Bestand hangt af van Pakistan Soekarno: ben 'n minnaar India akkoord met oproep van de VN Bhoetto gaat zelf praten in New York! Strauss zorgt voor moeilijkheden 't is weer tijd voor EIjSÜ I Michael Chaplin jr. wint eerste ronde Concurrenten vechten om een schoolgebouw Ontvanger had wel veel voor wielersport over 1 DINSDAG 21 SEPTEMBER 1965 Eensgezindheid in New York? FR is reden om aan te nemen, dat de Algemene vergadering van de Verenigde Naties, die vandaag haar zittingen hervat, uitgebreide activiteiten aan de dag zal leggen. De kwestie van de achterstallige contributies, die vorig jaar tot wer keloosheid doemde, is van de baan. Verwacht wordt, dat de Sowjetunie, mèt Frankrijk wanbetaler, een niet onbelangrijk bedrag zal storten in het Noodfonds van de Ver. Naties om de financiële problemen van de organisatie te verlichten. De verkiezing van de voorzitter zal waarschijnlijk geen problemen op roepen. Ongetwijfeld zal de bezetting van de zetel van China weer ter sprake komen. Veel pleit voor de toelating van een afvaardiging van het bewind te Pe king; Formosa zou dan een „gewone setel" kunnen krijgen. De agressieve houding van commu nistisch China in Azië heeft voor China de kansen echter niet verbe terd. Erkenning zou als een premie een dergelijke houding be schouwd kunnen worden. Bovendien zou Peking door van het vetorecht gebruik te maken voor de Veiligheidsraad „vredes operaties" kunnen verhinderen, juist nu de Sowjetunie opmerkelijke be reidheid aan de dag legt, haar steun daaraan te geven. De houding van de westelijke mo gendheden en in het bijzonder die van de Ver. Staten zal voor een be langrijk deel worden bepaald door het streven, van deze gunstige ont wikkeling in de buitenlandse poli tiek van Moskou zoveel mogelijk ge bruik te maken. Dat zich desondanks grote verschil len van inzicht zullen voordoen, zal niemand verbazen. Per slot van rekening; is de meer po sitieve instelling van de Sowjetunie slechts het begin van een ontwikke ling, waarvan moet worden afge wacht of zij zal doorzetten. Ook daarop dienen de westelijke landen bedacht te zijn. NEW YORK India heeft de Ver. Naties laten weten, dat het akkoord gaat met de oproep van de Veiligheidsraad tot het aan vaarden van een bestand in de strijd met Pakistan. Dit bestand moet morgenochtend om 10 uur ingaan. Of het tot stand zal komen j hangt thans weer van Pakistan af. Waarschijnlijk zal het antwoord ,van dit land worden gegeven door Bhoetto, de minister van buitenlandse zaken, die vanochtend naar New York is vertrokken om de oproep van de Veiligheidsraad te bespreken. Intussen hebben de door Pakistan gesteunde „rebellen" in Indisch Kasjmir reeds laten weten, dat zij „zullen doorvech ten". Zij zeggen, niets te maken te heb ben met besluiten van de Ver. Naties en ook niet met die van India of Pakistan. In VN-kringen vertrouwt men. dat ook Pakistan nog op tijd met het bestand zal instemmen. Weigering zou het volgens art. 25 van het VN-Hand- vest blootstellen aan sancties, even- i tueel zelfs aan militaire interventie door de VN. Secretaris-generaal Oe Thant heeft beloofd te zullen nagaan de groep van 45 militaire VN- waarnemers in Kasjmir toereikend De Wereldbank heeft Pakistan gis teren laten weten, dat de zitting van negen landen, waarop donderdag Pa kistan 500 miljoen dollar toegezegd zou worden, niet zal doorgaan als dit land de strijd tegen India niet beëindigt. Het geld is bestemd voor het eerste jaar van het Pakistaanse vijfjaren plan voor economische ontwikkeling. De negen landen zijn: Amerika, Enge land, Frankrijk, West-Duitsland, Ne derland, Japan, Canada, Italië en Bel gië. Ondanks een nieuwe scherpe Chine se nota, waarin India opnieuw van agressie werd beschuldigd is het aan de grens van Tibet en Sikkim rustig gebleven, nadat gisteren van China uit schoten waren gelost. De troepen van beide landen staan op gehoorsaf- stand van elkaar. Ook aan het Indisch- Pakistaanse front is de strijd ver flauwd. Na Duitse verkiezingen BONN/NEW YORK/MOSKOU Uit de gehele wereld stromen de gelukwensen naar bondskanse lier dr. Ludwig Erhard, die twee jaar oppositie in zijn eigen partq en van de sociaal-democraten heeft overleefd en zondag een grote verkiezingsoverwinning heeft geboekt. President Johnson heeft Erhard uitgenodigd voor een spoedig bezoek aan de VS en hem gefeliciteerd met zijn grote persoonlijke zege. Overigens is de politieke hemel in het NEW YORK President Soekarno van Indonesië zegt in zijn autobiografie, die spoedig zal verschijnen, dat de beste manier om hem te beschrijven, is: „Hij is een groot minnaar". Over zich zelf zegt Soekarno: „Ik hou van mijn land, van mijn volk, van vrouwen, van kunst en bovenal van mezelf." In de autobiografie, geschre ven met behulp van de Ameri kaanse journaliste Cindy Adams, wordt veel gesproken over de houding van het staatshoofd te genover vrouwen. De president zegt. dat deze houding door westerlingen verkeerd wordt voorgesteld. RUBBERBOOM „Ja. ja, ja. ik hou van vrou wen". zegt Soekarno. „Dat geef ik toe. Maar ik ben geen playboy, zoals vaak wordt beweerd. Ik, hou van jonge vrouwen om mij heen op mijn bureau. Als de bezoekers een opmerking ma~ ken over mijn jonge, vrouwelij ke medewerkers, dan maak ik de grap: „Een vrouw is als een rubberboom. Ze is niet goed meer na dertig jaar." De men sen zeggen, dat Soekarno graag uit zijn onahoeken naar mooie vrouwen kijkt. Dat is niet waar. Soekarno kijkt graag met zijn hele ogen naar mooie vrouwen. Ik ben nu eenmaal een minnaar van schoonheid.'.'.'" „Men heeft van mij gezegd", aldus president Soekarno, „dat ik te veel de aard heb van een man van de schone kunsten. Maar ik dank de Almachtige God, dat ik geboren ben met gevoel voor het artistieke. Hoe zou ik anders de grote leider zijn geworden van de revolutie, zoals mijn volk van 104 miljoen zielen van mening is?" TE VEEL EGO Soekarno kritiseert de wes terse pers, omdat deze maar blijft schrijven, dat hij een communist is. ,Men blijft maar beweren, dat ik een slaaf van Moskou ben. Laten we dit eens en voor altijd rechtzetten. Ik ben geen communist, ben het nooit geweest en zal het nooit worden. Ik me buigen voor Moskou? Iedereen, die in de omgeving van Soekarno is ge weest, weet, dat hij te veel ego heeft om ook maar van iemand de slaaf te zijn, behalve van zijn volk." Soekarno zegt, dat indien hij sterft, hij begraven wil worden in overeenstemming met de is lam. En op een kleine steen moet dan alleen maar staan: „Hier ligt Boeng Karno, de spreekbuis van het Indonesische volk". landelijke Bonn niet geheel blank. Franz- Josef Strauss, voormalig minister van de fensie en leider van de met de CDU sa menwerkende Beierse CSU, zorgt voor moeilijkheden. Het zijn de liberalen on der leiding van dr. Erich Mende die hem tijdens Der Spiegel-affaire ten val heb ben gebracht. Nu wil Strauss de libera len uit de regering hebben. Hij heeft de wind in de zeilen, want zijn partij heeft een groot succes geboekt. De CSU kreeg negen procent van alle Westduitse kiezers achter zich, dat wil zeggen ongeveer twintig procent van hen die op de CDU/CSU stemden. De libera len daarentegen kregen een zwaar ver lies te REACTIONAIR ÉTet Sowjëtrussisd^^pe^bu?eau Tass heeft de CDU/CSU de „meest reactio naire partij van de grote Westduitse bourgeoisie" genoemd. Het regerings blad Izwestia meent, dat de verkiezin gen voor de Westduitse bondsdag geen wijzigingen zullen brengen in de poli tiek van de bondsrepubliek, die wordt bepaald door „almachtige monopolies en militaristische en wraakzuchtige denkbeelden." ister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica - za. 11.15 en 18.45u, zo. 10.30 en 18.45 tt. Kleinplastieken van beroemde beeld houwers uit hotel gestolen (Van o e kunstredactie) MONTREAL Uit een afgesloten vitrine in de lobby van het Queen Elizabeth Hotel zijn zes klein plastieken van beroemde beeldhouwers gestolen. De totale waarde bedraagt ca. 90.000 gulden. De sculpturen behoren tot de collectie van dr. Max Stern, eigenaar van de Dominion Art Gallery. Vermist worden „Entendu et vu" van Jean Arp, „Seated woman" van Henry Moore, „Seated tor so" van Marino Marini, „Animal Leonci- no" van Mirko Basadelle en „Homme Accroupi" van Auguste Rodin (alle in brons uitgevoerd) alsmede „Dezantrice Argento" van Pericle Fazzini (in zilver uitgevoerd). Het Rode Kruis van Comunistisch- China heeft ongeveer 70.000 gulden ge schonken aan de slachtoffers van de overstromingen in Oostenrijk. Verschijningsverbod boek LONDEN Michael Chaplin, de negentienjarige beatnik-zoon van Charles Chaplin, heeft de eerste ronde gewonnen in zijn poging de uitgave te voorkomen van zijn „autobiografie". De rechtbank heeft een tijdelijk verschijnings verbod opgelegd aan het boek J couldn 't smoke the grass on my father's lawn", dat twee journa listen voor de jonge Chaplin heb ben geschreven. Beschuldiging: bedrijfsspionage HOOGEVEEN De lederwarenfa- briek N.V. Hamo heeft een kort geding aangespannen tegen een vroegere werk nemer, de heer J. Kanters. De beschul diging is: bedrijfsspionage ten bate van een Amerikaanse concurrent, Le Compte, die een vestiging in Hoogeveen ilde. Kanters zou onlangs door Hamo zijn ontslagen en in dienst van Le Compte Op feestje verhinderd? DROSTE pastilles altijd welkom! W.-Irian zou geen plebisciet willen DJAKARTA Brigade-generaal Soetdjipto, de Indonesische minister voor West-Iriaanse zaken, heeft ver klaard, dat de bevolking van West- Irian geen volkstemming wenst. Dit meldt het Indonesische persbureau Antara. Op .een studentenbijeenkomst Semarang zei de minister, dat de West-Irianezen een volksstemming over het lot van het land met betrek king tot Indonesië zullen afwijzen van wege de vooruitgang die er gemaakt was sinds Indonesië (in 1963) het ge bied overnam. Het volk van West- Irian wil vol'gens de Indonesische minister, Indonesië als zijn vader en president Soekarno als zijn grote lei- ;r van de revolutie. NEW YORK De Italiaanse minister in buitenlandse zaken, Amintore Fanfa- kon er vanmiddag zeker van zijn dat j zou worden gekozen tot voorzitter in de 20ste algemene vergadering van de V.N. Koca Papovic, Joegoslavisch oud zijn getreden. Volgens Hamo zou K. onder de personeelsleden actie hebben gevoerd om bij Le Compte's nieuwe ves tiging in dienst te komen. Op een gegeven ogenblik huurde Le Compte via Kanters een voormalige school als bedrijfsruimte. K. had reeds de sleutels in bezit toen hem te ver staan werd gegeven dat Hamo het ge bouw had gehuurd en niet Le Compte. Als motief werd aangevoerd dat Le Compte de gevraagde waarborgsom en de huur niet bij vooruitbetaling had vol daan. Een en ander is gepaard gegaan met allerlei onverkwikkelijkheden. Zo zou de heer Kanters in de school andere sloten hebben laten aanbrengen, waarna Hamo het gebouw weer openbrak. De heer Kanters noemt de hele affaire een con- currentie-aanval van Hamo en wijst de beschuldiging „bedrijfsspionage" van dc hand. Maandag zal het kort geding ir Assen dienen. Het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart heeft de twee astronauten aangewezen die volgend jaar in de ruim tecabine Gemini-8 twee dagen om de aarde zullen cirkelen. Het zijn de burger Neil Armstrong, 35 en voormalig testpi loot. en de 33-jarige majoor David Scott. Op het programma van deze vlucht staan een rendez-vous met een Agena-raket en een langdurig ruimteuitstapje, waarvoor tweede piloot Scott in aanmerking komt. Mogelijk zal deze gedurende een hele omloop om de aarde buiten de cabine blijven. Het dochtertje van koning Kon- stantijn en koningin Annemarie van Griekenland is gisteren ge doopt. Op de foto ziet men de trotse moeder met haar dochter, prinses Alexia, na de plechtig heid. Links prinses Alice, moe der van prins Philip van Enge land en koningin-moeder Fre- derika van Griekenland, die vertederd toekijken. Op de achtergrond koning Konstantijn en prinses Benedikte van Dene marken, zuster van koningin Annemarie. 7ü eau &onte K# Rechter George Waller zei echter to taal geen synpathie te hebben voor de jonge Chaplin die een permanent ver schijningsverbod van het boek wil. om dat hij spijt heeft van alles wat hij de journalisten over zijn ouders heeft mee gedeeld. ,Ik moet eraan denken dat deze jongeman minderjarig is en misschien tegen zichzelf in bescherming moet wor den genomen", aldus de rechter. „Het verschijnen van dit boek zou de eiser niet ten goede komen en hem en zijn familie wellicht ook over de hele wereld in diskrediet brengen". Hij bepaalde dat het proces over een permanent verschijningsverbod op korte termijn noet plaatsvinden. Maar er is nog geen datum bepaald. De twee Britse journalisten hebben Chaplin jr. bena derd, nadat bekend was geworden dat de gebaarde Deatnik meWle beroemde naam van de steun leefde. w Drie maanden lang werkte Michael enthousiast mee aan het plan voor het boek, maar te elfder ure keerde hij zich tegen de journalisten en wilde hij het verschijnen voorkomen uit vrees zijn ouders schade te berokke nen en hen nog meer tegen hem in het harnas te jagen. Ook was hij van mening, dat zijn eigen karakter niet fraai naar voren kwam in het boek. GEE1S SYMPATHIE „Niemand die de feiten heeft vernomen en het ongeluk heeft gehad gedeelten van dit boek te lezen, kan enige sympa thie overhouden voor de jongeheer Chaplin", aldus de rechter. De uitgever, Lesfie Frewin, heeft verklaard in beroep te zullen gaan. Het boek is klaar om ter perse te gaan en is reeds naar negen landen verkocht. De totale oplage van het boek zou zeker in de honderdduizen den lopen, aldus de uitgever. Mevrouw Oswald: „Kennedy leed aan ongeneeslijke ziekte" NEW YORK „President Kennedy was het slachtoffer van een kom- Xlot dat beraamd was door de merikaanse geheime dienst omdat hij aan een ongeneeslijke ziekte leed". Deze stelling is verkondigd door mevrouw Margareth Oswald, moeder van de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, in een vraaggesprek met het damesblad „McCalI's". De president zou geleden hebben aan de ziekte van Addison. „Onze conflicten met andere landen waren de oorzaak dat de Verenigde Staten zich geen president konden veroorloven die ten dode gedoemd was". Mevrouw Oswald vond haar zoon een „held", „Men hoeft niet noodzakelijk slecht te zijn wanneer men doodt". „Ik kan de onschuld van Lee Harvey bewijzen, op elk ogenblik, door naar Washington te gaan met een paar foto's". Resolutie VS over interventie WASHINGTON Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft maandag met 312 tegen 52 stemmen een resolutie aanvaard waarin gepleit wordt voor het gebruik van geweld door de VS ingeval van communisti sche interventie in enig land op het westelijk halfrond. Volgens de voor stemmers betekent de uitspraak geen wijziging in de bestaande politiek. Tegenstanders van de resolutie be toogden echter dat de VS het beeld krijgen van een land dat zich graag in de zaken van andere landen mengt, ongeacht of daarom wordt gevraagd. Geschenk overzee? DROSTE pastilles altijd welkom! Fraude van Chaam in hoger beroep DEN BOSCH De advocaat- generaal bij het gerechtshof jkhr. mr. Witsen Elias heeft gisteren vier jaar geëist tegen de voorma lige gemeenteontvanger van Chaam, de 46-jarige J. R. Hij heeft van '61 tot '64 uit de gemeentekas van Chaam ongeveer een ton ver duisterd en werd daarvoor in Bre da tot twee jaar en zes maanden veroordeeld. De officier die vier jaar had geëist ging tegen dit von nis in beroep. R. was de grote organisator van de wielerronde De Acht van Chaam en beroemde zich er op dit tot het derde wielergebeuren ter wereld gemaakt te hebben. Daarvoor had hij in binnen- en buitenland contacten moeten leg gen en dat kostte geld. De gemeente minister van buitenlandse zaken enige andere kandidaat voor deze post, heeft zijn kandidatuur gisteren ingetrok ken. Aangenomen wordt, dat het intrekken van dc kandidatuur van Popovic het ge volg is van een akkoord tussen de Sowjetunie en de Ver. Staten om te voor komen. dat er tijdens de komende zitting van de Assemblee meningsverschillen ontstaan. I Larry Simpson en zijn tien medespelers hebben gisteren troost gezocht in de melk na een voetbal nederlaag van 201 te gen een elftal van ste vige drinkers. De ploeg van Larry bestond uit ge heelonthouders en was door de 26-jarige café houder Jimmy Page uit Luton (vlakbij Londen) uitgedaagd. „De jongens uit de kroeg waren te goed voor ons", zei Lar ry mistroostig. De vaste klanten uit het café van Page waren overigens niet allen even fit. Twee gingen pas om acht uur 's morgens naar bed na een feestje en waren nog wat onvast op de benen. Twee anderen moesten op het laatste moment door andere klanten van Jimmy vervangen wor den, omdat ze in geen velden of wegen te be kennen waren. I Dorpen in Noord-Italië treffen maatregelen om de velden en bossen te beschermen tegen de na jaarsinvasie van de pad destoelenzoekers. In som mige plaatsen is het tot een handgemeen gekomen tussen protesterende landeigenaren en pluk kers. In andere dorpen hebben inwoners spijkers op de weg gestrooid om de auto's van de padde stoelzoekers tot stoppen te dwingen. Burgemees ter Giuseppe Savio van Bricherasio, ten westen van Turijn, sprak zijn gemeenteraad als volgt toe: „De paddestoelen zoekers zwermen, speci aal op zondag, als sprink hanen binnen, vertrap pen, vernietigen, roven en verzamelen niet alleen paddestoelen, maar ook fruit". Een dorp in de Apennijnen bij Parma heeft vorige week alle niet-inwoners verboden het gemeentelijk bosland te betreden. De inwoners kunnen tegen 350 lire een kaart kopen, waarna ze dan het bos in mogen gaan om paddestoelen te plukken. Het „spookhuis" van Birmingham, dat dertig jaar hermetisch was afge sloten, heeft gisteren zijn geheimen prijsgegeven onder de mokerslagen van de slopers. „We moesten een pad hakken door een warnet van slingerplanten en bomen", zei een van de slopers. Het Victoriaanse land huis, dat veertien kamers telt, bevond zich in de zelfde staat als dertig jaar geleden. In de eet kamer was de tafel gedekt voor de thee. Midden op de tafel stond een be schimmelde cake, een roomkannetje en een sui kerpot. In de hal was een oude klok stil blijven staan op half acht. De be woonster heeft dertig jaar geleden het huis verlaten, de boel afge grendeld en is nooit meer teruggekeerd. financierde dat niet, vandaar dat hij tot de verduisteringen was gekomen. Hij kreeg de bijnaam De Koning van Chaam. Uit verhoor van getuige-deskundige G. Vergeer van de Rijksaccountants dienst bleek, dat R. knoeide met betalingsbewijzen en girostortingen. De advocaat-generaal achtte geen verzachtende omstandigheden aanwe zig. Dit deed de raadsman wel, die zei dat R. zich als ambtenaar onmogelijk heeft gemaakt en geen andere kant meer uit kan. Ook vond de raadsman dat de fraude in de hand is gewerkt door een gebrek aan controle. Tegen de 39-jarige gemeente-amb tenaar J. K. die zich eveneens schul dig had gemaakt aan fraude en die valse handtekeningen op betalings mandaten gezet zou hebben, werd twee jaar geëist. Hij stond onder invloed van R. en gebruikte het door fraude verkregen geld om schulden af te lossen. ICV-deIe«atie naar Zuid-Vietnam UTRECHT Het wereldbestuur van het Internationaal Christelijk Vakverbond (ICV) heeft besloten een delegatie naar Zuid-Vietnam te stu ren. De delegatie zal bestaan uit Afrikaanse. Aziatische en Europese vakbondsleiders. Met het sturen van een delegatie wil het ICV de solidariteit van de bij de christelijke internationale aangesloten or ganisaties met het Vietnamese vakver bond CVT en het gehele Viëtnamese volk tot uitdrukking brengen. Het Vietnamees vakverbond is al jarenlang lid van het ICV en de enige representatieve vakbe weging in Zuid-Vietnam. De delegatie zal ook de omstandighe den onderzoeken waarin de volksmassa in Zuid-Viëtnam op het ogenblik leeft en daarover rapport uitbrengen aan het bestuur van het ICV. Dit onderzoek aldus een verklaring van het bestuur zal het ICV „tevens moeten toelaten actie te voeren bij dc Verenigde Naties en haar internationale instellingen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9