Beurs vreest kleinere winsten bedrijven Kort geding tegen Reinder Zwolsman EMS verwacht goede winst Verdiend: zeven miljoen vermogen eigen Griep...? ASPRO' ASPRO' Telemamis Markus Passion deed snakken naar Bach Financieel weekoverzicht AEG Vrouw van 66 gevangen gezet voor meineed Kabinetskwe stie ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1965 SCHEVENINGEN, De raad van be stuur van de Exploitatie Mij. Schevenin- gen verklaarde in de jaarvergadering dat er voldoende reserves zijn in de overlopende werken om weer een ten minste even grote winst op ontwikke ling van onroerend goed te maken als in 1964. Wel zijn nog niet al die werken afge lopen, maar het is thans reeds mogelijk deze toezegging te doen. De verkopen zijn weer boven taxatie geschied. De horecasector heeft over het eerste half jaar een winst voor huurberekening be haald van ƒ1,5 miljoen, dus een verbete ring van 3,5 min dank zij rationalisaties en vernieuwingen van panden. Voor et telijke projecten in onroerend goed zijn rijksgoedkeuringen afgekomen. Waar dit niet het geval is. zoekt het bestuur naar oplossingen t.a.v. arbeidsbesparing om de goedkeuringen alsnog binnen tc krij gen. Er is geen stagnatie in de ontwik keling van onroerend goed. De heer W. C. Posthumus Meyjes. aandeelhouder, achtte het dividend van 16rb te hoog en vond, dat men het aandeel „aankleedt". Hij achtte het verstandig drie miljoen in het bedrijf te houden en \1Vt% uit te keren. De heer R. Zwolsman, voorzitter, zeide dat het dividend dank zij de winst gevende projecten verzekerd is. De raad zal het dividend handhaven. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau mevrouw A. J. Th. baro nes van der Borch tot Verwolde-Maris te Geldermalsen. Rumoer op EMS-vergadering Prof. Fred. Polak wil half min. DEN HAAG In het Scheveningse Kurhaus is het gisteren tot felle bot singen gekomen tussen de heer R. Zwolsman en een van de aandeelhou ders van de Exploitatie Maatschappij Scheveningen. de Amsterdamse advo caat en procureur mr. R. J. Polak. De laatste beschuldigde de voorzitter van de raad van bestuur van de EMS van het niet nakomen van verplichtingen. Hij kondigde aan namens een van zijn cliënten een kort geding tegen de heer Zwolsman te zullen aanspannen. Naar verluidt, zou de heer Zwolsman verleden jaar besprekingen hebben ge voerd met prof. Fred. L. Polak over op neming in het bestuur van de EMS. Vol gens prof. Polak zouden hem bij deze gelegenheid toezeggingen zijn gedaan deze wenst hij nu gehonoreerd te z met een half miljoen gulden. „Nu denkt u misschien, dat u meteen de chèque voor uw cliënt mee KLM vliegt de goede koers Oplossing beleid personeel DEN HAAG De president-direc teur van de KLM, dr. G. van der Wal, zei gisteren op de aandeelhoudersver gadering van de maatschappij, dat per eind juni weer een bedrag van zeven miljoen gulden eigen vermogen is te rugverdiend. Het hele beeld van de balans biedt een beter perspectief door het vervroegd aflosbaar stellen van de converteerbare obligaties, waardoor een schuld van 66 miljoen verdwijnt en wordt vervangen door 54 miljoen gulden nieuw geplaatst kapitaal, waar bij een voordeeltje van 12 miljoen is geboekt. Na aftrek van kosten is in de vijf maanden van april t.m. augustus 1965 een winst geboekt van 42.6 mil- joen gulden (1964: 16.3 miljoen). Bovendien vervalt, door aflossing van de obligaties, een rentelast van ruim drie miljoen gulden per jaar. In de zeg genschap van de staat in onze lucht vaartmaatschappij komt geen enkele verandering. De directie is ervan over tuigd dat de grote vraag naar KLM- aandelen niet betekent dat bepaalde groeperingen een concentratie nastreven. De heer Van der Wal wees er op dat de gunstige cijfers voor het afgelopen jaar nog beïnvloed kunnen worden door de magere maanden in de winter en vooral door het verliesgevend kwartaal januari tot maart. In die maanden kan men niet die spectaculaire verbeteringen verwachten die de zomermaanden te zien gegeven hebben. Moeilijk De heer Van der Wal belichtte in het bijzonder de moeilijke en gevoeli ge personeelsproblemen. Hij gelooft. een oplossing in zicht is. Het ging maar om dat vanaf nu iedereen door hard werken van de KLM weer „grote maatschappij" zou maken. Hij deelde nog mee dat de KLM op het gebied van dienstverlening heel wat van plan is. Investeringen tot een bedrag van ruim 30 miljoen staan op het programma. De president-commissaris, dr. J. E. de Quay, herdacht bij het begin van de ergadering mr. H. Albarda die door en vliegongeluk in Zwitserland DE BILT. Tijdens het weekeinde komt er een eind aan het nazomertje, dat ons een volop zonnige en warme iveek heeft gebracht. Ook vandaag roert de zuidoosten wind nog lucht van 22 d 23 graden aan. Een depressiegebied bij zuid-Enge- land stiiurt een koufront met enkele buien in de richting van ons land. Hier. door neemt de bewolking toe en is er plaatselijk ook wat regen te verwach ten. De wind groeit daarna naar zuid west, waarbij de temperaturen 4 tot 5 graden lager zullen worden. Deze week is met de tweede week van augustus de meest zonnige en warmste van dit jaar geworden. HOOGWATER SCHEVENINGEN 26 september: 3.42 vjn., 16.05 n.m. 27 september: 4.21 v.m.; 16.46 n.m. der 18.30; maan op 7.55, onder 19.22. Maandag 27 september: zon op 6.34. onder 18.27; maan op 9.18, onder 19.39. Zaterdag 2 oktober: eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA IR opporfen hedenmorgen zeven uur Stockh. gh. bew Oslo gh bow. Kopenhagen I. bew Brussel h. bew Luxemburg 1. bew Bordeaux gh. bew Grenoble zw bw Nice zw. bew Berlijn onbew Athene niet Rome onbew. Barcelona gh. bew. Madrid regen Mi 22 15 0 5 l twee piloten Nieuwtje Een nieuwtje i dat de aandeelhou dersvergadering werd bijgewoond door twee Amerikanen. Zij verklaarden dat Amerika totaal niet gekscherend over de KLM wordt gesproken. Integendeel, volgens hen is de KLM een scherp con currerend bedrijf. huis kunt nemen voor een niet gele verde prestatie," zo voegde de heer Zwolsman zijn tegenstander toe Hij zei. dat het thans vry algemeen be kend is, dat velen geld willen verdie nen door bij hem te komen werken en dan meteen weer te vertrekken. De Amsterdamse advocaat had. voordat het tot een felle woordenwisseling kwam, bezwaar gemaakt tegen de voorgestelde benoeming van de heer Zwolsman tot commissaris. „We raken deze man op geen enkele manier meer kwijt", aldus mr. Polak. „Hij kan dan alleen worden ontslagen als hij er zelf mee akkoord gaat en zou zolang dat niet het geval is zijn eigen salaris en verdere arbeidsvoor waarden kunnen vaststellen". Onjuist EMS-commissaris prof. mr. W. C. L. van der Grinten weerlegde de bezwaren van mr. Polak. Niet de heer Zwolsman, maar het bestuur van de Zwolsman-groep heeft een meerderheidsbelang in de EMS. College van commissarissen en raad van bestuur van de Zwolsman-groep en EMS zijn volkomen identiek aan elkaar. Volgens hem hebben ook hijzelf, mr. W. C. Treurniet, de heer De Rooij en me juffrouw P. Zwolsman medezeggenschap over het meerderheidsbelang. De vergadering ging met de benoeming van de heer Zwolsman tot commissaris akkoord. Mr. Polak was toen reeds de zaal uitgelopen, omdat de heer Zwolsman hem het woord had ontnomen. Ook gemeentepolitie wil zomeroverhemd (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM Het hoofdbestuur van de Bond van Christelijke Politie ambtenaren zal by de bevoegde autori teiten pogingen aanwenden om, evenals dat bij de rijkspolitie al het geval is, ook bij de gemeentepolitie het gebruik van „zomerhemden" in te voeren. Daartoe is gisteren, op de laatste dag van de algemene vergadering der orga nisatie, besloten op voorstel van de af delingen Huizen en Putten. In deze algemene vergadering werd af scheid genomen van drie hoofdbestuurs leden. dié hun taak wegens pensionering hebben neergelegd, t.w. de heren A. G. Baas te Barendrecht, W. van der Laan te Groningen en B. de Bree te Driebergen. In hun plaats werden resp. gekozen de heren A. de Roon te Zoetermeer. W. G. Buikema te Groningen en J Fry link te Leusden. Met ingang van 16 oktober is benoemd tot burgemeester van Ulrum mr. D. J. Krajenbrink (35) te Haarlem. Hij is sinds mei 1959 juridisch adviseur van de CBTB Holland-Brabant. Mr. Krajen brink is gereformeerd en lid van de ARP. Uetitvens op Rillèrig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. Irc tf ioitis cp Babylijkje geroofd van begraafplaats GOUDA Een onbekende heeft de i politie van Gouda voor raadsels geplaatst i door een op 11 september begraven lykje J van een dood geboren baby van een be- graafplaats te roven. Het gezwachtelde HJkje werd donderdagavond op een I sen aangetroffen In de grasberm var Korssdijk te Reeuwljk De fletser, die de 5 ontdekking deed, hield een taxi aan en S de bestuurder hiervan waarschuwde met zijn mobilofoon de politie. Aanvankelijk dacht man uiteraard mat een misdrijf te maikan te hebben em de districtsrecherche van de rijkspolitie te l Leiden stelde een uitgebreid onderzoek in- Na sectie bleek, dat de baby dood en order medisch toezicht moest zijn ge- boren. Hot verdere onderzoek woes uit. dat de baby uit Gouda afkomstig moest zijn geweest, wat inmiddels is bevestigd 5 De gemeentepolitie van Gouda heeft j het onderzoek nu overgenomen. Eerste uitvoering in Naaiden NAARDEN Het vorige jaar kwam Telemann's Markus Passion in de aandacht van het publiek. Het was natuurlijk algemeen bekend, dat deze grote tijdgenoot van J. S. Bach heel wat Passie-muzieken geschre ven had 44 om precies te zijn maar hoe ze klonken, wist men niet. Ze lagen verspreid in bibliotheken onder het stof. Totdat Kurt Redel in München één van Telemann's Pas sionen ging reconstrueren uit over gebleven restanten en van deze ge reconstrueerde Markus Passion uit 1759 de première gaf op het Mon- treux-Festival in 1963, waarna met Pasen 1964 de grammofoonopnamen uitkwamen. Nu viel deze ontdekking midden in de grote Telemannrenaissance on derdeel van de grote herleving van de Barokmuziek en een gunstiger bodem voor een herwaardering is dan niet denkbaar. Men loos dan ook bij zonder enthousiast en sommigen gin gen in hun waardering zelfs zo ver, dat ze Telemann's muziek ver ver heven boven Bach's Passionen. Hoe de verhouding in werkelijkheid uit valt. weten we sinds gisteravond, toen de Nederlandse Bachvereniging on der deze zelfde dirigent Kurt Redel en met vrijwel dezelfde solisten de Markus Passion in Naarden's Grote Kerk uitvoerde. De eerste uitvoering in Nederland dus en reeds om deze reden een daad van importantie. O, Bach D E nieuwe staatsbegroting heeft douche bezorgd. De stemming, die toch al niet rooskleurig was, is nog meer in mineur veranderd. De ver hoging van de omzetbelasting heeft niet alleen in kringen van het be drijfsleven een storm van protesten doen opgaan, maar de beurs vreest, dat lonen en prijzen op drift zullen komen met alle gevolgen daarvan op de winsten der ondernemingen. Het is ongetwijfeld merkwaardig, dat deze gedurfde vergroting van de staatsuitgaven, steunende op de opti mistische geluiden inzake de natio nale produktie en de ontwikkeling der betalingsbalans, tot verdere ont moediging van de effectenbeurs heeft geleid. De belastingspaarbrief. welke minis ter Vondeling aan vele belastingplich- tigen wil uitreiken is monetair gezien oorhands een aardige vondst en kan misschien ook wel de bezitsvorming aanmoedigen. Maar in feite is de spaarbrief een bewijs van een ge dwongen lening en wordt vrijkomende koopkracht gedurende vijf jaren maxi mum bevroren. De belastingplichtigen zullen de spaarbrief zien als een soort troostprijs bij de stevige verhoging var de indirecte belastingen. Bij de Miljoenennota werd ook gege- jn een macro-economische verkenning )or 1966 van het Centraal Planbureau. Het verdient de aandacht, dat ging der produktie van 7 tot 8 procent wordt verwacht Verder meent Centraal Planbureau, dat door de merkelijke groei van de export ons land de betalingsbalans stukken beter komt te staan dan over 1964. De betalingsbalans op lopende rekening zou dit jaar zelfs een overschot van een half miljard gulden kunnen aanwij zen. De conclusie kan zijn, dat de eco nomische groei zich in ons land blijft voortzetten en op deze wijze wordt het mogelijk geacht dat de overheidsbe stedingen en de woningbouw aanzien lijk kunnen toenemen, zonder dat dit al te zeer ten koste gaat van de par ticuliere consumptie cn de investerin gen of tot een verslechtering betalingsbalans leidt. Lauw In dit licht gezien is het opvallend, dat de effectenbeurs geen stimulans ontleende aan de optimistische gelui den, die de Miljoenennota begeleidden. Wij zijn van mening, dat de lauwe Begroting was koude douche (Van een medewerker) biliteit van het bedrijfsleven in de knel gaat komen. De spanning op de ar beidsmarkt blijft onverminderd be staan en als het prijspeil straks om hoog gaat lopen, hetgeen onvermijde lijk zal zijn ondanks een straf prijsbe leid, vreest men verhoogde looneisen. Het is ernstig de vraag of de winst marges van het bedrijfsleven, waar aan blijkens de jongste gegevens nog al geknabbeld wordt, zonder grote be zwaren voor de rentabiliteit, voldoende zullen blijven. De beurs kijkt naar het winvermogen van de ondernemingen en de dividendkansen. Klaarblijkelijk is men niet optimistisch gestemd hier- De door de hogere omzetbelasting getroffen ondernemingen hadden deze eek op de beurs koersverliezen te in- wij na de voortreffelijke verklanking snakten naarBach. Zeker, het is goed geschreven, men onrtimoet tal van prachtige details, zoals de instru mentale inleiding, sommige woord- schilderingen, een enkele mooie ko raalzetting. een expressiviteit in een recitatief of aria. Maar als men Bach's Passiemuzieken nu vergelijkt met een schilderij in de volle, diepe barokkleu. ren, dan is Telemann's werk gedaan in zachtere pasteltinten, heel bekoor lijk, maar zonder de diepgang, de hevige bewogenheid van de Bachse muziek. Dit betekent nu niet een af wijzing van de Markus Passion. Na tuurlijk n-iet. Maar het betekent een bepaling van plaats in onze waarde ring. Bach's beide Passionen zijn en blijven nu eenmaal uniek, terwijl er van Telemann's passiewerken twaalf in een dozijn gaan. Want men hoort er ook heel veel clichés, zowel van de taal van de Barok als (en nog meer) van de taal der modieuze Emo- findsamkeit. Alle lof Over de uitvoering in de Grote Kerk alle lof. Het koor van de Nederlandse Bachvereniging zong voortreffelijk, mooi en zuiver van klank en met grote zeker heid. Zo'n moeilijke taak als in Bach's Pas sionen heeft het hier niet, omdat Tele- mann veel eenvoudiger, vrijwel niet contrapuntisch schrijft. De bariton Horst Günter droeg de Evangelistenpartij voor met veel expressie maar minder fraai van klank, terwijl de bariton Lothar Ostenburg verraste in de Christus-party door een rustige voordracht en een rond uit prachtige en klankrijke stem. De sopraan Elisabeth Grümmer voldeed wel, de stem iets achteruitgegaan, de tenor Theo Altmeyer muntte uit in stemschoonheid als ook in een sterk doorleven van de tekst en de alt Aafje Heynis, de enige Nederlandse soliste, deed zeer beslist niet voor haar buiten landse collega's onder. Hoorbaar ders medegedeeld, dat de eerste vijf maanden van het lopende boekjaar (april/augustus) een winst opleverde van £42,6 miljoen tegen f 16.3 miljoen in dezelfde periode van vorig jaar. De wintermaanden vormen de magere tijd voor de luchtvaart en het kwartaal jan /maart 1966 zal wel verliesgevend zyn, aldus dr. v. d. Wal, de president-direc teur. Maar hej bestuur gaat toch vol goede moed verder en blijft streven naar voortgaande verbetering. Op de lokale afdelingen waren de I koersverliezen in de meerderheid. Een goede uitzondering vormde het textiel- fonds Baekers Elias de Haes, dat van 133 tol 160 procent opliep tengevolge I het bod van 160 pet., dat op de aandelen is uitgebracht. Het be'i uur i raadt de aandeelhouders het bod te ac cepteren en wijst op het verlies over het lopend boekjaar. Kon. Zout-Ketjen liep terug van 849 tot 830 pet., van der Grinten van 888 tot 875 pet., Rommenhöller van 605 tot 590 pet. Leonard Hokanson was een opvallend hoorbare cembalist en Albert de Klerk zat aan het orgel. De instrumentale partij speelde het Radio Kamerorkest, dat zich er naar behoren van kweet. NatuurRJk gaf Kurt Redel aan het geheel een sterke stuwkracht de or de tempi vry snel te nemen en vooral de overgevoeligheid niet te benadrukken. Als uitvoering was het voorbeeldig, en voor het initiatief van de Ned Bachvereniging mag men oprecht dankbaar zün. Voorafgaand aan de uitvoering van de Markus Passion werd de pas over leden Albert Schweitzer, met wie de Ned. Bachvereniging nauwe banden onderhield (hy was ere-lid) herdacht met het Bach-orgelkoraal „Vor Deinem Thron tref ich hiemit". gespeeld door Albert de Klerk, waarna enige momen ten van stilte volgden. Dra. H- E. Kokee-van den Berge Zo daalden bieraandelen, automobiel bedrijven. textiel en dergelijke Heine- kens liep terug van 446 tot 428. slot gisteren 436. Oranjeboom van 375 tot pet. Autobedrijf Riva daalde van tot 285. Amst. Rijtuig van 295 tot 280 pet De fabrikant van caravans. Kip, zag zijn aandelenkoers dalen van 148 tot lan en laten. Nyverdal Ten Cate. een vooraanstaand textielfonds, liep terug van 130 tot 127 procent, Ber- goss Tapijtfabriek van 300 tot 290 pet De bouwnijverheid zal goed van werk zyn voorzien, gezien het bouwpro gramma voor huizen en wegen. Maar veel hebben de aandelen van aanne mersbedrijven niet op de aankondiging van de minister gedaan. Ned. Aanne- mings My steeg van 365 tot 373. maar Holl. Beton daalde van 345 tot 333 pet. terwijl Bredero en Nederhorsj vrijwel onveranderd bleven. International? De internationale aandelen hadden te lijden van Amerikaans aanbod. Dit maal waren vooral Kon Olie en Unile ver de „pineut" Het oliefonds moest terug van f 145 tot f 138. een koersver lies van 35 punten oude noteringswijze. Het margarinefonds verloor f 4, wat 20 punten betekent. AKU hield zich vrij goed. waaraan de mooie berichten inzake de American Enca niet vreemd zullen zijn. Het fonds verloor zes punten, terwijl Kon. Hoog- j ovens van 508 tot 497 pet. daalde. Ons luchtvaartfonds K.L.M. kwam var WATERDICHTE BADKAMERKACHEL f 43.50 Scheepvaart Voor scheepvaartaandelen ontstond gisteren enige vraag, zonder dat dit echter spectaculaire koerswinsten tot gevolg had. De oorzaak van dez beperk te kooporders is vermoedelijk te zoeken hetgeen minister Suurhoff in de toe lichting op zijn begroting van verkeer waterstaat over de zeescheepvaart schrijft. De bwindsman vreest dat de liquiditeit van de Ned. rederijen ver der zal verslechteren en dat dit in dien geen maatregelen worden geno- tot ernstige verzwakking van de concurrentiekracht zal leiden en tot een bedreiging van het evenwicht op de Ned. betalingsbalans. In overleg met andere ministers wordt de vraag onder de ogen gezien hoe de Ned. zeescheep vaart zich kan handhaven zonder de steun, welke vele andere regeringen in een of andere vorm verlenen. Cultuurfondsen ondervonden geen steun uit het bericht, dat Indonesische tabak onderweg is naar ons land voor de verkoop. Het schijnt dat de kleine partij van 1077 balen Besoeki-tabak past in hej raam van de financiering van de bouw ener scheepswerf in Indonesië door Verolme. Het is te hopen, dat hiermede „het eerste schaap over de dam" is en dat de verscheping naar en de verkoop in ons land van vele In donesische produkten zullen volgen. Maar de beurs geeft er op het ogenblik nog niiie't veel voro! Holl. Bank Unie heeft een onveran derd dividend van 12,5 procent aange kondigd De kostenstijging, die optrad, is goed opgevangen. ROTTERDAM Beschuldigd van het plegen van meineed is nog tijdens de zit ting van de rechtbank in arrest gesteld dc 66-jarige uit NUmegen afkomstige mevrouw A J de K. Z(j was op ver zoek van haar broer, de 72-jarige W \V. de K. ais getuige a decharge gehoord. De heer De K die zeer arrogant op trad, zou op 14 maart een verkeers ongeluk te hebben veroorzaakt op rijks weg 16 onder Ridderkerk. Hij en zijn zuster moesten naar Ny- megen. De heer De K- vergiste zich in de weg en reed rechtdoor in plaats van rechtsaf. Hy stopte de wagen een eind verder e-n reed achteruit. Op zijn 3Uto botste een wagen met echtpaar en twee kir/deren De verwondingen waren ern- Tijdens het onderzoek verklaarde de heer De K. en zijn zuster tegenover de politie aohteruit te zijn gereden. Voor de rechter ontkende hij dat gisteren ech ter. Ook de vrouw bleef volharden die eerder gegeven verklaring nooit te heb ben verstrekt zelfs toen de agent met wie ze had gesproken naast haar stond De zaak is geschorst. MINISTER Vondeling heeft dinsdag in de Tweede Kamer bij voorbaat de kabinetskwestie gesteld. Bij het aanbieden van de rijksbegroting zei hy: „De finan ciële kraan zit dicht en mag dit jaar niet meer lekken. Mijn col lega's weten dat en hebben dit standpunt aanvaard. Het leek mij goed op dit moment daar melding van te maken". Het klonk subtiel, maar tussen de regels door kon men de portefeuilles horen ram melen. De betekenis van de ministe riële woorden drong niet onmid dellijk tot de Kamerleden door. In het gloednieuwe restaurant van de Kamer liet niemand er z'n (nu nog goedkope) borrel om staan- Pas 's avonds kwamen de reacties los. ,.We kunnen wel weer op re ces gaan," schertste (met een on dertoon van geprikkeldheidde li berale oud-minister Toxopeus, die 's middags als Kamerlid was geïn stalleerd en over eniac ti:d ei- ding van de liberale fractie op zich zal nemen. Wat minister Vondeling bedoelde was maar al te duidelijk: de Ka mer moet niet proberen het door de regering vastgestelde peil van de rijksuitgaven op te schroeven noch het ontworpen fiscale dekkings plan aan te tasten, want dan gooit het kabinet het bijltje er bij neer. Het loenst onder geen beding ver antwoordelijkheid te dragen voor een inflatoire financiering. Toe laatbaar zijn (in theorie) alleen verschuivingen binnen het begro tingstotaal. Voor de rest: slikken wat wij willen, of anders crisis. Het was '/i gedurfde uitspraak, want de Iflmer laat zich zo maar niet onder druk zetten. Ze heeft haar eigen rechten, haar eigen ver antwoordelijkheid en wenst niet aan de leiband van welk kabinet dan ook te lopen. Ze wil een reële onderhandelingsmarge. geen „take it or leave it"-situatie. geen vol dongen feiten. Waar blijft anders het befaamde „gemeen overleg", waarover in de slotpassage van el ke Troonrede wordt gesproken? De waarschuwing van de minis ter is vanuit zijn standpunt wel te begrypen. Hij moet vechten te gen de taaie mythe, döt socialisti sche bewindslieden nonchalante beheerders van de overheidsmid delen zijn, die licht tillen aan het euvel van de geldontwaarding. Voor hem is het een prestigekwes tie die mythe met wortel en tak uit te roeien. Hij heeft de Kamer nu de handschoen toegeworpen en daarmee welbewust het risico van een mogelijk conflict aanvaard. Want de kraan moge dan dicht zijn, Kamerleden zijn en blijven per de finitie dorstige lieden. Beter ge zegd: waterputtens voor een dor stige achterban- Ambtskostuum Ook wij zijn dorstig. Aan een paar extra druppeltjes uit de fi nanciële kraan hebben wij eerlijk gezegd wel behoefte. Wat denkt de minister b.v. van een toelage aan Kamerleden voor het aanschaffen van een ambtskostuum-met-steek? Het kost krap berekend maar een half miljoen: een bedrag dat in geen verhouding staat tot het belang van de zaak. Nu moet u niet lachen. U bent dinsdag kenne lijk niet in de Ridderzaal geweest- Dan had u ook met pijnlijke verba zing gestaard naar het handjevol gecostumeerde parlemcntnr'crs dat daar zo zielig verspreid zat tussen de jacquetten en zondagse pakken van minder gefortuneerde collega's. Dat kan men die mensen echt niet meer aan doen. Ze vallen te veel op, ze worden spottend bekeken en achter hun rug voor ijdeltuit uit gemaakt. t Persoonlijk zijn we allerminst verliefd op dat ambtskostuum. We kunnen meevoelen met Menno Ter Braak, die in de jaren dertig sma lend schreef over Kamerledendie die ..zich buitenshuis waaen m een uniform, dat het midden houdt tus sen een conducteurspak en een sup poostenjas". Maar Kamerleden, die voor geen geld van de wereld bereid zijn afstand te doen van dat kledingstuk, kan men nu een maal niet duünaen in jarauet oj ..wandelkostuum" de Ridderzaal te betreden. Hun halsstarrigheid verstoort de symmetrie en dat is in Nederland altijd een heel verve lende zaak. Het probleem kan al leen worden opgelost door of het ambtskostuum te verbieden of cn dat lijkt ons menselijker tegen over de exclusievenhet voor iedereen verplicht te stellen Dat laatste uiteraard op rijkskosten. want van een normaal gesalarieerde parlementariër kan men niet ver langen, dat hij drieduizend gulden neertelt voor een pak dat hij nau welijks drie uur per jaar draagt. Lacune De Tweede Kamer heeft donder dag een ernstige lacune ontdekt in de staatsrechtelijke kennis van de fensieminister De Jong. Deze be windsman bleek niet te weten dat Kamerleden bij hun installatie de eed (c.q. belofte) van trouw aan de Koningin afleggen. „Dat kan toch niet", riep hy oprecht verbaasd uit, „want dan zou een republikein geen lid van deze Kamer kunnen zijn". De Kamer glimlachte: ze kan veel hebben van deze kleine char mante zeerob, die al zes jaar mee draait in de politiek, maar van staatsrecht nauwelijks meer weet dan een lichtmatroos. Hy voert, naar men zegt. een goed beleid, maakt altijd leuke grapjes en heeft een duizelingwekkende virtuositeit ontwikkeld in het ontwijken van lastige vragen. In dat opzicht lijkt hij op minis ter Luns, maar terwijl diens grol len de Kamer zo langzamerhand gaan vervelen, doen die van „Piet je" De Jong het nog uitstekend. „Mein' Ruh ist bin Mein Herz ist schwer Daar begint de Twee de Kamer weer". Stel u voor, dat (oud-)miniister Van Aartsen die op het laatst geen goed meer kon doen bij de Kamer zo'n rijmpje zou hebben gelanceerd. Men zou het ronduit flauw hebben gevon den en op hoge toon argumenten hebben geëist. Toen minister De Jong het donderdag debiteerde, schudde iedereen van het lachen. Toen men uitgelachen was, was de minister verdwenen en zat de Ka mer met een paar kluitjes in het riet Titeb De socialist Voogd heeft deze week in de Kamer gefulmineerd tegen het voorstel om voortaan bij verkiezingen hei vermelden van academische titels op de kandida tenlijsten toe te staan. Dat wekt de indruk dat het bezit van zo'n titel in de politiek een „prae" is en dat behoort het niet te zijn. meende de heer Voogd, die zichzelf doctoran dus mag noemen en dus (in tegen stelling tot uw Kamermaziekrecen- sent) boven alle verdenking verhe ven is. Hij vond het ook bar inconsequent, dat beroepsaandui dingen als predikant, arts en nota ris (die in de wet op het weten schappelijk ondenvijs niet als officiële academische titels worden erkend) niet op de kandidatenlijs ten mogen worden vermeld. En dat terwijl Jan Gresshoff een gedicht over Arnhem besluit met de regels: „Dé dominee, de dokter, de nota risDrievoudig beeld van al wat wijs en waar is". De academici zijn, als we ons niet vergissen, in de Kamer ver in de meerderheid en de heer Voogd gin-g dan ook wel op een paar ge voelige tenen staan. Maar hij had naar ons gevoel gelijk: aan het on gebreidelde titels- en gradenfe- tisjisme dat in ons land hoogtij viert zou eindelijk eens een halt moeten worden toegeroepea, We nemen niet graag wat over vaa de Duitsers. In dit opzicht echter heb ben we hen niet alleen geïmiteerd, maar zelfs ver overtroffen. Hun ge-„Herr Doktor" valt in het niet bij de ziekelijke zorgvul digheid waarmee wij titels hebben bedacht en dagelijks hanteren voor allerlei niet-gepromoveerde acade mici De politdek is daar allerminst van verschoond gebleven. De mi nister-president „meester" Cals, de minister van economische zaken „doctorandus" Den Uyl, de minis ter van volkshuisvesting en bouw nijverheid „doctorandus" Bogaers, enfin, u hoort dat gedoe elke dag over de radio. Waarom niet gewoon de heer Den Uyl, de heer Bogaers? Dat gedoctorandus hebben ze heus niet nodig: het maakt hen kleiner dan ze zijn, het geeft ze iets „on afgestudeerds", wat niet past bij hun formaat. We praten toch ook niet over dr. Wilson, dr. Spaak, mr. Johnson Tekenend is het dat niemand in dit land zich gerust voelt als er eens een keer een niet-academisch- gevormde minister-president aan het bewind komt. Die worden dan ijlings tot ere-doctor gebombar deerd (Colijn, Drees) en men ver wacht van hen dat ze die titel ook gaan voeren. Het zal voor ons al tijd een ondoorgrondelijk mysterie blijven waarom iemand als Church ill met z'n zestien ere-doctoraten nooit die twee letters plus punt voor zijn naam heeft gezet, die wij als het eind van alle zaligheid be schouwen. Tekenend is ook, dat de grote massa de bijbehorende titels meestal wél, maar de voornamen van onze politieke kopstukken ge woonlijk niet kent .op enkele uit zonderingen na: Willem Drees, Joseph Luns- Nederlanders spreken over Konrad Adenauer. Ludwig Erhard, Charles de Gaulle, maar Jo Cals is er niet bij. Distantie is het toverwoord van de Nederland se samenleving. Mogen we nog even uw aandacht vragen voor een enkele „advertentie" uit het feestnummer, dat ,,De Volks krant" heeft uitgegeven ter gelegen- van z'n nieuwe gebouw in Amster- Norbert Schmelzer N.V. Heeft over andertralf Jaar nog plaats voor wat Jonge willige KVP- volksvertegenwoordlgerg Pet om af ie nemen voor de kar- Bril om mee te spelen als we zenuwachtig zijn Mond om dicht te houden Kin mag nooit naar voren gesto ken, dat kost stemmen Das om om te doen Schouders om onder het katholieke ideaal te zetten Knieën om door te zakken Tenen behoren lang te zijn. B(] schriftelijke aanmelding dienen riflecUntinHMM|M| lijke' moet voorzien zUn van het parochic- lireven cn door een R.K. gcestc- B ondertekende goedkeuring ter utc te zenden. Deze vertclarlrc

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7