BRYLCREEM Uitlevering terroristen zou toestand verbeteren ,KLMweIwat rigoureus' Columbus wist al voor 1492 waar Amerikalag Zuidtirolers nog in Oostenrijk Moord schokte niet alleen de Italianen SUCROSA Schoonheid niet door middel van wreedheid Overvallen met namaak- pistolen Voor hem...voor haar Gas gebruikt tegen cle Vietcong „Hij nam de wereld bij Onthulling gedenksteen in kamp Mauthausen /ft e&fi &aa£e \ij Ziekenhuis van dr. Schweitzer zal worden gemoderniseerd de neus" Hoofdpijn? AS PRO' Arrestaties in Stockholm Raadsel scheepsramp na 15 jaar opgelost s WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1965 WENEN Als Oostenrijk be- gluit tot de uitlevering van de '"ia ^er terroristen, die de Italiaanse vee politie heeft beschuldigd van :kin moord op twee Italiaanse grens- wachten, zal dat het hegin zijn )ve van een nieuw en beloftevol hoofd- mel stuk in de slepende kwestie Zuid- Tirol en een bijdrage tot de oplos- Byi sing van deze kwestie. „Deze affaire heeft de natie ge- gehokt" verklaarde een Oostenrijkse na^ woordvoerder. „Wij hebben in het verleden uitlevering geweigerd, omdat naj de misdaden, door terroristen ge- l pleegd, politieke misdaden waren. Maar dit keer was de moord op twee grenswachten buiten dienst, die met hun maaltijd bezig waren, dermate beestachtig, dat we alleen maar van ■kei een gewone, koelbloedige moord kun- spreken." (Van onze correspondent) Kamerlid: DEN HAAG Het Tweede Kamer lid Van Son (kath. v.) vindt, blijkens Whriftelijke vragen aan de minister dan van verkeer en waterstaat, de verbro- iga ken samenwerking tussen de KLM en Schreiner wel wat rigoureus. Hij sig- 3 naleert, dat Schreiner nu zelfs geen r U gebruik meer kan maken van invali- geUewagentjes van de KLM en dat het ïaa) personeel van Schreiner geen korting meer geniet op de bustarieven van de KLM. 10 De heer Van Son vraagt of de KLM en dergelijke faciliteiten ook wei- andere luchtvaartondernemin- ienlHlJ verder, dat het zowel voor 1 de twee bedrijven als voor het publiek yan groot belang is samen te werken op het gebied van het sociaal toerisme, waarin beide maatschappijen zo'n be- langrijk aandeel hebben. De heer Van j-jSon wil tenslotte weten of het waar is, dat de KLM alleen met Schreiner zou willen samenwerken als Schreiner haar zelfstandigheid geheel zou prijsgeven. zuiden trekken, soms gekleed men, die lijken op die van de Nazi' Hun enige doelstelling is het opblazen van elektriciteitsmasten, spoorlijnen of bruggen in Zuid-TiroL Sluipschutters hebben in het verleden meermalen geïso leerde grensbewakers aangevallen. De moord van afgelopen week, die geheel volgens plan geschiedde en zelfs ten dele van tevoren aangekondigd was heeft zelfs de Oostenrijkers, die de anti- Italiaanse activiteiten in Alto Adige on dersteunen, in ernstige mate geschokt. Er zijn liefst een kwart miljoen Duitsspre kenden in dit Noorditaliaanse gebied. ONTSTEMD De Oostenrijkers waren twee jaar geleden zeer ontstemd, toen Italiaanse carabinieri, beschuldigd van mishan deling van Zuidtiroolse politieke ge vangenen ofwel vrijgesproken werden ofwel amnestie verkregen van eer Italiaanse rechtbank, terwijl een Mi- lanees hof 65 Zuid-Tirolers schuldig bevond aan politieke samenzwering en/of het bezit van explosieven. Zij kregen straffen, die varieerden van acht tot 25 jaar. Het heeft de Italianen van hun kant geërgerd, dat de Oostenrijkse regering blijkbaar geen enkele poging heeft daan de terroristen ervan te weerhout expedities naar Italiaans Tirol te organi seren. Ook tegen de vorming van wapen arsenalen op Oostenrijkse bodem en dt unifor- organisatie van loterijen om de terroris ten te ondersteunen werden geen maat regelen getroffen. De kogels, die de twee jonge Italiaanse grenspolitiemannen doodden, waren van Oostenrijkse make één saccharine!* liker. Goedgekeurd door de N.V.S. zonder saccharine, voor de slanke lijnl LONDEN Het 18e wereld-vader was een pluimveefokker en hij congres van de Internationale vegetarische unie werd dezer dagen in de Engelse -plaats Swan- sick gehouden. De 30-jarige George Barwick, een der gedelegeerden, zei dat hij zich een beetje ziek voelde worden, als hij langs een slagerswinkel liep. Secreta ris Geoffrey Rudd verklaarde dat er een tijd was geweest dat zij nauwe lijks enige aandacht kregen. Maar nu vindt men overal vrienden en de kranten en televisie kloppen aan hun deur voor nieuws. Het congres telde gedelegeerden uit Duitsland, Italië, Frankrijk, Zwitser land, Spanje en India. Het vegetaris me 'is ruim 100 jaar geleden begonnen en heeft thans volgelingen in tiental len landen. Het aantal vegetarische verenigingen in Engeland is de laatste tien jaar verdubbeld. Het zijn er nu 66 met een totaal ledental van 100.000. Uit de vegetariërs is een nieuwe groep ontstaan, waarvan de leden zich Vegans noemen. Behalve vegetariërs zijn zij ook anti-melk, anti-kaas, anti eieren, anti-wol, anti-schoenleer, kort om alles wat de mens afhankelijk maakt van de dieren. Barwick, die leraar is, werd vegeta riër op 14-jarige leeftijd en vijf jaar geleden werd hij een Vegan. Zijn MAASTRICHT De officier van justitie bij de rechtbank in Maas tricht, mr. T. Schenkenberg van Mierop, heeft wegens het plegen van twee roofovervallen in België twee jaar gevangenisstraf en terbeschik kingstelling van de regering gevorderd tegen de 33-jarige kraanmachinist W. B. en drie jaar gevangenisstraf tegen de 33-jarige mijnwerker J. L. S., beiden uit Maastricht. De mannen hadden op 29 maart j.l. enkele weken nadat zij uit de gevan genis waren ontslagen, in de Belgi sche plaats Wandre een wisselkantoor overvallen en onder bedreiging met namaakpistolen 52.000 Belgische francs buitgemaakt. Op 13 mei jl. beroofden zij, eveneens met gebruikmaking van een alarmpistool en een erwten pistool, dat bedriegelijk echt leek, het hulppostkantoor van Munster- belzen. De beambte van het postkantoor slaagde er niet in van zijn dienstpis tool gebruik te maken. Hij hield de namaakrevolvers van beide Maas trichtenaren voor echt. De buit be droeg in dit geval 95.000 francs. Bij deze overval maakten de verdachten gebruik van valse nummerplaten. Niettemin werden ze enkele uren later in Maastricht gearresteerd. Van de buit zijn nog veertigduizend francs niet teruggevonden. denkt dat het doden van kippen hem tot vegetariër heeft gemaakt. Een andere Vegan, Bernard Colvin, zei: de mensen denken dat Vegans in hun dieet vitamine B-12 missen. Dit vond men alleen in zu'ivelvetten maar het bestaat nu ook in syntetische vorm. De^Vegahs nemen elke dag een lepel De 24-jarige Dianna Cox, ook een Vegan, gebruikt een speciaal soort make up en lippenstift, welke geen dierlijke stoffen bevatten. Velen ge bruiken tandpasta en zeep welke door hun vegetarische verenigingen wordt geleverd, onder het motto: schoonheid zonder wreedheid. Een geliefkoosd gerecht op het con gres was ananas, gevolgd door een appeltaart met Vegan-room, gemaakt van zeewier en sinaasappelsap. Toestand wegen in Oostenrijk valt nog mee DEN HAAG. De wegeninforma tiedienst van de A.N.W.B./K.N.A.C. heeft van haar zusterorganisatie in Oostenrijk gegevens verkregen over de toestand van de wegen in dat land na de laatste noodweer-periode. Uit die gegevens blijkt, dat zich hier en daar nog moeilijkheden voordoen, maar ook dat belangrijke verbindings- en doorgaande wegen normaal bere den kunnen worden. Zo zijn praktisch alle doorgaande wegen in Oostenrijk, met uitzondering van die in Karinthië en Oost-Tirol normaal bruikbaar. Ook het verkeer over passen en door tunnels geeft geen moeilijkheden. In Karinthië is de brug over de Drau bij Hollenburg, die ligt in de weg naar de Loibltunnel naar de Joegoslavische grens vernield. In Oost- Tirol is de weg die van Lienz naar de Italiaanse grens voert versperd. Ver der zullen in het algemeen de wegen in de toeristengebieden Iseldal, Defe- reggendal, Virgendal en Kalsendal in de komende tien dagen nog voor het verkeer gesloten zijn. lij. CARABINIERI Het volk van Zuid-Tirol wenst een betere behandeling van de kant van de regering in Rome. Vooral op eco nomisch gebied laat zijn positie wel wat te wensen over. Ook willen de Zuid-Tirolers een eigen onafhankelij ke politiemacht. De Italiaanse natio nale politie, de zogenaamde veilig heidspolitie, is overwegend samenge steld uit Zuiditalianen, hetgeen in Noord- en Midden-Italië nog al eens tot moeilijkheden en misverstanden aanleiding geeft. In Zuid-Tirol wordt de politie door velen als een soort bezettingstroepenmacht van een vreemde natie beschouwd. De kansen, dat Italië de Zuid-Tirolers een aparte autonome politiemacht zou geven, zijn nihil. Oostenrijk voelde aan, dat het in Saragat, toen deze nog minister van buitenlandse zaken was, een goede vriend bezat. Hij bracht namelijk in Wenen vele jaren als banneling door. Nu hij president geworden is, kan hij de regering slechts van advies dienen in het geschil rond Zuid-Tirol. De tegenwoordige minister van buiten landse zaken, Amintore Fanfani schijnt in Wenen als een even groot raadsel te worden beschouwd als hij in Rome is. Zal hij er in geïnteresseerd zijn dit zich voortslepende conflict op te lossen? Het enige, dat Oostenrijk vreest is, dat het geschil om Zuid-Tirol zou kunnen ont aarden in wat het nu nog niet is: een voedingsbodem voor pan-Germanisme. Kaderblad N.V.V. „Vrijheidsjasje is te krap" UTRECHT „In feite wil de minister zich het recht voorbehouden, onder vrijwel alle omstandigheden in te grij pen, zich baserend op maatstaven die niet door het bedrijfsleven zijn opgesteld. Daarme creëert hij een soort loonpolitiek die alle gevaren in zich heeft, de positie van het bedrijfsleven ten opzichte van de loonvorming nog onaantrekkelijker te maken dan zij nu al is." Dit schrijft De Vakbeweging, het ka derblad van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, in een beschouwing naar aanleiding van de gerichte advies aanvrage van minister Veldkamp aan de SER met betrekking tot een vrijere loonpolitiek. Volgens het N.V.V. kan de inmenging van de overheid een van de bezwaren van de vakbeweging tegen het huidige loonpolitieke systeem in de conceptie van minister Veldkamp zoals die in zijn uitvoerige brief aan de SER tot uitdruk king komt, eerder groter dan minder groot worden. De vele waarborgen waarmee de minister zijn schroomvallige pogingen tot het laten vieren van de teugels omkleedt, zo schrijft het blad, doen de grotere mate van vrijheid die hij nastreeft goeddeels om niet te zeggen helemaal teniet „Als het puntje bij het paaltje komt heeft dr. Veldkamp in zijn etalage enkele aardige lokartikelen geplaatst met een aantal verkoopkrachtige aanbevelingen, maar eenmaal in z'n winkeltje beland, merk je dat hij het produkt „vrijheid" alleen maar verkoopt gekoppeld aar doosjes vergulde maar daarom niet min der bittere pillen". Het geheim van een goed verzorgd uiterlijk? Brylcreem - de wereld beroemde Engelse haarcrème Brylcreem houdt het kapsel de hele dag perfekt in model, Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en ge zond. Brylcreem - ook voor Uw haar! The perfect hairdressing VS: onderzoek SAIGON De Amerikaanse autori teiten zijn een onderzoek begonnen naar het zonder toestemming gebrui ken van traangas door de comman dant van een bataljon mariniers om mannen, vrouwen en kinderen on der wie zich Vietcong-leden zouden hebben bevonden te verdrijven uit grotten en tunnels in het gebied van Quinhon. Een Amerikaanse woord voerder deelde mee dat het gebruik van gas tegen de Amerikaanse poli tiek in Zuid-Vietnam was. De commandant van het bataljon mariniers, luitenant-kolonel Utter, had het traangas zondag .door zijn manschappen laten gebruiken. Hij achtte dit de meest menselijke manier om de grotten te zuiveren omdat de opstandelingen de vrouwen en kinde ren als schild hadden gebruikt, zo zei de woordvoerder. Het gas bevatte geen misselijkheid veroorzakende be standdelen. De commandant had op eigen gezag de voorkeur aan het gas gegeven boven het gebruik van vlammenwer pers, granaten of automatische wa pens. Als hij toestemming had ge- OSLO Christopher Colum bus was volgens een Noorse ge schiedkundige al lang van het bestaan van Amerika op de hoog te, voordat hij officieel aanspraak op de ontdekking van dit half rond maakte.- J. K. Tornoe, een deskundige het gebied van de vroegere Scandinavisch-Amerikaanse be trekkingen, schrijft in zijn nieuwe vraagd, zou hem het gebruik van gas zijn verboden, zo zei de woordvoerder. Slechts generaal Westmoreland, de Amerikaanse bevelhebber in Zuid-Viet- nam, is gemachtigd het gebruik van gas te gelasten. In maart heeft het gebruik van ongevaarlijk gas door de Amerikanen in Vietnam een storm van protest over de gehele wereld tot gevolg gehad. De Amerikaanse autoriteiten zeiden toen dat dergelijk gas niet r zou worden gebruikt. Plaats van as van vermoorden later bekend MAUTHAUSEN „Op 6 en september werden in dit kamp veertig Nederlandse en zeven Britse parachu tisten, die met een speciale opdracht boven Duits gebied waren neergela ten, door de nazi's om het leven gebracht. Hun lichamen werden in het kampcrematorium verband. Op deze plaats werd onder levensgevaarlijke omstandigheden door een aantal Joe goslavische en Russische gevangenen de as van deze oorlogshelden begra ven." De dames A. M. Janbroers-de Kort uit Zeist en H. Kamphorst- van den Berg uit Enschede heb ben in het voormalige concen tratiekamp Mauthausen een door de Oorlogsgravenstichting aangebrachte gedenksteen ont huld, ter nagedachtenis van het Englandspiel. Een verslag van deze plechtigheid vindt men el ders in dit nummer. I Vittorio Stancari en Armida Pescia, beiden uit Genua, zijn gisteren in de echt verbonden op de 1.535 meter hoge bergtop Penna in de Apennijnen. De huwe lijkspartners, beiden ver woede bergbeklimmers, gingen te voet naar de top. De pater, don Alfre do Lusardi, liet zich ech ter per muilezel brengen. Ook op een muilezel ar riveerde een akkordeo- nist, die boven enige luister bij zette aan de plechtigheid. De meeste bruiloftsgasten maakten evenals bruid en bruide gom de tocht te voet. In de Belgische plaats Bergen (Mons) is een „groene telefoon" in ge bruik genomen om een beter kontakt tot stand te brengen tussen het ge meentebestuur en de in woners. Via deze speciale lijn kan de burgerij grie ven en suggesties ken baar maken. De bood schappen worden opge nomen op een band. Anonieme telefoontjes zullen als regel in de prullemand verdwijnen. De Ned. Herv. school in het dorp Onstwedde krijgt nieuwe schoolbor den. De tegenwoordige zijn namelijk zeer on handig in het gebruik. Bij het personeel ont staan daardoor lichame lijke afwijkingen. Twee onderwijzeressen zijn ge durende het laatste jaar voor deze afwijkingen behandeld en nog niet geheel hersteld. I De Canadees John Thwaitesbury, die onlangs toen hij in Londen op vakantie was, zijn eigen sigarettenkoker op zijn hoofd kreeg, di" de dief uit een kantoor liet val len, heeft besloten weer te gaan roken. De koker, die hem jaren geleden was ontstolen toen hij eveneens op vakantie was in Engeland is hier van de oorzaak. „Hij is zo mooi, dat ik het zonde vind hem niet te gebrui ken", aldus de Canadees. Deze woorden staan gegrift in een eenvoudige gedenkplaat, die door de oorlogsgravenstichting is ge plaatst op het terrein van het voor malige concentratiekamp Mauthau sen. Sinds de oprichting van dit kamp in 1938 tot 5 mei 1945 zijn daar 122.767 mensen om het leven gekomen. Dezer dagen is de eenvoudige steen in aanwezigheid van de 45 nabestaan den van de slachtoffers van het Eng landspiel onthuld door de dames A. M. Janboers-de Kort uit Zeist en H. Kamphorst-van den Berg uit Ensche de. Het was een ontroerend moment, dat vele aanwezigen haast te machtig was. Jaren lang immers was aange nomen, dat na de crematie de as verloren was gegaan. De Oorlogsgravenstichting ontving echter in de loop van het vorige jaar een verklaring van twee Zuidslavi- sche gevangenen, dat zij samen met een Russische gevangene de asresten in een kist hadden verzameld. Zij hebben de as uitgestort in een drie meter diepe sleuf, die in verband met de aanleg van een nieuwe riolering was gegraven. Besloten werd op deze plaats een gedenksteen aan te brengen. Na de onthulling volgde een krans- legging. Mevrouw Enny Mols-de Leeu- we droeg enkele gedichten voor. Na de plechtigheid maakten de aanwezigen, die met twee Friendships van de luchtmacht naar Linz waren gevlogen, nog een rondgang door de bunkers en barakken van het voorma lige concentratiekamp. LAMBARENE Mevrouw Rhena Eckert heeft bekendgemaakt, dat haar vader, dr. Albert Schweitzer, bij zijn leven erin heeft toegestemd, dat na zijn dood het door hem opgerichte ziekenhuis zou gemoderniseerd wor den. Bijgestaan door dr. Walter Munz, de opvolger van dr. Schweitzer, zal me vrouw Eckert veel veranderingen aanbrengen. Stromend water en elek triciteit zullen worden aangelegd, maar het ziekenhuis zal wel het ka rakter van een Afrikaans dorp blijven behouden. De benoeming van mevrouw Eckert als opvolgster van Schweitzer heeft een einde gemaakt aan de op dit punt gerezen moeilijkgeden. De gehele staf, op het ogenblik bestaande uit vijf dokters, een dozijn verpleegsters en een twintigtal andere blanke assisten ten is van plan in Lambarene te blijven. Ook de president van Gabon, Leon Mba, schijnt gunstig tegenover het voortbestaan van het ziekenhuis te staan. Intussen heeft de staf van het zie kenhuis nadere bijzonderheden over Schweitzers ziekte meegedeeld. Tien dagen voor zijn dood schijnt Schweit zer beseft te hebben, dat zijn einde naderde. Het ziekenhuis heeft echter nog getracht de beroerte van de lokter geheim te houden door het .oververmoeidheid" te noemen. ten op e boek „Columbus in bet poolge bied", dat de Portugese avontu rier hoogstwaarschijnlijk reeds in 1477 een bezoek gebracht heeft aan North Devon Island dat was dus 15 jaar voor zijn trans atlantische reis naar West-Indië- Het boek Tornoe's boek, dat in de Engelse taal is geschreven, is in de Verenigde Staten in de handel gebracht ter gelegenheid van de viering van Leif Eriksson-dag op 9 oktober. Columbus- dag wordt op 12 oktober gevierd. Tornoe behoort tot de groep ge schiedvorsers, die erVan overtuigd zijn dat de Scandinaviërs Amerika reeds honderden jaren voor Columbus kenden. „Columbus heeft North Devon Island hoogstwaarschijnlijk bezocht als lid van de Scandinavische Johannes Skolp-expeditie naar de Noordoost passage in 1477", aldus schrijft Tornoe in zijn boek. Hij is het evenwel niet eens met de beweringen van andere geschiedkundigen, dat Columbus heeft deelgenomen aan een poolexpeditie ten oosten van Groenland. Een brief In 1959 heeft de Russische ge schiedkundige Tyspernik van het pe- treltiows ofi Dank zij zijn wetenschap pelijke samenstelling bevat 'ASPRO' alles wat nodig is om u snel van uw pijn af te helpen. Doeltreffend en betrouwbaar. UeVfaouts 6/» dagogische instituut van Kazakhstan, verklaard, dat Columbus de wereld in 1492 bij de neus genomen heeft omdat hij heel wel wist waar Amerika was. Tyspernik schreef, een brief van Co lumbus aan koningin Isabella van Portugal ontdekt te hebben, waarin hij haar vertelde te weten waar Ame rika lag. Tyspernik zei dat Columbus van het bestaan van Amerika wist door Portugese zeelieden, die de An tillen hadden bezocht. Tornoe komt in zijn nieuwe boek met nieuw kostbaar materiaal, waar uit blijkt, dat de Scandinaviërs Ame rika reeds in 986 kenden. Toen miste Bjarne Herrjulfsson IJsland en Groen land en ontdekte Nova Scotia, New Foundland, Labrador en Baffinland. Leif Eriksson's expeditie volgde in 1001 en in 1004 bracht zijn broeder Thorvald eveneens een bezoek aan Amerika. Thorvald moet toen door Indianen om het leven zijn gebracht. Vijf jaar later zeilde een andere Viking, Thorfinn Karlsefne, naar Vineland, de Vikingnaam voor Ame rika. Hij bleef daar drie jaar. Ingelicht Door studie van oude geschiedenis boeken en pauselijke brieven hebben Tornoe en vele andere geschiedkundi gen bewijzen ontdekt, dat vele andere Scandinavische Vikingen het Noord- Amerikaanse continent hebben be zocht. Een van die expedities was de Noors-Deense Dinging-Porthorst ex pedite van 1472-1473. Aan deze expe ditie namen vele Portugese zeelieden deel. Zij kunnen Columbus naderhand van het land in het Verre Westen verteld hebben. Dertig doden bij busongeluk MEXICO CITY Dertig mensen wer den gisteren gedood en verschillende gewond toen een passagiersbus van een weg gleed, langs een hellende berm omlaag stortte en in brand vloog. Het ongeluk vond plaats bij Teloloapan in een afgelegen deel van de staat Guer rero in Zuid-Mexico. TASJKENT Er moet wat gedaan worden, om de atheïstische propagan da minder abstract te maken, zo vond een van de leden van het instituut voor filosofie van de academie van Kazakstan. In de Kazakstanskoja Prawda heeft hij daarom de suggestie gedaan, om „atheïstische zondagssa menkomsten" te houden. Deze zondagssamenkomsten zouden dan in hoofdzaak de vorm moeten hebben van atheïstische drama's en anti-godsdienstige liederen. Het is ab soluut noodzakelijk, aldus het blad, dat deze atheïstische samenkomsten precies even regelmatig worden ge houden als de kerkdiensten. STOCKHOLM De Zweedse politie heeft meegedeeld, dat na vjjftien jaar is komen vast te staan, dat het onder Panamese vlag varende Zweedse schip Energi op 21 september 1950 in de internationale wateren bij het eiland Aaland is opgeblazen. Er zijn vier arrestaties verricht. Bij de ramp kwamen tien mensen het leven. Twee van de vier gearresteerden aren destijds lid van de bemanning. Twee andere waren passagier. Allen zijn Zweden. De politie wilde niet zeggen, wat het motief van de mis. daad geweest is. De Energi (1.000 ton) was met een zware lading onderweg van Lulea in Noord-Zweden naar Rotterdam. Aan boord waren vijftien nen en een vrouw: Zweden, Es- ten, een Fin en Duitsers. Het wrak is volgens de politie nog niet gevonden. Er is nog niet besloten, of geprobeerd zal worden het wrak op te sporen. Het schip was voor bijna een half miljoen gulden verze kerd. Dit bedrag is indertijd uitbe taald aan de rederij die in Panama staat ingeschreven. REEDS IN 1950 De getuigenverklaringen van de ge redden, aldus de Zweedse politie, ga ven reeds in 1950 aanleiding tot de veronderstelling dat er wel eens mis- De afgelopen zestien jaar zijn meer a een miljoen vluchtelingen uit de DDR van de vluchtelingenkampen in Sleeswijk-Holstein, Nedersaksen en Beie- .iren naar andere Westduitse deelstaten dokter 8ehe?m .1houden door het verhuisd. Nog 5.000 vluchtelingen wach- daad in het spel kon zijn. Een langdu rig onderzoek leverde destijds echter niets op. De politie wilde niet zeggen, welke nieuwe aanwijzingen zij thans heeft gekregen. De vier gearresteerden hebben evenals de andere geredden ongeveer tien uur in het nachtelijk duister rondgedreven, voordat zij door een vissersboot werden opgepikt. Einde lijdensweg ziekenhuis in Houston? AMSTERDAM Volgens de schrijver Jan de Hartog zal de lijdensweg van het armenziekenhuis in Houston (V.S.) spoe dig ten einde zijn. De Chamber of com merce in Houston heeft de provincial* regering de eis gesteld onmiddellijk af doende maatregelen te nemen om dit ziekenhuis naar behoren te financieren. De heer De Hartog. die met zijn vrouw enige tijd in dit ziekenhuis „als vrijwil liger" heeft gewerkt, zei dit gisteren op een persconferentie. Hun ervaringen daar vormen de stof van De Hartog's laatste boek Het ziekenhuis, dat de aan dacht van zeer velen op de toestanden in deze inrichting heeft gevestigd. De eis van de Chamber of commerce komt er, volgens Jan de Hartog op neer dat de zakenlieden van de stad Houston hun regering opdracht geven hun be lastingen te verhogen ten behoeve van het armenziekenhuis. Deze maatregel moet zo spoedig mogelijk worden ge troffen: zou de provinciale regering hiertoe niet onmiddellijk overgaan, dan zal zij zo citeert Jan de Hartog uit een communiqué van de Chamber of commerce door de zakenlieden in het openbaar in gebreke worden gesteld. Bij deze eis hebben zich de plaatselijke ver eniging van makelaren en het genees kundig genootschap aangesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5