Ml T TORONTO HEEFT ZIJN CHRISTELIJKE HBS Grond betaald uit Nederlandse actie 130 leerlingen vier klassen Puzzelhoek Christ, -geref. synode wil GSI behouden Bureau voor de jeugdbond? „Nozemprobleem is welvaa rtsversch ijnsel Miele er is geen betere! Uw probleem is het onze Ds. Wiersinga: geen efficiënt voorstel Italianen willen geen Nederlandse informatie meer ■WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1965 Een woord voor vandaag „En zij trokken de schepen op het land en lieten alles achter en volgden Hem" (Lucas 5:11). De vangst is geweldig. Van andere schepen moet hulp komen om de menigte vissen binnen boord te krijgen. En daar staan ze met elkaar. Lucas noemt ze allen op. Ze kijken naar het resultaat, maar hun blik blijft er niet op rusten. Een ogenblik wie weet hoe kort slechts, zien ze door die wonderbare vangst heen en ontdekken ze het grootse, het machtige, dat hun leven een andere richting gaat geven. Zij trokken de schepen op het land en lieten alles achter en volgden Hem. Zij hebben de Here ontmoet. Het wordt het begin van een nieuw leven. Hun oude leven is niet belangrijk meer. Ze weten niet eens wat hun te wachten staat, doch de schepen gaan op het land en zij volgen Hem. Alles achter laten. Voor de Here. Wie eenmaal in zijn leven Jezus heeft ontmoet, ervaart met een schok, dat hij op vele schepen vaart die hij op het land kan trékken. Wilt u er een paar weten? De jacht naar roem en eer, de strijd om een positie, het gevecht om de voorste plaats. Ach, laat alles maar achter om Hem te volgen. Niet omdat het ons dan zo gemak kelijk zal gaan in het leven, maar omdat door Hem en met Hem ons een toekomst wordt bereid, ons een uitzicht wordt gegeven, dat al het andere ver 'te boven gaat. Wij lezen vanavond Lucas 13 vers 1 tot 17. UNLESS YOU SERVE 600 WITH SIN6LENESS OF HEART AND MINDi THIS SCHOOL WILL BE A PLACE OF DARKNESS. EPRCSiAH* I.--I4 V? De plaquette bevat in enkele woorden het program uan de school. UTRECHT De christelijke vereni ging tot verpleging van langdurig zieken „Het Zonnehuis" heeft de toezegging ontvangen, dat de rijksgoedkeuring voor de bouw van een zusterhuis bij „Het Zonnehuis" te Beekbergen in het vierde kwartaal van dit jaar kan worden ver wacht. De bouw van dit zusterhuis betekent de realisering van de laatste fase in de uitbreiding en moaernisering van het Beekbergense Zonnehuis. Het krijgt drie bouwlagen en zal plaats bieden aan 55 interne personeelsleden De personeels- huisvesting zal dan eindelijk afdoende geregeld zijn. De Centraal Bond voor Inwendige Zending en Christelijk Maatschappelijk Werk houdt zijn algemene ledenvergade ring op 14 oktober in het Jaarbeursres taurant te Utrecht. In het openbare gedeelte, dat om half twee begint, zal prof. dr. C. Sanders een rede uitspreken. De christelijke tlBS te Toronto, waarvoor met name de gere formeerde vrouwenverenigingen zich verleden jaar in ons land hebben ingespannen. Kruiswoordpuzzel zonder zwart (van een onzer medewerkers) TORONTO Bij schitterend weer is zaterdag 11 september de Toronto District Christian Highschool geopend. Het prach tige, bosrijke stuk grond (groot 2,5 hectare), waarop deze eerste christelijke HBS voor Toronto is gebouwd, is voor een groot deel betaald uit de opbrengst van de actie ,,Een ton voor Toronto", die vorig jaar in Nederland werd gevoerd. De opening vond plaats in de keu- comité werden voorgelezen. Zij waren rig aangeklede gymnastiekzaal door ondertekend door dr. A. La Fleur, drs. de voorzitter, de heer F. J. Reinders. t. Spaan, A. Berkelaar en kol. A. In 1963 begon de school en nu hebben Wolting. we vier klassen met samen 130 leer- j Namens het Nederlandse comité lingen, zo zei hij. Alle beslissingen tot I sprak de heer Tulp uit Ede felicita- nu toe genomen waren even zovele j ties uit. Hij waarschuwde voor ver vlakking en geloofsinzinking en spoorde tegelijkertijd aan, om de strijd te blijven voeren tegen het onrecht, dat men zowel het christe lijk, als het openbaar onderwijs moet bekostigen, hoewel men van het laatste geen gebruik maakt. verder onder andere ver- De actie in Nederland, die 93.000 grilden opbracht, werd gevolgd door een actie in Toronto zelf. Deze „Tro- wel-actie", in oktober 1964, werd voorafgegaan door een bidstond in het gehele district. In drie avonden centrum voor de jongerenbond te sti- muieren. Ds. J. H. Velema zei echter dat dit jeugdcentrum niet meer zo leeft bij de jeugdbond als een paar jaar gele den. Bij de gereformeerden, vervolgde j hij, heeft het landelijk jeugdcentrum j zijn tijd al weer gehad. Besloten is (Van onze kerkrcdactie) immers dat de „Witte Hei" een pro- vinciaal centrum zal worden. Veel APELDOORN De christelijke-(belangrijker achtte hij dat er een [gereformeerde synode ziet niet|e<*9 geoutilleerd bureau voor de ion- graag het Gereformeerd Sociolo- gei"n ul0,Sndelljk besIuit Uet de gisch Instituut verdwijnen. Dal -*—• (werd gisteren duidelijk tijdens de bespreking van het rapport van deputaten voor overleg met het ""Ij1" "n toezeggingen ont- tegenw90rdigers van de minister van vangen. onderwijs, enkele inspecteurs, rege- Wonderen ringsautoriteiten. en representanten van het christelijk onderwijs De heer Reinders sprak van de da en tie Verenigde Staten I king in de kamers van de rector en de leraren en in het administratie- I kantoor zijn geschonken. De keu- kehuitrusting (met een electrisch fornuis en een ijskast), een vlag en j vlaggemast, matten, honderdvijftig stoelen waren eveneens geschenken. Last but not least: de architect wilde geen vergoeding voor zijn werk en de aannemer bouwde op kostenbasis en wilde niets aan deze school verdienen. Dank Maar vanuit Toronto wil men ook ieder in Nederland dank zeggen, voor wat zij hebben willen doen: de Gere formeerde Vrouwenbond, het Buiten- veldert-lyceum in Amstelveen met zijn geweldige bloemenactie, de scholen in Almelo, Ede, Groningen, Haarlem, Veenendaal, maar ook degenen, met hun kleine giften, waaruit zoveel en thousiasme en liefde sprak. Deze gif ten maakten het mogelijk, dat de school binnen twee jaar kon worden geopend. G.S.I. Dit deputaatschap wilde zichzelf opheffen en deputaten- ad hoe laten benoemen, die in samenwerking met deputaten van! de Gereformeerde Kerken en de Gereformeerde Gemeenten en het) bestuur van het G.S.I. een nieuwe weg voor dit instituut kunnen zoeken. Horizontaal 1. plaats in N. Holland landbouwwerktuig. 2. verdicht verhaal in proza-plaats in de schouwburg. 3. in het jaar der wereld (afk.Lati- fabelachtig monster-telwoord. 4 oprolbaar zonne scherm (Ind)-meisjesnaam-wiel. 5. be kende afkorting-verouderd woord v. voor torenkraai (gewestelijk), 6. staat soms boven drukwerk-steel- 7- gast-muziekn.- lopend touw tot het inkorten der zeilen. 8. telwoord-dat is (afk.Lat)-voornaamw.- van het teken af te herhalen (afk. in de jnuziek). 9. vreemde munt-telwoord-be- kende afkorting. Vertikaal: 1. plaats in Gelderland eikenschors. 2. duikereend-brede grove Klonken er opde gereformeerde lat, 3. voorzetsel-rivier in Engeland- synode in Lunteren nog al wat kriti- scheik. element (afk.)- ontkenningsche stemmen en vragen als: „Is dit! 'Eng.), 4 jongensnaam-drietal, 5. jongen- Vzelanffriilc*»" in Anel- nli". kted&gstnk! j 500r2hzli.p.r"ses ds' J. de plaats in Limburg. 8 gelijk-plaats in de Christelijke Gereformeerde Ker- Zeeland. 9. algemeen ruilmiddel-opvolger ken er prijs op stellen dat het G.S.T m Elias. - blijft bestaan. Évenals het hervormde en rooms- katholieke sociologische instituut worstelt ook het G.S.I. met een ge brek aan opdrachten van buiten. Dit instituut kan als onderzoeksorgaan niet of nauwelijks meer bestaan, maar steeds meer wordt er een beroep op gedaan om adviezen te verstrekken. De beide andere instituten zijn kerke lijk geïncorporeerd. Op de gerefor meerde synode werd de mogelijkheid geopperd het G.S.I. in het deputaat schap voor Kerkopbouw op te nemen. Dan zou het zijn interkerkelijk ka rakter verliezen. Burgemeester C. J. Verplancke van 's-Gravendeel zette als lid van het deputaatschap de huidige situatie uit een. Hij meende dat er nog wel een toekomst is voor het G.S.I. als appa raat ten behoeve van de drie kerken. Hij besefte echter dat, mocht de gereformeerde synode besluiten in ja nuari om het G.S.I. niet meer te steunen, de Christelijke Gereformeer de Kerken niet in staat zijn zelfstan- synode dan ook het woord „jeugdcen trum" vallen. Deputaten kregen op dracht dc bond „te stimuleren een concreet plan te maken en realtéferen."met verwijzing naar Efeze 5 staat: De jongerenbond heeft daardoor del Tenzij U de Here wilt dienen met vrijheid gekregen om in plaats van eenheid van hart en hoofd, zal deze een jeugdcentrum een bureau te stich-j school een plaats van duisternis zijn. ten. Telegrammen van het Nederlandse wonderen van Gods "genade. „Wij verschillende kerken, hadden een eenheid in geloof gekop- peld aan een eenheid in werk. God I KelailgeiOOS zal verder met ons zijn, als wij in het onderwijs aan de kinderen ons willen school, die acht lokalen en een laten leiden door Zijn Woord en gymnastiekzaal telt, is met grote liefde Geest en als wij in kinderlijk geloof, en eensgezindheid gebouwd. Zeer veel in nederigheid, in zwakheid, gehoor-1 arbeid is belangeloos verricht. Zo zaamheid en vertrouwen zoeken naar komt het, dat de kosten, die door de de juiste wegen om de leerlingen te i autoriteiten op 275.000 dollar werden onderwijzen wat het doel van het geschat, in werkelijkheid maar 150.000 leven is. dat in alle vakken moet dollar bedragen. „Ongelooflijk'zei de uitkomen: Dienst om Gods Naam te vertegenwoordiger van de minister KCrKl'eStcllircltlCS verheerlijken in de wereld en de van onderwijs, medemens te helpen." Een plaquette werd onthuld, waarop j Subsidiëring van De heer De Boer, voorzitter van de bouwcommissie, vertelde de aanwe zigen een en ander over de ontwik keling van de bouw. Het schilder werk is gedaan voor de kosten van de verf. De linoleumtegels in het hele gebouw zijn geheel kosteloos gelegd. De tuin en de parkeerplaat sen zijn door vrijwilligers aange legd. Electrische klokken in de lokalen, de gehele meubilering en vloerbedek- Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. Peize-loon. 2. Anna-ee- spa. 3. sok-Antoon. 4. Trento-neo, 5. om edel-den, 6. Olga-roe-L.S., 7. raam-re-roe, 8. A.D.-laan-Inn. 9. Lea-Oss-nes. Vertikaal: 1. pastoor-al, 2. enorm-lade, 3. ink-ee-gala, 4. Zaandam-ao. 5. een- terras. 6. Leto-loens. 7. os-onderin, 8. op- o.e.-el-one. 9. na-nonsens. Nieuwe boeken voor U besproken Verbond met de dood. door John Harris. Uitgave West-Friesland. Mark Fenner is 24 jaar als hij pagnie vulling e jaar lang traint Fenners com- .0„.j vóór het grote ideaal in ver- .♦lling gaat: de inze' tegen de solda- lcn van keizer Wilhelm. Op een warme julimorgen om acht uur begmt dc massale aanval aan de Somme. Bij het plaatsje Serre klimmen 759 synode besloot om het deputaat- schap-ad hoc in te stellen, en zo lang het mogelijk is vijf cent per lidmaat Fenners bataljon uit de (per jaar aan het G.S.I. bij te drager, loopgraaf. Uit het spervuur van mi- 1 trailleurs en artillerie keren korte tijd later slechts 76 manschappen en twee sergeants terug, van wie de meesten verminkt. De menselijke roman van John j I"", ,-noë rnntaet mét worden Jeugdcentrum AMSTERDAM „Het nozempro bleem is een typisch welvaartspro bleem". Deze conclusie werd gisteren op een in Amsterdam gehouden pers conferentie uitgesproken door dr. V. M. Oppers, die de leiding heeft gehad van een onderzoek door het Gemeen telijk Bureau van statistiek van de gemeente Amsterdam inzake de groeidiagrammen van Amsterdamse kinderen. Uit dit onderzoek zijn nieu we transversale groei- en gewichts- curves van Amsterdamse meisjes en jongens ontstaan. Nieuw is, dat men voor het eerst ook de rijpingsgraden in de schema's heeft opgenomen. Gebleken is, aldus dr. Oppers, dat „in de maten van het kind de welvaart van een volk weerspiegeld wordt". De Kinde ren van thans groeien niet alleen sneller dan die van bijvoorbeeld zestig jaar geleden 'een kind van zes jaar van nu is gemiddeld tien centimeter groter dan zijn leeftijdgenootje in het begin van de twintigste eeuw. „maar zij zijn ook op veel vroegere leeftijd rijp, d.w.z. wat het licnaam betreft klaar voor het leven". Daardoor ontstaat volgens dr. Op pers het nozemprobleem. „Wat het lichaam betreft zijn zij klaar voor het leven (een jongen is op zestienjarige leeftijd gereed voor het huwelijk een meisje is dat op haar vijftiende jaar) maar psychisch hebben zij geen gelijke tred kunnen houden". Dr. Oppers zei hierover vervolgens, dat overigens negentig procent van de kinde ren zich zodanig heeft geïntegreerd, dat men van deze psychische problemen weinig of niets merkt." De resterende AUTOPUZZELRIT VOOR BLINDEN EIST Ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan van het blindeninsti tuut Bartimeus. dat donderdag 21 okto ber in dc Expóhal te Hilversum zal worden gevierd, heeft zaterdag 2 okto ber een autopuzzelrit plaats, waarbij de leerlingen van het instituut met een routebeschrijving in braille als kaartle zers zullen fungeren. Het vorig jaar werd een dergelijke braillerit een Het is de bedoeling, dat de deelnemers 's morgens om tien uur vertrekken vanaf het Bartimeusterrein. De lengte van tocht bedraagt ongeveer 65 kilometer. DORDRECHT Was het tot voor kort zo, dat de burgerlijke gemeenten de restauratie van op de monumen tenlijst staande kerken of andere ker kelijke gebouwen subsidieerden met tien procent, sinds kort is het door een Koninklijk Besluit mogelijk te subsidiëren met niet minder dan der- tig procent, aldus De Kerkvoogdij, het maandblad van de vereniging van kerkvoogdijen in de Nederlandse! Hervormde Kerk. Het blad wijst er op, dat elke kerkvoogdij, die van haar burgerlij-1 ke gemeente reeds een subsidie van tien procent verkreeg, nu een verzoek kan inzenden" om een verhoging tol. j dertig procent. Opvolging voor ds. Broertjes aan Vinkenhof BILTHOVEN Het bestuur van he Nederlands baptistencentrum „De Vin kenhof" te Bilthoven heeft in verband met het vertrek van ds. J. Broertjes als predikant-directeur een aantal maat regelen genomen voor de duur van één jaar. De rector van het seminarium, drs. J. Reiling, is benoemd tot waarnemend predikant-directeur. De heer L. Nieman, theologisch student, wordt directic-as- sistent. Voorts heeft het bestuur een uit VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 15 Bij MIElE. GGUDSESlNGEl 92, ROTTERDAM, twee man bestaande begeleidingscommis sie benoemd, die de gang van zaken op de voet zal volgen. BAARN Ds. J Wiersema te Apel doorn is benoemd als voorzitter van de sectie De Poort van „Evangelisch Herstel en Opbouw". Deze sectie behartigt het gereformeerde evangelisatie-weekclub- werk onder de jeugd. Naast ds. Wiersema wordt het dagelijks bestuur nu gevormd door mej. A. M. Grosheide te Baarn. secretaresse, en drs. P van Driel te Capelle aan den IJssel. penningmeester. De vorige voorzitter, ds. W. A. Wiersinga te Hilversum, had het voorzitterschap vanaf de oprichting van De Poort uitge- Brieven die niet zijn voorzien van naam cn adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo ten. Eerder op de eerste vergaderdag I groep echter, die zich niet integreert, van de tweede week kwam het rap-vindt dat de inpassing vanhet volwassen Jpn„fot-T, vonr contact met worden in de maatschappij met vlug Harris krijgt een onmenselijk einde in {j ic„»,iKr»nHcn aan dc orde Aan de genoeg gaat en komt in opstand". Hij zei de massale slachting, die de Eerste de Jeugdbonden aan de ordc-, Aan voorts dat het door het opnemen van de Wereldoorlog in Frankrijk en België synode werd door de commissie van ,-jjpjngsgraden in de groeidiagrammen Ls geweest (278 blz.. 6.90) synode werd door de commissie van njpingsgraden te dragen de stichting van een jeugd- mogelijk is geworden het nozcmproblecm te onderzoek' Zendelingen uit Azië in ons land? Uitknippen en op briefkaart plakken a.u.b. IK WERK MEE aan de verdere groei van de krant. Uw nieuwe abonnee heet Adres Woonplaats betaling per: WEEK/MAAND/KWARTAAl Deze nieuwe abonnee werd opgegeven door uw abonnee Naam Adres» Woonplaats Ik ontvang als geschenk e HYACINTHENBOl MET HOU-0 .OE DOKTER ZEGT" II DER -"E DOKTER ZEGT" I e TIP-PARADE-TWEE («Ik He.' Under) geheel) J streep door wal u niet wenst. (Van onze kerkredactie) UTRECHT Ds. W. A. Wier singa, de vroegere directeur van j het evangelisatiecentrum van de Gereformeerde Kerken, is het niet eens met de suggestie, die onlangs in een nota door de Ne- niV's lie-yirmpn 7iell derlandse Zendingsraad is ge- UJf MJC£1IIIICII Z.1LII lanceerd, om zendingsarbeiders uit Azië in ons land te werk te stellen, bij voorbeeld Japanse bij de predikanten in het industrie- apostolaat. Hij vindt een derge- over het diaeonaat De schetsenaene sluit nauw brochure riet diaconaat in deze tijd, dat als deputatenrapport op de generale sy node hehandeld is. Om het contact tussen en plaatselijke diaconie te vereen voudigen zijn alle diaconieën geinfor- •d. Het ziet ernaar uit. dat door dit project de vraag naar hulpverleningsmo gelijkheden binnen de kerkelijke ge meente ;en belangrijk element in de gesprekken van de jongeren zal vor- In het werkmateriaal 1965/1966 van de Bond van Gereformeerde Jeugdvereni gingen is cen schetsenserie opgenomen over het diaconaat. Op basis van deze serie zal door de GJV's een project worden opgezet, in de maanden oktober en november. Zij zullen dan met drie schetsen bezig zijn: het dienen der ge meente: de dienst van Christus en de gemeente: noe nu verder? Voor de opzet van het project is aan de gjv's een werkboekje toegezonden, dat aawijzingen geeft hoe het project be handeld kan worden. Daarnaast is in samenwer-cing met het Algemeen-Diaco naal Bureau informatiemateriaal ver strekt. lijk voorstel niet zakelijk en effi- cënt. De suggestie van de Nederlandse Zendingsraad is onder meer gedaan vanuit de gedachte, dat geen deel van de wereldkerk kan functioneren zojv der voortdurende stroming van én andere delen. Dit houdt nog niet zo schrijft ds. Wiersinga in het Centraal Weekblad, dat daarom zen dingsarbeiders uit het ene werelddeel een kerk in een ander werelddeel bij haar evangelieverkondiging in eigen land moeten bijstaan. De voorbereiding, die nodig is voor dat dergelijke zendingsmensen uit het Oosten aan het evangelisatiewerk in Nederland zouden kunnen meewer ken, zal veel inspanning, tijd en geld kosten. Waar is dat voor nodig, aldus ds. Wiersinga, als wij hier in eigen Gastarbeiders Wel is het volgens hem de moeite van het overwegen waard, of dc kerken uit verschillende landen el kaar niet op deze wijze te hulp moeten komen voor het werk onder de bui tenlandse studenten en arbeiders. Misschien moesten de Nederlandse kerken zelf een medewerker uit deze landen aantrekken en voor zijn werk, dat dan in gezamenlijke verantwoor delijkheid met de buitenlandse kerk gebeuren kan, de financiën bijeen brengen. (Zo hebben de baptisten reeds in Enschede een Spaanse evan gelist in dienst. Red.) Op deze wijze zou men dan geheel in overeenstemming met de tendens met het geopperde voorstel een kon- krete vorm kunnen geven aan de gedachte, dat de kerk van Jezus Christus op aarde in principe één gemeente over de gehele wereld is. aldus ds. Wiersinga. Maar men moet daarbij zakelijk blijven en zo effi ciënt mogelijk proberen te werk te' Volgens gegevens van het bureau voor dc statistiek van Noordrijnland-Westfalen zijn de Nederlanders en Italianen de meest gevraagde huwelijkskandidaten van Duitse meisjes. Ook bij de mannelij ke Duitsers was Nederland bijzonder in trek. In 1964 trouwden 989 Duitsers n -nelijk met een Nederlands meisje. Beroenin pswerk NED. HERV. KERK (Fr.) K. Wijnaldum. Bedankt vo te Enschede; Sloot te Pietersbierum- i ham. I CHR. GEREEF- KERKEN Oegstgeest, J. Germans! Beroepen (accl.) te Katwijk aa ior Stad aan het Haring-1 H. C. v. d- Ent te Middel'harnis. ROME Het Nederlands Do cumentatiecentrum DO-C mag haar documentatiemateriaal niet liaanse bisschoppen. Het DO-C, dat ter gelegenheid van het concilie te Rome werd gesticht, heeft geleidelijk aan steeds meer faam gekregen door de documenten, die deze instelling laat samenstellen ten behoeve van de prelaten. Deze stuk ken bevatten voorlichting en infor matie over de problemen, die op het concilie aan de orde komen. Zij worden samengesteld door de be kendste rooms-katholieke theologen en moralisten ter wereld. In totaal zijn er al meer dan 400 uitgegeven. Gisteren werd de bezorging tijdens dei HET GEREGELDE DAGELIJKSE GFBRLJIK VAN EEN NATUURLIJK MINERAALWATER BEVORDERT BIJ UITSTEK DE SPIJSVERTERING EN VERZEKERT EEN EVENWICHTIG EN ONGESTOORD FUNCTIONEREN VAN HET ORGANISME. Vraag: Op 12 juli werd er te Southport in Lancashire-Engeland een processie gehouden van Vrijmetse laars. Op die dag werden ongeveer 20.000 deelnemers door bands afge haald van het station en gingen in historische kledij gestoken groepen naar een park, waar ze hun bijeen komst hielden. De Engelsen bij wie ik logeerde, dachten dat een en ander verband hield met William of Orange, Wat is de reden voor deze bijeen-, komst en waarom wordt deze in Southport gehouden? Antwoord: De processie moet ken nelijk een herinnering zijn aan de slag aan de Boyne in Ierland, waar de Koning Stadhouder Willem III zijn schoonvader Jacobus een beslissende nederlaag toebracht, zodat deze ge noodzaakt was naar Frankrijk de wijk te nemen. Waarom de viering te Southport, een in 1792 gestichte bad plaats geschiedde, is ons onbekend. Vraag: Kunt u mij zeggen, waarvan dc jongensnaam Pleun afkomstig of afgeleid is en wat de betekenis van de Antwoord: Pleun is afgeleid van de naam Apollonius of Apollonia, De naam. is. door vele beroemde personen gedragen. Men kan aannemen dat de naam is afgeleid van Apollos, een bekende figuur uit de Handelingen der Apostelen of van die der heilige Apollonia, een martelares onder kei zer Deciun in 248 of 249 na Christus, aan wie door het gepeupel de tanden werden uitgerukt. Dit is de reden waarom zij door sommige mensen aangeroepen wordt in geval van kies pijn. Vraag: Wanneer is het de besle tijd om pioenrozen te verplanten en te halveren (klieven). Is dit het najaar of het voorjaar. Men zegt dat wan neer ze in het voorjaar verzet wor den. ze niet bloeien. Het klieven zou de bloei bevorderen. Is dat zo? Antwoord: Als de pollen te groot worden, is klieven gewenst, t daar er dan weer met een jong gedeelte begonnen wordt. Men neemt hiervoor het beste jonge gedeelte met flink wat wortels. Niet alleen bij het planten in het voorjaar maar ook in het najaar bloeien de planten de eerste twee jaar gewoonlijk niet. Men moet de grond van tevoren goed bemesten en bewer ken en na het planten flink aangieten en indien nodig ook nog in de zomer. Bij goede verzorging kunnen ze al het tweede jaar bloeien: BRUSSEL Koning Boudewijn en 'koningin Fabiola van België zullen van 8 [tot 10 februari 1966 een bezoek brengen laan Denemarken, op uitnodiging van koning Frederik en koningin Ingrid. man). A. A. Spijkerboer te Wijdenes, j vliet (foez L. G. Zwanenburg te Sta- Schellinkhout c.a.; te Waddinxvee» (3e venisse. pred.pl.) J. den Besten te Huizen (N.H-) GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Aangenomen naar Oud- en Roodkerk Beroepen te Blija. D, Noort te Droge- nieuwe zittingsperiode weer hervat. Bisschop Mario, onder-secretaris van de Italiaanse bissehoppenconferen- tie, heeft echter laten weten, dat er langer verspreiden onder de Ita- geen materiaal meer naar het bu reau van de gezamenlijke Italia; bisschoppen hoeft te worden ge stuurd, omdat het presidium van de Italiaanse bisschoppenconferentie verdere uitreiking heeft verboden. Dit presidium wordt waargenomen door de kardinalen van Venetië, Mi laan en Florence. Het KNP heeft van een goede kenner van de Italiaanse bisschoppencon ferentie vernomen, dat dit een ge volg is van de gedachten over het Nederlandse rooms-katholicisme. zo als die onder het Italiaanse episko- paat heersen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2