DE TROONREDE Infanterist niet alleen meer „zandhaas" Erdal-affaire studie in opnieuw in Den Haag Van ijdelheid naar verfijning Rel voor paleis aan Lange Voorhout Verwarde collectie bij Ferry Offerman Sotheby's in oude auto's Gevecht om eerherstel WEER DINSDAG 21 SEPTEMBER 1965 Hare Majesteit de Koningin heeft hedenmiddag de zitting der Staten-Generaal met de volgende Troon- redie geopend: „Leden der State n-G e n e ra a 1. VTET DANKBAARHEID denken mijn man en ik terug aan de ontvangsten, die wij dit jaar in Uw midden mochten' meemaken ter gelegenheid van de verlovingen van onze dochters Beatrix en Margriet. Beatrix en Claus von Amsberg hopen in het komende voorjaar in het huwelijk te treden: een officiële datum kan uiteraard pas worden vastgesteld wanneer de Rijkswet, houdende toestemming tot het huwelijk, zal zijn tot stand gekomen. Het ontwerp daartoe wordt U heden aangeboden. Een dergelijk wets ontwerp voor het huwelijk van Margriet met Pieter van Vollenhoven zal U in de loop van dit zittingsjaar bereiken. Het was mij een vreugde, dat Suriname en de Neder landse Antillen bij de verloving van onze dochter Beatrix door hun ministers-presidenten vertegenwoordigd waren. Ik verheug mij op het bezoek, dat ik samen met mijn man aan die landen ga brengen. De vriendschap die de delen van het Koninkrijk op zo gelukkige wijze verenigt, geeft de Regering vertrouwen in de toekomst. TN GEEN land ter wereld i« de beschikbare ruimte per inwoner zo gering als in Nederland. Bovendien groeit onze bevolking snel. Hierdoor en door de stijging van de welvaart die nieuwe behoeften schept, zien wij ons voor steeds grotere problemen geplaatst. Deze problemen doen zich in het bijzonder voor op het gebied van de woning voorziening, het verkeer, het onderwijs, de recreatie en de vólksgezondheid. De bouwnijverheid toont gelukkig een voortgaande groei vooral wat de woningbouw betreft. Op grond van de bereikte resultaten acht de Regering het mogelijk en dus noodzakelijk, dat in 1966 de bouw van 125.000 woningen wordt ter hand genomen. Daarmede zal een beslissende fa6e worden bereikt in de strijd tegen de woningnood. De lange lijst van verkeersslachtoffers herinnert er ons vrijwel dagelijks aan, dat de verkeersonveiligheid krachtig moet worden bestreden. Nu via het rijkswegenfonds voor een reeks van jaren meer middelen ter beschikking komen voor de wegenbouw zal, wanneer bovendien het Ontwerp Wet Uitkeringen Wegen zal zijn aanvaard, de versnelling van de wegenbouw buiten de steden verzekerd zijn. Ook voor de problemen die het verkeer in en nabij de steden oproept, tracht de Regering spoedig oplossingen te vinden- Zij zal vooral nagaan welke bijdrage het openbaar vervoer daarbij kan leveren. TNE REGERING ziet het als haar taak te bevorderen, dat het onderwijs mede door een verdergaande demo cratisering zoveel mogelijk aan de veranderende in zichten en omstandigheden wordt aangepast. Een ver nieuwing van de Lager Onderwijswet 1920 zal worden voorbereid. In het thans aanvangende zittingsjaar zal het ontwerp van de Overgangswet voor de Wet Voortgezet Onderwijs worden ingediend. De snelle toeneming van het aantal studenten en de ontwikkeling van het weten schappelijk onderzoek dwingen de Regering tot een voort varend wetenschapsbeleid. De Academische Raad zal in 1966 advies uitbrengen over de structuur van het weten schappelijk onderwijs en met name over de mogelijkheid tot verkorting van de studieduur. Ook op andere terreinen van de cultuur wil de Regering door meer gelden ter beschikking te stellen meer moge lijkheden voor ons volk openen. Zij zal de culturele zelf werkzaamheid bevorderen en de gelegenheid voor ont wikkeling en ontspanning van jeugdigen en volwassenen verruimen. Nauw verwant hiermede is haar beleid inzake de aan koop van natuurterreinen en de bestrijding van de toe nemende verontreiniging van lucht, water en bodem: wettelijke maatregelen worden hiertoe voorbereid. Voor stellen ter verwezenlijking van het voorgenomen beleid inzake onroerend goed zijn eveneens in voorbereiding. Al deze voorzieningen worden mede uit een oogpunt van ruimtelijke ordening gecoördineerd ip een doelbewust be leid, dat zowel op wetgevend als öp bestuurlijk gebied grote aandacht vraagt. Met deze voorzieningen, gericht'op het welzijn van heel ons volk, en met haar plannen tot hervorming en moderni sering van ons recht wil de Regering voor iedere Neder lander de mogelijkheden vergroten om zowel in materieel als geestelijk opzicht tot volle ontplooiing te komen. Dit geldt evenzeer op sociaal-economisch gebied, waar de Regering streeft naar een zo rechtvaardig mogelijke ver deling der bedrijfsresultaten en naar versterking van de plaats van de arbeid in de onderneming. De individuele burger en zijn vrijheid in een goed geordende samenleving staan bij dit alles in het middelpunt. acht wordt genomen, een belangrijke verhoging betekenen van de uitgaven van het Rijk. Aan de financiën der ge meenten worden daardoor evenzeer hogere eisen gesteld. Reeds was het onontkoombaar dat de uitgaven voor 1965 aanzienlijk sterker stegen dan aanvankelijk was voorzien. De Regering acht een verdere verhoging voor 1966 alleen verantwoord, indien door een samenstel van maatregelen een inflatoire ontwikkeling van binnenlandse herkomst wordt voorkomen en de verhoogde lasten rechtvaardig worden verdeeld. Zij zal hierop haar beleid richten. De economische ontwikkeling van ons land is in vele opzichten bevredigend. Produktie en uitvoer vertonen een redelijke groei, terwijl een hoog peil van werkgelegenheid wordt gehandhaafd. De betalingsbalans zal dit jaar waar schijnlijk een overschot opleveren. Niettemin geeft het voortduren van de opwaartse druk op de prijzen reden tot zorg. Het prijsbeleid zal daarom krachtig worden voortgezet, zowel ter bevordering van een evenwichtige economische ontwikkeling als ter verdere verhoging van het levens peil. In samenhang hiermede acht de Regering de totstand koming van langlopende collectieve arbeidsovereenkom sten van grote betekenis. Zij verwacht, dat de Sociaal- Economische Raad door het uitbrengen van een interim advies in dit najaar, een bijdrage zal leveren tot een soe pele overgang van de huidige naar nieuwe spelregels voor de loonvorming. Teneinde inflatie tegen te gaan wil de Regering de nood zakelijke uitgavenvermeerdering voor een belangrijk deel dekken door belastingmiddelen. Deze zullen zoveel moge lijk op minder noodzakelijke goederen betrekking hebben. De Regering zal voorstellen o.a. de belastingen op alcoho lische dranken, tabak, personenauto's en minerale oliën te verhogen. Daarnaast zullen de in 1954 en 1955 ingevoerde vrijstellingen van omzetbelasting voor schoeisel geheel en voor textiel ten dele worden opgeheven. Ten slotte zullen de vennootschapsbelasting en de vermogensbelasting de laatste tijdelijk enigszins worden verhoogd. Tegenover deze verhogingen zal een verlichting van de loon- en in komstenbelasting, grotendeels door toekenning van be- lastingspaarbrieven, worden voorgesteld. Deze verlichting zal leiden tot een aanzienlijke beperking van de stijging van de belastingdruk, vooral voor personen met een laag inkomen. De Regering handhaaft de reeds vastgestelde verlaging van de loon- en inkomstenbelasting per 1 januari 1967 en zal voorstellen doen om met ingang van dezelfde datum de belastingdruk voor ongehuwden te ver lichten. TN DE loop van dit zittingsjaar zal U een nota worden voorgelegd, waarin de grote lijnen van het economisch structuurbeleid zullen worden aangegeven in 't perspectief van de te verwachten economische ontwikkeling tot 1970 Reeds thans zij erop gewezen, dat voor de economische groei een verdere verhoging van het kwalitatieve peil van onze industrie nodig is. Dit vereist een versterkte inspan ning op het gebied van onderzoek en ontwikkeling. Binnenkort zullen de Kamers worden ingelicht over de maatregelen, die de Regering modig acht voor de aanpas sing van de mijnindustrie en voor de wijziging van de industriële structuur van Zuid-Limburg. In overleg met het bedrijfsleven zullen regelingen worden getroffen voor de ontwikkeling en sanering van midden- en kleinbedrijf. Het beleid van de Regering blijft gericht op versterking de economische positie van de landbouw en de visserij en op verbetering van de levensomstandigheden van de betrokken bevolkingsgroepen. De begroting biedt daarvoor grotere mogelijkheden. Met de invoering per 1 januari 1967 van de arbeidsonge schiktheidsverzekering en van een volksverzekering tegen zware geneeskundige risico's, streeft de Regering ernaar in de resterende kabinetsperiode tot een voorlopige afron ding te komen van het sociale zekerheidsstelsel. De daar voor nog noodzakelijke wetsvoorstellen zullen zo spoedig mogelijk worden ingediend. ZAANDAM Het fabriekspand De halve maan van de cacao-fabriek N.V. J. Schoemaker in Zaandam is gistermid dag door brand volledig verwoest. T\E REGERING is er zich van bewust, dat onze levens- belangen onverbrekelijk verbonden zijn met de we reldsituatie. De toenemende onderlinge afhankelijkheid der volkeren dwingt tot verdieping van de internationale saamhorigheid. De verschillende vormen van Europese samenwerking, waaronder de Benelux, vervullen daarbij evenzeer een onmisbare functie als het Atlantisch Bond genootschap. De Regering hoopt vurig, dat de gevechtshandelingen tussen India en Pakistan spoedig tot een einde zullen komen. Zij zal daaraan als lid van de Veiligheidsraad naar vermogen bijdragen. De toestand in Vietnam, waar nog steeds geen oplossing is gevonden, die zowel de vrede als de gerechtigheid kan dienen, blijft zeer zorgelijk. Daar en elders in de wereld zal de Regering haar medewerking geven aan iedere eerlijke poging tot het beslechten of voorkomen van geschillen. Zij steunt het streven om in internationaal overleg de spreiding van atoomwapens tegen te gaan en te komen tot een verantwoorde beper king der bewapening. De waarborging van vrede, vrijheid en veiligheid ver eist. dat ons defensiebeleid intussen onverminderd gericht blijft op het leveren van een passend aandeel in het Atlan tisch verdedigingsstelsel. De Europese Gemeenschappen maken een kritieke tijd door. De economische integratie van de zes landen wordt in gevaar gebracht door grote tegenstellingen binnen de EEG over de politieke aard en bestemming van de Ge meenschap. Tezamen met andere lid-staten houdt Neder land vast aan de opvatting, dat de opbouw van de Euro pese Gemeenschappen moet worden voortgezet op supra nationale en democratische grondslagen en dient te wor den ingepast in dé Atlantische samenwerking. De Regering zal daartoe alle pogingen in het werk stellen, in de hoop dat ook thans de gerezen moeilijkheden overwonnen zullen worden. f INDANKS DE vele problemen die nog om een oplossing vragen, is er twintig jaar na de tweede wereldoorlog alle reden tot dankbaarheid voor de vooruitgang ei welvaart waarin wij ons mogen verheugen. Tegelijkertijd moeten wij echter vaststellen, dat vele landen steeds verder in welvaart bij ons achterblijven. Niet slechts uit politieke noodzaak, maar vooral uit men selijke solidariteit, moeten wij bereid blijven met die landen samen te werken voor hun verdere ontwikkeling en ons daarvoor grotere financiële offers en persoonlijke opofferingen getroosten. Zowel binnen als buiten ons Koninkrijk hebben wij dus belangrijke taken te vervullen. De Regering vertrouwt, dat ons gehele volk daartoe wil samenwerken, wanneer Gij, leden van de Staten-Generaal, Uw instemming aan de U voor te leggen plannen kunt geven. Die instemming vraagt de Regering niet alleen omdat de Grondwet haar daartoe verplicht, maar vooral omdat zij een voortdurend en intensief overleg met de volksvertegenwoordiging on misbaar acht voor het levend houden der democratie. Zij zal er gaarne aan medewerken, dit overleg in grote open heid te voeren. In heit komende jaar wacht U wederom een veelzijdige en verantwoordelijke taak. Moge het U gegeven zijn deze taak in het belang van ons Koninkrijk te verrichtentme de wijsheid en de voortvarendheid, die onze tijd eist. Met de bede. dat God Uw arbeid en ons volk moge zegenen, verklaar ik deze zitting van de Staten-Generaal geopend1". LONDEN De beroemde Londense kunstveiling, Sothe by's gaat in dc „oude auto" handel. De firma houdt de eer ste veiling van oude en zeer oude automobielen dit najaar in Londen. Zij heeft al aanbie dingen van oudjes uit verschil lende delen van Engeland ge had. Sotheby's die over de gehele wereld bekend is door zijn gro te veilingen van schilderijen en kunstvoorwerpen, heeft zich nog nooit eerder met machines be zig gehouden. Nu gaat de firma, behalve in antieke auto's, ook in mechani sche voorwerpen van oudheid kundig beland doen. Ook objec ten als draaiorgels komen onder de hamer. DEN HAAG Premier mr. J. Cals heeft dit weekeinde een schrij ven ontvangen, waarin van de rege ring eerherstel wordt verzocht voor wijlen Rudolf Schneider, destijds op richter en eigenaar van de Erdal- fabrieken te Amersfoort, en na de oorlog van Duitser tot Oostenrijker genaturaliseerd. Een afschrift van het schrijven, dat namens de weduwe van Rudolf Schneider, de in Oosten rijk wonende Joodse mevrouw L. Schneider-Gutmann, door de Am sterdamse accountant A. Vos onder tekend is, is ook aan de fractielei ders der Tweede Kamer gezonden. Dé heer Vos, die de overleden heer Schneider een „goede" Duitser noemt, wenkt nu al zeventien jaar onafgebroken voor deze zaak. Hij hoopt met dit waar- (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Wat moet je nu doen met een jurk van heel dikke tweed, zo recht als een hemd, rei kend tot boven de knie en voor zien van een stevige col of kraag? De mannequins van Ferry Offer man openden er de show mee en droegen er dikke geribde kousen en harige steekhoeden bij. Een grapje, denk je dan. Maar al zakte de roklengte wel tot de knie ook bij vele andere modellen kwam toch die vraag weer op: Wanneer draag je dat? Bljvoonbeeld een driekwart jekker een grote hanepoot met enorme m< dig cameUcleurige tailleur met een heel dunne pullover, waarvan het voorpand bezet was met ragfijne veertjes in patrijskleur. Een tailleur in ivoorkleurige cheviot, strak en evenwichtig van lijn en een ivoorkleurige mantel in whip cord met lange naden, een schou derpas en lage zakkleppen. Een mantel van heel los geweven wol in schapenkleur, gevoerd met cara- cule, het langharige schapenbont. De mantel was aan beide zijden te dragen en werd gecombineerd met een eenvoudige ecru wollen jurkje. Bijzonder Het was wel een tikje bijzonder, maar dat mag wel voor wie het dragen kan. Het teveel aan kleppen, kra gen. collen en kleuren bij vele modellen werkte echter zo verwar rend, dat het moeilijk werd de goe de modellen snel te herkennen. Ferry Offerman gaat binnenkort met de Rotterdam naar New York om ook daar zijn collectie te tonen. (Van onze speciale verslaggever) schijnlijk laatste verzoek te bereiken dat Den Haag de vroegere groot-industrieel „eindelijk recht zal doen wedervaren"' Een unicum In politieke kringen In Den Haag wordt deze reeds lang slepende af faire als een unicum beschouwd. Men vestigt er de nadruk op dat het om een bijzonder gecompliceerde materie gaat. Van een herziening van het vonnis Schneiders aandelenpaket in de Erdal fabrieken viel als vijan delijk vermogen de staat der Neder landen toe kan geen sprake zijn, omdat inmiddels de termijn van ver jaring is ingetreden. Wel zou een schadeloosstelling uit de openbare middelen kunnen worden overwogen, doch daarvoor zouden nieuwe feiten aan het daglicht moeten treden. In parlement Wat het overleggen van meuw mate riaal betreft, meent de heer Vos daar aan thans te hebben voldaan. Hij heeft dan ook goede hoop dat de zaak in het parlement zal worden behandeld. Aan zijn brief aan de premier en aan de fractieleiders heeft hij een macht aan bewijsstukken toegevoegd. De Duitse fabrikant Schneider stichtte in 1909 in Nederland een poetsmiddelenbedrijf, dat hij later door de opkoop van een concurreren de firma uitbreidde. In 1929 keerde hij naar Duitsland terug, zijn zaken in Nederland aan zijn bedrijfsleider, de heer J. Wolbers, overlatend. Na een kort verblijf in de Verenigde Staten, keerde hij onder Hitier naar Duitsland terug om te trachten zich in Zwitserland te vestigen. Dit mis lukte. Schneider werd gearresteerd en als „deviezensmókkélaar" tot een boete van 200.000 Zwitserse francs veroordeeld. Toen hij weer vrij kwam, werd zijn paspoort ingetrokken. In 1940 slaagde de gekortwiekte fa brikant erin zich in het Oostenrijkse Kitzbühl te vestigen. Hij verbleef daar de hele oorlog en zou zich. volgens ge tuigenverklaringen, als een anti-nazi hebben ontpopt en zelfs onderdak heb ben verleend aan Duitse en Oostenrijkse verzetsmensen Al in 1840 diende de heer Vos een Mode in miniatuur Mouwloos Er werd een mouwloos zwart, glad jurkje bijgedragen, dat naar het ge klede genre zweemde. Dan was er een japon van heel dik tweedachtig materiaal, prachtig geweven met glad de vlakjes, waarom heen een net scheen te liggen. De japon sloot vrij strak en had twee lange verticale dik ke naden van zoom tot hals. Op die naden drie grote zwarte knopen en op die knopen kon dan het tailleur- jasje geknoopt worden, dat midden voor dus open liet. Japonnen, de rok met een punt hoog opliep waarvan het blouse gedeelte van der materiaal was. Het gaf een beetje het idee uit de crisisjaren toen we zt naarstig van twee oudjes één „nieuw* trachtten te maken. Veel geklede japonnen met brede, glad de veren randen langs de zoom ge plakt, Met de besfte wil konden we het niet mooi vinden. Gelukkig ook ander nieuws. Een beel- Nog iets warmer DE BILT Een groot hogedrukge- bied strekte zich vanmorgen uit van zuidwest-Engeland tot diep in Rus land. De kern van het hogedrukgebied bevond zich met een luchtdrukwaarde van omstreeks 1037 millibaar boven Tsjechoslowakije. Overal in dit hoge drukgebied heerst rustig en mooi na- zomerweer. Boven Schotland kwamen vanmorgen echter grote luchtdrukda lingen voor, terwijl de wind er tof stormachtig aanwakkerde onder in vloed van een actieve oceaandepressie, die tussen IJsland en Schotland door naar 't noordoosten trekt. Ten gevolge hiervan neemt de wind op de Noord zee toe. Aan onze kust zal deze toene ming vooral in het Waddengebied merkbaar zijn. Overigens zal de in vloed van de depressie op het weer ons land gering blijven. Het koufront van de depressie komt boven de Noordzee tot stilstand,. Naar onze omgeving wordt vooral in de ho gere lagen nog warmere lucht aange voerd, zodat de temperaturen bij ta melijk zonnig weer morgen nog wat verder omhoog gaan. Woensdag 22 september: zon op 6.25. onder 18.39; maan op 2.06, onder 18.09 Zaterdag 25 september: nieuwe maan. Hoogwater Scheven in gen 22 september 0.15 v.m.; 12.54 n.m. Helikopter zorgt voor snel vervoer DEN HAAG Op onaanzienlijke weilandjes nabij de strategisch zeer belangrijke bruggen bij Mook, Cuyk, Heumen, Gennep, Grave en Raven- stein zijn gisteren 110 landmacht- militairen. behorende tot de b-com pagnie van het 44ste pantser-infan- teriebataljon van het eerste leger korps uit Zuidlaren, per helikopter aan de grond gezet. Voor zeer velen van deze infanteristen betekende deze vlucht de luchtdoop. Het was echter ook voor de eerste maal in de geschiedenis van de Neder landse landmacht dat een zo groot aan tal militairen over een zo grote afstand door de lucht werd vervoerd. De wentel- wieken die dit karwei op zich namen, waren elf nieuwe Alouettes 3, behorende 'tot 229 squadron lichte vliegtuigen uit Delen bij Arnhem. De Alouettes vertrokken omstreeks twaalf uur van Delen om de eerste zes tig infanteristen in Zuidlaren op te pik- daaruit door het Neder- ker te brengen naar de zes landingster reinen. De vlucht nam ongeveer vijftig minuten in beslag. Nog eens Nadat de helikopters hun lading veilig op de gemarkeerde weilandjes ten zuiden van Nijmegen hadden af geleverd, vertrokken ze naar de le gerplaats Oldebroel: om daar de rest van de b-compagnie die inmiddels vanuit Zuidlaren per militaire vrachtwagen was aangevoerd, op te nemen. Ook deze militairen werden door de Alouettes snel overgebracht naar de zes landingsplaatsen, die voor deze nieuwe oefening waren uit gekozen. Het instappen van de mili tairen in de helikopters en hun lan ding b(j de bruggen werd op de begane grond en in de lucht gadege slagen door de commandant eerste legerkorps generaal Pdlm die op dracht gaf voor de oefening en door de commandanten van de pantser- infanteriebrigade generaal Meynderts. Beiden waren zeer tevreden over het landse luchtruim zo'n 150 km zuidelij- verloop van de oefening, die niet zeer van taktische waarde was. wel een goed beeld gaf van de mogelijk heden en de moeilijkheden die het van landmachtmilitairen door de lucht met zich brengt. Tot nu toe wer den de nieuwe Alouettes, die behoren bij de Lartdmachtdivisies, maar worden gevlogen door luchtmachtvliegere, alleen ingezet voor verkenning, waarneming, bevelvoering en ge wonden vervoer Men mag. gezien de gunstige resul taten van het experiment, verwachten dat de helikopters in de toekomst nog vaker zullen worden ingezet by land machtoefeningen dte een zo snel moge lijk verplaatsen van militairen strategisch belangrijke objecten doel hebben. In ongeveer drie kwartier tijd is gis teravond in Leeuwarden een door twee gezinnen bewoond huis totaal uitge brand. Van de inboedel kon niets worden gered. Er was niemand thuis toen de brand ontstond. Waarschijnlijk hebben de bewoners een elektrisch kacheltje la ten branden. verzoek in bij het Nederlands beheers instituut, Schneider te „orvbvijanden". Verschillende stukken wenden hierbij overlegd om te bewijzen dat zijn op drachtgever zelf slachtoffer van het nazi-regiem was. Het Nederlands Beheersinstituut, dat na de oorlog was ingesteld om vijande lijke vermogens te beheren, besloot aan vankelijk, aldus de heer Vos, Schneider te ,,onitvijanden". Zijn effectieve ver mogen bedroeg op dat moment ongeveer 10 miljoen gulden Een paar dagen later kwam het NB.I, op het genomen besluit terug. In 1949 werd het Erdal-aandelenpak- ket tegen een koers van 281 aan de heer Wolbers verkocht, die als gevolg van een tantième-regeling al in het bezit van een aantal aandelen was gekomen. Volgens de heer Vos was deze koers 302 punten te laag. Het accountantskantoor Jonkers, Dijkers en Co. te Rotterdam zou de koers van de aandelen op 583 hebben vast gesteld. In de jaren daarna bracht de heer Vos de Erdal-affaire tot in de hoogste in stanties. De raad van het rechtsherstel, de Hoge Raad der Nederlanden, de com missie voor de verzoekschriften dcc Tweede Kamer, verschillende ministers van justitie alles en iedereen weiden ingeschakeld. Opmerkelijk zijn enkele brieven van de commissie voor de verzoekschriften der Tweede Kamer, die de heer Vos kan produceren. Op 21 februari 1958 schrijft de grif fier, mr. W. Koops, een brief aan de minister van justitie. De laatste wordt hierin gewezen op de kritiek, die de organen van de Raad van het Rechts herstel hebben uitgeoefend op het gevoerde beleid van het Nederlands Beheersinstituut, en ook op het feit, dat de afdeling Rechtspraak de ver ontwaardiging van de appellant vol komen begrijpt over de in dezen door het N.B.I. en zijn organen gevolgde werkmethoden. „Vordert het algemeen belang niet", aldus de griffier, „dat aparte beleidsfouten van overheids organen worden erkend en voorzover mogelijk goedgemaakt?" Tweede schrijven Op 24 augustus 1962 herhaalt de Com missie haar standpunt in een tweede schrijven. ,,De Commissie zou het ten zeerste op prijs stellen", aldus de laat* ste alinea, „indien uwe excellentie op versnelde gronden adressant billijkheid», halve tegemoet zoudt willen komen door gehele of gedeeltelijke uitkering van de opbrengst der door het Beheersin stituut verkochte aandelen". De heer Vos is bijzonder gefoelgd over het feit, dat het ministerie van jus titie niets van zich heeft laten horen. Nadat de minister van justitie de brie ven van de Commissie reapecievelijk twee jaar en anderhalf jaar had laten liggen, beriep deze zich op de wet van 30 juli 1964, waarbij is bepaald dat de termijn voor afwikkeling van soort ge- lijfce gevallet» per 1 augttstu» 1964 is verstreken. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Het is een beetje verwarrend. Wat is droom, wat w werkelijkheid? Is pop Barbie met vriendin Midge en zusje Skipper de droom zoals het echte meisje werke lijk zou willen zijn? Of stelt het meisje zichzelf ten voorbeeld aan de pop? Het zal van het type kind af hangen. De Barbie pop is niet meer het troetelpopje, dait moet gaan sla pen en in een wagentje rond gereden wordt. Barbie is een wat stakig meisje met lange armen en lange benen. Met fijne handjes en voeten en rood gelakte nageltjes. Zonder steuntje kan ze niet staan en op een poppestoel ziften kam ze ook niet. want ze kan haar knieën niet buigen. Maar Barbie kan wel elegant zijn. En dat is ze dan ook. Ze is mode-expert vocxr sportief en zakelijk, voor vakan tie en groot avondfeest. Ze heeft een garderobe van honderd stuks, die ook vriendin Midge past. Gisteren hebben we in het Hilton- Hotel Barbie en Mid ge en Skipper uitvoerig bekeken met hun diverse garderobes. Om het ons wat gemakkelijker te maken, waren de pakjes en japonnen deels ook voor levende jonge meisjes gemaakt. Overrompelend Het was overrompelend. Pop Barbie en meisje Barbie (of hoe ze heten mocht precies gelijk! Misschien waren de avond jurken wat grootscheeps voor zulke jeug dige draagsters, maar dat was dan een stukje droom. Wie het ziet kaïn echter begrijpen dat de kleine meisjes druk i de weer zijn met hun pop. Men kan dit alles ijdelheid noe Maar het is ook smaakontwikkeling, want Barbie heeft kleurgevoel en gevoel voor het passend detail. Haar kleren zijn heel vrouwelijk zonder goedkoop raffinement. Ze worden ontworpen door couturiers en gemaakt door Japanse naaistertjes. Het bont dat Barbie draagt, of het nu nertsrand langs een avondcape of luipaardkraag op een tailleur is, komt van een enorme konijnenfokkerij Volgende maand wordt in Neder land een Barbieclub opgericht. De meisjes die lid worden zullen al hun modeproblemen aan Barbie kunnen schrijven. Dat kon wel eens een overstelpende post worden! Vijf weken voor happening-rel LEEUWARDEN Zes jongemannen uit de Friese hoofdstad, in leeftijd va riërend van 18 tot 21 jaar, zijn gisteren door de politierechter te Leeuwarden veroordeeld tot vijf weken met aftrek waarvan twee of drie voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. De jongelui hadden meegedaan aan ordeverstoringen tijdens een happening bij het beeld Us Mem op vrijdagavond 3 september. Grote Barbie en pop Barbie In rode tule met witte bontstola en lange witte handschoenen. Beide hebben ook hooggehakte avond schoentjes aan. Koningin was niet gekomen... DEN HAAG Het koninklijk pa leis aan het Lange Voorhout is aan de vooravond van Prinsjesdag het mikpunt geweest van ruim honderd jongelui. Voor het paleis werd een televisietoestel met de „image" van de Koningin in brand gestoken. De onvermijdelijke gevolgen waren en kele charges van de politie. Vijf jon gelui werden gearresteerd, twee agenten raakten gewond. Er was geen sprake van een happening Het was zuiver baldadigheid, die wa* ontstaan door een zeer vreemde oor zaak. De Koningin was namelijk niet naai Den Haag gekomen om met de jongelui Er was een open brief gestuurd „mevrouw Van Lippe-Biesterveld", die als ondertekening de naam Tuljnman droeg. In de brief werd de K erving in gevraagd maandag naar Den Haag te ko men om te praten over een, volgens dv Vorstin zou verkeren, jongelui, onmogelijke slituatie, waarin de De brief, waarvan een exmcplaar In een restaurant ln Schevenhigen hangt, Is volgens de politie onzin maar niet bele digend. Mogelijk wilden de jongelol uiting geven aan anarchistische gevoelens- De politie stelt een nader onderzoek ln. Aanvankelijk verliep alles rustig. Toen de politie ter plaatae kwam, werden de omstanders gesommeerd door te lopen. Velen gaven hier gevolg aan. Een vijf tienjarige scholier was echter zo lastig dat de politie zich genoodzaakt zag do wapenstok voor de dag te hele». Hij werd gearresteerd. was inmiddels assistentie gekomen tien agenten, toen een groep Jon gelui terug kwam om weer eens pools hoogte te nemen- De dreigende houding van de jongelui was voer de politie aan leiding weer eens naar de wapenstok te tasten en enkele changes uit te voeren. Bij die gelegenheid wenden vier arres taties verricht. Aangehouden werden: de 18-jarige typlste A. V., naar 19-jarige zuster W. M. T. V.,' de 20-jarige verko per J. J. E F. de J. en de 20-jarige te kenaar F M. N. H. Gistermiddag ia de vijftienjarige P. N. van Oort uit Soest op een bromfiets aangereden door de trein Utrecht— Baarn. De jongeman overleed ter plaats* Hij werd aangereden op een met automa tische knipperlichten beveiligde over» weg. waarvan de bellen volgen» de po. lie hebben gerinkeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5