SENATOR Berliner Philharmoniker en von Kara jan komen Nu definitief: 21-jarigen gaan naar stembus excellent! aanstekelijk lekker! lom Hoogendoorn fantast of..... slachtoffer? Dertig procent meer voor kunstsubsidies Peter Diamand nam afscheid Ct. BAVER Goedkeuringswet Beatrix „allerbedenkelijkst" Textielprijzen met 6-4 pet. omhoog Wethouder zette beelden in zijn tuin >65 NIEUWE LEIDSE COURANT 11 VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1965 Programma Holland Festival 1966 In de seotor opera staan vijf muziek dramatische werken vermeld. Hef spe ciaal >i samengestelde Holland Festival opera-gezelschap presenteert onder lei ding van Claudio Abbado en mmv. het Residentie Orkest Bellini's „I Caipu- letiti ed i Montecchi" die deze winter De heer Reinink kondigde nog aan, dat het Holland Festival 1987 gekop peld zal worden aan de grote Vermeer- tentoonstelling die in het Mauritshuis gehouden zal worden ter gelegenheid van zijn 150-jarig bestaan. DEN HAAG In de begroting van subsidiëring van de kunst, :n feite 30 het ministerie van C.R. en M.W. is een groot bedrag uitgetrokken voor de Boven zuidoost-Europa handhaafde zich een hogedrukgebied. terwijl de luchtdruk ten westen en zuiden van Ierland verder daalde. Als gevolg hiervan nam de zuidelijke tot zuid oostelijke luchtstroming boven west- Europa wa - toe, waardoor aanmerke lijk minder mistvorming plaats vond dan in de voorgaande nachten. Bij het oude front boven Engeland dat zich maar weinig verplaatste, heeft zich intussen een tweede van de oceaan afkomstig front gevoegd. De fronten die elk vergezeld worden door een smalle regenzonzullen ook de komende 24 uur maar heel langzaam dichterbij ons land komen. De regen kansen worden daarom nog steeds klein geacht. Wel kunnen af en toe wolkenvelden overdrijven. De tempe raturen blijven op tamelijk hoog ni veau voor de tijd van het jaar. HOOGWATER SCIIEVENINGEN 25 september: 3.02 v.m.; 15.25 n.m. Zon en maan Zaterdag 25 september: zon op 6.30. order 1832: maan op 6.31. onder 19.06. Zaterdag 25 september: nieuwe maan. Gistermiddag nam de heer Peter Diamand afscheid van het Holland Festival: hier staat hij in de kring van het bestuur: v.l.n.r. Willem Brederode, directeur Residentie Orkest, Peter Diamand, die direc teur van het Edinburgh Festival wordt, mr. J. den Daas, opvolger van Peter Diamand als algemeen secretaris van het Holland Festi val, en mr. H. J. Reinink. voor zitter van het Holland Festival. DEN HAAG Voor de laatste keer heeft Peter Diamand meege werkt aan de samenstelling van het programma voor het Holland Festi val. Hij was ook aanwezig, toen gis termiddag in de Haagse Kunstkring deze plannen voor 1966 werden be kend gemaakt. Dat gebeurde wel vroeger dan anders, zei voorzitter mr. H. J. Reinink, maar het H.F. wil zo gauw mogelijk met de buiten landse propaganda beginnen. Het H.F. is internationaal nog niet vol doende bekend en daarom is er een commissie ingesteld, waarin K.L.M. en A.N.V.V. zitting hebben, om het buitenlands bezoek te stimuleren. (Wordt het overigens geen tijd, dat men dit na 17 H.F.'s gaat inzien?) Mr. J. den Daas, die als algemeen secretaris de heer Diamand is opge volgd, besprak daarop het voorlopige programma. Geopend wordt het H. F. in Rotterdam, in de nieuwe Doelen concertzaal, met een concert van het Rotterdams Philharmonisch Orkest onder Franz Paul Decker. In Rotter dam zal zich ook het congres van de International Council afspelen, waar aan manifestaties van nieuwe muziek verbonden zijn, o.a. van het Südwest- funk Orchester onder Ernest Bour. Het Rotterdams Philharmonisch Or kest geeft ook nog een tweede concert in het H.F.. eveneens onder Franz Paid Decker, waarop zullen worden uitgevoerd het Esterliazy-Te Deum van Haydn en het G-dur Concert voor drie piano's van J. S. Bach (solisten Hans Henkemans, Theo Bruins en Daniël Wayenberg) Het Concertgebouworkest zal onder Pierre Boulez. Bernard Haitink (Mah ler's 2de Symfonie) en Gennady Rozj- destwenski concerteren, het Residen tie Orkest onder Bruno Maderna, Willem van Otterloo. Carlo Maria Giulir.'i en Carl Schuricht (Missa So- lemnis van Beethoven). Het Radio Filharmonisch Orkest onder Jean Fournet neemt ook .weer deel Maar de grote sensatie zal zeker weer wor den de concerten van de Berliner Philharmoniker onder Herbert von Karajan in Rotterdam. Den Haag en Amsterdam. Sector opera voor het eerst in de Milaanse Scala uitgevoerd zal worden. Ook in het H.F. zal de Scala-bewerking klinken. Dan wordt een herhaling gegeven van Haydn's Los Pescatrici eveneens onder Alberto Erede en in dezelfde bezetting. Bernard Haitinlk zal Verdi's Don Carlos dirigeren, (met het Concertgebouworkest in de bak), Bruno Maderna zal de voor stelling van Peter Schat's Labyrint leiden, waaraan het Utrechts Stedelijk Orkest medewerking verleent. En The English Opera Group komt heel waar schijnlijk met de continentale première van Benjamin Britten's nieuwste opera ..The Fiery Furnace", die in een kerk interieur opgevoerd zal worden. Toneel Met enige nadruk kondigde de heer Reinink aan, dat er in 1966 een Ne derlandse toneelmanifestatie zal plaats hebben, n.l. van Hooft's Warenar, Ton Lutz voert de regie, zal ook de acteurs uitkiezen en Nicolaas Wijn berg ontwerpt costuums en decors. The Bristol Old Vic komt met Shake speare's Measure for Measure en van de Münohner Kammerspiele staat de keuze van het stuk nog niet vast. De directies van de Nederlandse bal letgroepen (het Nationale Ballet en het Ned. Dans Theater) beraden zich nog op speciale programmavoorstellen, maar zeker is dat de Paul Taylor Dance Comp any wederom enkele voorstellingen zal Orgelconcerten De kerk- en orgelconcerten omvat ten wederom het internationaal orgel concours te Haarlem (van 4 tot 8 juli), koorconcertenin de St. Jans- kerlc te Gouda (onder Charles de Wolff) en Leiden. Dit keer zal ook de film een deel van het Holland Festivalprogramma uitmaken. In sa menwerking met de Nederlandse Bi oscoopbond zullen Japanse films ver toond worden in een aantal kleine theaters door het gehele land en het zullen films zijn, die in het geheel geen commerciële inslag hebben. De heer Reinink dankte tenslotte de heer Peter Diamand voor het werk, dat hij 17 jaar lang voor het Holland Fes tival had verricht. Parade voor het Huis ten Bosch ROTTERDAM Tot de hoogtepun ten van de feestelijkheden, georgani seerd ter gelegenheid van het driehon derdjarig bestaan van het Korps-Mari niers op 10 december, behoort de pa rade op 9 december voor de Koningin met de daarop volgende mars door Den Haag. De Koningin zal de parade af nemen, staande op het bordes van Huis ten Bosch. Ook Rotterdam krijgt zijn parade. Op 10 december wordt gedefileerd op de Coolsingel voor de Prins. Hier bestaat het grootste gedeelte van de deelne mende troepen uit oud-mariniers. De avond van diezelfde dag is er feest in de Rotterdamse Schouwburg. Op 11 december wordt in de Grote Kerk te Rotterdam een dankdienst ge houden. Voorts gaat de viering van de drie honderdste verjaardag van het korps gepaard met het uitgeven van twee postzegels van achttien cent (een voor Nederland en een voor de Antillen), een brochure over het korps Ma rs verlucht met reproducties van oude. historische schilderijen, het uit geven van een gouden munt en het hou- van een expositie over de geschie denis van het Korps in het Rotterdam se Historische Museum. De feestelijkheden zullen zich niet al leen bepalen tot Rotterdam en Den Haag. Ook in Doorn. Den Helder en de Nederlandse Antillen worden festi viteiten georganiseerd. J. ten Heuvelhof: Duidelijke registratie loouresultaten (Van onze sociaal-econo mische redactie) AMSTERDAM „Als het in ons land tot een vrijere loonvorming komt, dan is een duidelijke registra tie van de in de bedrijfstakken be reikte resultaten noodzakelijk, ten einde ook voor het overheidsperso neel een rechtmatig aandeel in het nationale inkomen te kunnen bere- Dit verklaarde de voorzitter van de Christelijke Centrale van Overheids- on Onderwijzend Personeel, de heer J. ten Heuvelhof, gistermiddag in een toespraak tot de algemene vergadering van de Bond van Christelijke Politieambtenaren. Zoals bekend is de laatste jaren de omvang van de salarisverhogingen voor overheidspersoneel vastgesteld op ba- van de gemiddelde loonontwikkeling het particuliere bedrijfsleven. Dit is goed systeem gebleken, aldus de heer Ten Heuvelhof, die zei dat de vaststelling van rechtvaardige salarisverhogingen voor ambtenaren moeilijker wordt naar mate de loonvorming in het bedrijfsleven zich vrijer voltrekt. ARP-amendement: schrap opkomstplicht (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer zal op 5 oktober haar goedkeuring hechten aan een wijziging van de Kieswet, die o.m. voorziet in een verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd van 23 tot 21 jaar. De Grondwet kent die leeftijdsgrens al, maar de Kieswet was daaraan nog steeds niet aangepast. Met de leef tijdsverlaging bleek de Kamer het gisteren zo eens te zijn, dat er niet of nauwelijks over werd gediscus sieerd. Het Kamerdebat concentreerde zich gisteren voor een belangrijk deel op de vraag of handhaving van de opkomst plicht nog wel gewenst is. „Nee", zei de antirevolutionaire heer Schakel. Sa men met de heren Abma (s.g.) en Jon geling (g.p.v.) diende hij een amende ment in om de opkomstplicht geheel af te schaffen. De heer Schakel herinnerde eraan, dat zijn partij al vanaf 1916 voor afschaffing heeft gepleit. Zijn ervarin gen als gemeentebestuurder hadden hem nog gesterkt in de overtuiging, dat hand having niet alleen zinloos is, maar ook de eerbied voor het gezag ondermijnt. van vervolging van de overtreders niets terecht. Bij de Rijnmondverkiezingen zijn maar liefst 40.000 kiezers niet opgekomen en het is duidelijk dat nog geen fractie zal worden aangepakt. „De opkomst plicht", concludeerde de heer Schakel, „is volmaakt een farce. We moeten er lijk veel voor het standpunt van de heer De kleine fracties in de Kamer bleken Schakel, maar daar het hier een con- grote bezwaren te hebben tegen de waar- troversieel punt betreft meende hij op b m c„ Mk te de voorgestelde dit moment .de status quo te moeten f handhaven. Dat niettemin de boete op verhoging daarvan. De grotere fracties overtreding van de opkomstplicht wordt verhoogd, houdt alleen verband met waardedaling van het geld. De beslissing over het amendement-Schakel liet de be windsman aan de Kamer over. Het staat wel vast, dat dit voorstel op 5 oktober (als de amendementen en het wetsont werp in stemming komen )zal worden verworpen. Alleen de kleine partijen steunden het. Kiesdeler niet in alle opzichten content met het voorste! om nu ook voor staten- en radenverkiezink een waarborgsom van f 250 voor te schrijven. De KVP-er Al- bering stelde bij amendement voor de gemeenteraadsverkiezingen buiten deze regeling te laten vallen. Een bedrag van f 250 is naar zijn mening vooral in de kleine gemeenten een te hoge eis. en dat voor Koninklijke Mignot de Block n.v. Het wetsontwerp voorziet niet in een optrekking van de kiesdeler, waardoor het voor kleine partijtjes moeilijker wordt een Kamerszetel te verwerven. Sommige sprekers vonden dat deze kwestie nog maar eens in studie moet worden genomen. Men herinnerde acn de destijds door de Kamer aanvaarde motie-Beernink waarin voor een ver hoging van de „drempel" werd gepleit en waaraan ook de heer Smallenbroek als Kamerlid stem heeft gegeven. Minister Smallenbroek bleek gisteren over deze zaak een ietwat genuanceerder oordeel te hebben („als minister be- 4 schikt men nu eenmaal over meer do- Immers, in de grote gemeenten komt dUmentatie dim ols Kamerlid"). Hij wees er voorts op na de aanvaarding van de motie-Beernink niet meer v'oor een ver hoging van de drempel te hebben ge- -r. j„ t+q i pleit om de indruk te vermijden dat hij j hoogendoorn uit Bxeda in de het GPV uit de Kamer wilde weren. iliaanse havenstad Genua in handen Als Kamerlid toonde de heer Smal- gevallen van een misdadigersbende, lenbroek zich ook niet enthousiast Jie haar siachtoffers eerst bedwelmt I voor de invoering van de stemmachine, i KQrnnft7 ^rhaal Hat Maar zover bleken noch de Kamer- maar als minister erkende hij nu. dat L 1 daarna berooft. Het verhaal, d meerderheid, noch ministers Smallen- I zijn vroeger standpunt niet steunde de winkelier in Italië heeft verteld, broek (die dit door zijn voorganger Qp voldoende informaties. De heer doet in die richting denken, maar op mr. Toxopeus ingediende wetsontwerp Jongeling, die de stemmachines nog1 aantal belaneriike punten kan verdedigde) te willen gaan. Mr. Geert- j steeds geen goed hart kon toedragen.aantal nrni>»ntni»r^n w sema (l»b.) vreesde dat bij afschaf-1 kreeg van de bewindsman te horen: ;zlJn relaas eenvoudig niet kloppe vn?^en enkete ilïmfen ni i fing van de opkomstplicht de onte-„Al die machines in 1959 zouden zijn I Daarom moet het niet uitgesloten ine enKeie Punien mt ae ioe«cn vredenen 'n onevenredig grote invloed j gebruikt, zou het GPV misschien al i worden geacht, dat de Bredanaar Merkwaardige zaak in Genua Geld van consul geleend maar BREDA de 32-jarige Tom( ting. Het Nederlands Danstheater zal I Vrogd (MC.) vond* de" afschaffing op 1 komen" voortaan een zelfde subsidieregeling kr(j- j dit moment niet opportuun, al ver-1 gen als het Nationale Ballet door de I heelde hij niet dat ook vele socialisten verhoging van het rijksaandeel in het een bijzonder sterke afkeer van ae op- HET WEER IN EUROPA (Rapporten hedenmorgen zeven uur exploitatie-tekort van 40 tot 60 procent. Belangrijke choreografieën zullen bij beide dansgezelschappen verfilmd wor- Bij het Nederlands Impresariaat zal :n functionaris in dienst komen om na :n inwerkperiode van enige jaren de huidige directrice te kunnen opvolgen. Bij het Int. Toonkunstenaarscentrum Eduard van Beinum zal worden opgericht Studie-centrum voor zeer begaafde jonge uitvoerende kunstenaars, waaraan gerenommeerde pedagogen verbonden worden. Voor het Danzi-Kwintet en andere dergelijke kamermuziekensembles wordt een financielesteunregeling overwogen. In verband met het gebrek aan zaalruimte voor operavoorstellingen met name in het Westen, wordt eenonderzoek ingesteld naar een verplaatsbaar opera theater, dat een tijdelijke oplossing zou kunnen bieden voor de nu bestaande noodsituatie. Opgericht zal worden een bureau lor dramaturgie, dat voor de ontwjkke- ling van de toneelschrijfkunst een selec terende en pedagogische functie kan ver vullen: zulk een bureau kan op verzoek auteurs stukken tegen betaling be oordelen en daarover adviezen geven. Bij de toekenning van eregelden en persoonlijke toelagen aan kunstenaars zullen nu ook voortaan de weduwen van kunstenaars in aanmerking1 kunnen ko- Overwogen wordt de instelling van ;n materiaalfonds voor beeldhouwers, waaruit het gieten etc. van beeldhouw werken kan worden bekostigd. Een bedrag van f 100.000. wordt uit getrokken voor experimenten op het ge bied -van de kunst (zou „Gaudeamus" hieronder vallen?). Voor de kunstzinnige vorming van jeugd (waaronder vallen de toneel groep Arena, de balletgroep Scapino, Wi- kor, Jeugd en Muziek) staat een bedrag in meer dan een miljoen vermeld. Aanzienlijk meer subsidie krijgen het dansvakonderwijs, de Stichting Ge luid- cn Beeldarchief alsook de Neder landse filmproduktie. Nouvelles Images le lustrum DEN HAAG. Ter gelegenheid van het eerste lustrum brengt Nouvelles Images. Westeinde 22, een jubileum expositie van 25 september23 oktober van werken van 23 kunstenaars. komstplicht hebben. Mr. Beernink (c.h.) citeerde met welgevallen de antirevolutionaire mr. dr. C. J. Ver- planke, die spreekt van een onover brugbare kloof tussen de c-h. en a.r. opvattingen over de opkomstplicht. In derdaad bevestigde mr. Beernink. dat de christelijk-historischen de opkomst- plicht willen handhaven, omdat zij 'm zien als noodzakelijk complement het stelsel van evenredige ver- Smallenbroek voelde persoon- teg enwoordiging. Minister Smalle Bij verkoudheid vinden meer mensen ter wereld baat bij Aspirin, dan bij enig ander middel. 0DAAR STAAT APUTCR Verzoekschrift aan Tweede Kamer: DEN HAAG Het totstandkomen van een goedkeuringswet voor een huwelijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg zou voor het staatsbelang allerbedenkelijkst zijn. Aldus een verzoekschrift ge richt tot de Tweede Kamer. De adressanten stellen o.m. dat de thans kroongerechtigde Prinses de goedkeuring zou verkrijgen voor een huwelijk met „iemand, die deel heeft uitgemaakt de Duitse Wehrmacht, een militair instru ment dat zich door het nazi-regime liet gebruiken voor het volvoeren van drijven tegen de mensheid, waaronder de onderwerping van het Nederlandse volk aan een onmenselijk bewind". Dit vooral vormt voor „een niet te veronachtzamen deel van het Nederlandse volk" een overkomelijk bezwaar tegen de wettelijke aanvaarding van de heer von Amsberg als gemaal van de kroonprinses. Bovendien menen de ondergetekenden, dat voor de velen, in wier oog het Koning schap hier te lande nog steeds als sym bool van de nationale eenheid een waarde van betekenis heeft, geldt, dat alles ver meden dient te worden wat aan die een heid schade zal toebrengen. Ondertekenaars zijn: ds. W. M. van Asperen, Ad den Besten (Amsterdam), prof. dr. S. Dresden (Leiden), mevr. drs. D. J. Eringa (Amsterdam), ds. S. Gerssen (Utrecht), drs. P. Hijmans (Eindhoven), Ed Hoornik. Inne de Jong, ds. K H. Kroon, mevr. Marga Minco (Amster dam), mevr. drs. A. M. Polak Daniels- Boon Hartsinck dr. E. van Raalte (Den Haag), mevr. dr. A. H. M. Romein-Ver schoor (Schoorl), mevr. Annie M. G. Schmidt (Berkel/ZH), prof. dr. P. C. van Traa en prof. dr. D. Wiersma (Leiden). In een bijlage wordt gewezen op de officiële bekendmaking van de verloving en gesteld, dat ..in een wel uitermate snel. ja min of meer overrompelend tempo te werk is gegaan, niet slechts wat de raadpleging van de Kamerfracties aangaat als bovendien wat de vaststelling de datum voor de officiële bekendmaking van de verloving betreft". Het is in ons land wel eens eerder voorgekomen (zij het onder andere om standigheden) dat van de indiening van een goedkeuringsvoorstel op het aller laatst is afgezien. Dit gebeurde in 1828 met betrekking tot de aanvankelijk voor genomen goedkeuring van een door prin ses Marianne der Nederlanden te sluiten huwelijk met prins Gustaaf, zoon va voormalige koning van Zweden, Gustaaf de Vierde. DEN HAAG Bij K. B. is met ingang van 16 oktober drs. L. J. M. van de Laar te Rijswijk benoemd tot burgemeester van Bergen op Zoom. De heer Van de Laar. die 43 jaar is. is van 19631965 staatssecretaris van o. k. en w. geweest. Hij is rooms katholiek en lid van de KVP. DEN HAAG Weer zijn er en kele afwijzende commentaren op de Miljoenennota te beluisteren. De kleding- en textielindustrie wijst er op, dat het niet zo is dat door de drie procent stijging van de omzet belasting op textiel de prijzen ook met drie procent zullen stijgen. Tex- tielgoederen zullen echter ook in de toekomst weer aan een zgn. inte gratieheffing onderworpen zyn, waardoor in werkelijkheid de ver hoging op 6,4 procent uit zal komen, d.w.z. voor de goederen die de in dustrie aan.de handel aflevert. Over verdere prijsverhoging is het laatste woord nog niet gezegd. De Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart snapt er niets van dat de minister de omzetbelasting op sportvMegtuigen van vijf tot vijfentwin tig procent heeft verhoogd. Indoneië meldt Am. spionnen DJAKARTA Volgens Antara zou den tien agenten van de Amerikaanse centrale inlichtingendienst gevat zijn. Deze zouden zich hebben ingedrongen bij Indonesiërs, die uit het Philippijnse eiland Mindanao terugkeerden. nog niet terug (Van een onzer verslaggevers) den flink uit zijn duim heeft zitten zuigen, toen hij door de politie werd gehoord, In feite staat er slechts één ding vast: de jonge zakenman, die in de Bre dase binnenstad een winkeltje in herenmode-artikelen heeft, is ter hoogte van het toeristenplaatsje Por- tofino half bewusteloos en met (lich te) verwondingen uit de Middelland se Zee opgepikt. Hoe hij te water is geraakt en hoe lang hij in de gol ven voor de rotsachtige kust heeft gedreven weet hij niet. Hij herinnert zich alleen, dat hij op het zeer druk ke station van Genua het bewustzijn verloor Na zijn redding werd de heer Hoogen doorn. zoals wij gisteren reeds meldden, in een ziekenhuis van Genua opgeno- mcn.Toen hij dinsdag daaruit werd ont slagen, stapte hij regelrecht naar de Nederlandse consul, wiens hulp hij in riep om zjjn koffers zonder regu's uit het bagagedepot van het station te krijgen. „Ik ben de regu's kwijt en ik ben in de veronderstelling, dat in één van de koffers nog tienduizend gulden zit", motiveerde hij zijn verzoek. De consul verleende zijn bemiddeling en de heer Hoogendoorn kreeg zijn kof fers terug. Hij vond er echter geen „Bestolen" ,,Ik ben bestolen", vertelde de Bredanaar de consul, toen hij deze voor de tweede maal bezocht. Hij suggereerde, dat hii was verdoofd en daarna in zee gegooid De dieven zouden de requ's uit zijn kleding hebben gehaald en in het b.i- gagedepol de tien mille uit de koffer hebben gestolen. Omdat de heer Hoogendoorn geld te leen vroeg, belde de consul naar Breda om informaties. Hoofdinspecteur A. N. A. Puntdam, chef van de recherche, beves tigde. dat de winkelier in de Baronie- stad een zaak heeft Met deze weten schap leende de consul de (vrijgezelle) heer Hoogendoorn het bedrag voor de terugreis naar Nederland. Niet in Breda Woensdag zou hij uit Genua zijn vertrok ken, maar gisteravond laat was hij nog niet in zijn woning boven het winkeltje in de Reigerstraat gearriveerd. De bel was nog steeds uitgeschakeld en achter de winkeldeur lag een hoge stapel kran ten, brieven en reclamemateriaal. Hoofdinspecteur Puntdam. die offici eel niets met de zaak heeft te maken, geeft als zijn persoonlijke mening, dat hij het verhaal fantastisch vindt kliniken. De recherchechef had de indruk gekregen, dat de Nederland se consul de zaak ook nogal vreemd had gevonden, toen hij hem aa: lijn had. T wijf cl zaterdag 11 september zijn winkel voor een zakenreis langs een aantal Duitse textielbeurzen. Waarom kwam hij tqn slotte in het veel verder gelegen Italië terecht? Het winkeltje in de Reigerstraat trekt weinig klanten. Het aantal mensen, dat in één week over dq drempel stapt, is op de vingers van twee handen t« tellen, zo weten omwonenden te ver tellen. Veel verdiensten zitten er dus niet in. Maar hoe is dan te verklaren, dat de Bredanaar tien mille in zijn koffer had, zoals hij de consul heeft willen doen geloven? Onmogelijk Logische gesproken is het onmogelijk dat op klaarlichte dag een bewusteloze man van het station in Genua wordt gedragen en in een auto wordt getild zonder dat er iemand iets van ziet. Het is dus onwaarschijnlijk, dat de heer Hoogendoorn door zijn berovers eerst is beroofd en daarna weggedragen on der de omstandigheden, die hij heeft geschetst Het heeft er alles van, dat de zaak even duister blijft als hij thans is. Niet bekend is of de heer Hoogen doorn bij de Italiaanse politie aan gifte van diefstal heeft gedaan. De Bredase recherche zal zich niet met de zaak bemoeien. Zij zal de Breda naar alleen verhoren, als de politie van Genua daarom verzoekt. De heer Hoogendoorn, die nog nooit Iets met de politie te maken heeft gehad, heeft geen familieleden in Breda. Zijn moeder woont in het dorpje Best bij Eindhoven. De recherche heeft haar niet op de hoogte gesteld, omdat zij hartpatiënte is. Burgemeester noemde ze vies GORKUM. Zodra moderne kunst ln het geding is, is Gorkum in het nieuws. Zo ook nu weer. Bij wijze van demon stratie heeft de wethouder van sport, onderwijs en culturele zaken vier beeld houwwerken van de plaatselijke kun stenaar Jan van Munster in de tuin voor zijn woning laten plaatsen Het initiatief is gericht tegen de tegen standers van de moderne kunst, onder wie in het bijzonder burgemeester L. R. J. ridder van Rappard kan worden gerekend. De burgemeester heeft felle kritiek geuit op de beelden van deze kunstenaar „Dc mensen moeten zelf maar eens zien wat dan wel die vieze en onzinnige kunstwerken zijn. waarover ten on rechte zo druk wordt gerept", zegt de wethouder, die èn voor dc beeldhou wer èn voor diens werken een bijzon dere waardering heeft

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11