Nieuwe Leidse Courant Oogst staat er ook in 't westen hopeloos bij Patiënt op dak van ziekenhuis Horeca „neemt" prijsstop niet India opent een tweede front In 1966 vangrail op de drukste wegen Vooral aardappelen en tarwe V,S. schorten hulp op op onze groei... r B O L B O N Kameda reed niet in taxi Angel in lijf van bedrijfstak Van Dis: prijsstop in de bouwsector? Kassa's contra minister Half miljoen voor Den Briel Commentaren Woensdag 8 september 1965, 46>te jaargang Heefdredsefeun Or. E. OIEMER CHRISTEtIJK-NATIONAAL DAGBLAD mfjn had m taghanipoatf" Veel wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht regen, morgen overdag opklaringen, maar ook plaatse lijk enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind tussen zuid en west. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). Abonnementsprijzen p w../ 0,83, p.m. f 3,55, p.kw, 10,70 (Van een onzer verslaggevers) DE bodem van Nederland is zo verzadigd van water, dat er zeker een week droog wèer nodig is vóór de boeren kunnen gaan oogsten. Ook westelijk Nederland krygt nu ernstig te kampen met de gevolgen van de natte zomer. In kringen van het rykslandbouwconsulentschap in Holland, Brabant en Zeeland maakt men zich zorgen. By de oogst van tarwe en aardappelen kan men van een kritieke toestand spreken. Een blik op de landerijen maakt de hopeloze situatie duidelijk. Op veel percelen staat watersoms tot knie hoogte. Voor zover de korrel niet uit het overrijpe graan is gevallendreigt het gevreesde schot in het gewas te geraken. Schot ontstaat als de korrel voortdurend, vochtig is geweest, waar. door een nieuw ontkiemingsproces in de aren ontstaat. De percelen bieden V erkeersslachtof f er wenste geen hulp MEPPEL In het Diaconessen- huis ontstond gisteren grote op schudding toen een verkeers slachtoffer, dat nog maar nauwe lijks de poort was binnengevoerd, amok begon te maken. Hij wilde niemand aan zijn lyf hebben en toen de verpleegsters met zachte hand probeerden aan te dringen, snelde de patiënt het dak op. Daar bleef hij vastberaden zitten. De verpleegsters waarschuwden de geneesheer-directeur. Diens overredingskracht bleek vruchte loos. Hij waarschuwde de politie. De vluchteling koos pas de weg terug, toen gedreigd werd dat de brandweer zou worden ontboden om hem van het dak af te spuiten. Toen hij eenmaal binnen het bereik van politiehanden was, werd de patiënt snel overmeesterd en naar het bureau meegenomen. Daar bleek dat Bacchus mede ver antwoordelijk was voor het ge beurde en waarschijnlijk ook voor het bromfietsongeluk dat de man eerder op de avond was over komen. Hef was een 35-jarige in woner van het Drentse Schoon oord. Behalve een kater, bleek hem niets te mankeren. daardoor veelal een fris-groene in druk. De aardappelen, die vrijwel alle nog op het land staan, hebben te lijden van ernstige ziekten. Een gevreesde ziekte is de vitoftera, waardoor rotting ontstaat. Voor alle boeren in Neder land betekent het ongunstige jaar een strop, die varieert van duizenden tot tienduizenden guldens. De leke-theorie dat er vorig jaar zó goed is geboerd dat de winst het verlies van dit jaar maar moet dekken, gaat niet helemaal op. Het tariefstelsel in de land bouw (met name ten aanzien van de garantiepolitiek) is zo scherp afgesteld, dat slechts onder optimaal gunstige voor waarden een redelijke bestaansbron wordt verkregen. Moedeloos Werken in de landbouw is op het ogenblik voor velen een moedeloze zaak. Elke dag opnieuw trekken de luchten dicht en vol en een bui per dag is vol doende om het werk steeds maar te laten liggen en wachten. Als de toestand nor maal was geweest, stond er nu nog nau welijks graan op de akkers, maar in wer kelijkheid is er nog geen graan geoogst. Van de enige droge weken in het begin van augustus heeft men gebruik kunnen maken om vlas, erwten en veel gerst binnen te halen. De belangrijkste pro- dukten tarwe, aardappels en bieten staan er nog. Terwijl dus nu de tijd is aangebroken van het aardappels ro hebben de boeren hun handen nog vol aan het graangewas. Voor zover dit ge was nog staat, bestaat er hoop, dat ge oogst kan worden; het liggende graan loont nog nauwelijks de moeite van hei De verwachtingen voor de aardappel oogst zijn somber. Het gewas voldoet niet aan de hoge eisen, die vooral in EEG- verband worden gesteld. Van de bietenoogst zyn de ramingen uiteraard nog niet zeker, maar ook niet optimistisch. Dit produkt Is over algemeen te klein gebleven. Van het suikergehalte kan nog weinig wordei Maatregelen Over maatregelen om de landbouw de helpende hand toe te steken, wordt druk overleg gepleegd. De eerder in de gedane suggestie om de gedupeerde bouwers naar de Algemene Bijstandswet te verwijzen, heeft weinig soelaas gege ven. Standsorganisaties in de landbouw achten deze wijze van hulp niet juist, omdat het nog teveel zou liggen in sfeer van „sociale zaken". Bij een prijspolitiek, die afgestemd op optimaal gunstige omstandigheden, dient loyaler tegemoet te worden geko men bij ongunstige omstandigheden, zc redeneert men. Hoe het ook zij, nu heb ben de boeren nog geen tijd om zich druk te maken over deze problemen: het gaat er voorlopig alleen nog om, te red den, wat te redden valt NEW DELHI India heeft een tweede front geopend. Zyn troepen zyn het zuidelyke gedeelte van West- Pakistan binnengetrokken, nl. het district Banner ten noorden van de Rann van Koetsj, waar eerder he vig werd gevochten. Maandag trok ken Indische troepen de Pakistaanse grens over bij Lahore. In dat gebied zyn vannacht Indische valscherm- Op de krant hebben we al weer afscheid van de zomer genomen, nu de R in de maand is. Dat betekent immers voor de redaktie extra inspanning omdat u w leesseizoen begonnen is. Hoe vreemd het ook klinkt; juist de herfst kan de verdere groei in ons blad bren gen en om die groei te stimuleren heb ben we uw hulp nodig. Iedere nieuwe abonnee die u ons aan brengt kan extra fleur en geur in uw huiskamer brengen, want wy tonen u onze waardering door als de tyd daarvoor is aangebroken u een vroeg- bloeiende hyacinthenbol niet houder te zenden, die in de winterse dagen een geurige herinnering gaat worden aan uw bydrage tot onze groei. Een ander geschenk mag u vanzelf sprekend ook kiezen Uitknippen en op briefkaart plakken a.u.b. Woonplaats betaling per: WEEK/MAAND/KWARTAAL Deze nieuwe abonnee werd opgegeven door uw abonnee Woonplaats Ik ontvang als geschenk HYACINTHENBOL MET GLAS# „DE DOKTER ZEGT" H TIP-PARADE-TWEE „DE DOKTER ZEGT" I (elk deel is een (ander) geheel) I streep door wat u niet wenst. troepen geland, zo wordt van Pakis taanse zijde vernomen. De Indiërs zouden van twee kanten oprukken naar de grote kuststad Ka- ratsji, de vroegere hoofdstad van Pa kistan. Een tweede front werd geopend omdat rekening wordt gehouden met een grootscheepse Pakistaanse aanval in de richting van de Indische hoofdstad New Delhi. Vannacht hebben vliegtui gen uit Pakistan geprobeerd, New Delhi aan te vallen. Zij konden worden jaagd. Niettemin leeft in New Delhi de vrees, dat de vliegtuigen rondom de stad parachutisten hebben afgeworpen. Uit Rawalpindi, de hoofdstad van Pa kistan, wordt gemeld, dat in de afgelo pen 24 uur talrijke aanvallen op doelen in India werden gedaan, zoals Srinagar, de zomerhoofdstad van Kasjmir, het kustfort Dwarka op 330 km ten zuiden van Karatsji, het vliegveld Hal ware in de Pendsjaab, bases te Panthankot, adam- poer en Jamnagar en de luchtmachtbasis Kalaikoenda op 58 km van Rangoen Oostelijk India. De grote Indische steden, die het doelwit van Pakistaanse bombarde menten dreigen te worden, hebben zich op het ergste voorbereid. In New Delhi gaat het leven normaal door. Er is echter een avondklok ingesteld en er geldt een totale verduistering. In Washington is bekend gemaakt, dat de Amerikaanse militaire hulp aan India Pakistan is opgeschort. Er is nog geen beslissing gene men over het staken van conomische hulpverlening. Men verwacht niet, dat het Amerikaanse be sluit het conflict tot een spoedig einde weren. Beide landen kunnen volgens insiders nog wel enkele maanden voort met hun militaire middelen. Bovendien is de stemming in beide landen zodanig, dat de kwestie .zonodig met de blote vuist" zal worden uitgevochten. Dit neemt echter niet weg dat het Ameri kaanse besluit ertoe zal bijdragen, de achterdocht tegen de buitenlandse poli van de Ver. Staten te doen toene- (Voor vervolg zie pag. 3) Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Een Drentse moeder had a a grootste moeite haar kleine jon gen in bedwang te houden toen prinses Beatrix en Claus von Amsberg met burgemeester mr P. P. Agter naar het Drents Provinciehuis te Assen iiepen. Koffermoord AMSTERDAM De Japanner Kame da, het vermoedelijke slachtoffer van de koffermoord, heeft zaterdagmiddag 21 augustus zeer waarschijnlijk niet in een taxi gereden. De taxichauffeur die meent Kameda die middag in zijn wagen te hebben gehad, moet zich vergissen. Re chercheurs zijn tot de conclusie geko men na vergelijking van enkele tijdstip- Over blijft dus de mededeling van de vrouw, die Kameda de bewuste mid- voor het Centraal Station heeft ge- l De recherché'C«->f>t, dat de ex ploitant van het hotel of pension waai Kameda heeft gélogeerd, zich nog be kend zal maken. Zij is er zekr van dal neer omtrent de moord moet we- De zuster van de verongelukte Japan- ;r Okagata, Junko Okagata (33), die gisteren uit Genève in Brussel arriveerde, heeft meegedeeld dat haar broer (vriend Kameda) een onervaren automobi- vas. Zij beschouwde het auto-ongeluk niet als een zelfmoordpoging. De Am sterdamse recherche heeft ook geen kei bewijs gevonden dat Okagata bij de moord betrokken is geweest. Bij huiszoeking in de luxueus inge richte flat van Kameda zijn talrijke dos- en documenten gevonden, die door de recherche zullen worden bestudeerd. De Japanse politie heeft verklaard dat zij meer en meer tot de overtuiging komt dat het slachtoffer van de koffermoord inderdaad Kameda is. De bloedgroep (B) dezelfde. Vier vrachtwagens botsten: dode en gewonde WEERT, De 26-jarlge F. Sturmans, vrachtwagenchauffeur uit Schinveld vanmorgen vroeg om het leven gekomen :n botsing tussen vier vrachtwagens op de Eindhoven3eweg onder Weert. Dc chauffeur Baeks uit Zundert liep ver wondingen aan het hoofd op en werd naar het ziekenhuis in Weert gebracht. De ravage op de verkeersweg was DEURNE, Een veewagen beladen met kalveren en een zware vrachtwagen zijn gisteren met elkaar in botsing geko- Van de drie inzittenden van de veewagen was de 62-jarige W. Verberne uit Vlierden op slag dood. De twee ove rige inzittenden, de gebroeders Van' Lieshout uit Handel zijn met zeer ern stige verwondingen opgenomen in het ziekenhuis te Deurne. DEN HAAG Ir. C. N. van Dis, lid van de Tweede Kamer voor de SGP, zou graag zien, dat de regering een prijsbeschikking afkondigde voor de verhuur- en verkoopprijzen van wo ningen, voor de prijzen van bouwma teriaal en toeleveringsmateriaal en het bouwrijp maken van gronden. Iïij doet hiervoor een suggestie in schriftelijke vragen aan de ministers van volkshuis vesting en van economische zaken. Heeft de regering, zo vraagt hij, in feite de in vergelijking met de werke lijke bouwsom onevenredig hoge ver huur- en verkoopprijzen van woningen uitgelokt of bevorderd door de maximaal toegelaten bouwsom te verhogen van f 35.000 tot f 45.000 per woning? Wordt de werkelijke bouwsom bij de aanvraag van rijksgoedkeuringen voor ongesubsidieerde woningen getoetst b.v. op dezelfde wijze als zulks geschiedt met betrekking tot woningwet- en premie woningen? De heer Van Dis verzoekt dc rege ring voorts in haar goedkeu rings beleid krachtig te bevorderen, dat op grote schaal woningen van het type woning wetwoningen van goede kwaliteit wor den gebouwd met een bouwsom niet hoger dan volgens de rUkstoetsingsprUs en stichtingskosten van woningwetwo ningen. Indien de regering heeft kennisgeno men van het door het CBS samengestel de overzicht van de gemiddelde aanne mingssom van woningen in de eerste vijf maanden van 1965, hoe verklaart zij dan. dat in Amsterdam ongesubsidieerde wo ningen kunnen worden gebouwd tegen een gemiddelde bouwsom van f 22 570 (f 55/m3) tegenover de gemiddelde bouwsom van f 26.150 (f 89/m3) voor wo ningwetwoningen jn systeembouw en van f 27.000 (f 98/m3) voor premiewoningen? (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het dagelijks be stuur van het Bedrijfschap Horeca zal zich op korte termijn bezinnen op middelen, die er toe kunnen leiden dat de prijsstop voor het hotel-, res taurant- en cafébedrijf zo snel moge lijk wordt opgeheven of in elk geval wordt verzacht. Daartoe heeft het schapsbestuur gis termiddag unaniem besloten na een dis cussie, waarin alle in het horecabedrijf werkzame groeperingen him teleurstel ling en misnoegen uitspraken ove prijsmaatregel van minister Den Uyl (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG In de gisteren gehouden extra bestuursvergade ring van het Bedrijfschap Horeca is er op gewezen dat de vorige week afgekondigde prijsstop de zgn. „afronding op een cent" op nieuw dreigt in te voeren. Zoals bekend heeft de minister van economische zaken een prijsver hoging in het Horecabedrijf toe gestaan van maximaal 4 procent (op basis van 1 oktober vorig jaar). Dit betekent dat bijv. een biertje dat een jaar geleden 70 cent „inclusief" kostte, thans niet duurder mag zijn dan 73 cent (nl. 72.8 cent, afgerond naar bo ven). Het ligt voor de hand het bier tje dan maar een prijs van 75 cent mee te geven, maar dit wordt formeel als een verboden overschrijding van de prijsaf-• spraak beschouwd. Daarbij komt nog een andere moeilijkheid, zo deelde een der bestuursleden mee: sinds de afronding op een cent" werd afgeschaft (tien a vijftien jaar geleden) zijn veel kassa's afgesteld op vijf cent of veelvouden daarvan. In die be drijven kan het biertje van 73 cent dus niet eens op de gebrui kelijke wijze worden geregis treerd Testament van man, die op brandstapel stierf DEN BRIEL In de gisteravond ge houden vergadering van de gemeenteraad is opheldering gevraagd over het testa ment van Angelus Merula, die in de vijftiende eeuw op de brandstapel ge storven is. Zijn nalatenschap aan de ge meente is op dit moment naar schatting tn half miljoen gulden waard. Burgemeester Van Es kon volstaan met de opmerking, dat men dezer dagen onder leiding van de Brielse archivaris, begonnen is met het uitpluizen van het testament Aangezien het testament is opgesteld in oud-Hollands, is het moei- c lezen, aldus de eerste burger van Den Briel, (economische zaken). Het enige „ver schil van mening" dat er in het bestuur bestond had betrekking op de beloning van de ca. 40.000 werknemers in deze be drijfstak. Van werkgeverszijde werd ge steld dat de prijsstop wel eens een na delige invloed zou kunnen uitoefenen op de houding van de ondernemers in verband der federatie ten aanzien de toekomstige ontwikkeling van werknemersinkomen. Van de karnt der vakbeweging werd daartegenover klaard dat de werknemers niet het slachtoffer mogen worden van de prijs maatregel. Angel Het dagelijks bestuur zal ook aan dringen op een wijziging van de spel regels voor het prijsbeleid, waarbij dan onderscheid dient te worden gemaakt tussen industriële en dienstverlenende bedrijven. Bovendien zal gestreefd wor den naar een procedure op grond waar van de bedrijven in de dienstverlenende sector de mogelijkheid hebben ook loon kostenstijgingen door te berekenen, het geen bij de huidige „spelregels" niet is toegestaan. Uit de discussie bleek dat het horeca bedrijf niet van zins is zich zonder meer bij de prijsstop neer te leggen en over te gaan „tot de orde van de dag". Desnoods zal naar „andere wegen" worden gezocht om er aan te ontkomen. „Er is", zo ver klaarde de voorzitter, de heer S W. van der Wolk. „een angel in het lijf van de bedrijfstak gestoken. Die angel moet weer worden verwijderd. De verloskun dige hulp daarbij zal in de eerste plaats door economen moeten worden gebo- Prins neemt les op anti-slipschool ZANDVOORT Prins Bernhard had gisteren een dag lang les op Rob Slote- makers anti-slipschool, waar ook prinses Margriet en haar verloofde een cursus hebben gevolgd. De Prins kreeg eerst een half uur theorie, liet Slotemaker enkele malen demonstreren en bracht vervol gens zelf zijn wagen in slips om hem er op de juiste manier weer uit te halen. "DELANGRIJK nieuws had gisteren in de Eerste Kamer de minister voor het verkeer: volgend jaar heb benben alle rijkswegen met grote verkeersintensiteit een vangrail. Waarom gaat het by het verkeer? Inderdaad, om de snelle verbindin gen. Vandaar behoefte aan wegen, al zullen nieuwe wegen, behalve het voldoen aan de eisen van het be staande verkeer, wellicht ook weer verhevigend op het verkeer gaan in werken. Vandaar dat het niet onredelijk is, zich af te vragen wat werkelijk de behoeften zijn. Ook daarin is grada tie mogelijk. Er zijn ook behoeften die kunnen worden gewekt. Er zijn daarnaast behoeften die zich laten afremmen. Maar behalve de snelheid is daar ook de plicht tot veiligheid. Niet alleen snelle, ook veilige wegen. Waarom? Omdat het de mens zelf is, om wie het in het verkeer gaat. Veiligheid binnen het verkeer om de eerbied voor de mens en zijn leven. Aan de regering om zowel veiligheid als snelheid in haar beleid te be trekken. Ar TAE voorzitter van bedrijfschap Horeca heeft gistermiddag dus (zulks naar aanleiding van de prijs stop) zodanige wijziging van de prijs politieke uitgangspunten bepleit, dat voor de industriële en dienstverle nende sectoren verschillende criteria worden aangelegd. Deze suggestie is spoedige en ernsti ge bèstudering waard. Thans zijn de dienstverlenende be drijven in het algemeen gebonden aan dezelfde prijsgedragsregels als de industrie. Een van deze regels is, dat loonsverhoging moet worden be kostigd uit produktiviteitsstijging. Dat mag op zichzelf loffelijk zyn, niet ontkend kan worden dat dienst verlenende bedrijven minder kans zien tot produktiviteitsverhogingen, terwijl de loonkosten veelal zwaar meespreken. Meer en meer onontkoombaar moe ten bij invoering van vrijere loonpo litiek (waarop de SER nu studeert) ook in de spelregels voor het prijsbe leid correcties worden aangebracht. Het lijkt ons toe, dat, waar een-en- hetzelfde loonbeleid voor alle be drijfstakken onuitvoerbaar is geble ken, ditzelfde geldt voor uniform prijsbeleid. TlEZE week is In Duitsland dan het derde grote concentratiekamp- proces begonnen. Na Auschwitz en Treblinka nu Sobibor. In enkele zinnen wordt twaalf be wakers medeplichtigheid aan moord op hondderdduizenden Joden ten las te gelegd. Slechts tegen 3 zijn con crete bewijzen voorhanden. Te wensen ware. dat Oost-Duitsland het politieke spel staakte en volledi ge inzage verschafte in de archieven om deze lieden hun straf niet te la ten ontgaan. Men kan zich overigens niet ont trekken aan de gedachte, dat ook Westduitsers zwijgen om het land genoten niet lastig te maken. Het nazisme is toch nog niet dood. Na de verkiezingen van 19 september zal mogelijk een sterk door de neo- Nazi's geïnfiltreerde splinterpartij in de Bondsdag vertegenwoordigd zijn. Verder kampt de Westdultse rege ring nog steeds met het probleem, dat niet zeker is, of juristen, die nu oorlogsmisdadigers moeten berech ten, niet ook aan het verdelgingsap paraat van de Nazi's hebben meege werkt. Het proces-Auschwitz geeft ons ech ter enig vertrouwen, dat ook deze keer een door zuiver juridische mo tieven ingegeven vonnis wordt uit gesproken. Opnieuw moet de Bonds republiek voor het forum van de wereld een krachtproef doorstaan Een kwart ton voor de watersnood slachtoffers in Chili is door de Neder landse regering ter beschikking van de Chileense regering gesteld. (Yan onze parlementsredactie DEN HAAG Volgend jaar zal de middenberm van alle rijkswegen met een verkeersintensiteit van 20.000 of meer auto's per dag van een vangrail zijn voorzien. De 210 kilometers vang rail die dit jaar gereed moesten ko men, zijn inmiddels al klaar. Dit heeft minister Suurhoff (Verkeer en water staat) gisteren in de Eerste Kamer meegedeeld by de behandeling van de begroting voor ?965 van het Rijkswe genfonds. De Senaat aanvaardde deze begroting h.s. na een debat, waarin verschillende sprekers nog eens de vinger legden bij verontrustende discrepantie tussen de sterk groeiende behoefte aan wegen het trage tempo van de wegenaan leg. De KVPer Gooden herinnerde in dat verband aan een prognose volgens land in bet jaar 2000 op een 20 miljoen 8 miljoen per- welke bevolking sonenauto's zal tellen. NIET PASSIEF laten komen. „Dat zou ontzaglijke offers aan ruimte, grond, stede- en landsohaps- schoon en vooral ook aan geld vergen". Met andere woorden: het gaat niet aan om de behoeften passief te volgen. De minister waarschuwde ook, dat een enorme opvoering van de bestedingen ten behoeve van de wegenbouw onttrok ken zou moeten worden aan andere, hoogstnoodzakelijke investeringen of aan de particuliere consumptie. „En wie in Nederland is daartoe bereid?" „CRISIS" Natuurlijk gaf de bewindsman toe. dat er bij de wegenaanleg van een achter stand sprake is en hij nam zelfs het woord „crisissituatie" in de mond. Van zijn kant zal gepoogd worden tot een structuurplanning te komen, maar daar voor ontbreken op dit ogenbhk nog de nodige gegevens betreffende bevolkings- spreiding. De minister erkende ook. dat de versnelling van de wegenbouw niet alleen een kwestie van geld is. Om het tempo op te voeren, is ook een vereen- oudiging en .stroomlijning" van het overleg met belanghebbenden (gemeen ten. provincies, particulieren e.d.) nood zakelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1