Plaats van de omroepen op derde radionet Alles „gezamenlijk programma' Sophocles' Electra zo'n 2400 jaar oud Brick Bradford i—Toch is het zo!- «lesje en «Josje w j:*tj iÉP^i lillS A Senrrsoet WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1965 ETHERGOt-VEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOtVEN ITHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOLVEN- mlnklijke Marine (gr): Beroemde Neder landse marsen. 20.15 Reportage voetbalwed strijd Feljenoord—Real Madrid. (In de pau- (gr) 22 00 Licht< (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Alle program ma's op het derde radionet zullen volgens de „voorlopige regeling" relke van 11 oktober tot en met 31 december a.s. geldt, worden aangekondigd met „Hier is de Ned- Radio Unie, gezamenlijk pro gramma, samengesteld door en dan volgt de naam van de aan beurt zijnde radio-omroep. Aan dit voorstel zullen echter AVRO en VPRO, die het nog even beraad hebben gehouden sinds de jongste NRU-bestuursvergade- ring, nog hun officieel fiat moe ien hechten. Er is lang over gediscussieerd, hoe je aankondiging op het derde net zou lijn. Liet men alle programma's onder luspiciën van de NRU aankondigen, zou men direct de gewenste 25 ^Bct. NRU-uitzendingen hebben be- ^Heikt. maar dat is toch niet de bedoe- Ing van de voorlopige exploitatie van het derde net. Een ander idee was de omroepen «woon voor zichzelf te laten aan- IH UKo digen, maar dan zou er van NRU»| cerband niets blijken. Mr. A. H. van de Veen, de NCRV-directeur die meer ;ct h reffende compromissen kan uitden- zol ;en' Poneerde ook nu het tussenvoor- tel van „gezamenlijk programma, eerzorgd doorhetgeen direct reerklank vond. ND Het NRU-bestuur. hoopt, dat AVRO n VPRO het hiermee ook eens zullen ■n, zodat men alweer een moeilijk nt als overwonnen kan beschouwen, Beurtzang Besloten is, dat (zo vernamen wij bij diverse omroepen) elke omroepor- D- •wijs ganisatie in de voorlopige regeling vaste zendtijd zal hebben. Onder voorbehoud van mogelijke kleine wij zigingen, ziet de lijst (waarbij reke ning is gehouden met de uitzendtijden per omroep op het eerste of tweede net) en dan als volgt uit: AVRO en VARA op zondag, per veertien dagen (omdat de VARA dan ook op een van de andere netten 's morgens uitzendt) wisselend op de tijden 91 en 16 uur. Maandag gehele dag (96 uur) KRO, dinsdag NCRV 95 en VARA 56 uur, woensdag KRO 93 en AVRO 36 uur, donderdag gehele dag VARA, vrijdag AVRO en VPRO (3 uren) en zaterdag NCRV en AVRO (2 uren). Op vermelde uren zullen dus achter de woorden „gezamenlijk programma verzorgd door..." deze omroeporgani saties worden genoemd. De programma's Zoals u weet, zullen de program ma's overwegend een licht karakter dragen, maar dat wil niet zeggen dat bijv. de NCRV het geestelijk lied achterwege zal laten of de KRO kerk zang. Wel degelijk zal de toon van de diverse omroepen herkenbaar zijn in de uitzendingen. Het ligt niet in de bedoeling, dat bestaande gerichte programma's van de diverse omroepen (voor vrouwen, kinderen, zieken of beiaarden) tijdens deze voorlopige regeling uitbreiding tot het derde net zullen ondergaan, ook al dragen zij het voorgeschreven „lichte karakter", zij kunnen immers niet onder de vlag van de „gezamen lijkheid" varen. Evenmin is het plan, dat er, zoals bij Veronica, de gehele dag lichte plaatjes zullen worden gedraaid, al dan niet met praatjes. Vanzelfspre- Vanavond Grieks treurspel (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het is niet gezegd, (at U ook behoort tot degenen, die er Tinavond handenwrijvend bij gaan ring ritten om te zien, wat Feijenoord en .f®® Real Madrid, tegenover elkaar in het ®IRotterdamse Stadion, klaarstoven met Jiet leer". Mogeljik draait u veel liever Ned. 2 in om een klein uur lang te kijken lar het ongeveer 2400 jaar oude Griekse treurspel „Electra" van de het dichter Sophocles. U moet er dan wel de eerste jour- ïaal-uitzending voor overhebben, ant het spel is niet zo lang, dat^U er minuten van kunt missen.' De NCRV begint om 8.01 uur al mèt de Uitzending. J. Schrikt U niet van de gedachte, geconfronteerd te worden met een pel dat men meer dan 400 jaren vóór Jhr. interessant vond. Vergeet U toch niet, dat de mens op zichzelf niet verandert, alleen de omstandigheden, aarin hij leeft. Maar als men bedenkt, dat Sopho cles zijn stem via „Electra" deed horen „in een tijd van geestelijke verwarring en drogredenen" en hij zijn drama gestalte gaf via moord, verdenking en bloedige wraak, dan iete^komt het al opmerkelijk dichterbij.... Neen, het waren nog geen „thril- rs" of „detectives", welke Commentaar oude wljgerige schrijvers het kijkend en luisterend volk in de openlucht theaters voorzetten, maar ook toen al werden de uitersten van leven en dood, van liefde en haat, zuiverheid bedrog aangevoerd om de mense lijke emoties tot uitdrukking te bren gen. Want daórom ging het Sophocles, in wiens vele werken (men schat het aantal op ruim 100) er slechts 7 zijn bewaard gebleven, in de eerste Uitbeelding van de beroeringen der ziel bij de rampen en zoetheden, welke het leven in zich bergt, waar den, die nimmer zijn veranderd om dat zij uitermate menselijk zijn. 'Merkwaardig is, dat ook in die tijd (Sophocles leefde van 496406 Chr. en wérd dus 90 jaar) de opstan digheid van de jeugd jegens de ouders centraal stond in het dagelijkse denken. Dat ook de fouten van de ouders werden erkend en aangevallen, waarbij de jongeren als wrekers op- Usance was het, treurspelen te ver pakken in half symbolische, half realis tische gebeurtenissen, waarvoor situe ring in de wereld der halfgoden uit de Griekse mythologie een welkom Zo toont Sophocles de menselijke spanningen en emoties in „Electra", zijn welhaast meest beroemde werk, middels de geschiedenis vhn de doch ter van Aganv kend zullen er onder bepaalde titels gevangen platenprogramma's tevoor schijn komen, maar er zullen ook eigen opnamen van ensembles enz. worden gedraaid via band of plaat. Verder hebben de omroepvereni gingen veel vrolijke radioprogram ma's uit het buitenland aangevraagd. Deze worden niet gekocht, maar op uitwisselingsbasis van de diverse roepen betrokken. Dat belooft dus aardige variatie. De Hilversumse omroep, die tot januari niet veel geld in het derde programma kan steken, is toch niet van zins, er een „stiefkind" van te maken. Integendeel, men draagt zo veel mogelijk zorg voor prettig beluisteren uitzendingen in het wel luchtige, maar daarom niet on-serieu- ze genre. Men vergete niet, dat het heus niet allemaal „Brandend zand" keur van „verloren liefde" behoeft te zijn, noch Sofietje van het terrasje maar dat divertissementsmuziek van de grote klassieken ook tot de ver strooiing kan behoren. Nieuwe contracten Intussen zal het voor de omroepen noodzakelijk zijn, bepaalde contracten te hernieuwen. Zo mag nien maar niet ongelimiteerd eigen programma's her halen, noch eindeloos plaatsjes draaien. Bij muziekuitzendingen van welke aard ook, komt de BUMA auteurs rechten opeisen voor componist en tekstdichter, tot 30 jaren na de dood van degenen die hun naam onder het werk konden zetten. Dit geldt ook herhalingen, tenzij die bij con tract reeds zijn vastgelegd. Dat betekent dus: geld voor elke uitzending. Ten tweede heeft men te maken met de TFPI. Internationale Federatie Phonografische Industrie, welke men volgens contract een vastgesteld aan tal uren platen-draaien moet betalen ten bate van de grammofoonplaten- makers. Niet alleen kost dus elke plaat in feite dubbel geld, maar ook mag men ■'o aangegane limiet niet overschrij den. Dat is volgens huidig contract 70 uren per week voor de gehele binnen landse omroep plus de Wereldom roep.... en die limiet wordt wel eens een beetje overschreden, vooral in de zomerdag. Onmogelijk dus, er ook nog negen uren per dag derde programma mee te voorzien! Contract herzien dus. Andere moeilijkheden dan die op financieel gebied geven deze over eenkomsten (er bestaat ook nog een contract met de STEMRA, onderafd- ling van de BUMA betreffende „me chanisch weergeving van voor de omroep gegeven uitvoeringen", dus bijv. het afdraaien van banden) in het geheel niet. Gelukkig lopen de overeenkomsten met BUMA en STEMRA tot 1 oktober a.s„ zodat men die bijtijds naar ra- mine i^an wijzigen en met de IF PI is de NRU overeengekomen, dat er een contract wordt opgemaakt als het derde net even is ingelopen en men heeft ervaren, hoeveel platen- uren er bijbetaald moeten worden. Ook dat gaat dus een handvol geld vergen. herhaling SOS-berlchten. 22.40 Avondoverdenklng. 22.55 Klassieke gramniofoonimiziek 23.15 Varen vèl ln de welvaart... lezing. 23.30 Lichte imofoonmuziek. 23.5524.00 Nieuws, .versom n, 298 m. VARA: 20.00 Niet rege. 22 30 Nieuws. FLIES VEgMlE— T1C5D. JSM - ZO VEEL "OR- REM I-5P6 24.00 Nieuws. Nederland I: NTS: 19 00 Nieuws in het kort. 19.01 Voor de kleuters. 19.06 De Venetiaanse gondeliers, documentair filmpje. 1923 Liefde per post. film. VARA: 19.35 Spaans-Nederlandse ouverture bb Europa Cup-duel FeyenoordReal Madrid. NTS: 20.00 Journaal. 20.10 Voetbalwedstrijd: FeyenoordRéal Madrid. VARA: 22.05 Hoge tonen ln de regen, muzikaal programma. 22.25 In vertrouwde handen galstenen en hun behandeling (herhaling van 5 januari 1965 Nederland II). SOC: 22.45 Uitzending Socutera. NTS: 22.50—22.55 Journaal. Nederland II: NTS: 20.00 Journaal. NCRV: KRO: 7.00 Het levende Woord. 7.05 Lichte grammofoon) •verzicht. 8.35 Waterstanden. 9 40 Schoolradio. 10.00 Sex- varieerd muziekprogramma. (10.30 Weerovérzicht). 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.45 Klassieke grammofoonmuzlek. 12.10 Le- :n op het land. gesprek. 12.27 Mededelingen ).v. land- en tuinbouw. 1230 Nieuws. 12.40 ïze week, praatje. 13.15_ Dlxlelandmuziek. .45 Voor de iieke muziek. 16.00 9 ---30 Lichte grammo foonmuzlek. 17.00 6e Internationale Beiaard- •lllonbespeling. Clubhuis: sportrubi Halte: gevarieerd AVRO: 7.00 Nieuws. 7.20 Lichte grammo foonmuzlek. VPRO: 7.60 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuzlek. (Om 8 25 De groenteman). 8.10 Lichte gram- ïmuziek. 8.45 Morgenwijding. 8.55 ko grammofoonmuzlek. 9.00 Klassieke 10.00 Voor de 1 haar vader dóór de minnaar van haar moeder, en op aanstoken van haar moeder, is vermoord. Als haar dood gewaande broeder Orestes terugkeert, dwingt zij hem deze daad te wreken, door eerst de minnaar te doden en daarna ook moedermoord te plegen. Orestes volbrengt dit, zij het in omgekeerde volgorde en zijn daad wordt wel vergeven door Apollo, maar de straf van ballingschap niet die weet dat afgewend. tuas dr. L. Meinsma, die in ver- hand met kritiek op zijn pas versche nen boekje „Kankerfeiten" gister avond in de nieuwe AVRO-televisie- mbriek Interpellatiezich tegenover drie min of meer bij deze kritiek be trokken journalisten had te verant woorden. Er werd, terwijl twee van de drie journalisten fiks aan de sigaretten trokken, op rustige maar meermalen tcherpe toon gediscussieerd. De onder vragers vielen dr. Mei nsma aan op rijn wijze van publiceren, die volgens dr. De Smet, directeur can het Natio naal Katholiek Bureau voor de gees telijke volksgezondheid, angstaan jagend en gevaarlijk voor de geeste lijke volksgezondheid is. Dr. Mei nsma ontweek voortdurend directe antwoor den. Hij gaf wel toe dat geen „vak man" hem had voorgelicht over de wijze waarop men moet publiceren, maar zei dat hy „een gesprek met volwassenen" had willen beginnen in dit boekje. Dan mag men de dingen bij de naam noemen en een toon die iedereen bevredigt, vindt men toch niet. t nu kunt u nóg wel een sigaret opsteken, maar ik blijf toch de arts die zegt dat niemand moest roken." Ten slotte wilde dr. Meinsma (uit fluitend op dat punt in het nauu dreven )een eerder gepubliceerde op merking als zouden de redakties van dagbladen door hun directies worden geremdin het steunen van anti- rookpropaganda ten einde adverten ties van de rookwarenindustrieën niet te verliezen, niet terug nemen. Hij gaf echter wel toe, dat hij een volgende keer deze niet meer zo zou gebruiken. Dit gesprek vormde geen slechte kennismaking met de nieuwe rubriek. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 VARA voetbalwedstrijd Feijenoord—Real 8.1010.05 uur reportage van Madrid in Rotterdam. 10.05 uur ensemble José Marcello speelt luchtige muziek op de Euro mast. 10.25 uur herhaling van het programma „In vertrouwde handen", ge wijd aan een galblaasoperatie. Ned. 2 NCRV 8.01 uur Britse televisieregistratie van het Griekse, 2400 jaar oude treurspel „Electra" van Sophocles. 9.00 uur aflevering van Literair Kijkschrift en 9.30 uur een nieuw avontuur in de serie „Drie maal negen": de Londense politie moet een overval op een lommerd op lossen. VANAVOND TE HOREN Hilversum I NCRV 8.15 uur reportage van de voetbalwedstrijd Feijenoord—Real Madrid. 10.40 uur avondoverdenking. 11.15 uur dr. C. P. van Andel spreekt over „Welvaart en mentaliteit"; eerste van drie lezingen in de reeks „Varen we wèl in de welvaart?" Hilversum II VARA 8.35 uur herhaling van het hoorspel „Ontmoeting in de herfst", een verrassend tweegesprek. 9.05 uur amusementsmuziek op de plaat. 9.55 uur voortzetting van het gesprek tussen Nol Gregoor en de auteur Hans Andreus en 10.40 uur liederen van Wolf, gezongen door de sopraan Erna Berger en de bariton Hermann Prey. 1913) In de broeierige atmosfeer van wand wordt geprojecteerd is door oog dient te de tropische wouden gedijen ongeveer onderzoekers zelfs gefotografeerd 500 soorten selangineilen en begonia's, kunnen worden, wel een bewijs hoe Deze planten groeien in het halfduis- scherp dit beeld is. ter van het oerwood en zijn er dus op orden gelegd, maar op de .^hersenen! Het werkelijke zien, dus het bewust maken van de beel den, is iets heel anders dan het reageren door middel van lichtont- aangewezen zo haastig en zoveel i Dergelijke llchtverzamelende en vangende instrumenten. Zouden gelijk te profiteren ven de scheeree Uehlbrekende eppereten, dl. dus .1- xonnestrelen die door het dichte lo- "<J dr" verdek heen dringen. Om dit mogelijk ™'d'° eengetrolfen. kunnen in vele kunnen lien te maken bezitten deze planten licht gevoelige organen. Het zijn lensvor mig gebouwde cellen, die zeer ver-* schillend van konstruktle kunnen zijn. Vaak bezitten zij ver naar bulten gewelfde celwanden, die als reflector dienst doen. In andere gevallen zijn de celwanden in sterk llchtbrekende lenzen veranderd. Afgezien daarvan, wat zou een plant er aan hebben, indien zij werkelijk met dergelijke apparaten kon zien? Zij kan niet naar een vochtige plek toelopen om haar dorst te lessen, zij kan niet vluchten bij naderend ge vaar, zij zon op geen enkele wijze doelmatig kannen reageren op de dingen die zij waarnam. Haar ge zichtsvermogen zou haar dus geen enkel nut opleveren. Haar „ogen" Hoe de verschillende konstrukties ook mogen zijn, onderzoekers hebben nrinrin. r„mk doen dat «chter wèl. aangezien de ...j ijdoorstaan. Zij zijn in principe gelijk tA. iinhtetMinn met het oog der primitieve dieren. Kunnen vastgesteld dat sommige llchtverzamelende apparaten zijn, dat zij in staat zijn goed juist beeld van de omgeving op de achters- dergelijke planten kunnen zien? Be te celwand te werpen, op precies slist niet! Voor het zien is een hele dezelfde wijze als het beeld dat door organisatie nodig, een organisatie, de lens van ons oog op het netvlies waarbij het oog weliswaar een be- wordt geworpen. Het beeld dat door langrijke rol speelt, maar waarbij het „plantenoog" op de achterste cel- desondanks niet de klemtoon op het Ml|fW u"c" aai ecuicr wc, aaugcticu jiijc.ti plant op de ontvangen lichtstralen kan reageren, zoals alle planten met ook beweren, dat minder ontwikkelde lichtgevoelige or ganen dat doen. Zonder te zien! Maar wat Is dat „zien" dan eigen lijk? Daarover een volgende keer. Nadruk verboden. H. Pétlllon. luziek r :ristlsche tips en informa- (gr) 17.15 Lichte dê tieners. 1730 't 18.10 Stereo: Licht semble (opn). 1830 Si 9.35 Voor de vrouw, j. 10.10 Lichte grammo- 11.00 Nieuws). 12.00 Licht lelingen t.b.v. land- en isorkest en zangsolisten. 13.10 Actualiteiten en grammo- 3.25 Beursberichten. 13.30 Ste- kamermuziek (opn.). 14.15 Nieuws). 16.30 Plano- Televisie morgen Nederland Is KRO: 15.00—15.35 Voor de H. J. Neuman gaat naar KRO-tv HIVERSUM De KRO heeft met ingang van 1 oktober a.s. de heer H. J. Neuman, redacteur buitenland bij de Tijd-Maasbode, aangesteld als chef in de afdeling televisiedocumentai- De heer Neuman, in alle buiska- ers bekend als politiek commentator bij de KRO, blijft dit werk mede doen, ook wat de radio betreft. Tevens zal hij nog gelegenheid hebben tot het schrijven van bijdragen voor de krant waaraan hy nu werkt. i jj Bonebakker. „Als Blekkie hier paar daagjes gastvrijheid mag genieten, sta mij dan toe jullie allemaal uit te nodigen om ergens in de stad te gaan eten." _,0 ja, dat is een enig plan!" riep Jesje onmiddellijk geestdriftig uit. En zo zaten ze een uurtje later met hun zevenen gezellig te dineren in een hotel aan de rivier. Maar ten slotte keek de commis saris toch op zijn horloge en sprak: „Nu moeten wij echt zo langzamerhand op huis aan, Fru. We spreken dus af dat we Blekkie over vijf dagen weer komen issaris reed het gezelschap eerst nog even naar huis en daarna vertrok hij met zijn hartelijk nagewuifd door de familie joppers Blekkie. „En nu gaan julie meteen allemaal naar bed, kinderen", zei moeder Joppers. „Het is een drukke dag geweest en het zal toch nog wel even duren, eer Josje en Blekkie slapen. Jullie mogen nog een half uurtje praten", vervolgde ze, zich tot de twee jongens wendend. „Maar dan moet het stil zijn hoor." Twee dagen later zou een auto van de gemeente komen om Pim op te halen. Jesje werd steeds zenuwachtiger, naar mate het uur. waarop de wagen zou ko men, dichterbij kwam. „Kunnen we Pim nu echt niet. hier hij ons houden, moeder?" vroeg ze zeker wel vier of vijf maal. Maar moeder Joppers schudde haar hoofd. „Nee, Jesje, en je weet zelf ook wel dat het niet kan. En je zult zien dat hij in het park uitstekend verzorgd zal worden. Beter dan wij hier kunnen doen, als hij wat groter wordt." Dat begreep Jesje ook wel, maar toch kostte het haar de grootste moeite om te wennen aan de gedachte, dat ze afstand zou moeten doen van haar geliefde Pim., Toen de wagen van de gemeente voor reed, stond het huilen haar dan ook nader dan het lachen. „Zo, is dat nu Pim", sprak de chauf feur. „Wat een lief diertje. En hoe heet jij? Jesje? Jij gaat zeker wel met mij mee, om Pim naar zijn nieuwe verblijf 106 Ze verlangt naar hem, hij moest haar nog eens in zijn armen nemen nu ze oud beginnen te worden, 't Is of ze haar liefde vergat en nu ineens beseft hoe ze van hem houdt. Wat heeft ze een tijd verdaan met te denken over dingen die haar niet aangingen. Kwade woorden zijn er gesproken en blijven hangen. En dat een leven lang, al die jaren waarin ze haar kinderen ter wereld en groot bracht. En nu heeft dit kindje iets wakker gemaakt wat was ingesla pen. Ze heeft Ante horen mompelen: Lentertje, Lentertje, toen hij de deur uitging. Buiten spelen haar jongsten. Ze is zo alleen dat ze angstig wordt. Ante, waar ging je naar toe? Als ik me niet zo druk gemaakt had om allerlei dingen die er niet op aankomen, zou je niet zo vaak zijn weggegaan, 't Begint zo stil te worden op de diele. Ante. 't Is niet meer nodig dat je weg gaat. Op zomeravonden is het nergens zo stil als bij de beek. Nu de molen en het huis er niet meer zijn, kun je tussen de stammen door het land daarachter zien. En vooral de hemel als het zilverig schemert. Het enige wat bleef liggen, is een stuk van de gekantelde voertobbe. Daarop zit Joryt als Ante bij hem komt. Het gezicht van de oude landschut straalt van plezier als hij zijn makker ziet. Mens! Ante! Ben jij daar? Ja, 't is lang geleden dat we elkander zagen. Jij woont nu op de heuvel. Joryt knikt. Het spijt hem dat hij nooit naar beneden geweest is om Ante te zien. 'k Heb wel aan je gedacht, verontschuldigt hij zich. Ik aan jou ook, maar hoe is dat? Het een of het ander houdt je vast. Vandaag is Lenter gedoopt, voegt hij erbij, 't Is wat hem op de lippen brandt. Joryt is een ogenblik stil. Zo gaat dat, zegt hij dan. Een tijd van vertrek en een tijd van komst, al zijn wij het niet altijd daarmee eens. Ante is een beetje teleurgesteld. Zijn blijdschap is zo groot dat hij ook van Joryt vreugde verwacht. Die tekent figuren in het zand met een stok en als hij vraagt of het goed is met het kind en met zijn moeder, doet hij dat aarzelend. Ze zitten bij elkaar tot het helemaal donker is. De wind frutselt tussen de blaren in het struik gewas. Ondoordringbaar, nu er geen mens meer tot hier komt, staat het om de open plek van het molenerf. De linden huiven hoog en bewegen traag alsof ze een afscheid'wuiven, 't Valt boven op Ante. Een ogenblik leunt hij tegen de schou der van Joryt, dan zucht hij diep. 'k Ben blij dat ik 't gezien heb. 't Is het nieuwe, de voortzetting. Ik hoor er niet meer bij. 't Is de andere Lenter die me trekt. Als ze teruggaan door de holle weg, moet Joryt zijn pas inhouden en een paar keer stilstaan. Hou je nog wat vast aan het kind, zegt hij. We krijgen een mooie zomer. Ante kan niet lang meer vasthouden. Zijn hart heeft de vele emoties van de laatste tijd niet kunnen verwerken, zegt de dokter als ze hem in zijn stoel vinden. Ingeslapen als een kind dat vermoeid was van het spel. 't .Was zijn tijd, zeggen de Horsten en ze hebben gelijk. Ze dragen zijn in de dood nog smaller en kleiner geworden lijf naar de kerk. Joryt Volmar neemt het over van de bosarbeider die aan het hoofdeinde loopt, als ze bij het hek komen. En het is of hij alleen zijn makker draagt Ante, simpelweg en onopgemerkt ging je door het dal en over de berg, je was zo goed en zacht dat de mensen je vergaten. Hoe vrij zul je nu zijn, hoe hoog en in welk licht? Verder dan de top van de Oeler. De Horsten gaan op zij staan als de oude landschut terugstapt en ze nemen het hem niet kwalijk als hij over hen heen kijkt. Op 't Grobbenuus is een jonge knecht gekomen om voor Marye's akker te zorgen. Als Libbe Vennink terugdenkt aan het werk dat hij gedaan heeft, lijkt dat heel lang geleden. Zoveel gebeurt er in een mensenleven zonder dat er uiterlijk veel verandert. In de oogsttijd werkt hij niet meer samen met Jeichien. Ze is nu zijn vrouw en zorgt voor zijn huis. Libbe hoopt dat ze ook een zoon zullen krijgen, zoals Dries Borne. Dat zal de mooiste dag van zijn leven zijn en misschien zal hij dan het laatste restje van zijn-verlegenheid kwijtraken. Jeichien is het met hem eens dat ze hun zoon Lenter zullen noemen, omdat het Lenter was die hen bij elkaar gebracht heeft. Daarvoor moest hij zelf eerst uit dit leven weggaan. Als Libbe er" lang over nadenkt, voelt hij zich verplicht tegenover zijn vriend om het kind naar hem te noemen. Libbe heeft over veel zijn eigen gedachten; dat komt, omdat hij op 't Grobbenuul volwassen geworden is. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9