Nieuwe LeMse Courant '66: LASTENVERZWARING Regering neemt zeer krasse maatregelen Begrotingstekort van ruim één miljard gulden Spaarbrief na vijf jaar ƒ130,- Tien punten uit cle Troonrede Nog vijf jaar wonin gnood Volgend jaa~ redelijke loonstijging mogelijk Verscherpt toezicht rijkspolitie Commentaren CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh ia gheblavan mijn hart in teghenapoetl" Dinsdag 21 septcmW 1963,46ste jaargang Tamelijk zoiniig Dc Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en tamelijk zonnig weer, met van nacht en morgenochtend vroeg hier en daar mist. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust tijdelijk vry krachtige zuid westelijke wind. Opnieuw iets hogere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uurj. 58936 Abonnementsprijzen p.w0,83, p.m. 3,55, p.kw. f 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Auto's duurder Benzine duurder Roken duurder Drank duurder Radio en t.v. en textiel duurder (Van onze parlementsredactie) I DEN HAAG De regering wil met ingang van 1 januari a.s. de volgende artikelen en produkten duurder maken: sigaretten, pijp- en shagtabak, benzine, petroleum, gas- en stookolie en andere minerale oliën, personenauto's, bromfietsen, gedistilleerde dranken, bier, radio- en televisie- toestellen, platenspelers, bandrecorders, textielprodukten, schoeisel en schoenreparaties, kampeer wagens, pleziervaartuigen en sportvliegtuigen. j De belasting op dit alles gaat omhoog (resp. de vrijstelling van belasting vervalta met alle conse quenties van dien voor de prijzen. Verder wil de regering per 1 januari een tijdelijke verhoging van de vermogensbelasting invoeren, terwijl zij voorts een verhoging van de vennootschapsbelasting in het vooruitzicht stelt. hoging van de vennootschapsbelasting en vermogensbelasting. Deze lastenverzwaring levert de schat kist per jaar f 906 min op, maar in 1966 blijft de opbrengst nog tot f 636 min be perkt. omdat de aangekondigde verho gingen lang niet alle reeds per 1 januari baten gaan afwerpen. De regering ver trouwt, dat in de komende periode een zodanig budgetair beleid zal kunnen worden gevoerd, dat een gedeelte van de nu geheven belastingen over een aan tal jaren niet meer nodig zal zijn. (Vervolg zie pagina 7) i Tegenover deze fiscale verzwaringen, die nodig zijn om een extra stij- I ging van de rijksuitgaven mogelijk te maken, staat een verdere verlaging yan de loon- en inkomstenbelasting. Daartoe heeft de regering besloten om te voorkomen, dat straks door de verhoging van een aantal verbruiks- belastingen de totale belastingdruk aanzienlijk zou oplopen. Deze verdere verlaging van loon- en inkomstenbelasting zal op een nogal unieke manier worden gerealiseerd. De bedragen die ermee zijn gemoeid, komen namelijk yoor verreweg het grootste deel niet in direct besteedbaar geld aan de belastingplichtigen ten goede, maar in de vorm van niet over draagbare en niet béleenbare rentegevende belastingspaarbrieven, die na 5 jaar kunnen worden verzilverd. Deze belastingverlaging-op-termijn staat uitdrukkelijk los van de in voering van de twee tranche van de grote verlaging van de loon- en in komstenbelasting, waarvan de eerste fase al per 1 juli van dit jaar is ge realiseerd, terwijl de tweede fase uiterlijk 1 januari 1967 z'n beslag zal j krijgen. Andere fiscale verlichtingen die de regering aankondigt zijn o.m.: verla ging van de loon- en inkomstenbelas ting voor ongehuwden per 1 januari 1967, afschaffing van het bekende kwi tantiezegel, vrijstelling van omzetbe lasting voor papier en voor magere melkpoeder. Dit zijn heel in het kort enkele van de belangrijkste punten uit de Miljar dennota bij de rijksbegroting 1966, die de minister van financiën dr. A. Vondeling vanmiddag bij de Tweede Kamer heeft ingediend, tezamen met een aantal wets ontwerpen en een brief over het te voe ren fiscale beleid. De ontwerpbegroting 1966 vertoont een tekort van f 1085 min. De uitgaven van het Rijk worden geraamd op f 18.150 min., de ontvangsten op f 17.065 min. Vergelijkt men het uitgaventotaal voor 1966 met dat van de ontwerp-begroting voor 1965, dan is er sprake van een ver hoging met niet minder dan f 3100 min. Deze enorme stijging is vooral toe te schrijven aan de uitgavenverhogingen voor onderwijs (f 800 min meer), wo ningwetvoorschotten (f 600 min), ver keer en waterstaat (f 400 min), ontwik kelingshulp (f 150 min) en aan salaris maatregelen (na 1 jan. jl) ten behoeve van het overheidspersoneel (f 600 min). Vergelijkt men het uitgaventotaal voor 1966 met wat naar schatting wér kelijk in 1965 zal worden uitgegeven (f 16.439 min, d.i. f 1400 min hoger dan de oorspronkelijke raming van minister Witteveen), dan bedraagt de stijging „slechts" i 1700 min of ruim 10 pet. Toestemmingswetten huwe lijken prinsessen Beatrix en Margriet resp. nu en straks, ft In 1966 125.000 woningen opgezet. •ft Versnelde wegenbouw bui ten de steden, bevordering openbaar vervoer erbinnen, ft Vernieuwing L.O.-wet 1920; overgangswet voortgezet on derwijs; bestudering studie verkorting, ft Culturele zelfwerkzaamheid; meer ontwikkeling en ont spanning voor jeugdigen en volwassenen, ft Aankoop natuurterreinen; bestrijding van lucht-, wa ter- en bodemverontreini ging. ft Versterkte plaats van ar beider in onderneming, ft Nota over economisch struc tuurbeleid tot 1970. ft Ontwikkeling en sanering midden- en kleinbedrijf, ft Verzekeringen tegen ar beidsongeschiktheid en zwa re geneeskundige risico's. Volledige tekst pagina 5. Met deze uitgavenstijging wijkt de re gering tijdelijk af van de richtlijn van vorige kabinetten, dat het stijgingsper centage van de rijksuitgaven niet mag uitgaan boven de structurele groei van het nationale inkomen. Minister Vondeling motiveert deze af wijking uitvoerig en herinnert aan de regeringsverklaring van het kabinet- Cals, waarin werd gesteld, dat in de eerstvolgende jaren een snellere verho ging van de overheidsuitgaven dan was voorzien en dan krachtens de structurele stijgingsnorm toelaatbaar kan worden geacht, onvermijdellijk zal zijn. In de economische situatie van van daag acht de bewindsman deze extra stijging echter niet alleen aanvaardbaar, als ze gedekt wordt door een inkomsten vermeerdering voor het Rijk. Vandaar dat hij met een dekkingsplan komt, dat aantal verhogingen van verbruiks belastingen omvat en een geringe ver- Prinses Christina grootkruis Necl. Leeuw DEN HAAG Prinses Christina i> benoemd tot grootkruis tn de orde van de Nederlandse Leeuw. Chef gen. staf naar Zwitserland DEN HAAG Lt.-gen. F. vnn der Veen, chef van de generale staf, zal mor en overmorgen op uitnodiging van zijn Zwitserse collega een informeel be zoek aan dat land brengen. AMSTERDAM De recherche van de rijkspolitie te water heeft gistermorgen de 33-jarige ijker-controleur M. V. en 63-jarige collega C. J. aangehouden verband met de onlangs in de Am sterdamse haven aan het licht gekomen rwendel met ingevoerde boomstammen. Geblokkeerde belastingverlaging (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering zal binnenkort bij de Tweede Kamer een wetsvoorstel indienen, dat voorziet in een verdere verlaging van de loon- en inkomstenbelasting. Deze zal echter voor de jaren 1966 tot en met 1969 worden gegeven in de vorm van toekenning van zgn. be lastingspaarbrieven. Het gaat hier een soort „geblokkeerde" belas tingverlaging. In het kort komt de regeling erop neer, dat aan iedere belastingplichtige die over één jaar f 100 of meer be lasting schuldig is. na afloop van dat jaar een belastingspaarbrief van f 100 wordt uitgereikt, die na een periode van 5 jaar inclusief rente zal worden uitbetaald. Op vertoon van zo'n brief krijgt de belastingbetaler na die vijf jaar aan hoofdsom en rente een bedrag van f 130,- in handen. De belasting spaarbrieven zullen jaarlijks worden toegekend. Wie nu per jaar minder dan f 100 be lasting verschuldigd is, zal voortaan he lemaal geen belasting meer hoeven te betalen. Dat betekent dus een optrekking van de zg. belastingvrije voet. waarvan ongeveer 400.000 laagbezoldigden zullen profiteren. Dekkingsmiddel De hele belastingverlaging kost het rijk f 450 min. per jaar. Maar daarvan komt f 425 min. door de uitgifte van de be lastingspaarbrieven weer voor het rijk beschikbaar als bijzonder dekkingsmid del, waarmee de extra stijging van de overheidsuitgaven kan worden gefinan cierd. De resterende f 25 min. zal al met een worden uitgegeven, en wel aan de optrekking van de belastingvrije voet. Niet verkopen De belastingspaarbrieven zullen v vreemdbaar noch beleenbaar zijn. Het is m a.w. niet mogelijk ze over te dragen of te verkopen aan een ander. De tarie ven van de loon- en inkomstenbelasting zullen aan de verlaging worden aange past. Dat betekent, dat als de belasting- brievenregeling te zijner tijd zal zijn uitgewerkt, de belastingplichtigen die per jaar f 100 of meer aan de fiscus verschul digd zijn dan automatisch f 100 per jaar minder belasting gaan betalen, welk be drag dan niet meer zal worden geblok- Gerechtvaardigd De regering acht deze belastingverla ging gerechtvaax-digd, omdat de stijging van de rijksuitgaven in wat verdere toe komst een rustiger beeld zal gaan ver tonen, terwijl de middelen (aardgas) wat rijker zullen gaan vloeien. Een tweede overweging is, dat zonder zo'n belasting verlaging de totale belastingdruk in 1966 tot niet minder dan 27,4 pet. zou gaan stijgen, o.m. als gevolg van de verhoging van een aantal verbruiksbelastingen. De aangekondigde verlaging van de loon- en inkomstenbelasting brengt deze druk te rug tot 26,8 pet. Prinsjesdag in Den Haag was van daag weer een feest van klank en kleur. Het stralende nazomerweer trok tienduizenden naar de bin nenstad om de stoet van de Gouden Koets te znen. In de ochtenduren marcheerden reeds de deelnemende troepen van Plein 1813 naar het Lange Voorhout. Inderdaad: Volgend jaar 125.000 nieuwe huizen DEN HAAG. De minister var volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning is er thans sterker dan ooit var overtuigd dat het kwantitiatieve wo- ning-tekort-in-het-algemeen inderdaad in 1970 zal zijn verdwenen. Er is nu al een belangrijke voorsprong haald op het vorig jaar veronder stelde verloop van het kwantitatieve tekort, zo deelt hij mee in de me morie van toelichting op de „bouw- begroting voor 1966. Er zullen dit jaar naar schatting 112.000 a 113.000 woningen gereed ko men en dat is 7000 a 8000 meer dar geraamd was. Het volgend jaar zullen 125.000 wo ningen in aanbouw worden genomen (exclusief ca. 3000 zgn. vrijetijdswonin- gen), waarvan 60.000 woningwetwonin- 16.250 gesubsidieerde particuliere huurwoningen, 23.750 eigen woningen met bezitvormingsbijdragen en 25.000 ongesubsidieerde woningen. In het bouwprogramma wordt er van uitgegaan, dat de totale produktie f8100 miljoen zal kunnen bedragen. van f3160 miljoen voor woning bouw, f2840 miljoen voor de gebouwen sector en f2100 miljoen voor weg- en waterbouwkundige werken. Van de ge raamde totale produktie is 52.7 procent gereserveerd voor de woningbouw (vo rig jaar 53 procent). De minister heeft voorts de uitvoering aangekondigd van aantal plannen, die hij in grote lijnen reeds eerder ter tafel bracht. (Zie verder pagina 6) Vierjarige onder vrachtauto POELDIJK Het vierjarige zoon tje van de familie Rijgersberg is giste ren verongelukt. Het jongetje fietste od het trottoir voor ziin huis. Hij viel bij het keren, waarbij hij met het hoofd je onder een der wielen van een nas- serende tankauto terecht kwam. Hij was op slag dood. 1965: grote economische meevaller Maar prijzen en belastingen slokken veel op (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Het iaar 1966 wordt economisch en daardoor ook sociaal een gunstig jaar. Hoewel de minister van sociale zaken begin 1965 meende dat er op loongebied nauwelijks iets mogelijk was, blijkt de totale loonsom in de bedriiven- sector met in totaal 11 pet te stijgen, zonder dat dit ook maar de geringste nadelen heeft voor 1966. Volgens de nieuwe macro-econo mische verkenning van het Centraal Planbureau gaat in 1966 de totale loonsom per werknemer weer met 9,5 pet omhoog. Hierin is dan begre pen de compensatie voor de huurver hoging per 1 januari, de stijging van de sociale verzekeringspremies en in cidentele loonsverbeteringen zoals bijvoorbeeld bij promotie. Een ge middelde stijging van de contract lonen wordt verwacht van 6 a 7 pet. De 11 pet, die voor 1965 werd be reikt, twos als volgt verdeeld: 2 pet overloop van 1964: 2 pet compensatie voor AOW- en AWW-premie: tweemaal 1 pet uitkering extra: 2 pet incidentele loonstijging; 3 a 3,5 pet voor individuele tractsherzieningen (gemiddeld 4 pet met overloop naar 1966). belastingstijging volgend jaar bepaalde Inkopen znl tegengaan. Ook de uitvoer zal zich volgend jaar gunstig ontwikkelen. Dede zal met 12 pet toenemen tegen met 10 pet in 1965. Oorzaak hiervan ls de geringere binnen landse consumptie en een uitvoerprijs- peil dat concurrerend blijft. De Invoer gaat met 11.5 pet toenemen (over 1965 4.5 pet), terwijl de importprijzen gemid deld 1 pet zullen dalen. (Zie voorts pagina 7). De prijzen De verwachte prijsstijging van 4.5 pet aor 1965 is uitgelopen tot 5 pet. Voor 1966 wordt opnieuw 4.5 pet prijsstijging verwacht, ondanks eep zo strak mogelijk prijsbeleid van de overheid. Deze prijs stijging zal mede een gevolg zijn va indirecte belastingen (1.5 pet) en huurverhoging (0.5 pet). Omdat het ech ter bij de verhoging van de indirecte belastingen vooral gaat om minder nood zakelijke goederen zal het prijspeil de kosten van levensonderhoud slechts met 4 pet omhoog gaan. Tengevolge van deze prijsstijging zal de consumptie in waarde weliswaar met 9 pet toenemen, maar in omvang slechts met 4 pet. Zelfs kan dit percen tage zakken tot 3, wanneer de indirecte DEN HAAG Het korps rijkspolitie zal in het komende jaar een verscherpt toezicht uitoefenen ter ondersteuning van de door de verkeersbonden opge stelde kernthema-acties. Dit wordt meegedeeld in de memorie van toelichting op de begroting 1966 van het departement van justitie. Met het oog op het intensiveren van het ver keerstoezicht op de autosnelwegen 2al het aantal kleine personenauto's van dt groep surveillance autosnelwegen op nieuw worden uitgebreid. In de memorie van toelichting wordt j voorts meegedeeld, dat de motorisering van het korps rijkspolitie zal worden voortgezet door uitbreiding van het aan tal surveillance-auto's. In 1966 zal hier mede voor wat betreft de landgroepen van de rijkspolitie de gewenste sterkte aan motormaterieel zijn bereikt De gewijzigde opzet van het mobilo foonnet van het korps rijkspolitie zal verder worden uitgevoerd. De uitbrei ding van de vloot van de rijkspoli water zal worden voortgezp' Het tekort van de rijkspolitie aar soneel wordt, ondanks de gunstige ont wikkeling van de wervingsresultaten, ge schat op een aantal van ruim 700 per- Volgend jaar nieuwe vreemdelingenwet DEN IIAAG In de loop van het volgend jaar zal de nieuwe vreemde lingenwet en de daarop betrekking hebbende uitvoeringsbesluiten in wer king kunnen (reden. Minister Samkal den (justitie) deelt dit mee in dc me morie van toelichting op de begroting 1966 van zijn departement. Het aantal vreemdelingen dat zich in Nederland vestigt, neemt voortdurend toe (afgerond tot duizendtallen bedroeg het aantal geregistreerde vreemdelingen op 1 januari 1960: 126.000. 1 september 1963: 144.000. 1 juli 1964: 160.000). Sinds dien kwamen nog vele duizenden vreem delingen naar ons land met het oog op de krapte op de arbeidsmarkt. Ook het aantal grensoverschrijdingen wordt sprongsgewijze groter. In 1963 pl.m. 85 biljoen. Thans pl.m. 88.000.000. Sedert 1 mei 1964 vroegen 46 vreem delingen om asiel. Aan 28 hunner werd verblijf toegestaan. Vijf mensen zijn op hun verzoek geholpen naar het land hun- STAATSSTUK Elk jaar weer kan en elk jaar met recht de opmerking worden gemaakt, dat een Troonrede een staatsstuk van eigen karakter is- Het is niet louter een politieke situatie tekening. Het is evenmin louter een ontvouwing van regeringsbeleid- Het is een algemene redevoering bij het begin van het parlementaire werk. Typerend is ook. dat het parle ment er zelf nauwelijks over praat. Het neemt het stuk. naar de voorle zing waarvan het overigens opmerk zaam luistert, voor kennisgeving aan. Het discussieert straks over heel wat concreter zaken, als miljoenen nota en begrotingsontwerpen. Wie de Troonrede beoordeelt, is de pers. En zij toetst het stuk elk jaar aan wat een ideale Troonrede zou kunnen zijn, wat intussen nie mand weet. Die kritiek is overigens niet nut teloos- Ten overvloede betekent zij voor de regering een aansporing, dc Troonrede zoveel mogelijk te maken tot een stuk. bij de nationale hoog tijdag passend. FEITELIJKHEID Wat in de Troonrede van vanda ig treft, is de feitelijkheid. We hebben een kabinet van sterke mannen en voor de hand ligt, dat zij van hun concrete plannen iets willen inbren gen. Daarbij wisten zij zich in ruimte beperkt. Ook een Troonrede mag niet te lang worden; deze reeds korter dan de laatste jaren telt nog altijd een zeventienhonderd woorden. De- overzichtelijkheid is bevorderd door het aangeven van enkele bij zondere probleemgebieden; woning voorziening. verkeer, onderwijs, re creatie, volksgezondheid. Dat zijn onderwerpen, liggend in de eigen Nederlandse sfeer. Vandaar dat defensie en buiten lands beleid ditmaal wel zeer naar het slot werden verschoven tot vlak voor de peroratie zelfs (waar over hieronder nog iets naders). PROBLEMEN Onder de problemen waarbij de Troonrede bijzonder de aandacht be paalt staat de woningbouw nog voor op; maar dan om te laten spreken van een beslissende fase in de strijd; hopen wij, dat het terecht geschiedt. Bij de problemen voor een dicht bevolkt land staat het verkeer als nummer twee, begrijpelijk. De para graaf daarover in de Troonrede is weinig minder klemmend. Als derde in deze reeks van be windslieden zit dc minister van on derwijs al evenmin stil, verbaast niet. Zoals wij gisteren stelden: ook daar Ls democratisering gaande. Het komt erop aan, dat ook in een dichtbevolkt land de mens zelf niet juist ook als mens in het gedrang komt; recreatie en volks gezondheid moeten daarop worden afgesteld. Dat zich bij de problemen voor een dichtbevolkt land niet honger en werkloosheid voegen de werke lijke problemen zijn integendeel die van de welvaartstaat behoort ons dankbaar te stemmen- BELASTING Het is cci) Troonrede waarin van de regering activiteit op het gebied van economie en financiën wordt aangekondigd. Daarover intussen el ders in onze krant meer. Hier nog wel dit. Inderdaad zal vermeerdering van de staatsuitgaven onvermijdelijk zijn- Wil in een land als het onze het leven leefbaar blijven en waarom zou dat niet mogelijk zijn? dan zijn voorzieningen overheidswege niet te ontgaan. Waarom trouwens, wanneer men hetgeen men afstaat in andere vorm terugkrijgt? De aanvankelijke indruk is, dat de regering bij dc keuze van de produkten die volgens haar voor be lastingverhoging in aanmerking ko rnet overleg te werk is gegaan. waarop zij straks ten overstaan van de volksvertegenwoordiging verant woording zal moeten afleggen. PERORATIE Ten slotte de peroratie: het onge woon uitgewerkte slot van deze Troonrede. Een sterke afsluiting van een in het algemeen van een kabinet van sterke mannen ware niet anders te venvachten toch wel sterk stuk. In dat slot overweegt allereerst de dankbaarheid, die niet in de laatste plaats moet uitkomen in liet helpen van wie achterbleven; zij zijn of fers en opofferingen het valt ove rigens nogal mee waard. En dan dat levend houden van de democratie, waarvan hetzelfde slot van de Troonrede spreekt. Ook in dit opzicht zijn we voor wat be treft het kabinet-Cals niet zonder verwachting. Gestrande reizigers vandaag thuis SCHIPHOL De gestrande Ité-rei- zigers die zondag noodgedwongen in Barcelona moesten blijven toen hun toe stel van de Spaanse chartermaatschappij Tassa op Schiphol aan de ketting werd gelegd, zijn gisteravond met een DC-7 van deze Spaanse maatschappij aan de thuisreis begonnen. De reis ging echter niet rechtstreeks naar Schiphol. Om een tweede aan'i«»u- ding te voorkomen werd naar Düsaei- dorf gevlogen, vanwaar de reis met een bus werd voortgezet. Deze zou vanmor gen op Schiphol aankomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1