Nieuwe Leidse Courant Pakistan lelijl s. in het nauw gstg* MM 0e Thant Rawalpindi is nu in Sancties lidmaatschap N.V.V. ingetrokken cADEAÜ5 Kind spoorloos na uitspraak rechter India wil Ajoen Khan een lesje geven l.Z. op onze groei r B O L B O N Eerste bewoners over een jaar in Het Dorp Okagaki niet expres tegen pijler viaduct' DE Commentaren Donderdag 9 september 1965, 46sto jaargang CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh ra ghebl«v«« mijn hart in taghantpoatl" Aanlioudeud koel De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met nu cn dan buien. Matige tot krachtige, aan de kust krachtige tot harde zuidwestelijke wind. (opi maakt 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 NEW DELHI Om Pakistan te dwingen, zijn troepen uit het Indische fdeel van Kasjmir terug te trekken, rukken strijdkrachten van India thans I op in de richting van de drie belangrijkste Pakistaanse steden: Rawalpin- Idi, Lahore en Karatsji. De Indische minister van defen- s, Tsjavan, verklaarde gisteren dat zün land Pakistan een lesje wil ge- a waaruit blijkt dat agressie zin- is is. Er lijkt dan ook weinig kans zijn op een wapenstilstand, zo lang India niet het gevoel heeft, dat :ze les is begrepen. De stemming New Delhi is er een van oprukken met afstraffende, vernietigende aan ballen, op de grond en in de luéht, i de Pakistani iedere mogelijkheid ontnemen tot het lanceren van een jffensief. Tsjavan verklaarde, dat een Indische leid uit Kasjmir doorgebroken is en ontrekt in de richting van de (tijde- ike) Pakistaanse hoofdstad Rawalpindi ar president Ajoeb Khan zijn zetel •ft. zolang de nieuwe hoofdstad Is- niet klaar is. De strijd in de omgeving van Lahore, belangrijkste industriestad van Pakis- duurt voort. Als gevolg daarvan de Pakistani in Kasjmir genood- terug te trekken. In het zuiden itten de Indiërs de stad Gadra. Zij :n vender oprukken naar Hydera- dat op de weg naar Karatsji ligt. deze operaties wordt het leger van istan sterk aan deze drie fronten ge- Luchtoorlog Zelfs als India inderdaad niet voor emens is, de drie belangrijkste ste- len van Pakistan aan te vallen, heeft het toch alleen al door ze te bedreigen rnstige problemen geschapen voor resident Ajoen Khan, een beroeps- elitair. Alle drie tegelijk verdedigen i betekenen, dat hij zijn leger te il moet binden om tot een tegen aanval te kunnen overgaan. Indische utoriteiten vernachten zo'n aanval tor Lahore-Amritsar. Intussen uren de luchtaanvallen van beide anten voort Ook wordt melding ge naakt van het afwerpen van parachu- zowel in het oostelijk deel van ..um als in Pakistan, waar ze zelfs >ij Karatsji geland zouden zijn. In In- l iia zijn weer vele tientallen Pa- li istaanse para's gevangen genomen. Intussen is Oe Thant, de secretaris generaal van de Ver. Naties, te Rawal pindi aangekomen om „bepaalde sugges ties" te doen ter beëindiging van de strijd. Later reist hij door naar New Delhi. Men verwacht, dat hij weinig zal bereiken nu Pakistan in een verdedi gende positie is gedrongen. Intussen ont plooit Pakistan een enorme diplomatieke activiteit. Er werden stappen onder nomen bij communistisch China, Indone sië, Perzië en Turkije. Indonesië zal Pa kistan hulp verlenen. China verleende al vast steun door het zenden van een pro testnota aan India, waarin de eis werd gesteld dat dit land „alle agressieve ver sterkingen die onwettig langs de grens tussen China en Sikkim zijn aangelegd, zal ontmantelen (Voor vervolg zie pag. 7) College van r.k. bisschoppen: UTRECHT De leden van de Rooms Katholieke Kerk mogen in het vervolg weer lid zijn van het Nederlands Verbond van Vakver enigingen (NVV). Hiertoe heeft het college van r.k. bisschoppen beslo ten na langdurig beraad. De bis schoppen menen, dat de sancties, die in 1954 zijn gesteld op het lidmaat- p van het NVV, niet langer kunnen worden gehandhaafd. „Zonder dat wij een uitspraak wil len doen over de inhoud van het he dendaagse socialisme in ons land. stellen wij met voldoening vast, dat «eSoh^Q§aKiQic*<^ci§cs<§e)§cs<gegc*<^e§c>Ksa^ Op de krant hebben we al weer afscheid van de zomer genomen, nu de R in de v 4 maand is. Dat betekent immers voor V./ de redaktie extra inspanning omdat u w leesseizoen begonnen is: Hoe vreemd het ook klinkt: juist de herfst kan de verdere groei in ons blad bren gen en om die groei te stimuleren heb ben we uw hulp nodig. Iedere nieuwe abonnee die u ons aan brengt kan extra fleur en geur in uw huiskamer brengen, want wij tonen u onze waardering door als de tijd daarvoor is aangebroken u een vroeg- bloeiende hyacinthenbol met houder te zenden, die in de winterse dagen een geurige herinnering gaat worden aan uw bijdrage tot onze groei. Een ander geschenk mag sprekend ook kiezen vanzelf- Uitknippen en op briefkaart plakken a.u.b. Woonplaats betaling per: WEEK/MAAND/KWARTAAL Deze nieuwe abonnee werd opgegeven door uw abonnee Woonplaats Ik ontvang als geschenk HYACINTHENBOL MET GLAS# „DE DOKTER ZEGT" M TIP-PARADE-TWEE „DE DOKTER ZEGT" I (elk deel is een (ander) geheel) streep door wat u niet wenst. Katholieke sociale van groot belang in het huidige NVV de opvattingen met betrekking tot kerk en gods dienst veel milder zijn geworden en dat een duidelijk streven naar een betere verstandhouding aanwijsbaar is", aldus het communiqué dat de bisschoppen hebben opgesteld. Anderzijds werd in de Nederlandse ka tholieke gemeenschap de persoonlijke beleving van de eigen overtuiging ster ker. Dit kon gepaard gaan met een meer open houding tegenover hen die de ka tholieke visie niet zijn toegedaan. Zonder eigen overtuiging op te geven, kan men daardoor met minder bezwaar komen tot een ontmoeting met de levensopvatting van anderen. Door deze ontwikkelingen is de si tuatie van vroeger jaren duidelijk ge wijzigd. zodat wij van mening zijn de destijds uitgevaardigde verbodsbepa lingen en sancties te kunnen opheffen. Hetgeen wij bij deze doen. Eigen" bonden Wij wensen echter vast te stellen, om ten deze elk misverstand uit te slui ten. dat wij door bovenstaande verkla ring in geen enkel opzicht de waarde bedoelen te verkleinen van de katho lieke sociale organisaties en in dit ver band dus met name van de katholieke vakbonden en vakcentrale der werk nemers. Wij blijven van mening dat de katholieke sociale organisaties van groot belang zijn, en wel qm de vol gende redenen. (Voor vervolg zie pag. 7) Feijenoord zegevierde met 21 over Real Madrid, een voetbal resultaat van formaat. Maar de opgekropte spanningen van de laatste weken hebben haast tot een massale vechtpartij geleid, waarvan de gevolgen niet te overzien zouden zijn geweest. De door miljoenen gevolgde wed strijd kreeg na een vrij tamme en gelijkwaardige strijd nog onver wacht een sportonwaardig slot. Eerst kopte Venneker Feijenoord naast Real (11) en kort daarop schoot Kraay 21 in. Dol van vreugde knalde Kruiver de bal nogmaals in het net (zie foto), een onwaardig tafereel dat zijn climax vond in het onsportieve tegen de grond werken van Mou- lijn. Snel ingrijpen van politie en aanvoerder voorkwam erger. Op de tribune keken prins Bernhard. prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg evenals de tiendui zenden met ingehouden adem toe. De Prinses was na afloop niet van de wijs gebracht. „Ik vónd het een geweldige avond", zei ze later tegen elke speler die het horen wilde. „Wat een sfeer, wat een prachtige prestatie". Verslag op pag. 9 Geheel Nederland was gisteravond van 8-10 uur in de ban van Koning Voetbal. Alle steden waren uitae- storven. iedereen zat voor t.v. of radio om „de wedstrijd van het jaar" te volgen. Dit stille beeld van de Haagse Passage spreekt boekdelen. Daarna - tot 1969 - jaarlijks 150 nieuwe huizen (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM De eerstp woningen van Het Dorp zullen volgend jaar september gereed komen. Met het bouwrijp maken van de grond is men nu bezig en in oktober zal de eigenlijke bouw kunnen starten. Het betreft hier een wooneenheid van dertig woningen. Elke wooneenheid zal door één bouwploeg continu worden afgebouwd, wat inhoudt dat van najaar 1966 af tot najaar 1969 gemiddeld 125 tot 150 wo ningen per jaar zullen worden afge leverd. Met de bouw van de andere gebouwen zal zo spoedig mogelijk na 1 januari 1966 worden begonnen. Hier voor zal een tweede bouwploeg wor den ingezet, die eveneens continu zal werken. Op deze wijze zal Het Dorp in 1969 geheel klaar zijn. De thans in aanbouw komende woon. eenheid omvat dertig woningen, alle met een eigen privé-voordeur, uitkomend op de overdekte binnenstraat en aangepast aan de bewoners. Per tien bewoners is een „kitchenette" geprojecteerd en een gemeenschappelijke eet-zitkamer. Van iedere groep van tien bewoners maakt een valide verzorgster deel uit. Deze verzorgster, die in de ene groep misschien de rol van moeder en in de andere wellicht de rol van collega ver vult, heeft in het kader van de demo cratische opbouw van de dorpsgemeen schap de status van een bewoonster, evenals de andere (gehandicapte) bewo- Drie groepen van tien bewoners zijn door middel van de binnenstraat met elkaar verbonden. Op deze wijze kan de nachtverzorging het meest effectief worden verricht. In de eerste groep wo ningen is al met de opname van echtpa-| ren rekening gehouden. 1 Brits vakverbond TUC: (bijna 9 miljoen leden Besnoei nationale uitgaven defensie BRIGHTON Het grote Britse vak verbond TUC heeft zich gisteren uit gesproken voor drastische besnoei ing van de nationale defensie-uitgaven die thans meer dan twee miljard pond sterling (ong. 20 miljard gulden) per jaar bedragen. In een resolutie, die op de jaarlijkse conferentie te Brighton werd aangeno men, wordt gezegd, dat de hoge defensie uitgaven onverenigbaar zijn met de plannen van de regering voor sociale vooruitgang en economische ontwikke ling. De resolutie Is een weergave van de sluimerende onrust over het besluit van de regering de behandeling van vele so ciale hervormir^splannen uit te stellen Ze vormden een belangrijk punt bij de vorig jaar gehouden verkiezingen. Het vakverbond vertegenwoordigt dan 8.750.000 werknemers. chocoladedïank Een verrukkelijke choeolodedronlc met d-chts 1% vet. Fris en pittig von smook. Toili les» de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanko lijn! Koffermoord (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL/AMSTERDAM De politie heeft geen enkele aanwijzing kunnen vinden, waaruit zou blijken dat de Japanner Okagaki zaterdag in Brussel met opzet tegen een viaduct pijler is gereden. De twee Amster damse politiemannen die zijn flat in de Belgische hoofdstad hebben doorzocht, hebben niets gevonden dat een aanknopingspunt zou kun nen vormen in het raadsel van de Amsterdamse koffermoord (zoals bekend, zou Okagaki worden ver hoord inzake deze moord). Ook een zustei van de Japanner, die gisteren uit Genève ((waar zij stu deert), in Brussel aankwam om het stoffelijk overschot te identificeren, acht zelfmoord uitgesloten. Bij haar aankomst zei zij, dat haar broer nog maar pas kon autorijden en dat zijn dood vast en zeker aan een ongeluk te wijten is. „Als een dwaas Buren van Okagaki hebben ook gezegd, dat de Japanner als een dwaas reed. In Brussel zijn honderden pamfletten met het portret van de vermoorde Ka- meda verspreid, maar er heeft zich geen spoorwegambtenaar gemeld die Kameda op 21 augustus in de trein naar Amster dam heeft zien stappen. Steun Bij het verdere onderzoek hebben de Amsterdamse hoofdinspecteur T. Hoegee en rechercheur C. Venderbos. die thans in Brussel zijn, de steun van tien Belgische collega's en de politie- attaché van de Japanse ambassade in Parijs, de heer Jiro Nakajima. De laat ste is thans bezig met de bestudering van de papieren, die in de villa's van Okagaki en Kameda in beslag werden genomen. Intussen heeft de Belgische justitie be sloten geen inlichtingen meer te ver strekken over de ..zaak van de Japan ners". Zij wil het onderzoek van de Am sterdamse recherche niet belemmeren. Alleen de Nederlandse justitie, zo zei men in Brussel, kan licht werpen op de moord op Kameda on is belast met het onderzoek naar de omstandigheden, waarin Kameda's vriend Okagaki om het leven kwam. W/~AT wij dezer dagen reeds als te verwachten hadden aangekon digd is nu geschied: het verbod voor onze rooms-katholieke landgenoten om lid te worden van het NVV is ingetrokken. Eveneens naar de verwachtingen wordt over de destijds ontraden PvdA en VARA in dit stuk niet ge sproken. Misschien moet om de weg neming van dit ontraden worden ge vraagd, zoals immers ook ten aanzien van het NVV is geschied. De betekenis van de intrekking is duidelijk: voor de rooms-katholieke, zoals reeds voor alle andere Neder landers, zal de keuze van zijn vak organisatie voortaan een kwestie zijn van vrije keus en van eigen verant woordelijkheid. Wij achten dit winst De keuze van een bepaalde organisatie, van een bepaalde partij, ook van een bepaal de krant, behoort te worden ingege ven door een besef van verantwoor delijkheid, tot het aankweken waar van juist de vrijheid de gelegenheid moet geven. Dat dit kan, heeft ook protestants Nederland reeds lang bewezen. AI zou men zich ook daar het eigen ver antwoordelijkheidsbesef soms ster ker wensen. TVADAT achttien jaar lang vergeefs gezocht is naar een oplossing voor Kasjmir, lijkt een beroep op het gezond verstand van India en Pa kistan vruchteloos. De heer Thant, secretaris-generaal der VN, is om de hem verstrekte op dracht dan ook niet te benijden. Het gezaghebbende Britse blad The Quardian waarmee onze krant, evenals de andere bladen van 't kwar tet, goede betrekkingen onderhoudt heeft in dit verband al gesproken van Jona voor Ninevé. De-vergelijking gaat slechts ten dele op. Zo bijvoorbeeld heeft Thant zonder morren zijn reis ondernomen. En de bekering waarom hij zal vra gen zal van een bescheidener dimensie zijn dan waartoe Jona op riep. Al zou ook die bekering voor zowel Pakistan als India stellig aan bevelenswaardig zijn. Een punt van overeenkomst ligt in de ernst van de situatie. Waarom moeten deze staten zichzelf en elkaar verteren? Voor China liggen hier baatzuchtige kansen. Naar Jona werd geluisterd. Men zou het ook Thant toewensen. VANMIDDAG hield de Franse pre- sident weer een van zijn bekende persconferenties, met voorbijgaan van het parlement zijn program rechtstreeks voor het volk ontvou- Bij het ter perse gaan van de krant was nog niet bekend wat de heer de Gaulle te berde bracht over EEG, NAVO, ZO-AZIë en de econo mie van Frankrijk zelf. Zijn overtuiging maakt, zoals be kend, de Franse politiek. Veel zal in zijn overtuiging niet zijn veranderd. Hij wil erkenning van zijn gelijk voordat hij het terrein aan zijn op volger (Pompidou?) overlaat. Zal de Gaulle nog rekening houden, zeker voor zijn Europese en nationale politiek, met de veranderde stemming in eigen land? Nog is zijn gezag groot, maar velen zijn het met hem oneens. Er heerst economische slapte met groeiende werkloosheid, verminderd levenspeil voor boeren en te laag gesalarieerden, vergrote sociale onge lijkheid. Een stap terug op Europees terrein zou zijn, wanneer de Gaulle ontman teling van de Europese commissie doorzet. Nederland dient daartegen te waken en dit niet als onderhande lingsobject te gebruiken om het Europese parlement aan uitgebreider bevoegdheden te helpen. Het een zonder het ander is zinloos. van oorsprong Nederlandse moeder grootouders in Hilversum verblijf hield cn gisteren bij rechterlijke uitspraak aan zijn vader werd toegewezen, is spoorloos. De Hilversumse politie heeft vanmorgen het signalement van het jongetje verspreid. De rechtbankpresi dent, mr, Sthceman, grondde gisteren de toewijzing van Lane aan zijn vader, de Amerikaanse accountant Leon Sil verman, op de overweging dat de moe der gebonden is aan een niet door haar betwiste beschikking van de rechtbank in Los Angeles. Zowel de vader van de jongen als zijn rechtskundige adviseur, mr. W. van der Mey. vervoegden zich na de gerechtelijke uitspraak bij de Hilversumse politie, die omniddellijk een onderzoek instelde. Het kind bleek niet bii lijn moeder in Hil versum te zijn. De grootmoeder van de jongen verklaarde dat dochter en klein zoontje zich in Amsterdam bij kennissen bevonden. Nadere gegevens kon zij ech ter niet verschaffen. Hoofdinspecteur Roozenboom va® de Hilversumse politie gaf vanmorgen als zijn mening te kennen dat naar zijn stel lige overtuiging de vader van de jongen niet eerder naar de V.S. zal terugkeren dan tot het moment waarop hij de jongen heeft gevonden. Mr. U. W. H. Sthecman. dc president Lg: iTSto^TrW'hZ1d,"ï an de Amsterdamse rechtbank, bepaalde hef beest doS moe ten zehtarLr tateren in een kort geding dat de iongen I vasthouden. aan zijn vader moest worden afgegeven. De heer Silverman, die gescheiden leeft van zijn vrouw, mevrouw Purbik, had terugbrenging van zijn zoon geëist. Volgens een door beide partijen aan gegane regeling zou het kind voor 20 augustus weer bij zijn vader in Los Angeloes moeten zijn. Het kind was ech ter niet door zijn moeder teruggebracht. Volgens de Nederlandse wet zal de moe der zich ook aan die voorschriften moe ten houden, die in het belang van een minderjarige zijn gegeven. Kinderrechter De advocaat van de moeder deed nog in poging de jongen in Nederland te houden. Hij diende een verozekschrift in bij de kinderrechter, waarbij ondertoe zichtstelling van de Nederlandse kinder rechter werd gevraagd. Dit verzoek werd onmiddellijk in behandeling genomen. Zowel de vader als de moeder woonden de zitting bij. De kinderrechter wees na langdurig beraad het verzoek af. OOSTZAAN Burenruzie heeft ertoe geleid dat een hond de dupe Is geworden. Toen het dier werd uitgelaten, gooide de buurman het uit nijd een zaag naar de kop. die het oogv an de hond raakte. Een dierenarts moest het oog verwijde ren. De onverbetelijke buurman riep

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1