Kasjmir 18 jaar een probleem Tekort van 756 miljoen pond op Britse betalingsbalans Bloemlezing illegale en na-oorlogse wensen „Harde politiek tegenover De Gaulle" Ser-commissie adviseert Luistert naar de oudere werknemer En geef hem een warmer vertrek 't is weer tijd voor BlCf rA1 i dB! Spionnen gevraagd per huwelijksadvertentie akantie - uitkering is deel van loon Ver. Naties konden nog niets bereiken 7ü een te \ij 5 DINSDAG 7 SEPTEMBER 1965 V ijlentwintig jaar j Vrij Nederland Vrij Nederland viert het vijfde lustrum (op 31 augustus 1940 verscheen het eerste nummer) met een interessante bundeling van artikelen en fragmenten daar van uit de veelbewogen geschie denis van dit „socialistische week blad met een sterk christelijke inslag". Natuurlijk speelt de oorlog een gro te rol, met artikelen van dr. (later prof.) G. H. J. van der Molen en H. M. van Randwijk. De huidige hoofd redacteur Mathieu Smedts verhaalt van de grote moeilijkheden kort na de tendoophouding van het blad, pro blemen die niet ophielden te bestaan toen W. P. Speelman (later gefusil leerd) zich afsplitste en het illegale dagblad Trouw in 1942 oprichtte, sa men met mevrouw Van der Molen en drs. Bruins Slot. Opvallend zijn overi gens de vele protestanten onder de pioniers van het eerste uur: wij noemden reeds prof. Van der Molen, daarnaast mr. A. H. van Naman en mr. A. B. Roosjen. Van Randwijk onderkende ook tijdens zijn bewind de christelijke inslag. De tweede grote kwestie, die voor ons allen, maar zeker voor Vrij Ne derland, van bijzonder belang was: Indonesië krijgt ook een ruime plaats toegemeten. VN nam al heel vroeg het standpunt in dat Nederland dien de te verdwijnen als koloniale mo gendheid en dat Indonesië, na een bepaalde tijd, onafhankelijk moest worden. Verder valt te lezen over De humor van VN, door Rinus Ferdinandusse, De veranderde houding ten opzichte van Duitsland, door J. van den Berg, VN en het socialisme, door Igor Cor- nelissen, en de manier waarop in VN over de beeldende kunst geschreven is en wordt. Daarnaast een verzame ling politieke prenten en tekeningen en enkele geruchtmakende artikelen. Zelfs Jaques Gans, Carmiggelt, dr. Soebandrio en de tegenwoordige mi nister Den Uyl vindt men in dit jubi- leumwerk terug (211 blz., 6,50). Uitgave N.V. De Bezige Bij, Amster dam. WAGENINGEN „Een harde po litiek is de enig juiste tegenover de huidige Franse eisen". Dat zei giste ren in Wageningen Alfred Mozer, ka binetschef van de vice-voorzitter van de Europese Commissie van de EEG, onze landgenoot dr. S. L. Mansholt. Hij sprak op een voorlichtingsbijeen komst voor studenten uit het hoger landbouwonderwijs. „Men mag echter deze harde poli tiek niet zien als een actie tegen Frankrijk of de persoon van presi dent De Gaulle. Het gaat uitsluitend om het bestrijden van een nationalis tische gedachtengang". De heer Mozer waarschuwde ervoor, dat de stelling- name tegen de huidige Franse politiek niet mag ontaarden in een nieuw soort neo-nationalisme. Europa, aldus de heer Mozer, heeft in twee grote oor logen zijn lesje geleerd. UTRECHT Naar aanleiding van het toenemend aantal gevallen waarin het bedrijfsleven te maken krijgt met vraagstukken die de oudere werk nemers betreffen, heeft de Commissie Opvoering produktiviteit van de SER een onderzoek ingesteld naar de bij zondere problemen van de oudere werknemer in het bedrijf. Het verslag van het onderzoek zal binnenkort worden gepubliceerd. Enkele resultaten worden deze week al genoemd in „De Gids", het officiële orgaan van het Christelijk Nationaal Vakverbt nd. Eén ervan is de suggestie aan de bedrijfsleiding: „Neem voorstellen van oudere werk nemers serieus, niet alleen omdat het mensen met ervaring zijn r ook om hen geïnteresseerd en gees telijk beweeglijk te houden." De commissie heeft veel praktische adviezen gegeven. Zo raadt zij aan, buitensporige hitte, vochtigheid, stof, verontreinigde lucht en lawaai te vermijden en de werkruimte voor de ouderen over het algemeen wat warmer te maken dan normaal, zo mogelijk op het zuiden te situe ren en goed te verlichten. Bij ge bruik van kleuren moeten warme tinten worden gebruikt. Vermeden moet worden dat de oudere werknemers teveel moeten bukken of rekken, langdurig een stuk ge reedschap of lichaamsdeel omhoog moeten houden, risico lopen te val len of te struikelen of doorlopend zwaar werk, ploegendienst of werk dat nauwkeurige waarnemingen Ineke Dinkelman uit Baarn, zes tien jaar oud, is op 2 september verdwenen. Het meisje is onge veer 1.70 m. lang, heeft een rond, bleek gelaat, bruine ogen en don kerblond haar. Toen ze voor het laatst werd gezien, droeg ze een blauw tweed pakje, witte schoe nen en een rood windjack. De politie te Baarn (bereikbaar on der nummer 02954-4444) zou graag over de verblijfplaats van het meisje ingelicht worden. ZION (Nationaal Park) De door zware regenval gezwollen rivier de Virgin heeft zich zondag met donderend ge weid een weg gebaand door een nauwe ravyn in het natuurreservaat Zion (Utah, V.S.) waar zich net een groot aantal toeristen bevond; 35 mensen zijn als vermist opgegeven. vergt moeten doen aldus de commissie. Verder adviseert zij, oudere werkne mers afwisselend zittend en staand werk te laten doen en ie rustpauzes regelmatig over de werktijd te ver delen en zo nodig te verlengen. Controle en toezicht op de oudere werknemers kunnen volgens de commissie gering blijven, fouten en gebreken zouden een aanwijzing zijn voor overbelasting. Men acht het bij groepswerk verstandiger, ouderen bij elkaar te plaatsen dan jongeren en ouderen in een groep onder te brengen. Pil mogelijk oorzaak van overlijden NOTTINGHAM De patholoog dr. G. F. M. Hall heeft gisteren bij het onderzoek naar de dood van een 22 jaar oude huisvrouw verklaard dat er rekening mee gehouden moet worden dat er verband tussen haar dood en het gebruik van geboortenregelingspil bestaat. Bij de lijkschouwing werd vastge steld dat mrs. Cynthia Leigh aan trom bose gestorven was, maar bij het voorlezen van deze conclusie zei lijk schouwer Anthony Rothera: „Het is belangrijk dat hieraan enige ruchtbaarheid gegeven wordt, niet zo zeer als een waarschuwing dat de mensen de geboortenregelingspillen niet zullen gebruiken, maar dat zij er zich van bewust zijn dat er een mogelijkheid bestaat van een derge lijk ongelukkig gevolg." in Driebergen DRIEBERGEN Medewerkers van gezamenlijk evangelisatiewerk van hervormden en gereformeerden ko men zaterdag 18 en zondag 19 sep tember samen in Driebergen voor een weekend in het hervormd seminarie Hydepark. Thema van hun conferentie is: Het apostolaat onder de loep. De leiding berust bij ds. H. H. Grosheide van het gereformeerd evangelisatie centrum te Baarn en de hervormde predikant H. Zunneberg. Deelnemers kunnen zich nog laten inschrijven bij Kerk en Wereld te Driebergen; de kosten van dit weekend zijn 12 per persoon. iter naar B't Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band oJ.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica - za. 11.15 en 18.45u, zo. 10.30 en 18.45 tL Hongaren laten boer r weer vrij WENEN De Hongaarse autoritei ten hebben de Oostenrijkse boer Josef Fleischhacker weer vrijgelaten. Hij was zondagavond door Hongaarse grenswachten met geweld de grens over gevoerd. Het Oostenrijkse minis terie van binnenlandse zaken, dat de vrijlating bekend maakte, gaf geen commentaar op het incident. Fleisch hacker was met drie landgenoten in de omgeving van Pamhagen aan het vissen, toen hij door de grenswachten werd meegenomen. Hij kon niet ont vluchten, zoals de andere drie, omdat zijn been in het gips zat. Een groot deel van de Mexicaanse staat Nayarit, is overstroomd doordat de r de Lerma buiten haar oevers is getreden. Een 15-tal dorpen is onder gelopen en de inwoners ervan zijn met hefschroefvliegluigen geëvacueerd. 9 President Johnson heeft maandag de 52-jarige Richard Hallock, een deskundi ge op het gebied van Sowjetrussische en Oosteuropese zaken, tot Amerikaanse am bassadeur in Roemenië benoemd. Ministerie over adviesaanvraas: c? Ook voor AOW- en AWWers T^EN HAAG Het ministerie van sociale zaken en volks gezondheid heeft gisteren een verklaring uitgegeven in verband met de adviesaanvrage aan de S.E.R. van minister Veldkamp over de vakantie-uitkering aan bejaar den. Deze adviesaanvrage heeft de laatste dagen nogal wat stof dooen opwaaien. Het ministerie meent, dat vakantie-uitkeringen een deel van het loon zijn. „Het is daarom redelijk, dat eventuele vakantie uitkeringen bij sociale renten eveneens een onderdeel van die renten uitmaken." In zijn brief aan de SER had mi nister Veldkamp te kennen gegeven, dat ook een vakantie-uitkering bij AOW, AWW en aan trekker van de Interimwet invaliditeitsrente tot de totale, waardevaste uitkering zou moeten behoren. Velschillende be jaarden-organisaties waren zeer verontwaardigd over dit standpunt. Van de zijde van het ministerie werd er met nadruk op gewezen, dat geen andere weg open staat. Een extra va kantie-uitkering van vier procent zou ofwet 150 min. uit de algemene midde len vergen ofwel een premieverhoging van de volksverzekeringen van 0.5 pro cent Gezien noodzakelijker voorzienin gen, die een beroep op de totale premie last zullen doen, de verzekeringen tegen zware geneeskundige risico's en blijven de arbeidsongeschiktheid, kunnen de al gemene middelen noch de totale premie- yast met een vakantie-uitkering worden belast t is, zo werd gezegd, dus een mis verstand te menen, dat welke vakantie- uitkering dan ook een „extraatje" zou zjjn. Op de lonen is aanvankelijk twee, later vier procent vakantie-uitkering ge komen als onderdeel van de „ruimte", :r in bepaalde jaren voor een alge- i loonsverhoging was. Deze reser vering geldt dus alleen in een bepaald jaar als zü wordt ingevoerd ten laste van een totale loonsverhoging. Daarna is zij echter een verworvenheid. Ditzelfde zou het geval zijn, indien >n percentage van een komende aan passing van de sociale verzekeringen aan de loonindex voor vakantieuitkering zou worden gereserveerd. Daarop zal de S.E.R. u haar licht laten schijnen. Van de zijde van het ministerie werd nog eens op gewezen, dat een even tuele verhoging van de vakantie-uitke ring voor loontrekkenden. waarvoor van werknemerszijde gepleit is, ook ten las- van loonn^mte zou moeten komen. Minister Veldkamp heeft zijn vraag om ;n S.E.R.-advies gebaseerd op herhaal delijk in de Tweede Kamer en door de vakbeweging uitgesproken wensen om vakantie-uitkeringen bij de sociale ren ten te verwezenlijken. Deze kwestie is enkele maanden geleden nog tijdens ge sprekken met de vakbeweging aan de orde geweest, toen 'o.m. ook een vroegere wenst van de S.E.R. ter tafel werd ge bracht, dat een vakantie-uitkering bij de kinderbijslag gewenst zou zijn. Daarbij is de suggestie ter sprake gekomen tot invoering van vakantie-uitkeringen te komen door deze in het jaar van invoe ring of verhoging ten laste te brengen van de mogelijkheden tot verhoging der uitkering uit hoofde van de welvaarts indexering. Indien, de bejaardenorganisaties een vakantie-uitkering op a.o.w. en a.w. zien als een uitkering, die zy uit eigen zak betalen, dan is dat op zichzelf juist, doch het percentage hiervoor, gereser veerd uit verhogingen op grond van de loonindex, wordt ervaren in het Jaar van invoering. In de latere jaren wekrt de welvaartsindexering normaal op basis uitkering en vakantie-uitkering, welke dan een structureel element van de so ciale verzekering is geworden. BERLIJN Huwelijksadver tenties vormen in vele Westduitse kranten een vaste rubriek. Som mige mensen lezen ze voor hun plezier, anderen werkelijk met de bedoeling een geschikte huwelijks partner te vinden. Maar volgens een woordvoerder van een Westduitse stad spelen som mige van deze zo onschuldig lijkende advertenties in werkelijkheid een rol in de koude oorlog. Hij dat ze een door de Oostduitse inlichtingendienst veel gebruikt middel zijn geworden om mogelijke agenten aan te trekken. Hij gaf de volgende voorbeelden: „Ingenieur, achter in de veertig, zoekt kennismaking met een vrouw van dezelfde leeftijd met de bedoe ling in het huwelijk te treden." „Knappe 30-jarige boord-technicus zoekt kennismaking met aardige In werkelijkheid was de ingenieur volgens de woordvoerder een Oost duitse agent die opdracht had contact te zoeken met vrouwen die werkten bij Westduitse regeringsdepartemen ten, in het bijzonder bij het departe ment van defensie. En het adres dat de boord-technicus opgaf bleek een van de adressen te zijn die door de Oostduitse militaire spionagedienst gebruikt worden. Dergelijke door de communistische inlichtingendienst geplaatste ver bloemde advertenties zijn de laatste tijd in aantal toegenomen. Behalve van huwelijksadvertenties zijn de communisten ook gebruik gaan maken van advertenties waarin werk wordt aangeboden. Westduitsers die op een dergelijke advertentie reflecteerden kregen het volgende aanbod: ten hoogste 150 mark voor reizen van drie dagen in hun eigen auto door West-Duitsland. De sollicitanten moesten Westduitse reisfolders, kaarten en dienstregelin gen verzamelen. Ze moesten eveneens kleurendia's maken van Westduitse wegen, autobanen, bruggen en borden op straat. De plaats waar elke foto genomen was moest op een speciale kaart worden aangegeven. Westduitsers die op de advertenties ingingen kregen gratis treinritten aangeboden voor een onderhoud in Oost-Berlijn. En Westberlijners kre gen speciale pasjes om door de muur heen Oost-Berlijn binnen te komen. Op deze gewoonlijk zelden uitge reikte pasjes hoefde men maar een paar dagen te wachten. De woord voerder deelde mee dat de laatste in structies voor het spionneren in West- Duitsland gewoonlijk gegeven werden in een restaurant in de buurt van het Oostberlijnse station in d» Friedrich- strasse. (Van een onzer redacteuren) Het meningsverschil tussen India en Pakistan over Kasjmir heeft nu de vorm aangenomen van een onverklaarde oorlog. I De Verenigde Naties gaan op- I nieuw in deze kwestie een rol spelen. Zq deden dat ook al aan het eind van de veertiger jaren, I echter met weinig succes. En het is de vraag, of zq er nu veel meer mee bereiken kunnen dan het afkondigen van een wapenstil stand en het terugtrekken van de troepen van beide landen achter een bestandslqn. Op zich. zelf zou dit een mooi resultaat zqn, omdat het een eind zou maken aan de gevechten. De kweste-Kasjmr zou er echter niet door worden opgelost. De mogelijkheid, dat de bevolking van het omstreden gebied zich over haar eigen toekomst uit spreekt, lqkt nog altijd niet aan wezig te zqn. Daar kan pas sprake van zijn, als orde en rust zqn hersteld en er van buitenaf geen druk meer wordt uitge oefend. LONDEN De Britse beta lingsbalans over 1964 vertoonde een tekort van 756 miljoen pond, hetgeen naar een woordvoerder van het ministerie van financiën gezegd heeft, waarschijnlijk het grootste tekort in de geschie nis van het koninkrijk tot nu toe zal zijn. Hij zei, dat in ieder geval vaststond dat het het slechtste jaar sinds 1952 was geweest, maar dat vergelijkingen met jaren voor 1952 moeilijk waren vanwege een toen ingevoerd ander In Moskou is gisteren een akkoord getekend, waarbij de Sowjetunie belooft hulp te verlenen bij de reorganisatie van de Cubaanse suikerbedrijven. Dieven zijn het weekeinde binnenge drongen bij een juweliersfirma in een buitenwijk van Londen. Zij forceerden zes brandkasten en maakten zich uit de voeten met een hoeveelheid kostbare stenen en goud ter Wbarde van naar i schatting een half miljoen gulden. boekhoudingssysteem voor de beta lingsbalans. In 1963 was het tekort slechts 57 miljoen pond. Het tekort op de han delsbalans was in 1964 412 miljoen pond tegen een overschot van 105 mil joen in 1963. Het tekort in het goede renverkeer bedroeg zelfs 534 miljoen maar hier stond een overschot van 122 miljoen in de dienstensector tegen over. Het tekort in het kapitaalverkeer bedroeg 344 miljoen, zodat het totale tekort op de handelsbalans 756 mil joen beliep. Over 1963 had het kapi taalverkeer een tekort van 162 mil joen vertoond. De invoer steeg het vorig jaar met bijna 15 pet. tot ruim 5 miljard pond, terwijl de uitvoer en heruitvoer slechts met 4 pet. steeg tot 4.471 miljoen. De minister van economische zaken, George Brown, heeft zondag in een redevoering voorspeld, dat het tekort op de betalingsbalans dit jaar nog niet de helft van het tekort zal zijn. Nog onlangs hebben we uitvoerig aandacht besteed aan de kwestie- Kasjmir. In het kort willen we - dit probleem in het middelpunt de belangstelling staat de voor naamste ontwikkelingen, die zich sinds 1947 hebben voorgedaan, nog eens weergeven. Het begon met het vertrek van de Britten in genoemd jaar uit het Indische subcontinent, dat daarna uiteenviel in de staten India en Pakistan, waar respectieve lijk de hindoes en de mohammedanen woonden. De organisatie der Ver. Naties trachtte tevergeefs beide lan den tot regeling van hun geschil over Kasjmir te bewegen. De toenmnlige maharadja, sir Hari Singh, een hin doe, sloot zich bij India aan, hoewel de bevolking van zijn staat voorname lijk uit mohammedanen bestond. Pa kistan weigerde dit te erkennen en heeft sindsdien een volksstemming geëist om de toekomst van het gebied te bepalen. Inval In 1947 droeg de maharadja de macht over aan een regering onder sjeik Mohammed Abdoella, bekend als de „Leeuw van Kasjmir", een mohammedaans leider van de Natio nale conferentie van Kasjmir, de grootste politieke party in die staat. De gevechten duurden voort en de afgescheiden mohammedanen vormden een „regering" van „Azad Kasjmir" (Vry Kasjmir). Pakistan steunde deze groep en de legers van India en Pakistan kwamen tegenov» elkaar te staan. In december 1947 verzocht India de Veiligheidsraad Pa kistan tot agressor te verklaren om dat Pakistan had geholpen bij een in val aan de noordwestelijke grens van een staat, die deel uitmaakte van In dia. Pakistan voerde hiertegen aan dat de voorlopige aansluiting van Kasjmir in strijd met een „wapen stilstand-overeenkomst was, die door de maharadja onmiddellijk na de ver deling van het Indische gebied met Pakistan was aangegaan". Bestand Op Nieuwjaarsdag 1949 kwamen India en Pakistan tot een bestand. De Veiligheidsraad vormde een speciale commissie. Er werd een bestandslijn afgebakend, waarover men het later in dat jaar eens werd. Als gevolg hier van beschikte India over ongeveer twee derde van de staat, met 3.560.000 inwoners, zoals een volkstelling 1961 uitwees. Intussen volgde de z van de maharadja, Yoevraj Karan Singh, deze in 1950 op. Aan het eind van het erfelijke bewind, op 17 ok tober 1952, werd hij als Sardari-Riya- sat (staatshoofd) beëdigd. Bij "het overlijden van zijn vader (26 april 1961) werd Yoevraj Karan Singh door de Indische regering als maharadja erkend. Hij besloot echter deze titel 19641 niet te voeren omdat hij tot staats- I hoofd was gekozen. Begin augustus 1953 werd sjeik Abdoella, die premier was, door het staatshoofd van Kasjmir ontslagen omdat hy een wanbeheer zou heb ben gevoerd. De kwestie-Kasjmir bleef de gemoederen in de beide lan den in beroering houden. Verschei dene pogingen van de V.N. en van andere diplomatieke zijde, India en Pakistan tot overeenstemming te brengen, mislukten. Het voortslepen de geschil bleef hun betrekkingen vergiftigen. De jongste en ernstigste fase kwam ongeveer twee maanden nadat zij waren overeengekomen het geschil in de Vlakte van Koetsj, on geveer 1600 km ten zuidwesten van Kasjmir, te beëindigen. De gevechten in het moerasgebied van Koetsj, waar dc grens tussen India en West-Paki stan niet was afgebakend, braken op 9 april dit jaar uit De formele wa penstilstandsovereenkomst werd op 30 juni ondertekend. India en Pakistan laten zich als volgt vergelijken: India: naar schatting 480 miljoen inwoners op een oppervlakte van 3.154.000 vierkante kilometer. Pakistan: ongeveer 110 miljoen in woners op een oppervlakte van 914.000 vierkante kilometer, verdeeld in twee delen met een ruwweg 1.600 km breed Indisch gebied er tussen in. Wat hun economische ontwikkeling betreft proberen beide landen met man en macht een goede basis voor een start te vinden. Geen van beide landen heeft hoogstwaarschijnlijk vol doende middelen om een langdurige strijd zonder hulp van buitenaf te bekostigen. Zodoende zal de strategie van beide arme landen vermoedelyk een snelle beslissing ten doel hebben. De Indische strijdkrachten zijn in aantal vermoedelijk overweldigend veel sterker dan de Pakistaanse. Maar India moet aan twee fronten vechten de grens met communistisch China en de grens met Pakistan. Bovendien moet het Indische leger vele soldaten gebruiken voor politiediensten in on rustige streken. Algemeen wordt erkend, dat Pa kistan een beter tank- en luchtwapen heeft. De autoriteiten in beide landen hebben echter de neiging eikaars kracht te onderschatten. De Franse spionnen ongeveer 1.400 in totaal, zijn kwaad, omdat ze naar hun mening te slecht betaald worden. Zij dringen reeds gerui me tijd aan op verhoging van hun salarissen. Op de begroting voor 1966 wordt waarschijnlijk 25 miljoen gulden uitge trokken, ongeveer twee miljoen meer dan vorig jaar. Commentaar van een geheim agent in een weekblad; „Niet genoeg. Wij zijn voor het groot ste deel bit het leger aangeworven, maar krij gen het gewone salaris van een ambtenaar. Be halve de 1.400 vaste spionnen zijn er nog 600 hulpkrachten. Hiermee moeten wij proberen slimmer te zijn dan dc grote Amerikaanse, Rus- siche, Duitse, Chinese en Britse geheime diensten, die met geld kunnen smij ten". I De Britse hoogleraar prof. Alfred Ubbeloyd heeft de vlo en de mug ten voorbeeld gesteld aan de machine. Een ma chine met zo'n grote effi ciëntie als een vlo of een mug zou een revolutie in de wetenschap beteke nen, aldus de Britse hoogleraar. „De elektro- m echanische processen waarvan springende vlooien of zoemende muggen gebruik maken, hebben nog steeds een onmetelijke voorsprong op alle moderne mense lijke vindingen". De pro fessor meende, dat de technici de natuur beter moeten bestuderen. Een poging om het graf van Karl Marx op het Highgate-kerkhof in Londen op te blazen, is door de Britse politie verijdeld. Een onbekende belde het politiebureau op met dc mededeling, dat het graf opgeblazen zou worden. Onmiddel- lijk ging de politic er naar toe. Men vond een eigengemaakte bom. Marx stierf in 1883 op 64- jarige leeftijd in de Brit se hoofdstad. In opbouw India heeft ongeveer 1.000.000 man in uniform. De laatste jaren is echter een groot uitbreidingsprogramma, vooral voor het leger, in uitvoering. Vele jonge officieren hebben evenwel geen ervaring en sommige recruten zyn volkomen ongeschikt voor de frontdienst. Pakistan heeft ongeveer 200.000 man elitetroepen, beroepssoldaten met een uitstekend moreel. India heeft 20 parate divisies, waar van ongeveer 10 tegen West-Pakistan kunnen worden ingezet. De andere staan aan het front met China, houden Oost-Pakistan in het oog of doen dienst in onrustige gebieden. Pakistan heeft vermoedelyk acht ta melijk mobiele divisies. Musical in Leipzig uitgevoerd van Van der Graft LEIPZIG Voor het eerst is in Leipzig een christelijke musical uit gevoerd. welk feit in Oost-Duitsland sterk de aandacht heeft getrokken. Het stuk „In einem alten Lokal" was ge schreven door Guillaume van der Graft, terwijl de muziek van een theologisch student in Leipzig Bernd Wegert afkom stig was. Het handelde over de gelijke nissen van de verloren zoon en de barmhartige Samaritaan. Vele toeschouwers stonden skeptisch tegenover deze kunstuiting, die tot dus ver in Oost-Duitsland onbekend was. Het slagen van dit experiment kan een posi tieve bijdrage betekenen voor de ook ia Oost-Duitsland sinds jaren lopende dis- cussie over het thema „moderne kunst ia

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5