Nieuwe Leidse Courant Para's van Pakistan in oostelijk deel landen van India VPRO weigert zendtijd k net r~ Onzekerheid over de houding van China op onze groei Commentaren Directeur Warmonds jongensinternaat in hechtenis genomen Tien landen steunen Engelse pond weerbericht Minder deining in 2 CV Zaterdag 11 september 1965. 46ste jaargang Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTH.IJK-NATI0NAA1 DAGBLAD „Stantvastigh ia ghebbvan mijn hort in teghenspeoH" VOLWAARDIG ELEKTRONISCH ORGEL 199»,- BOOT - BODEGRAVEN Kerkstraat 2-28. Tel. 01726-2541 Vraagt brochure. Keuze uit vele merken. Postbus 76 Telefoon 31441 (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM De VPRO heeft de hem toegewezen drie uur zend- op het derde radipnet gewei gerd. Dit althans voor de overgangs periode van 11 oktober tot en met december. Per brief is dit mee- ideeld aan het bestuur van de Ned. Radiounie. Wij vroegen de VPRO om motivering van deze weigering en kregen het volgen- j de te horen: Zoals bekend betreft de exploitatie van het derde radionet hoofdzakelijk een programma van lichte grammofoonmu- ziek, dat voldoen moet aan het verlangen r achtergrondmuziek dat leeft bij vele luisteraars ongeacht hun levens- of maat schappij beschouwing. Gemeenschappelijk Daarom is de VPRO van mening dat de zorg voor dit programma een zaak gemeenschappelijke verantwoorde lijkheid behoort te zijn. De vier grote ieDen aldus het VPRO commen- hebben evenwel besloten het programma gezamenlijk te presenteren, doch de verzorging ervan over te laten n de afzonderlijke omroeporganisaties, j de aankondiging van de programma onderdelen zal dus de naam van de be trokken omroep worden vermeld. Hierdoor zal het totaal-programma een onnodig verzuild karakter krijgen en aangezien de VPRO daarin niet kan mee- heeft hij besloten zich te onttrek- aan deelneming op het derde radio net gedurende de overgangsperiode, zulks i afwachting van het door de NRU- 'e-stijl vast te stellen defenitieve programma beleid. Op onze vraag hoe het dan moet met de drie uur die de VPRO voor zijn reke- :ou nemen, luidde het antwoord: ..Dat weten wij niet, daarover zal de minister wel beslissen. De VPRO toont hiermede aan dat hij nog altijd voor stander is van het onpersoonlijke natio- nale programma dat vooral in zich zelf geen „kleur" mag vertonen. Nu dit in de komende maanden op het derde net niet :e verwezenlijken, doet men een- voudig niet mee. Mevrouw Hartini Soekarno. de 41- jarige tweede officiële vrouw van presi dent Soekarno en moeder van zeven kin deren (vijf van haar eerste man en twee i de president) heeft de eretitel „Iboe kandoeng"' (geliefde moeder) gekregen van 2.000 districtshoofden uit West-Su- kistan mohammedaanse landen, zullen matra. Ihulp verlenen aan hun geloofsgenoten. RAWALPINDI/NIEUW DELHI Pakistaanse parachutisten zijn gis teren ver rassen derwjjs geland in de staat Assam in het oosten van India. Driehonderd man zün neergelaten in een deel van India, dat vlakbij China ligt. De belangrijkste luchtbasis in dit gebied is gebombardeerd. Kennelijk willen de Pakistani voorkomen, dat India zijn activitei ten gaat verplaatsen naar Oost- Pakistan. Er heerst toenemende on zekerheid in Nieuw-Delhi over wat de Chinezen zullen gaan doen. De Indische legerleiding heeft toe gegeven, dat het met zeer veel fan fare aangekondigde „tweede front"' vastloopt. De veel beter uitgeruste Pakistani slagen erin de opmars van de veel talrijker Indiërs aanmerkelijk minder snel te doen verlopen. Het le ger van Pakistan boekt vooruitgang in het gebied van Lahore, de belang rijkste industriestad van Pakistan, die van de doelwitten was van de Indische aanval. Het Indische offensief in het gebied in Lahore werd maandag ingezet. Ze stootten toen door naar de strd Waaga. die werd ingenomen. Kort voor de stad werd de aanval tot staan ge- Gisteren is het Pakistaanse leger aan :n tegenoffensief begonnen. In de noordwestelijke vlakten zijn Pakistaanse tanks eveneens tot de aanval overgegaan hebben daarmee een einde gemaakt een reeks Indische successen. D< Indische stad Ferozepore is door Paki staanse artillerie zwaar getroffen. De Indische minister van buitenlandse zaken, Y. B. Chavan, gaf toe, dat het leger van zijn land zich ook in het ge bied van Karatsji, de voormalige hoofd stad en een zeer belangrijke haven, moet terugtrekken. Hij zei, dat de Indische strijdkrachten in de grote Indische woestijn „blijven patrouilleren dere stappen van Pakistan in de gaten te houden' De secretaris-generaal van de VN, Oe Thant, heeft in een verklaring ge zegd, dat hij na besprekingen met Pa kistaanse leiders „niet nader tot staakt het vuren is gekomen". Diploma tieke waarnemers verwachten niet, dat Thant in Nieuw-Delhi erg veel zal hebben. Turkije en Iran, beide evenals Pa- Met deze stevige en interessante krant van vandaag kunt u zonder twijfel bij een mogelijke nieuwe abonnee demon, streren, dat wij er steeds op uit zijn goede en verantwoorde lectuur te ver schaffen. Ook en speciaal voor het weekend. Ons Zondagsblad is daarvan een voorbeeld. Onze oplaag kan met uw gewaardeerde hulp groeien. Waar om net op deze zaterdagavond (als u gezellig op visite zit) even over onze krant gesproken? Dan kan u nog een aardige attentie van onze krant op leveren ook. U weet toch, dat iedere nieuwe abonnee die u ons aanbrengt, extra fleur en geur in uw huiskamer kan brengen? Wü tonen u onze waardering door als de tijd daarvoor is aangebroken u een vroegbloeiende hyacintenbol met houder te zenden, die in de winterse dagen een geurige herinnering gaat worden aan uw bijdrage tot onze groei. Een ander geschenk mag u vanzelf sprekend ook kiezen Uitknippen en op briefkaart plakken a.u.b. IK WERK MEE aan de verdere groei van de krant. Uw nieuwe abonnee heet Woonplaats betaling per: WEEK/MAAND/KWARTAAL Deze nieuwe abonnee werd opgegeven door uw abonnee Woonplaats Ik ontvang als geschenk HYACINTHENBOl MET GLAS# „DE DOKTER ZEGT" II TIP-PARADE-TWEE „DE DOKTER ZEGT" I (elk deel is een (ander) geheel)| streep door wat u niet wenst. De vice-premier van communistisch- China, Hsieh Foe-Tsjin. heeft gezegd, dat India de grens met China niet moet schenden. „De beheersing van de Chi nese regering", zo zei hij ten het binnendringen van Indische troepen, „mag niet opgevat worden als 'n teken van zwakte". Bouw moet beter gaan rekenen DEN HAAG In de bouw is van ec.. gehanteerde systematiek bij kostprijs berekening en begrotingsbewaking vrij wel geen sprake, zegt een studiecom missie van de Stichting Bouwresearch. Vooral bij de voorcalculatie bestaat on voldoende kennis over het bouwobject. Aanbevelingen ter verbetering worden in een rapport gedaan. Spaarregelingen verruimd DEN HAAG De indiening ia be vorderd van een wetsontwerp waardoor het spaarplan De Zilvervloot en spaar regelingen voor werknemers kunnen •worden verruimd. Een spaarpremie zal ook worden toegekend aan de recht verkrijgenden van een Zilvervlootspaar- der die overlijdt voor de spaartermijn k voltooid- Het maximumbedrag gaat naai f300 per jaar. Het maximum van de werkgeversbij drage in het kader van spaarregelingen voor werknemers, dat voor vrijstelling van fiscale en sociale listen in aanmer king komt. wordt verhoogd van f390 tot f 500. Uitgaven ter verwerving van on roerend goed of betalingen van levens- verzekeringspremies, diie gedaan worden door de echtgenoot van de deelnemer zal als bestedingsobject worden erkend. Van Hentsz-monument in Amsterdam werd beklad AMSTERDAM Onbekenden heb ben gisteravond het van Heutszmonu- ment in Amsterdam-zuid beklad. Dt bronzen beeldenaar in relief van de- oud-gouverneur-generaal van hel voormalig Nederlands Oost-Indië werd met witte verf besmeurd. De kladderaars werden verrast door de Amsterdamse politie. Ze n? benen en lieten een bus witte verf enige doeken achter, die door de agenten in beslag werden genomen. Kort geleden is het monument reeds eerder beklad. VOLAUTOMATISCHE Enthousiasme tvas groot Beatrix en Claus in Maastricht en Middelburg MAASTRICHT Prinses Bea trix en haar verloofde de heer Claus von Amsberg hebben gisteren een bezoek gebracht aan de Limburgse en de Zeeuwse hoofdstad. Duizenden mensen stonden langs de route en strooiden confetti. In de Limburgse hoofdstad werd het paar ontvangen door de commissaris van. de Koningin, mr. dr. C. van Rooy, die in zijn toespraak eraan herinnerde, dat Limburg nog speciale banden heeft met het koningshuis Deze provincie draagt nl. nog altijd de naam van het oude her togdom Limburg, waarvan de Koningin hertogin is. Tienduizenden stonden langs de route, die het verloofde paar door het centrum Maastricht volgde. Op enkele plaat- werd gestopt, zo o.m. bij een be jaardencentrum en een revalidatiecen trum voor gebrekkige kinderen. Hierna verlieten de gasten de stad en begaven zich naar het vliegveld Beek, vanwaar en naar de Zeeuwse hoofdstad vertrok. Tijdens de rondrit door Middelburg kende het enthousiasme van de Zeeu wen geen grenzen meer. Duizenden omstuwden de auto om toch vooral een glimp van het verloofde paar op te vangen. Een uur later dan op het tijd schema was aangegeven, verliet de met bloemen en confetti bestrooide stoet de Zeeuwse hoofdstad. foto: Een Limburger vraagt de heer Claus von Amsberg een hand tekening te zetten op de prentbrief kaart, welke bestemd is voor zijn kind n het ziekenhuis. Een verzoek, wordt voldaan. In Amsterdam: Drie mannen trachtten vrouw te wurgen AMSTERDAM Drie tot nu toe. bekende mannen van omstreeks 27 jaar hebben gisteren tevergeefs getracht de 57-jarige mevrouw M. van Avezaath in haar woning aan de boofdstelijke Oosten burgerstraat te wurgen. waren 's ochtends bij haar binnen gedrongen en forceerden nadat zij de bewoonster tot zwijgen hadden gebracht n kart. Er ontbrak echter niets. De overvallers zijn door zes mensen - vie drie mensen in het huis - maar de politie heeft ze nog n-iet kunnen aanhouden- Enkele weken gele den werd in de woning van het slacht offer een inbraak gepleegd. Politie Maastricht verwijderde „republikeinen'" MAASTRICHT Volgens de poli tie zijn tijdens de rondrit, die prin ses Beatrix en de heer Claus von Amsberg gistermiddag door de stra ten van Maastricht hebben gemaakt enige jongelui uit het publiek ver wijderd. Op twee plaatsen stonden groepjes jongens van omstreeks acht tien jaar die een transparant bij zich hadden waarop te lezen stond: „Leve de republiek" daar deze jon gelui zich, aldus de politie, niet aan een strafbaar feit schuldig hebben gemaakt, is tegen hen geen proces verbaal opgemaakt Kamerlid vraagt Waarom bezoek van de Prins niet ontraden DE NHAAG „Ku>n*t u mij medede len wat u heeft bewogen de echtgenoot het Nederlandse staatshoofd niet te ontraden een bezoek te brengen aa staatshoofd van Griekenland, terwijl het land van laatstgenoemde zich in eer politieke en conetutionele crisis bevindt' Dit vraagt tiet lid van de Eerste Ka- er de heer Van Pelt (PSP) aan de mi nister-presider.it en de minister van bui tenlandse zaken JEUGDWEEK Morgen start de jaarlijkse jeugdweek. In vele kerken zal er aandacht aan worden geschonken. Het is goed. dat het jeugdwerk nog eens in het brandpunt van de be langstelling komt. Er is zoveel dat de aandacht afleidt of zelfs in beslag neemt. Terwijl juist in deze tijd goe de vorming noodzakelijker is dan ooit Ondanks dat andere media pak- kender vermaak beloven. De critici doen goed te beseffen dat het aankomt juist op levensvorming. Het gaat erom. de mens van morgen ook geestelijk weerbaar te maken, „Vertrouwen belangrijk verbeterd LONDEN Overeenkomsten ter ondersteuning van het pond zijn door de Bank of England aangegaan met tien butienlandse circulatieban ken, o.a. de Nederlandsche Bank. Volgens de bank blijkt steeds meer dat de maatregelen van de Britse regering om het evenwicht op de Britse betalingsbalans te her stellen, gevolg hebben. De stemming op de wisselmarkten t.a.v. het pond wordt beter. De minister van financiën, James Cal- laghan, noemt de regeling tussen de cen trale banken een belangrijk succes in de strijd tegen de speculanten. „Nu het ver. trouwen in het pond zo duidelijk is ver beterd, kunnen wij nieuwe regelingen treffen om deze toestand uit te buiten en deze ontwikkelingen te versterken." Deelnemers aan de nieuwe regeling zijn de banken in Oostenrijk, België, Ca nada, West-Duitsland, Nederland, Italië, Japan, Zweden, Zwitserland, de Ver. Sta ten en de Bank voor internationale be talingen. Frankrijk doet dus niet mee. De overeenkomst behelst vermoedelijk een lening van 3 Mi miljard maximaal, wanneer die voor de stabiliteit van het pond noodzakelijk zou zijn- De Ameri kaanse minister van financiën. Fowler, noemde het een nieuwe ontwikkeling van de samenwerking tussen de mone taire autoriteiten in de vrije wereld. Het nieuws deed op de geldmarkt de prüs van het pond stijgen tot 2,79% dol lar, een stijging van -A dollarcent In een da g (Van een onzer verslaggevers) WARMOND Op last van de officier van justitie in Den Haag is de» 53-jarige M. J. uit Warmond in verzekering gesteld op verden king van het plegen van ontucht met minderjarige jongens, man. die getrouwd is maar zelf geen kinderen heeft, is directeur- eigenaar van het jongensinternaat ..Leevliet" te Warmond. Hij is reeds overgebracht naar het Huis van Bewaring. De rijksrecherche is met het onderzoek belast, voorlopige hechtenis zal worden verlengd tot de zaak voorkomt. In het internaat, waar rond 50 jon gens uit gegoede en bekende families zijn ondergebracht, heerst een ijzeren tucht. De heer J- was om zijn harde hand van straffen gevreesd bij zijn pupillen. Ook omtrent de voeding van de jongens, van wie de ouders voor het merendeel buitenlands vertoe' ven, had de directeur Spartaanse ideeën wat hoeveelheden en kwaliteit kwaliteit betreft. Verloop Stropers stalen wild zwijn uit Kroondomein ARNHEM Twee mannen uit Doorn spijk, de 24-jarige M. H V. en de 26- jarige M. M.. stonden gisteren voor het gerechtshof in hoger beroep terecht, om dat zij verleden jaar oktober te Gotel (gemeente Bpe) een wild zwijn hadden gestolen, dat aan de Koningin toebe hoorde. Zij schoten het zwijn in het Kroondo- ein. Toen zjj het wilden meenemen, werden zij aangehouden door twee jachtopzieners. De politierechter veroordeelde V. tot :s weken en M. tot vier weken met ver beurdverklaring van de buks. De pro cureur-generaal zag geen redenen de vonnissen te verminderen. De raadsman, mr. E. Vermeulen meen de dat in gevallen als dit niet kan wor den gesproken van diefstal maar van overtreding van de Jachtwet. Hij vroeg het hof, daarom een geldboete op te leg gen overeenkomstig de Jachtwet „Het Koninklijk huis geniet het jacht genot van de kroondomeinen, maar heeft het daarop levende wild niet in eigen dom. Kild is res nullium. een zaak van niemand", aldus de raadsman. Aan deze juridische visie verbond pleiter de con clusie, dat het dan ook niet mogelijk is diefstal van in vrijheid levend wild te Voor toezicht en leiding over de pupillen, die elders lagere of middel bare schoolopleiding volgen, is een aantal gouverneurs aanwezig. In destaf is echter door de houding van de heer J. sinds de stichting van het internaat in 1956 een groot verloop geweest. Ook op financieel terrein is de heer J. in moeilijkheden gewikkeld, hoewel die zuiver van civiel-rechtelijke aard zün. Klachten Klachten van ouders bü het parket van de officier van Justitie zijn einde- lyk oorzaak van de val van het regi me geworden. Zij betekenden ook het einde van de ontucht. Gebleken is dat talrijke ouders die hun zoon naar het internaat stuurden, zich niet van voldoende informaties hebben voorzien of zich persoonlijk van de omstandigheden op de hoogte hebben gesteld. Het zeer zorgvuldige onderzoek heeft reeds uitgewezen dat de hui dige staf van twee onderdirecteuren en vier gouverneurs volkomen bo nafide is en op generlei wijze bij de zaak is betrokken. De arrestatie van J. heeft aan alle misstanden een einde gemaakt. In Milaan: Rotterdamse treinconducteur gearresteerd DEN HAAG Op het station in Milaan (Italië) is de 55-jarige slaapwagcnconducteur W. van E. uit Rotterdam gearresteerd wegens smokkel van 25 kg goud. De man dienst van Wagon Lits N.V. in Amsterdam. De arrestatie was het gevolg van een normale routine-con trole op het station. gebaat zullen zijn. De mens is niet veranderd, al vereist de eigen tijd ook voor dit werk een eigen aanpak. Wij wensen allen die. hoe ook, bij dit werk betrokken zijn, alle goeds toe. ZEBRA-ACTIE Ook in het verkeer moet de aandacht telkens aangescherpt worden voor wat mag en wat niet mag. Spoedig immers blijkt verslapping op te tre den. die dan moet worden gecorri geerd. Verkeer is altijd een kwestie van op elkaar ingespeeld raken door ons allen die aan het verkeer deelnemen. Dat „deelnemen" geeft de situatie ook juist weer: men neemt deel aan een groter geheel, men is echt niet alleen op de wereld. Men doet goed hierop eens te letten, dat wie zich in het verkeer begeeft eigenlijk al zegt hij of zij geen woord voortdurend met de mede mens in gesprek is. Dat wordt wel genoemd verkeer als communicatie: de gemeenschappelijkheid wordt daarmede kernachtig aangegeven. Maar alle bedachtzaamheid en in schikkelijkheid in het verkeer zal toch in laatste instantie worden in gegeven door de eerbied voor de medemens. Die wordt ons in de zebra-actie van de komende weken weer extra op het hart gebonden. AMBTENAAR Een ambtenaar is als zodanig beperkt in de mogelijkheid, zich te uiten. Dat is nu eenmaal het te aanvaarden ge volg van een situatie waarin men zich vrijwillig heeft begeven en die ge lukkig ook vele meer positieve ele menten bevat. De functionaris van het gevangenis wezen, die zich onlangs over onze strafrechtspleging nogal luidruchtig in de publiciteit begaf, had die plicht tot ingetogenheid blijkbaar vergeten. Hij is nu deswege door de minister vermaand. Gevallen als dit doen zich in ons uit gebreide ambtenarencorps gelukkig zelden voor. Minder zelfs dan men in een tijd van aangewakkerde publici teit zou verwachten. De uitzonderingen kunnen dan tot waarschuwing dienen. GRAFICUS-MET-ERE Met leedwezen is het. dat wij kennis hebben genomen van het overlijden zeventig jaar oud van de heer Joh. A. Con jong. Want er zijn zovele redenen tot goede en dankbare her inneringen. Om dicht bij huis te beginnen: de heer Conjong is tientallen jaren als zetter verbonden geweest aan de onderneming die deze krant en de andere bladen van Het Kwartet uitgeeft. Een prachtig vak, de typo grafie. en Conjong heeft er nooit spijt van gehad het te hebben geko zen. Zomin als wij ooit zijn keus had den betreurd. In wijdere kring: z(jn liefde voor de organisatie in de typografie, de chris telijke heel in het bijzonder. Eerst secretaris, daarna voorzitter, heeft hij voor de Christelijke Grafische Bond welks ere-Iid hij na zijn af scheid werd veel mogen doen. In het grafisch bedrijf ook als ge heel genomen is de organisatiege dachte sterk ontwikkeld. In de ge schiedenis van het bedrijf zal ook de naam van Conjong eervol ver meld staan. (KITA) „Mum, wilt ti heel even voor me kijkenwant ik moet nodig Ton mg opbellen." Aanhoudend koel Dc Bilt verwacht tot hedenavond: Half tot zwaar bewolkt met HjdelUk enige regen of enkele buien. Matige tot vrü krachtige wind tussen zuid en zuid west. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. (Van onze verkeersredacteur) AMSTERDAM Door de aanbrenging van hydraulische schokbrekers aan de achterzijde is de Citroën 2 CV minder gevoelig voor „deining" geworden. Vooral op slechte wegen zal dit een pluspunt worden ervaren. Het verdere 2 CV-nieuws vóór 1966 is dat de wagen een wat forsere grille

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1