Nieuwe Leidse Courant Bedrijfsleven verbouwereerd Oproep tot bezinning op welvaartsverdeling Indische terugtocht bij grens van Sikkim de KOFFIE &THEE Lieve Koningin, Begrotingstekort wordt afgewenteld op enkele groepen Veel verzet buiten het parlement Oe Thant pleit voor toelating Peking IS HET GEEN SCHANDE? - VRAAGT CNV-VOORZITTER VAN EIBERGEN Wel kleuren-tv en geen ziekenhuisbedden? Commentaren Zonnebloemen in Domburg Woensdag 22 september 1965, 46ste jaargang Overwegend zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond: maar in de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige zuide lijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere (opgemaakt om Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER C 7 Vandaag verschijnt een boek je vol brieven die kinderen aan H.M. de Koningin geschre ven hebben. Brieven die vaak ontroerend zijn van vertrou wen en spontaneïteit. Een on zer redacteuren vertelt er meer van op pagina 7. Azië Een opluchting nu zowel In dia als Pakistan bereid zijn het vuren te staken? Over de achter grond van de laatste ontwikke ling staat een beschouwing op pagina 5. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD itigh i» ghebUvcn t in teghenipoot!" 3,55, p.kw. 10,70 Amsterdam Niet Den Haag maar Amster dam, en wel midden maart 1966: het huwelijk van prinses Beatrix en de heer (dan prins) Claus von Amsberg. En het blijft Claus en „von" - pag. 7 Madrid Een groot deel van het Ne derlandse volk, met de drama tische voetbalwedstrijd annex vechtpartij in Rotterdam nog vers in het geheugen, zal van avond de cupwedstrijd Real Feijenoord volgen. Onze sport redactie schrijft vanuit Madrid op pagina 9. Synodes - pag. 2 Politiebond viert feest DEN HAAG - Een groot deel van liet Nederlandse bedrijfsleven is tegelijkertijd verrast en verbijs terd door de door minister Vondeling bekend gemaakte verhoging van de accijns- en omzet belasting. Twee reuzen uit de industriële wereld, Philips en Shell, tekenden on middellijk protest aan, terwijl daarnaast de RAI, de tabaksindustrie, de brouwerijen, de schoenmakers en de leerindustrie, het bedrijfschap horeca en de producenten van gedistilleerd niet minder fel waren in hun veroor deling van de jongste Miljoenennota. Shell bleek verrast dat Vondeling de minerale oliën als minder noodza kelijk zag. De nieuwe maatregelen zullen ongetwijfeld een verdere ver hoging van de prijzen tot gevolg hebben, aldus Shell Nederland N.V., terwijl de concurrentiepositie van Nederland in het buitenland toch al moeilijk is. Philipsdie eveneens rechtstreeks betrokken is bij de verhogingen, be pleitte een geringe verhoging van de omzetbelasting over de gehele lijn (en niet over bepaalde artikelen), VN-Assemblée weer bijeen Fanlani werd gekozen als voorzitter NEW YORK Ter gelegenheid van de opening van de twintigste zit ting van de algemene vergadering van de Ver. Naties (verder aange duid als VN-assemblee) heeft de secretaris-generaal van de volkeren organisatie Oe Thant (Birma) ge pleit voor toelating van Peking tot de V.N. De militaire conflicten in Azië en de impasse in de ontwape ningsbesprekingen hebben hem in deze mening versterkt. Oe Thant meent, dat de oorlog in Vietnam de wereldvrede bedreigt en van de mensheid. De gevechten India en Pakistan bewijzen naar oordeel, dat als reeds lang bestaande vraagstukken niet doelmatig worden be handeld, dat zij een voortdurend gevaar voor een explosie in zich bergen. Hij sprak de hoop uit, dat een nieuwe geest van vertrouwen en vastbeslotenheid zal voortkomen uit de huidige assemblee. Rusland niet Intussen hebben tien leden van de VN in een memorandum gepleit voor toe lating van Peking tot de volkerenorga nisatie Deze landen zijn: Albanië, Al gerije, Boeroendi, Cambodja, Cuba, Gha na, Guinee, Kongo (Brazzaville), Mali en Roemenië. Opvallend is dat de Sow- jetunie. Polen, Hongarije, Tsjechoslo- wakije, Bulgarije en Joegoslavië niet tot de ondertekenaars van het memoran dum behoren, terwijl ook buiten-Mon- golië, Indonesië en Pakistan verstek hebben laten gaan. De Assemblee nam reeds enkele be sluiten. Met 110 van de 112 stemmen er waren twee onthoudingen werd de Italiaanse minister van buitenlandse za ken, Amintore Fanfani, tot voorzitter benoemd. De 58-Jarige minister had geen tegenkandidaten. Voorts werden heel snel drie nieuwe leden unaniem tot de organisatie toegelaten, waardoor het le dental tot 117 is gestegen Het zijn: Sin gapore, Gambia en de Maladiven-eilan- De rivierpolitie in Rotterdam heeft gisteravond het lijk opgedregd van ae 68-jarige P. van den Berg, wachtsman aan boord van een hijschouw. met uitzondering van de eerste le vensbehoeften. In kringen van het electrotechnische bedrijfsleven noemde men de verhoging „onbe grijpelijk". Men kwalificeerde de radio als onontbeerlijk, die onder het algemene tarief van de omzet belasting thuishoort. (Voor vervolg zie pag. 9) Dit is de heer Bent Roiseland, een aardappelboer uit Holum bij Kristiansand in zuid-N oor wegen, die als leider van de liberale „Vonster" (linker) partij genoemd wordt als de nieuwe premier van Noorwegen. Hij zit al sinds 1923 in hei parlement, maar blijft werken op de kleine boerderij die h\j eens van zijn vader erfde. (Van onze sociaal-econ. redactie) AMSTERDAM De voorzitter van het Chr. Nationaal Vakverbond, de heer J. van Eibergen, heeft van- Pakistan aanvaardt „bestand" UW matras NEW DELHI/NEW YORK En kele uren voor het verstrijken van het tweede ultimatum van commu nistisch China aan India leek de oor logsdreiging in het grensgebied tus sen Tibet en Sikkim aanzienlijk klei ner te zijn geworden. Voorts werd gemeld, dat ook Pakistan zich be-| reid had verklaard, vanochtend de! strijd tegen India te staken. Radio-Peking maakte bekend, dat Indische troepen de grens met Tibet (China) waren overgetrokken om de militaire voorposten te slechten, die zij daar hadden gebouwd en die van avond om half acht Ned. tijd ge slecht moesten zijn. Volgens India is deze bewering echter in strijd met de feiten- Als de installaties vernie tigd zijn, dan hebben de Chinezen dat zelf gedaan, nadat de Indische troe- KLAVERBLAD pen zich 300 tot 800 meter uit het grensgebied hadden teruggetrokken. De terugtocht was bevolen om de Chinezen, die het vuur hadden ge opend. geen aanleiding te geven om tot een grootscheepse aanval over te gaan. De Chinese bekendmaking kan wel licht worden gezien als een inleiding tot een verklaring dat India aan de in het ultimatum gestelde eisen heeft voldaan. Dit neemt niet weg, dat China een grote troepenmacht aan de grens met India heeft geconcentreerd. De regering te New Delhi heeft intussen geprotesteerd tegen de agressieve en niet uitgelokte optreden van Chinese troepen in het ge bied van Sikkim en dat van Ladakh in het noordoosten van Kasjmir. Wat het staken van de strijd tussen India en Pakistan betreft kan nog wei nig worden gemeld, omdat de strijd krachten van beide partijen wellicht niet op tijd op de hoogte konden zijn. India heeft dan ook om uitstel gevraagd. Pakistan heeft nL pas vanochtend vroeg dc Veiligheidsraad laten weten, dat het het bevel van de Raad zal opvolgen. De Pakistaanse minister Zulfikar Ali Bhutto tijdens zijn toespraak in de Verenigde Naties vandaag, waarin hij verklaarde dat zijn land bereid is hef vuren te staken. (Telefoto) De raad was op verzoek van Paki stan in spoedzitting bijeengekomen. Intussen heeft dit land een nieuw dreigement geuit. Het zal nl. uit de organisatie der Ver. Naties treden als de Veiligheidsraad geen maatregelen neemt om het statuut inzake Kasjmir, dat o.a. voorziet in een volksstem ming, te verbeteren. Intussen heeft India bevriende landen om hulp gevraagd om Rood-China erto< te brengen, zijn dreigende houding te. genover India te herzien. Indonesië heeft alle bezittingen van Indiërs onder rege- nngsbeheer geplaatst. Verhinderd zal worden dat onroerende goederen en waardepapieren op onwettige wijze bui ten het land worden gebracht. Studenten in Karatsji hebben gisteren bij een betoging het gebouw van dc Amerikaanse voorlichtingsdienst inbrand gestoken. middag io de herdenkingsbijeen komst van de Bond van Christelijke Politieambtenaren in bewogen be woordingen opgeroepen tot bezin ning op de vraag wat wij met onze verkregen welvaart bezig zijn doen. We geven miljarden guldens uit aan vei-maak en genot, maar de zie kenhuizen komen bedden te kort, zo sprak hij. Sti-aks krijgen we kleu rentelevisie waaraan onze volks huishouding dan wel weer enkele miljarden guldens zal gaan besteden op een moment dat vermoedelijk niet door onze volksgemeenschap, maar door één bepaald bedrijf zal worden vastgesteld. „Zijn we daar, als volk. echt wel aan toe zolang er nog op straat gecollec teerd moet worden voor allerlei werk van naastenliefde en ereplicht? Is het niet beschamend dat wij nog steedg geen bevredigend antwoord kunnen geven wanneer ons wordt gevraagd hoe ter wereld Nederland het heeft kunnen accepteren dat wij na de oorlog nog steeds niet genoeg huizen, maar meer dan voldoende auto's bezitten? Is het eigenlijk geen schande, dat er een hopeloos tekort is aan redelijk betaalbare kamers in rusthuizen voor bejaarden, maar dat dure viceflats voor de wat beter gesitueer de ouderen bij tientallen te koop worden aangeboden? En wat te zeggen van de dagelijkse ellende van de duizenden gezinnen, die hun leven moeten slijten in krot ten, waar dan misschien wel een t.v.-toestel mag staan, maar waar dan toch ook de ouders mét hun kinderen in één kamer moeten sla pen al dan niet onder een lek dak? En nu praat ik nog niet eens over de armoede en ellende van miljoenen medemensen elders, in wier ogen de allerlaagst betaalde man in Neder land een zeer gelukkige rijkaard is.' aldus de heer Van Eibergen. Rumoer We moeten het ons heel erg aan trekken. dat wij worden aangeklaagd, zo zei de voorzitter van de CNV ver der. We zullen ons eens ernstig moe ten afvragen of we ons misschien niet zó druk hebben beziggehouden met loonsverhogingen van 5 of 10 of meer procent dat w« in al het rumoer de noodkreet van miljoenen mede- ensen niet hebben gehoord. „Hiermee wil ik heus niet zeggen it we nu maar moeten stoppen met loonsverhogingen en met onze strijd sociale gerechtigheid, want dan zouden we onze taak en ons doel I verloochenen. Maar wel dienen we af te aandeel doen". De heer Van Eibergen riep alle werknemeri op hun steentje bij te dragen aan de Interkerkelijke Coör dinatiecommissie Ontwikkelingshulp waarvan ook het CNV deel uit maakt). die tot doel heeft het opzet ten en uitvoeren van ontwikkelings plannen zoveel mogelijk te bundelen. (Voor vervolg zie pag. 9) Pakje margarine weer twee cent goedkoper (Van onze parlementsredactle) DEN HAAG Maandag 27 september gaat de prijs van een pakje margarine weer met twee cent omlaag. Dat ls een gevolg van de aanhoudende daling van de prijzen van een aantal margarine grondstoffen op de wereldmarkt Tot de prijsverlaging heeft de Bond van Neder landse Margarinefabrikanten besloten In overleg met het ministerie van econo mische zaken. PROTESTEN Vanuit het bedrijfsleven is niet ge talmd met protesten tegen de voor genomen belastingverhogingen. Het was te verwachten en de mogelijk heid tot protest behoort tot de vele goede kanten van een democratisch* samenleving. Aan de volksvertegenwoordiging straks om de regering nader op deze punten te toetsen. Zoals wij het gis teren reeds stelden: tot het afleggen van verantwoording voor hef door haar gekozen beleid is de regering zeker gehouden. En voor het overige zuilen de pro- testerenden goed doen te bedenken, dat dit alles is begonnen met die vreemde crisis, die aan het vort go kabinet een einde maakte. Die crisis leidde onvermijdelijk een andere regeringsformatie in, waar van nu eenmaal een afwijkend bo- leid moest worden vermoed. Of overigens ook het vorige kabinet zich niet tot zekere ingrepen genoopt zou hebben gezien? GELUKWENS De christelijke politiemannen, die In deze week met hun bond hun gouden jubileum vieren, komt een geluk wens toe. De veranderingen die zich hx on«« menselijke samenleving voltrekken, beïnvloeden ook de verhouding tus sen politie en burgerij. Gelukkig wordt reeds veel gedaan, opdat beiden op de juiste wijse op elkaar ingesteld raken. De politie is gezagsdragend en die nend tegelijk. We kunnen ook stel len: opdat zij dienend kan zijn, heeft zij ook gezagsdragend te zijn. Het gezagsdragen is aan het dienen ondergeschikt, maar zonder het f«- zagsdragen is het dienen niet moge lijk. Van beide kanten behoort dit te worden beseft. Het worde voor de politiemannen, die het niet gemakkelijk hebben, een bemoedigend jubileum. FRAUDE Gelukkig een volk dat door een ge val van fraude nog wordt opge schrikt. Er zijn landen, waar dit al lang niet meer zo is, waar de fraude, in welke vorm ook, tot het gang bare levenspatroon, wil men: tot d* folklore, behoort. Nu zich in ons land een tamelijk op zienbarende fraude heeft voorge daan, is dat voor de pers terecht re den geweest, daarop nogal in den brede de aandacht te vestigen. Daar mee ls tegelijk het uitzonderlijke geaccentueerd. Wij hopen van harte, dat het zo blijven moge. Onze tijd is er een van materialistische trekken, een met zijn eigen verleidingen. Er is af gunst, er is ook gemakzucht. Het is ook een tijd met tal van mo gelijkheden tot opsporing. Dit laatste ook in het belang van de mogelijke daders: het kan hun namelijk tijdig te denken geven. BETALING ABONNEMENT De abonnees, die in het bezit zijn van een giro-rekening doch ons nog geen machtiging hebben verstrekt om het abonnementsgeld automa tisch te laten afschrijven, verzoe ken wij vriendelijk vóór 1 oktober a.s. 10.70 voor het 4e kwartaal of 3.55 voor de maand oktober over te schrijven op onze postrekening No. 58936. W(j verstrekken gaarne inlichtin gen over automatische afschrijving die zonder extra kosten geschiedt. O TyANK. ZIJ het nazomerse weer van de afgelopen dagen gedijen de zonnebloemen in de tuin van de fa milie Van der Velde in het Zeeuwse Domburg uitstekend. Dc helgele bloemen neigen hun grote bruine harten met de zon mee en zij heb ben de (naar men zegtbijzondere hoogte van drie meter bereikt Nu is liet stellen van zoiets in een krant altijd gevaarlijk. Er zijn dan doorgaans wel lezers, die melden dat zij in hun eigen tuin een dergelijk hoogteeijfer met enkele centimeters gebroken hebben gezien. Wij stellen natuurlijk prijs op dergelijke reac ties. want de contact met de lezer is ons veel ibaard. En werkelijk niet alleen vanwege de bon, die u ook nu weer op pagina 2 vindt. Echt mee leven steunt ons bij ons streven u een goede krant te bieden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1