Nieuwe Leidlse Courant Beter huis - dan hogere huur Vier politie- gedood India rekent op Chinese aanval Merendeel van de bevolking zegt volgens NIPO: Wijs Hoogbouw wordt bijna unaniem afgewezen Sociale Verzekeringsbank voor drie ton opgelicht Sowjetimie en VS zeggen hun steun toe Commentaren STOP 'N TIJGER IN UW TANK! Lastige ontmoeting Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stentvastigh 'm ghebleven nijn hert in teghenspoetl" Zaterdag 18 september 1965. 46ste jaargang Koeler De Bilt verwacht tot hedenavond: Half- tot zwaarbewolkt met plaatselijk enkele buien. Tot krachtig: of hard en langs de kust wellicht tot stormachtig toenemende zuidwestelijke wind. Lagere temperaturen. V.. Abonnementsprijzen p.w0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Sps Erhard Morgen gaan de kiezers in West-Duitsland ter stem bus. Het meest benieuwd naar de uitslag zal bonds kanselier Erhard zijn, want hij zal duidelijk moeten winnen om opnieuw de lei ding van de regeringszaken op zich te kunnen nemen. Onze buitenlandredactie heeft op pagina 5 een uit voerig achtergrondverhaal over de komende verkiezin gen geschreven. Hout is „in" Er is grote vraag naar hou ten bungalows, zegt impor teur-initiatiefnemer H. Dek kers uit Tilburg. Hij ver telde een van onze verslag gevers over zijn plannen met riante woningen van Noors hout. Dat verhaal vindt u in het zondagsblad, evenals een fotopagina over de Frankfurter Autosalon en tal van andere interessante verhalen. In het Convent van christe- lijk-sociale organisaties is een interessant voorstel ge lanceerd: een klein college van wijze mannen om de vrijere loonpolitiek te die nen pag. 7 Zij honger Geloven met de handen hoe breng je dat in praktijk? Een vraag die bijvoorbeeld opkomt als men spreekt over hen die honger lijden en wij die over vloed hebben. Een indringend artikel hiervan op pagina 7. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Uit een representatief onderzoek, dat het NIPO heeft in gesteld naar de woonwensen van het Nederlandse volk, zijn enkele gege vens ter beschikking gekomen die voor het toekomstig bouwbeleid in ons land van grote betekenis kunnen zijn, t.w.: Ca. 64 procent van de bevolking is bereid een hogere huur te betalen voor een woning van betere kwaliteit; Ca. 94 procent van ons volk wenst een woning op de begane grond; Ca. 36 procent van de bevolking wil méér kamers en ca. 21 procent wil minder kamers dan waarover thans wordt beschikt. Deze en tal van andere uitkomsten en de enquête van het Nederlands Instituut voor Publieke Opinie zijn aan een beschouwing onderworpen door ir. A. Heimans te Rijswijk en dr. D. de Jonge te Delft, die hun con clusies neerlegden in een boek dat dezer dagen verscheen onder de ti tel „Woningsituatie en woningvraag in Nederland". 22 pet. hoger Gebleken is dat or onder de Neder landse bevolking een wijd verbreid ver langen bestaat naar betere woningen dan thans voorhanden zijn, waarmee de voortdurende stijging van het inko mens- en levenspeil natuurlijk nauw verband houdt. Dit verlangen mani festeert zich in de bereidheid van de meerderheid der gezinnen tot het be talen van een hogere huur voor een woning, die in meerdere mate aan hun verlangens tegemoetkomt. Is dus 64 procent van de bevolking bereid meer huur te betalen, 25 procent wil dezelfde huur betalen en 11 procent wenst min der aan huur uit te geven. Het gemid delde huurpeil zou 22 procent hoger „mogen" liggen dan thans, mits aan de verlangens van de huurders tegemoet zou worden gekomen Het grootste woningtekort bevindt zich blijkens het onderzoek in de huurklas- sen tussen f 1000 en f 1600 per jaar. In de drie grote steden ligt het niveau van deze huren echter hoger dan het landelijk ge middelde. Voorts kwam aan het licht dat in de nieuwbouw een grotere spreiding van huren wordt verlangd dan in feite wordt geboden. Wat de verhouding huur en eigendom betreft bleek dat op het platteland procent der bewoners huiseigenaars zijn, op het verstedelijkte platteland 35 pro cent, in de kleine en middelgrote steden 26 procent en in de drie grote steden slechts 8 procent Van alle Nederlanders woont ca. 68 procent in eengezinshuizen, 31 procent in etagewoningen en ruim één pet in hoogbouwflats 6 en meer woonla gen). Het onderzoek heeft echter aan getoond dat de vraag naar de woon vorm duidelijk anders is gericht. Het aanwezige percentage woningen op de begane grond bedraagt ca. 77 procent (inclusief parterreflats), terwijl ca. 94 procent van de bewoners op de be gane grond zouden willen wonen. Dit verschil in bestaande en gewenste woningvoorraad geldt in nog sterkere mate voor de drie grote steden. Hier wil nl. ca. 80 procent op de begane grond wonen, terwijl er slechts 40 procent de huizen „bij de grond" staat, uiteraard eveneens inclusief parterreflat*. De vraag naar eengezinshufzen ls het groots. Van de etagewoningen worden de parterreflats het meest gevraagd en de tussenwoningen het minst. De bovenwo ningen zijn iets meer gewild dan de tus senwoningen al blijft ook hier het per centage ver ten achter bij dat van hen die beneden willen wonen (Voor vervolg zie pag. 7) Overval in nachtelijk Kopenhagen GELD NODIG? Schrijf of bel om een kosteloze folder. Snelle schriftelijke afwerking. Dader (28) voortvluchtig In Den Haag faalde methode (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM Een fraude van drie ton is sinds enkele dagen de zorg van de Amsterdamse, Haagse en Rotterdamse politie. Ook de posta le recherche in de residentie is inge schakeld, omdat het om op postkan toren gedane inningen gaat. De da der, een 28-jarige employé van de sociale verzekeringsbank in de hoofdstad, is er vandoor. Om deze reden wil de politie zijn naam niet officieel bekend maken, hoewel zijn identiteit voor haar een open boek is. De Amsterdammer, een kantoorbedien de, die wegens een seksueel delict al eerder met de justitie in aanraking is geweest, werkte sinds een half jaar bij de Sociale verzekeringsbank. Op een sideling, waar hij niets te maken had, zag hij kans blanco uitbetalingsmarada- ten te stelen. Deze waardepapieren t zag hij van een gefingeerde naam, terwijl hij zichzelf machtigde het eveneen* door hem ingevulde bedrag in ontvangst te Hoeveel keer de fraudeur zijn truc heeft uitgehaald, is niet precies be kend. Het vermoeden bestaat dat hij er tussen de dertig en veertig keer in slaagde een som van acht a negendui zend gulden in de wacht te slepen. Een totaal bedrag dus van ongeveer drie ton, alles in een periode van een enkele week, waarin hij zich ziek had gemeld. Hoewel de bedragen, die zogenaamd werden uitbetaald als weduwe- en we zen, of invaliditeitsuitkeringen, aan de hoge karat zijn, stuitte de Amsterdammer bij de loketten op weinig moeilijkheden. Hij liep tegen de lamp, of beter gezegd: zijn methode faalde, op een postkantoor Den Haag. De ambtenaar kreeg arg- an en besloot de Sociale verzekerings bank om inlichtingen te vragen. Hij ver zocht de Amsterdammer op een later tijdstip terug te komen, doch deze ver dween en is thans spoorloos. KOPENHAGEN Vanacht zijn in Kopenhagen vier politiemannen, die in twee patrouillewagens zaten, door een bende overvallen en neergescho ten. De auto's waren doorboord met kogels. De politiemannen hebben geen tegenstand kunnen bieden. De overval door de gangsters was on verwachts en speelde zich binnen één minuut af. Later verschenen andere politieman- n en voorbijgangers op het toneel van de stryd. Zy konden slechts met verbijs tering constateren, welk drama zich had voltrokken. Alle toegangswegen tot de stad zijn afgesloten. Maar de daders-zijn nog niet gegrepen. KOPENHAGEN. De afgelopen nacht zijn vier politiemannen, verdeeld over twee patrouille wagens, door een onbekende bende in de Deense hoofdstad doodgeschoten. Politiefunctiona rissen en verbijsterde omstan ders bekijken een van de met kogels doorzeefde wagens, waar van enige ruiten zijn verbrijzeld. Centraal Comité A.R.: „Onderschrijven brief van Vriendenkring AR/CHU" DEN HAAG Het Centraal Co mité van de Anti-Revolutionaire Partij heeft zich in een schrijven tot A.R.-kiesverenigingen gericht als reactie op een oproep van de vrien denkring AR/CHU tot samenwerking tussen anti-revolutionairen en chris- telijk-historischen. „Het comité wil voorkomen, dat er naast deze twee partijen een nieuwe protestants-christelijke partij ontstaat. Het behoeft geen lang betoog, dat onze partij met deze doelstelling en met de strekking van deze brief van harte in stemt. Verblijdend is de bij velen waar te nemen drang naar meer poli tieke eenheid onder reformatorische christenen. Een onjuiste aanpak van deze zaak hoe paradoxaal het moge klinken leiden tot een verdere ver snippering. In feite is ook het oprich ten van kiesverenigingendie niet bij een landelijk partijverband zijn aange sloten een stap in die richting. Het gefedereerd optreden van a.r.- er .h.-kiesverenigingen, die elk voor zich met' de ARP resp. CHU blijven verbon den, is een oplossing, die tot het doel: eer partij voor reformatorische christenen kan leiden. Daarom ondersteunen wij gaarne iedere poging, die uwerzijds zal worden ondernomen om langs deze fede ratieve weg tot nauwere samenwerking te komen. Wij hopen, dat naast de po gingen. die op nationaal niveau reeds in de richting van samenwerken en samen gaan worden ondernomen, deze aanbe veling van de vriendenkring AR/CHU die „van onder op", wil stimuleren, naar het gewenste en juist in deze tijd nood zakelijke doel mag leiden, aldus de brief, die is ondertekend door dr. W. P. Berghuis, voorzitter van het Centraai Comité van de ARP en secretaris mr. W. R. van der Sluis. De brief werd gepubliceerd in het a.r.- weekblad „Nederlandse Gedachten". ZOEKT U EEN /WONING? Lees dan onze k advertentie elder* In dit blad STAAL - ALBLASSERDAM Russische- en Amerikaanse ruim tevaarders hebben elkaar voor de eerste maal ontmoet op het Astro- nautisch congres, dat in Ahene wordt gehouden. Op deze foto prof. Leonid Sentov, de „Vader" van de Spoetniks (rechts), die de hand schudt van Gordon Cooper, tewijl Comrad Belajev in gesprek is met Charles Conrad. (Verslag op pagina 5) Gedeputeerde meent: Ir. Staf moet eens met ir. Staf een babbelt je houden GRONINGEN De president-directeur van de Heldemij. ir. C. Staf, moest maar eens een gesprekje over de Lauwerszec hebben met de oud-minister van defensie ir. C. Staf, vindt gedeputeerde J L. Haaselt van Groningen. Op de gisteren gehouden algemene gadering van de Heidemij, waar hij voordracht over de provincie Groningen hield, bleek hij nogal ontstemd te zijn over recente uitlatingen van de heer Staf over de Lauwerszee, die hij graag zou willen bestemmen als militair oefenter rein. Dit ondanks het feit, dat dezelfde ir. Staf in 1957 nog als minister van defen sie de militaire bestemming van dit ge bied uitdrukkelijk uitsloot Farah verwacht derde kind TEHERAN Keizerin Farah van Per- zië verwacht begin mei haar derde kind. heeft het hof meegedeeld. Keizerin Farah, 27 jaar oud, huwde de Sjah in 1959. Hun eerste kind, prins Reza, werd in 1960 geboren- Het tweede, prinses Farahncz, in 1963. NEW DELHI RAWALPINDI NEW YORK De regering van In dia is ervan overtuigd, dat China de drie dagen die in het ultimatum van Peking zijn genoemd voorbij zijn, zal aanvallen. In de Indische hoofdstad New Delhi circuleren ge ruchten over grootscheepse troepen verplaatsingen langs de Chinese zuidgrens. Woordvoerders van India deelden mee, dat de Verenigde Sta ten en de Sowjetunie reeds hun steun hadden toegezegd (via de Ver enigde Naties) indien China zou aanvallen. Twaalf uur nadat de nota vai regering-Mao in New Delhi was o handigd, heeft eerste minister Sjastri hel parlement geantwoord. Het voorstel van Peking om een Chinees- Indische commissie te vormen, die een onderzoek moet instellen naar de 300 grensschendingen die volgens China hebben plaatsgehad, wordt aanvaard. De Chinese gebiedsaanspraken worden verworpen. Peking heeft tevens geëist, dat alle Indische militaire installaties in Sikkim moeten worden afgebroken. In dia wil dat alleen doen. indien de com- e bepaalt, dat de installaties op Chinees gebied liggen. Een Indische woordvoerder zei. dat de grens tussen Sikkim (thans een Indisch protectoraat) Tibet in 1890 is vastgesteld, waarbij de keizer van China zijn goedkeuring heeft gegeven. EEN HOEDJE De politieke commissaris van India i de 163.00 inwoners tellende Himala- ja-staa. Avtar Singh, heeft gezegd dat sindsdien geen redenen zijn geweest de juistheid van de grens tussen Sikkim en Tibet in twijfel te trekken. In de Indiase hoofdstad wordt beweerd, dat Pakistan en India van het begin af onder één hoedje hebben gespeeld. Er wordt op gewezen, dat Sikkim zeer strategisch ligt en dat een Chinese aan- in India in tweeën zou kunen delen. Secretaris-generaal Oc Thant van de V N. heeft gezegd, dat ..thans een werke lijk gevaar de wereldvrede bedreigt". Hij gaf toe, de Pakistaanse en Indiase regeringen niet tot een staakt het vuren hebben kunnen bewegen. WONEN In de discussie over de woningnood wordt steeds vaker het verwijt ge hoord, dat Nederland „er maar op losbouwt": met andere woorden: dat onvoldoende wordt gerekend met de woonbehoeften. Begrijpelijk is de eerste zorg altijd uitgegaan naar het aantal- Maar het is hier vaker geschreven." het wordt tijd. wat meer dan gewone aandacht te schenken aan de secundaire woon wensen, willen wij is het tekort opgeheven niet een nieuwe vorm van woningnood kennen. Minister Bogaers heeft hiervoor oog. Vorig jaar gaf hij het Centraal Bu reau voor de Statistiek opdracht de woonbehoeften te onderzoeken. De resultaten zijn nog niet bekend gemaakt. maar een NIPO enquête (waaraan wij in onze krant en de andere bladen van het kwartet van vandaag aandacht schenken) maakt al duidelijk, in welke richting het bouwprogramma zich moet gaan bewegen. Aan kwaliteit, omvang en outillage zal meer aandacht moeten wrorden besteed. Dat 94 procent de hoogbouw afwijst, is ook veelzeggend. Heeft de nieuwe vorm van woning nood, waarop wij doelden, zich mis schien al aangediend? MORGEN Morgen gaat het Westduitse volk naar de stembus. Over de betekenis hiervan heeft onze krant lezer en lezeres meer dan eens Ingelicht. Trouwens, ook vandaag laat onze krant zich ni$t onbetuigd. De om standigheid dat het een nek-aan-nek- race wordt, verhoogt de spanning. Waarbij wij nog eens de vinger wil len leggen, is, dat de verkiezingen op zondag worden gehouden. Zoiets is in ons land ongebruikelijk en daar over verheugen wij ons. De zondagsrust heeft In ons land op eigen wijze gestalte gekregen en zo is zij ook in ons volksleven een goed geworden, waarop wij zuinig moeten zijn en op de bestendiging waarvan wij hebben te letten ook wanneer hier en daar de denkbeelden enige verschuiving ondergaan. Aan het wezenlijke worde niet gs- WAARDEVOL In de kring van het convent vsn Christel ijk-sociale organisaties Is, so- als elders in deze krant nader te le zen. een bij uitstek goede gedacht* geopperd, waarachter het convent zich verstandig heeft gesteld. Een klein college van wtfze en onaf hankelijke mannen, wier woord ge zag heeft bij de nog altijd zo moei lijke ontwikkeling op loonpolitiek- Zo ziet men, waartoe beraad tussen werkgevers en werknemers kan lel den. Er kunnen Ideeën worden ge boren, van wzenlljk nut voor heel ons maatschappelijk bestel. Wijze en onafhankelijke mannen er ware overigens ook aan een vrouw te denken, maar die sal hierbij wel zijn begrepen zijn er ook in onze samenleving zeker. Figuren wier waarde ook daarin schuilt dat se onder normale omstandigheden min der opvallen. Totdat ze In pijnlijke situaties naar voren worden geroe- Bij kabinetsformaties bijvoorbeeld. BETALING ABONNEMENT De abonnees, die in het bezit zijn van een giro-rekening doch ons nog geen machtiging hebben verstrekt om het abonnementsgeld automa tisch te laten afschrijven, verzoe ken wij vriendelijk vóór 1 oktober a.s. 10.70 voor het 4e kwartaal of 3.55 voor de maand oktober over te schrijven op onze postrekening No. 58936. Wij verstrekken gaarne inlichtin gen over automatische afschrijving die zonder extra kosten geschiedt. TANK DUS NIEUWE ESSO EXTRA Over een paar weken moeten de Amerikaanse astronauten Schirra cn Stafford omhoog in een Gemini-6-capsule. Hun heel moeilijke opgave zal dan zijn in de ruim te een ontmoeting te bewerkstelligen met de Agena-raket, die daar na hun lancering in een baan zweeft. Ze zullen de Gemini moeten bij sturen, een koppeling met de Agena realiseren cn de motor van dit raketdeel voor hun eigen verdere voortstu wing inschakelen. Op de foto demon streert een charmante employee van Lockheed, hoe het allemaal zal be. horen te gaan. Een ont moeting van u met een nieutoe abonnee voor onze krant lijkt heel wat gemakkelijker dan dit ruimte-experiment. De bon staat weer op pag. 2.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1