Grote werkloosheid Sowjetunie in de Chinese dolkstoot in de zwakke rug van India? nieuws Toren moet van Pisa overeind Gevolg van mechanisatie en automatisering Vrede slechts schijn in Santo Domingo ejivi (lojita Kij, Nenni gooit z'n rode ballast overboord Twee jongens: een week onder water blijven ZATERDAG 11 SFPTEMBER 1964 In hun krant zullen deze Russische mensen niet lezen, dat in de Sowjetunie (naar onze maatstaven ge- neten) 20 pet. van de werknemers zonder werk zijn. Zij lezen op deze foto over de glorie van de Russische uimtevaart. Maar de feiten wijzen er op. dat de economie in de Sowjetunie verre van gezond is. Eén onzer ld acteur en vertelt daarover interessante bijzonderheden in onderstaand artikel. Communisme geen garantie voor werkgelegenheid Kaukasië, de Oekraine, de Baltische lan den en Centraal Rusland. In de oostelijke districten bestaat thans een ernstig tekort aan arbeidskrachten, waardoor de be drijven niet rendabel unnen werken, terwijl in het westen de ondernemingen met een overmatige bezetting kampen, waardoor de produktiviteit wordt ge drukt. Tengevolge van automatisering en me- hi UTRECHT - Hoewel de volge- ngen van het Marxistisch socia- traden reeds in 1958, bij het begin van het nieuwe zevenjarenplan, verschijnse len van werkloosheid op in steden als Moskou, Leningrad en Odessa. Daarna zijn andere steden gevolgd in Kaukasus, Wit-Rusland, Moldavië en Litauen. Geschat wordt dat alleen al de migra- w w tie van arbeidskrachten in de Sowjetunie loledereen, bewijzen thans de toe- £n.„de £lIOïe veranderingen van werk- L TT»;. krin* h.et land jaarlijks twee m ljard 2 geheel ontbroken te hebben. Zo kan het nu gebeuren, dat leidinggevend personeel het werk van tekenaars en typisten moet doen en dat specialisten die zijn opgeleid voor de landbouw in de Industrie terecht komen. In vele gevallen moet een her- of omscholing plaats vinden om het be drijfsleven de juiste vakmensen te kun nen leveren. Dat dit veel extra geld en extra tijd kost, is zonder meer duidelijk. Het komt de produktiviteit van de be drijven niet ten goede en evenmin de technische vooruitgang. Het is al een vrij gebruikelijk ver schijnsel geworden, dat na het aflopen van het cursusjaar er grote aantallen jongelui in de Russische steden zonder werk rondlopen. In het gebied van de Midden-Wolga zouden 3200 mensen met een hogere opleiding in een andere tak van bedrijf tewerk gesteld zijn. Voor de Kaukasus wordt een cijfer van 3000, voor Leningrad van 1800 en voor Moskou van 1850 genoemd. NIEUWE WEGEN Wil het Sowjetrussische bewind komen tot een oplossing van de moeilijkheden met de werkgelegenheid dan zal het waarschijnlijk een heel andere richting moeten inslaan. In bedrijven en streken, die door de arbeiders verlaten worden, zullen zulke gunstige arbeidsvoorwaarden gecreëerd moeten worden, dat de mensen de ongunstige levensomstandigheden op de koop toe nemen. De directeuren van de bedrijven zullen grotere vrijheid moe ten krijgen om dergelijke maatregelen te Een derde niet gering probleem vormt I nemen. Kortom in het streng dirigistische By vele ondernemingen zijn de vakopleiding. In 1958 is er weliswaar j systeem van de Sowjetrussische volks- uizenden werknemer* in dienst een schoolhervorming doorgevoerd, huishouding zal meer plaats moeten ko- uizenaen werknemers in aiensi, j waarbij de opleiding van iedere jongen I men voor persoonlijke vrijheid en par- lie niet ontslagen mogen worden, en ieder meisje werd afgestemd op zijn i ticuller initiatief om te voorkomen dat II oewel er voor hpn «reen nroduk- toekomstige werkkring, maar daarbij is een massale werkloosheid de na-oorlogse and Li 7 1 ProauK geen of onvoldoende rekening gehouden: sociale vooruitgang teniet doet. net werk te doen is. Jüeze over- met de behoeften bij het bedrijfsleven. In hun sociale wetgeving zouden de «zetting vermindert de produk-.Zo ziet men zich thans geconfronteerd Sowjet-bewindvoerders voorts een plaats K mot Hn eihiatia voor de ene moeten inruimen voor de verzorging van - ,eel te weinig hen, die buiten het arbeidsproces zijn 1 e vooruitgang. Het Sowjet-be- opgeleid zijn en voor de andere veel tegeplaatst In de Sowjet-pers is de vraag Irind moet erhter hierin berusten veeI* De houtvestersindustrie kan bijv. al opgeworpen, of er geen verevenings- nna moet eenter nierin oerusten, vcel meer rnensen gebruiken, die een fonds moet komen om te voorzien in de lm dat de wetgeving geen voor opleiding hebben genoten, maar deskun- j materiële behoeften van hen, die zonder (Eieninffen kent voor werklozen In di®en °P het gebied van radiotechniek werk zijn. Ook wordt al gesproken over leningen Kent oor werklozen, in zjjn er veeJ de herinvoering van een arbeidspaspoort ie sociale wetgeving heeft men en de instelling va neen centrale ar- ich daarover nooit zorgen ge-1Iteflonaal is deze sttuatie van gebied beidsdienst om het aantal ontslagnemin- dat het gevaar voor uitbreiding de landingen der para's er op zichzelf al op, dat Pakistan al lang ;n grondige studie had an de plaatsen, waar Je .droppings" moesten worden uit- sme lange tijd gemeend hebben it een maatschappij opgebouwd ilgens de socialistische begin- 13 elen van Karl Marx een garantie M tas voor werkgelegenheid voor tanden in de Sowjet-Unie duide- jk de onwaarheid van deze stel- - ling. De situatie in de Sowjet- jj unie is niet helemaal doorzichtig n ijpaar berichten en beschouwin gen in de Sowjet-pers maken toch vel duidelijk, dat naar Westerse Bi'i maatstaven gerekend voor onge veer 20 pet. van de beroepsbevol- riegwih^V bestaat" 166,6 VAKOPLEIDING Ook grote aantallen vrouwen blijken in de fabrieken niet meer terecht te kun nen. Volgens de Izwestia zijn er dringend nieuwe fabrieken nodig in het gebied van Donetz om vrouwen aan werkgele genheid te helpen. In de gebieden van Koestamai en Pawlodar zouden zelfs 300.000 vrouwen moeilijk werk kunnen vinden. che staat werkloosheid onbe- taanbaar zou zijn. In geen land 31 het Westen dit probleem 'ians echter zo groot als in de •owjet-Unie. De cijfers, die prof. Fred. Polak on- mgs citeerde in het maandblad Socia- me en Democratie over de ernstige irkloosheid in de Ver. Staten verble- n bij de berichten over werkloosheid de Sowjetunie. In dit licht kunnen dc [esterse landen heel wat optimistischer j ijn over de gevolgen van de automatise- ing dan de communistische en Oosteu- ■di °Kse lande" De belangrijkste oorzaak i k jkheden met de werkgelegenheid owjetunie zijn namelijk te wijte iwjetunie zijn namelijk te wijten aan e mechanisatie en de automatisering. iar er zijn bijkomende factoren, die Erobleem van de werkgelegenehid in ind enorm vergroot hebben. Deze ikomende factoren zijn de migratie van bevolking en de opzet van het nderwijs. dichterbij heeft gebracht. Pakistan heeft zich geen zorgen tevoren gemaakt, toen het infiltranten naar gemaakt het Indische deel van Kasjmir „droppin zond om eens en voor altijd een gevoerd. eind te maken aan de heerschappij Om de handen van Ajoeb Khan van New Delhi in Kasjmir. Als een te binden besloot India ook in het „opstand" zou mislukken, was het 4 mogelijk, openlijk de strijd aan te binden. Men rekende in Rawalpin di op de medewerking van de bevolking, die voornamelijk uit mohammedanen bestaat. En in het uiterste geval zou Pakistan nog kunnen rekenen op de steun van communistisch China. Toen de „opstand" in Kasjmir leek te eindigen in een groot scheepse opruiming onder de Paki staanse infiltranten, zond president (veldmaarschalk) Ajoeb Khan van Pakistan zijn troepen over de grens met Indisch Kasjmir, nog geen dag nadat de Veiligheidsraad had aangedrongen op een onmid dellijk staakt het vuren. India rea geerde prompt met een snelle op mars in de richting van de Lahore, klaarblijkelijk niet met de bedoe ling, deze op een na grootste stad van Pakistan te veroveren, maar om Ajoeb Khan te dwingen, troe pen aan het front in Kasjmir te onttrekken. De Indische opmars in de rich ting van Lahore was echter niet voldoende. Pakistaanse parachutis ten landden ver achter de Indische linies, tot zelfs in de omgeving van de hoofdsfad New Delhi. Gemeen lijk is een luchtlanding het voor spel van een grootscheepse aanval van grondstrijdkrachten. En het viel dan ook niet te verwonderen, dat men in New Delhi ernstig met Tsjoe En-lai tijdens een bezoek aan Pakistan. Men ziet hem hier (links) met president Ajoeb Khan (rechts). van Karatsji, de grootste stad van Pakistan, voorheen hoofdstad. Zo als bekend heet de nieuwe hoofd stad Islamabad, maar zetelt de regering van Ajoeb Khan te Ra walpindi. zolang die nieuwe stad niet gereed is. En om de zaak voor de Pakistaanse leider nog ingewik kelder te maken trekken Indische troepen sinds enkele dagen ook op in de richting van Rawalpindi. De president is nu aan handen en voeten gebonden en moet nu naar andere middelen zoeken om het tijdelijke voordeel van India teniet te doen. De mogelijkheid bestaat, dat Pa kistan eerst nog zal proberen, op een of meer plaatsen langs de lange grens tussen beide landen een doorbraak te forceren. Slechts op deze wijze zou het de kansen kunnen doen keren. Het blijft ech ter de vraag, of de Pakistani werkelijk iets mee kunnen berei ken. Dit laatste geldt ook voor de Indische opmars in de richting van Lahore. Karatsji en Rawalpindi. Deze kan alleen maar dienst doen als pressiemiddel om de Pakistani tot rede te brengen. Klaarblijkelijk is dat ook de bedoeling van de regering te New Delhi. Er is echter ook nog een andere ontwikkeling mogelijk. Daar werd de laatste dagen meer en meer rekening mee gehouden. Zoals men weet heeft India nog steeds een ernstig meningsverschil met com munistisch China over bepaalde gebieden, die Peking voor zich opeist. Enkele jaren geleden dron gen de Chinezen al ver op Indisch grondgebied door en leek het ge vaar niet denkbeeldig, dat de com munisten zouden doorstoten naar New Delhi. Zo ver is het niet gekomen, maar het is steeds duide lijk geweest, dat de Chinezen niet van plan zijn, deze „zaak" als afgedaan te beschouwen. In de afgelopen dagen heeft Pe king weer dreigende woorden aan het adres van New Delhi gespro ken. De „agressie tegen Pakistan" werd scherp veroordeeld. Ook werd geëist, dat India „alle agres sieve versterkingen zal ontmante len, die onwettig langs de grens tussen China en Sikkim zijn aange legd". Men ziet de conflictstof tus sen China en India ligt weer opge stapeld. Peking kan Pakistan te hulp komen, zonder dat het de schijn op zich laadt, zich in de Generaal Wessin y Wessin is de grote man achter de schermen ge weest, die heeft weten te voorko men, dat de door de communisten geïnspireerde en gecontroleerde op stand in de Dominicaanse republiek succes had. Het gevaar is thans nog niet helemaal bezworen, want de communisten hebben nog sterke kaarten in handen, nu de elkaar bestrijdende partijen het eens zijn strijd tussen dit land en irfdia te gewordenover een voorlopige re- mengen. Het zou een nieuwe dolk steek in de rug van het land van Nehroe zijn hoe men nu ook wil denken over de fouten, die wat Kasjmir betreft in het verleden zijn gemaakt. gering. Wessin y Wessin moest al van het toneel verdwijnen. Hij werd in diplomatieke ballingschap gestuurd naar Miami, waar hij als consul de belangen van zijn land moet behartigen In Latijns-Amerika is men ge- weg. De vorming van een voorlo- neigd, het akkoord in de Domini- pige regering zegt weinig, zolang caanse republiek als een van de deze regering geen gezag kan uit- grootste triomfen te zien van de oefenen. Verwacht mag worden, collectieve vredesinspanningen van dat de extremisten van links en de Organisatie van Amerikaanse die van rechts hevige obstructie staten. Enerzijds zou het een over- zullen voeren om te voorkomen, winning zijn op de in dat wereld- dat het bereikte akkoord wordt deel diepgewortelde traditie van uitgevoerd. De communistische politieke ontoegeeflijkheid, maar groeperingen zullen hun houding ook op de felle traditionele afkeer laten afhangen van de koers, die van buitenlandse inmenging. Het vredesakkoord wordt ook uitgelegd als een persoonlijk (zij het laat) succes voor de president van de Verenigde Staten. Alge meen wordt thans toch wel erkend, dat hij terecht heeft aangenomen, dat er van een communistische greep naar de macht sprake was. die van de Dominicaanse republiek een nieuw Cuba had moeten ma ken. Een succes was ook, dat de Organisatie van Amerikaanse sta ten zij het met grote aarzeling tenslotte bereid bleek, de vre desmacht in Santo Domingo te internationaliseren. Blijft het feit, dat het akkoord nog maar een eerste schuchtere stap is op een lange SIBERIË PISA De Italianen willen lrien Gisteren zijn ter plaatse de eerste I practische voorbereidingen getroffen. Deskundigen van het ministerie kosten noch moeite sparen om de fameuze scheve toren van Pisa te sparen. niets aan gedaan bouwerk. dat jaarlijks tienduizenden toe risten trekt en daarom een niet te versmaden bron van inkomsten is, het jaar 2000 niet halen. En dat mag nooit gebeuren, hebben Italiaanse architecten eenstemmig besloten. De vijf- en zevenjarenplannen jn tekenkamers is jarenlang gewerkt iijn er na de oorlog in Rusland aan een ingewikkeld plan, de Renaissan- steeds op gericht geweest de aan ce-toren uit de dertiende eeuw te behou- delfstoffen zo rijke gebieden van Oost- en Wst-Siberië te ontginnen. evenals de gebieden in Azië. Niet minder dan anderhalf miljoen sen zijn naar deze gebieden overge bracht om hier de fabrieken te bemannen in de periode van 1956 tot 1962. Het resultaat is echter bijzonder teleurstellend geweest. De levensomstandigheden in Siberië openbare werken hebben op het plein rondom de toren, de Piazza dei Miracolie (Plein der Mirakels» grondmonsters ge trokken. Op deze manier hopen zij meer aan de weet te komen over de water spiegel onder de onvaste grond, waarin de toren staat. Voor Italië /ordt het een erezaak, het voortbestaan van de scheve toren te verze keren voor de tientallen bewoners van Pisa. die het van de toeristen moeten hebben, wordt het een halszaak. Want- wat is Pisa. als er geen toren meer is het bedrijfsleven te verdelen. Het zou nationaal-economisch reeds veel voordeliger zijn. indien de bedrijven alle overtollige arbeidskrachten afstoot ten en de staat daarna de kosten van levensonderhoud van deze mensen voor zijn rekening nam. Het zou de technisehe vooruitgang en de produktiviteit van de bedrijven bevorderen. De wetgeving in de Sowjetunie biedt deze mogelijkheid echter niet en bovendien zou zo'n maat regel strijdig zijn met de ideologische opvattingen van het communisme. Maar het lijkt erop, dat ook in Rusland de praktijk harder gaat worden dan de Derde eeuwfeest voor kerk van Kaapstad KAAPSTAD De oud«te kerkelijke gemeente van Zuid-Afrika. de nederduits- gereformeerde gemeente van Kaapstad, zal in oktober haar derde eeuwfeest vieren. Op zondag 23 augustus 1665 deed ds. Johan van Arkel als eerste predikant zijn' intree in de eerste eigen kerk Voordien werden kerkdiensten gehouden in het j Kasteel en in het oude Hooggerechtshof; voor de ambtenaars van de Oost-Indische Compagnie. De feesten zullen in oktober worden 1 gehouden, om ze te doen samenvallen met de opening van de synode van de Nederduitse Gereformeerde Kerk. Tegen het eind van september zal er een boek over de geschiedenis van de jubilerende gemeente verschijnen, geschreven door ds. C. W. Hopkins en.getiteld „Die moeder van ons almal". bleken dermate onaangenaam, datj duizenden weer spoedig zijn ver- trokken. Zo gingen er in de jaren] 19561959 op elke 100 Russen, die; er binnen kwamen, niet minder dan 135 weg. Ondanks alle maatregelen, om tot een dichtere bevolkingsg raad van Siberië te komen, liep het bevolkingscijfer hier terug. Deze l of vloeiing van de bevolking uitj Siberië had tot gevolg, dat in ande-i re streken een overmatig aanbod i oan arbeidskrachten ontstond, dat\ door de bedrijven niet verwerkt kon worden. Te weinig bleken dc Sowj et-regeerders 'ekening gehouden te hebben met het barre klimaat van Siberië en de onguns- l,8e levensomstandigheden. In het vlak v"an de loon- en prijspolitiek was geen *Qkele compenserende maatregel getrof- 'w. wat overigens tot nog toe ook ginder past in het sociaal-economische de Sowjets. I De Deense politie heeft eergisterenavond uitge breid jacht gemaakt op „een bende gewapende en gemaskerde mannen", die geschoten hadden op twee Deense boeren, die vreedzaam op een land weg bij Nastved liepen te wandelen. De twee mannen vertelden de po litie, dat op zijn minst vijf mannen uit een hin derlaag op hen hadden geschoten. De auto van de gemaskerde mannen werd achterhaald. Erin zaten vier woedend pro testerende leden van de burgerwacht. Zij waren op weg naar hun hoofd kwartier om dc „uitscha keling" te melden van twee. leden van de vijfde kolonne. Zij waren op een avondoefening ge weest en hadden hun ge zichten met sjaals be dekt. Met losse flodders hadden zij geschoten op twee mannen, die zij voor agenten hadden aangezien. I Koningin Elizabeth van Engeland krijgt circus koning Billy Smart als buur op Windsor Castle. Smart heeft voor 2.5 mil joen guhïen het enorme landgoed St. Leonards gekocht naast het ko ninklijk paleis. Hij heeft reeds toestemming ge vraagd het landgoed in een dierentuin en een pretpark te mogen ver anderen. Dc plancommis sie van de gemeente Windsor heeft reeds goedkeuring verleend. De gemeenteraad moet nog beslissen. Het is niet bekend, of de koningin het leuk vindt. I Het Engelse dagblad Daily Mirror heeft giste ren over twee pagina's een foto gepubliceerd van een vliegende schotel, die genomen is door een amateurfotograaf uit War minster. In deze plaats hebben de laatste maan den tientallen inwoners naar zij zeggen een vlie gende schotel gezien. De luchtvaartredakteur van de Daily Mirror gaf als zijn mening: „Het spijt me, maar deze foto is net iets te goed om echt te zijn. Ik zeg niet, dat vliegende schotels en dergelijke niet kunnen bestaan. Deze foto over- Pietro Nenni, leider van de Ita liaanse „linkse socialisten" (ter on derscheiding van de partij van „gematigde socialisten" waarvan genomen door zich te distantiëren van de opvattingen van de machtige communistische partij. Het is temeer een verheu gend verschijnsel, omdat Nenni te vens vice-president is en in het coalitiekabinet van christendemo craten, linkse en gematigde socia listen een belangrijke rol speelt. In een „open brief", gepubliceerd in het socialistische blad „Avanti" breekt hij met de methoden en het dogmatisme van de communisten. Indien deze moderne interpretatie op het partijcongres in november wordt aanvaard, zal Nenni's partij zich hebben losgemaakt van com munistische invloeden. Volgens Nenni zijn er drie belangrijke pun ten. ten aanzien waarvan de socia listische doctrine diepgaand is her zien. Zij betreffen de opvattingen over de staat, de klasse en de revolutie In de moderne staat do mineert niet langer de ene klasse economisch over de andere. De socialistische beweging hoeft niet meer te streven naar vernietiging van het staatsbestel, maar zo zegt hij moet medeverantwoor delijkheid zoeken bij het leiden van de staat. Het begrip „klasse" mag nu ook niet meer worden opgevat in al zijn beperktheid. Hieronder vallen alle arbeiders, inclusief technici en intellectuelen, arbeiders en boeren. En onder het begrip „revolutie" verstaat gij^ niet slechts het prim tuur ook vooral een democratische hervorming van de partij. De criti ci van Nenni's opvattingen, die een breuk met de christendemocraten nastreven, bieden volgens de vice- premier geen alternatief voor sa- het nieuwe bewind gaat varen. Zij hebben in de omgeving van kolo nel Caamano, de leider van de opstandelingen, gelegenheid gekre gen. macht uit te oefenen. Zij zullen er wellicht opnieuw op uit zijn. Caamano heeft erkend, dat 30 pet. van zijn gewapende aanhang uit communisten bestond. Waar schijnlijk stond 60 pet. ervan onder communistische leiding. Reden tot bezorgdheid is, dat de communisti sche organisaties de beschikking hebben gekregen over wapens, geld en allerlei voorraden. Ook de rechtse extremisten blijven gevaar opleveren voor orde en rust in het land. Hoogstens zal de positie die beide groeperingen innemen er tij- moeilijke delijk toe leiden, dat de extre misten elkaar buitenspel zetten. Dat zou al een winstpunt zijn. Maar op de lange duur zal een van de twee groeperingen toch ongeduldig wor den en proberen, een greep naar de macht te doen. Totdusver was het Dominicaanse leger de dominerende macht. Het is echter de vraag of na de gebeur tenissen van de afgelopen maanden de zaken wat de leiding van de strijdkrachten betreft kunnen blij ven. wat zij waren. Enkele gene raals, in het bijzonder Wessin y Wessin, hebben zich onmogelijk gemaakt door hun onbeheerste uit latingen tijdens de opstand. Overigens dient nog te worden afgewacht, welke rol de afgezette president Juan Bosch nu in Santo Domingo gaat spelen. Pietro Nenni, gefotografeerd tij dens een officieel bezoek aan de paus. Dat bezoek was reeds een opmerkelijke stap in het leven van de linkse socialist Nenni. tuigt mij alleen maar niet." I De kapitein van een Franse treiler heeft aan gekondigd met zijn man nen in hongerstaking te zullen gaan, indien het beslag op zijn vissers vaartuig niet wordt op geheven. De autoriteiten in de haven van Deal (GB) hebben het beslag gelegd op verzoek van de kapitein van de Neder landse kustvaarder Koi- ga. De Kolga had de treiler naar de haven ge sleept, toen het schip in moeilijkheden raakte. Dc I zijn of" menwerking met de communisten. Hij ziet mogelijkheden in het hui dige regeringsbeleid en wil een positieve bijdrage leveren. Ook de kwestie van hereniging met de gematigde socialisten wordt nu wee>- actueel. Nenni wenst ech ter niet, dat deze hereniging be perkt wordt tot de beide socialis tische groeperingen. Zijn partij zou een belangrijke zwenking naar „rechts" maken en dat zou politiek niet eens te verkopen zijn. Van daar dat Nenni de hereniging ziet als een beweging van onderaf, on der uitsluiting van de communis ten, die niet bereid zijn. de „beide zuilen van Hercules" te passeren. Hiermede wordt bedoeld: de op vatting van politiek en ideologisch monopolie van de communistische partij enerzijds en haar hegemonie over individu, staat en maatschap pij anderzijds. Na een periode van voorbereiding zou op een gbcialisti- sche conventie een nieuwe moder ne socialistische partij opgericht kunnen worden. Studenten zoeken 6000 kamers Fransen weigeren te he talen voor de berging, omdat een andere Fran se treiler achter de Kol ga voer en geprobeerd heeft de sleepkabel over te nemen. AMSTERDAM - Het tekort aan dentenkamers bedraagt thans in hoofdstad circa 6000. Dit deelde de v zitter van de Algemene Studenten Ver eniging Amsterdam, de heer T. P. Treu- mann. mee tijdens een persconferentie. Dit jaar hebben al ongeveer 3000 eerste jaars zich aan de universiteit van Am sterdam laten inschrijven, terwijl nog veel ouderejaars of spoorstudent volkomen ongeschikte studiekamer Evenals vorig jaar zullen de huis-aan- huis-bezoeken van de „groenen" een belangrijk onderdeel van de actie vor men. Zo zullen 500 groepen van zes studenten op pad gaan. Zij zullen ruim de helft van de Amsterdamse bevolking bezoeken. (Van een correspondent) Twee jonge duikers, leden van de Bournemouth Sub-Aqua club willen in een twee tons cylinder van 3>/i bij 2 meter een week lang op de bodem van de tien meter diepe zee verblijven, om te ondervinden hoe dc mens op zo'n verblijf in een kunstmatige atmosfeer en een geïsoleerde ruimte reageert. Het zijn de 22-jarige John Heath en de 19-jarige Colin Irwin. Het tweetal heeft voor deze onderneming een dagenlange training te land ondergaan. Men zal tijdens het experiment via een gesloten TV-circuit en telefoon contact met de wal onderhouden. De jongens gaan ook een speciale studie maken van de gedragingen der vissen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5