Nieuwe leidse Courant 1964 was een rampjaar Nederlands publiek „collecte-moe?" Wilson dreigt met verkiezingen KOFFIE &THEE Verbond voor Veilig Verkeer constateert Dodencijfer in grote steden 23 procent dan in 63 Bouwen... over de grens hog er jeeb/eM Ijooilwill Filmregisseur Berkeley gruwelijk vermoord GIVE A MAN A LUCKY Commentaren KLAVERBLAD STOEL staat klaar matras CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD astigh ia gheblaven rt Jn teghempoetl" Woensdag 29 «eptembcr 1965. 46ste jaargang Dezelfde temperatuur De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk een bui. Overwegend matige wmd uit zuidelijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). V. Abonnementsprijzen p.w0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 vbr Nederlanders brengen nieuwe welvaart in het grauwe Kempen- land. Want België lijkt voor Nederland het beloofde (bouw)land te zijn geworden. Overal in de grensstreek verrijzen Nederlandse bun galows Een onzer verslaggevers trok naar Achel om het verschijn sel te onderzoeken zie pagina 5 Helpende handen 0ncnisheld in PvdA over de 1 Gaulle pag.5 Ziekenhuizen vertroetelden fantast. pag. 7 Enstige kritiek van aannemers: onrechtmatig verzuim neemt toe pag. 9 Pas op voor gif! pag. 9 Marion Williams Een stem als van vier anderen, van bas tot wonderlijke colora tuur Zo wordt de beroemde gosspelzangeres Marion Williams besproken op de pagina Ether- golven. Vrijetijdsbesteding voor de huisvrouw. En een nuttige Vele dames werken reeds ..part time" in bejaardentehuizen, zieken huizen of doen andere prachtige taken in de verzorgende sfeer. Zij bieden daadwerkelijk de helpende hand. Een artikel over dit nuttige werk op pagina 7. Nozemprobleem: welvaartsver schijnsel pag. Kernmerk DEN HAAG Een rampjaar. Zo noemt het Verbond voor Veilig Ver keer 1964. Een rampjaar, omdat in vergelijking met 1963 het aantal doden steeg van 2007 tot 2377, het aantal zwaargewonden van 31746 tot 36984 en het aantal lichtgewonden van 19470 tot 22.205. De ongunstige uitgangcij- fers over de eerste vier maanden van 1964 met 47.1 procent meer doden dan in de overeenkomstige periode van 1963 hebben, aldus het jaarverslag van het Verbond, het gehele jaarresultaat sterk beïnvloed. Een bedenkelijke ontwikkeling in de verkeersonveiligheid signaleert het Verbond in steden met meer dan 100.000 inwoners, waar het absolute dodencijfer 23 procent hoger ligt dan in 1963. De verslapte in achtneming van de maximumsnelheid in de grote BINNENVERI NG bet beste bed ooit gemaakt'. SCHUIMRUBBER nog nooit geëvenaard HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. Nieuwe lugubere vondst Kanaal wachters zagen pak in water drijven WEESPERKARSPEL Gisteren is in het Amsterdam-Rijnkanaal, bij de Gaasp in Weesperkarspel. het in zeil doek gewikkeld lijk gevonden van Wil meeleven op andere wijze uiten UTRECHT „Het publiek is tegen woordig niet minder vrijgevig of medevoelend dan het vroeger was. Het wil zijn medeleven echter op een an dere wijze uiten". Dat zei gisteren mr- Senaat aanvaardt Premiespaarwet (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Met alleen de PSP- fractie tegen heeft de Eerste Kamer zich gistermiddag z.h.s. verenigd met het i ontwerp Algemene Premiespaarwet, dat j in juni al door de Tweede Kamer is aan vaard. Zoals bekend houdt het ontwerp j in dat Nederlanders van 21 tot 60 jaar met een inkomen tot f 15.000, die in een bepaald jaar f 250 of minder sparen I en dit bedrag vier jaar nadien onaan- i getast laten uitstaan, daarover in het vijfde jaar een belastingvrije premie van 20 pet ontvangen. Bedraagt het maxi maal te premieren spaarbedrag dus f 250 per persoon per jaar, echtparen met een gezamenlijk inkomen van f 15.000 of minder kunnen evenwel tot een jaar lijks spaarbedrag van ten hoogste f 500 aan de regeling deelnemen. De premie kan ten hoogste f 50 per spaarjaar be dragen en voor echtgenoten f 100 Naar aanleiding van opmerkingen van de senatoren Middelhuis (kath.v.), Kloos (soc). Louwes (lib). De Geer van Oude gein (ch) en Van Pelt (pac. soc.) sprak minister Veldkamp (soc. zaken) de ver wachting uit, dat de Algemene Premie spaarwet de bevolkingsgroepen die kun nen sparen maar daartoe om een of an dere reden niet zijn gekomen, een doel treffende stimulans zal geven. Met het ministerie van justitie wil de bewinds man ook gaan praten over de ophef fing van de juridische beletselen, die een experimentele invoering van een vorm van vermogensaanwasdeling in de weg staan. Dr. Veldkamp verzette zich voorts tegen de bewering van de PSP-er Van Pelt, dat minister Vondeling met zijn belastingspaarbrieven het bezisvor- mingsbeleid zou doorkruisen zoals dat in deze Algemene Premiespaarwet is neer gelegd. A. P. Korthals Altes, burgemeester van Zeist tijdens een bijeenkomst in Utrecht van het inzamelingswezen. De collecte-moeheidvindt naar zijn mening voor een groot deel zijn oor sprong in de kentering van de maat schappij en daarom vindt hij het ver schijnsel niet ongezond. Het publiek is zeker nog bereid voor sterk in het oog vallende noden buiten het gewone va troon van de dagelijkse zorgen bij dragen te geven, maar dit moeten dan duidelijke uitzonderingen zijn. Verschillende collecten zullen naar zijn mening binnenkort moeten verdwij nen.. De weerzin tegen bepaalde collec ten hoeft echter geen mindere bereid heid tot geven in te houden. In zeer veel gevallen is het geven van geld, aldus mr. Korthals Altes, niet meer de vorm van liefdadigheid wgaraan de samenle ving behoefte heeft. Veel meer is er be hoefte aan gezinsverzorgsters, bejaarden hulpen. verpleegsters e.d. Het Tweede-Kamerlid mr. J. Th. M de Vreeze huldigde een enigszins andere mening. Hij aohtte het geven en vragen van steun een onmisbaar middel om zo veel mogelijk mensen te betrekken bij de noden die er zijn. Qok bij een ver sterkte activiteit van de overheid op hulpverlenend terrein in de toekomst is volgens hem nog een duidelijke taak >r de particuliere liefdadigheid weg gelegd. Hoge kinderwagens tegen inademen uitlaatgassen UTRECHT. In dc domstad wordt thans de vakbeurs Het kind gehouden. Alles wat met kinderen te maken heeft staat daar tentoongesteld. Opmerkelijk is dat de fabrikaten van kinder- en wan delwagens minstens vijftien centimeter hoger zijn dan vorig jaar. Het betreft hier niet zomaar een modesnufje. De fabrikan ten doen dit met opzet, omdat is geble ken dat kinderen teveel uitlaatgassen van auto's inademen. Gistermiddag is op een ahob-spoor- wegovergang in Den Dolder de 69-jarige mevrouw H. Schut uit Den Dolder onder de sneltrein AmersfoortUtrecht geko men. Zij was op slag dood. Zij liep de overweg op. ondanks het feit, dat de bomen gesloten waren. de 30-jarige Britse filmregisseur Clau de Berkeley, die sinds maandag 20 augustus werd vermist Hij was ver tegenwoordiger in Nederland van een Britse filmonderneming. De dader moet een zwaar voorwerp hebben ge bruikt. Voorlopig wordt gezocht in de homofiele kringen, waarin de heer Berkeley zich bewoog. De vondst werd gedaan door twee kanaalwachters van rijkswaterstaat, die met een motorboot de dagelijkse pa trouillevaart deden. Aan het pak dat onder de gemeente Weesperkarspel in het water dreef, besteedden de beide man nen eerst niet zoveel aandacht, maar ze gingen het later toch een bekijken. De onmiddelijk gewaarschuwde rijks politie liet het pak voorzichtig per boot naar de algemene begraafplaats van Weesperkarspel vervoeren, die aan het water is gelegen. In het lijkenhuis verrichtte dr. J. Zeldenrust. patholoog-anatoom van het Gerechtelijk Laboratorium in Den Haag. sectie. Reeds dadelijk rees het vermoeden, dat het het lijk was van de Britse filmregisseur. Horloge Op het lijk is een polshorloge gevon den. dat evenals de kleding, door col lega's van de Brit is herkend. Volgens de politie moet het stoffe lijk overschot verscheidene dagen in het water hebben gplegen. Geld en, papieren zijn niet in de kleding aan getroffen. De wijze waarop het lijk in het zeil doek was gewikkeld doet vermoeden, dat de dader Lof daders) mogelijk in scheep vaartkringen moeten worden gezocht Kort voordat de filmregisseur om het ven werd gebracht, was hij terugge keerd van een weinig fortuinlijke film- reportagereis naar de Nederlandse in zending op de technisch-chemische ten toonstelling in Moskou. W elke wijze Op welke wijze en waar de Brit is vermoord is nog niet bekend. De gru welijke daad kan net zo goed in Am sterdam als overal elders zijn ge pleegd. De vrijgezel Berkeley heeft vijf jaar in ons land gewoond. Voor de politie geeft dit feit tal van aanknopingspunten. Vrijdagavond werd de auto van de Brit na het opsporingsverzoek via de radio gevonden bij de westelijke onder doorgang van het Centraal Station in Amsterdam. Het onderzoek staat onder leiding van hoofdinspecteur A. M. Koopejan. chef van het bureau J D. Meijerplein (het slachtoffer woonde in de wijk van dit bureau). Voor de Amsterdamse justitie is deze moordzaak de derde, waarmee zij wordt geconfronteerd in korte tijd. steden, de verflauwde aandacht voor verkeerslichten en de fouten, die door voetgangers en gemotoriseerd verkeer op en bij de zebra's worden gemaakt, kunnen daarbij een ongun stige invloed op dit cijfer hebben uitgeoefend, meent het Verbond. Het Verbond streeft' ernaar de metho dieken om de verkeersonveiligheid te bestrijden wetenschappelijk te laten on derzoeken. Een eerste stap in die richting is een onderzoek naar de uitwerking van de verkeersinstructies via de televisie. Het Verbond heeft' de volgende plannen en initiatieven voor de toekomst: 0 Integratie van de verkeersopvoeding op de lagere scholen in samenwerking met de drie pedagogische centra voor onderwijzersorganisaties. 0 Moderne' verkeersleergangen voor vglo- en ulo-scholen. Uitbreiding van het aantal vaste ver- keerstuinen in Nederland en de op leiding van instructeurs. 0 Verkeersonderwijs op land- en tuin bouwscholen 0 Cursussen voor leraren van het voortgezet onderwijs. 0 Verkeersvoorlichting op nationale en regionale tentoonstellingen. 0 Intensivering van de verkeersvoor lichting voor werknemers van het Nederlandse bedrijfsleven en het per soneel van zee-, land- en luchtmacht. 0 Verkeershandleiding voor buitenland se werknemers. 0 Pedagogischee didactische begeleiding van de auto-rijopleiding in Neder- Minister Suurhoff: Hardere aanpak verkeerszondaars AMSTERDAM Op het ministerie van verkeer en waftensitaaft. wordt thans een ncxa verkeersveiligheid sa mengesteld, die minister Suurhoff in de loop van het zittingsjaar van de Sltaten-G-sneraal zal aanbieden. De nota zal een pnosiramma bevatten van maatregelen die nodig zijn om te komen tot een effect eve bestrijding van de verkeerscmveiligheid. Dit heeft de bewindsman vanmorgen meegedeeld op een studiedag van de stichting wetenschappelijk onderzoek verkeersveiligheid in het Amsterdamse congresgebouw. De harde werkelijkheid van verleden jaar, aldus de minister, toen in ons land bijna 2400 mensen bij verkeersongevallen om het leven kwamen en bijna 37.000 mensen ernstig gewond werden, doet ons beseffen dat wij te maken hebben met een zaak van nationaal belang. Droevig Het is droevig te moeten constateren dat in onze Nederlandse gemeenschap, waarbinnen de volksgezondheid op zo'n hoog peil staat, het verkeersongeval voor de leeftijdsgroep van 15 tot 44 jaar de laatste jaren op de een na belangrijkste doodsoorzaak was. aldus de bewindsman. Daarom wordt de bestrijding van de ver keersveiligheid een zaak die een harde aanpak eist. AMSTERDAM Tien maanden met aftrek en voorwaardelijke terbeschik kingstelling luidde de eis voor de Am sterdamse rechtbank tegen de 23-jarige huisschilder L J. M. uit Laren wegens het in bezit hebben van drie kg mari huana'en 200 gram Hashish De verdovende middelen had hij ge kocht in Tanger. Na contact met andere marihuana-rokers begon hij handel te drijven. psychiaters hebben hem minder toere keningsvatbaar verklaard. Leed en ellende op het Philippijnse eiland Luzon, tvaar vele honderden mensenlevens door een natuurramp werden afgesneden. Schreiend iden tificeert deze vrouw de stoffelijke resten van haar familieleden die door de vulkaaneruptie werden getroffen. Als oppositie obstructie blijft voeren BLACKPOOLDe Britse premier, de socialist Harold Wilson, heeft ge waarschuwd, dat hij nieuwe verkiezin. gen zal laten uitschrijven, ails de oppo sitiepartijen hem het regeren onmoge lijk maken. Hij deed dit in zijn verdediging van de politiek van Labour op het congres te Blackpool. Hij verwierp elk denk beeld aan een akkoord met de libera len. wier tien parlementsleden een zeer belangrijke plaats in de parlementaire verhoudingen innemen. Zoals bekend, beschikt Labour m meerderheid van slechts enkele zetels. Fel Wil9on deed felle uitvallen naai mservatieve partij, wier parlements leden naar zijn mening hun kritiek niet vergezeld laten gaan van positieve alternatieven. Hij noemde de Conserv tieven een ..klagerige en onmachtige oi beduidendheid". De 1200 gedelegeerden brachten Wilson een ovatie, toen Lord Koopman reed op hoofdagent in eis jaar ARNHEM Anderhalf jaar met aftrek was de eis voor de Arnhemse rechtbank tegen de 28-jarige koopman Bram B. woonwagenbewoner in Ede. B. werd er van beschuldigd op 22 juli te hebben ge- tracht de Edese hoofdagent Vonk van hel leven te beroven, door op hem in te rij den nadat deze een stoptéken had ge- De koopman had wel enige reden om contact met de politie te vermijden, want de auto waarin hij reed verkeerde in een dergelijke slechte staat, dat een te voet voortbewegen het onvermijdelijke gevolg zou zijn. Bovendien had hij evenals de andere inzittenden zich lichtelijk te goed gedaan aan sterke Moord op echtgenoot oor Hoge Raad DEN HAAG. De advocaat generaal bij de Hoge Raad heeft gisteren gecon cludeerd het cassatieverzoek te verwer- n van dc zestigjarige vrouw C. C. P W. Den Bosch. Zij was door het gerechts hof tot „tien jaar veroordeeld wegens medeplichtigheid aan moord op haar echtgenoot. Zij hielp haar kostganger, de glazenwasser J. K.. bij het misdrijf. Tevoren had Wilson dc beperking van het aantal immigranten uit andere Gemenebestlanden verdedigd. Hij zei, dat deze maatregel zou bijdragen tot voorkoming van de toeneming van rassenvooroordelen. Zijn kabinet is vastbesloten, een sociale explosie, zoals in andere landen is voorgekomen, te voorkomen. Vandaag zou het congres zich uitspre ken over een ontwerp-resolutie. waarir de houding van de regering inzake Viet nam wordt veroordeeld. Wilson er Stewart zullen hun beleid verdedigen. ex extra ^^^TRA ra KJ&flRA feWRA motorouI ra ra extra extra bescherming PREMIESPAARWET "\7"OOR werkelijke bezitsspreiding is meer nodig dan de Algemene Prcmiespaarregelinp- die de Eerste Kamer gisteren heeft aanvaard. Ook in ruimer verband mag men van deze voorziening geen wonderen verwachten: de spaarquote zal niet zodanig worden opgevoerd, dat een „expansie zonder inflatie" mogelijk wordt. Maar alle beetjes helpen en dc Eer ste Kamer waardeerde de wet als een positieve bijdrage. Wij voor ons blijven betreuren, dat de Tweede Kamer destijds bij amendement de inkomensgrens in deze wet heeft verhoogd van 12.000 tot 15.000. De regeling bedoelt mensen die wel wat kunnen sparen maar een prikkel behoeven tot spa ren aan te sporen. Dat zijn globaal de mensen tot 12.000. Boven die grens klemt de sociale noodzaak minder en worden mogelijk .bespa ringen gehonoreerd die zonder pre mie toch wel tot stand zouden zijn gekomen. zijn gemeen- VOORZICHTIG "jVTINISTERS zijn geen lasthebbers van een partij. Met optreden naar buiten dat als propaganda voor eigen politieke groepering kan wor den uitgelegd dienen zij voorzichtig te zijn. De zes r. k. bewindslieden die maan dagavond in de tv-zendtijd van de KVP hun beleid toelichten, hebben zich beperkt tot objectieve en infor matieve uiteenzetting, waaruit nie mand kon concluderen dat het ging om grootmaken van de KVP. Toch mogen zulke uitzendingen bui ten verkiezingsstrijd geen gewoonte worden. We juichen toe, dat minis ters zich rechtstreeks tot het volk richten. Maar zo kunnen misverstan den ontstaan. Zeker voor de weinig subtiele t.v. kan de kijker de minis ter zo gaan zien als vertegenwoor diger van een partij. Die visie is verkeerd en getuigt van onvoldoende politiek onderscheidingsvermogen. Maar met de mogelijkheid ervan moet rekening worden gehouden. Zeker als het gaat om het behoud van het wezen van ons staatsbestel. TE ZWAAR JN ZIJN begroting noemt de minis ter van sociale zaken de hoogte van de sociale premielast zelf aan zienlijk. Voor dc toekomst wil hij meer aanvaardbare verdeling van lasten, al voert hij nog nieuwe so ciale verzekeringen in. Wij waarderen deze aandacht voor de lastenverzwaring door sociale verzekering. Sociale risico's te dek ken is mooi, maar het doel wordt voorbij geschoten, indien ongelimi teerde heffingen Ionen en inkomens sterk zouden afromen. Nog onlangs becijferde onze sociaal- economische redactie het deel van het loon dat moet worden afgedra gen op bijkans dertig procent. Hier wordt wel een grens bereikt. Niet in de laatste plaats om de middengroe pen en de zelfstandigen, die dikwijls extra zwaar worden belast. Solidariteit kan ook worden over trokken. Nieuwe studie is bovendien wenselijk om de slechte regeling in vele gevallen van het ouderdoms pensioen. AI moet hierbij meer naar het bedrijfsleven worden gekeken. T\e Chinezen hebben (als we zo mogen generaliseren) heel vaak acrobatische kwaliteiten. Volgens beschikbare cijfers moeten er wel zo'n 50.000 in Amerika en Europa zijn, die met gymnastische toeren, of met jongleerkunst, hun dagelijks brood verdienen. In het Parijse Palais de Chaillot werd deze Chi nese vorm van de ouderwetse stoe lendans getoond door zes mannen, die virtuoos balanceerden op en met zeven houten zetels. We kunnen in dit geval moeilijk spreken van: „uw stoel staat klaar". Dit zinnetje kan wél voor de meeste huiskamers van toepassing zijn. Daar staat immers wel een stoel klaar. Maar leest de man, die daar, na zijn dagtaak in gaat zitten, onze krant al Kijkt u eens op pagina 2 en daarna speurend om u heen V. UW

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1