Marion Williams „Tooh Het geheime dorp j meer stem dan Brick Bradford Haar deel van de schuld SUCROSA Senmoet DAMES! WOENSDAG 29 SEPTEMBER 196| CTHtRGOlVIN-fTHERGOlVEN-ETHfRGOlVeN-ETHSIGOlViN iTHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-t ETHERGOl.VENETHERGOI.VEN- (Van een onzer verslaggevers) BUSSUM Voor de Amerikaaiise negerzangeres Marion Williams uit Philadelphia is de gospelsong een middel om haar publiek attent te maken op het bestaan van God. „Velen zijn door onwetendheid tot wanhoopsdaden gedreven. Als we deze mensen hadden kunnen vertellen, dat er iemand bestond, die hen kon helpen, redden, troosten en bewijzen, dat ze niet alleen stonden, zouden ze nooit zover zijn gegaan. Ik hoop de mensen, die geen ander middel hebben om hiervan bewust te worden met gospels de weg te wijzen." dynamiek en levenslust „Miss Persona lity" genoemd. Zij heeft een ongeloof lijk uithoudingsvermogen. Avond aan avond treedt zij op, soms twee keer per avond. Een Amerikaanse criticus schreef over haar „Ze heeft meer stem dan vier mensen samen, een stem bijna als bas beginnend en lopend tot aan de lyrische coloratuur, een instrument even wonderlijk als haar gave om te improviseren". Op de Firato In Amsterdam, waar zij met dezelfde groep van Antibes optrad. zijn televisie-opnamen van haar gemaakt. De NCRV zal die later uitzenden. Marion Williams Blanke vrouw in Indianendorp RIO DE JANEIRO Een groep van de Braziliaanse rijksdienst voor In- dianenbescherming (SPI) heeft een blanke vrouw aangetroffen in een dorp van primitieve Indianen diep in het oerwoud langs de Amazonerivier. De vrouw weigerde te vertellen hoe ze in het dorp terechtgekomen is. Ze zei dat ze gelukkig is in het dorp en geen plannen heeft naar de beschaafde we reld terug te keren. De groep van de SPI was op zoek naaf een Indianenstam die in augustus een groep kolonisten had aangevallen en daarbij een man had gedood en een vrouw en een kind had meege- "SKAI_l In het dorp troffen de mannen van ie SPI, behalve de ontvoerde vrouw j en haar kind. tot hun verbazing nog j een andere blanke vrouw aan. die i echter hardnekkig weigerde JNegerzangeres wil publiek met gospel naar God wijzen Marion Williams beschouwt haar treden als een goddelijke opdracht. „Ik sta altijd in nauw contact met God. Hij inspireert me op het toneel en ook de rest van de tijd. Ik tracht voortdurend dit contact met hem te bewaren.". Zij vertelt dit in alle gemoedsrust. Als ze even later voor het voetlicht staat, bruist zij van energie. Ze is dan onvermoeibaar en gaat van diepe ernst naar schalkse1 speelsheid, van emotie naar humor met ontwapenend gemak. In Frankrijk heeft TM zij daaraan de bijnaam „Madame 100 000 [N ee™ T Volt" te danken. brengt de NCRV donderdagavond „Haar deel van de schuld" van de vanDDcrï it Italiaanse schrijver Luigi Squarzina V UUKBLbLD op het scherm in een vertaling iVIanuel Straub. KRO; ]9 Is zij op het toneel een andere vrouw? Ja en nee. Als er geen schijnwerpers op; ..La sua part di storia" speelt zich af haar zijn gericht en er geen publiek is. in een dorpje op een Zuiditaliaans dat op haar wacht, probeert zij tot elke I eiland, waar de primitief levende bevol- prijs haar innerlijke rust te bewaren, king in fel wantrouwen jegens de officië- „Deze rust is essentieel voor alle leden le justitie eigen normen en wetten hand van mijn groep. Ik moet het goede haaft. voorbeeld geven". („x"1 aan m®ei" 8e'd te komen, zijn de NCRV: 19.00 Nie X.Z i reo: Moderr 24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. VARA: 18 00 Niei 18.15 Mededelingen of grammofoor 18.20 Uitzending - - Hek Verbond. listen? 19 00 Jongeling, lid Dansorkest en 19.20 Vo. Kinderkoo de kinderen: 19.30 Artistieke staalkaart: 20.0< Nieuws: 20.05 Stereo: Licht orkest: 20.30 Door het donker komt een wonder: klank beeld over 100 jaar socialisme en cultuur; 21.00 Disco Festival: lichte grammofoonmu- zlek: 21.30 Laatste kwartier voetbalwedstrijd: Go Ahead—Celtic Glasgow: 21.45 Socialistisch commentaar; 22.00 Volksliedjes: 22.25 Sport ïrwege: 22 30 Nieuws: 22.40 Pianorecital: 23.10 Jazzmagazlne; 2335- 1931) De kracht van bepaalde luxe zaken op welk gebied ook Is vaak gelegen in de aan de klant opgedrongen suggestie dat het een eer is door deze luxe instelling bediend te mogen worden en dat de prijs een bijkomstigheid is die alleen v<oor He den van minder allooi een punt van overweging kan uitmaken. Mensen met minderwaardigheidsgevoelens menen door het betalen van de exor bitante prijs boven het niveau van de middelmaat uit te komen, de minder gegoeden durven niet „nee" te zeggen om zich niet bloot te geven. Dit spelletje gaat natuurlijk alleen op. hun keuze geheel zolang de prijzen niet al te dol worden. In dat geval vallen de min der gegoeden geheel uit en blijven alleen de rijken over in het plezierige besef, dat alleen zij zich die weelde kunnen veroorloven. Zo liggen de zaken ongeveer, wan neer we gaan spreken over de ver koop van kunstschatten aan Ameri kaanse particulieren. Liefde voor misschien eens sprake zijn geweest, die de Amerikaanse geldaristocraten maar die uitzonderingen zijn zó zeld zaam. dat zij bij een bespreking van het geheel te verwaarlozen zijn. Dat dergelijke rijkaards zich bij Schilderijen in de V.S. desgewenst bij de Engelse adel intro duceerde. De Amerikanen die voor naam wilden zijn, kochten, zij het dan tegen even voorname prijzen. Verder zorgde Duveen er voor, dat de prijzen ook voornaam bleven, een methode die hem zo nu en dan veel kostte. Dat dit zakelijk inzicht herhaaldelijk sa menging met het aanwenden van wei nig scrupuleuze middelen, kan uit elke biografie van deze man blijken. 1 Deaondanks kunnen we hem één daad al moesten laten moeilijk ontzeggen: dat hij de rijke leiden door kunstverkopers, spreekt Amerikanen van hun geld ontlast anzelf. En wie kon in dergelijke omstandigheden beter raad geven dan Sir Joseph Duveen, de man die te midden van de Engelse aristocraten was opgevoed en wiens handel in antiquiteiten zowel in Engeland bij de aanzienlijken van naam, als in Ameri ka bij de aanzienlijken van geld. een grote reputatie genoot? Inderdaad. heeft in ruil voor een hoop oude meesters waarmee vele erfgenamen thans nauwelijks raad weten, zodat vele stukken reeds een bestemming in een museum hebben gekregen. Daar hangen ze beter, maar de eer en de roem van de vroegere bezitter is hiermee tevens uitgewist. H. Petition De gospel is haar levensdoel. Toen ze zes jaar was, zong zij al in kerk te Miami. Ze maakte deel uit van diverse zanggroepen, reisde door de hele Verenigde Staten en vierde triomfen in Carnegie Hall en Madison Square Garden. Een toernee van twee jaar heeft haar naar Europa gebracht. In april trad zij in Parijs op en deze zomer stal zij op het grote jazz-festival van Antibes Franse Riviéra) de show van alle jazz-grootheden der aarde. Hoog tepunt van het festival was een door haar gezongen mis. Zij bracht er i dan achtduizend mensen door in exta- In Amerika wordt zij door haar géén saccharine!- In plaats van suiker. Goedgekeurd ponder saccharine, voor de slanke lijnl Radio morgen Hilversum I. 402 in. KRO: 7.00 Meditatie; 7 05 Lichte grammofoonmuziek: 7.30 Nieuws; 7.40 Lichte grammofoonmuziek en actualitei ten: 8.00 Overweging: 8.05 Lichte grammo foonmuziek: 8.25 Conciliejournaal: 8 30 Nieuws: 8.40 Voor de huisvrouw: 9.35 Water standen; 9.40 Schoolradio: 10.00 Semi-klassie- ke muziek (gr.): 11.00 Voor de zieken: VPRO: 11.45 Klassieke grammofoonmuziek; '2.10 Leven op het land. gesprek: 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws: 12 40 Deze week. praatje: 13.15 Licht orkest: 13.45 Voor de vrouw; NCRV: 14.15 Lichte grammofoonmuziek: 14 30 Klassieke grammofoonmuziek: 15.30 Sopraan, bas en piano: klassieke liederen: 16 00 Bijbelover denking: 16.30 Lichte grammofoonmuziek: 17.00 Beiaardconcert: 17.15 Lichte grammo foonmuziek voor de tieners: 1730 Sportru- briek: 18.10 Meisjeskoor en licht instrumen taal sextet: 18.30 Sociaal perspectief; 18.40 Voor de jeugd. Hilversum II. 298 m. AVRO: 730 Nieuws: 7.10 Ochtendgymnastiek: 7.20 Lichte gram- mofoonmuziek; VPRO: 7.50 Dagopening: AVRO: 8.00 Nieuws: 8.10 Lichte grammo foonmuziek: (Om 8.25 De groenteman): 8.4! Morgenwijding; 8.55 Klassiek fluitspel (gr.) 9.00 Klassieke pianomuziek (gr.); 9.35 Voor de vrouw; 10.00 Voor de kleuters; 10.10 Arbeidsvitaminen: (1100 Nieuws): 12.00 Lich- orkestmuziek (opn.): 12.27 Mededelingen i2 3o Dansorkest en I ek: 13 25 Beursberichten; •cimbel, alt en piano luziek; 14.15 Huishoude- voor de vrouw; 143( ensemble: 15.00 Koste(r)- Televisie morgen -dcrland I. NCRV: 14.30-15.03 Alles draait moeder. TV-film. NTS: 15.15-15.45 TELE- VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 KRO 8.20 uur Brandpunt. 8.45 uur In Treslong te Hillegom presenteert Jos va programma Piste. 9.25 uur De lange weg. programma over de hulp aa: vakbewegingen in de ontwikkelingslanden. 10.05 uur De Aap, fascinerende monoloog van Kafka door John Lan- ting. i der Valk zijn i de christelijke Nederland 2 AVRO NTS 8.01 uur Ageeth Scherphuis presenteert haar TV-Magazine Kijk. 8.30 uur Sterren kijken met Gerton van Wageningen. 9.00 uur In AVRO's TV-filmtheater deze week De dode hoek, een film over een blinde, succesvolle componist, die door zijn vrouw in de steek wordt gelaten. VANAVOND TE HOREN Hilversum I NCRV 8.00 uur Op (muzikale) mars met Mitch Miller. 8.15 uur Vanuit het prot. mil. tehuis bij het Duitse Seedorf komt het ontspanningsprogramma voor Nederlandse militairen. 9.25 uur Stereofonische uitzending. Hilversum 2 VARA 8.00 uur Grand Gala Orkest o.l.v. Jan Corduwener. 8.30 uur Door het donker komt een wonder, eerste van een reeks documentaires over honderd jaar socialisme en cultuur. 9.00 uur Disco-festival, grammofoonplatenprogramma met amusement van heinde en ver. 9,30 uur Rechtstreeks verslag van de voetbalwedstrijd in Deventer tussen Go Ahead en Celtic Glasgow. Verslaggever: Wim Hoogendoorn. 10.00 uur Boeketje romantiek, een ruiker van ondeugende volksliedjes. mannen van het dorp naar de industrie centra van het vasteland getrokken. Hun geldzendingen bezorgt de dorpspostbode maandenlang zonder mankeren bij de vrouwen, tot de man op de gedachte komt, dat hij met dat geld zijn dochter Virginia uit de eilandellende kan halen door haar voor onderwijzeres te laten studeren. Er ontstaat een rel. de postbode wordt aangevallen en zo mishandeld dat hij sterft. Dr. Tibbett, de vrouwelijke art: van een Amerikaanse medische post or het eiland, verklaart tegenover de politie dat zij het sein tot de aanval heeft gegeven. Daarmee stelt dr. Tibbett de justitie voor een probleem. Zij heeft zieh met de bevolking volkomen vereenzel vigd en is bijzonder populair. Bovendien valt deze trieste affaire samen met de feestelijke onderscheiding voor baar menslievend werk. Kan dr. Tibbett het middelpunt zijn van een plechtigheid in bijzijn van autoriteiten als zij debet is aan de dood van de postbode? Offert zij zich werke lijk wel zo onbaatzuchtig op of is zij 'n feite „een hysterische kruisvaarster". zoals de psychiater haar noemt? „Haar deel van de schuld" onthult onbarmhartig eerlijk de mensen zoals zij werkelijk zijn, bewonderenswaardig soms. maar vaak ook beschamend. Onder leiding van Hubert van Herre- weghen en David Koning maken voor treffelijke spelers deel uit van de grote bezetting. Wij noemen: Els Scherjon. 1 Royen. Rob Commentaar Vaak; 19.05 Hoger is alleen de Hemel: filmpje over bergbeklimmers; ze sportredacteur: NTS an de christelijke vakbewegingen vikkelingslanden: 22.05 De Aap. r 2 35 Conciliejour al: NTS: 22.45-2230 film. België: Nederlands progr. kan. 2 19.00 Zandmannetje; 19.05 De wereld is 19.35 Sportkron: 19.55 De Weerman; Nieuws: 20.25 Quizprogr: 2035 Het brood c jonge jaren, speelfilm; 22.15 Nieuws. I M O F OONPLATENPROGRAM DRAADOMROEP VANAVOND VAN 18—28 Muziek uit de film ..Traumland der Sehn- ucht". (Hadjidakis) Nana Mouskouri, Orkest j.l.v. Manos Hadjidakis. Wenn mir melne jrkest Sandor Lakatos. Blondes Müd- e gut - Nur ein Madchcn gibt es en Welt - Lass" doch das Pferd d. i der Mühle. Km och; Herz-Schermz Polki Mn-ik.-,-, ter. möchf lch Polka. Pleyer: N; n. Lang, Die 1 las tres guitarras Patio de los Huelva: Ruma Fiesta, Sabicas. Malaguei vendo unos ojes negros, Ara; Amapola, Lacalle; Me voy pa'l pueblo. Valdès; Alma llancra, Gutierrez, Luis Alberto del Parana y 8u Trio Los Paragua.vos. Three J's blues, Hamilton: Sama, Strayhorn/Ellington: Sweet and pungent. Strayhorn; The swinger's Jump. Ellington: Blues in orbit, Strayhorn. Orkest Duke Ellington. Wild man, Ellington: Segue in C. Wess. Orkest Duke Ellington en 16. „Een wiel voor een handk bromde de man. „H'm, misschien Heb je die kar bij je?" „Nee. niet de kar waarvan het wiel kapot is natuurlijk." antwoordde Berend. Heb je hier 0f,taan? Kunnen Het was een listige poging van Berend im toch even een blik in de schuur te werpen, maar zijn vliegertje ging niet op, want de man zei kortaf: „Geef me je adres maar. dan kom ik wel eens bij je langs. Hier in de schuur heb ik niets." „Goed," knikte Berend. „Maar er is haast bij. Kun je vanavond al even aankomen?" man schudde zijn hoofd. „Vanavond heb ik wel wat anders te doen," bromde hij. „Morgen misschien." „Morgen dan," knikte Berend. „Vol- lershaven 17." De man gebaarde dat hij het begrepen had en verdween, zonder verder een woord te zeggen, weer in de schuur. Berend stapte, na nog een ogenblik scherp om zich heen te hebben geloerd, door de smalle brandgang terug naar de straat, waar Barend vol spanning op hem stond te wachten. £n Josjc, verborgen onder de zeilen, was natuurlijk niet minder benieuwd om te horen noe het afgelopen was. „Ik ben niet veel wijzer geworden. Barend." hoorde hij zijn vriend zeggen. „Ik heb geen kans gezien om in de schuur te komen. Maar er moet daar haast iets niet pluis zijn, want die kerel versperde me doorlopend de weg. We zullen maar weer op huis aan gaan, want momenteel worden we hier toch niets wijzer. Maar ik denk dat ik vanavond,- als het donker is. nog eens een kijkje ga Josje zuchtte een tikje teleurgesteld. Zijn fiets had» hij dus nog niet terug. Maar Barend en Berend gingen vanavond weer naar de Molenstraat. Misschien rrfocht hij wel weer mee! Dat kon avontuurlijk worden! Maar dan betrok zijn gezicht in zijn donkere schuilplaats. Zijn moeder zou stellig bezwaren maken! „Belphégor" liet ons in de mist De hoofdschotel voor de T.V.-kijkers werd gisteravond zeer zeker opgediend door de Vara. Na nog wat weemoed te hebben weggeslikt om het vertrek van Toxopeus van zijn geliefde eiland, een leed wat we volledig konden meeleven in ..Achter het nieuws" kwam met de ning ten top Belphégorin 't beeld, of liever, deze zwarte gestalte bleek het echte spook uit het Louvre niet te zijn. Dat geheim wordt nog tot zater dag bewaard. Dat is natuurlijk het goed recht van de schrijver. Hij wil de spanning er in houden, maar we vroe gen ons gisteravond af: moet dat nu met zulke spanningloze en nietszeg gende afleveringen, want veel wijzer zijn we niet geword-en. Waar gaat het eigenlijk om? Om het metaal van Pa- racelcus, waarvan een stuk in het af godsbeeld wordt bewaard? Gelukkig is de man die het geheim waarschijn lijk kan ontsluieren gisteravond nog ncspaard gebleven omdat Andrê zijn revolver niet hanteerde, anders was dit verhaal nooit af gekomen. 2 „Ik moet je iets zeggen. Christina!" En op de rand van de tafel gezeten, haar handen nog steeds in de zijne, vertelde hij haar van de Joden, de wanhopigen. de trein met bleke gezichten achter prikkeldraad, de verpletterden en de ver dronkenen, naar wie geen reddende hand zich uitgestoken had. Hij voelde haar beven, maar toen zij opkeek, waren haar blauwe ogen donker van verontwaardiging en afgrijzen en haar stem was ferm. „Schande!" zei ze, en na een ogenblik van stilte: „Is daar niets aan te doen? „Nee, tenzij allen hielpen". Weer zwegen zij. „Christina!" Ze keek hem aan met pijnlijke ogen en een beving om haar mond. „Stil maar. Chris, ik weet al wat je zeggen wilt; als onze hulp gevraagd wordt, wat doen we dan? Van een weinig spanning rond hef (Jij hebt in je hart al lang „ja" gezegd, zal ik dan lugubere spook kregen we tenslotte „nee" zeggen?" nog „Liefdeslessen" van Marijke j „Maar je kunt ervoor Merckens opdat we wat geruster zou- j worden!" den slapen. Marijke heeft een prettige „Ach", zei ze en ze maakte haar handen los om stem om naar te luisteren en een uit- de armen om zijn hals te kunnen slaan, „als we stekende voordracht. De uit het Frans j dan maar samen gaan. Ik ga liever met jou naar vertaalde teksten zijn opvallend goed j Polen de dood tegemoet dan dat ik hier met je en soms zelfs geestig. De geschiedenis j leef in het drukkende besef, dat we onmenselijk van de dikke heer Lulu en zijn jonge j geweest zijn en onze plicht verzaakt hebben". vriendinnetje sloot zeer charmant de i „Jij!" zei hij enkel, met een diepe zucht en een lessen af. Het is jammer dat Dick Rien- j eerbiedige kus op haar voorhoofd. Toen nam hij stra in dit programma kennelijk nog zijn hoed weer op stapte in z'n klompen en zei: „Maar ik wacht niet tot ze om hulp komen vragen, ik ga naar Amsterdam, ik wil met eigen ogen zien wat daar gaande is, we hebben al veel te lang gewacht en toegekeken". Een week later zaten er in het zomerhuisje achter de kippenhokken op hun terrein twee Joodse dames, een echtpaar en drie kinderen verborgen. Mensen met bleek-geblondeerd haar DOOR H. H. VAN NIJNATTEN— DOFFEGNIES Polen gestuurd niet beschikt over de kwaliteiten van zijn „lerares". Zijn stem moet nog win nen aan klank, die gisteren nu en dan wel wat te vlak klonk. en arische namen op valse papieren. De kinderen dartelden door de tuin; ze waren beneden de leeftijd om er een persoonsbewijs op na te houden en dus nog betrekkelijk veilig. Christoffel en Christina werden oom Chris en tante Christina, die op het glibberige pad der illegaliteit het gewicht van degelijk geregistreerde achternamen maar beter konden missen! De winter van 1942/'43 was zacht, wat triest en mistig, maar na half maart was de lente toch voorgoed doorgebroken na een periode van een vleugje vorst en sneeuw. En met de lente herleefde de activiteit van de bezetter. Uit de steden waren de Joden nu als pestratten ver jaagd. weggevoerd of doodgeslagen. Sinds enkele maanden was het platteland aan de beurt, waar het opgejaagde wild een schuilplaats gevonden had. Burgemeesters en politie", die weigerden de Joden uit te leveren, werden ontslagen of in een concentratiekamp gestopt. De gele ster der schan de verdween van de openbare wegen- De tijd van barbaarse huiszoekingen en van lafhartig verraad ving aan. Week en donker, met aan de noordzijde hier en daar nog een richel of een dot wit, lagen de akkers te wachten op het zaad. De rogge kwijnde nog verflenst in de voren, de brem, doodgevroren in de barre winter van een jaar tevoren, stond in grote bossen op het wilde stuk land juist voor het huisje van oom Chris. Ze zagen er zo zwart en dood uit of zojuist de verterende vlam van een heidebrand erdoor geslagen was. Het akkermaals hout rammelde en ritselde als dor gebeente zodra de zwakke wind erdoor streek. Maar de zon scheen en luie machtig mooie wit-zwarte wolken trokken omhoog langs de zon, zodat licht en schaduw sterk wisselden. Oom Chris en tante Christina hadden hun fietsen uit de schuur gehaald om een tochtje te maken. Het was een riskante onderneming, want fietsen waren om zo te zeggen vogelvrij, iedere Duitser joeg erop. Het moest maar gewaagd worden, vond oom Chris. Wat het zwaarst was, moest het zwaarst wegen. Hij had zelf een mooi papier in elkaar geflanst, een soort vrijgeleide, waar al een paar domme Duitsers in gevlogen waren. Er waren ook nog andere dingen, waarvoor zij moesten oppassen. Deze winter had hun geleerd, dat de mens het nieuwsgierigste wezen op aarde was. De geheimzinnigheden in en. om hun zomerhuisje werkten als lokaas op de buren, die verspreid woonden aan en om de laan. Vooral tante Christina ergerde zich mateloos aan het gevraag en-geloer, omdat ze, niet ten onrechte, vreesde, dat vroeg of laat haar beschermelingen er de dupe van zouden worden. Alle mensen kwamen haar praatgraag, onbescheiden en grenzeloos nieuws gierig voor. Oom Chris nam de zaak kalmer op. Nu stapte hij zonder haast op zijn fiets, keek niet één keer om en sloeg niet als gewoonlijk aan het eind van de laan rechtsom naar het dorp, maar draaide de grote weg op naar de bossen- Christina volgde. W orcll vervo Igd) WITTE KRUIS poeders hèlpen. Elke -y jr maand X

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11