Coopvaert Streven naar belangrijker rol van Veiligheidsraad nieuws Toenadering Bonn- Moskou lang zaam Breznjef breidde zijn macht uit Nieuwe Noorse regering Tien Nederlanders naar Kasjmir Gevechten opgelaaid Bonn wel voor plan-Spaak, Hallstein niet tkmë&taftiMta Willy Brandt is weer een illusie armer Slechte oogst in Sowjetunie Vertrouwen ontbreekt onder de Arabieren 7*i eea daafce h# STOP NTUGER IN .Giomiko. EEG stelt besluit reactie op het I voorstel V.S. over sinaasappelprijs uit ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1965 DOUWE EGBERTS Machtsstrijd Zachte geurige pijptabak MOSKOU De Russische re gering heeft voorzichtig gereageerd op de pogingen van Bonn om bete re betrekkingen met Rusland aan te knopen. De Westduitse staats secretaris van buitenlandse zaken, Karl Carstens, die in Moskou is, heeft reeds meegedeeld, dat zijn overleg met de Russische hoofdstad nuttig is geweest. Hij zou premier Kosygin namens bondskanselier Erhard voor een bezoek aan Bonn hebben uitgenodigd. Carstens had geen instructie om in Moskou te onderhandelen. Hij zou de stemming moeten peilen. Gezien de tegenwoordige verhouding tussen beide landen waren zijn peilingen be vredigend geweest. Carstens- geloofde, dat de Russen zelf langzaam het gelegde contact wilden „uitbouwen". (Van een correspondent) MOSKOU Breznjew heeft een zwakke plek in zijn positie kunnen herstellen door zij het wat ver laat een van de belangrijkste functies op zich te nemen, die de Sow- jet machtsstructuur kent en die sinds de val van Nikita Chroesjtsjef vakant gebleven was. Deze hoge post werd gecreëerd in 1956 door Chroesjtsjef zelf. Hij richtte toen het partijbureau van de Russische Republiek op om zijn greep op de partijmachine te verster ken en nam zelf de functie van voor zitter op zich. Zo kon hij meer recht streekse controle uitoefenen op de partij-administratie van de grootste en belangrijkste republiek in de U.S.S.R. Bij de machtsstrijd tussen de Sow- jet-leiders is het kunnen vertrouwen op en het naar zijn hand kunnen zet ten van gevestigde machtscentra al tijd een belangrijk punt in het voor deel van sommige Sowjet-leiders ge weest. Het gaf hun een voorsprong op de concurrentie. Waarschijnlijk van- wege het gebruik, dat Chroesjtsjef van deze post in de «trjjdomde macht a,ldfrt EEC.|a„den Zowel de Bondsrepubliek als de Sow jetunie zouden voelen voor een versterking van de culturele en han delsbanden. Maar vergeten mag niet worden, dat het grote struikelblok op weg naar betere betrekkingen, de kwestie-Berlijn, nog niet uit de weg is geruimd. Rusland blijft weigeren West-Berlijn op te nemen in eventu eel te vernieuwen of te sluiten ak koorden. De Indonesische communisten verstevigen hun machtspositie nog steeds. Enkele dagen geleden zwichtte president Soekarno voor hun eis, de anti-communistische IMoerba-partij te verbieden. Gisteren drongen zij aan op de vorming van een regering volgens het zgn. Nasakom-principe. Deze zou gebaseerd zijn op sa menwerking tussen nationalistische, godsdienstige en communistische bewegingen. Krijgen zij hun zin, dan zal hun rechtstreekse invloed op het beleid van Soekarno belangrijk groter worden. Een van de stokpaardjes van de communistische partij in Indonesië is de vorming van een volksmilitie. Soekarno reageerde totdusver met de vage toezegging, indien nodig arbeiders en boeren te zullen bewa penen. Het doel van de communisten is duidelijk: de volksmilitie is gericht tegen de onder anti-communistische leiding staande strijdkrachten. Als de invloed van het militaire apparaat is uitgeschakeld, staat niets meer een communistische machtsovername in de weg. Zolang zij daartoe niet gedwon gen worden, zullen de communisten niet openlijk in opstand komen. De tegemoetkomende houding van president Soekarno is voor hen een aanmoediging, op de ingeslagen weg voort te gaan. OSLO De 52-jarige Per Borten, landbouweconoom en lid van de Cen trumpartij, de partij van de boeren, zal de nieuwe Noorse, niet-socialisti- sche regering leiden. Na negen dagen van overleg werd Borten door de leiders van de vier niet-socialistische Noorse partijen als kandidaat-premier aangewezen. Borten, een rustige, weinig opvallende man van boerenafkomst, kwam als over winnaar uit de bus na langdurige bespre kingen. die volgens politieke waarnemers uitliepen op een krachtmeting tussen liberalen en agrariërs. Als lid van VN-commissie DEN HAAG Nederland, dat in de Veiligheidsraad met succes de resolutie heeft ingediend voor het bereiken van een wapenstil stand in Kasjmir, zal tien officieren leveren voor de VN-commissie, die er voor moet zorgen, dat de oorlog niet weer uitbreekt. Vier Neder landse officieren, die reeds lid wa ren van de VN-commissie voor het bewaren van de vrede tussen Israël en Jordanië, zijn reeds naar Kasj mir vertrokken. De commissie, die tussen India en Pakistan zal opereren heet de United nations India Pakistan Ob- serbers Mission. De afkorting is Unipom. Hoofd van deze commis sie is de Canadese generaal Bruce McDonald. BONN De Westduitse regering gaat ermee akkoord, dat Frankrijk en n0vember I Toen i ministers van maakte en in overeenstemming met de bijeenkomst v.„ hernieuwde nadruk die er op het bujten|andse aaken aobder de EEG- collectieve leiderschap gelegd werd. commissie he, ov„, hervatten, nam Breznjef, toen hij na Chioesj- tsjef's val eerste secretaris van de communistische partij werd, niet ook kan onmiddellijk aan het werk gaan. Want gisteravond was het al mis in het gebied van Boerki, ongeveer 25 km ten zuidoosten van de Pakistaanse stad Lahore. Er brak een fel artillëriéduel' üït. Beide partijen beschuldigden elkaar ervan begonnen te zijn. Ook in het Lipa-dal in Pa- kistaans Kasjmir zou weer gevochten zijn. India en Pakistan hebben in middels een klacht bij de VN-com- missie ingediend. De toestand aan de gehele grens blijft zeer gespannen. Dat is eveneens het geval aan de grens tussen India en Rood-China. Gisteren ontving de Inische regering een nota, waarin werd geëist de Chi nese grensbewoners uit de Himalaya terug te sturen. Ook wordt India in deze nota gevraagd een einde te ma ken aan de provocaties in het grens gebied. De Chinese nota is het antwoord op een Indische nota van 21 september, waarin India ontkent militaire instal laties bij de grens tussen China en Sikkim ontmanteld te hebben. In een nota van China wordt echter volge houden. dat dit wel is gebeurd en dat de Indiërs naar Sikkim zijn gevlucht. Voor het eerst sinds het uitbreken van het oorlogsgeweld tussen India en Pakistan enkele weken geleden heeft de burgerluchtvaart weer ge bruik gemaakt van de luchthaven van Karachi. Een toestel van de Indone sische luchtvaartmaatschappij Garu- da dat gisteravond uit Djakarta ver trok heeft op weg naar Nederland een tussenlanding gemaakt op Pakistaans grondgebied. De Indonesische lucht vaartmaatschappij heeft hiertoe be sloten omdat de Indische regering Indonesië de landingsrechten in Bom bay heeft geweigerd naar aanleiding van de felle anti-Indische demonstra- Djakarta 15 dagen geleden, erd de ambassade van India «oww» De deze week geopende twintig ste Algemene Vergadering van de Ver. Naties wordt gekenmerkt door het streven, de Veiligheidsraad op nieuw de belangrijke rol foe te bedelen, die hij aanvankelijk heeft gespeeld. Een van de redenen daarvan is het feit, dat de enorme uitbreiding van de omvang van de VN-Assemblee, die in de afgelopen jaren heeft plaatsgehad, dit „appa raat" onhandelbaar heeft gemaakt. Een ander zeer belangrijk motief is de groeiende bereidheid van de Sowjetunie een positieve bijdrage te leveren tot het handhaven van de wereldvrede. De houding van Moskou in het conflict tussen India en Pakistan zou daar een nieuw bewijs van zijn. De welwillendheid van de Rus sen houdt ongetwijfeld verband met het oorlogszuchtige optreden van de Chinese communisten in Zuidoost-Azië. Enerzijds ziet men in Moskou niet gaarne, dat de Chinese communisten hun macht in Azië langzaam maar zeker uitbrei den. De Russische leiders hadden er dus belang bij, dat zo spoedig mogelijk een eind zou worden ge maakt aan de strijd tussen India en Pakistan. Bovendien hebben zij niets te winnen bij een communis tische zege in Zuid-Vietnam en Laos. Alleen China zou daarmee gebaat zijn. De Russen moeten echter ook oppassen, dat zij niet van samenwerking met de Ver enigde Staten worden beschuldigd. Daar tegenover staat weer, dat zij zich niet door de Chinezen in een - kernoorlog met de Ver. Staten moeten laten slepen. De Arabische eenheid is nog altijd schijn, vaak schone schijn. Zo ook op deze nogal wazige, maar toch sfeervolle foto, waarop men presi dent Nasser van Egypte (links) ziet met koning Hassan van Ma rokko. De laatste trad op als gast heer van de Arabische topconfe rentie te Casablanca. De kwestie China zal spoedig de genaderd, aandacht van de VN-Assemblee het geval opeisen. Een agendapunt is de ver- tegen Meer dan andere jaren was. zullen het voor en toelating van Peking vraag, of dit jaar een meerderheid veilde betekenis zijn. dat toelating van tweederden voor toelating van van China nu de geest van samen- de vertegenwoordigers van het ro- werking, die over de Veiligheids- de regime in Peking zal stemmen, raad vaardig is_geworden, grondig het geval zal zijn. Vele leden van de Ver. Naties zullen slechts hun medewerking verlenen, als vast staat, dat Formosa, waar het natio- nalistische Chinese bewind van ge neraal Tsjang Kai Sjek zetelt, tege lijkertijd als gewoon lid van de volkerenorganisatie wordt toegela ten. Daar komt nog bij, dat toela ting nu gezien zou kunnen worden als een premie op de agressieve houding van Peking. Dit blijft van jaar tot jaar een moeilijk probleem. Er is alles voor te zeggen, een regime, dat zo'n enorme invloed in Azië uitoefent, bij het werk van de organisatie der Ver. Naties te betrekken. Ook voor Nederland, dat zich totdusver van stemming heeft onthouden, is dit een moeilijke zaak. Er is reden om aan te nemen, dat het Neder landse standpunt pas definitief zal worden bepaald, als het ogenblik van de stemming heel dicht is Ook de Zuidafrikaanse apa»-t- heidskwestie zal weer ter sprakt komen. Hierbij zal blijken hoe moeilijk het is, middelen te vinden om de regering van dr. Verwoerd te dwingen, haar beleid te wijzi gen. Sancties kunnen alleen wor den toegepast, als er sprake is van een bedreiging van de wereldvre de. Bovendien is reeds gebleken, dat eventuele sancties geen effect zouden sorteren. Dat was overigens ook al het geval, toen de Volken bond in de dertiger jaren sancties tegen Italië (Abessinië) uitvaar digde. Engeland en de Ver. Staten hebben al laten weten, dat zij er niet aan zullen meedoen. Van een wezenlijke uitwerking op de Zuid afrikaanse economie kan dan ook geen sprake zijn. Initiatieven zul len dan ook in het humanitaire vlak moeten liggen. Amintore Fanfani. de Italiaanse (chr.-dem.) minister van buiten landse zaken, is voorzitter gewor den van de Algemene vergadering van de Ver. Naties. Het zal voor hem een groot ogenblik zijn, als de paus begin oktober een eendaags bezoek aan de volkerenorganisatie brengt. Het is Willy Brandt niet gelukt, de socialisten naar de overwinning te voeren, die hen aan de macht zou moeten brengen. De SPD boek te wel een behoorlijke winst. Die was als gevolg van het enorme eens met een „i succes van kanselier Erhard echter komen. niet voldoende om de partij van Brandt in het regeringskasteel te brengen. De Berlijnse burgemees- in te merking, al was het alleen maar vanwege zijn puur communistische verleden. Bovendien zal men zich in de SPD ook wel gerealiseerd hebben, dat de partij nu eindelijk gezicht" moet de top van de SPD illusie armer is de Hamburgse senator Helmut leworden Schmidt, een 47-jarige politicus, die door zijn tegenstanders Nog voordat de besprekingen „Schmidt-Schnauze" wordt Brandt laten weten, dat hij niet op nieuw beschikbaar zal zijn als kanselierskandidaat (in 1969) en dat hij ook geen zitting zal nemen in de Westduitse Bondsdag. Hij geeft er de voorkeur aan, burge meester van Berlijn te blijven. Nu heeft gedaan om op president John F. Kennedy te lijken, is voorstander van een krachtige Bondsweer met een conventionele bewapening. In de Tweede Wereldoorlog was hij artillerie-officier. Hij was de eer ste Westduitse politicus, die tot de ligt het voor de hand dat Brandt legerreserve toetrad. Schmidt is de oordvoerder van de SPD in de- de leiding van de SPD fensie-aangelegenheden. Hij is te- hem onomwonden te vens een bekend Hamburgs orga- het wel anders zou hebben gewild. Maar heeft verstaan gegeven, dat hij maar nist. beter naar Berlijn kan terugkeren. Nu Brandt van het boridsrepubli- keinse toneel is verdwenen rijst de vraag, wie zijn plaats zal moeten innemen. Voor de verkiezingen van zondag jl. leek Fritz Erler, de deskundige voor buitenlandse aan gelegenheden, de kroonprins van de SPD te zijn. Erler heeft zondag echter een heel slechte beurt ge maakt, toen hij in zijn kiesdistrict door een christendemocraat werd verslagen. Pas bij de „herkansing" kreeg hij een zetel in de Bondsdag. Ook Herbert Wehner komt als kanselierskandidaat niet in aan- het partij- Breznjef's benoeming tot voorzitter van het partijbureau is niet officieel bekend gemaakt, maar hij is in zijn nieuwe functie ontmaskerd dankzij de verschijning in Moskou van het nieu we jaarboek van de Sowjet Encyclo pedie. Deze heimelijke „bekendma king" van een van de belangrijkste politieke benoemingen in de Sowjet unie suggereert, dat het succes van Breznjew werd bereikt dankzij een overeenkomst de benoeming als zijn de een vergroting van macht niet te publiceren. MOSKOU De leider van de commu nistische partij in de Sowjetunie, Brezjnef, heeft toegegeven dat de op brengsten van de graanoogst bij de geplande noeveelheden ten achter blijven. Westerse deskundigen hebben voor speld dat de oogst dit jaar ongeveer 6C miljoen ton tarwe zal bedragen, ongeveer 14 miljoen ton minder dan vorig jaar. De, Sowjet-regering heeft reeds verschillende miljoenen ,on tarwe in het westen aan gekocht. en zal mogelijk nog meer moe ten kopen om de verplichtingen in het binnenland en in Oost-Europa te kunnen dekken. Volgens Brezjnef werkt de communisti-1 sche partij nu aan middelen ter verbete ring van de industriële leiding, een j betere planning en een grotere rol voor economische stimulansen. Men verwacht dat deze kwesties de belangrijkste discus-1 siepunten zullen vormen op de voltallige] vergadering van het centrale comité 1 J# pari'' week z geplunderd. Frans vice-consul Vietnam ontvoerd Pleikoe en Kontoem ontvoerd, aldus een mededeling van de Zuid- vietnamese politie. Hij was met een vliegtuig naar Pleikoe gereisd en vandaar per auto naar Kontoem. Tijdens deze rit werd de auto door vijf gewapende mannen aangehouden. Van de inzittenden werd alleen de Fransman naar het oerwoud meegenomen. Bonn juichte het voorstel van de Belgische minister van buitenlandse zaken, Spaak, toe. Volgens de West duitse regeringswoordvoerder is een bijeenkomst van de ministerraad zon der de commissie niet in strijd met de verdragen van Rome. In kringen van de EEG-commissie blijkt men zeer gereserveerd te staan tegenover het plan-Spaak. Zelfs zon der officieel op de hoogte te zijn van alle bijzonderheden van het plan, verklaarde men in EEG-kringen in Brussel dat het duidelijk is dat de commissie zich alleen maar met grote reserve tegenover deze plannen kan opstellen. De Arabische eenheid blijft nog lijkt, zonder in oorlog te geraken. een delicate zaak. Terwijl presi- Een gewapend conflict acht men dent Aref van Irak zich in Casa- voorlopig niet wenselijk. Wel zou blanca (Marokko) bevond evenals president Nasser van Egypte en anderen deel te nemen aan de Arabische topconferentie, probeer den aanhangers van Nasser in Bagdad de macht aan zich te trek ken. Een broer van Aref kreeg er op tijd lucht van, greep in en liet de samenzweerders op een vlieg tuig naar Cairo zetten. Dit typeert de betekenis van deze topconferentie. De een kan de "an der niet vertrouwen, maar men moet de schijn nu eenmaal ophou- de Arabische wereld zich op het ergste moeten voorbereiden. Een akkoord hierover zou vergemakke lijkt kunnen worden door verbete ring van de onderlinge betrekkin gen. In Egyptische militaire kringen zou men er van overtuigd zijn geraakt, dat de Arabische strijd- Willy Brandt heeft afscheid geno- krachten pas na vier jaar van men van de „grote politiek". Hij intensieve voorbereidingen hun taak met succes zouden kunnen volbrengen. Men realiseert zich ech ter tevens, dat Israël zich even den. Niet alle Arabische leiders goed als Egypte binnen enkele jaren I kunnen de moed opbrengen, voor met kernwapens kan uitrusten. Het ren, als wel het voorkomen de eer te bedanken, zoals president evenwicht van de terreur (zoals Le Israëlische agressie tegen de Ara- Monde deze nieuwe situatie bische wereld, noemt) zou dan ook in het Mid- ernietiging van Israël te propage- Habib Bourguiba van Tunesië heeft gedaan. En het enige, Palestina kan worden verwezen- dan ook een neiging, niet zozeer de Met deze problemen zat men in Casablanca. Ze maakten de oplos sing van de onderlinge moeilijkhe den niet eenvoudiger I Amerikaanse geleerden geloven, dat zij over vijftien tot twintig jaar een elektronisch brein ontwikkeld hebben met een intelligentie-quotiënt van 120, dat op een aan tal gebieden in staat zal zijn scheppend te den ken. Een robot dus. die zich niet meer hoeft te beperken tot het uitvoe ren van menselijke or ders, maar ook zelf „ideeën" heeft. George Philips, president-direc teur van een bureau van bedrijfsconsulenten dat eigendom is van het Technologisch Instituut van Illinois, maakte dit bekend. Hij zei „De mens kan zijn voorsprong op de robots behouden, indien hij goed leert te niksen. Wij zullen onze gehele opvatting van een goed mens moeten laten varen en ons los moeten maken van de puriteinse opvatting, dat een goed mens iemand is, die hard werkt. Wij zullen tegen onszelf moeten zeggenje hoeft niet hard te werken. In plaats van de hardste werker zal waarschijnlijk de beste mens zijn, hij die maar wat zit en denkt, maar dan crea tief denkt en over alles nadenkt. Alleen maar denken zal een grotere bijdrage vormen aan het geluk van de mensheid dan bruggen bouwen". I Oudheidkundigen in Ro me proberen het raadsel op te lossen van een om helzing die 2.600 jaar heeft geduurd. In een grafkelder van de Etrus- ken in Trevignano (bij het meer van Bracciano ten noorden van Rome) werden de skeletten van een man en vrouw in tedere omhelzing gevon den. Resten van de kle ding bevonden zich nog op hun beenderen. De oudheidkundigen hebben nog niet kunnen zeggen, of ze gelijktijdig gestor ven zijn of dat ze na hun dood verenigd werden. De tombe is van een rijke familie. Er zijn vele kamers. Zelfs de bedien den en de huisdieren werden erin begraven. Er is fraai bewerkt goud. brons, keramiek en huis houdelijk gereedschap gevonden in ongeschon den staat. De ontdekkers werden geboeid door zeer fraaie muurschilde ringen. Over de Etrus- ken, die een hoogstaande beschaving hadden, is weinig bekend. Men heeft de lettertekens van hun taal nog nooit kun nen ontcijferen. Hun goudwerk wordt be schouwd als het mooiste van oud-Europa. Ze leer den de Romeinen bou wen en produceerden de eerste wijn van Italië. NEW YORK De Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken, Andrej Gromiko, heeft gisteren niet gereageerd op het voorstel van de Amerikaanse vertegenwoordiger Goldberg, al het kernmateriaal t vernietigen. Wel stelde hij voor in het midden va: het volgend jaar bijvoorbeeld in Genèv een internationale ontwapeningsconferen tie te houden, waaraan alle staten ook niet-leden van de VN zoals China zouden kunnen deelnemen. ._vens stelde hij een verdrag voor, waarbij kernmogendheden zoals de VS op geen enkele wijze wapens mogen overdragen aan niet-kernmogendheden zoals Duitsland. De niet-kernmogend- heden zouden zich moeten verplichten geen kernwapens te maken en zich er nooit mee in te laten. BRUSSEL De EEG heeft eer beslissing over een hogere bescher ming van de Italiaanse sinaasappel- produktic tegen het citrusfruit van buiten de gemeenschap een week uit gesteld. Met uitzondering van Italië bleken in het beheerscomité van de „Zes" alle landen tegen een zodanige be schérming te zijn, omdat daardoor niet alleen de prijs van sinaasappelen de komende winter aanzienlijk zou gaan stijgen, maar bovendien moei lijkheden zouden ontstaan met naar de EEG exporterende landen zoals Spanje, Israël, Marokko en Tunesië. Ook de Europese commissie was voorstander van het uitstellen van beslissing om een ieder de tijd te bieden de kwestie nog eens nader te bestuderen. Berichten over een hogere referen- tieprijs voor sinaasappelen in de „Zes", waardoor de invoer uit „derde landen" met een extraheffing zou worden belast, hebben niet alleen Spaanse en Israëlische protesten uit gelokt, maar ook van consumenten en handelarenorganisaties. De hogere referentieprijs wordt geëist door Italië om daardoor gemakkelijker te kunnen concurreren met andere sinaasappelen. De rege ring in Rome steunt zich daarbij op een toezegging van zijn vijf EEG- partners in december vorig jaar. De vergadering van het beheersco mité werd ondanks de Franse boycott van de Europese instellingen ook door Franse ambtenaren bijgewoond. Groot-Brittannië heeft besloten het eiland Mauritius in de Indische Oceaan onafhankelijkheid te ver lenen. De regelingen hiervoor zullen eind 1966 rond zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5