SCHEP ORDE OPSCHRIJF- METHODE EENS? door de Vakantiehuizen voor overspannen moeder V Uw ervaringen met de tegenwoordige jeugd ffl ZATERDAG 18 SEPTEMBER IHt Welke moeder verzucht niet eens na een drukke dag: ,JVu wou ik er wel eens een tijdje tussenuit. Alles hangt me hier de keel uit!" Hebben we dan nog veel met ziekte van de kinderen te kampen dan is het helemaal net of je steeds die per in het moeras van de over vermoeidheid zakt. Slechte eetlust, slecht slapen en als gevolg van dat alles: slecht humeur. De atmosfeer in een gezin hangt in zeer grote mate af van de moe der, en u begrijpt het al: hoe kan het rustig en gezellig thuis zijn als moeder half overspannen is Van de raad van de dokter „Er is een paar weken uit te trekken" komt weinig terecht. Wie haalt het nu in z'n hoofd man en kinderen r\E schrijver- advocaat had een drukke dag achter de rug. Een zaak voor een Engel se cliënt hield hem bezig. In een concept brief had hij het woord „spook" gebruikt in plaats van „geest" en dat maakte de hele zaak ridi cuul. Ik maakte hem op de fout attent. „Een domme fout" vond F. Borde- wijk. Ik lachte. „De beste brei ster laat wel eens een steek vallen!" Ver rast keek hij op. Pakte zijn agenda en krie belde wat neer. Een paar weken later ge- Kroniek van het Utrechts bruikte hij de zin in een ex- Nieuwsblad. Zo leerde ik dat cuus voor de Letterkundige grote geesten hun ideeën niet laten glippen. Trouwens, Henriëtte Holthausen, culi nair expert, slaapt met een bloknootje en potlood naast haar. Agatha Christie krijgt haar ideeën onder de afwas en reken maar dat in haar keuken papier en potlood bij de hand zijn! Natuurlijk wist ik dat wel. Maar ach, in het huishouden doe je alles voor-de-vuist-weg. Een zekere routine, noem het tred molen zorgt er voor dat de was, de boodschappen, het eten tóch wel gedaan worden. Toen de krant zijn intrede deed in mijn leven ontstond die gewoonte, al les meteen op te schrijven. De naam van een vreemde, die opbelde bijv. Verstond ik het niet goed. dan vroeg ik bij het begin van het gesprek de juiste spelling en kon correct antwoorden. Afspraken, interviews. kantongerechtversla gen, alles ging op papier. Neemt de man in huis de dienst over. dan ligt er een lijst klaar: zoveel van de melkboer (komt om tien uur), half elf vuilnisbak binnen, elf uur peuter een beker melk. Met ge noteerd de winkels, die hun vrije dag hadden. De avond, voordat ik wegga, hebben we samen de trein heen, de trein terug, de tijds duur en de manier van vervoer vóór en na de treinreis uitgekiend Bovenaan mijn blocje waarop straks de notities komen voor ons aller BladZij staat altijd: zó laat trein terug. Waarschuwend Zo werkt U met ons Filar ski's Knippatroon éénmaal kopen en U maakt alle modellen feilloos! 55 S3 A£MT*«HO«t 5 50 30 B Bij onze kantoren zijn verkrijgbaar: ft Een palronenset vyfbladig in de maten 36 t/m 48 2.50 Dit behoeft u slechts éénmaal aan te schaffen! 9 Een mapje met visuele voorlich ting, rokken, pantalons en avond kleding. Handig als u het schuiven met patroondelen niet snapt 2.25 A. voorrok 1* knippen aan stofvouw. B. achterrok 1x knippen, dubbele stof. Een supplement met elk 35 mo dellen, prettig als u veel naait en behoefte hebt aan méér modellen dan wy iedere veertien dagen als service brengen. De nummers 2, 3 en 4 kosten per stuk 1.45 Vergeet niet uw maat. op te geven Ontvangst na storting of betaling van het benodigde bedrag by het bureau van dit blad. zou vergeten, dan staat daar waar schuwend het tijdstip van vertrek. Ambtenarij? Nee, een heerlijke rust die ruimte en tijd schept. Bo vendien blijkt, dat juist door het zo strak lijkende schema, een heer lijke soepelheid in je leven komt. Iets. waarmee je intens bezig bent. kim je gerust vergeten als de kin deren of het bezoek extra aandacht vragen. Het papieren geheugen, daar kun je altijd op terugvallen. Dat strakke schema behoedt je er ook voor om af te dwalen op klets- paden: beperk je tot wat ter zake dient en: er is een tijd van komen en gaan. Tussen de regels van ..onze" Christine las ik dat ook zy orde schept door noteren en ver geten en weer oppakken wan neer dat nodig is. Gemakkelijker Wat moet een huisvrouw, een ongehuwde werkende vrouw, het meisje dat werkt en leert en uit gaan wil een heleboel dingen meer onthouden dan de heren der schepping.' De schoentjes verzoold, het witte blousje een extra sopje, bezoek aan de kap ster, nieuwe rits in je rok, ver- jaardagspost op tijd weg en ga zo maar door. Probeer het le ven wat makkelijker te maken door de even-opschrijf-methode. Een lijst van kleine snertkar weitjes die beslist gebeuren moe ten, uitgesmeerd over een week of langer. Iedere dag een grote schrap door dat wat gebeurd is. Geeft een reuze opluchting! Plannen op papier gezet lijken al heel wat reëler dan in je ach terhoofd, en beter te verschuiven. Of het nu gaat om een menu voor de week. een verjaardagsfeest, of andere plannen: noteer ze eens. Pa pier en potlood zijn geduldig en ideeën kunnen soms als een lucht bel voor je neus glanzen, wegdrij ven of uit elkaar spatten. Grijp ze als ze in de lucht hangen Wat kan er financieel uit de lengte of de breedte komen? Ga er eens voor zitten en maak een prioriteitslijstje. Als er een flinke streep door dat wat nog niet mogelijk is komt, dan hoeft ook je onderbewustzijn er niet over door te zeuren. Wat fijn als de baby-oppas een notitie vindt met instructies hoé ze de baby het beste kan troosten, het telefoonnummer waar u eventueel te bereiken bent Wat zal moeder heerlijk ontspan nen bij de schoolarts zitten, als ze een papiertje te voorschijn tovert waarop ze tevoren de kinderziek- Hun genoteerde verlangens uei den werkelijkheid. Natuurlijk schrijft de huisvrouw in spee de maat van zijn boord, sokken, over hemd, een recept, de bruilofts gasten die een bedankje moeten hebben even op. Ze schaft ook een eigen agenda aan net vroeger op kantoor. ten van Anneke en Piet, hun ge boortedata en al dat soort dingen die een schoolarts wil weten en waar je op het goede moment niet op kunt komen had neerge krabbeld. Roostertje Hebt u een roostertje, wanneer Peter zwemt en Henk blokfluit en wanneer de HBS ook weer tot drie uur duurt? Een boodschap penlijstje van dat, wat aanvulling behoeft, of dat leuke ideetje neer gepend voor Oma's sinterklaas viering? Schrijft u op, wat u treft die beschouwing in de krant over interessant achtergrond- nieuws dan komt u er meteen gauwer toe de goede man die het voor u wrocht, ook eens te com plimenteren op papier. Eetlijstje si veren dooropschrijven. Zen dingsprojecten. buren, zieken die je gebed nodig hebben en die we in onze menselijke zwakte licht zouden vergeten. Te formalistisch? Maar ook de Wereldvrouwenge bedsdag is een weloverwogen ge bedsplan" en ieder die eraan deelnam kan vertellen, hoe aan grijpend het kan zijn. Schrijf het eens op: alle kleine vreugden en zegeningen en vrien delijkheden die u iedere dag ont moet. De schaal naar de vreugde zal doorslaan. Geeft u makkelijk geld uit? Neem eens een giro. Laat er een gedeelte van uw salaris op storten of de AOW of uw uitkering. Eens per maand gaan de betalingen de deur uit opgeschreven in uw giro boekje. Bereken eens wat u dat spaart aan zegels op de huurkwi- tantie, aan tijden in de rij staan op het postkantoor, aan girostor- tingsformulieren en postzegels. Er is geen stop meer bij de giro. Déze manier van schrijven zal u beval- Waarom zou de zakenman wél en de huisvrouw géén agenda heb ben? Er zijn duizend-en-een-dingen die haar aandacht vragen. Het be zoek aan de tandarts, wanneer de garantie verloopt van het kostbare huisapparaat, de familieverjaarda gen. de trouwdag van uw vriendin die ze zich terloopsliet ontglippen, de beste tijd om uw cyclamen in huis te halen of bloembollen te ko pen even een notitie en u mag het voor de rest vergeten. Iedere dag even een blik in het kleine boekje. Om de noodzakelijke din gen heen kunt u dan de prettige zaken draperen. Schrijf het even op zo worden ideeën geboren, boeken geschreven, gerechten ge fantaseerd. feestjes tot een succes, slordigheidjes de kop ingedrukt en vriendschappen onderhouden. alleen te laten en dan ergens rus tig in je eentje vakantie te vieren? In West-Duitsland is een spe ciaal fonds opgericht voor rust- behoevende moeders, het zgn. .Deutsches Mlitter-Genesungswerk\ Er zijn handerdvijfentachtig tehui zen waar per jaar 90.000 moeders die dringend behoefte aan rust hebben, een heerlijke vakantie doorbrengen. Het Genezingsfonds bestaat dit jaar vijftien jaar; het is ontstaan op initiatief van Elly Heuss-Knapp, de echtgenote van de eerste president van de Bonds republiek. Vijf organisaties (de protestantse en rooms-katholieke werkgemeenschap, de vrouwen groepen van de sociale arbeiders organisatie. het Duitse Rode Kruis en de overkoepelende sociale bond) zorgen voor de financiën. Ook worden er jaarlijks straatcollecten georganiseerd. ledereen Wie komt er nu in aanmerking voor zo'n heerlijke vakantie? Iedereen die rust en ontspanning nodig heeft. De huisarts kan een moeder by het Genezingsfonds aanmelden, maar ook sociale organisaties of het Duitse Rode Kruis. Ztjlfs vrienden en buren kunnen een verzoek indienen. Verzoeken van de moeders zélf komen er zelden. Moeders hul digen nu eenmaal de opvatting dat de boel in het honderd loopt als zij er niet zijn. Maar zelfs daar blijkt het Fonds voor te zorgen, meestal neemt een vrij willige helpster de taak van de moeder over. Bij heel moeilijke omstandigheden worden de Jan- deren in dezelfde tijd in een vakantiehuis ondergebracht. Met bleke gezichten, de koffers vol gepakt met de dagelijkse zor gen gaan de moeders op reis. Be vrijd van alle huishoudelijke plichten begint er een heerlijke vakantie die uiteraard zeer be vorderlijk is voor de genezing van de geestelijke en lichamelijke over vermoeidheid van de huisvrouw. Zij krijgt medische verzorging, zij kan deelnemen aan voordrachten over modern koken, gezondheids zorg en opvoedingsproblemen. Na een paar weken komen de moeders geheel hersteld, en weer in staat hun taak op te vatten. Het succes van het „Mütter- Genesungswerk" blijkt wel uit de dankbare brieven die er binnen stromen. Zo schreef b.v. een man die in ernstige mate oorlogsinva lide is: U wilt vermageren. Begin dan eens op te schrijven wat u dage lijks eet. Vergeet niet de kopjes koffie, het koekje en het choco laatje. Met een calorieëntabel erbij kunt u berekenen wat de calorische waarde is. En als u dat te geleerd voorkomt, kunt u kijken welke broodbeleggingen beter vervangen kunnen worden of hoeveel calo rieën (lees overtollige dikte) u kwijtraakt door minder suiker en zoetigheid te gebruiken. Eet en drink eens 500 calorieën per dag minder door die schrijf-neer-ge- woonte bespaart u op versnaperin gen en vermageringsmiddelen. Solliciteren Bij het mondeling solliciteren is het ook prettig een lijstje bij de hand te hebben en dat desnoods te overhandigen. Er zijn zaken die u thuis nog rustig repeteert, maar op het moment dat u ze te berde had willen brengen, ontschieten. Leren lachen „Mijn vrouw kon voor de eer ste keer tijdens ons dertigjarig huwelijk alleen op vakantie gaan. Zij heeft weer leren lachen en blijheid in ons gezin gebracht." de tehuizen waar Duitse „Dit nieuwe onderwerp komt als geroepen" aldus mevr. v, A. te M. Zij schrijft verder: „Verle. den week zat hier een groepje jongelui van vijf tien tot negentien jaar. De radio of pick-up kon niet aan want er lag een zieke boven. Ik sloeg hen ongemerkt gade, telkens viel er een pijnlijke stilte, 'k Dacht: léren we onze kinderen wel converseren? Het is toch dwaas dat leerlingen van een mid delbare school geen ge sprek gaande kunnen hou den met z'n zessen? Mijn dochter zei aan het eind van de avond: „Mam, ik ben doodop, 'k heb echt wel m'n best gedaan, maar ik kan geen uren praten!" Ik hoor zo vaak als de kin deren van een verjaardag thuiskomen: niks an, nie mand zei iets. Dè oplos sing voor een feestje schijnt tegenwoordig te zijn: dansen en plaatjes draaien. Ik vind het alle maal zo leeg." ..Wij lopen zo tegen de vijf enzestig. maar praten graag met jonge mensen, en genieten er ook van." begint mevr. M. P. te R. „Het is ook zo fijn dat ze tegenwoordig vrijuit praten over kerk. politiek en de Bijbel Als we de jeugd vriendelijk tegemoet treden en niet alles af keuren wat zij doen en zeggen, is er heus met hen te praten, al zien ze het soms anders dan wij. Laat ze dan hun haar maar wat langer dragen, dat gaat van zelf weer over. Onze zoon heeft ook in spijkerbroek en rood hemd gelopen, het was maar tijdelijk. Alleen als ze iets wil len wat werkelijk verkeerd is. moeten we onze eigen mening er tegenover stellenen dat wordt dan ook wel gewaar deerd." aldus mevr. P. Betere Mevr. v. O. te D. schrijft „Natuurlijk zijn er jongelui bij ons in de buurt, waar ik me dagelijks aan erger. Maar dot er toch nog andere (lees betere) bestaanheb ik wel ervaren. Daar ik alleen ben en daarbij nog vaak ziek, kom ik vrijwel niet buiten. Maar iedere dag komt ze even langs, dat jonge meisje, om te kijken hoe het er mee is en of ze soms een boodschap voor me kan doen. Ik kijk er al naar uit of ze nog niet komt. Ze brengt in mijn bestaan een grote afleiding!" „Daar mijn man invalide is. hebben wij wel eens hulp nodig. Nu hebben veel volwassenen daar geen tijd en geen begrip voor. Er wordt wel eens sma lend gezegd: „de jeugd van tegenwoordigmaar daar behoeven ze bij mij niet mee aan te komen: de jeugd is voor menig volwassen mens nog ten voorbeeld", begint mevr. v. K. te R. Zij vervolgt: „Laatst wa ren wij op bezoek en moesten met de bus terug. De bus was al bij de halte toen wij er aan kwamen lopen, en daar wij dus niet hard vooruit komen, zou den we hem gemist hebben. Op een veldje vlakbij, waren wat jongens aan het voetballen, plotseling zei één ervan: „Jon gens, even wachten. Ik loop even naar die bus om de chauf feur te vragen of hij voor die mijnheer wacht." Zo zijn er veel dingen die de jeugd doet. maar dat komt niet in de krant. Nu hoop ik dat dit dan wèl eens in de krant komt", eindigt mevr. v. K. Schaamte „Is de jeugd nu werkelijk minder dan vroeger?" vraagt mevr. K. te P. zich af. „Bij ons is het tegen Sinterklaas altijd een vreselijke bende in het jeugdlokaal. Waarom? Omdat de jeugdvereniging pakjes maakt voor gevangenen. Ik schaam me dat ik het zeggen moet, maar het is vroeger nooit in onze hoofden opge komen, voor gevangenen nog wel, een pakje te maken. Ook hebben wij in ons dorp meis jes van vijftien, zestien jaar, die bij oude mensen gaan hel pen, en 's zondags met elkaar bij zo'n eenzaam oudje gaan koffie drinken. En leuke, vlot te meisjes hoor! Met lange haren en groene kousen, maar een Jeugd om jaloers op te zijn." Wie schuldig „Natuurlijk Is op ons dorp ook een bromfietsrage. zo'n kikker club, of hoe je dat noemt. Maar wie is daar de schuld van, de jongelui, of hun „t.v.-minnen- de" ouders? Nee, met onze jeugd is best land te bezeilen, daar durven wij de toekomst wel mee in! En als ik een boekje krijg, gaat het naar één van die behulpzame meisjes" besluit mevr. K. „Als ouderling en lid van de zendingscommissie was mij door een tweetal predikanten ver zocht op hun belijdeniscatechi satie iets over de zending te willen vertellen" schrijft de heer J. B. te D. „Ik heb het met veel vreugde gedaan, het bleek mij op die avonden dat er bij alle kri tiek op de hedendaagse jeugd levendige belangstelling was en men op het vertelde spon taan reageerde door zich te abonneren op het zendingsblad en het onder beheer nemen van een zgn. „zendings-thermo- Verschil ,Al* ik deze avonden en deze jongelui vergelijk met de jeugd van een veertig jaar ge leden, dan is er een aanmerke lijk verschil niet ten kwade, maar ten goede. Tóen, naar mijn ervaring, een vrij grote, ongeïnteresseerde groep van uitsluitend jongens, bij een predikant die moeilijk orde kon bewaren Het „gesprek" van de catechisanten bestond uitsluitend uit het opzeggen van de antwoorden op de vra gen uit het boekje. Nü een totaal anders ingestelde pre dikant, een gemengde groep jongelui die rake dingen zeg gen, kritisch tegenover veel zaken staan en onverbloemd hun mening zeggen. Boven dien veel belangstelling blij ken te hebben voor Kerk en Evangelie." TUU heb ik weer van alles doo» elkaar. Brieven met vragen over ditjes en datjes, en brieven die het eens even aanpakken. Zo'n stapeltje inspireert geweldig tot antwoorden. Om te beginnen heeft een vraag me erg doen lachen (dit tot troost van de bezorgde brief» schrijfster die niet \ëil dat ik met iedereen te veel meeleef en soms verdrietig ben), en wel de vraag of er op reis en ervoor en erna na nooit iets mis gaat, b.v. dat ik het gas vergeet uit te doen of een plant laat verschroeien in de zon. of, zoals zijbij thuiskomst de w.c. overstroomt O ja, zulke din» gen gebeuren by ons ook. Vorig jaar ontdekte onze buurvrouw die geregeld de bloemen water gaf en post uit de brievenbus haalde, by een tocht door het huls dat ln een slaapkamer van een van de jon* gens zich een paar miljard vlooien ontwikkeld hadden. Het krioelde ervan op de zitting van een stoeL Dat kwam uit want op die stoel lag vaak de hond als zoonlief huis werk maakte. Ze heeft er spul In gespoten en alle miljard in één keer weg. Wy hebben er by thuis komst zelfs niets meer van kunnen merken. Gek is dan dat je by de hond niets kunt vinden. Het Is ge woon een explosie van een paar wegspringers die niet gestoord door stofzuiger of open raam aan het vermenigvuldigen zijn ge slagen. Dit jaar zat de w.c.-bak beneden vastgeroest, je kon niet trekken Niet zo erg bij ons als by brief schrijfster. want we hebben drie gelegenheden boven elkaar en hoeven dus maar de trap op, niet naar de buren. Maar al die kleinig heden zyn er herhaaldelyk in ons huis. ik ben er aan gewend, voel het nauwelyks. Wat wel erg was ik had de avond voor ons vertrek de enige avond dat ons hele ge zin deze zomer by elkaar was eens heel lekker willen eten. en o.a. twee vleespannen gebruikt De ene had ik schoongemaakt, de andere vergeten. Toen ons oudste dochtertje een dag voor onze thuiskomst op de lucht in de keu ken afkwam, eens rondstaarde en het deksel van de pan nam, kropen haar lange witte wormen tegemoet. Jammer dat ik dat niet gezien heb, haar beschrijving sprak boek delen Daar de buurvrouw ook uit was, hebben die dieren heerlyk kunnen tieren ln de jus. Waar dient zo'n worm nu voor, denk je dan by jezelf, of denkt u dat nooit? Ik was een keer op bezoek ergens, eventjes maar, iets brengen, de TV stond aan men riepdit moet ja beslist zien, kom zitten dus ik ging zitten en zag een of andera diepzeekrab in en uit een schelp kruipen en allerlei handigs ver richten om aan een prooi te komen of om zichzelf te verstoppen. Er werd bij gezegd dat dit dier op onvoorstelbare diepte leefde, en iedereen was vol bewondering voor de TV die nu toch maar mogelijk maakte dat wy wisten dat de krab er was. Het was natuurlyk de film ervan die dat mogelyk maak te). Ik deelde die bewondering ook wel lichtelyk maar zat meteen te vragen waaróm dat dier er nu was. Zo op het „oog" zit er geen enkel* zin in. Waarop iedereen riepja, jy maakt er weer een lezing van, en ik moest constateren dat ik maar niet TV moet kijken. Want voor veel mensen is TV zoiets als een algemene-kennis-ontwikkelaar, en al kykende krijgen zy het ge voel: tjonge, zo wéét je nog eens wat. een soort kennis-is-macht- principe dus. Terwyl ik al kijkend* bepaald een kennis-is-Onmacht- gevoel heb. want ik ontdek steeds meer dat wy. en ik in het byzon- der, niets weten. de Open Brief. Soms vind ik het z„ ellendig dat iemand iets tekort komt, een mooi uitzicht, een dag uit, iets om naar uit te zien, dat al, en dan het ziek-zyn of ergens niet tegen op kunnen, al de varia ties van verdriet en moeheid, van zorg en uitzichtloosheid en dan wil ik iets doen, meestal wordt dat iets een brief, maar het „willen" is altyd verder, en in dat verder is een dagje uit nog maar een heel kleine prestatie. Maar dan krijg ik als ik my uitspreek in deze trant een dikke brief terug en wat blijkt dan Dat bij alle tekort toch ieder mens gelukkig kan zyn. Wie thuis moet zitten, hoort prachtige muziek door de radio. Ja. iemand schreef me zelfs neuriënd een brief, ik kreeg hem vandaag, kon mee-neuriën, F. Maakte ik my zor gen over iemand die na de vakantie misschien opgenomen moest wor den, zie. de vakantie bracht rust die nodig scheen om het lichaam weer wat minder nalatig te ma ken en zo ontstaat er bij dank baarheid dat wat wij geluk noe men. En dan denk je somser hoefde niets bij om gelukkig te zijn bij die en by die, dus wat zit jij plannen te maken, wat stel jij je voor by „de rnens", wat is eigenlijk de bedoeling. Moeten we steeds aan elkaar verbeteren en ordenen, en zo ja. op welk mini mum begint die hulp Een vrouw met een dronken man en twaalf kinderen en al het geld ervandoor, ja. dat is duidelijk, maar een vrouw met één kind op een flat, en een onvermijdelijke flatneurose volgens allerlei lieden die het weten kunnen, eenzaamheid, luste loosheid, moet je daaraan wat doen? Wordt het dan niet zo dat de ene helft van Nederland aan de andere helft zit te dokteren? On der de bezielende uitspraak dat we anders over nog een generatie allemaal initiatiefloze flatkinder- tjes als volwassenen zien rond dolen? Wat is een gelukkig mens, wie zal dat bepalen? En als je per se weet dat iemand niet ge lukkig is. wat is dan de maat voor zyn geluk? De een heeft pijn en zingt liede ren in de nacht. De ander ziet scheel van jalouzie. Om niets. Een raadsel is de mens. Wij hebben hem een ander raadsel- nodig: liefde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15