Ontwerp begroting voor 1966 EERSTE ZIJN LEVENSBEHOEFTEN VOORAL ONTZIEN Welvaart vraagt voorzieningen Voor onderwijs 800 min. meer Verkeer en waterstaat: f 400 miljoen meer DEZE EEUW 100.000 INWONERS Cultuur: hoger Krachtige uitbreiding ivegennet Defensie: 2.7 miljard Opvallend gunstig Lastenverzwaring Provinciefonds ?,Je in 1966 DINSDAG 21 SEPTEMBER 1%5 1965 Gewone Dienst Uitgaven Ontvangsten Buitengewone Dienst Uitgaven Ontvangsten r.. Gehele Dienst Uitgaven Ontvangsten Saldo ontwerp begroting Rekening moet worden gehouden met de volgende punten: a. verhoging deel neming in Intern. vervanging normvergoeding personele kosten gemeentel, vhmo vergoeding werkelijke kosten c. verhoging m.i.v. l-l-'64 van het subsidiepercenta ge voor het bij zonder weten- schapp. onderw. van 95 naar 98,5 pet d. verlaging bij dragen in exploi tatie woningwet woningen als ge volg van voorge- huurver- hoging per 1 jan. 1965 - e. financiering van andere dan rijks wegen invoering nieu we pensioenwet ten voor over heidspersoneel g. definitieve rege ling ziektekos tenverzekering v. ambtenaren h. voorlopige voor ziening verrui ming gemeente lijk belastingge bied p.m. i. Ontvangsten Wet Continentaal plat p.m. Toeneming van het tekort per saldo Saldo, rekening houdende met de 1 aanvullende pos ten p.m. Voorstellen belas tingverhoging 1965 Opbrengst belas- tingspaarbrieven Saldo, rekening houdende met het „dekkingsplan" 1.085 Lelystad: (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De Raad voor de Ruim telijke Ordening is van mening dat een uitgroei van Lelystad tot 100.000 inwoners vóór het einde van deze eeuw noodzake lijk Is. Voor de periode 1965-1975 ziet de raad het tot stand brengen van een stad van 10 a 15.000 inwoners als taak. Dit blijkt uit de memorie van toelichting op de begroting van Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening. Aangekondigd word dat maatregelen genomen zullen worden voor de aanleg van een goede infrastruc tuur, goede verkeersverbindingen, bebos singen en beplantingen. Voorts is de bouw de van minstens 2.500 woningen noodzake lijk, alsmede het stichten van instellingen van voortgezet onderwijs, recreatieve en lturele voorzieningen (zwembad, sport- Teinen, sporthal, hotel-restaurant en ltureel centrum). Bevordering van ves ting van (rijks) instellingen in Lelystad reeds ter hand genomen. Ook zullen icilitèiten voor industrievestiging wor- verleend. Prijsverlaging is weinig gelukkig Uitgaven overheid voor bevolking Verschuiving nodig door de E.E.G. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De fiscale maatregelen die de regering per 1 januari a.s. wil treffen om de rijksinkomsten op te voeren, houden wat de indirecte belastingen be treft het volgende in: Verhoging van de accijns op sigaretten en kerftabak met ongeveer 4 punten. Naar alle waarschijnlijkheid zal dit tot gevolg hebben, dat de prtfs van een pak je sigaretten van 20 stuks zal stijgen van 1.25 tot f 1,50 en de prijs van een pakje pijp- of shagtabak van 50 gram van 1,- tot 1,25. Baten voor de schatkist: 200 min, per jaar 100 min. in 1966). Verhoging van de accijns op benzine van 28,- tot 29,- per hl., wat neerkomt op een verhoging van 1 cent per liter. Baten: 28 min. per jaar 25 min. in 1966). Verdubbeling van de accijns op minerale oliën (andere dan benzine). Voor pe troleum en gasolie komt dit neer op een verhoging met resp. 1,40 en f 1,10 per hl. en voor stookolie en andere minerale oliën met 0,70 per 100 kg. Baten: 100 min. per jaar 88 min. in 1966). DE INKOMSTEN EN UITGAVEN VAN DE STAAT Cijfers in miljoenen guldens Kostprijs. belastten (omzetbel.. accijns etc.) 6163 Belastingen op inkomen, vermogen 8840 Winsten etc. 106 Opbrengst 337 BelosHng-'-l Luistergelden maatregelen en 164 I kijkgelden 122 Domeinen 64 Diversen 1269 Begrotingstekort 1085 (ind. oonv. posten is hef fekorf tehaal 1424) Verhoging van de omzetbelas ting op personenauto's van 18 naar 25 pet. Baten: 100 min. 75 min. in 1966). Verhoging van de omzetbelas ting op bromfietsen van 5 naar 8 pet. Baten: 18 min. (ƒ13 min. in 1966). I Verhoging van de accijns op al coholhoudende dranken van 1193 naar 1400 per hl. ad 100 pet. en verhoging van de omzetbelasting op deze dranken van 8 naar 18 pet. De prijs van b.v. een liter jenever zal hierdoor met ongeveer 1,50 stij gen. Baten: ƒ90 min. (ƒ80 min. in 1966). I Verhoging van de bieraccijns van gemiddeld 0,19 naar gemiddeld 0,22 per liter, waardoor de druk van de accijns dus met ƒ0,03 per liter zal toenemen. Baten: 13 min. (ƒ10 min. in 1966). I Verhoging van de omzetbelasting op radiotoestellen van 10 naar 18 pet. Baten: ƒ7 min. (ƒ5 min. in 1966). I Verhoging van de omzetbelasting op televisietoestellen van 18 naar 25 pet. Baten: ƒ13 min. (ƒ10 min. in 1966). I Verhoging vart de omzetbelasting op platenspelers, bandrecorders e.d. van 5 naar 18 pet. Baten: 4 min. (ƒ3 min. in 1966). I Invoering van omzetbelasting op textielproducten van 3 pet. Baten: 210 min. 158 min. in 1966). I Invoering van omzetbelasting op schoeisel van 5 pet. en op schoenre paraties van 4 pet. Baten: ƒ30 min. 22 min. in 1966). I Verhoging omzetbelasting op kampeerwagens (caravans) van 5 naar 18 pet. Baten: ƒ5 min. (ƒ4 min. in 1966). I Verhoging omzetbelasting op ple ziervaartuigen van 5 naar 18 pet. Baten: ƒ2 min. (idem in 1966). I Verhoging omzetbelasting op sportvliegtuigen van 5 naar 25 pet. Baten: 1 min. (idem in 1966). In het vlak van de direkte belastin gen stelt de regering de volgende voorzieningen voor: Tijdelijke verhoging van de vermogensbelasting van 5 promille naar 6 promille. Baten voor de schat kist: 40 min. per jaar (idem in 1966). Verhoging van de vennoot schapsbelasting met 1 punt, van 45 naar 46 punten dus voor het normale tarief. Baten: 45 min. per jaar (in 1966 kan deze maatregel nog niet doorwerken). Motivering In zijn miljardennota wijst minister Vondeling erop, dat een verhoging van indirekte Delastingen voor de verbruiker in het algemeen tot prijsverhogingen leidt. „Omdat ook door andere oorzaken de kosten van levensonderhoud stijgen, valt het moment van deze prijsverhogin gen weinig gelukkig. Toch aanvaardt het kabinet dit gevolg. Van betekenis is in de keuze van de artikelen in belangrijke mate de eerste levensbehoeften zijn ont zien. Voorts staan tegenover de prijsverho gingen in deze jaren veelal belangrijke inkomenss;ijgingen. Daarbij komt ook, dat de hogere overheidsuitgaven zoals die voor woningbouw en onderwijs aan brede lagen van de bevolking ten goede komen. Te vaak wordt vergeten, dat de persoonlijke reële welvaart ook het gebruik van de overheldsvoorz» gen omvat", aldus minister Vondeling. Als zwaarwegend argument waarom bij deze drukverzwaring het accent Is gelegd bij de indirekte belastingen noemt de bewindsman, dat bij het voortschrijden van de narmonisatie binnen de EEG aan een verschuiving in de richting van dc indirekte belastingen toch niet zal kun nen worden ontkomen. De directe belas tingen zijn in Nederland ook in vergelijking met andere landen binnen de EEG reeds vrij hoog. Zij kunnen nu dus niet voor verdere verhoging ir aanmerking komen. Het komt de be windsman gewenst voor de verhouding tussen directe en Indirecte belastingen zodanig te wijzigen dat deze wordt gebracht op 56,4 43,6. Op basis 1963/'64 bedraagt deze verhouding momenteel 57 43. DEN HAAG Voor Onderwijs en wetenschappen is in de ontwerpbegro ting 1966 800 min. meer uitgetrokken dan voor 1965 oorspronkelijk was vastgesteld. Bij het lager onderwijs zijn de kosten toegenomen door een grotere belangstelling, met name voor het kleuteronderwijs. Voorts heeft de verlaging van de leerllngenschaal, per 1 september 1965, en een verdere uitbouw van het buitengewoon lager onderwijs grote bedragen gevergd. In de begroting voor de sector „Cul- tuar" is de belangrijkste verhoging toe- lekend aan de post: Vrijetijdsbesteding, jengdvormlng. volksontwikkeling en •port. De ontwerpbegroting 1966 vermeldt hier een bedrag van 91 min. Dit is 32 min. meer dan de oorspronkelijke begro- ca 450.000 kinderen onder hun hoede krijgen. I In 1966 zullen ruim 1.700 000 kinderen de lagere school bezoeken. Voor de salarissen van de ongeveer 58.000 on derwijzers is 951 min. uitgetrokken. Het aantal leerlingen bij hel buiten gewoon lager onderwijs zal in 1966 tot' ongeveer 66.000 oplopen. Ruim 5400 leerkrachten zijn aan deze scholen verbonden. Op de begroting is hier voor 100 min. uitgetrokken. I De uitkering aan het gemeentefonds voor vergoeding van schoolgebouwen en andere materiële kosten is met 38 min. gestegen. Zij bedraagt thans 373 min. Deze toename is het gevolg van gestegen exploitatiekosten en van de stichting van nieuwe scholen. V.H.M.O. Nota tot wijziging op het wetsont werp vennootschapsbelasting, O Een wetsontwerp tot wijziging de inkomstenbelasting. Hierdoor zal het in de toekomst moge lijk worden 10 procent van ontvangen dividend, vóór aftrek van dividendbelas ting, te verrekenen via de inkomstenbe lasting. Voorts worden o.m. de volgende maat regelen aangekondigd: Wijziging van de Successiewet 1956; een verruiming voor verervingen tus sen echtgenoten; vrijstelling ƒ250.000. Verzachting van de motorrijtuigenbe lasting i-oor grensoverschrijdend weg vervoer; gedeeltelijke teruggaaf van de z.g. dieselverhoging. Invoering van een speculatiewinstbe lasting. Verhoging van de grondbelasting; de vrijstelling nieuwbouw 1960-1965 ver valt Een wetsontwerp tot verhoging van de kosten van vervolging bij niet tijdige betaling van belasting. Alcohol In de Memorie van Toelichting bij de wetsontwerpen tot verhoging van de accijns op bier en alcohol wordt Sinds dat jMar is het gebruik van genever per hoofd van de bevolking toegenomen van 3,4 tot 4 liter. Het bierverbruik liep in dezelfde periode op van 20 tot 35 liter. De regering acht de voorgestelde verho ging daarom redelijk en verantwoord. Sigaretten De voorgestelde accijnsverhoging op sigaretten acht de regering minder be zwaarlijk nu blijkt dut ondanks de prijs verhoging van 1 april 1964 en de voort durende actie tegen het roken van siga retten, het slgarettenverbruik een stij gende lijn vertoont. Aangezien er een belangrijke mate van vervangbaarheid bestaat tussen sigaretten en kerftabak, is dit laatste artikel mede in de verhoging betrokken. Rekening houdend met de moeilijke positie van de handel, met name de detailhandel, zal per jaar ongeveer 40 min. van de totale hogere opbrengst van de tabaksprodukten toevallen aan het bedrijfsleven Auto's Ten aanzien van de verhoging van de omzetbelasting op radiotoestellen, ple ziervaartuigen, kampeerwagens, brom fietsen en platenspelers merken de be windslieden op dat deze goederen, met uitzondering van kampeerwagens, reeds vroeger in een hogere tariefgroep waren ingedeeld. Ter verruiming van de per soonlijke welvaarjssfeer zijn zij in 1955 verwijderd. Verhoging acht de '.V.-toestellen hieruit verwijderd, regering thans gewei zijn met de radio's punten opgetrokken. een gelijk aantal Bij de verhoging van de omzetbelasting op personenauto's hebben de bewinisiie- den zich laten lelden door de aanhou dende groei van het wagenpark en d« hiermee gepaard gaande verkeersproble men. Bij de belastingverhoging op brom fietsen wordt er aan herinnerd dat deze niet onder de motorrijtuigenbelasting Benzine Bij de verhoging van de benzine-; cijns is er rekening mee gehouden dat deze verhoging door de bij het wegver keer betrokken bedrijven in de prijzen van de vervoersdiensten zullen worden berekend. Wanneer minerale oliën zijn gebruikt voor verwarming om het groei- tot teruggave van de accijns. Hierbij is in het bijzonder gedacht aan tuinbouw- produkten. Nadere regelingen zullen bij* A.M.V.B worden vastgesteld. Textiel De vrijstelling van omzetbelasting op textiel en schoeisel zijn, aldus de be windslieden, destijds gegeven ter com pensatie van huurverhoging, teneinde loonsverhoging te voorkomen. Zij dien den geen fiscale doeleinden. Nu de welvaart aanzienlijkis gestegen acht de regering,.Lde tijd rijp deze maatregel ongedaan te maken. Deze belasting zal voornamelijk komen te drukken op goe deren die buiten de huishoudelijke sfeer vallen (autobekleding, drijfriemen e.d.). DE .VERWACHTING VOOR 1966 De produkfie •>wan de industrie Wijgf met 7-8 V* ting v ti 1965. Er is een regeling in voorbereiding die beoogt aan particuliere boseigenaren, die bun bezit voor het publiek toegankelijk stellen, een jaarlijkse bijdrage te verle- Hiermee hoopt de regering de economische positie van de bosbouw te verbeteren. Hiervoor is 3 min. uitgetrok ken. Recreatie en Maatschappelijk Werk een subsidieregeling voor de bouw- en aan- legkosten van sportaccommodatie in .voorbereiding. Voor de openluchtrecreatie is 19 min. uitgetrokken. Vorig jaar was hier 9 min. voor beschikbaar. raamd dan In 1965. Het voorbereidend hoger en middel baar onderwijs zal in 1966 in totaal 235.000 leerlingen tellen. De uitgaven in deze sector bedragen 429 min. nmHU PROVINCIES DEN HAAG Het ministerie van verkeer en waterstaat be- KRI Kih.N groot voor het komende jaar 389 min. meer dan voor dit jaar, nL OQC ATT IV f 1802 min., aldus blijkt uit de mil- J - jardennota. De voor aanleg en on- derhoud van landwegen opgeno- (Van een verslaggevers) men uitgaven zijn geraamd op 768 min. of wel f 256 min. méér dan het bedrag, dat voor dit jaar werd begroot. Van deae „Rijkspot" aal ƒ152 min. aan de provincies worden uitgekeerd aodra de Wet Uitkering Wegen van kracht wordt (in de loop van volgend jaar). Dit bedrag moet dan de ver schillen dekken tussen de bedragen, tAL°p,?e beSTO«n?en 1963 tot en met 1966 zijn uitgetrokken en die, welke zijn gebaseerd op het wetsontwerp (de nieuwe regeling heeft namelijk terugwerkende kracht). Daarnaast is in de ontwerp-begroting voor de uitke ring volgens de nog bestaande rege ling 143 min. uitgetrokken, zodat de provincies in totaal 295 min. zullen ontvangen. groot). Voor de aanleg Rijnkanaal, waarmee vol Het bedrag van 32 min., dat voor verkeers- en vervoersdiensten op het gebied van het wegverkeer is geraamd, vertoont voor 1966 een verdubbeling ten opzichte van dit jaar. Hiervan is 11,6 min. bestemd voor de Rijksbijdrage aan t\de Nederlandse Spoorwegen in de jaar- De daling van het aantal leerlmgen bij zal vïïgend TaV meï'W^XTn'k0"e" krUiSingc" met het lagere landbouwonderwijs maakt] *racnt "Orden Ben. aanpassing van het aantal scholen RIJKSWEGEN het Schelde- lijnkanaal, waarmee volgend jaar wordt begonnen, is alvast een bedrag van 10 min. opgenomen. Naar de PTT zal volgend jaar 385 min. gaan tegen 312 min. dit jaar. Deze kapitaalverstrekking (voor het verrichten van investering) acht de regering nodig met het oog op de stijgende vraag naar diensten van het staatsbedrijf. Het ver- schil tussen beide posten zal grotendeels voortgezet, aldus de miljardennota. Een de telefoniesector ten goede komen, de komende evenementen: de open stelling van de Coentunnel. Stuwende kracht bij de verwezenli king van de plannen zal het rijkswege fonds moeten zijn, dat 321 min. t. beschikking krijgt, d.w.z.: 56 ml. meer dan dit jaar. Deze stijging omv; een verhoging van 35 min. van d. bijdragen van het Rijk en een hogerr opbrengst van ƒ20 min. van de opcenten op de motorrijtuigenbelasting. Het Rijk betaalt daardoor in totaal ƒ211 min. aan het fonds, terwijl het aandeel van de ge motoriseerde weggebruiker 110 min. be draagt Het aanbrengen van middenbermbevei ligingen zal 8 min. vergen. SPOORWEGEN Een verkleining van het aantal achtenden op een telefoonaanslni- ng zal er echter waarschijnlijk niet •or bereikt worden, zo denkt de Tering. Ondanks de verwachting dat 1967 en 1968 resp. 450 min. en 500 min. aan de PTT ter beschik ing zal worden gesteld, zal het aan tal wachtenden pas na 1968 een daling te zien geven. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Voor defensie zal volgens de ontwerp-rijksbegroting in 1966 ƒ2715 min. beschikbaar zijn. De begroting-1965 gaf een bedrag van ƒ2584 min. te zien, maar volgens de laatste schattingen zullen de werkelij ke militaire uitgaven dit jaar ƒ2664 min. bedragen. Van de ƒ2715 min. voor 1966 is ƒ1248 min. bestemd voor de landmacht, 646 min. voor de luchtmacht, ƒ610 min. voor de marine en ƒ211 min. voor algemene uitgaven en voor militaire pensioenen en wachtgelden. De opbouw en modernisering van de strijdkrachten zal worden voortgezet vol gens de plannen, die in de Defensienota 1964 zijn ontvouwd. De nadruk blijft liggen op de onderdelen, die Nederland in NAVO-verband beschikbaar moet stel len. In het kader van het aanbouwpro- gramma voor de marine zullen de con ventionele onderzeeboten en de fregatten van de Van Speyk-klasse in 1966-1967 in dienst worden gesteld. Voor de vergro ting van het vermogen tot onderzeeboot- bestrijding zal worden begonnen met de bouw van twee ééncvlinderonderzeeboten en twee fregatten, die met een geleide wapensysteem zijn uitgerust De door de landmacht bestelde lichte helicopters zul len binnen afzienbare tijd worden afge leverd. De wervingsactiviteiten zullen worden uitgebreid, in het bijzonder voor het aantrekken van vrijwillige technische specialisten. Verder zal tot concentratie van opleidingen worden overgegaan. Het vliegend personeel van de Koninklijke Luchtmacht zal in 1966 compleet zijn. (Vervolg van pagina 1) Opvallend in het hele rapport is de gunstige afloop van 1965 en de goede verwachtingen voor 1966. Zo is in 1965 het hele betalingsbalanstekort van meer dan 1 miljard gulden niet alleen weggewerkt, maar omgezet in een voordelig saldo van 250 miljoen. In 1966 zal dit saldo nog met een half miljard'toenemen tot 750 miljoen. De belastingpolitiek van de over heid draagt er echter niet weinig toe bij, dat volgend jaar de particuliere consumpties en investeringen binnen de perken blijven, zodat met name de overheidsinvesteringen en de woning bouw een ruime financiële armslag krijgen. Dit alles is echter alleen mogelijk door een gezonde economische ontwikkeling. De arbeidsproduktiviteit stijgt in 1966 met 5 pet. tegen 4 pet. in 1965. Het bruto- nationaal produkt neemt toe met 5,5 pet. (5 pet in 1965), en de overheidsinveste ringen lopen op met 18 pet tegen 13 pet in 1965, maar de toeneming van de particuliere consumptie wordt terugge drongen tot een stijgingspercentage van 3 tegen 6,5 over het lopende jaar. Arbeidsmarkt De gunstige economische ontwikkeling in 1966 zal meebrengen, dat de bestaande spanningen op de arbeidsmarkt onver minderd blijven voortduren. Ph het najaar van 1964 en het voorjaar van 1965 kon nog gesproken worden van een lichte tendens tot ontspanning op de arbeidsmarkt maar thans kan niet meer gesproken worden van een voortzetting van deze ontwikke ling. De toeneming- van de produktivlteit voor het hele bedrijfsleven in het alge meen met 5pct. (per man) betekent voor de industrie een toefneming van de om vang van de produktie met 7 a 8 pet en voor de bedrijven met 6 pet. Het pro- duktlepotentieel neemt dus in 1966 weer aanzienlijk toe. Over 1965 gaf de Industrie slechts een produktlestijging te zien van 6 a 6,5 pet. en de bodrljvensector van ruim 5 pet. Ontwikkelingshulp: 410 miljoen In de ontwerpbegroting voor 1966 wordt voorgesteld het voor ontwikke lingshulp bestemde bedrag op 410 min te brengen. Vergeleken met de ontwerpbegroting voor 1965 is dit 150 min. meer. In vergelijking met de vermoedelijke uit komsten voor 1965 betekent het uitge trokken bedrag een verhoging van 158 min. Een onderdeel van dit bedrag wordt gevormd door de gelden die aan Surina- me en de Nederlandse Antillen worden verstrekt. Voor 1966 is voor ontwikkelingshulp aan deze beide Koninkrijksdelen 104 min. geraamd. Naast de reeds lopende bijdragen is voor extra hulp aan deze gebieden 28 min. uitgetrokken. Dit bedrag zal worden aangewend voor objecten, die niet in de hulpprogramma's zijn opgenomen, maar waarvan de uitvoering van grote bete- noodzakelijk. In overleg met de be trokken organisaties en schoolbesturen wordt naar sanering van deze onder- wijssector gestreefd. Het aantal opleidingsinternaten kraamverzorging zal daarentegen in 1966 verder worden uitgebreid. De salarissen van de leiders- en adjunct-leidersdocen ten zullen door het Rijk voor 100 pet. worden gesubsidieerd. Voor de rijks-, I 1966 door 28.000 leerlingen worden be zocht. Hoger onderw ij- Het aantal studenten van het hoger onderwijs in 1970 wordt geraamd op 82.000. Voor wetenschappelijke appara tuur is 40 min. uitgetrokken, 13 min. meer dan in 1965. Ten behoeve van de instellingen voor wetenschappelijk on derwijs en de academische ziekenhuizen wordt een bedrag van 510 min. tegen 430 min. in 1965 gevraagd. Voor het toekennen van rijksstudietoelagen wordt 120 min. aangevraagd. Dit is 27 min. meer dan de vermoedelijke uitkomsten voor 1965. Men verwacht 113.000 aanvragen en schat het aantal toekenningen voor 1966/ '67 op 84.000. Hoewel nog geen beslissing is geno- men over de vraag of een tweede 1 xfHYl t#-*- pr» spoorlijn tussen Amsterdam en Den Hlv,- \~II Haag moet worden aangelegd, is wél vast komer vast komen te staan, dat het tracé eventuele aanleg via Schiphol Van de totale kosten ad zal het Rijk 2,5 min. en de Nederlandse Spoorwegen 5 min. vóórfinancieren. DELTAWERKEN Voor de aanleg van de Deltawerken is (Vervolg van pag. 1) Het dekkingsplan van de minister heeft met alleen betrekking op de extra uitga venstijging voor 1966, maai- ook op de werkelijke uitgaven in 1965, die de oorspronkelijke begroting voor dit jaar ver hebben overschreden. Die over schrijdingen werken in volgende jaren door en dienen daarom nog te worden gecompenseerd door een middelenverho ging. Via een ingenieuze rekensom, waarbij nij ervan uitgaat dat volgens de klassieke structurdc norm in 1966 een ruimte j 900 min. voor uitgavenverhoging ai belastingverlaging beschikbaar is, komt de minister tot de conclusie dat voor volgend jaar strikt genomen een midde lenverhoging van 975 min. nodig is om Vo«£elev.«te e*tra-uitgavenstijgingen van lü )6 en 65 op te vangen. Voor 1966 geven echter de voorgestelde dekkingsmaatrege len een opbrengst van 164 min. uit belastingen en van 425 min. uit spaar- ^■/fven, tezamen dus 589 min. De SSEïïE?1. v,an /2613 bedrag van"/ 180 min. uitgetrokke£ h'oewri'hit hiermee, i'l ?i van f2m m,n De tegen f- 153 mln in 1965- Het verschil is wordt bereikt mlnJ "lct algemene uitkering a.11 m hnnw-fooi. KA.inm/i iwordt Dereikt, toch een aanvnardhaor ÏFÏ25. uMkerIn* - senceme «L ger?amd °P ƒ2153 min. Het aandeel van het Gemeentefonds in de opbrengst van de rijksbelastingen (13,28 pet.) bedraagt 2266 min. Voor 1965 werd dit aandeel geschat op ƒ1943 min. (13 44 pet.)welk bedrag echter inmiddels is verhoogd. "itgaven van het Provinciefonds voor 1966 worden geschat op ƒ139 min. en de ontvangsten op eenzelfde bedrag. Het aandeel van het fonds in dc op brengst van de rijksbelastingen (0,8!5 pet. 130 min.) wordt namelijk geheel aan de provincies uitgekeerd. wordt bereikt, toch een aanvaardbaar resultaat wordt verkregen. Een ineens terugdrukken van bestedingen tot het evenwichtspeil zou een te ruwe ingreep Evenwichtsherstel Hoe onvermijdelijk de versnelling van het stijgengstempo der rijksuitgaven thans ook is, met nadruk wil de be windsman nog een stellen, dat het kabi net die versnelling ziet als iets van tijdelijke aard. „De uitbreiding van de Kosten overheidsvoorzieningen ten koste van de waai schijnlijk 29 min. hoger dan be-1 groei van de particuliere voorzieningen de gemeente in in hoofdzaak bestemd voor de werken in het Brouwershavense Gat en het Volke rak. De strijd tegen de waterverontreini ging wordt met kracht voorgezet. Het susidiebedrag voor bijdragen aan derden wordt (in vergelijking met 1964) verdrie voudigd tot 9 min. Voor het onderhoud en de aanleg van waterwegen wordt in 1966 een bedrag van ruim 320 min. nodig geacht (dit jaar: 262). De Europoorthavens, het Noordzeekanaal en de havenmond van IJmuiden vergen namelijk aanzienlijk meer dan in 1965 voor deze werken werd uitgetrokken 'vermoedelijke kosten kan ook niet doorgaan. Bij een stabilisa tie op wat hoger peil kan een verdere harmonische ontwikkeling gewaarborgd zjjn". Dr. Vondeling meent, dat de ontwerp begroting 1966 zowel op langere als kortere termijn een goede bijdrage kan leveren tot een evenwichtige ontwikke ling van ons land. Het begrotings- en met name het belastingbeleid dat hij in deze Miljardennota ontvouwt, zit hij niet en kel als een voorwaarde voor het vermij den van eventuele verstoringen, maar °ok ais een mogelijke stap naar even- de spanning op de arbeidsmarkt en op de kapitaalmarkt. Wil de inflatie hier tot staan gebracht worden, dan moeten de bestaande span ningen verminderen. „Terugkeer naar een evenwichtiger arbeidsmarkt en een evenwichtiger kapitaalmarkt is in hoge mate gewenst". In 1963.'64 was er in de EEG een algemene inflatoire ontwikke- ïng gaande. Thans worden alleen Neder- ^l?r^DuitilaTc! nog tot de hmden met duidelijke inflatoire tendenties gerekend. De prijsstijging in de afgelopen twaalf geweesT* in Nederland het sterkst mfnictÜ^5 uee J ?«e riiksbegroting volgens minister Vondeling een ongunstige in vloed op de conjunctuur gehad (krachti ge. onvoorziene uitgavenstijgingen, belas tingverlaging op een conjunctureel on- f^Di»lg hj^iPi- De begroting 1966 biedt in dit opzicht een gunstiger perspectief, wat ook tot uiting komt in het begro tingssaldo en in een geringere financ'e- ringsbehoefte dan die .welke voortvloeit uit de lopende begroting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7