Kerken kloppen bij ons aan Beter lot voor gevangenen politieke waarom ASPIRIN BAYER 'l&usice/' Brick Bradford .Toch is het zo!- Jesfe en Josïe Senmoet DINSDAG 21 SEPTEMBER 1965 ETHERGOLVEN-ETHERGOlVEN-ETHERGOl.VEN-ETHERGOt.VEN ITHMGOIVEN-ITHERGOLVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN- (Van c radio- en tv-redactie) BUS SUM Indien u niet een win de kijkers bent die uitsluitend amusement van de televisie willen plukken, houdt u wellicht van avond Ned. 1 aan om eens te horen wat er aan politiek omgaat in Nieuwspoort, het Haagse (niette min landelijke) journalistencen trum. Kunt u zich daarvan 5 mi nuten voor het einde losmaken, ian zoudt u zich op Ned. 2 in een uitzending van CVK en IKOR binnen laten confronteren met een heel andere politieke kwestie bij het kijken naar de documen taire „Hun geweten en het onze". Commentaar Eenvoudig De CPN heeft zich gisteravond uia de televisie in de huiskamers laten zien als een hartelijke, huiselijke groep, die gezellige en saamhorige jeesten viert en daarbij ook wat poli tiek bedrijft in spreken en luisteren. Mevrouw H. de Vos-Krul, een vriendelijke huisvrouw die uitstekend haar woord kan doen, vertelde een voudigweg zomaar eens iets van de partij". Er werden aardige beelden vertoond van het pasgehouden zilve- feest van De Waarheid, waarbij de meeting niet te zeer op de voor grond werd geplaatst, zodat het één gezellig volksfestijn, waarop men el- na een jaar weer vrolijk ont moette, bleek te zijn. ,Jfu hebt u," aldus mevrouw De Vos na deze film, „iets gezien van de kracht en de blijheid van de commu nisten." En dat kon geen mens tegen spreken. Vervolgens noemde zij een aantal ■oblemen, waarmee de CPN over- )op ligt en die klonken niemand vreemd in de oren: woningnood, lo nen en prijzen, bejaardenzorg en de moeilijke economische toestand toaar- iii kleine zelfstandigen en een aantal kleine boeren, verkeren, kortom de bij alle politieke partijen omstreden kwesties. Men keek er dus niet van op dat ook de CPN daarover iets gaat zeggen in volgende uitzendingn. Deze eerste communistische tv-uit zending was alzo een heel knap stuk je politiek. Menige kijker zal zich namelijk verbaasd hebben afgevraagd: waarom mocht dat nu nooit eerder op het scherm komen? En dat was juist de bedoeling. ALEXANDRIË Tijdens een hier {ehouden symposium heeft George vanov, directeur-generaal van de Russische televisiedienst in Moskou, bekend gemaakt dat het aantal van 15 miljoen geregistreerde tv-toestellen in de Sowjetunie is bereikt. „Het is de laatste jaren hard gegaan", zeide hij, sinds 1960 is het totaal-aantal ver- rievoudigd." De kerkelijke zendorganisaties vra gen middels een Brits programma uw aandacht voor een internationale be weging, welke in ons land nog maar weinig bekendheid geniet, maar dat kan spoedig anders zijn. Immers wordt nog deze maand in Rotterdam een internationaal amnestiecongres gehouden en daarvan zult u via de moderne communicatiemiddelen kun nen lezen, horen en zien. Om n hierop alvast in te leiden, hebben CVK en IKOR besloten vanavond op Ned. 2 deze 25 minuten durende documen taire uit te zenden. Een goede gele genheid dus om rustig kennis te ne men van wat er zich binnen een wereld-beweging aan activiteiten af speelt Het was in 1981, toen de Londense advocaat Peter Benenson tot oprichting van de vereniging kwam. Hem intri geerde het lot van vele gevangenen in menig land ter wereld. Mensen, die alleen zitten opgesloten omdat hun politieke mening niet overeenkwam met die van hun regering. Indien het mogelijk en tolerabel is, wilde Peter Benenson iets doen om hen te steunen, hun lot te verbeteren en zo mogelijk ook hun invrijheidstel ling te bewerkstelligen. Hij begreep dat hij dit in zijn eentje nooit kon doen en daarom stichtte hii een voor lopig Britse beweging, die weldra weerklank vond in het buitenland, waarna er in verscheidene landen afdelingen werden opgericht. nen en vrouwen bepaalt de activiteit de beweging, die geen politieke organisatie is, maar een op louter humanitaire grondslag gebouwde ver ing. zult ervaren, hoe leden van de vereniging corresponderen met de ge. vangenen en hun pakjes zenden met levensmiddelen, boeken en andere lectuur. Deze correspondentie wordt internationaal gevoerd, want het gaat erom de vredige wapens van meege voel en menselijkheid, ver over de grenzen heen, in het vuur te bren gen. Hoe dit allemaal in zijn werk gaat en waarom de kerken zich achter dit streven stellen door de voorlichtende documentaire uit te zenden, zal u vanavond duidelijker worden, i neer u dus tussen 10.10 en 10.35 uur op het programma van CVK/IKOR inschakelt. Ook hier Op het ogenblik is de organisatie bezig, ook in Nederland een afdeling te stichten: men hoopt dat het inter nationale congres daartoe de stoot zal geven. Aan het begrip „politieke ge vangene" zitten natuurlijk heel wat facetten en veel daarvan wil de do cumentaire vanavond laten zien. Er wordt gesteld, dat deze gevangenen in feite door een nauwgezet geweten van hun vrijheid zijn beroofd en dan wordt de vraag geopperd: „Hoe staat het nn met ons geweten tegenover het hnnne? Is het ook onze plicht iets voor hen te doen?" Niet alleen het streven naar amnes tie voor deze dikwijls tot lange ge vangenisstraffen veroordeelde man- ZDF met educatieve middagprogramma's (Van onze radio- en tv-redactie) MAINZ ZDF (tweede Duitse tv- pogramma) krijgt eindelijk kans om ook in de namiddag te gaan uitzen den. Het was deze maat»:happij al lang een doorn in het oog, dat het eerste programma 's middags vrolijk in de ether kwam, terwijl zij zelf op het avonduur moest wachten. Van 1 januari 1906 af komt daar verande ring in: ZDF mag dan in de namiddag verschijnen, maar voorlopig alleen met educatieve programma's. Dat worden dan allereerst: Franse les, dansles en voorlichting eerste hulp bij ongelukken. Geef uw kinderen een goed middel, dat snel en betrouwbaar werkt: Kinder-Aspirin 's werelds meest gebruikte pijnstiller. kinder iviliuer /SN DAAR 5TAAT metvruchtensmaak achter VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 KRO 7.33 uur (NTS) herhaling van de reportage Prinsjesdag. 8.20 uur twintig minuten Sandie Shaw, 18 jaar, Amerikaanse tiener ster, natuurtalent, en bovendien nog een aardig meisje, dat goed zingt. 8.40 uur een BRT-programma over Georges Méliès, eerste maker van trucfilms. 9.15 uur de onnavolgbare Hazel bemoeit zich met „het nieuwe meisje". 9.40 uur kijkjes en gesprekken in Nieuwspoort. Ned. 2 AVRO 8.01 uur tieners aan de beeldbuis voor hel optreden van de Engelse pop-art-beatgroep The Who. 8.20 uur sportrubriek. 8.55 uur muzikale Amerikaanse show met Louis Prima en zijn orkest. 9.25 uur gedramatiseerde documentaire over inwoning. 10.10 uur (CVK/IKOR) een gespeelde documentaire over de interna tionale amnestiebeweging ,,Hun geweten en het onze". VANAVOND TE HOREN Strijken kan nog gemakkelijker r— stoom «C» strijkijzer KRO-snepen lokken biologen naar de Maas 19.10 Aktualiteil- soliste. 20.15 Elisabeth Tai 21.30 Semi-klassieke kamermuziek (gr. m. KRO: 10.00 Nieuws. 1930 Metropoleorkest «o hoorspel. Geestelijke llederer.. "Tammofoonmuziek. 22.8 Epiloog. 22.45 2230 Nleui en hand vragen i lied: volksliedjes SomVJV'Aa 23-25 Lichte grammofoonmuzlek. II, 298 m. AVRO: 18.00 Nieuws. Kerkorgelconcert: klassieke muziek. 19.30 Gamelan: Indonesisch programma. 20 00 Nieuws. 20.05 Leg 'ns aan in Loosdrecht. 22.00 Tamboer- burgse Jagers. 22.30 Ni<__ 23.00 Stereo: Twintig j; Fanfarekorps der Lim- ".40 Aktualitei- ..Gaudeamus", Nederland L NTS: 19.00 kort. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Journaal Gehoorgestoorden. 19.33 Prinsjesdag. film. 21. 22.15-22.20 Journaal. Nederland n. NTS: 20.00 Nieuwa ln het kort. AVRO: 20.01 "Hie Who. programma voor dc tieners. 20.20 Sportpanorama. 2035 Licht Zuidamerikaans orkest en zangsoliste. problemen 2135 Inwoning, progra IKOR: 22.10-22. documentaire t tiebeweging. de Internationale i de schaterlach. Het artiestenpension 19 20 Dl koe aan de grens, tekenfilm. 19.30 Tlener- k'.ar.ken. 19.55 Hier spreekt men Nederlands. 20.00 Nws. 20.25 Bonanza: TV-Western. 21.18 Mensen van onze tijd: Mahatma Gandhi. 21.00 Gastprogr.: De liberale gedachte en (Vanc e radio- en tv-redactie) Hilvt I KRO Franse taalgebied, bijeen- 8.15 uur hoorspel „Elisabeth Tarakanov" triges aan het 18e-eeuwse hof va 10 nur kerkzang. 10.45 uur liedjes uit het Angelsaksische en gebracht door Leo Nelissen. Hilversum 11 AVRO 8.05 uur Sacha Déniscnt presenteert weer het amusementsprogram ma „Leg eens aan in Loosdrecht", en tot de gasten behoren de Vlaamse chansonnière Louise Lava en de organist Piet van Egmond. 10 uur muziek door het Tamboer- en fanfarekorps der Limburgse Jagers. 11 uur klankbeeld over „Twintig jaar Gaudeamus", stereofonisch te beluisteren. HILVERSUM Het wordt bepaald een dolle boel met de jnbileum-hen- gelwedstrijd van de KRO, want week na week worden de biologen van het IJmuldense Rijksinstituut voor Visse rij-onderzoek gebluft met allerlei vangsten van enthousiaste sportvis sersvangsten die eigenlijk niet kannen voorkomen in Nederland vol gens de biologische statistieken. Zeldzame barbelen. flog zeldzamere snepen, knapen van meunen, rivierkreef ten, modderkruipers en kwabalen.... alle maal vissoorten die „in Nederland zijn uitgestorvan" zoals het boekje zegt, ko men nu aan de lopende band via doodge wone hengels het water uit en vooral de Maas levert die verrassingen op. Daarom zijn een aantal RIVO-biologen van plan om, samen met juryleden van de KRO-competitie, zelf op bepaalde stekken te gaan vissen in die goede oude Maas en zij willen zich dan begeleid zien door een ervaren hengelaar uit de omge ving. De bedoeling is, een of meer snepen te vangen en die levend over te brengen naar IJmuiden, zulks voor nader onder zoek. Het samenspel tussen sportvisserij en wetenschap blijkt wél hoogst vrucht baar te zijn! BBC-tv exporteert banden in massa (Van onze radio- en tv-redactie) LONDEN De televisie-afdeling van de BBC doet bijzonder goede zaken. Zij werft een heel inkomen aan de export van beeldbanden, die in massa zeeën en oceanen over gaan. In het tweede kwartaal van dit jaar steeg de verkoop van allerhande pro gramma's maar liefst met 81 pet. In totaal verkocht de BBC in deze drie maanden 2.487 programma's, vooral Australië, Canada en Rhodesië, waar men het voordeel van eigen taalge bied heeft. Niettemin gingen er toch ook 773 naar het Europese vasteland... en in dezelfde periode verleden jaar waren dat er nog geen honderd. U zult het trouwens zelf al hebben gemerkt: wij komen nogal eens een Britse uitzen ding tegen op ons scherm! Grammofoonplaat van Op Vrije Voeten ANTWERPEN De eerste gram mofoonplaat van Op Vrije Voeten is verschenen. Belgische evangelische koren, solisten en anderen hebben be langeloos hun medewerking gegeven, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt van het jeugdevangelisa- tiewerk Op Vrije Voeten. Het is een langspeelplaat met een ge schiedkundig overzicht van het Belgisch protestantisme, een beschrijving over het jeugdevangelisatiewerk Op Vrije Voeten. Verder wordt er 35 minuten geestelijke muziek ten gehore gebracht door onder andere de Verenigde koren Excelsior- De Lofstem, G. Korpershoek, orgel; het koor De Heemskinderen, fanfarekorps het Leger des Heils uit Brussel, het -nijnwerkerskoor Petit-Wasmes, solozang van Timothy McCall, Paul Lauwers. trompet, het Geref Kerkkoor van Ant werpen, het Evang. Sinjorenkwartet, de mandolineclub Zonnestraal uit Boechout, het IJE-koor Op Vrije Voeten en stads- beiaardier J. Gebruers van de kathedraal van Antwerpen. De plaat, die 149 frs. tien gulden kost is te bestellen bij de redactie van Op Vrije Voeten, Hemelstraat 17, Ant werpen. Ford-Foundation heeft een gift ter grootte van 275.000 dollar beschikbaar gesteld om de studie te financieren van de werkzaamheden van godsdienstige ge nootschappen (in het bijzonder van christelijke kerken) ten behoeve van de sociale en nationale ontwikkeling van de ontwikkelingslanden. Deze gift is een vervolg op een eerdere schenking ter grootte van 128.000 dollar. 'Z&Mtc/ I, 402 l 1924) Afgaande op mythen en sagen, dat volgens Suetonlns op 'skelsers gende eeuw maakte een Franse chl- legenden, heeft men buitenverblijf te Capri was gevestigd, rurg alt beenderen en kiesen waar skeletstukken en wapens van voorhistorische reuzen waren bijeen- sprookjes sinds onheugelijke tijden gemeend dat de volken In de oertijd van aanzien lijk grotere Uchaamsafmetlngen zijn gebracht. Althans, dat dacht geweest dan de mens nit recente die dagen. Maar in werkelijkheid was tijden. De oudste geschiedenis van da het Israëlieten vertelt van de reusachtige beenderen verzameling reusachtige -mammoet de gevolgtrekking, dat dit de resten waren van de reus Teutobochus, een 8 m lange en 3,5 m brede koning der Teutonen, wiens hoofd een omtrek van 1.60 m moest bewoners van Kanaan, de Enakieten, „die tot de reuzen behoren" De Griekse mythologie vermeldt ojl de lljke restanten giganten en cyclopen, en in de Oud- germaanse mythologie worden berg-, wond-, onweer-, wolken- en andere reuzen onderscheiden. Hoewel in het laatste geval duidelijk sprake ls van personificatie van natuurkrachten (waaruit blijkt dat we de verwijzin gen naar reuzen niet alle over één kam mogen scheren) is er toch alle aanleiding eens na te gaan. of ei werkelijk nog sporen van reusachtlgf mensentypen aanwijsbaar zijn. dieren, afkomstig uit het tertiair en quartair, die abusievelijk voor mense- aangezien. i zee- hebben gehad! Fossiele d\ renbeende- Sporen van reuzen? -kiezen werden ln die tijd door publiek en geleerden herhaalde lijk aangezien voor overblijfselen van oude reuzen en (wanneer de gods dienst werd Ingeschakeld) van gigan tische heiligen. Zo dacht een Zwitser se arts, die in de nabijheid van Oenlngen (Baden) het fossiele skelet van een reuzensalamander had opge dolven, dat dit afkomstig was van een menselijk Individu, dat „God gezien had en getuige was geweest van de zondvloed", tijdens welke ramp hij Vroegere archeologische vondsten schenen inderdaad de onde opvattin gen over het bestaan van reuzen in het verre verleden, te bevestigen. In de Romeinse tijd was op initiatief van keizer Augustus al een soort museum van prehistorie in het leven geroepen, Na dien zou deze fout nog 1800 Jaar lang gemaakt worden. Toen in de 16de eeuw onder een ontwortelde nog steeds volgens de fantasie eeuwenoude elk ln het Zwitserse kanton Luzern fossiele beenderen voor de dag kwamen, concludeerde een arts uit Bazel dat dit het skelet was van een voorhistorische reus, die een lengte van ruim 6 ra moest hebben gehad. Een afbeelding van deze waan-gestalte is momenteel nog in Luzern te bezichtigen. In de vol- vondsten, die ten aanzien van de vraag, of er reuzen geleefd hebben, alle aandacht verdienen. Daarover een volgende keer. Nadruk verboden. H. Petition morgen „JnCRV: 7.00 Dagope- 10 Oude kamermuziek (gr.). 7.40 Radiokrant. 7.58 Lichte grL luziek. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 nieuws. 8.40 Lichte grammofoonmuzlek en praatje. 9 00 Voor de ziëken. 935 Waterstan den. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Klassieke pianomuziek (gr.). 10.30 Morgendienst. 11.00 Geestelijke liederen (opn.). 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 11.60 Twaalfuurtje, ca baret. 12.00 Lichte grammofoonmuziek. 12.27 Mededelingen t-b-v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Grammofoonmuziek eventueel aktualiteiten. 12.50 Lichte orkestmuziek en zanesoliste. 13.16 Klassieke muziek voor twee orgels (gr.). 13.30 Rijkspolitiekapel: marsmu ziek. 14.00 Herdenkingsbijeenkomst t.g.v. gouden jubileum Bond van Christelijke Politie-ambtenaren ln Nederland. 15.15 Oude gewijde muziek (gr.). 18.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.C0 Hoorspel voor de jeugd. 17.15 Jazz perspec tief. 1780 Overheidsvoorlichting: Werk en welzijn Vraaggesprek van Claude Bellonl met Dr. R. J. H. Kruising». Dir. Gen. v. d. volksgezondheid over de 15e zitting vh. reg. comité v: Buro->a v.d. "Wereld Gezondheids Organisatie (WHO.) in Istanbul. 1830 Vrouwenkoor, sopraan en piano: moderne liederen (opn.). 18.30 Het Spektrum: nieuws uit de prot. christelijke organisaties. 18.45 Liedjes van en over Hawaii (gr.). Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgymnastiek en socialistisch strijdlied. 7.20 Lichte grammofoonmuzlek. (Om 7.25 Van de voorpagina). 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuzlek' (vervolg). 9.00 Van alle markten thuis, praatje. 9.06 Moderne gram- mo'oonmuziek. VPRO: 9.40 Schoolradio. AVRO: 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 11.00 nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Fluit en claveclmbel: klassieke muziek. 12.00 Stereo: Ritmisch strijkorkest. orkestmoderne 14.00 Radiophilharm- muziek. 14.20 RadiophilharmonisCh orkest moderne en semi-klassieke muziek. 14.65 Kalender. 15.00 Voor de jeugd. (16.00 Nieuws). 16.50 Voor de zieken. 17.20 Elektro nisch orgelspel. 1780 Aktualiteiten. Nederland L VARA: 17.00-1735 Voor de Wij zullen eens kijken of we hier in de buurt niet een donkerbruine setter zien rondlopen!" zei Barend. „Bedankt, Kootje, we laten je nog wel horen of we de fiets ontdekt hebben. En kijk jij ook goed uit je doppen, of je die jongen hier weer langs ziet komen." Barend en Berend stapten weer op de brommer, Josje wipte achterop en daar tuften ze weg. „We hebben tenminste een paar aan knopingspunten," bromde Berend. „Ik stel me nog het meeste voor van die hond. Die jongen kan andere kleren aantrekken, maar een bruine hond blijft een bruine hond." In een heel kalm tempo doorkruisten ze de straten en straatjes in de omgeving. Josje loerde naar elke fiets die hij tegen de muren van de huizen zag staan, maar zijn karretje was er niet bij. Plotseling wees Berend: „Kijk eens, daarginds loopt een hond. Het lijkt wel een setter. Kom mee, Jos!" Hij sprong van zijn brommer en sa met Josje liep hij haastig het donkere straatje in. In de verte zagen ze een hond scharrelen. Dan liep het dier een eindje verder en kwam in het licht van een lantaren. „Nee, het is wel een setter, maar een zwarte!" riep Berend teleurgesteld. Ze zochten nog een tijdje door, maar koersten dan weer op huis aan. Josje was verdrietig gestemd, omdat ze niets had den ontdekt, maar Berend zei: „Kop op. Jos! Wij laten het er niet bij zitten! En Kootje kijkt ook voor ons uit. En de politie doet haar best Het zou mij heel erg tegenvallen als we die fiets van jou niet terugkregen!" „Geen succes gehad, Jongen?" zei moe der Joppers, toen ze het bedrukte gezicht van haar zoon zag. .Jammer, hé? Maar ga nu maar vlug naar bed. Morgen komt er weer een dag. Ga nu eerst maar eens lekker slapen. Wie weet brengt de politie je karretje morgen alweer terug." 116 Er is een heimwee in de oude landschut dat in andere richting trekt dan waar de nieuwe weg heengaat. Nog veel moet hij afdoen en loslaten, stilletjes aan, zoals deze herfst de blaren weg- dwarrelden in het gele licht van de lage zon. In het dal vertellen ze te veel over zich zelf en over anderen, zegt hij tegen Martine als ze vraagt of hij de oude bekenden niet wil bezoeken. Vroeger zat ik graag een uurtje in „De Groene Specht", nu wemelt het busvolk daar voor m'n ogen en het loopt koud langs m'n rug als de radio speelt. Hij zegt dat op een toon of hij zich veront schuldigen wil voor zoveel onbegrip. 'k Heb het aan deze kant gezien, Martientje. 't Wordt zachtjesaan tijd om het te gaan zeggen. Dat was zijn uitdrukking langgeleden als hij naar bed wilde om de volgende ochtend heel vroeg te kunnen opstaan voor zijn grote ronde. Ik ga het zeggen! Wat hij ging zeggen? vroeg ze als kind. Wel, dat jullie straks ook komen om te slapen. Ze geloofde dat hij haar plaagde, dat het wel iets anders betekende, wat hij niet zeggen wilde en ze kon heel boos kijken, waarom hij dan lachte. Ja, ja, het is een hele tocht geweest, vanaf de dag dat ik 't Horst binnenkwam toen je moeder nog een jong meisje was, tot bij de oude landschut op de heuvel. Ik had over een heleboel nog niet nagedacht, dat is later gekomen. Je moeder dacht veel na en ze trok zich nooit iets van de mensen aan. Ja, zo was ze. Ze wist wat ze wilde. Net als jij, voegt hij erbij, met een verlegen lach. Vader, och vader! Als we menen het te weten, blijkt het juist andersom te zijn. Ze hebben nooit veel gepraat, zonder woorden begrepen ze elkander het best. Het wordt een mooie herfst met late bloemen, die de diepe kleur hebben van wat bezonken is. Roodgoud en diepbrons en daartussen standvastig groen. Joryt heeft zijn hoenderren naar „De Rodde" gehaald toen hij zijn huis in het dal aan Zweder Thase verkocht. Ze staat nu achter in Martine's tuin. Hij heeft er jonge hennen in, die hij verzorgt en soms toespreekt zoals hij op de Oeler sprak met de dieren. Hij sluit het nachthok voor de koude trek uit het noorden en gaat terug langs het raster, waar in de border nog enkele porseleinroosjes bloeien. Het gebeurt niet vaak dat op een donkere avond iemand uit het dal naar boven komt. Voor Joryt roept wie daar is, herkent hij de mulder. Goedenavond, zegt hij, zo gewoon alsof ze elkander gisteravond nog gesproken hebben. Je bent lang onderweg geweest, je zult moe zijn. Het vanzelfsprekende van Joryts houding hij toont geen verwondering of afkeer, eerder lijkt hij blij verrast over de onverwachte ontmoeting treft de mulder. Tegelijk overvalt hem de vrees dat hij gepakt zal worden, meegenomen voor hij Volmar gesproken heeft. Als Joryt hem helpt, is hij met een zwaai over het raster, waar hij ontdaan en verward blijft staan. Kom mee! Ze gaan niet langs het pad, waar de kleine keitjes onder hun voeten zouden kun nen knarsen. Heb je iets te eten en te drinken, Martine? roept Volmar als ze in de keuken komen. Siewert! Nee maar, Siewertf Het kan beteke nen: was toch weggebleven, al is Martine vriende lijk. Terwijl ze hem meer geeft dan hij op kan. Ik wist niet dat ik naar hier zou komen. Tc Had ook naar de brink kunnen gaan; misschien hadden ze me dan doodgeslagen. Ik denk dat het zó moest. Andres Maler is ook een vreemde... De mulder kijkt achter zich of de schilder er is. Hij spreekt moeilijk, alsof hij het verleerd heeft en nu moet zoeken naar woorden. Iemand die geen Horst is, zal misschien niet dadelijk zeggen dat ik een moordenaar ben. Joryt zit een beetje voorover naar de vloer te kijken. Hij voelt de volle zwaarte van wat de mulder draagt. Siewert is een moordenaar, al kan en zal hij hem daarom niet verstoten. Hij kan zelfs diens hand zonder weerzin in de zijne nemen, omdat hij weet wat de anderen, die op hem zullen wijzen, niet weten. Toch is Joryt blij als Andres komt, die vlot kan praten en een lichte stem heeft. Met de komst van de mulder is de hele „Rodde" vol geworden. Het hangt onder de zolder en het staat voor de vensters, maar Andres kan het aan. Hij gaat niet zitten, maar leunt met zijn schouder tegen de wand. Martine steunt haar kin in de kom van haar handen en zo kijkt ze Siewert aan, met heldere open ogen. Diens woorden vallen traag in de suizende stilte, alsof er, drop na drop, iets leegbloedt. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13