Nieuwe LeMse Coeramt India valt Pakistan binnen Zaak-koffermoord nu tweede dode Werktrein stopte - dieven overvallen „Wij zijn nu in oorlogverklaart president Ajoeb Khan Opmars in Kasjmir moet gestuit s Mobilisatie in India Verkeer in Italië en Oostenrijk ontwricht Veel doden en grote schade Okairata komt om bij auto-ongeluk Schweitzer begraven in Lambarene Commentaren Claus jarig feest in Drakesteyn Brug met nieuwsgierigen stort in: twee vermist «j Maandag 6 septemher 1965, 46ete jaargang Directeur: F. DIE,MER Hoofdredacteur; Dr. E. DIEMER CHRISTEtIJK-NATIONAAL DAGBLAD vStentveitigh i* ghebleveo mijn hert in teghenjpoetl" Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele buien. In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Weinig wind. Aanhoudend koel weer. (Opgemaakt om 11.15 uur). Abonnementsprijzen p.w.. 0,83, p.m: 3,55, p.kw. f 10,70 bezorging 18.00—19.00 NEW DELHI/KARATSJI/NEW YORK Bü Lahore zijn Indische troe pen de grens met Pakistan overgetrokken „ter bescherming van de Indi sche grens". Dit heeft de Indische minister van defensie, Tsjavan, vandaag in het parlement te New Delhi meegedeeld. Van Pakistaanse zijde is ge meld, dat Indische vliegtuigen vanochtend vroeg in de omgeving van La hore hebben gebombardeerd. Lahore ligt in West-Pakistan, ten zuidwesten van Djammoe (winterhoofdstad van het Indische gedeelte van Kasjmir). Djammoe zou thans rechtstreeks worden bedreigd door oprukkende Pa kistaanse strijdkrachten. Het innemen of omsingelen van de weg tussen Djammoe en Srinagar zou bete kenen dat de vitale wegverbinding van India naar zijn strijdkrachten in Kasjmir en langs de grens met communistisch China, zou zijn afgesneden. Men vreest in New Delhi bovendien een geheime ver standhouding tussen Peking en Pakistan. De aanwezigheid van Chinese troepen aan de grens met India betekent, dat dit land niet al zijn strijdkrachten tegen Pakistan in het veld kan brengen. Vele divisies moeten bij de bergpassen blijven, die naar Chinees grondgebied lei- den. Maarschalk Tsjen Yi, de Chinese minister van buitenlandse zaken, ver klaarde tijdens een bezoek aan Karatsji, dat zijn land achter Pakistan staat. De Veiligheidsraad is zaterdag bijeen geweest ter behandeling van de crisis in Kasjmir. De raad riep op tot een onmid dellijke wapenstilstand. Verder werd de eis gesteld dat de troepen van India en Pakistan zich terugtrekken achter de be standslijn die de V.N. in 1949 hebben in gesteld. India heeft deze oproep echter van de hand gewezen. Het wenst een ver oordeling van Pakistan wegens agressie. India voelf pas voor een bestand, als de Pakistaanse troepen zich van Indisch grondgebied hebben teruggetrokken. -N KASJMIR pa- KIS- v Djc.m- tan >wc*,r r' LAHORE* INDIA NE.W-DELH) ai Minister Tsjavan deelde mede, dat de Indische troepen opgerukt zijn om een aanval te voorkomen, die door Pakistan in de Indische staat Pendsjaab zou zijn beraamd. Deze stap betekent, dat de gevechten in Kasjmir uitgebreid zijn tot een di recte confrontatie van grote delen van de legers van India en Pakis tan, die in het betrokken grensge bied veel tanks en artillerie hebben gestationeerd. In Pakistan werd vanochtend de noodtoestand afgekondigd. President Ajoeb Khan zei in een radiotoespraak „Wij zijn nu in oorlog". Alle Pakis taanse militairen die met verlof waren, kregen bevel, zich onmiddellijk bij hun eenheden te melden. Kasjmir Intussen rakken Pakistaanse troepen steeds verder Kasjmir binnen. Gisteren zouden zij Djaurian hebben veroverd en naar Akhnoor doorgestoten zijn. Dit een belangrijk verkeersknooppunt op de weg naar Djammoe. Het is van vitaal lang voor de operaties van de Indische strijdkrachten in Kasjmir. In hoeverre er inderdaad sprake is van de verovering van Djaurian en het opruk, ken naar Djammoe valt n*et met zeker heid te zeggen. Een woordvoerder vai Indische ministerie van defensie klaarde, dat de Pakistaanse troepen met zware verliezen werden teruggeslagen. Wel spelen zich in de omgeving van Djau rian nog felle gevechten af. Indische vliegtuigen doen aanvallen op de Pakis taanse eenheden. Veldslag NIEUW DELHI De Indische re gering heeft de algemene mobilisatie gelast, zo meldt de Indische radio. Voor geheel Pakistan is de noodtoe stand afgekondigd. In Pakistan noemt men de verovering van Djaurian een feit. President Ajoeb Khan sprak van een „prijzenswaardig, succes". Pakistaanse troepen zouden zui veringsacties uitvoeren in het gebied rondom de stad. Dit zou bezaaid liggen met door Indische militairen achterge-l laten wapens en andere militaire uttrus-J tingsstukken. Militaire deskundigen te Karatsji voorspellen, dat er een grote veldslag op komst is. Intussen kwam In Djammoe reeds luchtafweergeschut in werking, toen Pakistaanse straaljagers boven de stad verschenen. ROME/WENEN In Italië en Oos tenrijk scheen gisteren sinds dagen de zon weer. De bevolking in de door het noodweer en overstromingen geteister de gebieden herademt. Zeker is, dat in Italië meer dan honderd doden zijn te betreuren en dat de storm en het wa ter in Oostenrijk aan dertien mensen het leven heeft gekost. De schade is overal aanzienlijk. Het verkeer tussen de twee landen is nog steeds ontwricht. In Oostenrijk in het bijzonder in de provincies Karinthië en Oost-Tirol werkten gisteren nog duizenden militairen om mensen te redden en de eerste schade te herstellen. Alle hefschroefvliegtui- gen, die in het land aanwezig zijn, wa ren in actie. In de Dcfreggenvallei kwamen vijf vrouwen om het leven tocn haar huis door een aardverschuiving werd verplet terd. In Italië zijn naar schatting 2.500 hui zen verwoest. De grote autoweg tussen Florence en Rome kon gisteren weer worden bereden. Het treinverkeer tussen de twee steden was nog gestremd. De autoweg over de Brennerpas is weer open. Maar de spoorlijn tussen Bal- zano en Bressanone en tussen Salomo en Trente was nog niet hersteld. De inter nationale treinen reden gisteren nog tot Innsbruck. De Nederlandse Spoorwegen wachtten, dat het internationale trein verkeer, dat de laatste dagen door het slechte weer in midden-Europa met grote vertragingen te kampen had, nu weer beter zal worden. Belangrijk is, dat het verkeer door de Tauers-tunnel DEN HAAG Op de valreep van hun bestaan hebben de oude tram wagens van lijn 11 nog even een ongeluk op hun naam gebracht dat er zijn mag. Een tram die zater dagmiddag de overkapping van het station H.S. binnenreed botste met volle vaart op een stilstaande combinatie, doordat de remmen alle diensten weigerden. De be stuurder van de tram wist zijn passagiers te waarschuwen zich goed vast te houden. Ekele men sen die op het voorbalkon stonden konden tijdig naar achteren vluch ten. Hierdoor liepen slechts vijf personen lichte verwondingen op. De ravage was echter enorm. De botsende wagons hadden zich diep in elkaar geboord. Over twee, drie maanden worden de wagens vol gens plan vervangen door moderne PCC-cars. (de verbinding tussen Noordwest-Euro pa en Zuidslavië en Griekenland) weer op gang is gekomen. Zaterdag kwamen de treinen uit de Balkan en midden-Italië met vertragin gen van vier uur in ons land aan. Paus Paulus heeft zaterdag zijn zomer paleis verlaten en een bezoek gebracht aan de voorsteden van Rome, die het zwaarst zijn getroffen. Het stoffelijk overschot van dr. Al- bert Schweitzer werd gistermiddag onder grote belangstelling ter aar de besteld. Voorop gaat de opvolger van dr. Schweitzer, de Zwitser Walter Muns. Agatha Christie-achtige wending O (Van onze speciale verslaggever) BRUSSEL De geruchtmakende zaak van de Amsterdamse koffer- moord heeft de Belgische en Neder landse politie dit weekeinde voor n nieuw mysterie geplaatst. De i-jarige Japanner Pakesj Okaga- ta, die de vermoorde Kameda goed hebben gekend, kwam zater dagmiddag op Agatha-Christie- achtige wijze in Brussel om, enkele uren nadat hij voor 't laatst door de politie was verhoord. In een stille stadswijk achter het noordstation werd hij dood in zijn totaal verniel de auto aangetroffen, waarmee hij tegen een der pijlers van een spoor brug was gereden. Vermoed wordt, dat hij dit opzettelijk heeft gedaan. Of en in hoeverre Okagata bij de koffermoord betrokken is, kon zater dag en zondag nog niet worden vast gesteld. Het onderzoek wordt echter met kracht voortgezet. Inspecteur A. H. Hoegee en hoofdagent-recher cheur C. C. J. Venderbos zijn van morgen opnieuw naar Brussel gegaan de flat van de veronge lukte Japanner, die vrijgezel was. te onderzoeken. De vorige week hebben ze reeds de slechts tweehonderd meter verder liggende flat van de 32-jarige Ja panse textielvertegenwoordiger Yuta. ka Kameda doorzocht alle tekenen wijzen er thans op dat Kameda's romp in de in het water geworpen koffer zat doch niets gevonden. Bron minder De geheimzinnige dood van Okagata betekent dat de recherche van het bu- Leidseplein te Amsterdam een be langrijke bron van gegevens voor haar onderzoek in de koffermoord minder heeft. Hoofd-inspecteur Vrijburg ver klaarde gisteravond: „Wij missen nu een potentiële getuige". Ook hij sluit de mogelijkheid van zelfmoord niet uit. Okagata, een van de zeor weinige persoonlijke relaties, van Kameda in Brussel, en eveneens een voor een Japanse finma werkende handelsver tegenwoordiger. was reeds eerder door de Brusselse politie verhoord. De twee Amsterdamse politiefunctionarissen, de Belgische hoofdstad een onderzoek instellen, hadden de Ja panner verzocht zaterdagochtend naar de flat van Kameda in de rue Ernes tine te komen. Zij waren bijzonder ge_ interesseerd in zijn wagen, die zij o.m. de concierge van het flatgebouw wilden laten zien- Kon niét komen De Japanner deelde mee dat hij niet komen kon, omdat zijn auto defect was. leeg zijn geweest. In de middag reed hij met een snelheid van ongeveer 120 kilometer per uur tegen de pilaar van een viaduct by het noord station. Het ongeluk zou tijdens het passeren van een andere wagen zyn gebeurd ter plaatse geldt een maxj- snelheid van 60 kilometer per uur doch geen aanwijsbare oorzaak heb- De Amsterdamse zowel als de Brus selse recherche willen thans bijzonder graag weten, of en waar Okagata zijn auto heeft laten reparareri Voor dit doel hulp van de garagèhouders in de Belgische hoofdstad ingeroepen. Kameda is op zaterdagmiddag, 21 augustus (de dag van zijn vertrek) twaalf uur nog in zijn flat gezien en wel door de vrouw die zijn appar tement schoon hield. Omstreeks kwart over vijf heeft een dame hem bij het Amsterdamse Centraal Station gespro ken. Hij vroeg haar in het Engels de weg naar een reisbureau op het Damrak, dat op zaterdag echter otn twee uur sluit. Vandaag dat zijn spoor daar niet kon worden nagegaan. Volgens de dame droeg de Japanner zen donkerblauiv jasje en een antra- cietachtige broek. In Kameda's flat n Brussel zijn dia's gevonden, waarop i hij in deze kleding staat afgebeeld. (Voor vervolg zie pag. 7) LAMBARENE Kalm, vredig en waardig is dr. Albert Schweitzer in de nacht van zaterdag op zondag overleden. Het kwam nog zo onver wacht dat de beide verpleegsters, de Nederlandse Alie Zilver en Mathil- de Kottman, er niet meer in slaag den zijn dochter mevrouw Rhena Eckert op tijd te waarschuwen. De begrafenis had gisteren reeds plaats, zoals hij dat zelf had gewild. Het was een zo eenvoudig mogelijke ter aardebestelling volgens de tradities van het ziekenhuis. De 90-jarige theoloog-arts-organist werd vorige week getroffen door etm hersenbloeding. Het was reeds enige dagen duidelijk dat hij niet zou her stellen. Zaterdagochtend was hij be wusteloos. Tegen de avond kwam hij bij kennis. Voor de laatste maal werd muziek van Bach voor hem gespeeld. Hij herkende zijn omgeving en bracht met moeite enkele woorden uit. Daar na zakte hij weg in een nieuwe bewus teloosheid en in de nacht hield zijn hart op met kloppen. Volgens zijn op volger, de 32-jarige arts dr. Walter Munz, overleed hij als gevolg van een storing in de bloedsomloop. Na het bekend worden van het over lijden begon een défilé van vrienden, meest Afrikanen en lepralijders, langs de baar. De oude tropenhelm die Schweitzer altijd droeg, was op zijn voeten gelegd. Twee grote kaarsen ver. lichtten het kleine vertrek. Buiten ver- drong zich een grote menigte. Een enorme bloemenkrans getuigde van de liefde van de bevolking van Lamba- Houten kruis Zondagmiddag reeds werd zijn lichaam ter ruste gelegd aan de oever van de modderige rivier Ogooue bij het beroemde ziekenhuis dat hij 52 jaar geleden bouwde. Op het graf van dr. Schweitzer iverd een houten kruis gezet, dat hij lang geleden zelf ge maakt had. De kist met het sterk vermagerde lichaam werd om twee uur gistermid dag naar buiten gedragen. Afrikaanse meisjes legden er bloemen op en onder doodse stilte vormde een peloton Ga- bonese gendarmes een kordon om de kist. De doordringende en wanhopige Afrikaanse treurzangen, die 's nachts nog geklonken hadden, maakten plaats voor stil verdriet. Dr. Munz las eenvoudige herdenkingsdienst voo tot tranen bewogen Afrikanen en Euro peanen Afrikaanse vrouwen zongen .Dat u in vrede moge rusten". Toe kist in het graf neerdaalde, zongen de lepra-meisjes een laatste vaarwel. Het oraf bevindt zich naast de plaats waar de urn met de as van de in 1957 in Zwitserland overleden vrouw van Schweitzer is bijgezet. Medeleven Reeds tijdens de korte dienst kwamen in over de gehele wereld de telegram men binnen. Koningin Juliana gaf blijk van haar medeleven en met haar vele an dere staatshoofden, zowel uit het westen als het oosten van Europa. De binnen landse dienst van radio-Moskou meldde: „De activiteiten van deze edele man be perkten zich niet tot medische bijstand. Schweitzer, wijsgeer en humanist, was ■urig stryder voor de vrede." Zie het In Memoriam op pagina 2. UTRECHT Zeven met koe voeten en breekijzers gewapende werklieden van de Nederlandse Spoorwegen hebben in de nacht van zaterdag op zondag een eind gemaakt aan de activiteiten van twee inbrekers, die bezig waren met het kraken van een brand kast i- het stationskantoor van Zaandam. De N.S.'ers zaten in een werk trein. die op weg was van de Hem- brug naar Uitgeest. Om vier uur 's morgens passeerden zij Zaandam, waar hun argwaan werd gewekt door verdachte lichtflitsen in het verlaten stationskantoor. De trein stopte, de mannen pakten hun ge reedschap en stormden het kantoor binnen. Daar ..stoorden" zij twee bijzon der verbaasde inbrekers, die bijna het doel van hun nachtelijke bezoek hadden bereikt: In de zijkant van de brandkast zat al een gat waar zij hun hand door konden steken. Hun eerste impuls was verzet bie den, maar toen zij de koevoeten en breekijzers ontdekten, zagen zij daar van af. Zij zijn overgeleverd aan de Zaandamse politie. Grote buit In de brandkast lag een bedrag van 35 mille. De inbrekers die zich deze rijke buit op het laatste nip pertje zagen ontgaan, (een brander uit Zaandam en een typograaf uit Amsterdam) zijn beiden goede be kenden van de politie. Nog maar kort geleden, in april, kwamen ze uit de gevangenis waar ze wegens inbraak enkele jaren moesten door brengen. Ze waren voorwaardelijk in vrijheid gesteld, zodat ze straks, afgezien van wat hun voor hun jongste prestatie te wachten staat, ook nog het restant van hun oude straf zullen moeten uitzitten. De mannen zijn eerst binnenge drongen in het vertrek van het Zaandamse station, dat als werk plaats van Van Gend en Loos dienst deed. Daar maakten ze zich meester van enige gasflessen. Ze verwij derden de lasbrander die op een van die flessen zat en vervingen die door een snijbrander, die de Zaandammer voordien al had ge stolen bij de scheepswerf waar hij laatstelijk werkzaam was. In het stationskantoor, waar ze na het breken van twee ruiten kon den binnenkomen, gingen ze met dit instrumentarium aan het werk. J>EEDS is hij begraven zaterdag A nog moesten wij melden dat zijn toestand zeer ernstig was in hetzelfde Lambarene waar hij ook heeft gewerkt. Het werken van Schweitzer is dienen geweest, dienen van de mens heid. Hij zag Jezus vooral als de navolgenswaardige. Zullen wij niet moeten erkennen, dat hij van dat mindere dat h(j van Jezus leerde meer heeft verwezenlijkt dan velen van ons van het meerdere dat zij van Jezus belijden? Groot op zo menig gebied, als theo loog, als musicus, als wijsgeer, als medicus, is hij al vroeg daarheen gegaan waar de nood was, waar de nood hem riep, waar hij zich nodig wist, en tot in zijn ziel geboeid door de navolgenswaardige heeft hij in donker Afrika het licht ontstoken van liefde en van eerbied voor het leven en voor de mens. En daarin dan werd hij op zijn beurt voor ons allen een voorbeeld, dat ons in veruit de meeste gevallen zal moeten beschamen. Een voorbeeld van onbaatzuchtig heid, zeker bewerkt door hem die behalve de navolgenswaardige vooral ook de verlosser is van mens en mensheid En daarom een man die, ook na zijn sterven daar waar hij heeft ge werkt en geleefd, in een innerlijk verdeelde wereld te krachtiger tot ons spreekt. TAAAR zijn er, die geen vrede kunnen hebben met de geschei denheid van ARP en CHU. En wanneer de hogere besturen er niet in slagen, dichter bij elkaar te komen, willen zij trachten op meer bescheiden niveau de eenheid te be vorderen, opdat eens toch werkelijk heid worde wat zij als wenselijk en noodzakelijk zien. Er zijn in dit opzicht blijkbaar zelfs onderscheidene activiteiten gaande. Die van de ene groep gaan dan verder dan die van de andere. Sommigen willen de eenheid meer daadwerkelijk bevorderen, anderen leggen zich meer toe op bezinnings- aroeid. Men kent ons standpunt. Het betreft hier taken die de politieke partijen zelf rechtstreeks raken, ja, die voor verantwoordelijkheid van de poli tieke partijen komen. Zij zullen zelf hebben te beslissen over eenheid of over voortbestaan van geschei denheid .'n Krant zelf prat gaande op haar onafhankelijkheid, zal in haar standpunt dan ook van enige, billijke terughoudendheid moeten laten blijken. Hetgeen ons niet behoeft te ver hinderen, van al die ritselingen nota te nemen en daarvan ook de lezers kring op de hoogte te brengen. Die ritselingen getuigen in elk geval van politiek leven en van politieke belangstelling en zijn reeds als zodanig de aandacht waard. i Amsberg zijn verjaardag. Deze verjaardag draagt, terecht, geen officieel karakter, naar het zu.. laat aanzien zal dit volgend jaar anders zijn. Het behoeft ons er niet van te weer houden, hem, verloofde van onze kroonprinses, onze gelukwensen aan te bieden. Men zal zich herinneren, dat de eerste persoonlijke indruk die de heer von Amsberg onder ons heeft gemaakt, een goede is geweest. Intussen zijn de eerste mededelingen verstrekt over zijn werkprogramma voor de komende maanden, en dat werkprogramma wijst op de wens, zich gedegen in de Nederlandse situaties in te werken. Daarin heeft hij trouwens een voor beeld in zijn koninklijke verloofde, die immers reeds geruime tijd bezig was zich met de van haar bekende ijver en toewijding op de hoogte te stellen van allerlei aspecten van ons maatschappelijk leven. We zullen de komende maanden nog wel meer van beiden horen. DEN HAAG De heer Claus von Amsberg, de verloofde van prinses Bea- ix, is vandaag 39 jaar geworden. De viering van deze verjaardag ge schiedt in familiekring in kasteel Dra- kesteijn, het verblijf van de kroemprin- KLAGENFURT Een brug bij Klagenfurt, waarop een honderd nieuws gierige mensen stonden, is gisteren ineengestort. Tientallen mensen kwamen in het kolkende water van de rivier terecht. Dank zij een snelle reddingsactie konden de meesten worden gered. Twee mannen worden vermist. Een aantal wist zwemmend de kant te bereiken. Anderen werden door militairen in rub berboten uil het water gehaald. De mensen waren in auto's, per fiets en te voet naar de brug gekomen om te kijken naar het schouwspel van de bruisende rivier, die steeds meer de fundering van de brug ondermijnde. De brug was dan ook afgesloten. Maar men kon nog op het zuidelijke gedeelte komen. Plotseling zakte dit deel in, de mensen meesleurend, die erop stonden. Soldaten en brandweerlieden die bezig waren de middelste overspanning van de brug te redden, konden onmiddellijk ingrijpen. Hieraan is het te danken, dat het aantal slachtoffers beperkt bleef. De brug ligt in de weg, die van Klagenfurt over de Drau naar het zuiden leid!

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1