BATTLE OF BRITAIN: ZONDAGSBLAD Nieawe lei else Courant HELDENDADEN IN DE LUCHT E; ZATERDAG 11 SEPTEMBER 196$ DEZER DAGEN herdenkt het Engelse volk op grootse wijze het feit dat 25 jaar geleden de „Battle of Britain" werd gewonnen. Herdenkingsdiensten, tentoonstellingen, open dagen op acht tien RAF-bases en vliegdemonstraties, getuigen van het grote belang dat de Britten toekennen aan deze grootste luchtslag aller tijden. Niet ten onrechte overigens, want men beseft maar al te goed dat de overwinning op de Luft waffe in het najaar van 1940 van be slissende betekenis is geweest voor het voortbestaan niet alleen van Engeland als vrije natie, maar mogelijk zelfs van de gehele vrije wereld. Van legendari sche betekenis zijn daarom de drama tische woorden van Engelands grootste leider, Sir Winston Churchill: „nog nimmer in de geschiedenis van het- verenigd koninkrijk hebben zo velen zoveel te danken gehad aan zo weinigen De strijd begon op 10 juli 1940. Slechts enkele maanden tevoren hadden de Duitsers in 37 dagen Nederland, Bel gië en Frankrijk overwel digd. Maar de Luftwaffe faalde in haar poging om de jachtvliegaf deling van de Britse luchtmacht te vernie tigen. Volgens het Plan-Hitler zou de Sowjetunie in 1941 moeten worden verslagen. Een zo snel mogelijk uitgevoerde landing in Engeland scheen hem de oplos sing. Hoe meer de Duitse staven zich echter in de bijzonderhe den en de voorbereidingen van een invasie verdiepten, des te duidelijker werden de moeilijk heden die een dergelijke onder neming in de weg stonden. De Duitse leiding was van mening dat het, rekening houdende met de zwakheid van de marine, alleen dan mogelijk zou .zijn de i landing door'te voeren, als het 1 de luchtmacht zou gelukken een overwicht boven Het Kanaal en Zuid-Engeland te verwerven. Voorwaarde voor een operatio nele luchtoorlog tegen Engeland was dus het tenonderbrengen van de Royal Air Force en haar vliegtuigindustrie. Daarna pas kon men overgaan tot het aan vallen van havens en schepen. Plons-plons De Führer had het hun nog maals uitdrukkelijk verzekerd en een datum vastgesteld: „Wir fahren gegen England". Duitse soldaten, zeelui en vliegers zon gen het lied, dat hun misschien innerlijk een beetje onpasselijk maakte,' van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Wir fahren gegen England. Hoe was het mogelijk dat de slecht opgevoe de Hoilandse jeugd hen „plons plons" achterna riep. Wat „plons plons"? Wie „plons-plons"? Op 20 augustus 1940 sprak Churchill één van zijn sombere •varzichten van de gebeurtenis- san van de laatste tijd uit voor de leden van het Lagerhuis. Dc fifemier sprak op zijn bekende bedaarde manier, terwijl de vrije wereld ademloos toehoor de. Het was bij deze gelegen heid dat hij de-in de aanvang aangehaalde woorden uitsprak. Hij bracht speciale dank aan de vliegers, die zich niet door de nummerieke superioriteit lieten ontmoedigen, steeds weer in de aanval waren. Zij wisten zich gesteund door het volk op de grond, terwijl de mannen van Hoofddoel de gronddienst het onmogelijke mogelijk maakten. toestellen moesten de strijd aanbinden met zo'n twee dui zend Duitse machines. Door middel van de inlichtingen dienst was het dc Britse leiding bekend dat zij tegenover een vijfvoudige overmacht stond, zodat het zaak was het mate riaal spaarzaam en zo doeltref fend mogelijk in te zetten. Te meer omdat men zich terdege bewust was van het geringe effekt van de zoeklichten en het afweergeschut. Een geluk was echter dat de techniek een nieuwe stap voor waarts had gemaakt met de ontwikkeling van het radarsys teem. Door middel van het radaroog was het al in 1939 mogelijk de zuidoostelijke En gelse kust op deze wijze te bewaken. Een bewaking die zich uitstrekte tot over Het Ka naal en het mogelijk maakte, dat men vijandelijke vliegtui gen kon lokaliseren, die de Franse kust nog niet hadden verlaten. In 1936 konden de Britten al vliegtuigen op een afstand van 125 km waarnemen, een weten schap waarvan de Duitsers enigszins op de hoogte waren. Voor de zekerheid stuurden zij evenwel op 2 augustus 1939, dus kort voor de oorlogsverklaring, het luchtschip Graf Zeppelin met een spionageopdracht naar de Engelse kust om op verken ning uit te gaan. Urenlang zaten de Duitse radar-technici aan hun meet- en hoorinstrumenten, maar de geheimzinnige stalen geraamten zwegen. Alhoewel het luchtschip zorgvuldig buiten de driemijlszone was gebleven, was het wel door de Britten opgemerkt en deze hadden daarom een absolute radio-stilte bevolen. slotte het hoofddoel Londen, dat het tot 31 oktober te verduren kreeg. Maar ondanks de inzet van honderden machines is het de Duitsers nimmer gelukt om ook de hoofdstad van het Britse Rijk het lot van Warschau en Rotterdam te laten delen. Op de 7de september 1940 werd automatisch de aanval op Londen ingezet. De Duitse lei ding was de Britse tegenstand beu geworden en achtte nu het moment gekomen om Londen uit te schakelen. Göring leek een koppige kegelaar, die tot driemaal toe een „poedel" had geworpen, maar toch zo zeker was van het uiteindelijke suc ces, dat hij onverstoord door ging, om plotseling tot het besef te komen dat hij nog maar twee worpen kon doen om zijn doel te bereiken en tenslotte een wanhopige poging deed, om nog „alle negen" te gooien. Op de 7de september liet hij de eerste drie doelen aan hun lot over en richtte de aanvallen van zijn Luftwaffe op doelen in het in dustriegebied. Hij koos de Brit se hoofdstad als voornaamste doel. Golven Londen werd voor de eerste maal door twee a drie duidelijk van elkaar te onderscheiden aanvalsgolven van 350 bom menwerpers en jachtvliegtuigen bestookt, die met tussenpozen van ongeveer 20 minuten plaatsvonden, terwijl de gehele aanval een uur duurde. De meeste Duitse toestellen kwa men op een hoogte van duizend meter uit de richting van de zon aanvliegen, waardoor de waar neming zeer bemoeilijkt werd. Eerst werd een afleidingsge vecht gehouden door de kust en schepen van Essex en Kent te bombarderen. Hier ontspon zich al spoedig een fel gevecht tus sen de Duitse en Britse machi nes en, alhoewel elk afzonder lijk gevecht slechts enkele mi nuten duurde, was het geknetter der mitrailleurs niet van de lucht. De heerlijke stralen van de zon beschenen op deze prachtige septemberdag steeds meer en meer wrakstukken van vliegtuigen, waarop het zwarte kruis van Pruisen of het symbool der nazi's, het hakenkruis, was aangebracht. Er waren zoveel toestellen neergeschoten dat niet minder dan twee bataljons tegen de bommenwerpers losse greep uit het leed dat 1495 RAl -bemanningsleden het leven heeft gekost en waarbjj 1733 Duitse machines verloren gingen, tegen 915 Britse. Zo ia er het verhaal van een ser- it-vlie, Radar Toen de luchtslag begon, be schikten de Britten over zo'n 690 jachtvliegtuigen van het type Hurrican en Spitfire en over een geringer aantal Deflants. Deze De slag om Engeland is in vier tijdvakken te verdelen: van 10 juli t.m. 12 augustus vielen de Duitsers de convooien in Het Kanaal aar, daarna volg den tot 23 augustus aanvallen op de langs de kust gelegen vlieg velden. vervolgens t.m. 6 september de vernietiging van de jachtvliegvelden en ten- infanterie nodig waren, om de wrakstukken te bewaken. Op 15 septem ber werd Göring ongeduldig en op die dag werd de gehele beschik bare Duitse bom- menwerpervloot tegen Engeland in aktie gebracht. In dit artikel wil len wij geen his torisch overzicht geven maar aan gezien de 15de september een historische dag in deze grote luchtslag is ge worden, die re sulteerde in de aftocht van de Spitfires Luftwaffe is het toch wel de moeite waard hier even bij stil te staan. Daarvoor hebben wij het lezenswaardige boekje „the Battle of Britain" opgezocht, dat al jaren geleden door het Engel se ministerie van voorlichting is uitgegeven. Afgezien van een aantal door de jaren achter haalde gegevens, geeft deze uit gave nog een goed beeld van de strijd die toen gestreden werd. Rust Zondag 15 september 1940, kort na .9 uur 's morgens kwa men de eerste Duitse vliegtui gen opdagen. Uit vier verschil lende richtingen bereikten zij de Engelse hoofdstad, de eerste aanval bestond uit ruim hon derd machines, die door 150 anderen werden gevolgd. De toestellen vlogen op een hoogte van vijf tot negen kilometer, maar kwamen al ras lager en ontketenden een strijd, die onge veer een drie kwartier duurde. Voornamelijk boven Oost-Kent en Londen werd deze eerste strijd gestreden. Was er geen benzine meer dan gingen de toestellen snel terug om bij te tanken. De bewoners van Lon den konden op die zonnige herfstdag rustig hun zondags- maal verorberen, want ander half uur lang heerste er rust. Maar even na twee uur kwamen de Duitse machines weer opda gen, in twee formaties van hon derd en honderd vijftig toestel len. Opnieuw ontbrandde er een strijd waarvan het slagveld zich uitstrekte tussen de Theems- monding en Dover, en tussen nes hakten de formaties open minuut werden er twee Duitse Londen en de kust. In dit grote met een geluid, alsof een vlijm- machines naar beneden gehaald, gebied werden zij wederom met scherp mes een stuk katoen De vijand verloor die dag niet succes door de Britse jachtvlieg- openreet. Het afweergeschut minder dan 185 Luftwaffe-toe- tuigen aangevallen. De machi- werkte voortreffelijk en per stellen en geschat wordt dat ten minste 350 andere in zee terecht kwamen. Ondanks hun grote overmacht, was dit toch te veel voor de Duitsers, zodat ook deze laatste wanhopige poging van Göring faalde. De invasie moest worden uitgesteld en Hit- Ier keerde zich op dat moment naar de Sowjetunie, totaal on bekend dat dit nu ook juist de laatste krachtsinspanning van de Britten was geweest. Als de Luftwaffe daarna nog ruim tien aanvallen had uitgevoerd, was de hele voorraad Spitfires en Hurricanes op geweest en waren zij er in geslaagd het Britse luchtruim te beheersen. Geluk kig evenwel is men zich dit in Duitsland nimmer bewust ge weest. Na de 15e september von den er nog een paar aanval len plaats, maar de hoeveel heid bommen was niet meer te vergelijken met die van de maanden augustus en septem ber. Langzamerhand begon nen de Londenaars, die altijd al veel vertrouwen in hun luchtmacht hadden, het heel gewoon te vinden dat zij overdag volkomen veilig wa ren voor de Duitse luchtaan vallen. ^LK JAAR wordt de Battle i Britain, waarin Spitfire- Hurricanes-sq uadr ons de strijd aanbonden met de Duitse overweldigers herdacht; o.a. op -19 september met een dienst in de Westminster Ab bey in Londen. Deze herden kingsdienst zal o.m. worden bijgewoond door koningin Elizabeth, prins Philip, pre mier Wilson, barones Spencer- Churchill en vele hoge auto- land en tweehonderd perso neelsleden die aktief aan de stryd hebben deelgenomen. Tydens deze dienst, die recht streeks door de televisiedien sten van BBC en 1TV zal wor den uitgezonden, zal prins Philip een gedeelte uit de Bij bel voorlezen. Op 19 september zullen een Spitfire en een Hur- Churchill vliegen. De slryd in het Britse luchtruim willen wy hier nog met enkele voorvallen beschrijven. Een pend Auson-lestoestel bestuur de. Of deze sergeant opzettelijk zjjn tegenstander ramde kan niet worden uitgemaakt, maar beide toestellen stortten, on wrikbaar verbonden, neer, waarbij alle inzittenden om het leven kwamen. Een andere Britse commandant vernietigde met één vuurstoot de voorste vau een formatie Duitse bom menwerpers, die met zulk een geweld uit elkaar sprong dat het toestel links daarvan, een stuk van dc vleugel werd af geslagen. Een tweede vuurstoot was voldoende, om ook het toestel ter rechterzijde uit te schakelen. Het stortte neer, ter wijl uit dc beide motoren zware rookpluimen golfden. Voordat dc vlieger naar zjjn thuisbasis terugkeerde, schoot dc commandant nog een Mes- serachmit 109 neer. Met 1200 patronen had hy dus vier tegenstanders neergeschoten. Veer een andere Britse vlieger, die „uit de zon duikend", een Me 109 aanviel, zag dat deze na de eerste vuurstoot uiteen- sprong. Op het zelfde moment bemerkte hy dat een andere Mc 109 hem in de rug bedreig- de, waarop hy 6iiel wendde, zijn tegenstander frontaal atok- keerde, om hem met enige vuurstoten in brand te schieten, •aiy was nu zyn kameraden kwijtgeraakt en besloot naar zyn basis terug tc keren. Ty- «lens het landen kreeg hy de mededeling, dat de vijand zich hoven de basis bevond, waarop hy zich wederom voor het ge- vechl gereed maakte. Al «poe- -vifr'n™ "n 'Ut 'luiz.n.J wn -nli, Dormers waar, die hy onmid- dcllyk aanviel. Toen hy een der Dormers met zyn mitrail- leurs had bestookt en het vlieg- tuig ergens in een bos neer stortte en uiteenspatte, kwamen andere Britse jachtvliegtuigen hem te hulp. Tenslotte het verhaal van luite- nant J. B. Nicolson: „Eerst zag ik lichtgevende kogels langs mijn linkervleugel en daarna bemerkte ik dat ik door een Me 109 werd aan gevallen. Ik zag iets uiteen spallen en daarna spiraal-Ie het toestel omlaag. Ik vond het niet de moeite waard om er nog meer munitie aan te ver spillen. Toen keek ik uit naar een andere tegenstander en zag een He 111. Ik viel hem aan en naderde tot op drie meter en gaf hem de volle laag. Dc stuurinrichting werkte niet meer en daarop sprong ik uit liet toestel. Toen ik op de grond kwam kon ik myn arm niet meer bewegen (deze bleek later uit bet lid tc zyn)". Ltn. Nieolson's machine was nl. ge troffen door vier kanonscho ten waarhy twee hemzelf ver wonden cn dc cockpit in vuur en vlam zetten. Hoewel hy er zelf niet over spreekt, kreeg hy aanzienlijke brandwonden aan zyn handen, gezicht, nek cn henen. Hy werd onder scheiden met het Victoria Cross en in 1945 overleed hy in Dit waren enkele herinneringen aan die vreselijke tijd, 25 jaar geleden, waarin de Slag om Engeland werd gestreden. Een lijd, waarin de bronzen stem van de Big Ben heeft gezwe gen, teneinde dc vyandelyke vliegtuigen geen gids te zyr-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13