Weekagenda Drie-oktober-optocht wordt drie-en-een-halve km lang „Amphis had succes met dolle situaties Aquarellen en grafiek in de Lakenhal Commentaar NIETTE T.EIDSE COURANT ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1965 Spaanse Degen voor alle taptoegroepen LEIDEN ,,3 oktober" wordt op vrijdag 1 en zaterdag 2 oktober ge vierd. Het feestprogramma komt in grote trekken overeen met dat van vorige jaren. De optocht is reclame maar wordt toch met alle mogelijke zorgen voorbereid en omringd, zodat de tienduizenden langs zijn route een spectaculaire show te zien zullen krijgen. Zaterdac Rapenburg 10: 8 u.: sociëteitsavond Het Roefje. Antonius-clubhuis, 8 u.: feestavond S.R.O. Herv. jeugdgebouw In den Mor iaën. Hoogl. Kerkgracht 44. 8 u.: openings bal zaterdagavond-sociëteit. Oude Vest 13. 8 u.: C.J.V. De Valk. feestelijke 3-oktoberherdenking echte kermis. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Haagsche Komedie met ..De vervolging van en de moord op Jean Paul Mara". Den Burcht. 8 u.: feestavond accordeon ver. Jong Con Brio, Vivace en Accordia- na's, o.l.v. Joop Lancel. Zondag Rijksmuseum voor Volkenkunde. 3 uur: films „How to build an igloo" en ,,An- gotee". Toelichting van dr. A. C. van der Leeden. Jeugdcentrum Rehoboth: weekeinde soc. De Spil in De Schulp te Noordtwijk. Maandag De Doelen, 8 uur: foto-amateurs, J. Hofman over moderne opvattingen in de fotografie. Zomerzorg, Stationsweg 35, 3 uur: kynologenver. Rijnland, de voeding van de hond. Dinsdag Foyer Gehoorzaal, 8 uur: K. en O-, dr. G. van Wengen over de Antillen, met kleurenfilm en muziek. Breestraat 19, 7 uur: spreekuur Chr. Emigratiecenïrale. 'i Stadhuis, 7 uur: zitting Bouwfonds i Ned. Gemeenten. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 u Nieuw Rott. Toneel met ,,Op blote voe- 1 ten in het park". Gehoorzaal, 8 u.: jaarverg. afd Leiden K.N.V.B. Den Haag, Diligenltda, 8.15 uur: Nieuwe Komedie met „De gevierde liefde". 1 Scheveningen, Kurhaus-Paviljoen, 8.15 uur: Potasoh en Perlemoer. Woensdag Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 uur: avond gebed. i Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 u. i Ned. Comedie met ,,Niet als bewijs toe- i gelaten". Den Haag, Diligentia, 8.15 uur: Nieuwe Komedie met „De gevierde liefde". Den Haag, aula gemeentemuseum, 1 8.15 uur: concert Willem Noske, viool, Hans Schouwman, klavecimbel, Germai- ne Stordiau, sopraan en het Gaffino- kwartet. Scheveningen, Kurhaus-Paviljoen, 8.15 uur: Potasch en Perlemoer. Donderdag Gehoorzaal. 9.30 voorm.: inspectiedag lager onderwijs Alphen. Fruinlaan 15. 12 uur: huldiging dr. ir. A. M. van Deventer, t.g.v. 25-Jarig le raarschap sted. gymnasium. Pieterskerk, 8.15 uur: orgelconcert Jiri Ropek. Zaal bij Zuiderkerk, 8 uur: Oecume nische Raad, prof. dr. H. Berkhof over de óeoumene en de prediking. Schelpenkade 6. 8 uur: afd. Leiden Kon. Ned. Natuurhist. Ver., dia-avond. i Breestraat 19, 8 uur: spreekbeurt ds. J. A. Sminto. i| Katwijk aan Zee, Triumfatorkerk, 8 u.: concert Jan Welmers, orgel en Aafje Heyrtis, zang. Den Haag, Diligentia, 8.15 uur: Nieuwe Komedie met „De gevierde liefde" Scheveningen: Kurhaus-Paviljoen. 8.15 uur: Potasch en Perlemoer. Zaterdag 3 oktober Herv. jeugdhuis In den Mo- riaen, Hoogl- Kerkgracht 44: 3- oktober-eethuis. 7 uur: reveille Stadhuisplein. 7.309.30 uur: uitdeling ha ring en brood in Waag. 8 uur: koraalmuziek -Van der Werfpark. 8.15 uur: poppenspel L. Mors- WegP. C. Hooftlaan. 9 uur: poppenspel P. Both-' 9.45 uur: poppenspel Zeeman laan. 10.30 uur: poppenspel BevrU- dingaplein. 8—30 uur: show K. en G. op Kaasmarkt. 8.45 uur: steltlopers van Na men op Pieterskerkhof. 9.10 uur: straatartiesten Pie terskerkhof. 9.40 uur: steltlopers van Na men op Pieterskerkhof. 924 uur: Lunapark Schut tersveld. 9.30 uur: militaire parade (Breestraat). 1012 uur: tentoonstelling Lakenhal. 10-30 uur: kerkdienst Pieters kerk (ds. A. J. Lamping). 10.30 uur: kerkdienst Geref. Gem. Nieuwe Rijn (ds- G. v. d. Noort van Capelle a. d. IJssel). 13.00 uur: reclame-optocht, „Sprookjes van deze tijd". 20.00 uur: cabaretvoorstelling in Gehoorzaal. 23.00 uur: vuurwerk Schut tersveld- De TAPTOE is volgende week vrij dag om half acht. De heer H. de Wil de deelde ons op een persconferentie mee. dat de deelneming telkenjare gro ter wordt. Opdat alle groepen in de taptoe een reële kans krijgen de Spaanse Degen (wisselprijs) voor één jaar in bezit te hebben, wordt elk jaar slechts één categorie der deelnemers beoordeeld, zo heeft het bestuur van de vereniging besloten. it jaar is de categorie scholen aan de beurt. In 1966 de padvinderij, in 1967 de sportverenigingen (met uit zondering van de gymnastiek), in 1968 de speeltuinen, in 1969 de gymnastiek verenigingen en in 1970 de muziek korpsen. Het LUNAPARK op het Schutter veld is vrijdagavond en zaterdag de gehele dag geopend Er komen over de 100 inrichtingen, waaronder twee reu zenraderen en een achtbaan. De feestdag begint om 7 uur met de REVEILLE door de Politiemuziek. Voor de uitdeling van HARING WITTEBROOD in de Waag zijn weer twee uren uitgetrokken, half 8 tot half 10. Er worden 7766 personen verwacht. Dat zijn er 1200 meer dan vorig jaar. Het bestuur is daarover bijzonder te vreden. want dit is geen bedéling. Be steld zijn 8600 broden en 13.665 harin gen. De KORAALMUZIEK om 8 uur in het Van der Werfpark, voor de tiende keer o.l.v. Herman Stenz. Er worden weer ongeveer 500 zangers verwacht. De repetities zijn maandag en woens dag 8 u. in het Waaggebouw. POPPENSPEL is er 's morgens op vier plaatsen: 8.15 u. L. Morsweg hoek P. C. Hooftlaan, 9 u. rolschaatsenbaan P. Bothstraat, 9.45 u. Zeemanlaan, 10.30 u. Bevrijdingsplein. Jaarmarkt K. en G. verzorgt om half 9 op de Kaasmarkt een grote NON-STOP SHOW, die zonder onderbreking drie kwartier zal duren. Dit is een première Op het Pieterskerkplein wordt van 8.45 tot 10.15 uur een JAARMARKT gehouden met de steltlopers van het Belgische Namen in de pauze een de monstratie van vuurvreters en boeien- koningen. Het steltloperstoernooi is een folkloristisch gebruik in Namen, een soorts teekspel, al heel oud, want Zoekt u moderne oi Klassieke modellen gouden verlovingsringen Constant - Love - Anjer - Desiree Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten en zonder kostenverhoging. Altijd voordelig. de gehele dag gesloten. een oorkonde uit 1411 maakt er al mel ding van. De MILITAIRE PARADE met de- filé is weer om half 10 op de Bree straat. Eenheden van zee-, land. en luchtmacht nemen eraan deel, bene vens een detachement van Pro Patria. Van 10 tot 12 uur is De Lakenhal open tot bezichtiging van een TEN TOONSTELLING van voorwerpen, die betrekking hebben op Leidens belei en ontzet. De KERKDIENST in de Pieterskerk, half 11. wordt ditmaal geleid door dé Herv. jeugdpredikant, ds. A J. Lam ping. Vrijdag Om half 8: taptoe 3 oktober. Schuttersveld, 8 tot 12 uur nam.: napark 3 oktober. Den Haag, Diligentia. 8.15 uur: Nieuwe Komedie met „De gevierde liefde". ScheveningenKurhaus-Paviljoen. 8.15 ar: Potasch en Perlemoer. Zaterdag Den Haag. Diligentia, 2.15 uur: neelgroep Arena met „Dagez< Den Haag, Diligentia. 8.15 uur: Ni< Komedie met „De gevierde liefde". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 Haagsche Comedie met „De vervolging an en de moord op Jean Paul - Marat". Den Haag, St. Jacobuskerk, Parkstraat, 15 uur: orgelconcert R. Ratoier, N. Hooven en J. Sohmitz. Scheveningen, Op Gouden Wieken, 15 uur: Caroline Kaart, sopraan, m Peter Kellenbach. piano. Scheveningen. Kurhaus-Paviljoen, 8.15 ar: Potasch en Perlemoer. Films Camera (2 en 7.30 uur): Oorlog en Vrede (14 jaar). Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): La Pupa, :n meisje van plezier (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Ik was :n mannelijke sexbom (18 jaar); woens dag: 0815, derde deel. Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Zij waren naakt en moesten sterven (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Moord aan boord (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Geen service bij de secret service (14 jaar) Doktersdienst Dokter Verhoef, Zoeterwoudsesingel tel. 32505; dokter Sastrowijoto, Tos- caninilaan 18. tel. 34779; dokter Lange- zaal, Witte Singel 30. tel. 24855; dokter De Jong. Hoge Rijndijk 15. tel. 32377; dokter Mastenbroek. Houtlaan 27, tel. 53156. Bij geen gehoor: vijfmaal 2. Apotheken Tot Hulp der Mensheid, Hooigracht 48. e) 21060. Zaterdagmorgen van 8 tot 12 u jok apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24K07, open. Zaterdagmorgen van 8 tot zijn apotheken OEGSTGEEST en VOORSCHOTEN eveneens open. apo theek LEIDERDORP niet. De dienst van de apotheek LEIDERDORP wordt tot vnjdag 1 okt. waargenomen door de apotheek Tot Hulp der Mensheid. De apotheken OEGSTGEEST en VOOR SCHOTEN zijn geopend Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling van werk in leden van de Hollandse Aquarellis- tenkring en van de vereniging „De Gra fische", Aquarel-Aquaforte", van 25 sept. tot 1 november. Wassenaar, kunstzaal Heuff, Haflaan 7: tentoonstelling van aquarellen van Maarten Kemper en unica van Leerdam, i met 14 oktober, dag. van 105 u„ ook vrijdagavond van 810 uur, zondag alleen na afspraak. Aan de drie en een halve kilometer lange RECLAME-OPTOCHT, die om 1 uur begint, heeft men de titel ..Sprookjes van deze tijd" meegegeven. Er zullen ook enkele muziekkorpsen van buiten meelopen, zoals de volle dige. harmonie van de Shell en een gcrenomeerd korps uit Den Bosch. Ook de Gouden Koets wordt van stal gehaald. De zeer lange stoet bestaat uit auto's, koetsen, caravans, praalwagens en nog veel meer. De ruiters blijven niet achterwege: ze komen met hun vijfenzestigen. In de Stadsgehoorzaal wordt om 8 uur een FEESTVOORSTELLING (ca- QP LEIDENS grote feestdag krijgen ongeveer negenhon- 5 derd bewoners en verpleegden I in bejaarden-, rust- en verpleeg- tehuizen een feestgave van het bestuur der Drie-October-ve niging- Deze zal door de dames der bestuursleden worden uitge- reikt. De waardering die deze geste overal ontmoet, stimuleer- 5 de het bestuur er dit jaar uitbreiding aan te geven. baret) gegeven. „Spaanse peper in Leidse Hutspot" is de titel van het programma. Het avondfeest op het Schuttersveld bevat een HOSCONCERT door de boe- renkapel. Excelsior uit Wassenaar. Om 11 uur ten slotte het VUUR WERK, groot en schitterend als altijd. LEIDEN De christelijke toneelgroep „Amphis" is een jonge vereni ging. Opgericht met de bedoeling de sluitingsavonden van de Gerefor meerde jeugdverenigingen te verzorgen, werkt men sinds 1963 als zelf standige toneelgroep. Men geeft dus avonden voor eigen risico. Dat maakt de keuze van een stuk niet gemakkelijker. Men moet op de financiën be dacht zijn Met ,.'n Zeeman ging passagieren", geschreven door Koos Beswino, heeft men gisteravond in de BurcMzaal in ieder geval veel succes behaald. Niets is voor Beswino te doL Alles wordt door elkaar gehaald tot grote hilari teit van het publiek. Toch zouden we ook onze jonge groepen aan willen raden: zoek eens iets beters. Beter van taal en inhoud. We bedoelen geen kunstwerk, maar een gewoon leuk ding, zonder gewildheid. Dat speelt veel prettiger en ook gemakkelijker omdat men beter te realiseren tekst heeft. Wat spel en spelers betreft, wa toch nog wel veel aardigs. Het beste was Joop Stafleu in zijn rol van de passagierende zeeman. De rol werd LEIDEN In De Lakenhal is gisteren een tentoonstelling geopend van werk door leden van de Hollandse aquarellistenkring en van de vereni ging „De Grafische", die een veelzijdig beeld geeft van hetgeen op deze gebieden van de picturale kunst gaande is. Er blijkt uit, dat de moeilijke kunst van het aquarel nog zoveel kundige beoefenaars telt. De bij uitstek Hollandse sfeer van het gezeefde, wat gesluierde licht komt in de trans parantie van de waterverftekening prachtig tot uitdrukking en geeft haar een lichtvoetigheid, die vooral in de uitbeelding van het landschap weldadig aandoet. Dat neemt niet weg, dat in deze )rm van schilderkunst het eigen handschrift van de kunstenaar voel en zichtbaar blijft, verschillend in toets en penseelvoering en daardoor variabel. Men ziet de weidse landschappen van Bob Buys en de zware tonen van Otto de Kat en Theodoor Heynis. De trans parante haven- en zeegezichten van Jacob Kuyper en de prenten van Rudi Bierman. De zwaar gelijnde contouren van Karei Andrea en de subtiele lijn van de Haarlemmer Poppe Damave. De stadsgezichten van Han Engelman en van Dirk van Guliik. Een prachtig blad is „cellist" van Dora Eser, zo sterk in tegenstelling bv. met „Oude Vrouw" van Henk Pan der. Broeiend en zwaar van kleur zijn de prachtige landschappen „Spanje" van Jan van Heel. Gevoelig geschil derd is „Zittend figuur" van B. Wes- Correspondentschap De Kaag De -redactie van ons blad heeft tot correspondente in De Kaag benoemd mejuffrouw S. Verhoog, Julianalaan la aldaar. Zij gaat de plaatselijke be richtgeving verzorgen. Wij verzoeken allen die Kaags nieuws voor ons blad hebben, zich met haar in verbinding te stellen. tendorp Osieck, waarnaast H. Roy- aards treft door een mooi jongenspor tret. R. de Bruyn Ouboter schilderde fraaie bloemstillevens. Zomers is „Bou- ketje in blauw glas", wat statisch, maar mooi van kleur is „Blauwe fles met lelies". De grafiek is rijk vertegenwoordigd in velerlei steil, techniek en opvatting. Om enkele te noemen: het strakke „Gospelsingers" van Cor Basart, Jeanne Bieruma Oosting exposeerde naast een wat vlakke „Uilen in de sneeuw" een mooie prent „Visjes met cotroen", M. S. Escher zond drie bla den met de van hem bekende mathe matische onderwerpen in, wel origi neel en vindingrijk, maar altijd wat krampachtig en weinig boeiend. Huub Gerritsen exposeert een sterk zelfportret en het fascinerende „Ge mummificeerd hoofd". Vier prenten, waarvan twee van het Gilgamesj-epos, zond H. van Kruiningen in, die vorig jaar de grafiekprijs verwierf. Dick van Luyn heeft in „Boomgaard in de win ter" prachtig de sfeer getroffen. Alles bij elkaar echter geeft deze tentoonstelling, van Nederlandse gra fiek een goed beeld van de huidige stand van zaken. Bij de opening, die tot 1 november duurt, hielden twee exposanten, nl. Pam Rue ter en Bob Buys korte inleidingen. Wpr. prima getypeerd en goed uitgewerkt Ook andere „gewone" mensen kwa men behoorlijk over het voetlicht, zo als het dienstmeisje van Anneke va: de Krieke. Len ie, gespeeld door In a Jongbloed-van Ast: één van de hoofd rollen. die van Ferry Moerhaven. in goede handen bij Jaap van Ek en ook Phiep v. d. Ven als huisknecht had goede ogenblikken. Versehcidenen moesten echter een rol spelen die zij wat uitbeelding be treft niet aan konden, zoals de freule en de oudere-heren-rollen. Joop Staf leu vonden we als speler meer ge slaagd dan als regisseur. A. C. Bouwman GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatie» OPENING BRUGGEN Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis! dat de van gemeentewege bediende bruggen op zaterdag 2 oktober 1965 uitsluitend tl 10 uur en tussen 17 en 20 uur het scheepvaartverkeer geopend zullen worden. Voorts dient op vrijdag 1 oktober 1965 des avonds na 18 uur met enige stagnatie inzake het openen der bruggen rekening te worden gehouden. VERZETTING WARENMARKT IN VERBAND MET DE 3-OKTOBER- VIERING Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de warenmarkt in plaats van op zaterdag 2 oktober 1965, zal worden gehouden op vrijdag 1 oktober 1965, zulks tot 17 uur en met dien verstande, dat de kramen dan zullen worden geplaatst op de Hoogstraat, de Visbrug, de Koornbeurs en de Nieuwe Rijn, tussen Visbrug en Karnemelksbrug (zgn. woensdagse marktopstelling). OPENSTELLING STEDELIJK MUSEUM „DE LAKENHAL" OP 2 OKT. 1965 Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat het Stedelijk Museum „de Lakenhal" op za terdag 2 oktober a.s. van 10 tot 12 uur v.m. geopend zal zijn. ONTHEFFING SLUITINGSUUR WINKELS IN VERBAND MET DE 3-OKTOBERVIERING Burgemeester en Wethouder van Lei den brengen ter openbare kennis, dat op vrijdag 1 en zaterdag 2 oktober 1965 tot 24 uur winkels voor het publiek geopend mogen zijn en in de uitoefening van markthandel, straathandel en handel te water, waren te koop mogen worden aan geboden of mogen worden verkocht. LEIDEN Volgende week vrij dag zal de (op grond van brand voorschriften) naar buiten open gaande voordeur van de kosterij der Evangelisch Lutherse Ge meente, Middelweg 36, vele ke ren open- en dichtgaa/n. Daar be hoeft niemand aan te twijfelen, want koster G. M. Seugling (69) en zijn even oude echtgenote, me vrouw J. Seugling-Oostveen een zuster van de vitale Leidse tippelaar hebben zich een on gekende sympathie verworven in Leiden. En aangezien de heer Seugling op 1 oktober precies 40 jaar koster is, lijkt me dat voor zijn vele vrienden en bekenden wel een gepaste gelegenheid hem en zijn vrouw vrijdag de hand te gaan drukken. Zonda-g daarop, 4 oktober dus, komt de laatste pre dikant. ds. H. J. A. Haan. naar Leiden, om in de kerkdienst aan dacht te schenken aan dit jubi leum. Als het aan koster Seugling zelf had gelegen, waren deze No tities waarschijnlijk nooit ge schreven „Ach wat. zo'n jubi leum bromde de man met de bijzonder schrandere ogen. Maar zijn vrouw wimpelde, trots als zij is op haar man en zijn werk, de bezwaren weg. Koster G. M. Seugling van de Evangelisch Lutherse kerk gaat volgende week zijn veertigjarig jubileum vieren. Als de belang stelling volgende week vrijdag in de kostery aan de Middelweg evenredig moot zijn aan de vele „tips", over dit naderende ju bileum, die mij van bevriende kanten bereikten, dan kragen de populaire koster Seugling en zyn vriendelijke vrouw heel veel handen te schudden. Toen wij deze foto maakten, was de aan staande jubilaris nog gewoon aan het werk; hij zet hier een antieke koperen kaarsendover op een van de kaarsen in het liturgisch cen trum van „zijn" kerk. haar man hadden moeten wachten hij is ook begrafenis- ondernemer en reist als zodanig "aardigd door Koster Seuglmg (,n kosterschap aanvaardde nog soms naar de verste uithof- mie het verzet een belangrijke eigen bedrijfje was begonnen op derdnk predikanten: ds. J. Ph. Makkink, ds. Chr. de Meijere, ds. J. H. Smit Duyzentkunst, ds. J. N. Wieger en ds. H. J. A. Haan. Thans is er weer een vacature. Met de wisselingen van predi kant, zag koster Seugling het kerkbezoek schommelen: ,J£en nieuwe predikant, aardig kerkbe zoek; daarna zakt het dan weer af", zo formuleerde hij bondig de wijsheid, die hij in veertig jaar opdeed. Koster Seugling zag nog meer veranderen: „Toen ik hier kwam, moesten we lampen en stoven do ven en er waren allemaal kale vloeren." Die lampen en stoven behoren allang tot de verleden tijd en in 1930 onderging 't kerk- gebouw een grote restauratie: on der leiding van ds. Haan werd in 1955 het interieur nog eens onder handen genomen speciaal ging het toen om het maken van een goed liturgisch centrum. In 1930 zag koster Seugling ook het or gel restaureren. Thans gebeurt dit voor de twee de keer en de resultaten schijnen zodanig te zijn, dat in de toe komst. de Lutherse kerk een uit gezochte concertgelegenheid kan gaan worden. Tot twee keer toe kregen koster Seugling en zijn vrouw met „in woning" te maken: zeven jaar lang „kerkte" hier de Geref. Kerk (vrijgemaakt) en tijdens de restauratie van het eigen gebouw kreeg ook de Geref. Gemeente on- de Lutherse kerk. ken van ons land - had me- medestrijder had). Nog even vi- de Hogewoerd - laler werd het of kmter Seugling he/ nu vrouw Seugling alvast een paar taal als haar man vertrouwde zij overgeplaatst naar de Uiterste- veertig jaar welletjes vindt? Geen papieren voor me opgezocht: de me toe> dal ze samen een druk gracht; tijdens de oorlog drukte Spra^e van: Zolang on*e liever aanstellingsbrief uit 1925 (het rnaar niet ongezellig leven leiden, hij er veel illegale bladen en ge- Heer ons ,fc ^en geeft Wijyen wg betrof een benoeming-voor slechts Koster Seugling, later zelf aan schriften. koster", is zijn bescheid op een één jaar...), een dankbetuiging het woord, kon niet alleen pret- Op 1 oktober 1925 ging zijn opmerking in deze richting Zijn van prof. dr. H. A. Kramers en dr. tige herinneringen ophalen. Op kosterschap in; 's morgens om 10 rrQuu; knikt instemmeud J. van de Handel voor het feit. dat jonge leeftijd overleed zijn eerste uur ontruimde zijn voorganger, de koster Seugling tijdens de Tweede vrouw nadat drie van hun vijf heer J. L. F. Voorbij (die 44 jaar Wereldoorlog kostbare apparaten kinderen haar waren voorgegaan, koster was geweest) de kosterij en gereedschappen van het Ka- Maar het leven is doorgegaan aan de Middelweg en precies een merlingh Onmes-laboratorium voor de kartonnagewerker en uur later trok koster Seugling er had verborgen, en een vel vol boekbinder Seugling, die kort in; zo ging dat in die dagen, stempels uit de oorlogstijd, ver- voordat hij als nevenfunctie het Sindsdien werkte hij onder vijf FEESTZIN Ds. A. J. Lamping, die in de Feest wijzer van 3 oktober bij de kerk dienst in de Pieterskerk een stukje schrijft, heeft kennelijk gezocht naar de zin van deze feestdag. Een aan bevelenswaardige bezigheid voor ie der die nog wel iets in dit feest wil Ieder mens wil op z'n tijd wel eens wat vrolijkheid en grijpt dus graag een geschikte aanleiding aan. zo schrijft ds. Lamping. Een historische datum is een zeer geschikt aankno pingspunt. Een bier-, bloemen- of havenfeest elders heeft, naar het hem toeschijnt, dezelfde achtergrond: een acceptabele aanleiding tot feesten. Nu willen wij allerminst beweren, dat er in de Leidse harten van 1965 nog een vleugje dankbaarheid kan zijn overgebleven voor de aftocht van de Spanjaarden in 1574. Dage lijks komen wij de Spaanse arbeiders op straat tegen. Ze werken goed en gedragen zich correct. Verband tus sen toén en wat onze stad nü is, is onmogelijk meer te leggen. Maar een aantal punten in het feest programma duidt er desondanks toch op. dat hier geen gezochte aanlei ding is. zoals bij een bier-, bloemen- of havenfestijn. Het avond-defilé langs de historische figuren (die eens mensen waren van gelijke beweging als wij), de uitdeling van haring en brood (men denke eens aan ons Zweedse brood op het laatst van de oorlog), de koraalmuziek. de kerk dienst, de tentoonstelling in het ste delijk museum en vaak ook nog de optocht, het zijn cvenzovele aanwij zingen dat het bestuur van de Drie- October-vereeniging er serieus naar streeft het besef bij met name de ei gen bevolking van de geschiedenis der eigen stad levend te houden. En via die plaatselijke geschiedenis wel degelijk ook nog van onze landhis- torie. De geschiedenis van juist die tijd heeft toch wel alles met het ont staan van de natie te maken. Waar een volk zijn taak en betekenis in het heden zonder historische no ties moeilijk zal kunnen vatten, is er alle aanleiding, het schuchtere pogen van ,.3 oktober" om hieraan in de vorm van dit feest een bijdrage te leveren, op zichzelf te waarde ren. Leiden heeft 3 oktober door de eeuwen heen herdacht, elk jaar, zij het niet altijd in de vorm waarin het sinds 1886 onder leiding van de Drie- October-vereeniging gebeurt. DE KERKDIENST Er ontstaat, naar ds. Lamping vreest, een probleem als in het feestpro gramma ook een kerkdienst wordt opgenomen. Het gevaar vlag-lading doet zich hier voor. Dat probleem kan er zeker zijn. Wij hebben ook wel drie-oktober-preken gehoord waarachter wij op z'n minst een groot vraagteken zetten. Zo kan men zich afvragen of de opwekking om God te danken voor de uiteinde lijke uitredding van 1574 eeuwen la ter nog wel echt kan zijn. Het ge moed van velen zou wel bijzonder elastisch moeten zijn om dergelijke gevoelens nog te kunnen meebele ven. Ds. Lamping, wiens overwegingen wij een constructieve discussie alles zins waard achten, moet deze kerk dienst echter wel juist situeren. Het 3-oktober-bestuur heeft cr namelijk generlei bemoeienis mee. De kerke- raad van de Hervormde Gemeente biedt de dienst aan de burgerij aan. Van oudsher. Wij kunnen ons moei lijk voorstellen, dat deze kerkeraad cr zich toe leent, voor een vlag te zorgen die een waardeloze lading moet dekken. Of dat de dienst van de Kerk uit een poging zou zijn om de feestviering toch nog op een ho ger niveau te verdedigen. Mocht deze gedaehtengang er inder daad achter zitten, dan is de centra le kerkeraad de plaats om spoedig te beslissen met deze dienst te kappen. Hij dient dan wel in zijn overwegin gen de mening van het bestuur der Drie-October-verccniging op dit punt te betrekken. Dat waardeert deze dienst zeer positief. Dat zou de zin van het feest ernstig zien tanen als de Kerk er niet meer in zou slagen reële inhoud aan de dienst op deze bij uitstek historische plaats te ge ven. Het hele drie-oktober-gebeuren bevat voor wie bereid is de geschiedenis tot zich te laten spreken toch ^vel zoveel geestelijke waarden, dat een verbinding met onze eigen actuele opdracht allesbehalve geforceerd be hoeft te zijn. Een dominee heeft het op 3 oktober niet gemakkelijk, zeker niet als hij zich consequent wenst te distanciëren van allerlei traditionele en verouderde opvattingen. Maar juist in die distantie kan de zin van deze kcrkdien-H gelegen zijn. De ge legenheid wordt hem hier geboden om mede uit de historie dingen te zeggen waarmee de generatie van nu haar winst kan doen. Wij hopen dat straks zeer velen met positieve belangstelling naar ds. Lamping gaan luisteren. Zijn opmer kingen geven aanleiding tot nieuwe bezinning. PERSOONLIJKE LENINGEN Bedragen van 100 2.000, af te lossen in maximaal twee jaar; per week. maand of kwartaal, voor aanschaffing van duurzame gebruiksgoede ren. worden desgewenst van gemeentewege verstrekt. Aanvragen telefonisch, mondeling, of schriftelijk. Vertrouwelijke be handeling. GEMEENTEL IJ KE OIEISI VOOR I1SBEHEER El KREDIETWEZEN SIMMS, [fHHl POSTBUS 150. IEL El!» (Advertentie) B. en W. van Vlissingen op bezoek in Leiden LEIDEN Woensdag ontvangen B 1 W. het co-llege van B. en W, uit Vls- singen. Het programma vermeldt ond»-r j— een ronduit door het Boerha*~». itier; bezoeken aan Nazorgwerkp4j»v Gabrlël Metzustraat, zwembad De bejaardencentrum en vuil verb raman». installatie-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3