Nieuwe Leidse Grarant PAKISTAN HOUDT BELOFTE NIET Zeer brutale overval op eldzending PTT belooft weer hogere tarieven KOFFIE &THEE Sjastriwaakzaam zijn Infiltraties in India DUISTER Nu weer raadsel van anonieme brief matras Wim Kan: dit jaar niet op oudejaar Oosterschelde in 1978 afgesloten Middenstand voorziet grote moeilijkheden Crisis in scheepsbouw komt in studie Commentaren C. Verduyn KLAVERBLAD Het juiste ogenblik CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD ,.Stantvastigh ia ghablavc mijn hart in teghenspoet Vrijdag 24 september 1965. 46ste jaargang Enkele wolkenvelden De Bilt verwacht tot morgenavond: Nu en dan wolkenvelden, maar ook zonnige perioden. Vrijwel overal droog weer. Overwegend matige wind tussen zuid en oost. Ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. (Opgemaakt om 1115 uur) »:'j 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 - Een onzer verslaggevers stuitte bij zijn onderzoek naar het gebeurde met de Bredase textielhandelaar in Genua op vele duistere zaken. Ook de politie vindt het maar een fantastisch verhaal. - pag. 11. Pleidooi voor vernieu wing rechtspraak - pag. 2 Ook communisten voor Mitterand - pag. 5 Politiek in Engeland - pag. 5 Holland Festival Onder nieuwe leiding wordt het nieuwe programma voor het Holland Festival voorbe reid - pag. 11. NEW DELHI/NEW YORK India beschuldigt Pakistan van het zen den van infiltranten naar het Indische deel van Kasjmir. Ten noorden van Djanga op 145 km van Djammoe overschreden zij de bestandslijn. Aan de Indische kant van de grens groeven zy zich in. India wil deze acties tijde lijk nog los zien van de bestandsovereenkomst, die enkele dagen geleden van kracht is geworden. Niettemin hebben de Indische troepen bevel ge kregen, tegenaanvallen te openen, als de Pakistaanse strijdkrachten ver der mochten oprukken. In geheel India zijn gisteravond de liphten weer aangestoken. Pre mier Sjastri waarschuwde echter, dat men dit niet moest zien als de „dageraad van de vrede". Nu het bestand van kracht is geworden, zijn de verduisteringsmaatregelen opge heven. Gedurende drie weken was het gehele land verduisterd uit vrees voor bomaanvallen. „Laben wij ons niet vergissen", aldus Sjastri. „President Ajoeb Khan en zijn minister van buitenlandse zaken, Bhoet- to, hebben gesproken over een mogelijk grotere brand. Wij kunnen onze ogen niet voor de werkelijkheid sluiten". Minister Bhoetto, die zidh in New Koffermoord en de politie AMSTERDAM De recherche van het politiebureau Leidseplein onderzoekt of een woensdag bij het dagblad Het Parool te Amsterdam binnengekomen anonieme brief, die dezelfde dag in de hoofdstad is ge post, mogelijk een aanwijzing kan bevatten in de koffermoord-zaak. In de envelop zat een foto van 7 bij 4% cm van een in verregaande staat van ontbinding verkerend lijk of delen van een lichaam, dat zowel van een man als van een vrouw zou kunnen Op de achterzijde van de envelop zijn met" een ballpoint of een ander puntig voorwerp Japanse lettertekens gegrift. Het is de naam van een Japans schip, het m.s. Taiten Maru van de rederij Taiyo Kaiun K. K. te Kobe. Voorts het woord „Shoji", dat een kunnen zijn, bijvoorbeeld opvarenden. Uitgesloten Op 21 augustus, de dag waarop vermoe delijk de Japanse vertegenwoordiger Ka- meda werd vermoord, vertrok het uit Durban komende schip uit de Afrikaanse havenplaats Port Elisabeth naar Kaap stad, waar het de 23ste aankwam. Op 15 september vertrok de Taiten Maru uit Monrovia. Het heeft geen Westeuropese havens aangedaan in de periode waarin de moord moet zijn gepleegd, zodat het uitgesloten is dat een der bemannings leden iets met de zaak uitstaande heeft. Daarentegen zou het wel mogelijk zijn dat een der opvarenden Kameda of vriend, de met zijn auto in Brussel ver ongelukte Japanse vertegenwoordiger Okagaki, heeft gekend. De recherche houdt er rekening mee, gezien het feit dat het allemaal ,.te mooi" lijkt, dat de brief door een sinis tere grappemaker is verstuurd, die wel vermoeden kon dat deze uiteindelijk op het buireau Leidseplein zou belanden. UW De Ja-panse lettertekens op de envelop. Betekenis (onderaan) de naam van het schip Taiten Maru en waarschijnlijk de persoons naam Shoji. Politiemannen buiten westen geslagen LONDEN Twaalf brutale over vallers hebben gisteren op klaarlichte dag in Londen een politiewagen ge ramd, de bemanning buiten westen geslagen en de geldauto die door de politie begeleid werd, geplunderd. Hun buit bedroeg ruim 300.000 gulden in Engels geld. De auto vervoerde de lonen voor een bouwonderneming, die ook nog vijf per soneelsleden ter bewaking had meege stuurd. Dezen werden ook mishandeld door de met ijzeren staven uitgeruste ban dieten. De rovers ramden de politiewagen ge lijktijdig van voren en van achteren. De twee politiemannen waren spoedig bui ten gevecht gesteld. Vervolgens kreeg de geldauto met inzittenden een beurt Wegens het veroorzaken van een zeer ernstig ongeluk oip rijksweg 42 na bij Winschoten heeft de officier van de rechtbank te Groningen een jaar gevan genisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist tegen de Duit ser Manfred S. uit Bremen. S. had geen voorrang verleend. Een vrouw kwam om het leven en drie personen werden ge- York bevindt, heeft gisteravond meege deeld, dat de troepen van zijn land niet zullen worden teruggetrokken op de stellingen, die vóór 5 augustus innamen. Dit laatste was beide landen door de Veiligheidsraad „opgedragen". Hij zei tot verslaggevers, dat deze houding het gevolg is van het feit. dat India niet bereid is zijn troepen terug te trekken. Tevoren had Bhoetto met Oe Thant. secretaris-generaal van de VN, gespro ken. Hij herhaalde dat de kwestie Kasj- moest worden opgelost door middel een volksstemming die de vijf mil joen (overwegend mohammedaanse) in woners van de staat in staat moet stel len gebruik te maken van hun recht op zelfbeschikking. India verzet zich daar nog steeds tegen. Bhoetto zei dat Pakistan per 1 januari s. uit de VN zal treden, als de Veilig heidsraad geen doeltreffende stappen doet om het probleem op te lossen. In drie maanden kan dat wel, meent de minister. Kort tevoren had Oe Thant de regeringen van beide landen verzocht zo vlug mogelijk bijzonderheden te ver strekken over het terugtrekken van hun troepen. Een aantal militaire waarne mers is al onderweg naar het grensge bied tussen India en Pakistan. Nog meer zullen volgen. Veelbetekenend is, dot de „vrijheidsstrijders" in Indisch Kasjmir al hebben verklaard hun activiteiten te zullen vergroten. Zoals men weet zijn iu augustus talrijke Pakistaanse infiltran ten in dit gebied binnengedrongen. In dia heeft verklaard, de rebellen hard te zullen aanpakken. AMSTERDAM Om misverstan den vroegtijdig te voorkomen deelt Wim Kan mee, dat hij dit jaar tot zijn grote spijt, niet in de gelegenheid zal zijn een oudejaarsavond conference voor de radio te verzorgen. Niet omdat er niet voldoende stof zou zijn (er is zoveel dat ik gemakkelijk twee uur zou kunnen vullen) maar om dat ons ABC cabaret nog dit hele speel seizoen avond aan avond op tournee is met het programma ,,Wat een land, wat een land". Op oudejaarsavond 1966 hoop ik echter „ijs en weder dienende weer van de partij te zijn, van welke partij, hangt van de volgende troonrede af', al dus Wim Kan. Spel met truck kost Turk (25) het leven LEERDAM Van het feit, dat de be stuurder even weg was maakte de 25- jarige Turk Ozdemir gebruik door op een voorheftruc te klimmen en die op gang te brengen. De ijlings toegeschoten bestuurder probeerde nog de motor in de vrijloop te krijgen, maar tevergeefs. Om een botsing met een bedrijf9treintje te voorkomen, maakte de Turk een ver keerde manoeuvre. De truck kantelde en kwam boven op de man terecht Aanvaring Moerdijk LONDEN Het 10.500 ton metende Nederlandse vrachtschip Moerdijk is gis teravond op de Theems in botsing geko men met het Britse vrachtschip Wands worth (4-352 ton). De Moerdijk die op weg was van Londen naar Antwerpen, liep een flink gat in de voorpiek op en zal waarschijnlijk in Londen in reparatie Gisteren werd voor de kust een overlevingsoefening voor vliegers gehouden. De opsporings- en red dingsdienst van het vliegkamp Valkenburg pikte vliegers uit de zee op. De foto laat zien hoe een van de geredden wordt neergela ten in een groot reddingvlöt, waarin reeds andere collega's hebben plaatsgenomen. DEN HAAG Ook in de toelich ting op de PTT-begroting 1966 wordt gesproken over verhoging van de tarieven, waaraan niet kan worden ontkomen. Minister Suurhoff (ver keer en waterstaat) schrijft over aantasting van het exploitatieresul taat en een tekort door de stijging van de kosten. inzaak van het teko het binnenlandse briefverkeer als gevplg van de verhoging van de tarieven in het verleden. Deze afremming zal zich in 1966 voortzetten. Ook het giroverkeer zal minder sterk toenemen. De minister kondigt dan aan dat voor 1965 voor de posterijen een na delig exploitatiesaldo van f30.170.000 kan worden verwacht. Telefoon Minister Suurhoff laat ook een somber geluid horen over de telefoon. De eerste jaren zal de lijst van de wachtenden op een telefoonaansluiting blijven bestaan. De situatie wordt zelfs erger. Tegen 1 mei van dit jaar waren er een 140,000 aanvragen voor een telefoon ontvangen. Eind 1966 zullen dit er 180 000 zijn en midden 1968 200.000. zo voorspelt de mi- Eerst na 1968. bij de uitvoering van het meerjarenplan, kan de lijst van wachtenden korter worden. Wel zal er worden verdiend aan de telefoon. De baten in deze sector zullen met 92 pet stijgen. Als pleister op de wond van de wach tenden belooft de minister, dat hij op grote schaal openbare telefooncellen zal plaasen. Ook komen er. ten gerieve van het publiek, meer postzegel automaten. De oude brievenbus wordt verder vervan gen door de tweeliwgbrievenbussen. Dit levert arbeidsbesparing voor het staats bedrijf op (scheiding interlokale en lo kale post) en hierop is het beleid van de bewindsman vooral gericht. Rubbersmokkelaar in Indonesië ingerekend DJAKARTA Een er directeuren in de rederij Samudera Indonesia is ge arresteerd op beschuldiging van smokkel Indonesische rubber naar Singapore. Mond Europapoort op programma DEN HAAG De rijkswaterstaat heeft de volgende grote werken op het programma staan: het werkterrein voor de Schevening- se buitenhaven 0 de mond van Europoort 0 de Schelde-Rijrwerbinding 0 aansluiting WaterwegOude Maas 0 Wilhelmina-Markkanaal In de toelichting op de begroting van verkeer en waterstaat lezen we verder, dat de hoogste prioriteit wordit toege kend aan de volgende reeds begonnen werken: 0 de havenmond van IJmuiden O de verruiming van het Noordzeeka- 0 het kanaal GentTerneuzen 0 MaasJulianakanaal 0 AmsterdamRijnkanaal 0 de Rijnkanalisatie 0 de tijdelijke toegang tot Europoort 20 miljoen Voor de afsluiting van het Brouwer- havensche Gat is op de begroting 20 miljoen gulden uitgetrokken. Deze zee arm zal in 1971 worden afgesloten. Men verwacht, dat er dan nog voldoende tijd zal zijn voor een grondige voorbereiding jn de, voor in 1978. gedachte afsluiting 3ii de Oosterschelde De eigenlijke afsluiting van de Lau- erszee denkt men in 1969 te voltooien. Over de bestemming van de Lauwers- is nog niets besloten. Voor de aan- g, verbetering en onderhoud van scheepvaartwegen zal in 1966 in het to taal 272 miljoen gulden worden besteed. Minister Suurhoff: (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Vérgaande samen werking tussen Nederlandse rede rijen en versnelde rationalisatie bij scheepvaart en scheepsbouw moeten de koopvaardij en werven uit de moeilijkheden helpen. Minister J. G. Suurhoff (verkeer en waterstaat) doet dit advies aan de hand in de toelichting op de begroting van zijn departement. De huidige crisis in de Nederlandse scheepsbouw is voor de regering aanlei ding op interdepartementaal niveau een onderzoek te laten instellen hoe scheep vaart en scheepsbouw zich kunnen hand haven zonder steun van de overheid. In •an andere landen krijgen deze be drijfstakken wel financiële medewerking de regering. Efficiency en rentabiliteit moeten worden opgevoerd. Dat kan door mid del van een breed opgezet research- programma. „Met het ondernemen van een dergelijk programma kan thans niet langer worden gewacht", aldus de minister. Het studiecentrum TNO voor scheepsbouw en navigatie (TNO- SSN) krijgt in verband hiermee een extra subsidie. Vermindering van de bemannings sterkte kan de moeilijkheden voor de kustvaart verminderen. Verlaging van de exploitaitiekosten. die hiervan het gevolg is vergemakkelijkt de concur rentie met het buitenland. De minister geeft verder een vorm van samengaan voor de kleinste bedrijven (die van de kapitein-eigenaars) in overweging. Met kracht zal worden gestreefd naar de totstandkoming van een geheel nieu we schepenwet. De huidige wet is sterk verouderd. MAASTRICHT Wanneer deze regering bereid is om, naast de ri goureuze maatregelen die deze week zijn bekendgemaakt, ook iets te doen aan het prijsbeleid, dan kan er nog veel goed komen. Maar de heer J. B. A. Hurkmans, voorzitter van de Nederlandse roomskatholieke mid denstandsbond, heeft daar niet veel vertrouwen in. Daar komt nog bij dat er sprake is van meer vrijheid voor de lonen, de prij zen blijven echter gebonden aan regels waarvan de regering niet of nauwelijks wil afwijken. De middenstand zegt in dat geval haar steun aan het prijsbeleid op. Op zichzelf vond de heer Hurkmans het niet org dat de regering de noodza kelijk geachte stijging van de overheids uitgaven wilde financieren uit een ver hoging van de indirecte belastingen. Maar nu het zo is dat in vele branches prijsverhogingen de doodsteek kunnen betekenen en de vakbonden deze prijs verhogingen aan zullen grijpen om noj forsere looneisen te stellen, kan de mid denstand hier geen genoegen mee nemen. De heer Hurkmans noemde speciaal de tabaksdetailhandel en de schoenherstel lers, die weer de dupe zijn. Hij zei te verwachten dat de middenstand in d( toekomst wel zal moeten zeggen: „Hei spijt ons. maar wij kunnen de verant woordelijkheid tegenover onze menser niet langer dragen," net zoals de vakbe weging dat gedaan heeft en daarmee cces had. De heer Hurkmans had veel waar dering voor het saneringsfonds voor het midden- en kleinbedrijf, i het zo doorgaat kan er nog wel een saneringsfonds bij. Tenslotte is het zo, dat de druk van het prijsbeleid op het midden- en kleinbedrijf rust. en niet op de industrie, aldus de voorzit ter van de r.k. middenstandsbond. Verschillende door dc jongste voor stellen zich gedupeerd voelende organi saties (schoenmakers, horeca) hebben aan de ministers van financiën en eco nomische zaken telegrammen gestuurd -waarin zij vragen een en ander nog eens te bezien. DE WEST Morgen vertrekken Koningin en Prins naar de West, om daarvan over drie weken weer te keren. Belangrijke bezoeken, die nu zelfs met een zekere regelmaat worden ge bracht en waarin ook prinses Bea trix bijdraagt. De verbondenheid tussen de rijksdelen hier en ginds komt op deze wijze treffend tot uit drukking. Wij mogen dankbaar zijn voor deze mogelijkheden tot persoonlijk contact die onze tijd biedt. De be trekkingen tot het huidige Indonesië hebben destijds geleden onder de nauwelijks overbrugbare afstand, die ook in andere opzichten verwij dering schiep. Misschien wanneer destijds ook vanuit het koningschap meer per- soonlijke belangstelling mogelijk was geweest, dat dan hier de gang der geschiedenis ook een andere zou zijn geworden. En wel als met de West naar eenheid in zelfstandigheid. WELVAART In deze tüd moeten we leren met veel te leven: met de atoombom, met d* televisie, ook met de welvaart. Ook dat laatste is moeilijk. Hoe moei lijk, heeft de CNV-voorzitter Van Eibergen nog eens uiteengezet op het jubileum van de christelijke politie mannen. We hebben er verslag van gedaan. Verblijdend, dat de leiding van de vakbeweging zich ook intens bezig houdt met het geestelijk beeld van deze tijd. Dit is zeker van zoveel be lang als het materiële, dat daarom niet behoeft te worden verwaarloosd. In deze tijd van welvaart dan doen zich verschijnselen voor de heer Van Eibergen somde er op die te denken geven. Tegenover genot en luxe komen andere sectoren, nuttiger en nodiger, bedenkelijk tekort We moeten wel oppassen, dat de wel vaart ons niet gretig en kortzichtig maakt. Iets voor geestelijke voor mannen om daartegen te waarschu- GELIJKSTELLING Ten plattelandc voltrekt zich een so ciale revolutie. Mechanisatie heeft het agrarische bedrijf gewijzigd en daar mee de sociale positie van de werk nemer. Machines en b.v. ruilverka veling hebben produktiviteit en ren tabiliteit omhoog gestuwd, het aantal werknemers verminderd en de be drijfsomvang doen toenemen. De christelijke agrarische bedrijfs- bond heeft in een nota aangetoond, dat de landarbeider van vroeger eigenlijk niet meer bestaat. De werk nemer van nu kan de vergelijking met de collega in nijverheid en industrie glansrijk doorstaan en is in vele ge vallen zelfs meer geschoold. Daarom wordt wegneming van achterstand In arbeidsvoorwaarden gevraagd. Deze zaak is van belang voor heel het agrarisch bedrijf. De landbouw behoeft vakbekwame werknemers. Daarom sprak het Landbouwschap zich destijds reeds uit voor relatieve gelijkstelling. De achterstand moet geleidelijk worden weggewerkt. Goed dat daar om nog eens de aandacht voor het vraagstuk is gevraagd. Een cijfer? Van 1950 tot 1963 is het aantal landarbeiders van 126-000 tot 64.500 verminderd. Spionage in Oslo OSLO Verdacht van spionage is eer vrouw van middelbare leeftijd gearres teerd en in voorlopige hechtenis geno men, zo heeft de politie te Oslo gister avond bekendgemaakt. De vrouw werkte bij de Noorse defensie. Mejar wilde in specteur Annar Rostad niet zeggen, met het oog op verder onderzoek. Volgens de pers werkte de vrouw als secretaresse bij de strijdkrachten en spioneerde zij de Sow jetunie. Zie op pagina 6 onze grote opruimings advertentie Vliet Z.Z. 29—30 RIJNSBURG LlOE EEN GOLF een zwemster kan overspoelen, demonstreerde in Toronto dc fotograaf, die op het juiste ogenblik afdrukte, toen zwemster Cathy Green na een duik weer gracieus boven water kwam. Cathy's haren sleepten een sierlijke boog water mee. de camera klikte en de waterdruppels waren op het negatief gevangen. Wij kunnen u vertellen, dat ons de laatste dagen een vloedgolf van steun uit de lezerskring bereikte. Vele honderden abonnees werven en werken mee. Dat is zeer positief. We zijn er blij mee. Maar toch durven wc ook vandaag weer op de bon op pagina 2 te wijzen. Als u er op het juiste moment bij bent, dan is voor u succes ook niet uitgesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1