van de huisvrouw, in de bad kamer, het toilet en op zolder. Drs. H. A. A. Martens: (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Drs. H. A. A. J. Martens, voorzitter van de Konink lijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie, vindt de opleiding van apothekers in Neder land te lang. Hij zei dit vanochtend in een rede die hij hield tijdens de algemene vergadering van de KNMP in het Hilton Hotel. De heer Marlens onthulde dat een commissie tot de conclusie is gekomen dat de huidige studieduur van acht jaar terugge bracht kan worden tot zeven of zes- een-een-half. Drs. Martens stelde verder dat de apothekers-opleiding in Nederland de beste van geheel Europa is. Indien in EEG-verband de diploma's van de diver se landen zullen worden gelijkgesteld, is hij bevreesd dat de beroepsuitoefening van de Nederlandse apotheker afglijdt naar een niveau dat behoort bij de laagste situdie-eisen. Velen zullen de weg van de minste weerstand kiezen en als Nederlander bijvoorbeeld in België of Italië gaan studeren, om vervolgens weer in Nederland terug te keren. De apothekersorganisaties van alle zes EEG-landen hébben zich dan ook uitgesproken voor het doen van aan vullende examens voor die vakken die niet of onvoldoende in de studie van de betrokken buitenlandse apo theker vooa-komen- 24.000 specialité9s Een ander belangrijk punt dat drie van de twaalfhonderd Nederlandse apo thekers tijdens de openingsdag van het driedaagse apothekerscongres hoorden, was het toenemende gebruik van produk- ten der pharmaceutische industrie. Drs. Martens betreurt dit indien het leidt tot een toename van het geneesmiddelenver- bruik buiten de arts om, (d.w.z. zonder recept) en verder tot allerlei geneesmid delen die. onder verschillende namen op de markt gebracht, dezelfde samenstel ling hebben, (in Nederland kent men 24.000 specialité's!). De voorzitter van de KNMP sprak daarnaast echter over de vele, vaak levensreddende nieuwe geneesmiddelen, die dank zij de research van weten- l schappelijke instellingen en de pharma- ceutische industrie beschikbaar komen. het daarbij een taak voor de onderne mer noemde om het zijn werknemers mogelijk te maken enthousiasme voor hun werk op te brengen. Woningbouw De NCAB-voorzitter sprak zijn vreugde urt over het steeds stijgend aantal nieuwe woningen, maar hij vroeg zich toch af of dit nu werkelijk het aantal woningen is dat binnen het bereik ligt'Als v. laatste tien jaar overzien, dan heeft er een zeer sterke industrialisatie plaats gehad, is er enorm veel geïnvesteerd, zün de bouwstromen sterk op gang gekomen en is het aantal werknemers, met name in de woningbouw, aanmerkelijk toege nomen. De vraag is gerechtvaardigd of de uitkomsten daaraan evenredig zijn. Als we zien dat er in 1958 90.000 wonin gen gereedkwamen, dan hadden de 125.000, die de regering het volgend jaar wil laten bouwen, nu reeds volstrekt haalbaar moeten zün", aldus de heer Versloot, die het', sprekend over bouwprogramma, onjuist noemde dat het aantal woningwetwoningen steeds maar in evenredigheid meesüjgt'. Aleer vrijheid Volgens de bondsvoorzitter wordt ook een veel te scherpe tegenstelling gemaakt tussen traditionele en industriële bouw. Hij wees er op dat ook in de traditionele bouw steeds sneller wordt gebouwd, ze ker niet slechter, meestal veel mooier en bovendien goedkoper, t'.w. voor gemid deld f63 per m3 tegen f 73 per m3 systeembouw. Er is geen enkele reden 'om de bouw van kleine complexen en enkele wonin gen extra belemmeringen in de weg te leggen, temeer omdat het (gezonde) ver langen naar een eigen woning grotere kans op vervulling moet hebben, De heer Versloot noemde de meest efficiente weg naar eigen-woningbezit het geheel vrij geven van de eengezinswoningen of zeer kleine complexen, eventueel te binden een kostengrens. bijv. f 35.000. De bouwmarkt zou daardoor niet noemens waard worden beïnvloed, maar het effect zou volgens de heer Versloot verrassend Hij pleitte voor meer vrijheid en libera lisering van de huren in enkele delen van het land, büv. in Zeeuws-Vlaandercn, waar de arbeiders nu wegtrekken naar België. Hiermee kan zeer binnenkort worden begonnen. Vrijheid zou deze werknemers niet alleen vasthouden, maar omgekeerd Belgische ondernemers stimu leren met hun personeel deze kant op te komen. Daarmee wordt de Neder landse bouwmarkt niet extra belast, doch alleen maar benut en verruimd. .Waarom doet men dit dan niet, maar houdt men star vast aan een uniforme papieren regel voor het gehele land?" De heer Versloot pleitte ook voor meer vrijheid t.b.v. de bouw van bedrijfsge bouwen. De ingediende huurvoorstellen noemde hü een stap in de goede richting, Wat de verletbestrijding betreft moet het z.i. algemene regel worden dat ook in de winter wordt doorgebouwd. Het ver gunningenstelsel moet daarop echter wor den afgestemd. Vrijheid op loongebied kan volgens de bondsvoorzitter slechts ge dragen worden als ook het bedrijfsleven op tal van andere punten meer vrüheid wordt gegeven. Van voetbal naar dammen. De Rus Tsjegolev zal in de komende maand zün wereldtitel verdedigen in een tweekamp met zyn landgenoot Koeperman. De twee. kamp. die vrijdag begint, wordt gehou den in Tiflis in de Russische staat Geor- Politie laat weinig los (Van onze correspondent) OSLO Het Oslose ochtendblad Morgenbladet heeft de vervanging geëist van het hoofd van de Noorse inlichtingendienst, kolonel Vihelm Evang. Dit naar aanleiding van de arrestatie van een 51-jarige vrouw, die naar nu bekend is geworden, se cretaresse van Evang was en verdacht wordt van spionage ten gunste van de Sowjetunie. De gearresteerde vrouw. Ingeborg Lygren, zou het volle vertrouwen van kolonel Evang gehad hebben en zeer goed op de hoogte zijn geweest mei alle vertrouwelijke en geheime do cumenten. die zijn bureau passeerden. Evang is thans buitenlands. Het mi nisterie van defensie heeft ontkend dat hij van zijn functie ontheven is. Het socialistische blad Arbeidersbladet Erfgenamen halen bakzeil VLODROP Boswachter Theo Rein ders mag blijven. Hij krijgt zijn volledige salaris tot zijn 65ste en daarna goed pensioen. Eindelijk heeft deze man het blijde nieuws vernomen. Hij en zijn echtgenote weten niet meer hoeveel slapeloze nachten ze over deze zaak hebben gehad. Reinders is zo ongeveer zijn hele leven boswachter geweest bü de oude baron Gilles de Pelichi. Toen de baron in 1958 stierf en zün erfgenamen zich aandienden werd de positie van Rein ders bijzonder wankel. De erfgenamen (uit België) lieten hem via de notaris weten dat Reinders zijn huisje moest verlaten en verder maar naar een an dere baan moest omzien. Ontsteltenis Grote ontsteltenis in het boswachters- huisje. Want hoe kan iemand van om en nabij de zestig nu nog een baan vinden, en waar moesten ze gaan wo nen? Of Reinders nu al beklemtoonde dat de baron hem herhaaldelijk had verzekerd dat hij altijd in zün dienst kon blijven en tot zijn dood toe in het boswachtershuisje mocht blijven wo nen, het hielp niets. De erfgenamen bleven in meerderheid onverbiddelijk. Gelij keert Maar nu is dan toch het getü gekeerd. De graaf De Loze, een der erfgenamen die het altijd voor Reinders opgenomen heeft, is het blijde nieuws dezer dagen zelf in de boswachterswonin-g komen vertellen. Reinders blijft in dienst mag blüven wonen in zijn vertrouwde huis. Of hij ook na zijn pensioen in het huisje kan blijven wordt nog bekeken. De kansen daarop lyk'ett gunstig. Om zoveel mogelijk internationale voetbalwedstrijden mogelijk te maken, worden vele toernooien georganiseerd. Het interstedelyk toernooi voor jaar beurssteden is daar een voorbeeld van. Of het verstandig is valt te betwüfelen. Het zou Wel eens een te zware belasting voor de spelers kunnen £Ün- Bovendien kan men over de publieke belangstelling ook niet altüd naar huis schrijven. In het kader van dit toernooi speelde de Duitse club Neurenberg gisteren voor eigen pu bliek met 11 gelijk tegen Everton uit Engeland, München won met 40 van Malmö uit Zweden. Minister Den Uyl overweegt: DEN HAAG Minister Den Uyl zal nagaan of de overheid de econo mische groei kan bevorderen door kapitaaldeelneming in projecten, die onze economie kunnen versterken. Hierbij wordt vooral gedacht aan projecten waarvoor moeilijk parti culier kapitaal te verkrijgen is. In de loop van dit zittingsjaar zal een nota worden ingediend, waarin de hoofd lijnen van het structuurbeleid tot 1970, zullen worden aangegeven. Dit blijkt uit de Memorie van Toe lichting bij de begroting van Econo mische Zaken voor 1966. Het structuurbeleid, met. name de economische groei, neemt in dit stuk een centrale plaats in. De be windsman acht ter bevordering van een gezonde economische ontwikke ling het opstellen van middellange termijn-prognoses van groot belang. Aan de hand daarvan kan de rege ring dan de nodige voorzieningen treffen. Hierbij denkt de minister niet alleen aan voorzieningen waar grote overheidsinvesteringen bij betrokken Ook sectoren als het midden- en klein bedrijf of bepaalde gebieden zoals zuid- Limburg en he^ Noorden behoren in het beleid te worden betrokken. Een meer jarig beleidsplan is bovendien nodig, al dus drs. Den Uyl, om een juiste aan passing aan en inpassing in het inter nationale kader te kunnen verwezenlij- Produktiviteil De minister verwacht in de komen de vijf jaar een ongeveer even gro te stijging van het nationaal produkt als in de jaren 1960 tot 1965. De werkgelegenheid zal een minder ster- (Van onze parlementsredactie) ke groei vertonen. Dit komt voorna melijk door een geringe toename van de beroepsbevolking. In verband met de exploitatie van het aardgas zal de produktiviteit evenwel extra stijgen. De produktie per man zal volgens de bewindsman, moeten worden opgevoerd. Momenteel dreigt deze namelijk 10 tot 15 procent bij de andere EEG-landen achter te 'blijven. Wil het evenwicht tus sen besparingen en investeringen niet verbroken worden, dan zal, zowel bij de overheid als bij particulieren, meer gespaard moeten worden. Het economisch beleid zal gericht zijn op verhoging van het rendement der investeringen in alle sectoren. Er zal in de komende 5 jaar slechts een ringe verkorting van de arbeidstijd mo gelijk zün. Industrie Exclusief de bouwnijverheid, steeg de industriële produktie blijkens de begro tingstoelichting in 1964 met 8,5 procent. Vooral in de chemische industrie had een sterke krachtige groei plaats. Hier bedroeg de stijging 15 procent. De Nederlandse sCheepsbouwin dustrie blyft zich ongunstig ontwik kelen. Invoer, die een mi tnersto' rend karakter draagt, moetvolgens minister Den Uyl, worden legenge gaan. Weliswaar moet hier rekening gehouden worden met internationale verplichtingen maar de bewindsman staat geen politiek „van opoffering" van onze textielindustrie voor. De dienstverlening neemt voor onze :onomie in betekenis toe. Ongeveer 40 procent van de totale werkgelegenheid land wordt verschaft door de dienstverlenende bedrijven. Zij draagt 38 procent bij aan het nationaal inko- Voor de gehele industrie bedraagt dit laatste percentage 41 procent. Met betrekking tot het regionaal in dustrialisatiebeleid wordt opgemerkt dat de hierbij gehanteerde beleidsin strumenten voor zuid-Limburg ontoerei kend zijn. In dit gebied zal een spe ciaal beleid gevoerd moeten worden. De bewindsman acht de rentabilïteits- positie: in het midden- en kleinbedrijf niet gunstig. Hy gaat akkoord met het advies van de Commissie Ontwikke lingsfonds. onder voorzitterschap prof. dr. H. O. Goldschmidt. Met het georganiseerd bedrijfsleven zullen de te nemen ontwikkelings- en sanerings maatregelen besproken worden. Energiebeleid Door de toename van het verkeer, grotere afname der elektrische centra les en een toegenomen verbruik door de industrie is sinds 1960 het ener gie verbruik in ons land gemiddeld sterker gestegen dan in de vijftiger jaren. In die tijd bedroeg de gemid delde stijging ongeveer 4 pet. De laat ste jaren is dit percentage 7 pet. Van de totale steenkoolproduktie, die ongeveer 11.5 miljoen ton bedraagt, wordt in ons eigen land circa 6,2 mil joen ton verbruikt. De situatie op de internationale markt maakt het nood' zakelijk, aldus drs. Den Uyl, om d< import uit de niet-EEG landen kritisch te bezien. Niettemin Is de positie de huisbrandkolen in ons land niet gunstig te noemen. Binnen afzienbare tijd hoopt de minister een aantal maat regelen samenhangend met de vraag stukken rond de kolenproduktie tot stand te brengen. Het aantal aanslui tingen op aardgas zal volgens ra ming in de Memorie van Toelichting, eind 1966 op 60 procent van de gas- verbruikers kunnen worden gesteld. Toerisme In 1964 werd een bedrag van f 873 miljoen uit het vreemdelingenverkeer ontvangen. Dit was ruim 100 miljoen meer dan in 1963. Niettemin zijn er voor het toerisme een aantal knel punten. De logiesaccommodatie schiet soms ernstig tekort en het VVV kan de ontwikkeling nauwelijks bijhouden. Daarom wil minister Den Uyl de de toeristische infrastructuur krach tig gaan bevorderen. Het subsidiebe drag hiervoor is verhoogd van 6 tot 12 miljoen. Het plafond van de staats garantie ten behoeve van de hotel- kredietbeschikking is met 20 miljoen verhoogd tot 30 miljoen. In samen werking met de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid zal minis ter Den Uyl een „Wet hygiëne kam peerplaatsen" indienen. Hierin zullen maatregelen gesteld worden aan de sanitaire uitrusting. Voorts zal men Prijsbeleid Voornaamste doel van hel prijsbe leid is, aldus de minister, het strevei naar stabiliteit van de prijzen. Dit komt de economische groei en het strev naar een redelijke inkomensverdeling ten goede. De minister zal nagaan of de tijdelijk verleende bevoegdheid in individuele gevallen prijscorrigerend op te treden, in het huidige beleid nog langer noodzakelijk is. De controle op de naleving vai prüsgedragsregels zal worden scherpt. De minister zal de vaste i missie voor economische zaken in de Tweede Kamer regelmatig van de sultaten van dit onderzoek op de hoogte stellen. De minister zal de volksvertegen woordiging een wetsontwerp voorleg gen waarin financiële medewerking bij de aanleg en exploitatie van een pijp leiding van de Nieuwe Waterweg naar het Noordzeekanaal wordt voorgesteld. De minister is, blijkens de begroting, bereid een derde van de verplaatsings kosten van de Utrechtse veemarkt, ten behoeve van de jaarbeurs, bü te dragen, tot een maximum van 4 mil- heeft bericht, dat Ingeborg Lygren, die verklaard heeft onschuldig te zün, voor haar flat in het centrum van Oslo ge arresteerd werd op 14 september. a« dag ixi de algemene verkiezingen. Doelwit Kolonel Evang is gedurende vele ja ren steeds het doelwit geweest van felle kritiek vanwege de door hem Inge voerde reorganisatie van de inlichtin gendienst van het ministerie van de fensie. In het parlement heeft men hem ervan beschuldigd^ rijm pairüementslre volmachten te hebben overschreden door dit te doen. Tot omstreeks een half jaar geleden was hij ook belast met de landsveiligheid, maar toen zijn afde ling gesplitst werd, hield Evang alleen zijn functie aan van hoofd van de im- lich tingendienst Fofauow Men heeft de aandacht gevestigd op de zogenaamde Fofanow-affadre. Fofa- now was een Sowjet-burger, die in 1953 naar Nooi-wegen uitweek en daar po litiek asiel kreeg. Een speciale afde ling vam de politie in Oslo sloeg Fo- fatvows bewegingen nauwlettend gade. Hij werd echter door Bvatrcg uitgeno digd bü hem in huis te komem, Na twee jaar kwam Fofanow im contact met de Russische ambassade in Oslo. Hij kreeg toestemming naar de Sowjet- terug te keren, waar hü thans it. Ook deze affaire leddde tot een verzoek Evang te vervangen- Pogingen van de politie om de nleu- e affaire zoveel mogelük geheim te houden zün mislukt. De naam van de gearresteerde vrouw die in goed ge ïnformeerde kringen kort na haar ar restatie bekend was werd zaterdag door de pers bekend gemaakt. Politie autoriteiten hebben voor de televisie verklaring moeten afleggen over het feit, dat i|] zo weinig inlichtingen hebben verstrekt. Zc hebben gewezen op het voor dc hand liggende gevaar, dat mejuffrouw Lygren nog voor het proces als schuldige zou worden behandeld. Journalist De politie- autoriteiten verklaarden, dat de contacten van mejuffrouw Ly gren zo ze die had niet in kringen de Sowjet-aimbassadestaf gelegen hadden. Maar twee dagen voor Ingeborg Lygren werd gearresteerd, verliet een journalist. Borden genaamd, die op het Oslose kantoor van het Russische pers agentschap Novosti werkte. Noorwegen, zogenaamd om zijn vakantie in de Sow jetunie door te brengen. Op bet pers agentschap deelt men mede, dat Borden waarschijnilyk niet zal terugkeren. Ingeborg Lygren, die op een Oslose universiteit m de Russische taal promo veerde, was zowel voor als na de periode, die zij in Moskou als secretaresse op de Noorse ambassade doorbracht, bij de in lichtingendienst voor de Noorse commis- werkzaam. In 1950 werkte zü als aan de Noors-Russische grens- VOETBAL Laseroms aanvaardt verontschuldigingen TILBURG De moeilijkheden tus- aan de Sparta-speler Theo Laseroms en de hoofdredacteur van het blad de Willem Il-er, Jaques van Beek. zijn uit de weg geruimd. Laseroms achtte zich beledigd door een publi- katie, die na de wedstrijd Willem II Sparta op 5 september jl. van de hand van de heer Van Beek in bet blad verscheen, en waarin hem ver weten werd gangstermethoden te ge bruiken- Tydcns een gesprek tussen de hoofd redacteur van de Willem Il-er en Theo Laseroms in Rotterdam verklaarde de heer Van Beek. dat bepaalde opmer kingen uit het gewraakte artikel inder daad als kwetsend zouden kunnen wor den opgevat Voor de goede naam van Laseroms. Het had echter nimmer in zün bedoeling ge legen beledigend over dc Spartaan te willen schrijven. De verontschuldigingen werden door Theo Laseroms aanvaard, waarmee de kwestie uit de wereld wai. SCHAKEN EMMEN De uitslagen van de par tijen die gisteren zün gespeeld in de vyf- de ronde van het Danlon-damesschaak- toernooi luiden: NicolauLazarevic 01: BilekVree- ken 0—1; Zatoelowskaja—Jovanovic 1—0. Onze landgenote mevrouw Heemskerk won haar gisteren uitgespeelde afgebro ken partij uit de vierde ronde tegen de Russische Zatoelowskaja. t)e stand luidt na vyf ronden: 1. Lazarevic (ZS1) 3 (uit 4); 2. Zatoe lowskaja (Rusl.) (uit 4): 3. Nicolau «Roem.) 2A4 (uit 5); 4. Heemskerk (Ned.), Jovanovic (ZS1) en Vreeken (Ned.) elk 2 (uit 4); 7. Bilek (Hong.) 1 (uit 6). SPORTFLITSEN Het Nederlands B-elftal, dat van avond op het ADO-terrein een oefen wedstrijd speelt tegen Luxemburg zal het zonder Henk Groot moeten stellen. Het is mogelük, dat Muller, die op het laat ste moment aan het elftal is toegevoegd, zijn plaats zal innemen. Mogelük wordt ook ADO-rechtsbuiten Heynen ingescha keld. Natuurlijk is er gisteravond weer ..gebekerd". Dynamo Boekarest (Joego slavië) won op eigen terrein met 40 van de Deense club Odense BK 1909. Het was voor beide clubs de eerste wedstrijd in de eerste ronde. Ook de Engelse league draaide gis teren. Arsenal speelde met 11 gelijk tegen Northampton Town. Het laatste deel van onze voetJbal- koek maken we op in Schotland. Daar speelde Glasgow Rangers gisteren een vriendschappelyke wedstrijd tegen Ben- fica. De Schotten wonnen met 31. e^Rottrdam^ BXAX 37 WNW Mo «Jon Bngklls Chicago atadljk 27 Phlladlphia mlloyd 27 ZO Acapulcc VÜ8HABA 27 NNO Paramaribo ïomadlgch V drib 25 "tlar Eatauk K 2i p Vüssmgo 31 p VLlssingn n Lolr Qufoc—Santandr 27 200 mijl N v Hora KomSÏÏ1 l-aeos—Prolgnan (Frankrijk) 27 1 Kotonou Tweede lijst AndUk^M* Antwrpen Adratus 38 v jj. Rto* n mldlk 38 3W Rykjnvik Ikmaar 38 NKO F 8 ZZW Ou «sant x Napels 38 NO N T 26) Trschelllng SWifV, Karachi J :a^5U^Domln3hcad irl»nd 38 Z Monrovia 1 Hollandr 38 Gooiland U) merit HOU^NDKJREEF 28 W |VoLr^UsUÏ8 rrelown Catharlnept - KAMPERMJK'ae Bremrhavt v Colomba n Calcutta MIJDRECHT I l'l S.TAÖ K<W CMJon Pr» Willi am V6 1 Wonoaatl 38 OZO

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9