Twee sensaties: Karajan en Jacqueline du Pré r o o s? PEUL... TRAITAL Spaak: we moeten verder in Europa DAMESBEURS WEER Eenvoudigste is moeilijkste Wens van Koningin in vervulling Nat. ballet vernieuwt artistieke leiding Stuur uw kind en wij zorgen voor een huis Zwolsman bij Serbadjadi commissaris DINSDAG 28 SEPTEMBER 1965 Adv-tentie) kom naar de 's middags en 's avonds MODESHOWS DE BILT. Het weer wordt thans beheerst door een gecompliceerd ge bied van lage luchtdruk, waarin ver schillende storingen te onderscheiden zijn. Een van deze, vergezeld van Jclein stormveld, trekt over Denemar ken naar de Noordzee. Een volgende is vrijwel stationair en bevindt zich bij Ierland. Een derde storing koerst met grote snelheid naar Portugal en vierde veroorzaakt veel regen in de Povlakte. Ons land bevindt zich tussen al deze storingsgebieden in. De lucht die hier stagneert is onstabiel van op bouw, maar de buien zijn niet talrijk. Gisteravond mei in zuid-Limburg bij een onweersbui nog 12 millimeter re gen. In het weerbeeld wordt voor mor- gen niet veel verandering verwacht. Een onzeker punt is of de regenzone van de storing in de Povlakte, waar van verwacht wordt dat deze naai het noorden afzwenkt, ver genoeg van de oostgrens verwijderd blijft. De komende nacht kan plaatselijk weer mist ontstaan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 29 september 5.37 v.m.; 17.57 n.m Woensdag 29 september: zon op 6.37, onder 18.23; maan op 11.57, onder 20.22. Zaterdag 2 oktober: eerste kwartier- LUZERNER FESTWOCHEN HET WEER IN EUROPA. IRapporten hedenmorgen zeven uur LUZERN De beste publiciteits- chef van Herbert von Karajan is de heer von Ka rajan zelf! Na tuurlijk waren de beide concerten, die hij in de Lu- zerner Festwo- chen gaf, al in mei totaal uitver kocht, en zelfs had men nog rond twee duizend ge gadigden moeten afwijzen! Hij ar riveerde met zijn privé-vliegtuig it Salzburg, wenste rigoureus vast te houden aan het fotogra feerverbod. wens. te even rigoureus geen autogram men te verstrek ken. (De uitzon dering op de re gel was onderge tekende!!). Maar even spectaculair was zijn aankomst bij het Kunsthaus Nu bestaat er in Luzern een even groot parkeerprobleem als bij ons. Een kwartier vóór elk concert is er gens meer plaats voor de auto en telaatkomers vinden bij de strenge suppoosten van het Luzerner Kunst haus geen genade. De high society heeft daar iets op gevonden: die laat zich kort voor de aanvang voor rijden door een der auto's waarover de peperdure hotels beschikken. En Herbert von Karajan, die de ge woonte heeft vijf minuten vóór het begin te arriveren, doet het nóg duurder. Hij laat zich per politie- escorte begeleiden-, toaarbij hij het kinderlijk genoegen smaakt door rode stoplichten heen te mogen rij den. „In jedem Mann ist ein Kind verborgen!" Triomf Dit alles is natuurlijk maar de buiten kant. Want al heelt Herbert von Kara jan („Herbertchen". zoals hij onder vakgenoten genoemd wordt) zijn wat kinderlijke eigenaardigheden, groot man is hij. Zijn beide cona met de Berliner Philharmonie werden wassen met shampoo van L'Oréal de Paris Frankrijk had niet ongelijk BRUSSEL Minister Spaak wil Frankrijk in zoverre tegemoetkomen dat hij het werk in Europa weer op gang wil brengen door een vergade ring van de ministers, zonder Euro pese commissie. Maar dat wil niet zeggen dat hij de Franse wens de Europese commissie te beknotten, deelt. Spaak wil geen wijziging van het verdrag van Rome, noch wat be treft de bevoegdheden van de Euro pese commissie noch wat betreft de verplichting dat besluiten voortaan met enkelvoudige meerderheid ge nomen worden. Spaak zei dit voor de Belgische juris tenvereniging. Hij kon zich niet voor stellen dat een van de partners gedwon gen zou worden iets te aanvaarden, dat voor hem absoluut onaanvaardbaar is. De Gemeenschap zou een dergelijke ge beurtenis niet overleven, aldus Spaak. Te koppig Over de crisis zelf zei de Belg. dat hij dicht bij Frankrijk stond in de kwestie van de financiering van het gemeenschappelijk landbouwbeleid. De andere EEG-partners waren te kop pig geweest, maar de reactie van de Gaulle was te hard en de persconfe rentie van de Gaulle had er ook geen goed aan gedaan. Maar uiteindelijk was het zo. aldus Spaak, dat de vijf partners voor Frankrijk hadden be loofd een oplossing voor de moeilijk heden voor 30 juni te vinden. Schumann Maurice Schumann was de tweede spreker. Hij noemde het plan-Spaak nut tig, maar bestreed dat Frankrijk uit de F,EG zou willen treden. Frankrijk had bepaalde EEG-besluiten al in zijn begro ting voor volgend jaar verwerkt. Schu mann was eveneens tegen wijziging van het EEG-verdrag, maar hij wilde wach ten met enkelvoudige meerderheidsbf» sluiten en afschaffing van het vetorecht totdat de politieke doeleinden van de EEG rijn bereikt. De Europese commissie wilde hij aan houden, echter niet als een „begin van een politiek gezagsorgaan". Hij adviseer de te wachten met een vergadering met de Fransen tot de verkiezing envoor net presidentschap in december achter de rug zijn. Petroleum en olie voor particulieren niet duurder ROTTERDAM Volgens de Neder landse Olie Detaillisten Organisatie zul len bij aanvaarding van de wetsontwer pen tot verhoging van het bijzonder in voerrecht op minerale oliën, petroleum en huisbrandolie voor particulieren niet duurder worden. De bestaande vrijstel- lings-, cq restitutieregeling van dit bij zonder invoerrecht zal namelijk ook gel den voor de eventuele verhogingen. Al leen zij die deze brandstoffen niet als particulier en/of niet voor verwarmings doeleinden gebruiken, zullen dus even tueel, f 1,40, respectievelijk f 1,10, meer moeten betalen. Tegen deze verhoging zal de NODO protest aantekenen, mede omdat hierdoor de concurrentieverhou ding olie-aardgas op haars inziens du bieuze wijze zou worden scheefgetrokken. General Electric: kunnen Fokker niet helpen AMSTERDAM Fokker krijgt van General Electric geen t 66-motoren voor de voor Indonesië bestemde Friendships. De t 66 is ontwikkeld in samenwerking met het Amerikaans ministerie van defensie. General Elec tric ziet geen kans, de produktie van de motoren op te voeren en zodoende Fokker te helpen. De vliegtuigfabriek probeert nu in het bezit te komen van de eveneens Ameri kaanse Lycoming t 55-motoren. Als dat niet lukt, kan Fokker Russische motoren krijgen. Gisteren is de heer A. Schmidt uit Zuidlaren met zijn auto verongelukt. Hij reed in Hoogezand-Sappemecr tegen een boom en was op slag dood. Herbert von Karajan er liner Philharmoniker stormen van succes in terecht een triomf. Op de eerste avond ter opening, het Derde Brandenburgse Concert van Bach, waarbij von Kara jan zich als „maestro al cembalo" zelf aan het Scholz-clavecymbel zette, en waarin dank zij een kleine bezetting aan de transparentie der polyfone klankweefsels alle recht werd gedaan. Daarna Beethoven's Vierde Symfonie in zeer hoog tempo, zoals men zich van Toscanini kan herinneren en tot slot weer oen Vierde, n.L die van Schumann en weer in een weergaloze perfectie. Misschien wat het wel tè perfect en had men toch liever een wat spontaner en meer ontspannen musiceer trant gewenst. Puntgaaf Ook op zijn tweede concert hoorde men puntgaaf musiceren, zowel in Sibelius' 5c Symfonie als in Debussy's Prélude a l'auprés-midi d'un faune en Ravels 2de Dauphnis et Chloe-Suite. Overigens kon zelfs een Von Karajan de monotonie in de Sibelius-symfbnie niet camou fleren! Maar aan het Franse program- madeel kreeg men nog eens de gele genheid te constateren, dat Von Kara jan nog altijd een der beste dirigen ten en de Berlijnse Philharmonie een der beste orkesten ter wereld is. Noviteit Aan de Berliner Philhannonie tras het orkest van de Beierse Radio vooraf gegaan en het werd op de voet ge volgd door de Weners. De Weense Philharmonie presenteerde onder Wolfgang Sawallisch een waarde volle noviteit, de in 1949 geschreven Passacaglia op. 24 van Armin Schib- ler; een goed stuk, overzichtelijk en hecht van vorm, en kleurrijk. De wijze, waarop Schibler instrumen teert en de z.g. octofonie, die men telkens hoort opklinken, wekken herinneringen aan muziek van Henk Badings. Het zou interessant zijn te weten, of Schibler het werk van Badings kent. Voor het overige kre gen de Wiener Philharmoniker lou ter paradepaardjes te berijden en ze deden dit virtuoos, vooral onder leiding van de onvolprezen Karl Böhm. Kerkconccrten Een weldadig pendant van de «ymfonie- concerten, die bij alle verdiensten, soms devalueren door een wat snobistische entourage, vormen de kerkconcer'en. In de Hofkirche bespeelden Karl Richter (in een Bach-programma) en Eduard Müller het mooie, drie eeuwen oude. viermanualige Geissler-orgel en ln de Jesuitenkirche. zong het koor van de Beierse Radio onder leidi van Wolfgang Schubert. Het concert van de Bazeler organist Müüer bevatte o.a. het impressionistisch getinte „Cho ral" van Arthur Honegger en Mes- siaens Chant d'oiseaux pour de Temos Pascal uit het Livre d'orgue (1951), dat met zijn realistische natuurgelui den aan de soniek lijkt te grenzen. Het Beierse koor liet oa horen de aangrijpende Fünf Gesënge nach Texten von Andreas Grvohius" van de Zwit serse componist Hetnrich Sutermeister. Men zou deze cyclus uit 1936 van harte in de aandacht van onze Nederlandse koren willen aanbevelen, evenals de „Acht Sprüehe a us dem Cherubiri- schen Wandersmann des Angelus Si- lesius" van Willy Burkhard en Hin- demith's zwanenzang de Messe für gemischten Chor a cappella. Een in drukwekkend concert! Uniek talent Een reeks van recitals, te geven door de grootste kunstenaars, vormt een vast onderdeel van de Luzerner Festwo- chen. In dit opzicht levert het Zwit serse festival geen verschil met de andere muziekfeesten. Het waren alle concerten op superieur niveau, vooral dt Beethoven-avond van Swjatoslaw Richter en de avond van Arthur Rubin stein. deze vorst onder pianisten Maar wat hier in dit kader ook gebeurt, ge beurt zo menen wij. op geen ander fes tival. Het is n.l. de gewoonte om tijdens dc feestweken een jonge kunstenaar aan het publiek voor te stellen en deze krijgt zo een unieke kans om de sprong naar het succes te wagen. (Wi< bevelen deze gewoonte iin de aan dacht van het Holland Festival aan!) Zo was heit ditmaal de 20-jarige Engelse celliste Jacqueline du Pré en de sprong lukte haar volle dig. Haar recital had zelfs meer de allure vam een mee.<rterconcert dan van een debuut! Al in haar openingsstuk. Beethovens Sonate op. 69 demonstreerde zij haar grote in strumentale en artistieke gaven on dubbelzinnig. En ook als verschijning is Jacqueline du Pré bijzonder Zii lijkt soms een furieuze Walküre als zij met hartstocht in die snaren grijpt, waarbij haar lange, blonde coiffure wild om haar hoofd danst, maar een ogenblik later lijkt zij een Ariel, die suizelende pianissimo's aan haar in strument weet af te dwingen. Haar brandende voordracht van het Ada gio affettuoso uit Brahms' Cellosona te op. 99 onderging ik niet alleen als de volmaaktste muzikale beleve nis op deze avond, maar zelfs als een van de hoogtepunten van het gehele festival. Dat was cellospel van de hoog ste orde en men kan slechts wensen, dat men Jacqueline du Pré ook spoe dig op de grote Nederlandse podia zal mogen begroeten. Zij is een uniek talent! Meestercursussen Tenslotte de irsussen. die als ium gegeven en als Geza JEnrico Mainardl (cello en kamermuziek), het echtpaar Fran- ziska Martienssen en Paul Lohmann (zang) en Wolfgang Schneiderhan -viool. Het Conservatorium ligt boven op de Dreilinden, tussen het groen en op de weg er naar toe doemen de mooiste „koninklijke" panorama's op Welk een verschil met wat de Hage naar thuis, op weg naar zijn „Ko ninklijk" tegenkomt! Het gebouw, waarin het Luzernse con servatorium huist, kan op een respec tabel verleden bogen. Als men er bin nengaat, na een bordje „Verboden voor naaldhakken" te hebben gepas seerd (het conservatorium laat zich geen hak zetten), treft men daar FrSu- lein Kurzmeyer, die van het illustere verleden alles weet. Dit huis is aan het eind van de vorige eeuw het zo merverblijf geweest van de Conté Vi- covaro en men ziet hier en daar bij wij ze van versiering aan raam- en deur knoppen nog het Savoyaanse wapen. En in deze luxueuze woning is sinds 1952 het conservatorium ondergebracht Ongezouten sen kijkje bij de cursus van Martienssen en bij die van Geza Anda. Niet minder dan 86 deel nemers uit negen landen waren naar het echtpaar Martlensscn-Lohmann ge komen. en al luisterend naar de instructies van Franziska Martienssen (Paul Lohmann gaf uitsluitend privé- lessen) begreep men ook waarom. Op heldere en intelligente wijze stelde zij haar diagnoses en met een enkele, vaak aforistisch getinte uitspraak maakte zij haar bedoelingen duideliik. b.v. toen zij een onrustig heen en weer wiegende vocalist toevoegde „Der geborene Sanger rührt sich nicht"., In de cultivering van de lange, gebon den. boogvormige melodische liin. wel ke zij bij haar onderricht vooral schiint na te streven, toonde zii een merk waardige verwantschap met Geza Anda. die dat in zijn meesterklasse voor piano ook deed en daarbij telkens de zangstem tot voorbeeld steld* Aforismen Ook uit zijn mond klonken aforismen, „erst kommt die Musik und dann die Prasierung", of „Sechzehntel sinds auch Musik". In zijn klasse trof men 50 deelnemers uit 13 landen aan «n allen speelden op hoog niveau piano, hetgeen de meester toch niet belette soms op ongezouten wijze zijn kritiek te uiten. Sommige deelnemers bleken tegen Anda's rigoureuze aanmerkin gen ndet bestand en bij enkele vrou welijke cursisten vloeiden zelfs rijke lijk tranen, zodat men mag stellen dat 1905 voor Géza Anda (zo juist be noemd tot ..Chevalier de l'ordre des arts tt des lettres" een goed „Wein- Jahr" is geweest. Het was opmerke lijk. dat Anda's kritiek in vele ge vallen zeer eenvoudige zaken betrof, een ritmische onnauwkeurigheid, een niet helemaal gelijkmatig gespeelde triool, fouten, die men wellicht b meester-cursisten niet zou verwach ten. Wij konden niet nalaten te denken aan Pierre Monteux, die wij eens met het Concertgebouworkest een kwartier lang hoorden repeteren op het op maatfiguurtje van de Marcia funetre uit Beethoven's Eroica! Dat in de muziek het eenvoudigste vaak het moeilijkste is, is een van de lessen, die wij van de Internationale Mu- sikfestwochen te Luzern hebben meegenomen. Voor zover toe het niet reeds wisten. Paul Niessinc Tijd voor de bollen Plant NU de voorjaars pracht van straks. Kies een goed sortiment. Dan begint het voorjaar vroeger, duurt de lente langer. Raadpleeg uw hovenier. Hij kent de „grond-wet" van uw tuin. Voor een tuin vol plezier raadpleeg uw hovenier Over diepblauwe zee van Caraïben WILLEMSTAD Een lang ge koesterde wens van Koningin Juliana is in vervulling gegaan. De vorstin heeft al jarenlang verlangd naar een zonnige zeereis op het spiegelgladde blauwe water van de Caraïbische Zee. Daar is helaas nooit iets van gekomen. Maar nu kon deze droom worden verwezenlijkt door de reis met De Zeven Provinciën. Voor Suri name zat daar het nadeel aan vast, dat dit rijksdeel ook nu, evenals in 1955 het laatst aan de beurt kwam. De Surinaamse regering heeft dit offer echter gaarne gebracht. De belangstelling voor het Konink lijk bezoek wordt in Willemstad overweldigend genoemd. Mensen, die zich het bezoek van tien jaar gele den herinneren, het bezoek van de prinsessen Irene ij Margriet in 1962 en van prinses Beatrix in het voor-' jaar, zeiden, dat er nog nooit zoveel belangstellenden op de been zijn ge- Een ander blijk van belangstelling en genegenheid is, dat de hele zondag mensen de trappen van het gouverne mentshuis hebben bestegen om bloe men af te geven. Dit gang in zulke hoeveelheden, dat men vreesde er geen plaats voor te hebben. Er moesten extra tafels worden opgescharreld, om dat anders de bloemen op straat hadden moeten worden neergezet. Maandagmiddag bezocht de Konin- "in de echtgenote van de premier me- Met twee jonge choreografen (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM Het Nationale Bal let gaat nu zijn vijfde seizoen in. Dat betekent voor de directrice mevrouw Sonia Gaskell een jubileum te meer, daar zij al twintig jaar optreedt als leidster van een Nederlands ballet gezelschap, n.l. Studia '45, Ballet Re-1 cital. Het Nederlands Ballet en hetl Nationaal Ballet. En nu zij ondervindt dat het Nationale4 Ballet in deze vijf jaren zich gunstig ontwikkeld heeft heeft zij het nodig geacht dat in de artistieke leiding twee jongere krach ten worden opgenomen, die de tot nu| toé gevoerde beleidslijn kunnen door-: trekken, als zij eens mocht heengaan.; De keuze viel op Rudi van Dantzig (32 jaar) en Robert Kaesen (34 jaar).1 Met hen is de continuïteit van het Nationale Ballet verzekerd en blijft het eigen gezicht van dit gezelschap gehandhaafd aldus mevrouw Sonia j Gaskcl gistermiddag, toen zij dit be- i sluit bekendmaakte en tevens de nieu- I we plannen uiteenzette. Dit beleid houdt in een streven naar een reper- I toire op internationaal niveau met een grote verscheidenheid van stijlen. Zo wel R. van Dantzig als R. Kaesen hebben een uitgesproken choreografi sche begaafdheid en beiden hebben reeds prijzen alsook opdrachten ont-1 vangen, terwijl zij de laatste jaren blijk hebben gegeven van organisa torisch talenrt. Het laatste seizoen wa ren zij reeds betrokken bij het artistie ke beleid. Dit seitzoen 1964/'65 is overigens voor he CNafcionale Ballet zeer spoedig geweest. Er werden in totaal 147 voorstellingen gegeven plus nog medewerking aan 45 operavoorstellin. gen. Vooral Het Zwanenmeer verwierf een zeer groot succes, zowel in de grote steden als in de provincie- Ook het Holland Festival-programma trok veel belangstelling, met name het Kurt Jooss-ballet ..De Groene Tafel' Nieuw seizoen Het ligt dan ook in de bedoeling voor het nieuwe seizoen deze balletten op het programma te handhaven. Er zullen drie avondvullende balletten ge geven worden, ..Romeo en Julia" (mu ziek van Prokofief) in de Engelse versie van MacMillaai. De Vuurvogel (muziek van Strawinskv) in de cho reografie van Fokine. en Giselle (mu. ziek van Adam) in de choreografie van Petrrot en Coralli. Voor de instu dering hoopt men Russische ballet- meesters naar ons land te halen, o a. Leonide Lavrowsky en de grootste Russische danseres Utanowa- Verder zullen in première worden gebracht drie nieuwe bailflcbten van Balanchine, Apollon Musagète, Ballet Imperial en naar keuze Episodes of Agon, dan De Drie Gezusters van Tomaszewski, Ca prices de Cupidon van Lander, The Invitation van MacMillan, een nieuwe versie van de Mozart Symfonde van Rudi van Dantzig en een jazz-ba 11 et van Robert Kaesen. Deze twee laatste w-erken krijgen op 23 december in de Rotterdamse Stadsschouwburg hun eerste uitvoering. Uit het oude reper toire worden enkele balletten opnieuw ingestudeerd, zoals Jungle van Rudi School probeert banken te vullen (Van een onzer verslaggevers) DOETINCHEMDe christelijke school in Wehl, een dorp b\j Doetin- chem, is een actie gesturt om het aan tal leerlingen op te voeren. Het school- bestuur biedt kopers van landhuisjes (38.000 gulden) en eengezinswoningen (28.000 gld.) een financiering van 85 procent aan. Op voorwaarde dat zij hun kinderen naar deze school sturen. Deze actie was noodzakelijk, zegt de heer F van Henten, schoolhoofd en sinds kort de enige leerkracht. Sinds de Ambo nezen in februari zijn vertrokken, is het aantal leerlingen ongeveer gehalveerd tot 17. Dat betekende dat in september de tweede leerkracht het veld moest ruimen. Met de actie hoopt het schoolbestuur de banken weer te vullen. De belangstelling is vrij groot, zegt dc heer Van Henten. We krijgen zelfs brieven uit Amsterdam. Dat zijn mensen, die wel in Doetinchem illen komen werken op een filiaal van hun kantoor of elders. Ook uit Arn hem komen reacties (20 minuten rijden van Wehl). Weer veerdienst opgeheven OOLTGENSPLAAT Met ingang van zaterdag is de veerdienst Ooltgens- plaat Dintelsas wegens gering ver voersaanbod opgeheven. Van de vier veerdiensten, die voor de opening van de Haringvlietbrug en het in gebruik nemen van de Greve- lingendam de verbindingen tussen Goe- ree-Overflakkee en de vaste wal onder hielden. is na vandaag alleen de veer dienst Middclharnis-Hellevoetsluis nog in gebruik. Rudi van Dantzig en Robert Kae sen (op de voorgrond) vormen met Sonia Gaskell de artistieke leiding van het Nationaal Ballet. Grote veranderingen Ln het gezel- scltap zijn niet te melden. Als solisten zijn geëngageerd de Canadezen Anne- Marie en David Holmes, die de plaats innemen van Ethérv Pagava en Ri chard Beaty, en de balletmeesters Roland Casenave en Maria Huisman zijn vertrokken. Het Nationale Ballet zal vanaf half april een toernee van zes weken in Zuid-Amerika maken, waarin waar schijnlijk ook Curasao opgenomen, maar op de overige vele aanbiedingen van het buitenland kan niet worden ingegaan. De directie wenst zo veel mogelijk in eigen land op te treden en een eigen vast publiek te kweken. Daarom heeft zij zich nog meer dan anders ingesteld op de jeugd en jeugd voorstellingen alsook demonstraties vormen een vast onderdeel van programma. Rijksplanologische commissie geïnstalleerd DEN HAAG Minister Bogaers heeft vanmiddag de Rijksplanologische com missie geïnstalleerd. Deze commissie ad viseert de regering over zaken dlc de ruimtelijke ordening betreffen. Voor zitter is dr. ir. Z. Y. van der Meer. DEN HAAG In augustus zijn zowel in als de uitvoer sterk gedaald ten op zichte van juli, doch zij waren hoger een jaar tevoren. vrouw Jonckheer in het St. Elisabeths gasthuis, voorts Casa Cuna Koningin Juliana, het zeemanshuis van het Leger des Heils, het sanatorium van het Groene Kruis, de hoofdpost van de E.H.B.O, en het Caraïblsch Marien- Biologisch Instituut, waar zij een vleu gel opende door met een gieter water te sprenkelen op landheremietkreeften. Meelevend vroeg zij of de dieren daar van geen last hadden en toen directeur dr. F. Creutzberg verzekerde dat deze in droge tijd vurig naar water zoeken, goot zij de hele gieter leeg. Meteen be gonnen de kreeften als wildemannen te zoeken en stelden daardoor een mecha nisme in werking. Hierdoor werd een met vissen gevuld net, dat de vleugel afsloot, op zij geschoven. Het instituut wekte zo haar belangstelling, dat zij er een uur langer bleef dan op het programma stond. Toen zij in het schemerdonker bij de burgerlijke stand aankwamvroeg zij of dit het laatste programmadeel was, hetgeen men kon beamen. Prins Bernhard ontving aan een maal tijd van de Rotary, Lions en Kiwanis een briefopener in de vorm van een mes. Prompt gaf hij aan de schenkers elk een Antilliaanse cent. „Ik ben bij gelovig", zeide hij, „en wil de vriend schap niet door het geschenk laten af snijden". De Prins bezocht 's middags de Antil liaanse Verffabriek, waar de directeur, de heer Groen de Prins een zilveren tabaksdoos als herinnering overhandig de. Gouverneur Debrot merkte op: „Volgende keer een zilveren asbak". Hier raakte men een half uur op het programma ten achter, en ook het be zoek aan het vormingscentrum van de Marine duurde langer dan men had verwacht. Ter gelegenheid van het bezoek heeft de Koningin een groot aantal onder scheidingen in de Huisorde van Oranje uitgereikt Weg met de zebrapaden AKEN. In het Duitse Roer. gebied wordt het voetgangers probleem aangepakt op een ma nier die ons wat vreemd in de oren klinkt. Zebrapaden worden namelijk op grote schaal opge ruimd. Dit is het gevolg van het feit, dat het aantal ongelukken op de zebra de laatste jaren schrikbarend is gestegen. In Düsseldorf worden in dc komende weken 355 van de 445 zebrapaden verwijderd. De ne gentig overige zebra's worden voorzien van lichtgevende mar keringen en waarschuwings borden. In plaats van de 355 te verwij deren zebrapaden komen er nu 173 zogenaamde kanaliserings stroken, aangegeven door een ononderbroken witte lijn op het wegdek. De voetgangers hebben op deze oversteekplaatsen geen voorrang. In Aken verdwijnen alle ze bra's. De politie is daar van me ning, dat de zebra's door het verkeer nauwelijks worden op gemerkt. AMSTERDAM Aandeelhouders van de Cultuur Mij. Serbadjadi, waarin de groep Zwolsman een meerderheid be zit hebben de heer R. Zwolsman tot commissaris benoemd in plaats van dc heer J. D. J. Roos en de heer J. G. Loeber, die als directeur opgevolgd wordt door de heer J. H. Boas. De ef fectenportefeuille bestaat nog uit dezelf de bedragen aan Zwolsmaniwaarden E.M.S., VorstenJandsohe. Ver. Handels onderneming Soheveniingen, Ned. Grond- briefljank en Euromast als eind 1964. Hierin schuilt f 200.000 koersverlies. De aandelen E.M.S. waren tegen dagkoers overgenomen. Deze belegging is volgens de voorzitter waarschijnlijk van voorbij gaande aard. De dividenden zullen na kosten en belasting aan aandeelhouders worden doorgegeven. Men hoopt op za ken met Indonesië doch alleen als dde goede winstmogelijkheden bieden. Door financiering van transactdes met winst aandeel ls het compensabel verlies ge heel gebruikt. Nieuwe werkzaamheden in Brazilië bleken politiek te riskant. P. Bokma (van Bokma-j enever) overleden LEEUWARDEN In Leeuwarden is. 94 jaar oud, overleden de heer Piet Bok ma. Hij was in leven oud-directeur van de N.V. disteleerderij Bokma. Het recept aan de hand waarvan nog steeds de Bokma-jemever wordt gemaakt, was van hem. Ook in de sport was de heer Bokma een bekend figuur. Als wielrenner maak te hij in zijn jeugd faam. Verder was hn langebaanknmpioen van Friesland De heer Bokma was ridder ln dé orde van Oranje Nassau. Bijna zeventig jaar geleden nam hij het bedrijf van zijn va der over. In de directie zitten zijn zoon de heer C. V. Bokma en zijn kleinzoon. Auto tegen boom: een dode HOOGEZAND Gisteren is de heer H. A. Schmidt uit Zuidlaren met zijn auto verongelukt Hij reed in westelijke richting over de Zuidlaarderweg, toen hij van de weg raakte, tegen een boom reed en op slag werd gedood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7