Nieuw® Leidse Courant Expl osie van honderden vulkaan doden RGS 539 Philippijnen door ramp getroffen Eilandbewoners evacueren Vlammen stijgen tot 3.000 meter Regering steunt aanleg pijpleiding tussen Rotterdam en Amsterdam Plaatje voor bromfiets e.d. wordt vierkant HET GEHEIME DORP Regering streeft naar contact met Oostblok NU VERF U GRAAG weekend-systeem voor zessen klaar! Geen Toxopeus meer op Rottumeroog Nederlands meisje in Rome gedood Den Haag neemt proef: lopen onder molentjes Directeur: F. DIEMER Dr. E. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAl DAGBLAD Dingdag 28 september ]965. 46ste jaargang Weinig wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met opklarin gen en enkele lokale buien. Vannacht en morgenochtend hier en daar mist. Zwak ke tot matige wind hoofdzakelijk zuid westelijk en weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt om 11-15 uur) Abonnementsprijzen p.w0,83, p.m. 3,55, p.kv* Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 MANILLA Volkomen onverwacht is vannacht de toeristische vnlkaan Taal, gelegen midden in een vulkanisch meertje op het Philippijnse eiland Luzon, tot een uitbarsting gekomen. Volgens de eerste berichten zouden drie schepen met 300 vluchtelingen zyn gekapseisd en de opvarenden ver dronken zijn. Volgens de laatste berichten zouden 2000 mensen zyn om gekomen. De laatste uitbarsting van Taal in 1911 kostte 1335 levens. Inbraak in leidse school LEIDEN' In de afgelopen nacht is ingebroken in de Hammerskjöld- school aan de Johan Wagenaarlaan in Leiden-Zuidwest. Uit een hoeveel heid enveloppen, waarin verzeke ringsgeld voor een scholieren-onge vallenverzekering zat is in totaal enkele honderden guldens gehaald. De ouders zullen hiervan echter niet de dupe zijn. Verder is er nogal scha de toegebracht aan het gebouw, be houdens enkele attributen uit de verkleedkist wordt behalve het geld niets vermist. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering is be reid financiële medewerking te ver lenen bij de aanleg en de exploitatie van een pijpleiding tussen het gebied van het Noordzeekanaal en de Nieu we Waterweg. Dit blijkt uit een wetsontwerp dat door de ministers '66 W.A.-verzekering per 1 maart DEN HAAG In het Staatsblad van vandaag staat het K.B. van 16 september over het bewijs van ver zekering voor de niet-kentekenplich- tige motorrijtuigen (bromfietsen en van een bromfietsmotor voorziene invalide wagentjes). Zoals bekend zullen met ingang van 1 maart 1966 de bestuurders van deze vehikels een geldige verzekeringsplaat en een do cument moeten hebben waaruit blijkt, dat ze voor W.A. verzekerd zijn. De verzekeringsplaat voor bromfietsen en invalidenwagentjes krijgt een afme ting van 8080 mm en heeft afgeronde hoeken. De ondergrond van de plaat zal onvermijdelijk wit zijn. De opschriften zullen echter elk jaar een andere kleur hebben door de minister van verkeer en waterstaat vast te stellen. Bovenaan de verzekeringsplaat staan vao„ drie hoofdletters achter elkaar: daar-1 verzekeraars op de platen moeten onder eveneens achter elkaar staan drie cijfers. In kleinere letters staan onder deze letter-cijfercombinatie het woord „Nederland" en het jaar van geldigheid (voor het eerste jaar dus „Nederland 1966") De verzeker!mgsplaat meet m ver ticale of nagenoeg verticale stand op het witte gedeelte van het achter- O O ^NEDERLAND 1966^ spatbord wordien bevestigd en wel zodanig, dat die letters zich boven de cijfers bevinden en de letters en cijfers goed zichtbaar zijn. De minister van verkeer en waterstaat stelt de lettercombinaties vast, die door worden aangebracht. De geldigheidsduur van de verzeke ringplaat en document begint op 1 maart en eindigt dus op de laatste dag van februari van het daarop volgende jaar. Grote rookkolommen stegen uit de krater op. De passagiers van een vliegtuig, dat juist op het moment van de eerste explosie de vulkaan op korte afstand passeerde, waren ge tuigen van een luguber schouwspel. Enorme vuurbollen werden omhoog gestuwd tot een hoogte van 3.000 meter. De lucht werd verduisterd door geweldige hoeveelheden rook en as, die een groot deel van de provin cie Batangas bedekten. De vlammen waren zelfs in dt hoofdstad Manilla, op een afstand var ongeveer 100 kilometer, te zien. On middellijk na het bekend worden van de ramp, gaf president Macapagal op dracht alle beschikbare materieel en reddingsploegen in te schakelen voor de evacuatie van de 28.000 bewoners het vulkanische eilandje. Hijzelf vertrok onmiddellijk naar de dreigde plaats. De berg Taal is een van de mooiste bergen ter aarde. Het eilandmeer be- vindt zich 600 meter boven de zeespie gel. De Taal is een betrekkelijk kleine piek, die uit het water oprijst. De berg wordt jaarlijks door duizenden toeristen bezocht. Gerommel De laatste weken was de bevolking telkens opgeschrikt door een dreigend gerommelr maar men vermoedde geen gevaar. De laatste ramp was al te lang geleden. De bewoners op de hellingen waren in ieder geval gewaarschuwd men hoopt nu maar dat dit voldoende was om het aantal slachtoffers beperkt te houden. Cultureel verdrag met Sow jetunie DEN HAAG In de memorie van toelichting op de begroting van buitenlandse zaken 1966 wordt ge zegd: „Het beleid der regering blijft erop gericht, om binnen het kader van de bestaande mogelijkheden een positieve bijdrage te leveren tot een geleidelijke verruiming der culturele wetenschappelijke en commerciële contacten met de communistische landen in Oost-Europa. Schaduwen in Albanië Iedereen wordt gewantrouwd in de kleine fel-communistische Balkanstaat Albanië. Portretten van Stalin beheersen het stads beeld van de hoofdstad Tirana. Verslaggevers vertellen een boei end verhaal op pag. 5 Buitenland o.a.: Sowjetccono- mie, Europese desintegratie, Lod ge en de besprekingen pag. 5 Ingezonden stukken pag. 5 Muziekfeest Ook vandaag nog een reportage van de Musikfestwochen in het Zwitserse Luzern. Paul Niessing schrijft ditmaal over Herbert von Karajan en de Nederlandse Jacqueline du Pré pag. 7 Wens van Koningin vervuld pag. 7 Huizen beloofd om schoolkin deren te krijgen pag. 7 Vakverbond ziet het somber in pag. 9 Oranjekalender pag. 9 Grand Gala Het grand gala du disque po pulaire én de hartverwarmende actie-voor-kamers van Van Harte: zie pagina Ethergolven. Vandaag nieuw feuilleton: Y/ANDAAG beginnen wij met de publikatie van ons nieuwe feuilleton. Het geheime dorp, van mevrouw Van Nynatten-Doffengnies. De schrijfster vertelt het verhaal van de door de malaise vervroegd gepensioneerde Chris- toffel de Eoer en zijn huishoudster Christina, die later zijn vrouw wordt. Beiden ontvluchten de grote stad en vestigen zich op een klein dorp op de Noordwest Veluwe. De toekomst lijkt zonder zorgen, maar dan breekt de oorlog uit. De culturele betrekkingen met Po len en Zuidslavië, geregeld op basis van officiële uitwisselingsprogram ma's, vertoonden een bevredigende ontwikkeling. Op grond van de opge- dang gunstige ervaringen bestaat aan Nederlandse zijde de bereidheid om met de regeringen van de betrokken landen in onderhandeling te treden over de sluiting van een culturele overeenkomst. Voorts is de regering bereid overleg met de Sowjetrussische auto riteiten over een van Sowjetzijde in gediend voorstel inzake een culturele overeenkomst. Naar Nederlands oor deel moet in dit overleg tevens wor den betrokken de Nederlandse voor stellen, die in het verleden werden gedaan betreffende de vaststelling van een cultureel uitwisselingspro gramma tussen beide landen. De aankomst van het Koninklijk Paar, aan boord van de Zeven Provinciën in de haven van Wil lemstad op Curagao. Bewindvrijdag ten einde (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het „bewind" van twee generaties van de familie Toxo peus over het Waddeneiland Rottu- meroog zal vrijdag ten einde zijn als de 65-jarige strandvoogd Jan Toxo peus met pensioen moet en het eiland gaat verlaten. Hij zal wel worden opgevolgd, maar het eiland zal voortaan niet continue worden be woond: rijkswaterstaat heeft een werkbaas-strandvoogd aangesteld, die waarschijnlijk maar drie weken per jaar op het eiland zal zijn. Rijkswaterstaat zal er echter op toe zien. dat Rottumeroog geen verlaten eiland zal worden: men heeft plannen voor patrouillediensten in samenwerking met de rijkspolitie-te-water. Op het eiland zullen bordjes „verboden toegang" worden geplaatst om te voor komen, dat er lukraak mensen op komen. Niet alle bezoek zal echter worden ge weerd: waarschijnlijk zal Jan Toxopeus georganiseerde excursies gaan leiden naar het eiland, waar hij en zijn vader hun levenswerk verrichtten. Hartaanval door vechtpartij SITTARD Een vechtpartij tussen twee broers in Sittard is de oorzaak van een dodelijke hartaanval van een derde broer. Het slachtoffer is de 46-jarige V. uit Sittard. Hij wilde zijn vechtende broers scheiden. Toen hij naar buiten liep zakte hij op het trottoir ineen cn overleed. Reed in gestolen auto en had wapens bij zich Duitser (16) in Rotterdam gearresteerd ROTTERDAM Na een korte ach tervolging, waaraan vier patrouillewa gens deelnamen, heeft de politie gister avond een 16-jarige Duitser aangehou den, die de afgelopen nacht in Dort mund een personenauto had gestolen. De jongeman, een zekere Rudi S. uit Binnenholt, was bij zijn arrestatie in het bezit van een luchtdrukgeweer en een alarmpistool. Hij is in bewaring gesteld. De klopjacht op de Duitser in zijn gestolen auto begon kort nadat de Goudse politie de Rotterdamse politie had gevraagd uit te kijken naar de jon geman, die van Gouda op weg was naar de Maasstad. De politie in Gouda was via een tip op de hoogte gekomen van bet feit, dat de voortvluchtige Duitser Een Duitser kwam onlangs op het idee in het bezit was van een wapen. J *ets bewegens te construeren dat de Italiaanse jongeman gearresteerd ROME In een hotelkamer is gis teren de 18-jarige Nederlandse Cor nelia Sofia (Lia) Niemantsverdriet dood aangetroffen. Zij bleek om het leven gebracht door messteken in de keel en de hartstreek. Het uit Schie dam afkomstige meisje woonde sinds twintig dagen met haar moeder in Rome, waar zij zanglessen volgde aan het beroemde conservatorium van Santa Cecilia. De politie stelde de 23-jarige Giorgio Mainenti in staat van beschuldiging we gens doodslag. De politie zei dat hij neerslachtig is en zeer vaag in zijn ver klaringen. Lia Niemantsverdriet woonde met haar moeder, die tweevoudig weduwe is, in Zuid-Frankrijk. Zij ontmoette Mainenti aan het Santa Cecilia-conser- vatorium, waar hij acteerlessen in de operaklas volgde. Bij een voorlopig onderzoek bleek de politie dat Mainenti bij de flat belde waar moeder en dochter twee kamers in onderhuur hadden. De hoofdbewoonster, mevrouw Lucia Guzzardi, liet hein bin- Pipercup stort neer twee Hagenaars omgekomen ERMKLO Twee Hagenaars zijn gis teren om het leven gekomen toen hun vliegtuig, een piper-supercup van de koninklijke luchtmacht, bij de leger plaats Ermelo neerstortte. De slachtof fers zijn de 24-jarige vaandrig P. Schol- ten. die het vliegtuigje bestuurde, er le 2JI-jarige reserve tweede luitenant W ~"h. van der Molen, legerluchtwaar ;r bü de landmacht. Veiliger verkeer op zebra DEN HAAG De Nederlandse ver eniging bescherming voetgangers ziet wat in een Duitse vinding: wit-zwai-t geschoepte molentjes boven zebra's. Op de jaarvergade ring die in Arnhem werd gehouden kwam dit jaar naar voren. De Haagse politie zou bereid zijn een proef met dit geval boven een ze bra te nemen. aandacht zou trekken van automo bilisten. Hij zette een aantal molentjes in een rek en plaatste dit boven con zebra, in samenwerking met de politie. Frappant Het resultaat was frappant. Automo bilisten, ook zij die later verklaarden ter plaatse onbekend te zijn geweest, reageerden tijdiger, kortom het samen spel voetganger-gemotoriseerde wegge bruiker verliep zeer soepel, dank zij dit mechaniek uit de school van de knipperboL nen in de kamer waar Lia was. Liep even naar een andere kamer om sigaretten te halen. De moeder van het meisje was op dat ogenblik in de bad kamer. Plotseling hoorden de twee vrou wen het meisje gillen. Zij vonden haar hevig bloedend alleen op de drempel liggen. Het meisje overleed voordat een arts ter plaatse was. De politie deelde mee dat een onbe kende man had opgebeld en had ge vraagd agenten naar het flatgebouw te sturen. Toen de politie arriveerde, stond Mainenti op straat te wachten. Hij zou hebben gezegd: „We hadden ruzie. Ik wilde het goedmaken. Ik weet niet meer wat er daarna is gebeurd. Ze hield van rode rozen. Ik wilde een bos rode ro zen voor haar kopen, maar daar had ik geen tijd voor". Vondeling (financiën) en Den Uyl (ec. zaken) bij de Tweede Kamer aanhangig is gemaakt. In dit wetsontwerp wordt het volgen de voorgesteld De regering zal voor de helft van het aandelenkapitaal (2,5 miljoen) deelne men in een op te richten N.V. Neder landse Pijpleidingmaatschappij. Tien procent van deze 2.5 miljoen zal bij op richting van de N.V. worden gestort. Tot een bedrag van maximaal 56 mil joen stelt de regering zich garant voor betaling van rente en aflossing op de helft van geldleningen die deze N.V. zal B. en W. van Amsterdam zullen aan de gemeenteraad een overeenkomstig voorstel doen. De regering acht de vestiging van deze petrochemische industrie van grote betekenis voor de economische groei van ons land. Bovendien zal hiermee de economische structuur van Amsterdam versterkt worden. Dit wetsvoorstel is een uitvloeisel van onderhandelingen tussen de Nederlandse regering en het Mobil Oil concern. Deze aardoliemaatschappij is voorne- In de toekomst veel winst te verwachten aan het Noordzcekanaal een raffi naderij te stichten. Daarnaast zal een zgn. olefinenkraker worden gebouwd voor de verwerking van chemische bij - produkten. Met behulp van deze olefinenkraker zal ethyleen geproduceerd kunnen wor den. Dit dient weer tot grondstof bij het vervaardigen van synthetische rubber, plastics en kunstvezels. Mobil Oil achtte de omgeving van Amsterdam zeer geschikt, maar wenste r een oplossing gevonden werd voor het probleem hoe de ruwe olie moet worden aangevoerd. Verbetering van dc haven van IJmuiden. waardoor grote tankschepen naar de vestigingsplaats konden komen, bleek een te grote fi nanciële belasting te ziin. Bovendien en hier zeevaartkundige problemen verbonden. Met een pijpleiding Am sterdamEuropoort waren deze bezwa- •n op te vangen. De kosten van deze pijpleiding worden geraamd op maximaal 60 miljoen. Financieren Wanneer na verloop van tijd. de ca paciteit volledig bezet is. zal waarschijn- en aanzienlijke winst behaald wor den. Van regeringszijde is op twee punten »n uitdrukkelijk voorbehoud gemaakt. Aan een aantal terreinen bij de ge meenten Haarlemmerliede en Spaarn- woude zal via de normale procedure alsnog een industriële bestemming moe ten worden gegeven. Thans zijn deze gronden voor agrarische doeleinden ge reserveerd. Het provinciaal bestuur van Noord holland heeft een streekplancommissie ingesteld. Hierin zullen alle ruimtelijke aspecten van het gebied rond het Noord zeekanaal bestudeerd worden. Uitdrukkelijk is vastgesteld dat een, aar het oordcel van de betrokken be- indslieden, verantwoorde regeling ten aanzien van mogelijke gevaren voor lucht- en waterverontreiniging gevon den* moet worden. Duizenden lijden aan slaapziekte KHARTOEM Volgens het Soeda- nese ministerie van volksgezondheid zouden meer dan 60.000 mensen in de Soedan aan slaapziekte of soortgelijke ziekten lijden. Dit zou te wijten zijn aan onvoldoende medische verzorging in dc huidige periode van onrust in de zuidelijke provincies. Vliegtuigen strooien vlugschriften uit. waarin zieke mensen dringend wordt verzocht naar een ziekenhuis te gnan. (In de drie zuidelijke provincies van Soedan, die autonomie eisen, wordt strijd geleverd tussen regeringstroepen i opstandelingen). De voorzitter van het Comité Men- b Hertzberger-prijs, prof- mr. H. de la Fontaine Verwey, zal dinsdagmiddag 5 oktober, in het gebouw Arti etAmicitiae le Amsterdam voor de eerste maal die prijs uitreiken aan mejuffrouw dr I. H. van Eeghen. wegens haar verdiensten op bibliografisch gebied. Jongeman poogde meisje te doden WORM ER VEER De politie heeft gistermiddag de 17-jarige R. B. uit Zaandam gearresteerd, die getracht heeft de 5-jarige Yolanda Sunten- artensdijk van het leven te beroven en vervolgens aan te randen. Woensdagmiddag 22 september vertel de de 64-jarige houtbewerker J. Visser de politie, dat hij zijn buurmeisje Yolan da in deerniswekkende toestand achter een bosje in het Wilhelminapark had aangetroffen Vriendinnetjes van het meisje hadden hem verteld, dat een man met een donkere bril en een slecht gebit Yolanda had meegenomen, nadat hij haar een pop had beloofd. Monsterzak De politie heeft op de plaats van het misdrijf een bruine papieren monsterzak gevonden, die geleid heeft tot de op lossing van de zaak. Op dc zak stonden de woorden: „Negerzaadgeschoond". (Ne gerzaad wordt gebruikt bij het samen stellen van vogelvoer. Bij een zaadhandel had de politie suc- is: de zaK. alsmede het handschrift van ■n der directeuren werd herkend. Te gelijkertijd stak een jongeman met een donkere bril en slechte tanden zijn hoofd door het loket. Hij werd voor verhoor meegenomen naar het bureau waar hij in de loop van de dag een bekentenis af legde. Hij vertelde op geregelde tijden het gevoel tc hebben een klein meisje tc moeten doden en het lijkje aan te randen. Zo ook op de bewuste woensdag. De jongeman is na zijn daad rustig naar zijn werk gegaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1