m Kleinste kleuters kunnen lezen BaaiBBD EB EENS? Heerlijk spel voor moeder en kind 1 I Nederlandse huisvrouw kookt niet al te best Hyacinten op glas: een geduldwerkje ,Atoomvloer' ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1965 ZE lijkt een beetje op Jacky Kennedy, dacht ik peinzend op het perron. De vrouw met de donkere lichtjes-ogen, goed gekapt haar en duidelijk articu lerende stem had me bij het afscheid een pakket langwerpige kaarten onder de arm geschoven. „Toen ik uit Ame rika kwam, had ik ook zo'n levensgroot pakket en mijn man weigerde het als bagage mee te nemen naar Amsterdam. Toen liep ik nog erger te zeulen dan u!" zegt ze. De reizigers op het perron grinnikten wat.Sommigen keken veelbetekenend naar de lange kaarten. Toen zag ik het: de lees-kant schreeuwde het met zes- cm-grote knalrode letters tegen ieder een: mamma. Gauw draaide ik de kaart met letters om en stapte in de trein. Wat Eva Margadant-Mainz al niet op haar geweten heeft. noorden deur raam - bank ophangen naar het hoortOf een e pop maken en de bijbehorende woordjes erbij leggen: oor, neus. Let op dat dit peutert je ook ondersteboven kan lezen. Foto: Maria Austria De waarheid moet er dan maar eens uit, zal het Insti tuut voor Landbouwhuis- houdkundig Onderzoek te Wageningen gedacht hebben. Het liet een voedingsdeskun dige op de Internationale Huishoudbeurs vertellen dat wij, huisvrouwen, geen hoog cijfer verdienen voor onze kookprestaties. De groenten b.v. laten wij over het algemeen gesproken veel te lang koken, belangrijk verlies van de voedingswaarde én een hoge gasrekening! Er worden veel te vaak ondoordachte inkopen ge daan, er worden conserven ge kocht, terwijl vers altyd de voor keur heeft, de portemonnaie gaat wijd open voor vet en suiker, maar blijft meestal potdicht Ander patroon Iedere provincie levert ook een ander voedingspatroon: Groningen gebruikt veel spek en te veel suiker, de N.O. Polder munt uit door een overmatig gebruik van spek en vet, Zuid- Holland door veel snoep en vet, Brabant en Limburg door spek, vet en frites. In de laatste pro vincies worden de groenten vaak 's ochtends vroeg of selfs al de dag van te voren gekookt. Uit deze enquête blijkt dus wel dat de huisvrouw tot nu toe niet veel wijzer is geworden van ae voedingsvoorlichting die in ons land geregeld wordt gegeven, ter wijl er toch leuke receptenboek- Mevrouw Margadant is ortho pedagoge. Dat is een kinder psychologe die zich speciaal be zig houdt met kinderen die leermoeilijkheden hebben. Ze werkte acht jaar onder dr. Ge vel in het Wilhelmina Gasthuis en heeft nu een eigen praktijk. Ze las in 1963 in Ladies Home Journal een artikel van Doman. Deze Glenn Doman, directeur van het Institute for the achie vement of the Human Potential in Philadelfia. beweerde dat ba bies konden leren lezen! Voor een goede verstaander is het duidelijk dat de Amerikaan ook onze peuter nog „baby" noemt, maar zelfs dan leek het onzin nig een achttien jaar oude baby lezen te leren! Dat was weer iets echt Amerikaans, dacht me vrouw Margadant. rika was, ging ze nieuwsgierig een boekwinkel binnen. De doos met woorden en het boek How to teach your baby to read van Glenn Doman bleek een bestseller: „Iede re dag komt er nieuwe voorraad", zei rie winkeljuffrouw. Dat Het mevrouw Margadant niet op zich zitten. Nieuwsgierig zocht en vond ze contact met het instituut. Nu is de Nederlandse ortho-pedagoge zó ver. dat ze klaar is met de Neder landse bewerking van het systeem. Begin volgend jaar zal het uitko men bij de uitgeverij De Bezige Bij en ook Nederlandse moeders kwamen al dit jaar tot de ontdek king: héél jonge kinderen leren met gemak lezen. Het bleek een leuk spelletje tussen moeder en kind. net zo boeiend als het kleur aanleren. Net zo gemakkelijk als het leren van de eerste woordjes: pappa, mamma, waar. zo als u al begrepen hebt. het hele geheim van het systeem in schuilt. Toen 3 oktober 1964 in Ame- -3cscs<8c8c*£scscks<- |sraël Mogen wij in ons plan ten- hoekje even in haken op het blijk van waar dering dat de directie van on ze krant be schikbaar wil stellen voor het aanbrengen van een nieuwe abonnée? Misschien hebt u de opwekking al gelezen en een oogje ge waagd aan de tekening van de hyacint op glas. die uw deel kan worden als u de krant met een nieuwe le- hebt verrijkt. En vindt *ot begin december aangehou- -1-4. i-_4-u-.u -4.; de"- En als bj vroeg opgezette digingen. Op grond van neurologi sche onderzoekingen door een gro te staf van artsenspeclallsten, kin derpsychologen. pedagogen en hellgymnasten kwam men tot het nieuwe systeem van lezen leren. Er werden uitstekende resultaten mee bereikt. Een journalist van de New York Times vroeg zich na een reportage af: is dit ook niets voor gezonde kleine kinderen? Zo als Maria Montessori haar methode eerst uitdacht voor gehandicapte kinderen, en die later toepaste op en aanpaste bij gezonde kinderen, zo wint ook deze leesmethode veld. Johnsons education programma in de slums van Chicago, het vredescorps in India, een kleuter klasje in Amsterdam, de Daily Mail in Engeland die het systeem als feuilleton voor de kinderen bracht: overal werd het verbluf fend eenvoudige van het lezen- leren ontdekt. i resultaat krijgt men op de juiste tijd in het licht t te brengen. u dat lentebeeld niet sti- bollen de spruiten nog muierend om meteen tot half januari lang genoeg zijn in de warme kanier te kun- brengen, zetten actie over te gaan? Hyacinten op glas. een ver rukkelijke cultuur voor de lief hebster. die de groei van nabij wil volgen. Het is helemaal zo moeilijk niet. maar als er mis lukkingen plaats vinden meestal het gevolg van duld. Bollen kweken is n> maal een geduldwerkje, maar het juiste moment af wachten van het in het licht brengen van de bollen, kan eerste week nog een papieren puntmutsje overheen. Het kan anders gebeuren dat de bloem steel blijft steken en de bloem nauwelijks boven de bol te voorschijn komt. Aanvullen van IS dat het water blijft nodig en door onge- het g|as njet jn ,ie zon te zet- len hebben we langer plezier dc bloei. weinig meer verkeerd gaan. Om te beginnen vullen het glas zó ver met water de bol juist niet met het 1 aanraking komt. Nu neg even de methode aangeven om hyacinten te kweken in pot of schaal. Wor den voor de glascultuur uit- ater dat sluitend de zwaarste bollen ge bruikt, voor potcultuur is dat niet nodig. In tegendeel staan droge kelder of een kast een onverwarmde kamer. Het duurt dan niet lang of we donkere tweede grootte bollen, met daarnaast miniatuur hyacinten n Romeinse hyacintjes (wit) •elke laatste, als het opzetten te bewaren, n ei' een plastic zak overheen trekken r- ~A ogenblik. Puntmutsje -- - speciaal geprepareerd voor kere kast zetten tot het juiste vroege bloei, te bewaren. Ze hebben hun best gedaan daarmee is het afgelopen. Het A. C. MULLER-IDZERDA Eva Margadant wilde gewoon weten of het waar was en nu is ze een enthousiaste predikster van het vroeg-leren-lezen-idee. Het eigenaardige is, dat het helemaal geen revolutionair idee is! In het oude Israël schreven (typisch Joods: aanschouwelijk onderwijs en aan den lijve ervaren) de rabbi's letters met honing op een leitje. Als de kleintjes het woord kenden, mochten ze het oplikken. Na de vele publikaties kwamen in Engeland, ons land en Amerika moeders in het geweer: zij had den met hun peuters dezelfde ont dekking gedaan als de geleerde heren in Philadelfia. Als je een kind een woord langzaam en duidelijk voorzegt, voorhoudt en het heeft interesse voor het begrip, dan weten ze na twee of drie keer het hele woord. Ze herkennen merken, winkelnamen, automerken, het naambordje op de deur. Als ze eenmaal de betekenis weten, herkennen ze het hele woord waarmee ze dus feitelijk lezen. Groot Het hele geval berust op het lees- systeem dat bij ons als „globale methode" te boek staat. Er is nog een verschil: de letters zijn in zeer groot formaat (circa rode inkt opgebrach kaarten. De woorden grippen die het wereldje van het kind r'jken. Daarom begint moeder met het kind op haar schoot te nemen, op de kaart te wijzen en te zeggen: „mamma. Daar staat: mamma." En dat is volgens mij het kardinale punt waar heel de zaak om araait: moeder leert haar kind lezen. Zij kent zijn gevoeligheid en aandacht en waarop die zich toespitsen. Het is een fijn spel dat zich" maar gedurende een paar minuten per dag afspeelt: Bord, melk, oma. broer, oom, mes. tafel, stoel. Het kind leert hele begrip pen en vindt het verrukkelijk. Moeders die proéfdraaiden voor het Nederlandse systeem belden mevrouw Margadant op: enthousi ast over de positieve band tussen moeder en kind die gelegd werd. Of .eleurgesteld: mijn dochter kon op 5 jarige leeftijd al lezen en ik dacht altijd dat ze een briljanterd was! Maar het vroeg kunnen lezen, dat blijkt zonneklaar, heeft niets met intelligentie te maken. Voorsprong Waf voor zin heeft het? vroe gen we de pittige ortho-pedago ge. „Ze houden hun leven lang een voorsprong, en vergeten zelfs na twee maanden de woorden niet die geleerd zijn. Bovendien schijnen peuters de gevoelige periode voor lezen te hebben. Wie daaraan voorbij gaat ziet hen op de lagere school zwoegen met letters en woord jes. De beste resultaten komen van ouders die het ook als een spelletje opvatten. Er moet niet de minste druk op het kind worden uitgeoefend. Te ambitieuze ouders zullen mindere resultaten boeken. Me vrouw Margadant vond het een openoaring hoe ze een debiel jongentje van zes jaar dat niet kon spreken, eerst leerde lezen. Daar na ging het spreken. Met kinderen onder de twee jaar heeft zij geen ervaring. Jong leren lezen zal straks mis schien gemeengoed zijn. Omdat dit de fase is, waarin de hersenen veel kunnen absorberen, méér dan la ter. Omdat het onbekommerd gaat, ondèr moeders leiding. Omdat het een voorsprong op het hele leven is. Kinderen die al kunnen lezen als ze op school komen, kunnen zich beter aan de gramma tica en de stijl wijden en iedere leraar Nederlands bij het Voortge zet Onderwijs weet uit ervaring hoeveel daar vandaag aan schort! Het kind leert met gemak: er is geen overbelasting (daar wordt trouwens in de instructie voor gewaarschuwd). Eva Margadant gaat nog verder: halen wij uit onze jonge kinderen wat er in zit? Kunnen ze ook niet spelenderwijs talen leren (weet u hoe vlot de jongsten in het gezin reageerden op Walter en Connie van de TV?). Is net vroeg leren lezen geen preventie voor het verslaafd wor den aan de TV? Moeten we geen nieuwe wegen inslaan met onze kinderen die op hun moeilijkste leeftijd met allerlei zaken worden (over) belast? Moeilijkheden verwacht ze ze ker. Van de kant van de school: lastig als een paar lezertjes ver veeld rond zitten kijken terwijl de juf moeizaam met aap-noot-en- mies of an-en-de-poes bezig is. Maar de school is er voor het kind, en niet voor de methode. Leren lezen van de kleuter, zo hebben we in ons gezin ervaren, is alleen maar het aanreiken van iets waarop het kind wacht. Onstuimig zou nij de hele bos kaarten wel ineens willen begrijpen, zoals de grote boers ook weten wat er staat naast de geliefde plaatjes van het Zwarte poesje en Bruin de Beer. Dick Bruna tekent de (natuurlijk grote) plaatjes bij de Nederlandse bewerking van het eerste leesboek je dat bij het systeem hoort. Het wordt een echt Nederlands geval, sn de uitgever zal het op prijs stellen de ervaringen van moeder en kind te vernemen. Hieruit komt mogelijk een andere didactiek te voorschijn. Feit is, dat het middel bare school-programma overbelast is. Kleuters moeten bij voorkeur creatief zijn. dachten wij. Het leren lezen is geen controverse, lezen is niet geweldig, je leert het kind ook „vanzelf" praten, menen de insiders. of Daltonschool opgevangen wor den straks. Nieuw Is het ln geen geval. De BLO en de dovenscholen kennen het systeem en de voorde len ervan. Nieuw is de goede ordening, de richtlijnen, die opge steld zijn na heel veel ervaring. Er zit ook een gevaar aan: dat de menden gaan denken, dat het iets bijzonders is. Het is gewoon je kind de kansen geven. Prof Bloom van de Yale Universiteit in Amerika kwam na vele jaren van studie ook tot de conclusie dat het allemaal verbluf fend eenvoudig is. Dat het kind de voorsprong van vroeg leren het hele leven behoudt. Hoe meer kansen je geeft op jonge leeftijd om te leren, des te meer profijt trekt de mens op oudere leeftijd van leer- en studietijd. „Aanvanke lijk stond ik er sceptisch tegen over. maar er zit heel veel in" meent mevrouw Margadant met stelligneid. Als in februari 1966 het leessysteem voor jonge kinderen ook in ons land geïntroduceerd wordt, is in Amerika de zevende of latzre druk al van de persen. Wij profiteren van veler ervarin gen en verbeteringen, en van de kritische instelling van een jonge vrouw die de mogelijkheden en de moeilijkheden van onze Neder landse jeugd op haar duimpje kent. „Hè, wat jammer dat de naald hakjes nu uit de mode zijn", hebben enige Amerikaanse atoomgeleerden onlangs verzucht. Ze hadden nl. net een vloer ontworpen die bestand was tegen die spitse gevalletjes. De vloer bestond uit een heel harde houtsoort, die eerst in een chemische oplossing gedrenkt en daarna aan kernstraling was blootgesteld. Door deze behan deling is het hout vrijwel onver woestbaar. Naaldhakjes laten geen indrukken meer achter (helaas achter het net gevist!) en b.v. schroei- en brandvlekken kunnen worden weg geschuurd zonder dat de behandeling sporen achterlaat. Gelukkig hebben de heren niet voor niets gewerkt, het hout kan nog voor velerlei doeleinden gebruikt worden: meubels, sportartikelen en speelgoed. Ruim vijftig Amerikaanse bedrij ven beproeven op het ogenblik het hout op zijn praktische toepassings mogelijkheden. Verzachtend Gelukkig zijn er ook wel ver zachtende omstandigheden: te klei ne keukens, vaak slecht geventi leerd, komen het kookenthousias- me ook niet ten goede. En de wat oudere vrouw heeft in de crisis jaren voor de oorlog geen scholing op dit terrein kunnen opdoen, ter wijl er in en na de oorlog geen gelegenheid voor was. Maar on danks dat, vinden de voedingsdes kundigen toch wel dat de huis vrouw heus wel wat meer van de warme maaltijd kan maken. Ze zou de voedingsvoorlichting die haar op een presenteerblaadje wordt aangeboden veel intensiever kunnen gebruiken. En wat-fanta sie en een beetje plezier in het ko ken zullen de rest doen! Ordening Kinderen die er nu aan beginnen of juders hebben die er voor Moeder kent haar kind het beste - het is haar taak het lezen te leren. Er open staan liever gezegd zullen worden toch al zoveel moedertaken gedelegeerd aan anderen. uiteraard beter op een Montessori- Foto: Maria Austria Zorg voor een goed ontbijt Voor de zes- of zevenjarigen is de belangrijke dag voor het eerst naar de grote school al weer voorbij. Toch is het een hele over gang voor hen, daarom is een juiste voeding van groot belang. Vooral een goed ontbijt zorgt ervoor dat de kinderen zo'n lange schooldag goed doorkomen. Geef de kinderen daarom 's mor gens een bord melk met cornflakes bij het ontbijt, een bord vla of yoghurt. Voor de meeste kinderen betekent het een lekkernij, het vergt niet veel tijd en het voorkomt een reeks ver maningen van: „Eet toch door, anders kom je te laat" die het kind zeker nerveus zullen maken, zodat ze geen hap naar binnen krijgen. En daar het kleintje de eerste weken op school al genoeg te ver werken heeft, is het onze taak ze zonder eetmoeilijkheden en strub belingen het huis uit te laten gaan. Uw ervaringen met de tegenwoordige jeugd endertig jaar jeugdleider, er komen dus veel jonge mensen bij ons over de vloer, maar een ding weten wij wel: de jeugd heeft het ontzettend moeilijk". Mej. E. S. te V. bedanken wij voor het gedicht dat zij ons stuurde. U begrijpt natuurlijk •vel dat wij het niet hierin kunnen overnemen, dat zou wat al te lang worden!" Meer goed Op de vraag die wij aan het eind van de ru briek van vorige week stelden, haakt de heer F. K. te R. in: „Over de jeugd wordt veel gespro ken, geschreven en ge dacht. Ja, ook gedacht, want veel ouders durven niet meer voor hun me ning uit te komen, omdat ze bang zijn voor bekrom pen te worden gehouden. Over de vraag wie de schuld van de uitspattin gen van de hedendaagse jeugd draagt, zou ik niet alleen de ouders, maar ook jeugdleiders, onder wijzend personeel, politie en overheid willen noe men. Men moet weer le ren om NEEN tegen de kinderen te zeggen. Is het b.v. nodig dat veel jongens (en heus niet alleen uit a-sociale gezinnen) met zo'n vieze, sluike haardos over straat lopen, kortom dat jon gens en meisjes als nozems in hun misselijke kleding avond /V\06lll k aan avond langs de straten dweilen en soms oudere mensen lastig vallen? Missen die ouders de macht, het overwicht de opvoedkundige gave hun kroost in het gareel te houden? Vol gens mij laten veel ouders zich overbluffen en geven uit ge makzucht veel toe. Er zijn na tuurlijk nog wel ouders die een gezonde discipline in hun gezin weten te handhaven, wie het geluk van hun kinderen boven gemakzucht gaan." Medelijden Een drieënzestigjarige lezeres mevr. D. S. te R. „Ik heb medelijden met dc hedendaagse Jeugd, 'k Las pas een gedicht dat zo eindigde: „Geef ons lief de en gezelligheid en wij zullen Dat de jeugd niet alleen bestaat uit het hierboven omschreven type blijkt wel weer uit he\ relaas van een tweeëntwintigjarige jonge dame, mej. E. K. te S. Van haar twee weken zomerva kantie heeft zij er één gege ven om te gaan evangelise ren in België. En niet alleen zij, maar tientallen jongelui, onderwijzers en onderwijze ressen, winkelbedienden, verpleegsters die hun vrije dagen van „de nacht" op spaarden. en nog vele ande ren. In kleine stadjes gingen zij langs de huizen en boden brochures met de Blijde Boodschap aan. 's Middags bijeenkomsten voor de kin deren, en 's avonds voor de volwassenen. De levens kracht van het Evangelie bleek hieruit dat de jongelui ondanks hun inspannende ar beid aan het einde van de week nog fris en opgewekt waren. Hel had hun méér goed gedaan dan een week vakantie. Mevr. M. D. te S. schrijft: „Wie heeft „dc pil" uitgevon den? Toch niet de jeugd? Wie schrijft over allerlei lelijke geen mens tot last zijn." De jeugd groeit op in een razende wereld, waarin zoveel mogelijk geld verdiend moet worden voor zo min mogelijk moeite. Een Christendom alleen maar in naam, dat geen toekomst heeft. In plaats dat er nog wat geuzenbloed (geen haat) wordt gekweekt, een samengaan met Rome. dat wel van taktiek maar nooit van principe zal veranderen. WIJ zijn heus geen stuurlui aan wml, ons huwelijk werd met zes kinderen geze gend. We hebben altijd de rust en vrede in onze huiskamer kunnen bewaren door de radio er buiten te honden. Ze schij nen het geen gemis gevonden te hebben want van al onze kin deren heeft alleen de jongste dochter (die voor de medische zending In Nigeria werkt en wel eens nieuws ufl het vader land wil horen) een radio." Net zo goed Een moeder van drie op groeiende kinderen mevr. H. H. te G. schrijft: „De jeugd van nu is net zo goed als de jeugd van vroeger: zonder hemdje en broekje geboren. Maar de le vensomstandigheden zijn zoda nig veranderd dat het de jonge ren veel meer ruimte geeft in doen en denken. Maar nog al tijd is de opvoeding de éérste factor, die het leven van de jongen mensen leidt. Niet al leen in woord, maar zeker ook in de daad. Ze moeten worden voorgeleefd, niet als een wet. maar een vanzelfsprekendheid, niet gedwongen, wél met gezag. Waar de liefde de drijfveer moet zijn voor en met onze kinderen te leven." De heer J. H. te H. vindt dat de goddeloosheid meer en meer toeneemt. „Ouders, die voor heen nog wel eens in de bijbel lazen en baden voor het eten. steeds meer na. En de kinderen vinden hiervan uiter aard de terugslag. Men moet weer terug naar de bijbel en dc kerk. De bijbel geeft goede leefregels voor het opvoeden van de kinderen en andersom hoe de jeugd zich moet gedra gen, ten eerste volgens Gods bevel om Hem te gehoorzamen en in de tweede plaats voor de samenleving", aldus de heer H. Veel lezers en lezeressen schreven ons over de opvoe ding van de jeugd, maar al lereerst is hier aan de orde: Uw ERVARING met de jon geren: niet te verwarren met uw méning over de jongeren! SOMS, schrijvend, 's avonds, gaat het mij als één van mijn zoons die eens voor een fuifje een foto van Pat Boone zo dikwijls opvouwde (het was een foto over twee pagina's van da Muziek Ex press of een dergelijk krantje) dat de lap papier in het borstzakje van zijn nette pak wou: geen mens vermoedde dat dat een foto was. Dat het een foto was, bleek wel verrassend te zijn en tot lachen aanleiding te geven, wat ook de bedoeling was maar dat lukte dan ook alleen omdat het op een fuif gebeurde. In de Open Brief yoel ik me uitvouwen en uitvou wen en u allemaal verwonderd kijken wat dat toch wordt en aan het einde, wanneer de dingen een „gezicht" krijgen, moet ik net even te gauw stoppen, de ruimte is op. Dat is triest, maar het ge beurt altijd weer. Ik wil ook maar al te dikwijls te .veel uityouwen. Het is soms net als bij het rijden van Rotterdam naar Amsterdam? overal verwijzen borden naar dor pen links en rechts van de weg, en in bijna al die dorpen ken ik een Open Brief-vriendin; bedoelde je mij? vroeg er laatst eentje toen ik Paterswolde en Portugal had genoemd. Ja natuurlijk, ik deed het niet voor de P of de aardigheid, maar omdat er naar beide vrien dinnen brieven waren gereisd. Ik had ook Zoutelande en Zelle am See kunnen nemen, keus genoeg. Zo probeer ik al reizende in de geest langs deze en gene aUes wat hen deert of boeit open te vouwen. Uit de ene gedachte ontplooit zich de andere. De vorige keer, pratend met een van hen die mij schreven (en wat is er weer veel post, ik ben er dankbaar voor), ook pra tend voor mijzelf heen, kwam ik aan een voorbeeld, midden in het raadsel mens. midden in het be toog, een voorbeeld dat voor één van ons meer in het bijzonder geldt. HET was dat van de vrouw van een SS-er. Ik hoorde van haar na de bevrijding, door de man die haar moest berechten. Zij had een afschuwelijk huwe lijksleven gekend. Haar man was een sadist, treiterde haar boven alle beschrijving. Gelukkig voor haar verdween hij in de richting Duitsland en werd later door de kop geschoten. Zelf wist zij hoe genaamd niets van Nat. Socialis me. hield alleen maar van haar hondje. Niemand bemoeide zich met haar. dat is het vreeslijke van oorlog, we trekken dan ergens een heel scherpe lijn. wie zich daar achter bevindt is geen naaste meer. en zo kwam het in niemands hoofd op eens naar haar om te zien. Toen stierf haar hondje. Zij begroef het achter in de tuin en begon aan een dagboek. Hierin uitte zij de wens eens bij haar hond begraven te worden. „HU gaf mij meer liefde dan enig mens." Daarna meldde zij zich, uit een zaamheid en geldgebrek beide, als „verpleegster" in doorgangskam pen. Zij schreef de namen en bij zonderheden van bij razzia's op gepikte mannen op kaarten. Het gaf haar een heimelijke voldoening het gehate genus „man" bibberend in onderbroekje of wie weet min der te zien staan, nii keek hij wel anders! „Tot welke straf veroordeel Je nu zo iemand" vroeg ik, en de man die haar geval voor zich had liggen, zei: „Het liefst zou ik haar veroordelen tot een nieuw hond je". Nu ben ik weer waar ik de vorige keer moest ophouden: als de mens dan zo'n raadsel is, weten wij dan werkelijk wel hoe wij het raadsel duidelijk moeten maken? Is wat aan geluk ontbreekt bij de een niet iets heel anders dan wat een ander mist? Wat zou je al niet moeten weten voor je een grote of kleine regelaar wordt, een levens-regelaar? Zo'n doelbewuste, goedbedoelende flinkerd? Daar is eenvoudig geen antwoord op. Be halve dan dat wy beschikken over het raadsel liefde. Maar dat straks. IEMAND vraagt mij ik reis even langs de bordjes of ik de strijd tussen Indiërs en Pakistani niet verschrikkelijk vind, mensen die nota bene Ghandi als geestelijk leider hebben gekend, de zachtmoedige. Wel, het is een onmetelijk land daar. Je kunt rustig zeggen dat miljoenen nooit van Ghandi hebben gehoord, als je even bedenkt dat er hier in ons pieplandje toch ook een slordige paar honderdduizend zijn die nooit van, nou. laten we zeggen Prinses Beatrix hebben gehoord, b.v. de kinderen tot drie jaar en dan kunnen daarginds nog miljoenen met lezen of schrijven. Dus die „band" is zo sterk niet, de levens regelaar beïnvloedde maar tot zo laat. tot het einde van een periode zoals de maatschappelijk wer ker ook maar tot zo laat werkt, tot een zekere vertrouwelijkheid, tot het eind van zijn eigen kunnen en per slot tot het eind van zijn werkdag. De rest weet je niet, wat er doorwerkt in harten en hoof den is niet na te gaan. Daarom is het zo troostend dat de uitkomst met het belangrijkste is maar de liefde. Liefde, zelf een raadsel, accepteert de^ ander Inclusief zijn raadsel. Liefde, starend in een be slagen spiegel, verneemt het gerit sel van hoop en doet het vertrou wen bloeien Het is een levens houding tegen de keer in, zo op het oog. Daarom is het ook een levenshouding van dag tot dag. Je hebt het niet, je wordt het. Je moet het steeds weer vinden. Maar in gezelschap, in de ontmoeting, by de ander. Liefde is alles, be halve een ecnzaamheidsspelletje. Dan zijn we dus op elkaar aan gewezen. Dan is liefde dus een opdracht Een verpleegster hoort een volslagen over haar toeren zynde huisvrouw aan en laat een kalmerend middeltje achter: op dracht. liefde. Een vrouw houdt dolveel van haar man die flap- oren heeft. In die opdracht: hem lief te hebben, riskeert zij kinde ren met flaporen. U lacht? 't Is al lemaal hetzelfde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15