Nieuwe Lekke Courant K.L.M.ruzie na S.E.R.-besluit Vakbonden weigeren Ook hog i personeel opgedrongen samenwerking Politiek perspectief er erkend Zilveren polsteller voor Margriet R.k. vakbond laakt „echt Y eldkamp - produkt Loongrens ziektewet omhoog naar 11.500 weerbericht Tom Hoogendoorn: Ik zeg voorlopig niets S-)f C0N.V. Commentaren Niet halsbrekend Zaterdag 23 september 1963. 46?te jaargang D!recteur< F. DIEMER Hoofdredacteur! Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD ..Stantvastigh it gheblevc VOLWAARDIG ELEKTRONISCH BOOT - BODEGRAVEN Kerkstraat 2-28. Tel. 01726-2541 Vraagt brochure. Keuze uit vele merken. Steenstraat 37 Abonnementsprijzen p.w.'0,83, p.m. f 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Leden van de politieke jon gerenorganisaties van KVP, PvdA, VVD, ARP en CHU ge ven hun visie op het bevol kingsvraagstuk. De vijf jonge rengroepen doen dit binnen het kader van onze nieuwe gast- rubriek Politiek Perspectief in het Zondagsblad. Deze rubriek verschijnt ge lijktijdig in Het Parool, Het Vaderland, De Gelderlander, en in onze Kwartet-bladen. Re gelmatig zullen de jongeren actuele problemen aan de orde stellen in Politiek Perspectief, een rubriek met botsende me ningen. Luchtfoto's per vlieger Fotograaf Henk van Mee- keren heeft een unieke manier om schepen in volle zee te fo tograferen. Hij doet dat met een vlieger. Hoe? Dat wordt u in het Zondagsblad verteld. Peereboom, 40 jaar NCRV- zie pagina Ethergolven. Nieuws achter het nieuws. pagina 5 Kamermuziek: een kabinets kwestie, minister De Jong en de eed van trouw, het ambts kostuum pagina 7 „RVD heeft te zware taak" Koninklijk Huis en de ministers DEN HAAG Een bijzondere com missie uit de Tweede Kamer heeft voorfopig verslag uitgebracht over het vraagstuk van de ministeriële verant woordelijkheid inzake het Koninklijk Huis- Vele leden van de commissie zijn van mening dat geen nieuwe wettelijke voor zieningen nodig zijn over de manier waarop de ministeriële verantwoorde lijkheid moet worden verwezenlijkt. Het voorlopig verslag wijdt voorts aandaaht aan het vraagstuk van de voorlichting over het Koninklijk Huis. Vele leden zijn van mening, dat de di recteur van de Rijksvoorlichtingsdienst voor een praktisch niet te vervullen drie ledige taak wordt gesteld, namelijk die van voorliohtingsadviseur van het Ko ninklijk Huis, directeur van dc RVD en perschef van de minister-president. Zij vragen of niet de voorkeur moet worden gegeven aan een afsplitsing van de taak van directeur van de RVD van beide andere genoemde taken, die dan door een functionaris onder directe ver antwoordelijkheid van de minister-pre sident zouden moeten worden vervuld. Ook wordt o.m. de gedachte naar voren gebracht of het geen aanbeveling ver dient de RVD een eigen post in of in de omgeving van paleis Soestdijk te geven. Veel schrikveel schade geen gewonden Militaire trein hotste tegen zware krik (Van een onzer verslaggevers) WOERDEN Een militaire trein is gistermiddag ter hoogte van Woerden in volle vaart tegen een zware krik gebotst, die wegwerkers niet tijdig hadden weggehaald. De gevolgen wa ren gelukkig niet ernstig, maar de met verlof gaande miltairen waren toch hevig geschrokken. De locomotief van de militaire trein kreeg ernstige schade. Nadat de trein naar Woerden was teruggesleept, stap ten de militairen over in de trein Am sterdamRotterdam. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG In de personeelsge- meenschap van de KLM dreigt een open lijke scheuring te ontstaan omdat de So ciaal-economische raad gisteren (tégen de uitdrukkelijke wens van de KLM- directie en de vakorganisaties van KLM- personeel) heeft besloten ook de catego rale Vereniging van Hoger KLM-perso- neel in de gelegenheid te stellen deel te nemen aan het werk van de bedrijfs- commissie voor de burgerluchtvaart daarmee aan dat van de ondernemings raad der KLM- De vakbonden achten het nl. „uitgesloten" dat zij met de VHKP in deze bedrijfsorganen zal kunnen menwerken. De bedrijfscommissie voot de burger luchtvaart heeft o m. tot taak kandidaten aan be wijzen voor de ondernemdmgsraad toezicht te houden op de werkzaam heden van deze raad1, die op zijn beurt de naleving van die arbeidsvoor waarden controleert. Tot dusver bestaat dte bedrijfscommissie uit 6 leden, nl. drie werkgeverszijde en drie van werk- nemerskanit, aangewezen door de Chir, Bedrijfsgroepen' Centrale (CNV), de Kath. Bond van Vervoeropersoneel (NKV) en de Ned. Bond van Vervoerspersoneel INW). Verzoeken Vorig jaar hebben de vier verenigln- ïn van vliegend personeel (t-w. de Ver eniging van KLM-vliegers, de Vereniging KLM-steward essen, de Vereniging KLM-boordwerktuigkundigen en de Vereniging van KLM-pursers en hof meesters) alsmede de Vereniging van Hoger KLM-personeel de SER gevraagd, om een zgn. represenifrarfciviteitsverklaring voor toetreding tot de bedrijfscommissie. De vakbonden (samen oa. 3.300 leden bij de KLM) blekem geen bezwaar te hebben tegen toetreding van de vereni gingen van vliegend personeel (samen 1.700 leden), omdat deze reeds ja renlang overlegpartners binnen de KLM zijn en bovendien deel uitmaken van de internationale vakbeweging, zod'at zij fei telijk geen categorale organisaties zijn al hebben ze geen aansluiting gevonden en der drie Nederlandse vakcentra les. Verzet dat de vakbonden zich (achter de schermen) krachtig tegen inwilliging van het verzoek door de SER hebben verzet (Voor vervolg zie pag. 4) IJMUIDEN Phinses Margriet heeft gistermiddag het nieuwe stadhuis van Velsen geopend. Voor het zover was. ontving ze van een paar zusters van het Antonius ziekenhuis een zilveren polsteller en een bloemstuk in de vorm van een esculaap. Dit met het oog op de verpleegstersopleiding de Prinses gaat volgen. Bij het raadhuis, een schepping, de architect W. M. Dudok. werd de Prin ses opgewacht door de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland. J F. Kranenburg en de burgemeester n Velsen. mr. J. C. Buehrman. De 14- jarige Bertien Buehrman. dochter van dt burgemeester, overhandigde haar eer boeket gerbena's. In de burgerzaal van het nieuwe stad huis, dat geheel ls opgetrokken van licht gele geglazuurde baksteen, wit-; lichtgrijs marmer, werd het stemmings- spel ,.Een weg naar de wereld" van Max Dendermonde opgevoerd. Bij foto: Prinses Margriet onthult in de hal van het nieuwe stadhuis van Velsen, het standbeeld van wijlen koningin Wilhelmina. DEN HAAG De voortzetting van een loonbeleid zoals de regering blij kens de adviesaanvrage aan de SER wenst, betekent een voortzetting van een volkomen onaanvaardbare dis criminatie tussen gelijkwaardige in- komensvormen, aldus de heer H. M. de Groodt, voorzitter van de rooms- katholieke bond van werknemers in industriële bedrijven Sint Willibror- Hij kenschetste het geheel als een ty pisch Veldkamp-produkt. Wat van het een, wat van het ander, ieder een beetje zijn zin geven en ziedaar: een nieuwe vondst, die bovendien aangenomen moet worden, want anders duurt het te lang voor er een nieuw loonsysteem komt. De voorkeur die de minister verder toont voor langlopende contracten wordt door de heer De Groodt evenmin ge deeld. Zeker nu het nieuwe kabinet van plan is hot leven duur te maken. Een deel van de oude houten dorps kern van Zaandijk is gisteren een prooi van de vlammen geworden. Een felle uitslaande brand vaagde een vemisinrichting weg, een woonhuis ging gedeeltelijk in vlammen op en een tweede woning kreeg grote waterschade. De schade wordt geschat op drie ton. De brand brak uit, toen spiritus- flessen in de vemisinrichting ont ploften. AMSTERDAM B en W hebben gis teren besloten de stichting voor studen tenhuisvesting een stuk grond in Am sterdam-noord te gunnen voor de bouw van een flat, die tenminste aan 50 en mogelijk aan 650 studenten plaats zal SER adviseert minister: (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De Sociaal-Econo mische Raad heeft de minister van. sociale zaken en volksgezondheid geadviseerd de loongrens in de ziek tewet per 1 januari a.s. te verhogen van f 10.000 tot f 11.500.en het maximum-dagloon (dat bepalend is voor de maximaal verschuldigde pre miemie en de maximaal te verkrij gen uitkering) te verhogen van f 27 tot f 30. In zijn unaniem uitgebracht ai merkt de Raad op, dat het vraagstuk van de loongrens vanaf 1 januari 1967 nog slechts van belang zal zijn vo< ziekenfondsverzekering. De SER heeft zijn oordeel dan ook met name gegrond op de ontwikkeling van het aanital ver zekerden bij dit fonds. Zoals bekend zijn in het eerste kwartaal van dlit jaar ca 107 000 verplicht verzekerden uit de zie kenfondsen getreden door het overschrij den van de loongrens van f 10.000. Mede in verband hiermee meent de raad een ..redelijke extra verhoging var loongrens gewenst is. Maximum-dagloon De aanpassing van de loongrens schiedit normaal op grond van twee teria nl. de index van de regelingslonen en de prijsindex -van het levensonder houd. Toepassing van dit systeem leiden tot een loongrens van f 10.600 a f 10.700. waarbij evenwel geen rekening :i gehouden met de uitkeringen-ineens. Wat het maximum-dagloon betreft: dit bedreigt op jaarbasis ca. 85 procent van de loongrens. De raad meent dat een extra verhoging van de loongrens niet gepaard behoeft te gaan met een evenredige verhoging van het maxi mum-dagloon. Het advies tot een ex- Gemeenteraad Vlieland tot commandant zeemacht: Hier niet schieten met scherpe raketten DEN HAAG De Koninklijke Ma rine heeft voor de Duitse oorlogs bodems die dit weekeinde met scherpe raketten zouden komen schieten op De Vliehorst op Vlieland, naar een ander oefenterrein moeten uitzien. Krach tens de hinderwet wenste het gemeen tebestuur van Vlieland hiervoor geen vergunning te verlenen. Het gaf dc commandant zeemacht Nederland in Den Helder te verstaan, dat dergelijke oefeningen niet kunnen worden toe gestaan. De oefeningen zullen nu worden ge houden op „De Haaks", een zandplaat ten westen van Den Helder, die door de Koninklijke Marine als schietterrein ge bruikt wordt. De Nederlandse strijdkrachten hebben el een hinderwetvergunning voor schietoefeningen op Vlieland met tanks en vliegtuigen. Meer bewolking Dc Bilt verwacht tot hedenavond: Geleidelijk meer bewolking, maar waarschijnlijk tot de avond nog droog weer. Matige af en toe vrU krachtige wind tassen zuid en oost Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. tra loongrensverhoging is mede inge geven door de overweging dat schoks gewijze veranderingen in het aantal verzekerden onigewenst is. Het premie systeem voor de verplichte zieken fondsverzekering leidt er echter toe dat de verzekerden-, wier imkomen de loongrens benadert, voor in beginsel gelijke aanspraken meer premie beta len dan degenen met een relatief laag loon. De door de SER voorgestelde verho ging van het maximum-dagloon tot f 30 komt overeen met 85 procent van de loongrens, die zou zijn verkregen indien voor deze grens het normale aanpassings mechanisme zou zijin toegepast. De SER laat zich niet uit over het percentage, waarmee de premie als gevolg zou moe ten worden verhoogd. Volkskrant heet niet „katholiek" meer Amsterdam Ce Volkskrant heeft de ondertitel „Katholiek dagblad voor Nederland" laten vervallen. Het blad blijft overigens wat het was, en van koerswijziging is geen sprake. President-commissaris J. A. Middel huis vertelde dit vandaaag bij de ope ning van het nieuwe krantengebouw aan de Wibautstraaat „Het etiket" zei hij „deed ons nog teveel denken aan een voorbije periode. Het sloot ons ook teveel af van de grote groep die wel nastaat in, aan de rand van buiten het katholieke kamp, maar afgestoten werd door dat etiket We willen niets verloochenen, alleen de krant meer open maken en nog minder binden aan een bepaalde groep". Nederlanders doen in Moskou goede zaken MOSKOU „We kunnen beter zaken met elkaar doen dan met elkaar vech ten". Dit zei de Russische maarschalk Jerjomjenko, verdediger van Stalingrad, die totde eregasten behoorde op de Ne derlandse dag van de internationale teohmsoh-ohemische tentoonstelling, die in Moskou wordt gehoudn. De Nederlanders en de Russen hebben inderdaad zaken gedaan op deze expo sitie. Voor chemische produkten werden tot nu toe orders geboekt voor zestien miljoen gulden en voor de Nederlandse industrieën, die uitrusting voor chemi sche fabrieken leveren, liggen transacties in het verschiet. Na arrestatie Amerikaan Politie op spoor grote reeks autodiefstallen ROTTERDAM De politie denkt met de arrestatie van de 29-jarige Amerikaan Joseph Charles G. op het spoor te zijn gekomen van een mogelijk omvangrijke reeks van autodiefstallen in Nederland en andere Westeuropese landen. G. werd gearresteerd wegens het in bezit hebben van een gestolen sportwagen. Vast staat in ieder geval, dat in ons land een handel in gestolen auto's fors de kop heeft opgestoken. Men hoopt door samenwerking met andere landen de vooralsnog vrij geheimzinnige zaak tot klaarheid te kunnen brengen. DIEVER Een boerderijbrand in Kal- teren (gemeente Dievcr), heeft gister avond twee bruiloften verstoord. De melding van de brand veroorzaakte op de bruiloften, die dooi- bijna alle inwoners van Kalteren werden bijgewoond, consternatie, dat de feestviering tot ontijdig einde kwam. Bij de brand werd voor circa f 100.000 schade aangericht. Het stalgedeelte en de schuur van de boerderij van de heer J. Bruggink gingen verloren. De brandweer kon het woon gedeelte behouden. Toen de brand uit brak. waren de bewoners afwezig. Het vee liep nog in de wei. „Van al die verhalen klopt niets... BREDA „Ik zeg voorlopig niets. Eerst wil ik met een paar vrienden overleggen wat ik nu verder moet gaan doen. Van al die verhalen, die er over mij zijn geschreven klopt niets. at was een nogal vreemde reactie de 32-jarige Bredase winkelier Tom Hoogendoorn, die in Italië heeft be weerd van tienduizend gulden te zijn beroofd. ,,Dat van die tien mille ook niet waar. Ik ben bestolen maar van veel minder geld", vertelde hij gistermiddag, kort na zijn aankomst uit Genua. Meer was er niet uit hem te krijgen. Kennelijk bang om meer vragenstellers op bezoek te krij gen, had de Bredanaar ervoor gezorgd 's avonds spoorloos te zijn. De winked- deur bleef op slot en de telefoon on beantwoord. Door niet met het juiste verhaal van zijr belevenissen in de Italiaanse haven stad voor de dag te komen heeft de middenstander zijn zaak nog geheim zinniger gemaakt dan zij al was. Eén ding Slechts één ding is nu wel duidelijk ge worden Tom Hoogendoorn heeft dins dag de Nederlandse consul in Genua een smoesje op de mouw gespeld toen hij vertelde, dat een bedrag van tien duizend gulden uit zijn koffer was ge stolen. Hij had aanzienlijk minder geld meegenomen op reis. Recherche VOLAUTOMATISCHE Genua haar verzoekt, de heer Hoo gendoorn In verband met het verdere onderzoek te horen. Tot nu toe heeft de Bredase politie een dergelijk ver zoek niet gekregen. Hieruit mag men concluderen dat de Italiaanse politie de zaak niet zo heel belangrijk vindt. SCHOOL Het wachten was op hoofden van scholen die zich zouden verzetten te- geen de lange haren, de sandalen, de spijkerbroeken. De rector van een Veendams lyceum is er nu mee be gonnen. Wie er niet toonbaar uitziet, is voortaan niet welkom. De man heeft, dunkt ons, gelijk. Niet dat jeugdigen eruit behoren te zien als volwassenen aan wie ove rigens ook wel eens iets ontbreekt. Maar er is langzamerhand een rage ontstaan van opvallendheid door slordigheid, waarbij een deel van de jeugd best een beetje tegen zichzelf in bescherming mag worden geno men. Met wat minder is het trouwens nog treffend genoeg. Natuurlijk ligt hier weer dc eerste taak voor de ouders en gezinsleden. Die komen er blijkbaar niet altijd aan toe. Dan is corrigerende activi teit van het schoolhoofd onvermijde lijk. Hier mag men stellig wat school worden gemaakt. EENZAAMHEID Weer moest melding worden ge maakt van een oud man, aangetrof fen een week na zijn overlijden en nog zittend in zijn stoel. Zulk een geval bepaalt ons bij de eenzaamheid, die blijkbaar ook mo gelijk is in een tijd waarin men de mond wat gemakkelijker vol heeft van communicatie. Evengoed als van communicatie moeten wij gewagen van crisis in de communicatie, van een elkaar niet verstaan, van kortsluiting, van een zaamheid ook. Van God lezen we in de bijbel, dat Hij eenzamen zet in een huisge zin. Ja zeker, maar Hij doet dat door ons, mits wij luisteren naar hetgeen zijn geest ons ingeeft. Dan laat een zaamheid, misschien in onze omge ving, ons geen rust. Een simpel maar welgemeend ge baar, een glas water in liefde ver strekt, kan, naar de bijbel ons leert, de waarde krijgen van een paspoort tot Zijn koninkrijk- VRIENDENDIENST Een en andermaal hebben wij een beroep mogen doen op onze lezers kring, ons te helpen bij de uitbrei ding van het lezerstal. Ons beroep is wij vertrouwden het al niet tevergeefs geweest. Velen hebben zich dit verzoek, om een kleine wederdienst voor wat hun krant voor hen doet. voor gezegd ge houden en hebben nieuwe lezers de kring binnengevoerd. Wat wij nu oprecht hopen, is dat nog weer anderen hun goede voor beeld. volgen. De waardering hier voor komt niet in de laatste plaats uit in verbeteringen in de krant, zoals wij de laatste weken reeds hebben aangebracht en zoals, mits wij de kans krijgen, nog andere op stapel staan. Éen christelijk dagblad de er varing hier en ook elders leert het is echt wel iets om zuinig mee te zijn. Ook dan wanneer men het or« onderdelen misschien niet altijd eens Brit spoorloos in Amsterdam Sinds maandagavond is taal noch te en meer vernomen van de in Am sterdam wonende Engelsman Claude Berkeley, filmdirector van de Oscar Film. Zijn compagnon, die vreest dat er een ongeluk is gebeurd, heeft de Amsterdamse politie gevraagd de man op te sporen en de politie heeft vrijdag het signalement van de Brit laten op roepen. Berleley. die aan de schip- persgracht no 30 in Amsterdam woont, "1 jaar oud. Hij verbleef al onge- vijf jaar in ons land. Zijn auto is gisteravond gevonden bij het Centraal Station en was normaal afgesloten. QP deze vrUe zaterdagmorgen zult u beslist niet met een fiks nummertje ochtendgymnastiek de dag begonnen zijn om de leden eens flink te strekken. In West-Duitsland is men daar wat drukker mee. Daar wordt de kantoordag af en toe onderbroken voor een paar minuten gym. Er wordt wat met de armen gezwaaid en tot halsbrekende toeren komt 't niet. Over halsbrekende toeren gesproken: het moet toch een kleine moeite voor u zijn, om voor ons bladZie de achterkant op bladzij 2.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1