Van spellingsrevolutie bij bijbelse namen geen sprake Father Een woord voor vandaag Bijbelvertaler prof. Hulst: overleden UYGKS TV - kijkers lezen minder in bijbel Kath. socialisten blij met intrekken sancties Gebedsdiens voor THT ZATERDAG 11 SEPTEMBER 19* „En hij geloofde in de Here, en Hij rekende het hem toe als gerechtigheid" (Genesis 15:6). Geloven in de Here, dat wil zeggen: vertrouwen op Zijn woord, Hem volkomen Zijn gang laten gaanin de zekerheid, dat het in orde komt. Wie gelooft in de Here heeft geen on zekerheid meer, geen twijfelgeen angst. Hij kan als het ware onbezorgd verder gaan, immers, wat kan hem gebeu ren? God draagt alle verantwoordelijkheid. Een machtig woord geloven in de Here. Het betekent, dat de mens alles dan de Here overlaat, dat hij Hem zijn hele leven in de Handen geeft, en zegt: Doe maar, het wordt al tijd goed. En wat staat daar nu tegenover? Dit, wat in Genesis staat: En Hij rekende het hem toe als gerechtigheid. Abram ge looft, God rekent het hem als gerechtigheid, God erkent het, Hij geeft er Zijn zegen aan. Immers, in de houding, de aan vaarding van Abram van wat God zegt, ligt de alleen-goede verhouding tussen de mens en God besloten. Zo alleen kan het goed zijn, als de mens zich op genade en ongenade over geeft aan Zijn woord. Dus zonder bedenking, zonder enig voorbehoud. Alleen maar zeggen: Here, Gij beveelt het, ik zal doen wat Gij van mij verlangt. Wij lezen vanavond Exodus 12 vers 37 tot 51 Wij lezen zondagavond Exodus 13 vers 17 tot 21 en Exodes 14 vers 1 tot 9 Broer van prof. Beel 1 wordt hulpbisschop ROME De broer van prof. dr. L. Beel, vice-president van de Raad van State, de 54-jarige Brunssumse pastoor H.1 Th. E. Beel, is door de paos benoemd tot hnlpbisschop van Roermond. De Roermondse bisschop had al lang! aan de paus om een hulpbisschop ge- J vraagd, omdat zijn bisdom in snelle: ontwikkeling verkeert en te groot is om: alleen te besturen. Het omvat alle paro- (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Niemand bisschop Moors, om het kalmer doen. De nieuwe hulpbisschop werd 30 sep tember 1910 in Roermond geboren. In 1936 werd hij priester gewijd. Hij was •hoeft verontrust te zijn, dat de sas: vSsCa!:! van de Brunssum en tevens deken van het deke-j namen ingrijpend zal worden ge- Brunssum. Pas enkele weken gele den was hij benoemd tot deken van Roermond en tot kanunnik van het metropolitaan kapittel. Naast het protestantisme, het rooms- katholicisme en het Jodendom heef «te Amerikaanse senaat nu de oosterse ortho doxie officieel erkend als vierde gods dienstige richting in de Verenigde Sta ten. Het Amerikaanse leger had deze stap reeds eerder gedaan. Er zijn 3,3 miljoen christenen in de Verenigde Staten; die tot een oosters-orthodoxe kerk behoren. Reumatiek TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepij'nTOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT Radiopastoraat gaat Bijbelcursus geven PHILADELPHIA „De onster. felijke hemelse vader" (Father Divine) die zichzelf de „god der zwarten" noemde en door miljoe nen negers als zodanig werd ver- fil eerd, is gisteren in Philadelphia van het IKOR, dat onder leiding van aoctr,_.,Q„ Wii ds. A. Klamer staat en sinds 1959. gestorven. Hij moet ongeveer functioneert, gaat een Bijbelcursus in honderd jaar geworden Zijn hij voorlopig 20 afleveringen in brochu revorm geven. Het IKOR is tot dit besluit geko men, omdat er via de pastoraatstele foon en ook schriftelijk dikwjils vra gen worden gesteld over de beteke nis en het goed lezen van de Bijbel. Deze cursus wordt niet voor de microfoon gebracht, wel zal zij worden aangekondigd en wanneer er naar aanleiding van het onderricht vragen van algemene en belangrijke aard worden gesteld, is het mogelijk dat deze wel in radiouitzendingen worden beantwoord. Belangstellenden kunnen zich abon neren op de leergang, welke voor 20 veertiendaagse afleveringen 12.50 kost. Na deze cursus, welke na een algemene inleiding over het ontstaan en de waarde van de Bijbel uitslui tend over het Oude Testament han delt, zal een tweede, eveneens in 20 afleveringen en tegen dezelfde prijs, maar dan aangaande het Nieuwe Tes tament, verschijnen. De gehele cursus wordt geschreven door ds. H. Noordemeer, sinds 1964 tweede predikant voor het Radiopas toraat. De stof wordt zeer eenvoudig gehouden, want de leergang is be doeld voor personen die geen of zeer weinig Bijbelkennis hebben. Het ligt in de verwachting, dat de abonnees vlijtig zullen corresponderen over hetgeen zij lezen. Zij worden wel veronder-teld, een Bijbel te bezitten om het onderricht goed te kunnen volgen. Het IKOR is van mening, dat dit Initiatief voorziet in een belangrijke behoefte, zo werd ons medegedeeld door de voorzitter van de Commissie voor het Radiopastoraat, ds. Ruitenberg. BAARN Het Zendingscentrum orga niseert ook dit jaar weer verschil lende jeugdweekenden, namelijk IJlst. Oostkapelle (Z.). Oenkerk, Roden (Dr.). Oosterhesselen. Baarn en in Cad- zand. Deze weekenden, die door Jonge ren van 18 tot 30 Jaar worden bezocht, beginnen 2 oktober. heeft nooit willen zeggen hoe oud hij was. „Father Divine" is op een eilandje voor de kust van Georgia geboren. In 1910 duikt hij op in Baltimore, in 1912 in Georgia, waar hij in 1915 wordt ge arresteerd op aanwijzing van een groep negers die hem „een publieke be dreiging" noemden. HU werd geestelUk gestoord verklaard, vrijgelaten en uit Georgia gezet In 1916 kwam hU in New York. waar hij in de negerwijk Harlem zyn eerste geestelijke organisatie opbouwde, de naastenliefde predikend. Al snel won bU het vertrouwen van talloze negers. Na het openen van een tweede „kerk" in Sayviile bü New York werd hU in 1931 opnieuw ge arresteerd en tot een jaar gevangenis straf veroordeeld wegens verstoring van de openbare orde. Maar de rechter die het vonnis uitsprak stierf vier dagen daarna, wat de volgelingen van „Father Divine" tot de overtuiging bracht dat „God had toegeslagen en de rechter had gestraft". Vanaf die dag kreeg de „Zwarte god" financiële steun van duizenden negers en kon bü rijn organisatie „het wereldrijk van de vrede" oprichten Spoedig beheerde hij een machtige „zaak" met vertakkingen over twintig staten en afdelingen in Canada. Australië en elders. Father Divine" was klein van gestalte maar buitengewoon kloek. Hy was kaal. had zeer levendige ogen en steeds een serene glimlach om de lippen. „Ik heb geen concurrent", zei hy dikwyls. Fortuin ZUn hoofdkwartier vestigde hU in Philadelphia op een beztting die hij „centrale zetel der wereld" noemde. Hij verwierp rassenscheiding en preekte vrede tossen de volken. Van sUn aan hangers eiste hij te leven als heiligen. In feite bezat hy zelf niets. ZUn hele fortnin. op tien miljoen dollar geschat, staat op naam van sUn organisatie. uitgelekt stelde hij zijn echtgenote aar zijn volgelingen voor als „zachte engel" 3*1 HOORT ERBIJ Duits opinieonderzoek Zij was een blanke, een Canadese. Haar naam werd „mother Divine". ZU zal haar echtgenoot nu opvolgen. ,Jk zeg niet dat ik god ben, of de duivel, maar Ik schep god en met hem help ik de wereld", was zün antwoord op de vraag van een journalist, of hij werke lijk god was. Na Hirosjima verklaarde hij zichzelf tot „uitvinder en beheer ser van de atoomenergie". Op zUn be vel was de atoombom ontploft, zei hU- Hoewel hü onthouding preekte maakte hU op 80-jarige leeftijd nog vele „ver overingen". Het afgelopen jaar was hU ziek en liet hU de zaken aan zUn vrouw over. „Father Divine" is nu in de „cen trale zetel der wereld" gestorven, aan aderverkalking. wijzigd, wanneer de revisie van de Nieuwe Vertaling van het Neder lands Bijbelgenootschap gereed zal zjjn, zo schrijft prof. dr. A. R. Hulst ons. Wel is In gemeenschappelijke ar beid van het NBG en de Roomskatho- lieke Bijbelstichting een volledige lijst van deze eigennamen samenge steld met de bedoeling, eenheid in de spelling tot stand te brengen. Aanleiding tot deze samensprekingen was het feit, dat de schrijfwijze van een aantal eigennamen in bijbeluit gaven van rooms-katholieke zijde meer of minder sterk afwijkt van die, welke in uitgaven van protes tantse zijde gebruikelijk is. Enkele voorbeelden ter verduidelij king (links de protestantse, rechts de rooms-katholieke schrijfwijze): Noach Noë Jozua Josue Jesaja Isaias Hosea Osee Obadja Abdias Zefanje Sophonias Haggai Aggeus Maleachi Malakias CONTACT Nu thans van vrij regelmatig con tact tussen het Nederlands Bijbelge nootschap en de Roomskatholieke Bijbelstichting kan worden gesproken en er over en weer besprekingen zijn omtrent vragen van vertaling en ver spreiding van de Heilige Schrift, be hoeft het niet te verwonderen, aldus prof. Hulst, dat de gedachte opkwam of het niet mogelijk zou zijn in onderling overleg te komen tot een Ds, A. Ver gunst erkent: Ik had niet mee moeten doen met tv-uitzending ROTTERDAM Onlangs werd in een televisieuitzen ding het onderwerp gegra ven of cremeren" behandeld. Onder meer verscheen ds. A. Vergunst, predikant van de gereformeerde gemeente van Rotterdam-Centrum op het scherm. Hij noemde de cre matie heidens en een teken van afval van het schriftuur lijk geloof. In het orgaan van de Ge reformeerde Gemeenten, De Saambinder, schrijft ds. Ver- gunst nu, dat hij zijn mede werking aan deze uitzending achteraf betreurt. De synoden van de Gerefor meerde Gemeenten hebben steeds de televisie veroordeeld. Ds. Vergunst schrijft, dat zijn aandeel in de tv-uitzending de indrukt wekt, alsof zijn opvat tingen inzake de televisie radi- kaal veranderd rijn en ingrij pend verschillen van die, die in de Gereformeerde Gemeenten worden gehuldigd. „Het spijt mij, dat oprechten verontrust zijn. Laat ik ze hier verzekeren, dat ik betreur, dat ik de toestemming gaf tot uit zending. Niet omdat ik gezegd zou hebben wat niet waar is (ik heb getuigenis gegeven aan de waarheid), maar omdat de ge meenten mij te lief zün, dan deze door dit gebeuren te willen verontrusten. Met vrijmoedigheid blijf ik, zoals tot nu toe, tegen televisie waarschuwen, omdat ik daarin gevaren voor de gemeenten zie. Die het met het leven naar de Schrift ernstig neemt, zal zich en zijn gezin niet aan de ver zoekingen door een tv-toestel bloot stellen, waardoor zoveel gif in het volksleven gebracht wordt," aldus ds. Vergunst. BONN Van televisiekij kers leest slechts 36 procent de Bijbel, terwijl onder de men sen, die niet in het bezit zijn van een televisietoestel, het percentage bijbellezers 49 be draagt. Dit is een van de resultaten van een opinieonderzoek, dat in West-Duitsland is gehouden. Op de vraag .Jiïebt u de laatste tijd wel eens in de Bijbel gelezen?" antwoordde veertig procent van alle ondervraagden bevestigend. Nadere bestudering van de cij fers leert, dat onder de vrouwen meer bijbellezers zijn (48 pro cent), dan onder de mannen (32 procent). Gerekend naar ouderdom kwa men de enquêteurs tot de verras sende conclusie, dat de Bijbel het meest door de jongeren wordt gelezen. Beneden de 29 jaar is het percentage namelijk 48 pro cent. Van de 30—49-jarigen leest slechts 34 procent de Bijbel, om dan in de groep van 50—69-jari- »n weer on 41 nrocent te stilren. Uit het onderzoek blijkt verder, dat de interesse in de Bijbel stijgt, naarmate het ontwikkelingsniveau hoger ligt, maar daalt bij een toene mend inkomen. In de Inkomensgroep tot 500 mark leest namelijk 49 pro cent in de Bijbel, maar in de klasse van 750 tot 1000 mark slechts 28 procent Ook tussen de kerken bestaat merkbaar onderscheid. Van de Evangelische Kirche leest 46 procent de Bijbel, onder de rooms-katholle- ken slechts 33 procent en in andere kerken 43 procent Wellicht fusie NOV met NBVLNO AMSTERDAM Als de Nederlandse Onderwijzersvereniging (N.O.V., ruim 22.000 leden) en de Nederlandse Bond van Leerkrachten bij het Nijverheidson derwijs (N.B.VX.N.O., circa 5000 leden), op de congressen, die rij aan het einde van dit jaar zullen houden, daartoe besluiten, zal op 1 mei 1966 de fusie dezer organisaties een feit zijn. Van de nieuwe vereniging, die Algemene Bond -soneel (A.B.O.P.) ontwerpstatuten deze streeft de van onderwijs en opvoeding, een democratische staat en maatschappij waardig, en stelt hij r.ich ten doel: a. De behartiging van de belangen van zijn leden en hun nagelaten betrekkingen, b. De behartiging van dt belangen van het onderwijs en de opvoe ding in het algemeen en die van he' openbaar en daarmee gelijk te stellen onderwijs in het bijzonder. Neiv Yorhse troon voor paus wacht al 115 jaar NEW YORK De rooms-katholie- ken in New York hebben blijkbaar een vooruitziende blik. In de ambtswoning van kardinaal Francis Spellman staat namelijk al een vergulde troonzetel klaar voor de paus sinds1850. Het is een troon in Victoriaanse stijl met een handgesneden wapenschild, waar op een vredesduif boven een kasteel met torens is afgebeeld. 'hristetljke Historische Vrouwen dertig Wilde men eerst dit feit in septem- herdenken, In verband met de, in het voorjaar te houden verkiezingen, is ech ter besloten deze feestdag in februari 1966 te vieren. eenheid in de spelling van bijbelse eigennamen in hun gehele omvang. Het resultaat is geweest, dat enkele vertegenwoordigers van beide zijden zich samen op deze eenheid hebben beraden. Uitgaande van bepaalde richtlijnen inzake spelling der eigen namen is men na een aantal vergade ringen tot overeenstemming gekomen en is een lijst van de persoonsnamen en plaatsnamen opgesteld. In de toe komst zullen dus de vertaling van het Nederlands Bijbelgenootschap en de nieuwe rooms-katholieke bijbelverta ling op dit punt gelijkluidend kunnen zijn. In het gemeenschappelijk voorstel is bij voorbeeld de sterk afwijkende rooms-katholieke schrijfwijze van de bovengenoemde namen komen te vervallen. Prof. Hulst schrijft ons verder nog, dat inderdaad de spelling van de eigennamen in onze bijbelvertalingen vaak niet klopt met de namen in de grondtekst. Wilden we ons bij het origineel aansluiten, dan zou Rebekka Ribka (eventueel Rivka) moeten he ten, Sichem zou Sjekem worden en zovoort. Niemand zal echter in een vertaling van de Heilige Schrift, die toch altijd nog door velen gelezen wordt, een dergelijke omwenteling op het gebied der spelling teweeg willen brengen. Men zal dus ook in de toekomst bij lezing van de Bijbel Jesaja en Jeremia blijven ontmoeten. We zullen blijven kennismaken met Rebekka. Ook zullen we als we dit willen van Sichem naar Jeruzalem kunnen rei zen. Overbekende namen van perso nen en plaatsen blijven ongewijzigd. En niemand zal het erg vinden, wan neer Mozes' vrouw Zippora in het vervolg (meer in overeenstemming met de Hebreeuwse beginletter) Sip- pora heet. Ds. M. A. G. Vorstman in Tiel overleden DEVENTER Op 87-jarlge leeftijd Is te Tiel overleden de hervormde emeri tus-predikant ds. M. A. G. Vorstman. HU zal maandagmiddag worden begraven op de algemene begraafplaats te Deventer. Marinus Antonlus Güsbertus Vorstman stamde uit een echt „domineesgeslacht". Reeds in 1674 was een van zijn voorva ders als predikant in Duitsland werk zaam. Zelf werd hü 17 december 1878 als zoon van een Enschedese predikant ge boren. HU studeerde in Leiden en werd 28 augustus 1904 door zijn vader beves tigd als predikant te Sijbecarspel. Met een onderbreking van vijf jaar, toen hy in het Friese Sint Jacobiparochi stond, heeft ds Vorstman steeds Noord hollandse gemeenten gediend, namelyk achtereenvolgens na SUbecarspel Drie huizen. Watergang, Beets-Oudendijk en Anna Paulowna-Wieringerwaard. Na zün emeritaat, dat hem met ingang van 1 mei 1944 werd verleend, heeft hij nog vele jaren in Deventer gewoond. Beroppinsswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Papendrecht (vac. H. C. Bultman), J. Zwijnenburg te Oudewater; door de gen. syn. tot pred. voor buiten- gew. werkz. (predikant-directeur Ned. Herv. Bond voor inw. zending op ger. grondslag), B. J. Wiegeraad. GEREF. KERKEN Beroepen te Leeuwarden (vac. C. de Kruijk), P. van Breugel te Soesterberg. Kand. H.J. Hasper, die gelijk wij be richtten beroepbaar is, woont in La Cha- pelle sur Aveyron (Loiret) in Frankrijk. GEREF. KERKEN (vrljg.) Beroepen te Onnen, kand. T. 0.;G. M. Bosma te Goes. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Klundert, R. Slofstra te Harlingen. EVANG. LUTHERSE KERK Drietal te Pekela-Winschoten, J. J. F. Herrmann te Alkmaar-De Rijp, H. Jo hannes te Amsterdam en C. Pel te Am sterdam. Jesjangjahoe en Tsidqijahoe woonden in Jeroesjalaim Zo dacht dr. A. de Wilde, dj het worden zou, nu het Nedeij lands Bijbelgenootschap en dj Katholieke Bijbelstichting htj eens zijn geworden over eej gemeenschappelijke schrijfwijg van de bijbelse eigennamen. Hl kon zich daar om begrijpelijï redenen niet in vinden en vd zijn kritiek gaven wij iets dcxa in onze krant van 13 juli. De lijst van persoons- q plaatsnamen is nog niet gepd bliceerd. Maar de bekende h« braicus prof. dr. A. R. Hulst, da aan de vaststelling ervan heel meegewerkt, schrijft: JESAJA EN HIZKIA WOONDEN GEWOON IN JERUZALEM. „Kerk wordt volwassen (Van parlementsredactie) DEN HAAG Met zeer grote vol doening en dankbaarheid heeft de Katholieke Werkgemeenschap in de P.v.d.A. kennisgenomen van het be sluit van de bisschoppen om de sanc ties op toetreding tot het N.V.V. in te trekken. Dat bleek uit de rede waarmee de voorzitter van de werk gemeenschap, het socialistische Twee de-Kamerlid mr. F. H. J. M. Daams, in Oosterbeek een driedaagse confe rentie van rooms-katholieke P.v.dJV.- leden opende. Mr. Daams noemde de recente verklaring van het episcopaat een mijlpaal op de weg naar volwas senheid van de kerk. Op zijn voorstel zond de werkgemeenschap een tele gram met gelukwensen naar het N.V.V.-bestuur. Mr. Daams achtte de uitspraak van de bisschoppen ook politiek van grote betekenis. De nu ingetrokken sancties waren gericht tegen het N.V.V. als socialistische organisatie en raakten dus ook indirect de P.v.dA.-leden van r.k. huize. Weliswaar bevatte het mandement van 1954 geen verbod voor rooms- katholieken om lid te zijn van de P.v.d.A., maar het was veelbetekenend dat de oorspronkelijke redactie van het mandement wél in een dergelijk verbod voorzag. „Wij zouden dus óok bijna het slachtoffer zijn geworden van het valse eenheidsbegrip *dat aan het stuk ten grondslag lag", aldus mr. Daams. VEROVDERD Op zo kort mogelijk termijn zoeken wij DOCENT(E) die de volledige verantwoordelijkheid zal krijgen voor de leerlingen-opleiding Brieven met zo uitvoerig mogelijke inlichtingen worden gaarne ingewacht door onze Besturende Zuster. U kunt desgewenst ook een afspraak maken voor een persoonlijk gesprek. Diakonessen-lnrichting HET WILHELMINA-ZIEKENHUIS Dr. Cl. NoorduIJnstr. 5 - Nijmegen. Tel. 08800-24141 Protest kerkeraden tegen tv-besluit chr. geref. synode (Van onze kerkredactie) SLIEDRECHT Drie christelijk- gereformeerde kerkeraden in de clas sis Dordrecht hebben een gezamen lijke protestbrief gezonden aan de generale synode naar aanleiding van het besluit, dat deze synode heeft ge nomen betreffende de televisie. Het zyn de kerkeraden van Dor- drecht-Centrum (ds. D. Slagboom), Poederoyen en Sliedrecht-Centrum (ds. C. Smits). De brief is opgesteld in een gemeenschappelyke kerke- raadsvergadering, die is gehouden in Sliedrecht onder leiding van ds. Smits. Gelijk bekend besloot de generale synode, de deputaten voor radiokerk- dienstuitzendingen de vrijheid te ver lenen, om in voorkomende gevallen en eventueel in overleg met evange- lisatiedeputaten evangelisatiesamen komsten te doen uitzenden voor de televisie. De brief van de drie kerkeraden bevat een sterk appèl op de synode, om het genomen besluit terug te nemen. Tevens is alle kerkeraden een schrijven gezonden. MAN AAN TWEE DEUREN kige tinnen pot, paste precies in de ze toch echt wel de handen uit de mouwen had gestoken voor ik kwam. Het mag dan enig zijn zo'n sfeer van haar'huis. Ik kon er huis, maar wat een werk alleen vrijmoedig rondkijkend niet ge- zo'n gang al en dan nog al dat noeg van krijgen en probeerde van pluche. Bovendien had ze nog alles tegelijk te genieten Het huis was groot, statig en oud; het stond mijn gedachten raadde: aan een grachtje tegenover een valt heus wel mee, ik houten brug. Een tuin ontbrak, een was het even een organisatie, klinkerstrooic, afgebakend met en- wat moest ik?" kele pilaartjes loaar een sierlijke ijzeren ketting tussen hing, gaf de Op dat moment kwam haar zoon binnen die een onverwacht vrii ik het begin tiur benutte om zijn lunch te holen Hij kwam gezellig bij ons zitten en vulde enthousiast de verhalen van zijn moeder aan. Een kwartiertje later klingelde opnieuw de bel „Ik scheiding aan tussen trottoir en oude tante dit huis geërfd. De ga wel even", bood hij voorko- dit kleine weer binnen: .Ach privégebied. ïn de kamers was het keuze tussen blijven wonen op een mend aan. Even later kwam hij rood pluche en mahoniehout wat huurflat of de klok sloeg. Rood pluche gordij- trekkt nen, rood pluche op de heerlijke weest. sofa, rood pluche op de stoof Als ik over zo'n interieur gelezen zou trekken was niet zo moeilijk ge- zelf maar even. Er staat een arme oeest. sloeber op de voorstoep. Allemaal Terwijl ik koffie dronk uit een ellende met die gast. zes kinderen »n. u«i .cu. HL „lange Hjs" dronk ik ook de rust hebben zou ik stellig denken: brr van de omgeving in. Ergens diep in - - - - -- het huis klingelde toen een bel. „Dat is achter", zei ze. „Toen we hier pas woonden draafde ik ver- peen vrouw, wel razende honger Hij heeft de hele dag nog niets te eten gehad, zegt hij". ,J)raagt hij een vettig bruin al- - pientje? Ja? Nou. dan is het we, dwaasi door de gang ruet wetende snel aeqaan met zijn vrmw: een wat pluzig al dat pluche. Maar ik alles van zo nabij kon bekijken kwam die gedachte beslist niet bij me op, ik vond het heerlijk. In de UCUUUI, (IMSI, brede vensternissen voor de hoge °J ar nu voor of achter was gebela, kwartier geleden nu ken ik de klingels uit hij achte. nog ziek en i zesde kin< ramen bloeiden de vlijtige liezen de fuchsia's, zonder één afgevallen elkaar bloem. De gang, die ik doorgeko- T men was, had een ontoaarschynly- elastiek en veiligheidsspelden. ,jiel ke lengte en was van glanzend wit was een mannetje van het soort dikke tarwe boterhammen die ik marmer. De achterkamer keek uit dat eigenlijk uitgestorven is maar hem gaf' op een bloeiende tuin. die beheerst nog helemaal bij dit huis past. Een We pingen in optocht naar de werd door een knoestige pereboom. marskramer, die met zijn koop- voordeur, afgeladen met grote rood-groene waar je ook zijn levensverhaal peren. De achtertuin had een wit hou ten hekje als je daar uit ging kwam je op een zelfde soort sin geltje als aan de voorkant. Dwars door die tuin liep een wit grintpad als de voordeur. Als je niet bekend Hij herkende haar direct en zei „ALsiemenou beduvelt" Mijn gastvrouw antwoordde „U haalt me de woorden uit mijn mond". Menskrijg een staart" mom pelde hij, de aftocht blazend. Zijn wens ging niet in vervul ling, maar ergens op het lange Toen maakte ze het grote kabi- marmeren traject tussen twee sta- aanbiedt, compleet met vijf bloed jes van kinderen en een zieke vrouw. Hij zei, dat hij de hele dag nog niet gegeten had, niet te gelo ven eigenlijk in deze tijd hè? Enfin mijn zoon had zijn lunch- in het kleine stadje zou je aan net open en toonde me de kost- tige deuren gierde ze: ,£tel je de tuinzijde niet kunnen zien dat baarheden, die achter de mahonie- het eigenlijk de achterkant was deuren verborgen waren. Prachtige staart. Ik heet namelijk Maartje. Maartje roert haar staar tje." MINK VAN RIJSDIJK 3gbi pleegt met dit soort schrifturen i te gebeuren. Ze verouderen, verlii aan betekenis en worden dan vangen. Intrekking van het mai "I, ment van 1954 is niet nodig, on -5 het niet meer op de hoogte van tijd is. Het vraagstuk waarop het trekking heeft, is echter door jongste maatregel van de bisschop R'J1 nog niet opgelost. „Hoe dankbaar wij ook zijn, gaat ons niet alleen om het verk££! gen van keuzevrijheid, maar om kenning van de aothenticiteit onze opvattingen over de verhoest tussen kerk en wereld", aldus Daams. Hij sprak de verwachting dat te eniger tijd een nieuw bisscll2 pelljk mandement over deze prol NO matiek zal verschijnen, dat in tejfr stelling tot het mandement '54 „1 i(de bij de tijd zal blüven". de: GEEN DISCUSSIE De werkgemeenschap nam geen solutie aan en zag ook af van discussie over de bisschoppel maatregel. Mr. Daams deelde n eaa dat het bestuur van de P.v.dA. i n.i- volgende week over de nieuwe sifcai tie zal beraden en dan blyk zal ge K van haar standpunt. Zoals bekent tót de voorzitter van de P.v.d.A., dr G. H. Tans, zelf rooms-katholiek. (Van onze kerkredactie) HENGELO Aanstaande zond zal in Hengelo met een gezamei gebedsdienst van hervormden, formeerden, doopsgezinden, iuthel nen, remonstranten en leden van ij Nederlandse Protestantenbond het a demisch jaar geopend worden de Technische Hogeschool Twente (e Drienerloo. Daarmee wordt een tie doorgezet, die gevormd is bij{ officiële opening van de TH Twel Gelijk bekend wil men bij de geest ke vorming en begeleiding denten komen tot een nieuwe vorm. in overeenstemming is met het mentele karakter van deze hogeschooUï eerste in ons land volgens het zg. c»r pussysteem. Op 21 maart van dit ji> hebben ds. P. van Dijk (hervorm de samenwerkende protestant kerken en pater Van de Borg namensjr Rooms-Katholieke Kerk hun intree f daan. Later is daar nog ir Van Gel| als raadsman vanwege het Humanist Verbond bijgekomen. In Hervormd Enschede schrijft ds. Dijk over de achtergronden van het begonnen werk. Het is in deze begi riode nog veelal een zoeken „Rondom mij heeft zich de commia protestants campuspastoraat gevormd, staande uit een drietal stafleden r~ zestal studentenleden. Deze commissie staat mij bij in j vormgeving en doordenking van de kelijksc eredienst, welke voor gem schappelijke verantwoordelijkheid de in de stichting samenwerkende kerk] plaats vindt, en evenzo bij de organia van andere activiteiten. In september zal het werk goed start komen. Er zullen dan verscheid® interkerkelijke catechesegroepen naast de nodige kringen en dispuUji Eind september zal de eerste doopbed' ning plaats vinden Samenwerking tussef Ned. Vrouwen Comitf en geref. vrouwen BAARN De samenwerking. groeit tussen le Bond van Geil Vrouwenverenigingen in Nederlaf en het Nederlands Vrouwen Comitép merkbaar uit het aandeel, die bove fenoemde bond Hpeft in een disc sienota van de NVC. Tot voor kort oraktisch geen contacten met NVC. dat de belanden van de Npc landse vrouwen bij de regering i hartigt en hen vertegenwoordigt De discussienota, die is ODgenomenl het laatste nummer van het maandblf De Gereformeerde Vrouw, handelt de arbeid van de gehuwde i haar gezin. Een uitgebreide vraeenlijl over deze problematiek is in dit blf opgenomen. De bedoeling is, dat e* rapport, dat zich uiteindelijk kristaj 1 J" J' mtwoorden, Speciaal voor jonge volwassen 1 op 25 en 26 september in het Evangt satiecentrum te Baarn een weekend i houden Zij worden daar op de ho< gebracht van wat de evangelisere kerk in deze tüd is en wat zij doet sprekken hierover worden ingeleid dc4 as G. Aalbersberg. evangefisatieprei kant te Vlaardingen, die over zün wei zal vertellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2