Weekagenda Leidse taxi-ondernemers boos op gemeentebestuur 2 TON „Wij verzorgen op 2 oktober toch het openbare vervoer" W. Mizee (66 jaar) en E. van Niekerk overleden Joop Lancels accordeonensembles musiceerden in Den Burcht GronVieid Oecumenische belanpstellino; opening r.-k. diepgangcentrum Schip in brand te Leiden Commentaar NIEUWE LEIDSE COURANT 3 MAANDAG 27 SEPTEMBER 1965 k/. - 'mamüg Toegangsprijs binnenstad: f5 per auto Maandag De Doelen, 8 uur: foto-amateurs, J. Hofman over moderne opvattingen in de fotografie. Zomerzorg, Stationsweg 35, 8 uur: kynologenver. Rijnland, de voeding van de hond. Dinsdag Foyer Gehoorzaal, 8 uur: K. en O., dr. G: van Wengen over de Antillen, met kleurenfilm en muziek. Breestraat 19, 7 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentirale. Stadhuis, 7 uur: zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Nieuw Rott. Toneel met „Op blote voe ten in het park". Gehoorzaal, 8 u.: jaarverg. afd. Leiden K.N.V.B. Den Haag, Diligeretia, 8.15 uur: Nieuwe Komedie met „De gevierde liefde". Scheveningen. Kurhaus-Paviljoen, 8.15 uur: Potasch en Perlemoer. Woensdag Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 uur: avond- Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Ned. Comedie met ,,Niet als bewijs toe gelaten". Den Haag, Diligentia, 8.15 uur: Nieuwe Komedie met „De gevierde liefde". Den Haag, aula gemeentemuseum, 8.15 uur: concert Willem Noske, viool, Hans Schouwman, klavecimbel, Germai- ne Stordiau, sopraan en het Gaffino- kwartet. Scheveningen, Kurhaus-Paviljoen, 8.15 uur: Potasch en Perlemöér. Donderdag Gehoorzaal, 9.30 voorm.: inspectiedag lager onderwijs Alphen. Fruinlaan 15, 12 uur: huldiging dr. ir. A. M. van Deventer, t.g.v. 25-Jarig le raarschap sted. gymnasium. Pieterskerk, 8.15 uur: orgelconcert Jiri Ropek. Zaal bij Zuiderkerk, 8 uur: Oecume nische Raad, prof. dr. H. Berkhof over de oecumene en de prediking. Schelpenkade 6, 8 uur: afd. Leiden Kon. Ned. Natuurhist. Ver., dia-avond. Breestraat 19, 8 uur: spreekbeurt dsn J. A. Smink. Katwijk aan Zee, Triumfatorkerk, 8 u.: concert Jan Welmers, orgel en Aafje Heynis, zang. Den Haag, Diligentia, 8.15 uur: Nieuwe Komedie met „De gevierde liefde". Scheveningen: Kurhaus-Paviljoen, 8.15 uur: Potasch en Perlemoer. Vrijdag Om half 8: taptoe 3 oktober. Schuttersveld, 8 tot 12 uur nam.: Lu napark 3 oktober. Den Haag, Diligentia, 8.15 uur: Nieuwe Komedie met „De gevierde liefde". Scheveningen: Kurhaus-Paviljoen, 8.15 uur: Potasch en Perlemoer. Zaterdag Den Haag, Diligentia, 2.15 uur: to neelgroep Arena met „Dagezels". Den HaagDiligentia, 8.15 uur: Nieuwe Komedie mét „De gevierde liefde". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 Haagsche Comedie met „De vervolging van en de moord op Jean Paul Marot". Den Haag, St. Jacobuskerk, Parkstraat, 8.15 uur: orgelconcert R. Rakier, N. v. d. Hooven en J. Sohmitz. Scheveningen, Op Gouden Wieken, 8.15 uur: Caroline Kaart, sopraan, m Peter Kellenbach. piano. Scheveningen, Kurhaus-Paviljoen, 8.15 uur: Potasch en Perlemoer. zelfs nog voorstander sluiten, maar niet aandoen. Mijn drie n laat ik nu h Zaterdag 3 oktober Herv. jeugdhuis In den Mo- riaen, Hoogl- Kerkgracht 44: 3- oktober-eethuis. 7 uur: reveille Stadhuisplein. 7.309.30 uur: uitdeling ha ring en brood in Waag. 8 uur: koraalmuziek Van der Werfpark. 8.15 uur: poppenspel L. Mors wegP. C Hooftlaan. 9 uur: poppenspel P. Both- straat. 9.45 uur: poppenspel Zeeman- laan. 10.30 uur: poppenspel Bevrtf- dingsplein. 830 uur: show K. en G. op Kaasmarkt. 845 uur: steltlopers van Na men op Pieterskerkhof. 9.10 uur: straatartiesten Pie terskerkhof. 9.40 uur: steltlopers van Na men op Pieterskerkhof- 924 uur: Lunapark Schut tersveld. 9.30 uur: militaire parade (Breestraat)- 1012 uur: tentoonstelling Lakenhal. 1030 uur: kerkdienst Pieters kerk (d$. A. J Lamping). 10.30 uur: kerkdienst Geref. Gem. Nieuwe Rijn (ds- G. v. d. Noort van Capelle a. d. IJssel). 13.00 uur: reclame-optocht. „Sprookjes van deze tijd". 20.00 uur: cabaretvoorstelling in Gehoorzaal- 23.00 uur: vuurwerk Schut tersveld- Van een onzer redacteuren) LEIDEN De taxi-ondernemers in Leiden voelen zich gediscrimineerd d-oor de bepaling van het gemeetUebestuur dat op 2 oktober van 7 tot 18 uur geen auto's in de binnenstad mogen komen zonder een doorlaat- bewijs van f 5.Zoals bekend is het gemeentebestuur tot deze maat regel gekomen om de ruim 2000 automobilisten, die vorige jaren een gratis kaart aanvroegen, te weren uit het feestgewoel. Ook de vrij hoge administratiekosten is men nu kwijt. De taxi-ondernemers menen op di verse gronden voor vrijstelling van de leges in aanmerking te komen. Daar ons van enig georganiseerd overleg of protest niets bekend is, maar wel van ontevredenheid, vroegen ivij een aantal ondernemers naar hun mening hierover. Wethouder Harmsen gaf de officiële kijk op de zaak- De heer J. Marks (Bonairestraat): „Al een paar maanden geleden is mij deze maatregel ter ore ge komen. Ik heb het gemeentebe stuur schriftelijk ontheffing ver zocht. Mijn argument was: de f 153 extra basisloon voor zeventien chauffeurs, die op de algemene feestdag moeten werken. En dan elf vergunningen van f 5. Mijn in komsten van die dag moet ik nu al verminderen met f 208. Dat wordt te gek. Als ik geen onthef fing krijg, verhoog ik mijn tarie ven met twee kwartjes voor élke rit". lingen van ziekenhuizen, en derge- lijken, hebben wij dus ook het nodige openbare vervoer te verzor gen. En dan de mensen die benen breken, of enkels kneuzen. Dat gaat ook gewoon door. Neen, als ik vijf gulden voor mijn wagens moet betalen ik vraag elk jaar tien vergunningen dan gooi ik mijn zaak overdag dicht. Dit is geen stijl. Wat kost het de gemeente Risico. zij die 50 taxi's, die er hooguit op 2 ok- den met veel succes geëxposeerd. De in- HÉÉÉ 'zending verwierf de Grand Prix d'Hon- neur. Van de 16 geïntroduceerde soorten werden 14 met het getuigschrift van ver dienste bekroond. De kleinbloemige va riëteit Madeion Ballego verwierf het cer- tificat de Mérite Supérieur. De inzender, onze stadgenoot J. M. Ballego. werd benoemd tot Chevalier de Mérite Agricole. De heer M. J. Schutte (Noordeinde): ,Een bijzonder vervelende maatregel. In ilaats van speciale tarieven vanwege de veel grotere schaderisico's, moet ik er op toe leggen. Ik ben m de zaak op 2 oktober te dat kan ik mijn klanten Goedgekeurd Wethouder (van financiën) P. S. Harm- m: „Gemeenteraad en Gedeputeerde Staten hebben ons voorstel goedgekeurd. Wij moeten die auto's uit de stad houden op die massa-feestdag. Bovendien liet dan de helft van de ruim twee duizend aanvragers, de vergunning per post toesturen. De administratieve kosten n zeer hoog. Dat werd te gek, Daar- s nu voor elke vergunning f 5, leges verschuldigd. Ik ben niet zo onder de indruk van uwe (van de zes) wagens elk geval niet lopen. Ik beginnen de extra kosten op mijn klanten te verhalen. Dat wordt rommeltje. Bovendien is het ver boden. Het is een ongezonde toestand. Op grond van onze dienstverlening zijn wij toch openbaar vervoer". T rouwen De heer E. de Jong (Langgebrug „Op de 3-oktoberdag heb ik vier taxi's rijden, maar ik moet ook voor zeven trouw- auto's kaarten aanvragen. Er kan een trouwerij in Leiderdorp of Zoeterwoude zijn. Ik vind het maar gek. De overheid wil altijd bij ons een vinger in de pap hebben met tarieven en zo, maar nu houdt men plotseling geen rekening met is. Dat is discriminatie". De heer I. L. de Groot (Beestenmarkt): „Ik heb al jaren de zaak dicht op 3 ok tober. Voor het personeel is het ook een feestdag. Toch moet ik f 25 betalen, want een begrafenis in Katwijk of Rijnsburg kan ik bezwaarlijk negeren, omdat het in Leiden feest is. Dat gaat gewoon door. Maar heb ik geen begrafenis, dan ben ik het geld kwijt. Verhalen op mijn klan ten? Ik kan toch niet zeggen: vanwege "net 3-oktoberfeest moet u i.p.v. 25 nu 30 gulden per auto betalen". Ziekenhuis De heer W. C. A- van Kerkhof (Narmstraat),,De NZH valt niet onder de bepaling, omdat de bussen de stad overdag mijden. Behalve ouden van dagen, die 's morgens naar hun optocht-adres toe willen, klanten voor of van de kraamafdc- Burgerlijke stand gemeen te Leiden LEIDEN Geboren: Renée C. z.v. C. Vonk en M. J. T. Postma: Wilhelmus Th. z.v. J. L. M. Kortekaas en A. C. V. M. Broekhof: Vincent M. D. H. zjv. E. L. H. Verbiest en B. A, M. F. Thuysbaert; Sylvia W. d.v. G. Roest en W. Havenaar: Cornells z.v. A. v. d. Meij en W. A. Hoek; Johanna Maria d.v. C. M. v. d, Aardiwegh en C. J. P. Wolvers; Marcel René z.v. C. H. Middelkoop en A. W. Gent; Xander z.v. H v. d. Gugten A. A. Plasmeijer; Patrick C. z.v. W. O'Bryan en A. M. C. Chorus: Leonardus J z v. L. J van Velzen en J. Vissers; Harald F. z.V. W. J. G. Dirks en J. M. J. Holtmeulen; Maria E. d.v. W. F. M. Boekaad en E. C. G Melkert. Overleden: C. F. Vos. 2 dgn. dochter; C. G. Neuteboom. 68 jr, man: P. J. Wijs man, 60 jr, man; R. J. van Ruien. 8 mnd, J. van Gerven, 54 jr. echtg van Schoonderwoerd: P. J. de Haas. 64 jr, man; P. Ommering. 64 jr. man Camera (2 en 7.30 uur): Oorlog en Vrede (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): La Pupa, een meisje van plezier (18 jaar). Luxor (2.30, i en 9.15 uur): Ik was een mannelijke sexbom (18 jaar): woens dag: 0815, derde deel. Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Zij waren naakt en moesten sterven (18 jaar) Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Moord aan boord (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Geen service bij de secret service (14 jaar). Apotheken Tot Hulp dqr Mensheid, Hooigracht 48. ►el 21060. jok apotheek Kok Rapenbu'* 9. tel. 24807, open Zaterdagmorgen van 8 tot 12 u. zijn apotheken OEGSTGEEST en VOORSCHOTEN eveneens open. apo- De dienst van dc apotheek LEIDER DORP wordt tot vrijdag 1 okt. waarge nomen door de apotheek Tot hulp der Mensheid. Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling van werk van leden van de Hollandse Aquarellis- tenkring en van de vereniging „De Gra fische", Aquarel-Aquaforte", van 25 sept. tot 1 november. Wassenaar, kunstzaal Heuff, Hoflaan 7: tentoonstelling van aquarellen Maarten Kemper en unioa van Leerdam, tot en met 14 oktober, dag. van 105 u„ ook vrijdagavond van 810 uur, zondag alleen na afspraak. taxi heus wel door- Niet nodig Er heeft hier maar één ondernemer geprotesteerd. De maatregel is aan het publikatiebord gehangen en vorige week dinsdag in de kranten gepubliceerd. Het argument van groter risico wat bescha digingen betreft, hoor ik voor het eerst. Bovendien laat de precarioverordening voor ontheffing geen ruimte. De taxi-ondernemers verdienen iie dag veel meer dan normaal. Daar om is het volgens mij en mijn ad viseurs niet nodig voor taxi's een uitzondering te maken. Dat doen wij alleen voor dokters, ziekenauto's, militairen, brandweer, politie en ge meentelijke diensten'. Inzender geridderd Franse bekroning Leidse dahlia's PARIJS Op de jaarlijkse Salon du Dahlia, georganiseerd door de Société Nationale d'Horticulture de France, heeft de firma J. G. Ballego Zonen te Lei- Succes voor Concordia LEIDEN Op het zaterdag te 's-Gravenzande gehouden nationale drumbandconcours heeft de christelij ke muziekvereniging Concordia een tweede prijs veroverd met 156% punt. Concordia kwam voor het eerst uit in Mercedes-Benz bestelwagen: nuttig laadvermogen! of iets meer of iets minder, naar gelang welke bestelwagen U kiest uit de liefst 60 verschillende fabrieksuitvoeringen. Voorts: 98 km/uur, met 60 P.K. diesel. Standaard: Vacuum rembekrachtiging, verwarming en airconditioning. Mercedes-Benz; precies de bestelwagen die U nodig hebtl Vraag inlichtingen bij: Kempeneers' Automobielbedrijf, Lammenschahsweg 136, Leiden. Tel. 237 71. mercedcs-ben: Uw goede ster op alle wegen LEIDEN Het bestuur van de Kon. Ned. Toonkunstenaarsvereniging afdeling Leiden verzocht ons naar aanleiding van het overlijden van de dirigent Willem Mizee (op 66- jarige leeftijd) en van de heer E. van Nie kerk opneming van dit In Memoriam. „Plotseling is een der prominen ten in de Leidse muziekwereld, ir leven directeur van het koor der Har- tebrugkerk en als zodanig nauw .ver bonden met het rooms-katholieke le ven in Leiden, lid van de Koninklij ke Nederlandsche Toonkunstenaars- Vereeniging, eminent leider van vele koren, promotor van hedendaagse koorwerken, van ons heengegaan. Het siert de dirigent, dat een mu ziekrecensent eens over hem schreef: „Willem Mizee beschouwt de uitvoe ring van de „Johannes Passion" als LEIDEN. De drie accordeon- ensembles van Joop Lancel, „Jong Con Brio", „Vivace" en de ,^.ccordiana's", gaven zaterdagavond een druk bezoch te uitvoering in de grote zaal van Den Burcht. Dat jongelui hun vrije tijd aan de muziek geven, is reeds bijzonder verheugend. Als ze dan ook nog onder goede leiding deze schone liefhebberij beoefenen, geeft hun dat de prettige 'zekérheid op de goede weg te zijn en het stimulerende gevoel, ook anderen te kunnen laten genieten. Uit het spel van de drie groepen is zonder meer af te leiden, dat de heer Lancel de zaken serieus neemt. Dit geeft het recht, hetzelfde met de beoor deling te doen. Van een flodder- en speel-maar-raak-houddng is hier niets te bemerken. Ons trof he* respect het notenbeeld, het afmaken van iedere frase Bij de beginners t.Jong Con Brio") bleek het samenspel nog niet volmaakt. Het tempo in de „succesmars" .Anchors Aweigh" was stevig, maar het werd niet steeds in gelijke mate bijgehouden, zodat schommelingen ont bonden. In deze gevallen was ne vaas voldoende, dat Lancel zich even met de afwijkende spelers afzonderlijk bemoei de. Men behoeft er echter niet aan te twijfelen, dat ook deze jonge Con Vrouwen die het zelf maken hebben veel meer keuze uit fraaie stoffen. Ze kunnen dt mode volgen op de voet, een eigen stijl kiezen en dat bovendien met een fikse besparing aan veld. Maak er ten gewoonte van, steeds even te kijken bij Brio's op de duur de hoogte van de Vivace's zullen bereiken. De ensembles „Vivace" en „Accordia- na's" leverden goede', af en toe zeifs opmerkelijke prestaties. Wat „Vivace" betreft, we hoorden van deze groep een niet slechte verklanking van de toch lang niet gemakkelijke „Dichter und Bauer"-overture. In het langzame begin- deel braken de melodieën te vaak af, was het tempo te langzaam en de voor dracht wat te stijf; het tweede deel klonk natuurlijker. De „Marohen-Sinfonietta" van Rudolf Würtihner, een helder, logisch gebouwd, écht muzikaal gedreven werk, werd op uitstekende wijze uitgevoerd. In het algemeen liepen de ècht-me- lodieuze delen bij de beide gevorder de groepen niet vloeiend en ongedwon gen genoeg. Het spel treft wel door stevige dicipline. door een pittige vaart en wilskracht. Men kan de leiding ze ker geen slapheid en onachtzaamheid Nadat de heer Lancel een dankbaar ap plaus voor zijn pianosolo-spel in Liszt's tweede Hongaarse Rapsodie en Adddin- sells Warschau Concerto had ontvangen, traden de Accordiana's op. Ze speelden bekende, maai' ten dele toch veeleisen de werken, als „Eine kleine Nachtmu- sik". „Banditenstreiche" en een paar marsen. Ze gaven blijk van een gevor derde vaardigheid en, wat Mozart be treft. van een goed begrip, al werd hier het ideaal nog miet bereikt. Maar Mo- zarts volmaakte muziek wil nu eenmaal ook volmaakt worden uitgevoerd. Onze conclusie mag zijn, dat Joop Lan cel zijn: ensembles met goede zorg leidt. Joh. van Wolfswinkel O HAZERSWOUDE Zaterdag middag is het nieuwe Diepgang centrum geopend door de provin ciaal der ongeschoeide karmelie ten, pater Berthold Heynen. Hier bij waren aanwezig o.a. burge meester C. G. van Dobben de Bruyn, wethouders, Hervormde en Gereformeerde predikanten, de Russisch-Orthodoxe archimandriet en tal van r.-k. geestelijken. Burgemeester C. G. van Dobben de Bruyn stelde de verstaanbaarheid van de Bijbel in deze tijd aan de orde „Hier wordt getracht deze laai tot klaarheid te brengen". Hij bood op symbolische wijze namens het gemeentebestuur een gaslantaarn aan, die overigens op het elektriciteitsnet is aangesloten. Vader Dionysios, archimandriet van de Russisch-orthodoxe Kerk, sprak over de ongeschoeide karmelieten als „onze westerse broeders". ..Laten we de be klimming van de berg Gods in vrucht bare samenwerking beginnen. Ik bedoel met wij: reformatorische Kerken de r.k. Kerk en de orthodoxe Kerk. Wij moeten op de berg samen de tabernakelen op slaan". Vervolgens bood hij een kost bare ikoon aan. Toneelavond van Smit Röntgen LEIDEN Zaterdag verzorgde de personeelsvereniging „Smit Röntgen Ontspanning" voor de leden een to neelavond. Een Amsterdams beroeps gezelschap onder leiding van Louise Verdonk bracht liet blijspel in drie bedrijven „Een vriend in nood". Willy Zuidema speelde met overtuiging de hoofdrol als Doris, een bijzonder fan tasierijke vrouw, die voor zichzelf een onmogelijke situatie schept, waarin voor al haar man (Chris Postma) het lach wekkende middelpunt wordt Natuurlijk lossen alle ingewikkelde moeilijkheden zich op, mede met hulp van vriendin Sylvia (Vera Bergman). Het stuk werd met de nodige vaart en luchtigheid gespeeld, zodat het pu bliek er veel plezier aan beleefde „The Rhytme Club" o.l.v. de heer L. Boellaard zorgde na afloop voor een gezellig dans- muziekje. De voorzitter van „S.R.O.", de heer C. Braat, vertelde in zijn openingswoord, dat de vereniging haar 20e seizoen ingaat Het vierde lustrum zal volgend jaar mei worden gevierd. Voor de heer M. van Remundt, secretaris, wordt het dan dub bel feest: hij is dan 10 jaar in functie. Deken A. van de Boog uit Zoeter woude was er door getroffen dat in het Diepgangcentrum mensen van verschil lende overtuiging niet alleen samen 9preken, maar ook bidden. Ds. J. van Drie, Geref. predikant te Leiderdorp, wees erop, dat de tijd van het elkaar voorbijlopen definitief voorbij is. Wij komen nu in eikaars burcht. Mogen de discussies leiden tot ontmoeting aan de voet van het kruis", zo eindigde hij. Pedagogiek heeft een nieuwe voorzitter LEIDEN De Vereniging voor Pe dagogiek heeft in de heer J. J. van Riesen. inspecteur van het onderwijs te Leiden, een nieuwe voorzitter ge- Een nieuwe activiteit van de vereni ging betreft de bereidheid om op ouder avonden van scholen voorlichting te ge ven over bepaalde opvoedingsproblemen. De vereniging beschikt voor dit doel over een aantal deskundige medewerkers, die zich bereid hebben verklaard zitting te nemen in een forum. Het nieuwe seizoen wordt geopend met een filmbijeenkomst op woensdag 13 ok tober met als inleidster mej. drs. M. H. Goedman. Vertoond wordt dan de film „Onze kleinsten". Musica eerste prijs LEIDEN Het dubbel gemengde kwartet Musica onder leiding van de heer J. Arnoldus heeft zaterdag op het nationale zangconcours te Nijmegen met 338 punten een eerste prijs behaald. Als verplicht werk zong men „Berus ting" van Hugo Wolf en als vrij werik ,,Soli Deo Gloria" van H. Alt ink. Er 'namen 23 koren aan het concours deel. Baldadigheid LEIDEN Als gevolg van balda digheid brak zaterdag brand uit op een motoraak, die lag gemeerd in het water van de Oude Vest. Het vuur ontstond doordat enige kranten in de stuurhut in brand waren gestoken. De brandweer kon niet voorkomen, dat de houten opbouw van de stuurhut alsmede de kajuit volledig uitbrandde. de kroon op zijn levenswerk. Deze Passie behoort tot de rijkste ervarin gen van het muziekjaar. Wij danken Mizee daarvoor, bovenal voor het zikanteske in zijn vertolkingen, die hier en daar het sublieme en supre me raken." De uitvoeringen onder zijn leiding van de Gregoriaanse muziek warer telkens een belevenis. Hij schrok ei niet voor terug noviteiten uit te voe ren. Wij noemen „A child of our time" van Tippett, waarvan de Ne derlandse première in Leiden ging, „De veertien Stonien" van Hendrik Andriessen en de tweede cantate van de Zwitserse componist Heinrich Su- termeister. Meesterlijk waren de uit voeringen van .de a capella- die uitmuntten in klankenprai Met overtuiging kunnen wij stellen dat deze kunstenaar heeft gewoekerd met zijn talenten. In Willem Mizee hebben de Koninklijke Nederlandsche Toonkunstenaars-Vereeniging en het Leidse culturele leven in het bijzon der een groot artiest verloren". De heer Mizee is o.a. dirigent ge weest van De Stem des Volks, het Alma Materkoor, het Ned. Madrigaal- koor en het Leidse Kamerkoor. Op 29 sept. (woensdag) wordt in de r.-k kerk te Oegstgeest een rouw dienst gehouden, waarna de begrafe- E. van Niekerk „Tevens bereikte ons het bericht, dat Emmanuel van Niekerk, organist koordirigent, componist en bibliothe caris van de Stichting Leidse Mu ziekschool is ontslapen. Deze inne mende figuur, wars van alle publici teit, was een hoogstaand kunstenaar. Vele van zijn koorwerken, alle be stemd voor de rooms-katholieke ere dienst, hebben recht op erkenning door geheel muzikaal Nederland. De dirigent van het Toonkunstkoor, de heer Iskar Aribo,sprak van zijn be wondering voor de muziek van Van Niekerk, nadat hij deze op eigen verzoek had mogen bestuderen. Zijn muziek wordt gekenmerkt door klare vormgeving, een lichte en warme Opmerkelijk is, dat zijn lichame lijke handicap zijn geestelijke ont plooiing niet in de weg heeft gestaan, integendeel. Hoewel Emmanuel van Niekerk geen lid van de KNTV was, acht zij zich verplicht haar be wondering uit te spreken voor de gro te verdiensten van deze kunstenaar!! De heer Van Niekerk werd 51 jaar. Hy is zestien jaar organist-dirigent geweest van de Leoriardus-parochie. Woensdag wordt hij begraven op de begraafplaats bü de Zijlpoort. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. ZA september Geslaagd, doet. ex Franse taal- en letterkunde: mej J M Cremers (Haarlem). Ontheffing Zaterdag mogen tussen 7 en 18 uur geen auto's in de binnenstad komen, tenzij de eigenaars a raison van f 5 per stuk in het politiebureau een toegangskaart halen. De twee rijks daalders zijn leges (administratiekos ten). Tot voor vorig jaar waren hier aan geen kosten verbonden De overwegingen die hiertoe heb ben geleid, en de oplossing die er mee wordt bereikt, snijden hout. Ondanks de vrijwel algemene feest- vierderij gaan zaterdag toch nog een aantal dingen gewoon door. Niet het openbaar vervoer, wèl bevallingen, het kneuzen en breken van ledema ten, het opzoeken van uitgekiende optocht-kijkplaatjes door bejaarden, en dergelijke. Hiervoor kan het publiek gelukkig terugvallen op taxi's. Deze verdienen vooral 's avonds meer dan gewoon lijk. waarvoor de ondernemers dan ook de nodige extra risico's lopen in het (voor auto's) chaotische feest gewoel op straat. Wij voelen ons allerminst geroepen de commerciële boontjes van taxi- ondernemers te doppen. Wel menen wij dat de taxi op een dergelijke feestdag zeker ook een publiek be lang dient Wij stellen ons alleen de mogelijke gevolgen voor, wanneer overdag geen enkele taxi zou rijden. Ook bij een tijdelijke tariefverhoging is het publiek allerminst gediend. Zonder iets te dramatiseren, menen wij voldoende aanleiding te zien ont heffing voor de ongeveer 50 taxEs, trouw- en rouwauto's, eens ernstig te overwegen. Vijftig maal vijf gul den is noch voor de gemeente, noch voor de ondernemers een aderlating. De mogelijkheid dat hiermee een pre cedent wordt geschapen achten wij minimaal. in Volkenkunde Christenvrouwen LEIDEN Een paar jaar geleden maakte dr. S. Kooyman, conservator aan het Rijksmuseum voor Volkenkun de, een studiereis naar de Zuidzee- eilanden. Hierover vertelde hij aan de hand van kleurendia's voor de Ned. christen-vrouwenbond, afd. Leiden- Centrum in het museum. De dames vertoefden enige tijd op exotische eilanden met prachtig natuur schoon en kleurrijke klederdrachten. Zo werd o.m. Hawaii bewonderd, dat aR* zonnige strandtafreeltjes ten spijt jaar. lijks een zeer grote regenval kent. Op de Fidzji-ellanden bezocht dr. Kooyman een typisch Engelse school, waar de inlandse meisjes een middelbare Europese opleiding genieten. Op Nieuw- Caledonië was het toevallig groot feest, wat met militaire parades werd opge luisterd. En ten slotte Nieuw Zeeland, waar de steden met villadorpen vergeleken kun nen worden en schapen vredig grazen op uitgestrekte terrasvormige vlakten. Mevr. Z. van Joolingen-Prak presideer de voor 't eerst een vergadering van de Leidse afdeling en deed dit op waardige wijze. Het tweede nieuwe bestuurslid was mevr. H. Jongewaard-Dorgelo, die de taak van secretaresse op zich heeft genomen. Ds. Kruyne beroepen LEIDEN Ds. T. Kruyne. vlootpre- dikant te Leiden, heeft een beroep ontvangen ter voorziening in de twee de predikantsplaats voor bijzondere werkzaamheden (ziekenhuis Hulp en Heil en Schakenbos te Leidschendam) van de Hervormde Gemeente te Voor schoten en Veur. Volkstuinders maakten zieken blij met bloemen en fruit LEIDEN Traditiegetrouw hebben de volktuinders zaterdag een groot aantal patiënten van Leidse ziekenhuizen op uitbundige wijze in de bloe metjes gezet. Dit keer waren de gelukkigen patiënten van het Academisch Ziekenhuis en van de Anna-kliniek, die in totaal meer dan zevenhonderd boeketten met liefde gekweekte en pas gesneden bloemen in ontvangst konden nemen dank zij een stukje massa-regie van een aantal bestuurs- grote verhuiswagen nodig om de bloemenpracht te bestemder plaatse te krijgen. Bondsvoorzitter A. Zaalberg, secretaris J. van der Zwart, de heren H. Verhoogt en H. Crama en jongeman Jaegers waren degenen, die de bloemen, de planten en het fruit af leverden. In de Anna-kliniek maakten ze vele patiënten persoonlijk blij door zelf de bloemen aan te bieden maar de omvangrijkheid van het Academisch Ziekenhuis noodzaakte verpleegsters met brancards „uit te rukken" om ze even later, beladen met bloemen, de ver- sohillende afdelingen binnen U rijden. Dat genoemde Jaegers ook het uitrei ken der bloemen meemaakte, had hij te jeugdige leeftijd, (10 j.) helemaal alleen 88 potplanten had gekweekt voor deze bloemendag. Daarnaast had Ons Buiten ook nog voor 50 zakjes fruit gezorgd. Wat de bloemen betreft, beheersten chrysanten, dahlia's, gladiolen en herfst- asters het „marktbeeld". Het aandeel van de volkstuinvereni ging in deze massale bloemengroet was als volgt: „Zuidwest" (Lage Morsweg) 83 boeketten; De Slaagh (Lage Morsweg) 40; Roomburg (Oostvlietpolder) 130; Oostvliet (pas opgericht) 52; Onderlinge Tuinvereniging (Oostvlietpolder) 90; Nut en Genoegen (De Waard) 90; Ons Bui ten (Leiden-Noord) 152 boeketten plus 88 potplanten cn 50 zakjes fruit; Het danken aan 't feit, dat hij, ondanks zijn Zonneveld (Nachtegaallaan) 100.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3