Wij willen 's morgens geen kattengejammer" mm Brick Bradford Zoveel hoofden, zoveel zinnen Puzzelhoek Miele er is geen betere! —Toch is het zo! Jesie en Josje Senmoet DE STENEN ZONDE 11 WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1965 ETHERGOLVENETHERGOlVEN-ITHtRGOlVEN-tTHERGOlVIN •THERG0LVEN-ETHERG01VEN-ETHERG0LVEN- •ETHERGOLVEN. IBGT 0OVEW VTRU/nTeïCM/P WIE PENT Z P**a/T W'J Z'JN Z KeOZTTBtUS' (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Juist in de da- gen, waarin de omroepen beurt om beurt bij de aankondiging van hun winterprogramma's hun stem ver heffen en, met een buiging naar het komende „nieuwe bestel", er kennen „dat er een algemene be hoefte bestaat aan achtergrond muziek in het lichte genre, waar om ook zij daarvoor zullen zorgen (niet alleen) via het derde net", belt een van onze Haagse lezeres sen ons op met de vraag „of wij eens iets willen doen aan dat kat- tengejammer 's morgens rondom de klok van achten"en die waag wordt gesteld „namens hon derden". „Wij willen dat helemaal niet ho ren", betuigt onze lezeres, „ik ben een werkende vrouw en ik wil 's morgens bij mijn ontbijt de nieuwsberichten hebben en géén „ik hau van jau!" Als we voorzichtig aanvoeren, dat mei nieuwsberichten altijd op klokslag kan aanzetten omdat die precies op tijd door de nieuwsdienst de ether worden ingestuurd, luidt het ant woord: „Maar U denkt toch niet, dat ik 's morgens in zo'n hurry tijd heb om precies op tijd naar de radio te lopen? Neen. die moet ik kunnen aanzetten als ik voorbij kom en dan hoor ik het wel als de nieuwsberichten beginnen. En dan word ik opgescheept met een soort herrie, die ik niet wens te horen." „Meldt U dat toch een aan de omroep verenigingen. die stellen de programma's samen," adviseren wij voorzichtig. Dat valt niet in goede aarde: „Ach, wat levert dat op? Immers niets! De omroepverenigingen hebben zich blijkbaar in hun hoofd gezet dat zij 's morgens moeten concurreren met Ve ronica.... en dat is alleen maar tiener- muziek. U hoeft niet te geloven, dat die concurrentie nodig is: Veronica komt 's morgens in geen enkel gezin aan. De moeders zullen wel gek zijn, dat gejammer op zo'n druk tijdstip. Dat verbieden ze, allemaal." ENQUÊTE Figuur-puzzel Vul in: 1—2. hongerig, 2—3. goedertie ren. 1—4. lijdzaam, 34, boordsel, beleg sel, 36. gem. in Gelderl. 45. neusope- ning, 56. naam of opschrift van een boek. Bij juiste oplossing leest men in de Jikomrande hoekjes de naam van een hats in N. Brab. bij Eindhoven. Oplossing vorige pnzzel Horizontaal: 1. hoed—hemel, 2. evoë— Elias, 3. nesmispel. 4. kreentere. 5. padraark.o., 6. Alidaaker. 7. An tonRNr.i., 8. reinedele, 9 Dee simpel. Verticaal: 1. Henkpaard, 2. overal nee. 3. Eoseditie. 4. Demerdons ,5. Heinaanei, 6. Eistaardm, 7. mi Perk—nep, 8. ea—erker—le ,9. Ls—Leo— Generaal-majoor G. H. Christan. commandant van de vierde divisie, gaat per 1 januari van het volgend jaar met pensioen. Op 1 november zal generaal Christan het commando van de vierde divisie overdragen. Wie zijn opvolger zal zijn 'is op dit moment nog niet be kend. ..En dan," gaat de verontwaardigde klaagster voort, „er wordt in Hilversum niet geluisterd naar iemand, die 's mor gens iets anders wil horen. Mensen die klassieke muziek wsen, komen op de radio nooit aan hun trek. Overdag, zegt U? Nee, dan werk ik buitenshuis, 's Avonds? Dan werk ik ook. En mét mij zijn er honderden zo. Het is een schan daal, wat er 's morgens wordt uitgezon den. De NCRV... die komt met orgelcon certen of massazang en dat is helemaal niets. Maar waarom geen rustige klassie ke muziek, desnoods eens een mooie wals er tussen door als het dan niet anders kan... ik vraag me af. waar al die mooie muziek waarvan wij vroeger genoten, is gebleven..." Onze lezeres spreekt ook nog van het feit, dat de omroepen „er niet aan denken dat de moderne mens op een flat woont" en dat „het kattcngejam- mer" burengerucht veroorzaakt.... En dan: „Er worden steeds enquêtes ge houden, maar blijkbaar alleen onder de mensen die van Veronicamuziek houden. Waarom worden wij, die er toch wel héél anders over denken, nooit eens bij zo'n onderzoek betrok ken? Ik zou willen, dat U eens over deze kwestie schrijft, dat helpt ge woonlijk meer dan een briefje naar de omroepen." BACH OF BEAT? We zijn natuurlijk niet over één nacht ijs gegaan, eer we aan het verlangen van onze lezeres voldoen. Temeer, omdat zij ons herhaalde malen op het hart drukte, dat zij „namens honderden" sprak: in haar vriendenkring was men het over de klacht volkomen eens. Dan komen we dus terecht bij de vraag: „Wat moet het zijn in het prille ochtenduur, kort na het ontwaken en bij de voorbereiding op de dagtaak. Bach of beat?" In het algemeen moeten we dan eerst enkele argumenten weerleggen. Lang, lang voordat Veronica zee koos, werd 's morgens door de Hilversumse omroepen de dag al ontvangen in de lichte toon. met opgewekte muziek. Po gingen, ook eens een ernstiger begin te maken, leden schipbreuk: het scheren, schoolboeken bij elkaar zoeken en boter hammen smeren verdraagt zich niet zo best met een symfonie-orkest dat Handel of desnoods Britten speelt. Zo zendt de NCRV 's morgens vroeg ook beslist niet louter orgelconcerten of massazang uit. integendeel, zij is gewend te zorgen voor een heel inte ressante en dikwijls ook smakelijke Radiokrant ter variatie op gemakkelij ke muziek na een klassiek begin. Men hoort in het vroege ochtenduur ook bij de andere omroepen nogal eens een actuele reportage en verder is het over 't geheel Bach noch beat. maar vrij kalme lichte muziek, inderdaad bedoeld om „een achtergrondje" van opgewekt heid in het voor velen zo moeilijke uur van de dag. ACHT MILJOEN Wat de enquèttering betreft, deze richt zich zeker ook tot degenen, die het met de besteding van de ochtend, middag of avond (of alle drie) in de ether niet eens zijn. Men komt zo'n 2 procent luisteraars tegen, die het ernstige repertoire boven het lichte verkiezen 's morgens vroeg en het is geen wonder, dat onze lezeres dan spreekt van „honderden"in werke lijkheid betekent 2 pet. van de luisteraars 160.000 personen! Ja, dat kan men niet uitvlakken. Zet men hier tegenover echter de 95 pet. die lichte muziek willen en de gebruikelijke 3 pet. „die geen mening heeft"ja, dan spreekt men van bijna 8 miljoen personen! De conclu sie is dan niet moeilijk te trekken. Zeker, het „zoveel hoofden, zoveel zinnen" spreekt ook hier een hartig woordje mee. En daarmee wordt, tus- tussen 7 en 9 ook gerekend. We hebben hier al genoemder zijn dagopeningen, er is klassieke muziek, (20 minuten bij de NCRV) er is nieuws. Er is ochtend gymnastiek en zelfs kraait de VARA- haan. En ja, er is ook een beetje „Ik hou van jou". In feite is er op het gewraakte „moei lijke uur" heel veel keus op beide zenders. Wie de moeite wil doen om zijn programmablad eens serieus na te kijken, zal dat met verwondering constateren, zo hij of zij anders heeft gedacht. DE KNOP Het moet natuurlijk ten enemale on mogelijk worden geacht, dat bij het zomaar lukraak inschakelen van een station dat over enige tijd nieuwsberich ten zal gaan uitzenden, zo'n 8 miljoen luisteraars net precies datgene te horen i Het Leger de? Hells. 19.50 Wereld- ama. 20.00 Knapenkoor, orgel en hobo klassieke en moderne muziek. 21.15 :nade-orkest en sopraan: klassieke mu- 22.30 Nieuws en SOS-berichten. 22.40 loverdenking. 22.55 Klassieke grammo- luziek. 2315 Varen we wél in de art. lezing. 23 30 Lichte grammo- luziek. 23.55-24.00 Nieuws. yRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 1S BIJ MIELE, GOUDSESINGEL 92, ROTTERDAM. k- r v» politieke zaken. 18.30 Dansorkest HPM joenennota een beschouwing op'de gis bekend geworden rijksbegroting. 19.20 Voor de ieugd. 19.30 Artistieke Staalkaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade orkest. 20.30 Gram mofoonmuziek 20.55 Voetbalwedstrijd Real Madrid-Feijenoord 22.50 Ni 23.55-24.00 Nie KJ.05 Moderne lie Draadomroep vanavond Schneider. Willy Hofmann, Sandor Kónya. Herta Talmar, Rita Bartos. Günter Kall mann, Koor, en Operette Orkest o.l.v. Franz Marszalek. Tu as pu me quitter (Arel), Orkest Franck Pourcel. Caterina (Shuman). id. Le?on de twist (Mengozzi). Juliette Gréco. Sur les quais du vieux Paria (^rwir iques (Goraguer). id. Je bois 'Goraguer), id Scotland twist (Burt). Orkest Franck Pourcel. Dis rien (Salvador), id. Et maintenant (Bécaud), id. Moliendo café (Manzo i. Ensemble Hugo Blanco. Dulce de letfhe (Blanco) ld. ChJquctina (Algueró). Los Espanoles. Alha de amor (Argentlno, id. Teo (Blanco', Ensemble Hugo Blanco. Limbo (Stranger!, id Morrina (Dighl). Los Espano les Cada cual (Sallés). id. F1 bottellero (Blanco i Ensemble Hugo Blanco. Orquie, Arabe (Blanco), id. Swingin' the Toreadoi (Kessel'. Barney Kessel, Buddy Collette. Bill Smith. Jules Jacob, Pete Terry. Justin Gordon. André Previn. Joe Mondragon. ftd| the edge of Free for all (Mann), it Shelly xrygen t Zlj i i in hebben. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 AVRO 8.20 uur „Instuif op de Firato", een show met Wim lbo. 8.45 uur gesprekken van Herman Kuiphof aan boord van het vlieg tuig, dat het Feijenoord-elftal naar Spanje bracht. 8.55 uur begin van de voetbalwedstrijd Real MadridFeijenoord. 9.45 uur gesprekken met sportlieden in de studio en 9.55 uur begin van de tweede helft. 10.40 uur Flashing fashion, reportage over een nieuwe wereldmode. Ned. 2 VARA 8.01 uur optreden van de jazz-zangeres Ann Burton. 8.20 uur Britse documentaire over tradities van pracht en praal. 8.45 uur speelfilm „De geheimzinnige dubbelganger", spannend amu sement voor kijkers boven 14 jaar. VANAVOND TE HOREN Hilvet NCRV 8 uur zingt het Windsbacher Knabenchor geestelijke liederen. 9.30 uur treedt de sopraan Marilyn Tyler op bij het Promenade-or kest, operaprogramma. 10.55 uur Duitse uitvoering van de 51ste cantate van J. S. Bach en 11.30 uur lichte plaatjes. HUu II VARA 8 uur het Promenadeorkest concerteert. 8.55 uur rechtstreekse reportage van de voetbalwedstrijd Real Ma dridFeijenoord. 11,05 uur werken van Henri Duparc op de plaat. Men vergeet echter te dikwijls, dat er met opzet knoppen zijn gemaakt aan een radiotoestel: knoppen om een station in of uit te schakelen. Niemand is verplicht te luisteren naar wat men niet wil horen. Men moet ook bewast kiezen. Op het ogenblik kan men 's mor gens nog om het half uur de complete nieuwsberichten horen... dat verdub belt de keus. Wie louter nieuws wil, zette niet zomaar in het voorbijlopen, maar om één minuut voor half of heel uur het toestel aan: er valt dan niets meer te klagen. Vergt dat nog teveel tijd... dan kan men alles klaren door één minuut eerder op te staan. En wat het burengerucht op de flat betreft: alle muziek, of het nu Bach of beat dan wel „Ik hou van jou" is, kan zacht afgesteld worden. Dat hebben wij, ook al via de knop, zelf in de hand. Het is trouwens niet gezegd, dat forse klassie ke klanken „de buren" welkomer zou den zijn dan het zgn. „kattengejammer", waarmee het luchtige muziekje wordt be doeld. Met wat goede wil komen we er wel, ook in het moeilijke ochtenduur... Camera's kijken naar Kruiswerk (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM Televisiecamera's van de Stichting Socutera hebben ons eens rondgekeken naar een spe ciaal facet van het werk der Kruis verenigingen: de kraam verzorging. Dat wordt weer eens iets heel anders op het scherm, want kraam verzorgster en baby zullen in de uit zending van vrijdag 1 oktober a.s. (Ned.l) hoofdpersoon zijn in een kor te documentaire. Wellicht is het nog een verrassing voor U te zien, welk een belangrijke taak deze in bruin uniform gestoken dames hebben in een gezin, waar de ooievaar pas langs is geweest. In geen land ter wereld worden zoveel babies thuis geboren als juist bij ons en daarom is deze tak van het Kruiswerk een heel nodige en nuttige. Margie gaat er ook vandoor (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM Misschien bent U ook een fan van Margie? Zij verscheen vele malen in de naar haar genoemde Amerikaanse strip op zondagavond, Ned. 2. Zij is die olijke tiener vol plezier en kleine zorgen en juist van zo'n zorg zullen we zondagavond a.s. voor het laatst getuige kunnen zijn. Margie verdwijnt dan ook van het scherm: de NTS stopt met de serie. De laatste slag levert Margie op grootse wijze: op een of andere ma nier is het haar duidelijk geworden, dat haar ouders niet meer van elkaar houden en daar moet zij nodig iets aan doen. Dat zij zich (natuurlijk) heeft vergist, verhoogt tenslotte al leen nog maar de pret. 1925) De duizenden skeletten en honderdduizenden andere lichamelijke overblijfselen van voorhistorische mensen, door paleontologen opgegra ven en met nauwgezetheid door vele deskundigen onderzocht, zijn niet hoopgevend ten aanzien van de vraag, of de oermens een formidabele li chaamsbouw heelt bezeten. Integen deel, in het algemeen kan worden gezegd dat onze voorouders in het grijze verleden eerder klein, dan groot van stuk zijn geweest. De leden van het Neandertalras waren onge veer 1,60 m lang. dus kleiner dan de gemiddelde Europeaan van thans. In het algemeen kan dit van alle pre historische menselijke skeletten wor den gezegd, met uitzondering van de restanten die bij Predmost in Moravië en nabij Cromagnon in Frankrijk werden gevonden. Om met de laatste te beginnen, de Cromagnonmens was in tegenstelling tot de Neandertaler, lang en slank, ofschoon hij gelet op de grote insertieplaatsen der spieren over een krachtig spierstelsel moet hebben beschikt. Met inbegrip van de z.gji. „vitale speling", d.w.z. rekening hou dend met de dikte van de hoofdhuid. van de kraakbeenschijven tussen de wervels, van de vleselijke hiel e.d-, was zijn lichaamslengte minstens 1.90 m. zodat hij ongeveer 20 cm langer was dan de hedendaagse Europeaan en niet minder dan 30 cm langer dan de Neandertaler. We kunnen ons voorstellen dat. zouden de mensen van het Neandertal en van Cromag non elkaar ooit ontmoet hebben (wat onwaarschijnlijk is, want zij leefden in totaal andere tijden) de Neanderta- Kleinere voorouders Iers aan het huiselijk haardvuur met schrik zullen hebben verhaald van de reuzen die zij hadden gezien! De mens van Predmost was weliswaar wat kleiner dan die van Cromagnon, maar zijn lichaamslengte van gemid deld 1,80 m is toch altijd nog aanzien lijk en iets groter dan die van de tegenwoordige mensen. Met dat al kunnen we hier toch werkelijk niet van reuzen in de klassieke betekenis van het woord spreken. Vondsten die duidelijk en ondubbelzinnig op het vroegere be staan van dergelijke mensentypen wijzen, zijn tot nu toe niet aan het licht gebracht. Dit mag ons overigens niet tot de uitspraak verleiden, dat zij dus nimmer zouden hebben bestaan. Dat zou voorbarig zijn en bovendien een ontkenning betekenen van een paar raadselachtige vondsten, die nog steeds niet op de juiste wijze zijn ondergebracht in het sluitende sys teem dat men van de voorhistorische mens getracht heeft op te bouwen. De eerste moeilijkheid biedt een. van Java afkomstige, enorme onderkaak, waarmee Von Koenigswald zich in tensief beeft bemoeid. Een kaak. gro ter dan die van een gorilla, maar met ontegenzeggelijk menselijke kenmer ken. En vervolgens vraagt een gewel dige menselijke kies, afkomstig van prehistorische voorraden die in Chine se apotheken aanwezig plegen te zijn, de aandacht. Hiermee is echter zóveel verweven, dat we daaraan een aparte beschouwing kunnen wijden. Dat gebeurt de volgende keer. Nadruk verboden. Petition maal. 8.30 Nieuws. 8.40 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.10 Schoolradio. 10.00 Sextu- ooi: klassieke en moderne muziek (gr.). 1100 Voor de rieken. VPnO: 11.45 Kirssieke grammofoonmuziek. 32.10 Leven op het land. gesprek. 12.27 Mededelingen t b v. land- en tuinbouw. 1-2.30 Nieuws. 12.40 Dere week: bijdragen van bir.ner- en buitenlandse ■■■■■■■■■PHMBe Soqd de Ned. Herv. Vrouwenverenigingen op Geref. Grondslag. 16.45 Klassieke grarrono- fooniriuziek 17.00 Carillonbespeling. 17.15 Lichte gi «mmofoenmuziek voor de tieners. 1750 Sportrubriek. 18.10 Koorzang. 18.30 Sociaal perspektief, lezing, 18.40 Hs-te: geva- 7.10 Ochtendgymnastiek. 7 20 Lichte grammo foonmuziek. VPRO. 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. (8.25 De groenteman). 8 43 Morgenwijding 8.55 Oude clavecimbelmuziek (gr.). 9.00 Klas sieke grammofoonmuziek. 9.35 Voor de vrouw. 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 11.00 Nieuws). 12.C0 Zang en plano: lichte iziek. 12.27 Mededelinger w. 12.30 Dansc land- solisten. 13.00 Nieuws. 1-3.10 Actualiteiten en grammo foonmuziek. 13 25 Beursberichten, 13 30 Ra diokamerorkest en Solisten: klassieke mu ziek. 14.15 Huishoudelijke zaken, praatje. 14.30 Promenade orkest: amusementsmuziek. 15 00 Actualiteiten. 15 30 Lichte grammofoon, muziek (16.00 Nieuws). 16.30 Pianorecital:1 klassieke en moderne muziek 17.00 Voor de jeugd „Zeg Jos," zei Jesje, toen ze de volgende ochtend op weg naar school waren. „Waarom vraag je niet eens aan je vrindjes, of die niet weten waar een bruine setter woont. Misschien kom je er op die manier dan wel achter, welke jongen jouw fiets gestolen heeft." „Dat is een reuze idee. Jes!" riep, Josje verheugd. „Wat suf van me dat ik daar zelf niet aan heb gedacht!" Op het schoolplein gekomen, wenkte Josje onmiddellijk enkele van zijn klas genoten en vertelde hun wat - hem de vorige avond was overkomen. ,Wat een pech. Jos!" riepen ze uit. „Wat oergemeen! Die zie je nooit terug. jongen! Daar kun je naar fluiten!" „Wacht even!" antwoordde Josje. „Ik zoek een jongen die een bruine Ierse setter heeft. Kennen jullie iemand, die wel eens met zo'n dier op straat komt?" Zijn kameraden haalden hun schouders op. maar een jongen uit een andere klas. die in de buurt stond en het verhaal ook half had gehoord vroeg opgewonden: „Iemand met een bruine Ierse setter? Donkerbruin? Ja. die ken ik. Dat is Jaap Krom. Hij woont bij ons achter, in de Molenstraat. Een echte praatjesmaker." „Jaap Krom, in de Molenstraat!" schreeuwde Josje. „Dank je wel, Karei! kwam, vertelde hij eerst haastig aan zijn moeder wat hij van Karei had gehoord en holde dan meteen naar het pakhuis van Barend en Berend. Zijn beide vrienden waren er gelukkig en Josje riep opgewonden: „We hebben een spoor, een heel goed spoor! Ip de Molen straat woont een jongen die een donker bruine Ierse setter heeft. Hij heet Jaap Krom en het moet een echte praatjes maker zijn." „Praatjesmaker betekent nog niet fiet sendief", lachte Berend. „Maar wij zullen er eens een kijkje gaan nemen, hè. Barend?" „Ik wil zelf ook mee!" riep Josje strijdlustig. 117 Aan de oude buks van de verdronken mulder had hij nooit gedacht, ofschoon hij wist dat die in de hoek stond onder de versleten jas. Na de dood van Wobbe vond hij het wapen toen hij zocht. Overal zocht in de leegte. Hij miste het zuchten van de hond, hoe die zich krabde en een poot op de tafel legde als hij iets hebben wilde. Zelfs de veenboer had hij gemist; die zat altijd met zijn rug naar de wand waaraan de jas hing. Met daarachter het geweer. Kogels waren er ook nog. Hij had ermee gespeeld zonder te denken wat hij ermee zou kunnen doen. Op een avond aan de andere kant van de beek, hij had het geweer meegenomen nu Wobbe er niet meer was, ging het schot af. Het sloeg een gat in de stilte, het brak een doorgang naar... ja, naar wat? Als Siewert zover is, zit hij een hele tijd vóór zich te kijken. Hij kan het niet verklaren, 't was alles door elkaar heen gaan draaien. Na die avond hield hij het geweer altijd bij zich; het stond naast zijn bed en het was onder zijn arm als hij eruit ging. Hij had ertegen gesproken, want het had immers een stem en als hij wilde, kon het antwoorden. Martine houdt een hand voor haar ogen en Andres is voor het' raam gaan staan, waarachter niets te zien is dan de donkere avond met nu en dan een regendroppel die langs het glas zinkt. Siewert had Dries zien vallen. Toen was hij weggerend. Heel de nacht en de volgende dag had hij gelopen tot hij niet meer kon. Het geweer? Ergens heeft hij het laten liggen. Het is een verschrikkelijke bekentenis die ze horen en tegelijk een aanklacht. Martine zit te rillen. Niet Dries Borne was op het Ganzepad door DIGNATE ROBBERTZ tAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAJ* gebleven, maar zijn broer. Om Siewert waren de Horsten geweest, die het zo niet bedoeld hadden. Het was gegroeid uit kwade gedachten en vooral uit het niet weten. Omdat de mensen zich niet hielden aan hun eigen bezigheden die hun gege ven waren, omdat ze vergaten dat het beste voor allen is, zich te verheugen en het goede te doen. Niemand heeft aan Siewert het goede willen doen, vanaf zijn geboorte tot hier toe. Aan de heiderand wacht Dries Borne. Martine weet niet wat hij zal doen als de mulder terugkomt. Maar ze zou kunnen lachem om wat ze tegen hem gezegd heeft. Heel 't Horst weet dat en ze geloven het, omdat ze het graag willen geloven. De zwarte mulder dood is geruststellend, ze behoeven niet te vrezen dat hij nog eens zal opduiken tussen hen in. Voor ze het weet, vertelt ze verder wat Siewert in de oude krant las en nog meer. 't Is of ze met een paar lijnen het Horst tekent. Joryt volgt haar verhaal met op merkzame aandacht. Als ze zou willen vertellen dat hij werd meegenomen, zal hij het van haar overnemen, want daarover hoeft niets gezegd te worden. Siewert zit rechtop voor zich uit te staren, zijn ogen wijd open en star. Het is of hij voor een deel dood is, zoals Martine gezegd heeft. Of ergens zwervend in een grijze wereld, waar hij tracht te ontkomen aan de last. En de Hidder is er niet meer, herhaalt hij als Martine gezegd heeft hoe de storm huishield. De molen, mijn molen, zucht hij, heel diep alsof het hem oplucht dat er nu niets meer over is dan wat gras op het erf en de dichte verwilderde struiken onder de linden. Maak een bed gereed, zie je niet dat hij moe is? Joryts stem klinkt scherp. Dat komt omdat hij zijn ontroering verbergen wil. Wat wil je nu? Andres legt een hand op de schouder van de mulder. Dat is een eerlijk goed gebaar. Siewert voelt het ook zo. Als hij opkijkt, is in zijn ogen te zien hoe de storm door hém heen gevaren is. Een verwoesting en ontreddering achterlatend, erger dan na de zwaarste storm over de Oeler. En toch ging daarover weer een milde zon schijnen en bloeiden nieuwe bloesems op uit de verscheurde takken. Wat ik wil? Naar Hinberghe, de brigadier zal daar nog wel zijn en naar me willen luisteren. Och mens! Joryt leunt zo zwaar op Nanna's tafeltje, waar hij al die tijd naast heeft gezeten, dat het hout kraakt. Het beste zou zijn dat we allemaal naar Hinberghe gingen, allemaal, zoals we zijn. De één met dit en de ander met dat, al geloof ik niet dat er in Hinberghe recht kan worden gesproken over wat wij allemaal ver keerd gedaan hebben. tfge malen achter elkaar zijn grote ronde gemaakt heeft. Siewert, wat ik nog zeggen wil: je kunt op me rekenen. Een oude landschut kan nog wel een duit in 't zakje doen. (Wordt vervolgd) Nederland II. NTS: 20.00 Journaal. VARA:| 20.01 Jazzmuziek 20.20 Pracht en praal.! Oude tradities in een moderne democratie, j documentair programma. 20.45 De geheim- j zinnige dubbelganger, speelfilm (14 Jaar en; klein. 19.35 Arena, wekelijks sporQtron. 19.55 De Weerman. 20.00 Nws. 20.25 De bodem van de fles. dramatische speelfilm. 21.55 Medium. 22.25 Nws. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11