„Middeleeuwse folterwerktuigen" voor stijve spieren en stramme gewrichten W riSAlW' «Qw is B m SöB W KL AMERIKA m h m b PUZZEL VAN DE WEEK De kinderen van het Boshuis ZONDAGSBLAD ZATERDAG 11 SEPTEMBER 196S (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Alleen de portier, die bij de uitgang zijn hand ophoudt voor een fooi ontbreekt nog. Als hij er wel stond, was de Zander-zaal van het Physico-Therapeutisch Instituut helemaal een museumvleugel met middeleeuwse folterwerktuigen. Op het eerste gezicht dan, wel te ver staan. want de ongeveer zeventig jaar oude apparaten, gemaakt van zwaar gietijzer en rijkelijk versierd met orna menten, worden nog dagelijks gebruikt om gewrichten losser te maken en spieren te versterken. Tientallen jaren na de dood van de Zweedse medicus Jonas Gustav Wilhelm Zan der worden diens toestellen in het Rotterdamse instituut nog steeds toegepast als onderdeel van het therapie-schema. En zelfs als ze werden afgedankt, zouden de apparaten hun (historische) waarde behouden: als tastbare herinnering aan een geniaal man, die met zijn „medico-mechanische gymnastiek" baanbrekend werk heeft verricht. Geniaal en geraffineerd, zo noemt directeur dr. J. E. van Gogh de door Jonas Zander ontworpen toestellen. Dat moet ook wel, want hoe is anders te verklaren, dat de apparaten de huidige medici en heilgymnasten nog verstomd doen staan? Het instituut van dr. Van Gogh is het enige in ons land, dat nog apparaten van Zander in bezit heeft. Zij vormen de erfenis van het in de Maasstad destijds zeer bekende Zander-instituut, dat aan de Van Vollenhove straat was gevestigd. Kort voor de oorlog werd het Zander-insti tuut in het Physico-Therapeu tisch Instituut opgenomen en verhuisden de toen ook al be jaarde instrumenten naar de in richting aan de Westersingel, die de modernste van West- Europa was Constructeur Behalve een knap medicus moet Zander ook een voortreffelijk con structeur zijn geweest. De bouw van zijn apparaten mag dan van daag de dag ouderwets lijken, ze beschikken desondanks over alle mogelijkheden, die nodig zijn voor de revalidatie van patiënten. Van Zanders toestellen zijn later mo dernere versies verschenen, maar het principe bleef ongewijzigd. Mechano-therapie is de tegen woordige naam voor de medico- mechanische gymnastiek van de Zweedse arts, die in 1920 op 85- Ook deze behandeling is een vinding van de Zweedse medicus Zander. Het heeft veel neg van een foltering. Dal vinden sommige pa- jarige leeftijd overleed. Hij liet zijn patiënten met de apparaten allerlei handelingen uitvoeren om zodoende hun spieren meer kracht te geven en om door rheumatische aandoeningen stijve gewrichten weer goed te laten functioneren. Voor elke spier en elke beweging ontwierp hij speciale toestellen, zodat hij na verloop van tijd een compleet ..machinepark" rond zich voor houdingverbetering bouwde hij apparaten, waarvan sommige door een motor werden aangedre- Hobbel paard De Zander-zaal in het Rotter damse instituut bevat een groot gedeelte van het „oeuvre" van de Zweed: toestellen voor de verste viging van arm- en beenspieren, voor de massage van beenspieren, rug en voeten, apparaten om spie ren op te rekken en een „hobbel paard" om patiënten van hun zwaarlijvigheid af te helpen. Alle instrumenten zijn nog in hun oor spronkelijke vorm. Op de bekle ding na dan. Het pluche was tegen een zo veelvuldig gebruik niet bestand en werd vervangen door zakelijk plastic Zanders eerste medico-mechani sche instituut werd in 1865 te Stockholm geopend. Zijn therapie kreeg echter pas grote bekendheid, nadat hij zijn apparaten in 1876 met de steun van de Amerikaanse regering op de wereldtentoonstel ling in Philadelphia had geëjpo- seerd. Daarna volgde in 1894 de opening van het eerste Zander-in stituut in ons land. dat in totaal een stuk of drie, vier van deze in richtingen heeft geteld. Voornamelijk Duitse exploitan ten van geneeskrachtige baden schaften zich in het begin van deze eeuw toestellen van Zander aan om de gymnastische oefenin gen daarmee te combineren met de kuur in het heilzame bronwater. Het bezoek aan de Duitse bad plaatsen was doorgaans voor uit sluitend gefortuneerde patiënten weggelegd: de oprichting van de Zander-instituten, vaak in de na bijheid of in combinatie met een zwembad, maakte de behandeling ook voor de grote massa toeganke lijk. Met zijn heilgymnastiek dien de Zander daardoor ook een so ciaal belang. Bezwaar Physico-therapeuten geven sinds vele jaren de voorkeur aan z.g. vrije oefeningen boven de mecha nische gymnastiek. Het bezwaar van de Zander-methode is. dat de verplichte bewegingen de patiën ten heel gauw gaan vervelen. Zij verliezen dan de moed de behan deling voort te zetten. De vrije oefeningen, die in groepjes kunnen worden uitgevoerd, bieden veel meer mogelijkheden en bewerk stelligen hetzelfde effect. Dr. Van Gogh is ook voorstander van de moderne methode, maar dat weerhoudt hem er niet van. een groot aantal patiënten naar de Zander-zaal te verwijzen, nadat hun spieren door middel van an dere behandelingen soepeler zijn gemaakt. Hij is van mening, dat de Zander-apparaten nog goede dien sten bewijzen bij de gehele behan delwijze. ook al omdat de uit te oefenen kracht kan worden gedo seerd en het effect van de instru menten het grootste is in het midden van de spierbewegine. Mocht de Zander-zaal om de een of andere reden eens niet meer worden gebruikt, dan wordt zij inderdaad museum. „Of, aldus dr Van Gogh, je maakt er 'n bazar van. Valt goed geld mee te verdienen ren pretje, vastgebonden te oordelen, vindt hij het allesbehalve tan dit ingewikkelde apparaat, dat zijn Amerika, door prof. dr. J. Presser. Uitgave Elsevier, Am sterdam. De indrukwekkende geschied schrijving van het nog geen vijf eeuwen bekende Amerika (be ter: de Verenigde Staten van Noord-Amerika) is thans ook in pocketvorm verschenen. In twee handzame deeltjes is de gehele, stormachtige ontwikkeling (van Correspondentie voor deze rubriek te richten aan de heer A. J. Ivens. Frankenslag 69, Den Haag. in de maand lat het geslo ten seizoen voor de dammers voorby is en de competities en kampioenschappen een aanvang By het uitkomen van deze ru briek hebben de senioren en ju nioren de eerste ronde verwerkt van de strijd om de provinciale titels. zijn WÊ digen tegen een zestal van de ge staag oprukkende jeugd. Wij zijn geneigd de a s. kampioen te zoeken onder de laatste categorie, waarbij het opvalt dat het Leidse district met Evert Bronstring, Jan van Leeuwen en Cees Varkevisser bijzonder sterk voor de dag komt. Rotterdam mist zijn beste troeven varr Tol en Wim Roozenburg. doch heeft P, H. Idzerda weer in de gelederen. Een opmerke lijke come-back voor een speler die zo'n slordige dertig jaar geleden al ingeve •SFOok Siem Boer. word tegemoet gezien. Ie sympathieke se- DordUe district, met belangstelling Bij de jeugd valt de dominerende positie van de Hagenaars op. Dibbers en de zijnen zullen vooral op de Rot terdammers Huet en De Jong moe- Van de jeugdige Marry de WaE uit Utrecht (17 jaar), sinds een j« behorend tot het gilde van de pi blemisten. ontvingen wij een prot van bekwaamheid. zeker van dat u een genoegelijke jd zult doorbrengen bij het zoeken de oplossingen. kolonie tot wereldmacht, zoals de ondertitel luidt) niet alleen nauwkeurig, maar ook populair beschreven. De geschiedenis van dit fascinerende land, met als auteur een vermaard historicus, ligt nu binnen ieders bereik. Deel één: de ontwikkeling tot 1865, einde burgeroorlog: deel twee: 1865 tot heden. (Beide delen samen 555 blz., per deel 3,50). j_ H. de Waard Zjv.7. 8. D. 10. 20 22 23. 25, 35, 3fl. H. de Waard H. de Waard Zw 7. 8. 9, 10. 12. 18. 20. 23. 24, 25 Kruiswoord - puzzel Horizontaal: 1. mannelijk beroep. 5. plaats in Limburg. 10. meisjesnaam. 12. soort van hert. 13. overschot, 15. nauw. 17. bontjas. 18. haarvlecht. 20. lelieachtig gewas. 22. bijwoord, 23. dat is (afk. Lat.'. 25. en omstreken (afk.), 26. uitroep. 27. eensnarig instrument. 31. muzieknoot, 32. de gouden bul <afk. Lat.>, 34. op het ogenblik. 41. meisjesnaam. 42. volgens andere 'afk.». 43."voegwoord. 44. muzieknoot. 45. kraam. 47. ridderteken. 49. Europeaan, 51. hoogste punt. 53. plaats in Engeland. 55. vreemde munt, 58. plechtige gelofte. 59. plaats in N. Brabant, 60. specerij. Vertikaal: 1. zeker zwaar weefsel. 2. vaarwel 3. getimmerde bewaarplaats. 4. voedsel. 6. maanstand. 7 stap. 8. biersoort. 9. wijs. eerwaardig grijsaard. 11. voegwoord. 14. drietal. 15. boom. 16. gebod. 17 prei 'ZN19. telwoord, 21. jongensnaam. 24. afkorting op visitekaartjes. 27. masker. 28. lied. 29. lidwoord. 30. laagvlakte. 33. struis met drie tenen. 35. deel van een fornuis. 36. mens. 37. heden. 38. achting. 39. einde. 40. plaats in N. Brabant. 45. zwak. 46 geheel de uwe 'afk. Lat.». 47. voorzetsel. 48. gast. 50. eer. 52. rund. 54. uitroep. 56. behoudens vergissingen <afk. Lat.), 57. lidwoord. i. 9. Eire, 10. kamer. 14. eik. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Vierlingsbeek. 11. Ares. 12 aria. 13. ril. 14. emelt. 17. arm. 18. is. 19. Lienden. 21. Ee. 22. lik. 23. neg. 25. lev. 26. eek. 28. ree. 30. meloen. 31. En gels. 32. sir. 33. gei. 35. esp. 37. ene. 39. ent. 41. L.S.. 43. Orestes. 46. gl. 47. air. 49. Etten. 50. dal. 51. unie. 53. loge. 54. Westerblok- 8. era. 9. tire, ÏU. Kamer. 15. ende. 16. ten. 19. Livorno. zu. nergens. 22. lelie. 24. geest, 25. les. 26. eng. 27. kei. 29. elp. 34. re. 39. nergens. icuc, les. 26. eng. 27. kei, eest. 36. blauw, 00 - 40. Aller. 42. sine, -w. teil, 46. gage. 48. ris. 50. dok. 52. et. 53. L.K. ie. 44.eter, 45. INZENDINGEN ker. 2. iris, Inzendingen worden voor don derdag a s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel- oplossing". Er zijn drie prijzen: een van f5.— en bwee van 2.50. •VOOR DE J6UGD - VOOR t* JEUGD VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE DAG NICHTEN EN NEVEN Hoe is het met jullie allemaal nu er niet één van ons meer vakantie heeft en alle meisjes en jongens weer elke dag naar school gaan? Wat jammer, dat de zon ons nog steeds niet fijn komt verwennen en ze zich maar schuil houdt achter die hele grote wolken. Maar het is nog geen winter en misschien komt ze toch nog een poosje als het herfstvakantie is. Moed houden maar hoor! Krijgen de grotere nichten en neven al veel huiswerk mee? Oef, we moeten nu goed ons best doen en goed opletten. Dat kan toch wel na zo'n lange vakantie? Ja en nu heeft tante Jos nog een vraag. Zullen we Berdie Alblas nog eens een mooie kaart sturen? Als ik me niet vergis heeft hij er van 't jaar nog niet één gekregen. Wat zal hij blij zijn als hij toch niet door ons wordt vergeten. Weten jullie zijn adres nog? Het is Rijksstraatweg 212 Rijsoord. Niet vergeten hoor! We vergeten toch ook niet onze geboorte datum in de brief te schrijven? Sturen jullie nog eens wat mooie tekeningen? En kunnen we nog mooie gedichtjes maken? Tante Jos wil ze graag hebben hoor! Nellie Bal Meerkerk. Allemensen wat ging jij laat naar bed op de verjaardag van jouw zus. Wat ga je op de handwerkles maken0 Fijn dat ik nu weer een brief van je kreeg Beppie Bergwcrff Rozenburg. Gaat het goed op school? Hoe is het nu met jouw ooih? Leuk dat jij er een zusje bij hebt gekregen. Hoe oud is ze? Kristine vindt het zeker wel door UI. VAN NUIS-ZUIDEMA ook weieens helpen' Geweldig wat heb jij veel ko nijntjes. Addie van Berkel Wad- dinxveen. Heerlijk dat jij op een boerderij woont. Wat zal jij fijn kunnen spelen. Leuk hoor zo'n klein kalfje. Heb je er al een mooie naam voor bedacht? Schrijf jij voortaan als je letter aan de beurt is Jaap Blokland Brandwijk? Ik krijg dan toch zeker een lange brief0 Wist jij ook al niets te schrij ven Arie Blom Bergschenhoek? Zo moeilijk is het toch niet? Volgende keer beter hoor! Natuurlijk mag jij een neefje worden Henk den Boer Rotter dam. Hartelijk welkom hoor bij de nichten en neven. Heb jij nog meer zusjes en broertjes? Gewel dig dat jij aan het kamperen bent geweest. Leuk hoor in ten ten slapen. Heb jij al een zwem diploma? Krijg jij de krant ook in Arn hem Hahneke de Boom Arnhem? Hoe vond jij het in Bergam bacht? Genoten? Je naam komt nu pas in de krant omdat j> letter niet aan de beurt was toei je schreef. Je moet niet meer zolang wachten met schrijven hoor An neke Boot Haamstede 'Zld dat ik een brief van je kreeg. Wordt het luierbroekje mooi? Geweldig dat jij de schortjes zelf maakt. Wat is jouw moeder ver- schikkelijk verwend. Fijn hoor! Prachtig dat jij ook nog aan het logeren bent geweest. Ben jij nu weer helemaal beter Nen Bos Bleiswijk? Wat heb je gescheeld? Het Lijkt wel een klein ziekenhuisje bij jullie. Hoe is het met je kleine broer? Schrijf je de volgende keer een lange brief? Leuk dat jij in de vakantie ook de beurt is Wüu Ab^h,m,e Ik deuk ook de. he. ^cVeuT Voor we verder gaan kijken Allemensen wat ben jij ver- we eerst eens even naar de op- schrikkelijk verwend Plonie van lossine van de puaael. Hier «en Har^nxveld.GIesaend»m Uoneinn. Aibmaar Ji bent een echte boffeit la et komt ie. Haarlem. Alkmaar, zo>n prachtig horloge. Hoe l.cet Venlo en Breda. he, ^^7 Zijn je vrienclinr.» fdpnjs gaat naar Nelly noe eewee - van Dam De hoofdprijs gaat naar Nelly nog geweest? Fijn dat jij het in Dam Nieuw Lekkerland. naar je zin h< De troostprijzen krijgen j *n de vak liUtrpciuiirri ï.on Alhla.c Riis- I borduren geweest Heerlijk dat jij kantie hebt genoten Leo Aibias Rijsoord. Prachtig zo'n mooi „vo gelhok". Die vogeltjes leven ge woon in een paleis. Allemvnsen wat had de meester veel post ge- thuisgestuurd Leo Alblas Rijs oord en Marjo Bassie 's-Gra- venzande. Lang zullen ze leven!!!!! Netty Daudey. Martien va - Dam. Groetje Donker. Nico kre£L", M°«tm «'w» de Laat en Hetty van Vliet van :uwaarom schreeI jy je harte jefeliciteerd met jullie „„deraan de brief en aan de verjaardag van de nichten en achterkant van de envelop, meis neven. je of jongen uit Rotterdam? Ton- te Jos heeft aan het poststempel be- gezien dat je brief uit Rotterdam komt. Hoe is het nu met je voet? Helemaal genezen? Wat ben jij Waarom schreef jij niets Wim fijn met vakantie geweest? Ge- Aaflink Nicuwerkerk aan de IJs- weldig die versierde boten, sei? Zo moeilijk is het toch niet? Schrijf jij voortaan als je lei ter Volgende keer verwacht ik echt aan de beurt is Wouter Baks een lange brief hoor! Woudrichem? Ik verwacht dan Schrijf jij voortaan als je letter echt een lange brief hoor' Krimpen aan de IJssel? 1 huiswerk echt nog wel zal komen I BB. bent 1 het punteren geweest? Leuk hoor! Wat wil jij later worden? Fijn dat je zo graag naar school Meisjes en jon gens we hebben hier weer een leuke zoekplaat. Het is wel een bonte combinatie maar dat geeft niet. Tante Jos weet eigenlijk niet of het zomer of win- Die draagt een grote bont en de pisser heeft zelfs geen jas aan. Maar dat is óók niet erg, hoor! Wij gaan 20 namen opzoeken die met de letter V beginnen. De oplossing moeten jullie in zenden voor dins dag 14 september. Jij boft maar dat je zo'n fijne meester op school hebt Jopie Breederland Zuidland. Heb jij de kleine Leo al gezien? Heb je genoten in de vakantie? Wat zullen jullie volgende week fees ten! Geweldig dat jijzelf al een kinderjurkje aan het maken bent Klaric Breederland Zuidland. Welke kleur is het? Leuk dat Metha vandaag komt. Wat zullen jullie een pret hebben! Dat wordt een leuke week voor jullie hoor! Wat ben jij verwend met zo'n mooie lange broek. Welke kleur wol heb je uitgezocht? Wil jij wel een nichtje worden I Nelleke van Dam Bleskensgraaf? Ik heb sinds mei 1965 niets meer van jou gehoord. Je moet dan echt trouw schrijven hoor! Wat ben jij ver weggeweest met va kantie. 'k Geloof best dat jij bruin geworden bent. Is het vrijdag groot feest ge weest Martien van Dam Goude rak? Zijn al jouw wensen in vervulling gegaan? Mmmm, wat zullen jullie van de pannekoeken hebben gesmuld. Fijn dat oma en opa ook zijn geweest. Nou en of de zomer gauw voorbij is Nelly van Dam Nieuw Lekkerland. Hartelijk bedankt voor je gezellige brief. Jullie boffen maar dat je af en toe eens vrij bent. Is jouw broer in de Rudolf Stichting? Leuk dat jouw kleine neef zo groot wordt. Wil jij later bij kinderen gaan wer ken? Fijn dat jullie zoveel pret hebben, maar goed je best blij ven doen hoor! Is je rok al Wist jij werkelijk niets te schrijven Henry van Dongen Valkenswaard? Volgende keer verwacht ik echt een lange brief Not heeft Ictje Donk Vindt Ria het leuk op de huis houdschool? Wat was dat een feest toen de meester jarig was. Leuk hoor dat koekhappen. Hoe heet jij met je voornaam A. Dortland Rotterdam? Volgen de keer schrijf je wat meer? Geweldig dat jij op een boer derij woont, Annie van Drunen Werkendam. Wat zal jij fijn kun nen spelen. Moet je ook weieens helpen bij het koeien melken? Heb jc een fijn weekeind ge had? Heb jij veel vriendinnen? Schrijf jij voortaan als je letter aan de beurt is Sjanie Duyzer Almkerk? Je kan dan ook in aanmerking komen voor een prijs. Natuurlijk mag jij een nichtje worden. Hartelijk wel kom hoor! Jij bofte maar dat je zoveel voor je rapport kreeg. Heb jij nog meer zusjes en broertjes? Wanneer ben jij jarig en in welke klas zit jij? Ook jij schreef niet toen je letter aan de beurt was Anneke van Dijk Meerkerk. Krijg ik de volgende keer een lange brief0 Prachtig dat jij het zo naar je zin hebt Arga van Dijk Nieuw Lekkerland. Ben je helemaal niet in de sloot gevallen met het slootjespringen? Heerlijk dat jij zo van de vakantie hebt genoten. Jammer dat jij niets schreef Lenie van Alphen Halsteren. Zo moeilijk is het toch niet? Vol gende keer beter hoor! Had jij geen tijd om een brief te schrijven Margriet Akse Den Ilaag? Heb je het zo druk gehad? Jij schreef ook al niets Joke Asink Den Haag. Zo moeilijk is het toch niet? Volgende keer beter hoor! Mmm, wat heb jij lekker ge smuld Marjo Bassie 's-Graven- zande. Leuk hoor dat oma en opa nog ieder jaar een Rijnreis kun nen gaan maken. Wat zullen ze genieten! Fijn dat het zo goed gaat op school! Ga je nog wel- strandwandeling ma- (Vervolg) De twee jongens, die al de banden hadden hersteld, die er deze week gesprongen waren, en al heel wat van die karweitjes opgeknapt hadden, waren er nu ook weer gauw bij om een pleister op de wond te leggen. Onderwijl zaten de andere jon gens aan de kant van de weg, of dwaalden een eindje het bos Boudewijn zat op een heiberm en bestudeerde iedere fiets, die er langs kv.am in de hoop zijn fiets nog eens te vinden ..Hoef je heus niet op te rekenen", verzekerde Hen ten stelligste. „Kan je denken, die vent zal wel uit de buurt blijven, en anders heeft hij hem zo veranderd, dat je hem toch niet meer herkent." Toch bleef Boudewijn opletten, je wist nooit, vond hij. Ze zaten in de schaduw vanj een bosrand, met aan de over kant een stuk hei. Een paar jongens klommen daar een heuveltje op. en rolden, er aan de andere kant weer af. ..Ze lijken wel niet wijs", dacht Boudewijn. „zich zo dik te ma- i ken." 't Was er veel te warm j voor, en meteen liet hij zich achterover in de hei vallen Del takjes prikten hem in zijn hals en oren. maar daar stoorde hij zich niet aan. Ruimte! Opzij! klonk het plots en een hevig gebel kondigde een nieuwe club fietsers aan. Boudewijn trok z'n benen, die dwars over het fietspad lagen wat hogerop. „Moet je nu 'niet kijken?" plaagde Hen hem, „Er zijn drie herenfietsen bij!" ..'t Is goed hoor!" Maar toch kon hij niet nalaten even door zijn wimpers te gluren. „Opstappen!" klonk al gauw weer het commando. De fietsen v erden naar het pad gesleept, en de tocht voortgezet. „Iedere km. die we rijden hebben we maar gehad", merkte een van de jongens laconiek op. „En brengt ons verder van ons kamphu1- Hè, ik moest maar één zo'n denneboompje mee kunnen nemen, en op ons binnenplaatsje planten." .Schep niet zo op!" riep Kees. die vlak achter hem reed, en niet van dat dwaze gedoe hield. LEVE DE KONINGIN! (Volgende week verder) Wat erg dat de kleine rode poesjes zijn doodgegaan Lize van Dijk Katwijk aan Zee. Tante Jos iedere dag alleen als je letter Schrijf jij I aan de beurt is Roelantien der Berg Leidschendam? Ik krijg dan toch zeker een lange brief? Wat ben jij verschrikkelijk verwend op je verjaardag Peter Binnendijk Naaldwijk. Heb je al veel moois van de boetseerklei gemaakt? Nou en of het mooi is op Terschelling. Tante Jos is er ook weieens met vakantie ge weest. Jij bent wel in de vakan tie van het noorden naar het zuiden gereisd hoor! Welk speld je stelde jij voor? Wat heb jij mooi postpapier Anneke Boon Zoetermeer. Prach- tig dat jij zo van de vakantie j hebt genoten. Giethoorn is leuk Geweldig dat jullie nu nog oran- J jefeest hebben gevierd, 'k Geloof 1 best dat de optocht erg mooi I was. Hadden jullie een kabouter-j pak aan? I Waarom schreven jullie niets I I Nelleke van den Bos Naaldwijk, J. Buurman Lisse en Martin van Dien Den Haag. Zo moeilijk is het toch niet? Volgende keer! verwacht ik echt een lange brief i het klimrek bent gevallen Jacqueline Dingemanse Den Haag. Hoe is het nu met jouw pols? Wordt het al een klein beetje beter? Fijn dat jij zo'n aardige meester op school hebt. Is jouw kleine broer verwend op z'n gerjaardag? Allemensen wat zullen jullie nu goed je best kunnen doen in zo'n mooie nieuwe school Marjo van Duin Noordwijk. Wat een prachtige banken. Leuk hoor dat jij nog zo'n kleine broer hebt. Mag je hem ook wel eens hel pen? Volgende keer schrijf je een lange brief? Wist jij werkelijk niets te schrijven J. J. van Dijk Den Haag? Zo moeilijk is het toch niet? Volgende keer beter hoor! die graag poesje zouden willen hebben? Je kan alleen een prijs winnen als je letter aan de beurt is hoor! Hier komen nog wat nageko men brieven. fëweldig c hebt gekregen Maasland. Was het moeilijk of viel het allemaal wel mee? Wat ben jij verschrikkelijk verwend op je verjaardag. Jij zal nu fijn kunnen lezen met zo'n mooie I lamp boven je bed. Prachtig dat j jij lid bent van de korfbalclub. Nelleke van Dam stuurde nog een gedichtje in. Hier komt het De dwaze haas. Heer Lampe, de haas. Die doet toch zo dwaas Want hij wil proberen Het dansen te leren Op zijn linkerpoot, hup. Op zijn rechterpoot, hop! De oren die fladderen hem om de kop. Meisjes en jongens de brieven bus is helemaal leeg. Zorgen jullie weer voor een volle? De letters E t/m K zijn aan de beurt. Doen we weer goed ons best met de briefsehrijverij? Daag hoor. tot de volgende keer. 1 (o-S

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 16