Erhard moet duidelijk winnen wil hij blijven KLM-aandelen zorgen voor grote sensatie AMSTERDAM JALOERS OP NEW YORK Uitslag is wellicht heel snel bekend ÏÏSp li? S'»! Erhard rullen „aarderen, hen. hun stem te geven aan een j m i.ter an wo g- m0et „orden afgewacht. Er spelen'dergelijke kandidaat, omdat zij vin morgen zoveel factoren mee, dat over den, dat de christendemocraten nu h1 eett doade Ky, KOSMONAUTEN VIELEN ELKAAR IN DE ARMEN Moskou: nog geen datum voor maanreis rai ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1965 Chr. democraten zijn verdeeld Socialistsche hoop op zege Afwachten voor de liberalen (Van een onzer redacteuren) T UDWIG ERHARD zal waarschijnlijk niet als bondskanselier terugkeren, als by by de Bondsdagverkiezingen van morgen geen duidelijke overwinning op socialisten en liberalen weet te boeken. Dit is de algemene verwachting in Bonn. waar men een rekensommetje heeft gemaakt aan de hand van bepaalde gegevens, die overigens slechts betrekkelijke waarde hebben. Veelal blijkt ook de wens de vader van de gedachten te zijn, met name bij de politici (ook in Erhards eigen CDU) die voor een grote coalitie met de socialisten zijn. Voor enkelen van hen, onder wie de vroegere bondskanselier Adenauer, is het streven naar zulk een coalitie zelfs het middel geworden om eindelijk zijn doel te be reiken: een eind te maken aan het bondskanselierschap van Er- hard. Iets anders kan Adenauer er niet mee verwezenlijken, omdat de socialisten bepaald niet achter de denkbeelden staan, die de oude staatsman er met name ten aanzien van de verhou ding tot de Verenigde Staten en Frankrijk, koestert. .p De voorstanders van de grote coali- Erhard heeft tijdens zijn verkiezingscampagne tientallen zware sigaren per tie weten zich gesteund door het feit. ann """"W -ynnAt,* Tni u.. dat bondspresident Heinrich Lübke dag gerookt, zonder er hinder van te ondervinden. Zal hij na de verkie zingen van morgen een zware pijp moeten roken? Of zullen anderen de sigaar zijn? Dit alles is nog in nevelen gehuld. AMSTERDAM Met jaloerse ogen kijkt Amsterdam naar New York, waar de beurs de stijgende lijn vrij fors hervat heeft, terwijl hier de handel van beperkte af meting blijft. De lokale markt doet bijzonder weinig en men is in af wachting van hetgeen de derde dinsdag in september voor het bedrijfsleven gaat brengen. Van de internationale aandelen lag Kon. Olie, in navolging van Wallstreet, vast in de markt. Het interim di vidend is enigszins verhoogd, zon. der dat hieraan kan worden ont leend, dat het totale dividend zal stijgen. De Kon. Luchtvaart Mij zorgde voor een sensptie 00 de markt door een algehele aflossing der converteerbare obligaties aan te kondigen. De K.L.M. aandelen stegen in het begin dezer week tot 234 om de volgende dag tot 192 terug te ploffen. Deze duikeling werd veroorzaakt door het hierboven genoemd besluit tot aflossing der conver teerbare obligaties. Van de zijde der maatschappij bekeken, is dit een zeer goed besluit. Immers wordt een vaste «huid van 66 miljoen gedelgd, waar voor hoogstwaarschijnlijk als alle obligatiehouders tot conversie overgaan 54 miljoen nieuwe aandelen komen te staan Dat betekent een vermindering rentelast van ruim 3 miljoen, terwijl de periodieke aflossingen op de obligatiele ning, welke in 1970 zouden moeten be ginnen. achterwege kunnen blijven. De balanspositie van de K.L.M. wordt dus beter. Het aandelenkapitaal stijgt tot 200 miljoen, waarvan de Staat niet lan.eer 70 pet., maar ongeveer 51 pet. zal bezitten. Als de maatschappij eenmaal in het stadium van dividendbetaling komt, moet een hogere winst gemaakt wor den om over het aandelenkapitaal dividend te kunnen uitkeren. Maar dat is van later zorg. Intussen is de conversie der obligaties ook een ver lichting voor de in het nauw gedre ven baissiers, daar er nu meer vlot- tend aandelenmatcriaal naar de markt onv stroomt. Immers diverse obligatiehou- pet. ders zullen niet op de aandelen blij- Er is een uitgifte van 6 1 4 pet. ven zitten, maar ze liever liquideren I pandbrieven Northwestern Pacific Hy- Cisteren noteerde het fonds 202. oo veroorzaken al een flinke daling. Dat kan aan de andere kant ook betekenen, dat, als de markt keert, enkele stukjes vraag een flinke koersverbetering veroorzaken. Maar zo ver zijn we nog niet, al kan een eventuele voortzetting van de gunstiger stemming voor internationals bevruch tend werken op de lokale sector. Van Gelder Zonen heeft tussentijds medegedeeld, dat in de eerste helft van dit jaar de papierproduktie die van 1964 zelfde periode met ongeveer zes procent heeft overtroffen. De concernomzet naar de waarde was bijna 7 pet. hoger. De kosten zijn echter opnieuw aanzienlijk gestegen, in het bijzonder de grondstof- fenprijzen en de lonen. De afschrijvingen moesten ook hoger worden gesteld. De gunstige invloed van de hogere produktie kon de kostenstijging niet geheel opvangen. De directie ver wacht, dat het financieel resultaat niet in belangrijke mate zal afwijken van van het vorig jaar. De beurs reageerde weinig op dit tussentijds bericht. De koers der aand. kwam van 130 op 128 pet. De Stoomspinnerij Twenthe, die het de laatste jaren ook moeilijk heeft gehad, berichtte, dat de orderportefeuille bevre digend is. maar dat de situatie op de garenmarkt nog zeer onbevredigend blijft. Ook hier is er dus nog niet veel verandering ten goede te bespeuren zal dividenduitkering weer achterwege blijven dit jaar. De koers van dit fonds liep een paar punten achteruit "tot 71 Zwanenberg-Organon behaalde winst van 4.86 per aandeel in het eerste halfjaar 1965 tegen 8.41 over geheel 1964. Vergelijking van de winstcijfers moeilijk, omdat er belangrijke fusies inmiddels zijn verwerkt. Maar de beurs heeft gemeend het tussentijds bericht niet met een flinke koersbeweging te kunnen honoreren. Het fonds sloot op 181. De Ned. Dok- en Werf Mij Amsterdam heeft voor een nie afdeling van staalconstructies opdracht gekregen voor de bouw van staal- skeletten voor zes nieuwe scholen Delft. Reeds eerder werden dergelijke skeletten voor scholen in Soest Weesp geleverd. De nieuwe afdeling begint dus te „draaien". De beurs honoreerde een en ander met een koersverbetering van 97 tot 102 pet. Bieraandelen waren wat beter gestemd, maar ze zijn in vorige weken ook gedaald. Amstel Bier liep op van tot 364 pet. OBLIGATIES Op de obligatiemarkt veranderde de stemming weinig. De 5 3 4 pet lening Bank voor Ned. Gemeenten, welke een groter succes werd dan de beurs ver wachtte, werd gisteren voor 100 pet. verhandeld. Emissiekoers was 98 '2 pet. Overigens waren Staffellening Nederland en 5 3 4 pet. Staatslening deze week anderd op resp. 80 pet. en 100 3/8 INTERNATIONALS Van de internationale aandelen was verder Kon. Olie aan de winnende hand. h) Amerika liggen oliefondsen de laatste dagen beter in de markt en het schijnt, da! de verhoging van het voorlopig dividend van 2.60 tot 3 per aandeel van 20 nom gunstig heeft gewerkt. Zoals men zich zal herinneren is meer malen op de jaarvergaderingen gepleit yoor een gelijkmatiger verdeling van interim- en slotdividend. Aan deze wens heeft ditmaal het bestuur van het olieconcern gevolg gegeven. Vo rig jaar bedroeg het totale dividend 6.25. waarvan de slotuitkering op 3.65 uitkwam. Men kan natuurlijk niet uit de verhoging van het voorlopig dividend de gevolgtrekking maken, dat nu ook het sintdividend zal worden verhoogd. Ver moedelijk hoopt de speculatie daar toch wel op. want de notering liep donderdag nabeurs tot 146 op. Het kan ook zijn. dat de betaalbaar stelling van het interimdividend de aandacht der Amerikanen weer eens heeft gevestigd op dit mooie oliefonds met zulk een gunstige koers/winstver houding. De gang van zaken met het hoofdfonds werkte ook gunstig op Uni lever (Londen was ook beter): dit aandeel steeg van 133 tot 136. Philips herstelde zich moeizaam tot 117, AKU kwam op 448 pet. Gelijk we hierboven reeds opmerkten, «eed de lokale markt nog niet veel. Rommenhöller liep b.v. terug van 630 tot "10 pet., Holl. Sociëteit van 740 tot 710 Pet., de Bijenkorf van 602 tot 595 pet. De markt is „dun" en enkele stukjes aanbod potheekbank tegen 99 pet., een kerkelijke lening 6 pet. Bernardus Stichting tegen 9812 pet. De Coöp. Melkcentrale te 's- Gravenhage geeft 1 miljoen rentespaar- brieven uit, waarbij is uitgegaan van een rente van 6 1/4 pet. over de hoofdsom en over de oplopende rentebedragen van 5 3 8 pet. Gelijk men ziet worden boven genoemde nieuwe emissies nog tegen een stevige rente geoffreerd. het belang van de Bondsrepu bliek beschouwt, dat christendemo craten en socialisten in een coalitie kabinet zitting nemen, als geen van beide groepen een meerderheid in de Bondsdag weet te behalen. Artikel 63 van de Westduitse grondwet zegt, dat de bondskanselier op voordracht van de bondspresident door de Bondsdag wordt gekozen. Bij vorige verkiezin gen deelde Adenauer nog de lakens maar er is reden om aan te •n. dat Lübke dit jaar zelf de touwtjes strak in handen zal nemen en houden, totdat zijn voordracht de Bondsdag heeft bereikt. Zo zou hij van plan zijn, niet met de partijvoorzitters als Adenauer (CDU) en Strauss (CSU) te onder handelen, maar met de fractievoor zitters van de „oude" Bondsdag, die tot 19 oktober blijft functioneren. Later zou hij dan ook de partijvoor zitters en andere politici in zijn besprekingen kunnen betrekken. Viertal Factoren Men kan zich afvragen, waarom kanselier Erhard zich zo demonstra tief van de socialisten heeft gedistan tieerd. Hij heeft in zeker opzicht zijn schepen achter zich verbrand. De houding van Erhard is echter typerend voor zijn politieke instelling. Het gaat hem niet om de macht of de eer, die het kanselierschap met zich brengt. Erhard tracht zijn denkbeelden te verwezenlijken en wil daartoe ge bruik maken van de politieke macht, zolang die te zijner beschikking staat. ;en kabinet met socialisten ont breekt hem de mogelijkheid, zijn ideeën uit te dragen. Vandaar zijn weigering, er deel van uit te maken. Bovendien staat hij sterker in zijn •erkiezingscampagne, die vooral tegen de SPD is gericht. Men kan hem nu niet het verwijt maken, dat hij de socialisten zwart maakt, maar tege lijkertijd met het voornemen rond loopt, met diezelfde socialisten te gaan samenwerken als de verkiezin gen eenmaal achter de rug zijn. Weigering Men vindt Brandt nog wel een handig politicus en men heeft bewon dering voor de wijze, waarop hij zich temidden van rivalen heeft weten te handhaven, zonder zich onsympathiek te maken. Maar het is de grote vraag, of men hem als bondskanselier wil accepteren. Dat heeft kanselier Er hard heel goed aangevoeld, toen hij zijn weigering motiveerde, zich be schikbaar te stellen voor een tv-debat met Willy Brandt. Een dergelijk debat over economische en financiële vraag stukken zou even onzinnig zijn als een discussie tussen hem (Erhard) en een geleerde over de kernenergie. Van Erhard was dit geen handig heidje. Hij meende het uit de grond van zijn hart. En al zal het met Brandts kennis van zaken wellicht nog wel meevallen, het kan niet worden ontkend, dat Erhards woorden een kern van waarheid bevatten. Verhouding Opiniepeilingen zeggen weinig. Zij bewijzen niets en zij kunnen dan door de ene en vervolgens door een andere partij worden gebruikt om er de eigen zaak mee te verdedigen. Niet temin zijn ze vaak interessant genoeg om er melding van te maken. En zo is het opvallend, dat de opiniepeilingen een voorkeur voor Erhard te zien geven van 5 tegen 3 en t dat zelfs minder dan 40 procent van de geïn terviewde socialisten Brandt niet als de ideale kandidaat voor het kanse lierschap beschouwde. Deze mensen zullen morgen vanzelfsprekend hun stem op Brandt uitbrengen, omdat hij hun eigen partij vertegenwoordigt. Het is evenwel de vraag, of de mil joenen „zwevende kiezers", die geen nauwe binding met een van de par- MORGEN gaan de Westduitsers een nieuwe Bondsdag kiezen. Zoals in vrijwel alle landen houdt men in de Bondsrepubliek de zondag voor dergelijke belangrijke verkiezingen. Een gewoonte die wjj gelukkig in ons land niet kennen. In de huidige Bondsdag beschikken de christendemocraten (CDU/CSU) over 242 van de 497 zetels, de socialisten over 190 zetels en de libe ralen over 67 zetels. De helft van de Bondsdagzetels (248) wordt ingenomen door kandi daten, die in hun districten rechtstreeks worden gekozen. De andere helft wordt onder de partijen verdeeld, waarbij elke partij op een sterkte wordt gebracht, die overeenkomt met de uitslag van de stemming op basis van evenredigheid. Iedere kiezer brengt daartoe twee stemmen uit: een op de kandidaat in zijn district en een op de partij van zijn voorkeur, die niet de party van ,,zijn kandidaat" hoeft te zijn. De eerste rechtstreekse stemmen worden geteld door de plaatselijke instanties. De kandidaat, die de eenvoudige meerderheid heeft be haald, wordt gekozen verklaard. De „tweede stemmen" worden opgeteld en doorgegeven naar Bonn, waar ze dit jaar voor het eerst door een computer worden verwerkt. De eerste stap van het verkiezingscentrum te Bonn is, alle partyen te schrappen, die niet aan de zgn. 5%-clausule voldoen. Vervolgens worden de niet rechtstreeks veroverde zetels volgens de evenredige vertegenwoordiging verdeeld. Wanneer een partij by rechtstreekse verkiezingen al meer zetels heeft veroverd dan waarop zy recht beeft, verliest zy die niet. Vandaar dat het aantal afgevaardigden hoger dan 496 kan zyn. In de huidige Bondsdag hebben de christendemocraten drie van die pre miezetels, waardoor er 499 afgevaardigden waren. Zeven kleine partyen nemen aan de verkiezingen deel. Zy maken geen schijn van kans in verband met de 5%-clausule. De „belangrijkste" zijn de radicaal-rechtse Nationaal-democratische partij, de Neutralistische actiegemeenschap van onafhankelijke Duit sers en de linkse Duitse vredesunie (een pacifistische beweging, waarvan veel communisten lid zyn). Dan zijn er nog de Vrije sociale unie, de Europese federalistische par tij, de Christelijke volksparty en de Onafhankelijke arbeiderspartij. Dank zij het electronische brein in Bonn zal de uitslag dit jaar sneller dan ooit bekend zijn misschien al vlug na middernacht en anders in de prille maandagochtenduren. Voor het geval de CDU samen met haar Beierse zusterpartij (de CSU) wel de grootste partij blijft, maar geen meerderheid behaalt, zou Lübke willen streven naar benoeming van bondskanselier uit de gelederen de CDU, die aan het hoofd zou staan van een coalitiekabinet yap christendemocraten en socialisten. Kanselier Erhard komt voor die post niet in aanmerking, omdat hij bij herhaling een samengaan met de so cialisten van de hand heeft gewezen. Hij zou daar slechts iets voor voelen, als zich in de Bondsrepubliek een nationale noodtoestand zou voordoen, of als er een oorlog zou dreigen. Erhard voegde er veelzeggend aan toe. dat de situatie in zijn land uitstekend is en dat zich alleen maar in de socialistische gelederen een noodtoestand voordoet. Niet Erhard dus aan het hoofd van zulk een coalitiekabinet. Volgens de Spiegel gaan de gedach ten van Lübke uit naar (in alfabeti sche volgorde) Rainer Barzel, fractie leider van de CDU/CSU, Eugen RoncU<!1a,^a,eK..r»PrrSèor»t of de Westduitse kiezers deze hou-1 tijen hebben, er iets voor zullen voe-1 Erhard hem als kanselier is opge volgd. Het is een publiek geheim, dat de oude staatsman (hij is nu 89 jaar) altijd iets tegen Erhard heeft gehad, die van 1949 tot 1963 minister van economische zaken was. Het succes dat Erhard had met zijn economische wonder was een persoonlijke aange legenheid. Adenauer, die van econo mie nooit veel begrepen heeft, had geen vat op zijn deskundige minister, die zijn eigen weg kon gaan en dat dan ook deed, op een verbluffende wijze. En wat nu de diepste oorzaak van de verwijdering tussen de beide mannen mag zijn geweest: op een bepaald ogenblik werd duidelijk, dat Adenauer alles zou doen om te voor komen, dat Erhard kanselier zou worden. Hij bleef daartoe langer als kanselier aan, dan aanvankelijk in de bedoeling had gelegen. Pas in 1963 was het zo ver, dat zijn partijgenoten het welletjes vonden en dat Erhard tegen de uitdrukkelijke wens van Adenauer in bondskanselier werd. Had „der Alte" toen een streep onder dit deel van zijn verleden gezet, dan zou er nog niets aan de WILLY BRANDT .neuslengte voor ERICH MENDE liberalen wachten af FRANZ JOSEPH STRAUSS belangrijke functie hand zijn geweest. Erhard had gele genheid gekregen, te bewijzen, of hij al dan niet uit het goede kanseliers hout was gesneden en de Westduitse kiezers zouden morgen een objectief oordeel hebben kunnen geven over het beleid van de nieuwe kanselier. Bovendien zou de CDU het voordeel hebben gehad, als een eensgezinde partij de verkiezingsstrijd in te gaan. Het een noch het ander is mogelijk gebleken. Adenauer, geholpen door de op revanche beluste Franz Joseph Strauss, die graag weer minister wil worden, heeft Erhard zoveel als hij kon voor de voeten gelopen, zo zelfs, dat de CDU-fractie in de Bondsdag hem tot de orde moest roepen. De bejaarde politicus is echter tot het laatst toe aan het werk geweest, om de positie van Erhard te verzwak ken. Het duidelijkst kwam dat weer tot uiting, toen Adenauer een eigen verkiezingscampagne ging voeren en voor een samengaan met de socialisten pleitte, nadat Erhard zich daar tegen had ver klaard. Morgen zal duidelijk wor den, of Adenauer en Strauss hun zin hebben gekregen, of dat hun activiteiten tegen Erhard als een boemerang hebben gewerkt Drie jaar voor Poolse auteur WARSCHAU De Poolse schrijver Jan Nepumucen Miller is gisteren in de Poolse hoofdstad veroordeeld tot drie jaar voorwaardelijk op beschuldiging van laster jegens de Staat. Op dit vonnis is nog een amnestie van toepassing, die de straf vermindert tot anderhalf jaar. De 75-jarige schrijver heeft volgens de rech ter ernstige schade aan het staatsbelang berokkend door artikelen in het week blad Wiadomosci, dat in Londen in de Poolse taal verschijnt. Miller is voor zitter geweest van de afdeling Warschau van de schrijversvereniging en heeft j tweemaal een onderscheiding Motieven Lübke zou volgens het Westduitse blad persoonlijke en politieke motie-1 ven hebben om naar bedoelde coalitie te streven. Hij zou voorstander zijn van een nieuwe poging tot regeling van de Duitse kwestie en wel naar Oostenrijks voorbeeld. De president zou willen voorkomen, dat de positie ve houding van de socialisten tegen over de staat verloren gaat, als zij opnieuw vier jaar in de oppositie worden gedrongen. Hij zou het voorts de liberalen kwalijk nemen, dat zij vorig jaar geprobeerd hebben, zijn herverkiezing te voorkomen. En aan de andere kant zou hij een ereschuld tegenover de socialisten willen inlos sen. omdat dezen hem bij die gele genheid hebben gesteund, toen de liberalen en talrijke partijgenoten hem in de steek lieten. Bovendien kunnen allerlei problemen worden omzeild, doordat de coalitie over een grote meerderheid in de Bondsdag zou beschikken, zelfs als bepaalde groepen in beide partijen zouden te. genwerken. Met name geldt dat ten de eis van de vroegere minister van defensie, Franz Joseph Strauss (nu voorzitter van de Beierse CSU), dat de uitslag van de verkiezingen geen verstandig woord kan worden zegd. Socialisten Het is bijvoorbeeld niet uitgesloten, dat de socialisten zulk een sprong naar voren maken, dat zij de grootste partij in de Bondsdag worden. Dan gaat de hele berekening, die president Lübke gemaakt zou hebben, niet door. De moeilijkheden die dan bij de vorming van een coalitiekabinet socialisten en christendemocraten zouden opduiken, zouden beduidend groter zijn dan die. welke zich zouden voordoen als de CDU/CSU de groot ste groep zou blijven. Willy Brandt, de burgemeester van West-Berlijn. de kanselierskandidaat van de SPD doet nogal optimistisch. „We zijn in een nek-aan-nek-race op weg naar de eindstreep, maar we liggen een neus lengte voor. omdat de anderen steeds omkijken", zei hij dezer dagen. Het is kreet een van de vele, die tijdens de verkiezingscampagne den gehoord. Niet onaardig, maar toch niet overtuigend en zeker niet overrom pelend. Typerend ook voor Brandt, die vier jaar geleden nog een serieu ze kanselierskandidaat leek. maar op lang genoeg aan het bewind geweest. Het verkiezingssysteem biedt Westduitsers verschillende mogelijk heden. waardoor de zaak voor een buitenstaander nogal ingewikkeld lijkt. Iedere kiezer brengt twee stemmen uit. Eerst kiest hij de kandi daat door wie hij zijn kiesdistrict ir Bonn vertegenwoordigd wil zien. Pas daarna brengt hij zijn stem uit op de partij, die hij aan de regering wil zien. Deze tweede stemming (volgens het stelsel der evenredige vertegen woordiging, in tegenstelling tot die betreffende de kandidaat) is ten slot te beslissend voor de uitslagen van de verkiezingen. Want het is lang niet altijd zo, dat beide stemmen van een ieder bij dezelfde partij terecht ko men. Verreweg de meeste mensen heb- ben totdusver wel een lijn getrok- vaartcongres in de Griekse hoofd, ken. Maar in 1961 verdeelde toch nog meer dan zes percent van de kiezers ATHENE De leider van de Sowjetdelegatie bij het ruimte- hun stemmen over twee partijen. Tweede fase Inbrekers hebben van nacht de etalage van de firma Jaarsveld in Utrecht leeggehaald. Ze namen niet alleen zes tien radio's en acht scheerapparaten met een gezamenlijke waarde van 3.000 gulden mee. Ook van de grote etalageruit en de spanningslatten, waarmee deze op zijn plaats werd gehouden, is geen splintertje of scherf je gevonden. Mevr. Lynne McGinn (28), de dochter van een van de grootste Ameri kaanse effectenmake laars, is gisteren ont voerd door een gewa pende man, die ontsnapt was uit een ziekenhuis. De man, Roger R. Hal- ler (31) heeft laten we ten, dat hij de moeder van twee kinderen vrij zal laten, indien de auto riteiten de verzekering geven, dat hij niet meer het ziekenhuis in hoeft. Hij was daar ter obser vatie opgenomen om een onderzoek in te stellen naar zijn geestvermo gens in verband met door hem gepleegde fraude. I Gilbert Becaud, een van de meest bekende Fran se chansonniers, heeft een lied gemaakt op de 74-jarige De Gaulle met onder meer de slotzin: ..De dag dat ze hem be graven. wed ik om hon derd francs, dat jullie hem zullen missen." In het lied wordt de gene raal geen een keer met name genoemd. Becaud heeft het steeds over ,iiij" of „hem". Op een vraag, of De Gaulle een plaat toegestuurd krijgt, antwoordde Becaud: „Waarom? Hij stuurt mij zijn redevoeringen toch ook niet." I De vrouw van een mijn werker in de Oekraine heeft in een ingezonden stuk in de Izwestia ge klaagd. dat haar man en vele andere mijnwerkers wel elke week hun loon afdragen, maar werkuitkering aan ster ke drank besteden. Zo doende gaan ze op maandag met hoofdpijn naar hun werk. „Voor de familie is het een straf," aldus de vrouw, die om wijziging van het systeem vraagt. De Izwestia heeft een onder zoek ingesteld. De mijn werkers moeten per week 3.000 ton kolen delven, hetgeen ze gemakkelijk in 4'ü dag halen. Wat ze meer delven, ongeveer 500 ton per week. wordt extra betaald. En dat extraatje gaat naar de kroeg1 Hieruit zien we, dat in de eerste fase van de verkiezing de kandidaten de districten het grootste gewicht in de schaal leggen en dat de kanse lierskandidaat daar wellicht weinig invloed heeft op de keus van de kiezer. In de tweede fase stemt men op de partij en dan gaat de kanse lierskandidaat een beslissende rol spe len. Beslissend in twee opzichten: men mag hem en stemt op zijn partij, of men heeft iets tegen hem en steunt een andere partij tenzij men de kandidaat in wie men weinig ver trouwen heeft op de koop toe wil nemen. Morgen zal blijken, of Willy Brandt het vertrouwen heeft gewon- van de miljoenen kiezers, die wat gefrusteerd zijn door het gekibbel in het kamp van de christendemocraten, waaraan kanselier Erhard geen eind heeft kunnen maken. Want het is duidelijk dat eventuele winst voor Brandt slechts een gevolg kan zijn van de verwarring, die enke le vooraanstaande christendemocraten in hun eigen partij hebben veroor zaakt. Adenauer Men zal zich herinneren, dat dr. Konrad Adenauer zich nooit heeft kunnen neerleggen bij het feit, dat stad. prof. Sedof, heeft gisteren verklaard, dat zijn land nog geen datum heeft vastgesteld voor een poging een mens op de maan te brengen: de Russen zijn nog niet zo ver, dat zij een veilige landing op de maan kunnen uitvoeren. Sedof zei, dat het erom gaat een systeem te ontwikkelen voor een zach-1 te landing en dat systeem heeft men nog niet. Wel beschikt men over het systeem voor een zachte landing op de aarde (wat de Amerikanen nog niet hebben). Waarschijnlijk zullen de principes hiervan worden gebruikt voor een maanreis (zoals bekend wil Amerika de eerste mens nog vóór 1970 op de maan brengen). ONTMOETING De mededelingen werden door prof Sedof gedaan op een persconferentie. 1 tijdens welke hij ook zijn ontstemming uitte over het niet nakomen van een afspraak door het Amerikaanse ruimte duo Cooper en Conrad. Dit zou op station ABC in Athene een ontmoeting hebben met zijn Russische collega's Bel- jajew en Lconof, die op de film zou worden vastgelegd. Op het afgesproken tijdstip (donder dagmiddag) verschenen wél de Russen, maar niet de Amerikanen. Die lagen op dat moment in het zwembad van het hotel, omdat de afspraak door een ver gissing niet aan hen was doorgegeven Gistermiddag heeft de ontmoeting echter tóch plaats gehad, evenwel 1 zonder Leonof. De kosmonauten om helsden elkaar en wisselden vliegers speldjes uit om zich daarna weer te voegen bij Koning Constantijn, Ko ningin Anne-Marie en het Deense koningspaar voor het nuttigen van verversingen. Kind verongelukt APELDOORN Gistermiddag is het zesjarige jongetje M. A. Wolters uit Klarenbeek dodelijk verongelukt toen het met zijn fiets plotseling naar links zwenkte en werd aangereden door een bestelauto, bestuurd door de 24-jarige P. W. M. C. uit Nymegen. Het kind werd door de auto tegen het wegdek gesmakt en overleed ter plaatse. fi rato 17t/m26 september 'Manifestatie op het ge- i' bied van radio, televisie l en geluidsweergave J< "complete televisie studio in vol bedrijf in de grote '1 RAI-Congreszaal E amsterdam geopend. 10-17 en 19-22.30 uur zondagen: 10-18 uur toegang: 2.50

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5