Lieve meneer, wanneer komt Barend de Beer terug? Klaas Vaak is zo moeilijk Brick Bradford NTS schoot tekort in Oudewater Surinaams telegram aan minister Luns -Toch is het zo!- Jesjje en Josje Senmoet DE STENEN ZONDE DINSDAG 7 SEPTEMBER 1965 ÏTHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHÉRGOIVENETHERGOIVEN ITHERGOLVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN- loekbespreking. 22.30 Nieui 3.25 Lichte grammofoonm 23.55—24.00 8.25 Licht orkest 19 30 Gamelan: Ini kunstrubriek. 22.0< 2 30 Nieuws. 22.4 Operamuziek Radio morgen iBetctcr, <se- weet W HETUIET eeeiUK- L IK GELOOD, DqT DAT CHICR<3© U\T... KONWEW WE GEEW RRDIOSIGWR- LEW GEVEW....MIS- (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM ,,Ga nu maar gauw slapen, hóógste toond. Aan zo'n situatie heeft natuur- tijd!" en dan het lichtje uitdeed,üjk ook niemand gedacht, maar het is „Lieve meneer,avond aan avond, dat was het. Klein- daarom wel waar. Inderdaad, a.w Lichte grammofoonmuziek en 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstan den. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Klassiek pianospel (gr). 10.30 Morgendienst. 11.00 Geestelijke liederen (opn). 11.30 Lichte or kestmuziek (gr). 11.50 Twaalfuurtje, cabaret. 12.00 Lichte- en amusementsmuz. (gr). 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Grammofoonmuziek. eventueel aktualiteiten. 12.50 Lichte orkestmuziek en trompet. 13.10 Klassieke grammofoonmuziek. 13.30 Vocaal ensemble en instrumentaal cwartet (opn). 14.00 Klassieke en moderne tamermuziek (opn.). 14.45 Klassiek pianospel !gr). 15.10 Operamuziek (gr). 15.50 Bijbelver- 17.00 Hoorspel voor de jeugd. 17.15 Eurojazz. 17.50 Overheidsvoorlichting: De Politie nu. 18.00 Spektrum: Nieuws en nieuwtjes uit de protest, christelijke organisaties. 18.10 Man- lenkoor. J8.30 Radio Volks-Universiteit: Mu zikaal Spectrum, d. Klaas A. Posthuma. Hilversum H, 298 m. VARA: 7,00 Nieuws, ochtendgymnastiek en socialistisch strijdlied. 7.20 Lichte gramm. muziek. 7.25 Van de voorpagina. 7.30 Lichte gramm. muziek. 8.00 8.10 Lichte gramm. muziek (ver- >0 Van alle markten thuis, praatje. 9.05 Modern pianoconcert (gr). VPRO: 9.40 Momenten van menselijk bestaan (IV). ge sprek. VARA: 10.00 Romantische orkestwer ken (gr). 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 R.V.TJ.: Balletactualiteiten, door N. Sickens d- Wal. 12.10 Lichte gramm. muziek. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Voor het platteland. 12.35 Jazzmuziek. 12.55 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Metro- pole orkest (stereo). 13.45 Hun wereld ging voorbij, lezing (5). 14.00 Radio kamerorkest, omroepkamerkoor en solisten: moderne en klassieke muziek (opn). 14.45 Kalender. praatje. 15.00 Voor de jeugd. (Om 16.00 Nieuws). 16.50 Voor de zieken. 17.20 Country and Western Music. 17.45 Actualiteiten met o.a. reportage Wereldkampioenschappen Wielrennen in San Sebastian. 18.00 Nieuws. 18.15 Mededelingen of gramm. muz. 18.20 Uitzending van de Katholieke Volkspartij: Kaarten op tafel. Een uitzending over Silitieke zaken, die de aandacht verdienen. 30 Dansorkest en solisten. 19.00 Licht! orgelspel. 19.20 Voor de jeugd. 19.30 Artistie ke Staalkaart. geestelijk gehandicapt kind kon ge oord nieten van goeie Barend en zijn bab- ordt belties, maar ziet niets aan het ver klein zijn om het zelf te doen. Het |onmiddeliijk gecorrigeerd. nuftig bewegen van de technisch ove- is zo erg dat Barend de Beer niet Déze kleintjes hebben niet terug "eens heel knap gemaakte Duitse van de spiksplinternieuwe Klaas i strips, meer komt. want mijn broertjes Vaak. die zelf niks zegt en een echt poppetje is. De manipulaties met het „toverschilderij" zijn te druk en te onbegrijpelijk en de verhaaltjes die dan komen... tja. die zijn meer be stemd voor de oudere broertjes en zus jes, die al een beetje schoolgaan. zo erg verdrietig, wanneer komt Barend de Beer weer terug?" Dat is één van de vele briefjes, die de laatste week bij de NTS zijn binnengekomen. Dit kwam uit Den Haag. En er zijn nog an dere „Geachte Heer. wat een verdriet hebben we moeten troosten bij het afscheid van Barend, ik dank U nog wel voor die prachtige serie!" „Lieve Barend, ik vind het zo erg dat je niet meer terugkomt. Pappa heeft je op de band opgenomen en Klaasje en Pimpernel ook, en zo kan 'ik je toch nog horen, maar wil je me nou een foto van jezelf sturen, dan kan ik je erbij zien ook want Klaas Vaak begrijp ik niet zo goed..." „Ja" zegt een NTS-woordvoerder, „ik moet toegeven, dat uit al die briefjes van kinderen en van hun ouders wèl blijkt, dat men toch de voorkeur gaf aan Barend de Beer. Het schijnt met Klaas Vaak anders te liggen..." En dat is geen wonder. Er is ge woon een leeftijdshiaat opgetreden. De echte kleutertjes, zelfs de kleintjes die nog niet eens kunnen praten, hebben van Barend hun prfvé-vriend- je gemaakt. De ongecompliceerdheid van de vertrouwde beer. die nooit iets heel bijzonders debiteerde, maar zo fijn kon zeggen „Dag lieve kinderen", en (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Ten kantore van de NTS-journaaldienst verschenen maandagmorgen om 11 uur drie boze poorters uit feestend Oudewater, ver gezeld van twee eveneens boze poor teressen, tezamen vormend een depu tatie van de „Stichting Oudewater 700 jaar stad". Zij kwamen een brief brengen voor de hoofdredacteur van het NTS-jour- naal, waarin men zich beklaagde over het feit. dat het journaal zaterdag niets van het openingsfestijn had la ten zien dan de blazende Rijkspolitie- kapel op de Markt. Maar waar waren de opnamen van de feestverlichting, woensdagavond bij het proefbranden al gemaakt door een journaalteam, waar die van de een toespraak houdende commissaris der Koningin, die van het verleggen van de gemeentegrens en de aankon diging van „nieuwe stadsrechten voor Oudewater"? Foei. zei de brief, foei zei de depu tatie, die geleid werd door Stichtings voorzitter B. E. G. C. Arke. in ridder- costuum met bepluimde hoed. Men zou hoofdredacteur D. G. Simons eens even fik6 tot de orde roepen. Nu valt het niet helemaal mee. gerechte boosheid te tonen in om vangrijke en veeleisende kleding uit het jaar 1295, want bij het uit de auto stappen moet er terdege worden ge past op wijde jas, pluimsteek, rokken vracht en puntkap a la Jacoba van Beieren. Tja... en als zich dan op het binnen plein van de NTS-gebouwen aan de Hilversumse Emmastraat belangstel-j lende employés aan de ramen ver- I dringen om dat waardige gezelschap verbaasd aan te gapen, dan ga je vanzelf minzaam buigen en wuiven. Staat er dan in de deuropening een i even vriendelijk buigende secretaris van de redactie NTS-journaal de heer PARAMARIBO De Surinaamse statenleden Findlay, Hirasing en Sumter hebben een telegram gezonden aan de minister van buitenlandse za ken. mr. J. M. A. H. Luns. Hierin vragen zij, mede in verband met de samenstelling van de bevol king van Suriname, medewerking om via de vertegenwoordiger in de Ver enigde Naties „alles te doen wat mo gelijk is om een einde te maken aan de broederstrijd tussen India en Pa kistan". Ongeveer eenderde van de Suri naamse bevolking bestaat uit afstam melingen van emigranten uit heth voormalige Brits-Indië. Het aantal1' hindoes kan gesteld worden op 80.000 en het aantal mohammedanen uit he voormalige Brits-Indië op 40.000. W. P. G. Stokla en wordt binnen onmiddellijk een gevulde koek bij de koffie gepresenteerd, ach, dan breekt het ijs al onder de zonnestralen. Zo was dat gistermorgen allemaal hier bij die zoveelste storm in een glas water in die heel bijzondere omroepwereld. Terwijl de heer Arke nog bezig was. de klachtenbrief te voorschijn te. halen, sprak de heer Stokla al het verlossende woord: „Meneer Arke. het journaal wil deze Oudewaterse feestweek nog uit gebreid terugkomen op alles wat daar in uw stad gebeurt... we hadden zaterdag maar zo weinig tijd en vrij dagavond was het te laat voor de tweede uitzending...." Vijf deputatie-gezichten klaarden op: „O, maar dat is precies de vraag die in deze brief wordt gesteld!" riep de heer Arke verheugd uit. „Wat had u dan gedacht....?" vroeg de heer Stokla op zijn beurt een beetje gekwetst kijkend, „u weet toch, dat het NTS-journaal...." „Ja, dat weten we. we dachten ook al...", zei de deputatie en op dat moment kwam hoofdredacteur Simons binnen. Er was nog koffie voor hem en een gevulde koek en een sigaretje en een heleboel hartelijke woorden over en weer. Toen was het bezoek afgelopen en haastte de deputatie zich terug naar de feeststad, helemaal voldaan over missie. Kalme charme Wij hebben het zelf ook al gecon stateerd: de overigens heel knap uit gevoerde serietjes van Klaas Vaak missen de kalme charme van Barend te enenmale. De Franse elegance van de stil- glijdende wolk bij het zuiver-gepijpte zoete melodietje, de goedige kop van Barend met zijn opa-stem en het artistieke van de fijne stroom zilver zand over die aardige kinderkopjes braaf op het kussen, overtreft verre en verre de Duitse praktische fantasie van de voor kleintjes onduidelijke mechanisatie van de wentelwiekwolk waaruit het opgetuigde, maar zeer onpersoonlijke manneke Klaas Vaak stapt. Waarna er ineens een afgerond ver haaltje komt met originele, maar voor de kleuter veel te ingewikkelde hoofdfiguurtjes van schaduw-Indiaan- tje, getekend helikoptertje en mario- netten-inktvisje. Deze figuurtjes liggen buiten het gezichtveld van de kleuter en door de afwisseling worden ze niet vertrouwd ook. Bovendien is de tekst, vrij een tonig en zonder „stemmetjes-maken" door de acteur Piet Kamerman ver teld. over het geheel genomen nogal eens onverstaanbaar voor de kleuter: de woordkeus is te moeilijk. We hebben een week lang de nieu-| we serie met aandacht gevolgd en opgemerkt dat de verhaaltjes zeker wel kinderlijk, maar niet „kleuterlijk" zijn. Ze mikken niet op twee tot vier, maar op zes tot tien -jaar. Een ge- schiedenisje zoals dat van de „gesto len auto" en de „gestolen oesterparel" beweegt zich niet binnen de wereld van de kleuter, die nog slapen gaat met zijn beer in de armen geklemd. Kan wennen Natuurlijk kan het allemaal wen- jn, als Barend maar eerst goed vergeten raakt. Maar deze week heeft de huiskamers tonelen opgeleverd. Huilende kleuters, nerveuze moeders, mopperende vaders. Gedwing om Ba rend en nog eens Barend. Bij de NTS geeft men toe. dat domweg een herhaling van de al uitgezonden Barend-serie het beter zou hebben gedaan dan de nieuwe Klaas Vaak. Met de goede Beer zou het zoveel eenvoudiger zijn geweest: zijn bezoekjes aan Klaasje en Pim pernel hadden zo weinig om 't lijf, dat geen kleuter zou hebben opge merkt dat die al eerder waren ver toond. Bovendien....de kleuter leeft snel: wie vandaag ukkepuk is. wordt over een of anderhalf jaar al een klein mensje en is nog eens zo'n periode later Barend al ontgroeid. Met dat alles zitten we nu opeens zonder Barend en wie had gedacht dat dit nog zo'n ontsteltenis zou ge ven! Tussen de kinderbriefjes die bij de NTS binnenkwamen is er bijzonder ontroerend: „Meneer, mijn broertje kan zelf niet schrijven, hij ir een Mongooltje en hij heeft zo'r verdriet dat Barend weg is, hij be grijpt niets van Klaas Vaak...." Hiermee wordt het verschil tussen beide series wel heel scherp aange- Wat komt er toch veel kijken bij alleen maar een onnozel kleuter-uit-1 zendinkje van enkele minuten! T ekeningen Er zijn in de loop van vele maan- i den Barend de Beer bij de NTS regelmatig kindertekeningen binnen gekomen. Van Barend, van Klaasje en Pimpernel, van de pijpende Zandman op zijn wolk. Beloning was steeds: een bonte ansicht van kinderen en beer. „Met de groeten van Barend de Beer" er op. Maar tot grote verbazing van de NTS verschenen er onmiddellijk na de eerste vertoning van Klaas Vaak drie tekeningen, uit Den Haag en Klaaswaal, van het nieuwe manneke. Hoe kon dat? 's Avonds vertoond, volgende ochtend eerste post in de bus! Waren dat soms ongewoon be gaafde kleuters? Och neen. wij kon den het probleem wel oplossen: wij hadden immers twee weken van tevo ren al een fraai portret van Klaas Vaak in ons blad opgenomen! Die eerste tekeningen, meteen dins dagochtends in de bus, zijn beloond met een gelijk aantal foto's van Klaas Vaak. welke de NTS nog juist in voorraad had. Sindsdien is er geen tekening meer aangekomen. Misschien laat Klaas Vaak later ook wel ansichtkaarten van zichzelf ma ken om er tekeningen mee te belonen. Maar de NTS-woordvoerder zegt: „Belooft U daarvan vooral niets. Wej hebben geen foto's meer en er zijn j ook geen ansichtkaarten. Laten we morgen geen twee miljoen tekeningen in de bus krijgen...!" Het zou wel om te lachen zijn, maar e hopen mèt de NTS, dat dit niet zal gebeuren. Er zijn al toestanden genoeg in de (kleuter) wereld! 1912) Nationaal voelende mensen er geren zich wel eens aan onze marine, die altijd te weinig nieuwe en te veel oude schepen telt. Dat schijnt overi gens het lot van alle marines te zijn. Afgezien daarvan, hebben we nog nooit een klacht gehoord over het oudste vaartuig dat door de marine wordt gebruikt. Toch stamt dat schip uit 1818 en heeft er dus bijna ander halve eeuw opzitten, een leeftijd die voor een marinevaartuig zó hoog is, dat we hiervan geen andere verge lijkbare voorbeelden kennen, waaraan we echter ogenblikkelijk toevoegen, dat we geen deskundigen zijn en niet alle schepen ter wereld op hun ouderdom hebben onderzocht. Dit oude. uit 1818 stammende vaar tuig, zou in vroeger tijden een galei zijn genoemd, maar aangezien dat een rat grootse benaming is, wordt in dit houwwerk met de Neptunusgroep. en- gelenfigurcn, wapens en andere ver sierselen, alsook het verguldsel en de zorgvuldige uitvoering van het werk. deden die som, zelfs in een zuinige tijd. wel verantwoord zijn. Te meer omdat hierdoor een schip werd ver kregen. waardig voor het vervoer van vorstelijke personen. Het feit dat dit vaartuig zo zelden wordt ge bruikt. Is de levensduur van de Ecu sloep uit 1818 koningssloep slechts tpn goede geko men. Maar de tand des tijds laat niet marine. Na de eerste wereldoorlog begon geval liever van sloep gesproken. Het de sloep lelijke ouderdomsverschijnse- is n.l. de koningssloep, waarvan leden van het koninklijk huis, buitenlandse staatshoofden gebruik kun- len te vertonen. Had in die periode een staatshoofd de wens te kennen gegeven met dit vaartuigje te worden hem te laten zinken, zoals destijds Johan Willem Friso overkwam? In de crisisjaren, toen vakmensen nog bereid waren voor weinig geld het beste te leveren, werd de ko ningssloep opgeknapt, zodat zij juist enkele jaren vóór de .volgende we reldoorlog bedrijfsklaar was. Toen moest ze natuurlijk onderduiken, want niemand had het kunnen aan zien als Göring zich door enige schneidige SS'ers triomfantelijk had laten rondroeien. Na de bevrijding kwam de koningssloep in Den Helder terug, waar bleek dat hernieuwde reparaties nodig waren. Want zelfs een honderdjarige kan een on derduikperiode van enkele jaren niet ongestraft overleven. Na deze tweede grondige reparatie kan de sloep het oudste vaartuig van onze geruime tijd mee en met belangstelling zal ons nageslacht naar een nieuwe record-leeftijd uit zien. werd destijds in Rotterdam gebouwd denkelijk hebben gekeken. Want is e kostte toen gulden, dagen, groter blaam denkbaar belangrijke uitgave in die staatshoofd tijdens zijn plechtige be- het omvangrijke beeld- zoek een nat pak te laten halen? Of Daarover een volgende keer. Nadruk verboden. H. Pétllton. Pim de keuken hadden„Ik weet al VANAVOND TE ZIEN „Eva's herinneringen" uit Ned. 1 AV 7.33 uur (NTS) voortzetting van de de jaren 1925-'35. 8.20 uur optreden van het „folksongs-ensemble" The Grand Old 26th String Band; opnamen van hun vakantie-uitvoering in-Ne derland. 9.00 uur de Saint wil voor één keer eens een mooie vrouw die zijn hulp vraagt, afwijzen, maar als het ernst blijkt te zijn grijpt hij hardhandig in. 9.50 uur nieuwe serie „Interpellatie": er wordt iemand ergens over ondervraagd. Ned. 2 KRO 8.25 uur in de Bill Dana-show de aflevering „Gemaskerd bal". 8.50 uur in de filmrubriek uitzending van de gehele film „Het plat form", science fiction, Nederlandse première. VANAVOND TE HOREN 8.20 uur tweede deel van het hoorspel „Mijn vrouw is een gangster" van Jan Apon. 10.45 uur liedjes van her en der, bijeengezocht door Leo Nelissen. Hilversum I KRO 8.05 uur is er nog altijd gelegenheid om „aan te leggen in Loos- drecht"? waar zomers amusement hoogtij viert in het Witte Huis. 10.00 uur brengen de ensembles van Francis van Rooy en Frans Poptie Evergreens ten gehore. 11.00 uur fragmenten uit het Opera-oratorium La damnation de Faust van Berlioz. Grammofoonplaten, stereofonisch. van eten en drinken .•oorzien. babbelden ze nog gezellig een uurtje. Josje sleepte Blekkie natuurlijk om zijn kamertje te laten zien en na half uurtje kwam hij naar beneden, stak zijn hoofd geheimzinnig om de hoek van de deur en wenkte zijn moe- vanavonr Icdcrland I: NTS: 19.00 Nieuws in het •t. 19.01 Voor de kleuters. 19.06 Journaal li lm. 21.50 I li I NTS: 22.2522.30 Journa Nederland II: NTS: kort. 20.01 Als de bloe 0.25 De Bill Dai >flevering). KRO: 20.50 Film 0.00 Nieuw :m bloeit... Show. TV-film der. „Wat is er, Jos?" vroeg Joppers verbaasd. „Ja, komt u nu eens even hier," zei Josje. „Ik moet u iets vragen." „Mogen de anderen dat dan niet ho- n?" vroeg zijn moeder weer. „Ja. natuurlijk wel. maar ik wil het eerst tegen u alleen zeggen," zei Josje ongeduldig. iij vragen wil/' lachte I lachte moeder Joppers. „maar aan Blek- Blekkie hier nog een kie's vader en moeder. Die moeten erover beslissen. Ik vind het natuurlijk uitstekend." „Nu, wij hebben geloof ik ook geen enkel bezwaar, hè vrouw?" sprak de commissaris. „Het is natuurlijk wel saai in huis, als Blekkie er niet is, maar als hij nog graag" een paar daagjes.bij zijn best." vader Joppers. „Of paar daagjes mag blijven logeren.' Josjes mond viel open van verbazing. „Hoe w-weet u d-dat hakkelde hij. „Ja, jongen." grinnikte zijn vader. „Dat zag ik aan je neus." „Hè ja, mag het moedel'?" Tei Josje smekend. „Blekkie zou het erg leuk inden, want dan kan hij Pim naar het park gaan brengen. En ik 1 „Hoera! juichte Josje. „Reuze bedankt, - - 'allemaal. Ik gat het gauw aan Blekkie verteljen!" „Ja, het mag, Blek, het is goed!" hoorden de anderen hem öp de trap schreeuwen. „Fijn, hè? Ik vind het zo leuk!" het ook zo reuze gezellig vinden. En dan kan hij eens kennis maken met Barend en Berend en met Peter de Eeter, waarover ik hem al zo veel heb verteld. Mag het moeder? Ja, hè?" „Dat moet je niet aan mij vragen," ■■■■■L Piano- muziek. 21.45 Onze man in Parijs. CVK/IKOR: 22.10—22.35 Joden en Christenen in Israël (I). opinie-reportage. België. Nederlands progr. kan. 2 en 10: 19.30 Het stekelbaarsje, film. 19.45 De leeu# i jf'um. 20.25 De 1. schilder 21.15 op der seizoenen, doe. >rgd door de Synode v. Televisie morgen Nederland I: NTS: 15.30—pim. 16.45 We- j reldkampioenschappen Wielrennen in San) Sebastian. NCRV 17.00—1735 Vcor de kinde- 105 Jentje betrapt zich zelf erop dat ze aftelt en dan huilt ze van narigheid over haar lelijke gedachten. Er is zoveel wat ze anders zou willen als ze er maar toe komen kon. Dat er een kind zal zijn van Dries, is zo nieuw en onverwacht dat ze er voorlopig over moet zwijgen. Maar Ante zou het willen uitroepen over de berg en door het dal. Iedereen moet het weten dat er een Lenter Borne geboren zal worden. Hel maakt een ander mens van Ante, hij kan weer lachen en zijn ogen blinken weer. Van Lenters kleren moet je niets wegdoen, zegt hij tegen Jentje. En op de zolder zijn nog wel dingen waarmee hij gespeeld heeft, 't Kan alles te pas komen voor het kind. Jentje schudt haar hoofd en moppert iets terug. Maar als Ante naar het bos is. legt ze alles wat van de grote Lenter geweest is. bij elkander in een kleerkist. ook enkele kledingstukken die ze al bestemd had om door de kleine jongens te laten dragen. Ja,het verandert in 't Horst. Dries Borne is een man geworden zoals de anderen. Wie goed naar hem kijkt, ziet nog zijn breed voorhoofd waarop het donkere zich kan legeren maar het is niet erg meer. Voor het landwerk begint, timmert hij aan het huisje van oom Wolter. Er moet ruimte komen onder het dak voor zijn zoon. Die moet niet met zijn vuisten tegen de balken slaan zoals hij dat gedaan heeft. Dries lacht als hij dat zegt. een nieuwe lach die zijn gezicht verandert. Hij lijkt nu wezenlijk veel op zijn broer. Het kan niet anders of het kind zal een jongen zijn, zoveel denkt hij aan de Lenter die er niet meer is. Hij heeft ook nooit geweten dat het zo geweldig zou zijn. Telkens als hij zijn arm om Rena's zwaar lijf legt, dat het kind door DIGMATE ROBBEKTZ lAA AAA AAAAAJ.AAiAAA*AAA AAA AAA AAAAAiAlïl draagt, raakt het hem tot in de vezels van zijn wezen. Op een zomerdag wordt het geboren. De lucht is lauw en het dal vol geuren. Bijen en vlinders gonzen en kantelen over de bloemen en boven de vijver op ht erfje. De wildeman voelt de heilig heid van het leven. Het doet hem lachen en huilen tegelijk. Hij loopt naar buiten en steekt zijn beide armen op naar de hemel, dan loopt hij weer terug om Rena's hoofd te strelen. Voorzich tig. alsof hij een brekelijk en zeer kostbaar trezoor aanraakt. En het kind. dat ademt en zich beweegt. Het is een zoon en hij wordt als Lenter ten doop gehouden. Het is vol in de kleine kerk van 't Horst en allen verwonderen ze zich over de vader. Hebben ze hem ooit de wildeman ge noemd? De verandering zit niet in de nette kleren de hij draagt. Het is zijn voorhoofd en zijn ogen. die lichter geworden zijn en er is ook iets met zijn mond. Als die lacht, is er geen onder hen die zoveel vreugde tot uiting kan brengen. Sim pelweg, in een lach. Rena draagt het kind in haar armen en ze horen het duidelijk zeggen Lenter, ik doop u in de Naam van de Vader, van de Zoon en de in de Naam van de Vader, van de Zoon en van de Heilige Geest. Het ontroert hen allen en als er stenen zonden tussen de mensen liggen, zijn ze diep in de aarde gezonken, zodat niemand zich daaraan nog stoten kan in dat uur. Er is weer een Lenter Borne in 't Horst. Dat hij even vrolijk en blijmoedig groot mag worden als de andere Lenter. Zelfs Jentje voelt alle zwarigheid wegvallen. Tot het laatste toe heeft ze volgehouden dat het een meisje zou zijn, omdat ze niet kon verdragen dat de schoondochter, van wie ze niet houdt, een Lenter ter wereld zou brengen. Voor ze meeging naar de kerk, wist ze nog niet of ze wel naar het doopfeest zou gaan. Ze is nog nooit in het huisje van Wolter Demmer geweest, maar als de dienst is afgelopen, kan ze toch niet ten aanschouwe van het hele Horst alleen naar huis gaan. Ze is blij dat het nu niet opvalt hoe ze toegeeft. Zweder en Marye Thase komen een geschenk in geld brengen, zoals ze dat gewoon zijn als er een nieuwe Horst geboren wordt. Omdat Rena en Dries beiden op 't Grobbenuus werken, is er nog een mand vol met allerlei goede dingen bij voor de moeder. Jentje zit naast Marye Thase. Ze moet alle mensen die naar het kind komen kijken en de ouders gelukwensen, een hand geven tot het schemert voor haar ogen. Want iedereen zegt iets vriendelijks en je voelt je zelf belangrijk worden nu je daar als grootmoeder zit. Je zou het willen zeggen, maar je kunt het nog niet: dat je toch zo blij bent met het kindje, dat het huisje zoveel netter is dan je verwachtte en dat je schoondoch ter helemaal geen lelijke en onbehoorlijke vrouw is. 's Avonds als Jentje op de diele zit, is ze er nog vol van. Als Ante er was, „ou ze erover kunnen praten. Haar goeie Ante, waarom komt hij niet? (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9