Prof. Polak voorspelt massale werkloosheid Als gevolg van automatisering Maar geeft eenzijdig beeld Ook~N.SU groter Leidse hoogleraar gaf verdachten gelijk Ook bij Dick Holthaus: uiterst korte rokken Ontslagen ambtenaar weer achter bureau Eindelijk akkoord over P.B.O.-salarissen Nieuwe Duitse Rijnbrug: Nederlands belang T DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1965 DEN HAAG Het vraagstuk van de automatisering heeft de afgelopen weken weer bijzondere aandacht ge trokken naar aanleiding van een wat opzienbarend artikel van prof. dr. Fred. L. Polak in het maandblad Socialisme en Democratie. De strekking van het betoog van prof. Polak is, dat het fatale gevolg van de automatisering lykt te wor den: een nieuwe klassenstrijd, niet tussen een kleine groep kapitalisten en een grote groep bezitlozen, maar tussen een betrekkelijk kleine groep bevoorrechten, die nog werk hebben en deduizenden die door de automa tisering zijn uitgerangeerd. De enige mogelijkheid om een derge lijke ontwikkeling tegen te houden zou zijn de doorvoering van „planmatige, diepgaande sociale hervormingen en collectieve voorzieningen, van over. heidswege gedirigeerd en gereguleerd. De overheid zou moeten meewerken aan een steeds verdergaande verkor ting van de arbeidstijd en aan een ver lengde schoolplichtleeftijd. Ook zou zij in de publieke sector werkgelegenheid moeten scheppen van nieuwe, econo misch niet-produktieve, maar mense lijk hoogwaardige arbeid. Voorts zou de overheid veel uitgebreider zorg moe ten besteden aan de mogelijkheden van een zinvolle, positieve vrijetijdsbeste ding. Het recht op arbeid zou gaan plaats maken voor het recht op een menswaardig bestaan. Ook de niet- werkers zouden een redelijk deel moe ten krijgen van de nationale próduk- tie". Prof. Polak meent grond gevonden te hebben voor zijn nogal pessimistische toe komstverwachtingen in de ontwikkeling van het werkloosheidscijfer in Amerika. Hier is de automatisering van het be drijfsleven reeds ver voortgeschreden hier zijn dan ook 4 a 5 miljoen werk lozen. Onder de jeugdigen nadert de werkloosheid de 15 pet en bij de negers zelfs de 30 pet. Het werkloosheidscijfer in Amerika zegt echter niet zo veel de te verwachte gevolgen van de automa tisering in Europa, omdat Amerika te kampen heeft met een miljoenenbevol king van ongeschoolde negers en de V.S. de laatste tien jaar steeds enkele miljoe nen werklozen hebben gekend, ook perioden van betrekkelijke hoogconjunc tuur zonder automatisering. Andere factoreu In het betoog van prof. Polak wor den voorts een aanital factoren gemist. Zo is het nog een open vraag, of na de industrie en de landbouw ook de dienstensector volledig door de auto matisering zal worden opgeslokt. Dit laatste feit lijtot lang niet zeker. Zou de dienstensector in grote lijnen niet voor automatisering vatbaar blijken, dan zullen ongetwijfeld grote aantal len werknemers hierheen uitwijken, omdat te verwachten valt dat ten gevolge van de toenemende vrije tijd deze sector in belangrijkheid sterk zal toenemen. Bij een dergelijke ont wikkeling is het wel zeker, dat de automatisering beslist niet gepaard behoeft te gaan met een massale werk loosheid zoals prof. Polak voor Europa voorspelt. De automatisering zal wel een sociale omwenteling teweeg brengen; iedereen Zieke kettinghonden toevertrouwd aan Dierenbescherming ALMELO Een anonieme tip aan de Dierenbescherming was voldoende om de rijkspolitie proces-verbaal t< laten opmaken tegen de „hondenhan delaar" G. D. Sijpes aan de Russen- weg te Den Ham. S. had achter zijl boerderijtje zeven zieke honden aan zware kettingen liggen. Hij handelt in honden en doet zaken met de beruchte hondenhandelaar Heinz Victen. Zo als bekend, verkoopt Vietcn de dieren door voor de vivisectie. Sijpes was zeer verontwaardigd over het optreden van de Almelose Dierenbe scherming, die hem, volgens zijn zeggen, i een kleine bijverdienste niet zouden j gunnen. Een vergunning om honden op te kopen heeft hij niet. Een goede huis vesting voor de dieren is er ook niet. De officier van justitie te Almelo be- sliste deze week. dat de afdeling Almelo van de Dierenbescherming de zorg van de acht dieren van S. zal overnemen, j Na een periode van quarantaine zullen de dieren in een asiel worden onderge- I bracht. De dierenarts acht de kans aan wezig, dat alle dieren lijden aan honde- ziektc. Bij goede verzorging zouden ze I echter kunnen herstellen. Voor één hond kwam de hulp te laat. I In een varkenshok werd zijn kadaver aangetroffen. (Van onze verkeersredacteur ROTTERDAM De drang naar ruimer en groter heeft ook NSU niet onbe roerd gelaten. Naar verwacht wordt komt de Duitse automobielfabriek op de komende Salon in Frankfort met een nieuw type uit, dat De 110 zal worden genoemd. De wagen is duidelijk geïnspireerd op de succesrijke Prinz 4 en de 1000. De motor (achterin geplaatst en 53 pk) levert een topsnelheid van 145 kilome- De kofferruimte kreeg een inhoud van bijna 500 liter. De lengte van de 110 bedraagt circa vier meter. (Van onze soc -econ. redactie) zal moeten leren minder te werken en meer vrije tijd een zinvolle besteding te geven, maar het zal niet nodig zijn dat de massa leert te leven zonder te De automatisering in dienst van de mensheid kan ook een zegen betekenen. Het zou misschien mogelijk worden de materiële nood over de hele wereld op te heffen in een omvang, die tot dusver voor utopistisch is gehouden Maar dit doel kan alleen bereikt worden, wan het beheersen van de krachten die hier ontketend worden, niet wordt overge laten aan de klassieke wetten van vraag en aanbod. Korter werken Op den duur zal het misschien moe ten komen tot een vierdaagse werk week met gelijkblijvende lonen om zc de arbeidsgelegenheid voor iedereen veilig te stellen. Daarbij zullen ook dan wellicht nog belangrijke openbare werken nódig zijn om een techno logische werkloosheid van enige om vang -tegen te houden. Hiervan zal echter eerst sprake zijn, wanneer de automatisering zijn grootst mogelijke vlucht heeft genomen en ook de dien stensector tekenen van verzadiging begint te vertonen. De overheid zal deze ontwikkeling in deze zin moeten begeleiden, dat voorkomen wordt het ontstaan van een beperkte groep men sen, die het belangrijke werk doet bij de produktie met daarnaast een grote groep, die geen werk heeft en ook geestelijk verpaupert. Aandacht van de Nederlandse over heid voor de ontwikkeling van de auto matisering binnen het Nederlandse be. drijfsleven is daarom reeds op dit ment geen overbodigheid. De Neder landse overheid heeft reeds getoond voor deze kwestie aandacht te hebben. Dr. J. F. G. M. de Meyer, staatssecre taris van sociale zaken en volksgezond- heid, heeft in januari van dit jaar aan een Tilburgs instituut opdracht ge geven tot studie van het vraagstuk van de automatisering. Het lijkt echter niet te veel gezegd, dat van overheidswege op dit moment reeds meer rekening gehouden zou moeten worden met de' technische ontwikkeling en de sociale omwenteling, die in het bedrijfsleven aan de gang is. Het hjkt hiervoor tijd te worden; tien jaar geleden is dit proces al begonnen. Reeds in het najaar van 1956 was auto matisering een woord, dat in de grote kring van werknemers een gevoel van onzekerheid deed ontstaan. Oorzaak hien- van waren toen de grote stakingen in de Britse auto-industrie, waar de arbeiders gevolgen van de conjunctuur-ontwikke ling aanzagen voor resultaten van de be. perkte automatie. Suurhoff Interessant is het ook in herinnering te roepen, wat negen jaar geleden door minister Suurhoff werd verklaard op eer symposion over de automatisering georga niseerd door Keesings Historisch Archief ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan m deze instelling. De heer Suurhoff, toen nog minister m sociale zaken, vreesde een snelle ontwikkeling van de automatisering, vooral tengevolge van de internatio nale concurrentie. De verhouding Oost- West in economische zin achtte hij hier ook belangrijk. Achter het op vangen van werkloosheid door nood zakelijke uitbreiding van de werk zaamheden in de dienstensector zette hij een groot vraagteken. Hij voelde meer voor een temporiseren van de automatisering, maar hij vroeg zich af met welke middelen dit mogelijk zou De heer Suurhoff. die thans bijna tien jaar later weer deel uitmaakt va; Nederlandse regering, heeft thans volop gelegenheid zijn invloed aan te wenden tot een verstandig sociaal beleid in Ne derland. De conclusie van het symposion was destijds, dat er geen reden bestond tot ongerustheid onder de werknemers, op voorwaarde, dat bij invoering tijdig maatregelen worden genomen. Deze maat. regelen zouden moeten bestrijken het onderwijs, de geestelijke voorbereiding de bedrijven en de sociaal-economische consequenties. Maatregelen Alvorens in een bepaalde onderneming daadwerkelijk tot automatisering wordt overgegaan, zal reeds voor de overcom pleet wordende arbeidskrachten eer plaats gezocht moeten worden in andere bedrijfstakken. Bedrijven met overcom plete arbeiders, die niet onmiddellijk el ders opgenomen kunnen worden, moeten door deze bedrijven nog voor een bepaal de periode in dienst gehouden worden. De extra loonkosten zouden bij de aan schaffing van de nieuwe machines inge calculeerd moeten worden. Prof. Polak heeft thans een pessimis tisch betoog gehouden, dat niet door de feiten wordt gerechtvaardigd. Ook de verwachtingen voor de toekomst behoe ven niet zo somber te zijn, indien althans allen (inbegrepen de overheid) die antwoordelijkheid dragen voor de ontwik, keling van ons maatschappelijk leven, de vinger voortdurend aan de pols houden en zo nodig corrigerende maatregelen nemen ter voorkoming van ongewenste situaties. Zesde te koude zomer Regen voor heel jaar nu al gevallen (Van weerkundige medewerker) Voor de zesde achtereenvolgende maal heeft de zomer, die meteorologisch op 1 juni begint en op 31 augustus eindigt, het er niet best afgebracht Sinds 1959 heb ben we zes zomers gehad met een gemid deld te lage temperatuur en te weinig zon. De zomer van 1965 behoorde zelfs tot de meest ongunstige van deze met in De Bilt totaal 4 zomerse dagen (boven 25 gr. C.) tegen normaal 20. In ruim 100 jaar hadden alleen de mers van 1956 en 1962 een even klein aantal warme dagen. Van de 92 zomerda gen bleven er in De Bilt 72 koeler dan normaal. De beste periode was die v tot 20 augustus. Met een gemiddelde maximum temperatuur van 18,5 gr. C De Bilt bleef juli de koudste maand. Ook hebben wij sinds 1959 geen zom< meer gehad waarbij in De Bilt het aantal uren zon boven het gemiddelde var uren kwam. Verleden jaar hadden we 584 uren zon. Deze drie zomermaanden gaven in De Bilt slechts 525 uren zon. dus een „tekort" van 80 uren. Vooral juli, met een tekort van 52 uren zon, was hier debet aan. Wat de regenval betreft waren vooral juni en juli zeer nat De Bilt kwam op 350 mm tegen normaal 225 mm neerslag In de laatste 100 jaar waren in De Bilt alleen de zomers van 1882, 1912 en 1930 natter. Inmiddels is De Bilt vanaf 1 januari op 755 mm regen gekomen, een hoeveelheid die normaal is voor het hele jaar. Jongelui beledigen 1an Heutsz den voor het borstbeeld van generaal Van Heu-tsz met beledigende en kren kende termen hebben gisteren voor de politierechter in Assen gelijk gekregen van de Leidse hoogleraar prof. dr. W. H. Nagel, die in deze zaak als getuige- deskundige a decharge optrad. De verklaring van de hoogleraar was voor de politierechter echter geen reden om de twee jongens, de 22-jarige kweke ling A. J. van L., nit de Krlm, b(j Coe- vorden en de 21-jarige Amsterdamse stu dent 'w de politieke wetenschappen A. L. ter B. vr(j nit te laten. Zij werden ver oordeeld tot een geldboete van vijftig gul den of tien dagen hechtenis. Een van de jongelui gaf gisteravond voor de VARA-microfoon nogmaals een korte uiteenzetting van de drijfveer tot mede-scholieren van Van L. volledig be grip te hebben voor de daden klaagden. „Ik acht het gedrag van de jongens volledig gemotiveerd". Hij zei in dit verband in de handelin. gen van de Staten-Generaal te hebben gelezen, dat er bij een strafoefening van Van Heutsz in Indonesië eens 3148 doden vielen te betreuren, onder 1366 vrouwen. Ook de verhalen over enorme aantallen inlanders die dwang arbeid moesten verrichten zijn waar, aldus de hoogleraar. De officier van justitie mr. W. C. baron Van Dedem was niet bijster enthousiast met prof. Nagels verklaringen. „Ik wens in genen dele in te gaan op de verkla ringen van verdachten en van de getuige- deskundige. Ik hoop en verwacht, dat de mening van deze personen niet die van het gehele Nederlandse volk is. Over de daden van Van Heutsz kunnen de jongelui hun daden. De desbetreffende verdachte nfet praten als over die van de Duitsc "i,Wa 1 4 bezettingstijd, want zij hebben een en ander niet meegemaakt, aldus de officier. De zaak kwam voor de rechter nadat de familie een aanklacht wegens smaad had ingediend tegen de twee jongens. Het nis van de rechter was conform de eis van de officier. achtte het onjuist een man te eren wiens verleden, zacht uitgedrukt, niet smette loos is. „Op 5 mei vieren wy de bevrij ding. Dan herdenken w(j dat wij van het Dnitse juk bevrijd werden, toen onderdrukt. Er is echter een tijd ge weest, dat wy zelf de onderdrukkers ren". De verdachte doelde op de politio nele acties ten tijde van Van Heutsz. „Het is onbegrijpelijk, dat voor een dergelijke man een standbeeld wordt opgericht". Prof. Nagel zei tijdens de zitting, die bijgewoond werd door enkele leraren en Avondjaponnen heel mooi (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Ook bij Dick Holt haus blijft de knie vrij. Dat zagen we gisterochtend toen de Amster damse couturier zijn collectie voor het herfst-winterseizoen toonde. Het opvallendst waren natuurlijk de uiterst korte rokken. Daarnaast Schorsing vervallen (Van onze correspondent) deelde i BERKEL EN RODENRJS De heer S. C. Eldering, wie door de ge meente Berkel en Rodenrijs met in gang van 1 september als hoofd van de afdeling bevolking, burgerlijke stand en militaire zaken eervol ont slag was verleend wegens ongeschikt heid voor het ambt en die reeds eni ge tijd in zijn functie was geschorst, is gisteren zijn vroegere afdeling bin nengestapt en nam weer plaats ach ter zijn bureau. Hij diende zich echter niet aan als personeelslid van de ge meentesecretarie, maar als ambte naar van de burgerlijke stand. In de- functie meende hij zijn werkzaam heden te kunnen hervatten. Vanmor gen werd de heer Eldering niet toe gelaten op de gemeentesecretarie. De heer Eldering is evenwel ook als ambtenaar van de burgerlijke stand vol ontslagen. Dit besluit is 19 juni door de gemeenteraad genomen. Tevens als ambtenaar van de burgerlijke stand geschorst. Gisteren echter goedkeuring door Gedeputeerde Staten dit raadsbesluit nog niet afgekomen. Dus, aldus de redenering van de ontsla gen ambtenaar, het ontslagbesluit is nog niet rechtsgeldig. Omdat echter in het besluit van de raad geen termijn van de schorsing is genoemd, meent de heer Eldering, dat de schorsing is vervallen. Van de zijde van het gemeentehuis dat de redenering de heer Eldering juridische leemtes bevat. Het verband met de „vervallen schorsing" is niet duidelijk. Evenwel heeft men nog geen maatregelen geno men tegen het voormalige lid secretariepersonecl. Men wil eerst nog een juridisch advies inwinnen. Het uit. blijven van de goedkeuring door Gede puteerde Staten heeft geen bijzondei Eigen werk De heer Eldering heeft gisteren zelf deze zaak in de openbaarheid bracht. Wij menen te weten, dat hij correspondent is van het A.NP. Berkel en Rodenrijs. Afgezien van enkel bericht is hij in deze functie weinig actief geweest. Maar vanmor gen stuurde hij het volgende bericht de wereld in. „Doordat Gedeputeerde Staten Zuid-Holland niet tijdig de goedkeuring hebben gehecht aan het besluit raad der gemeente Berkel en Rodenrijs een bezoldigd ambtenaar van de burger lijke stand der gemeente per 1 septem ber ongevraagd eervol te ontslaan, Is het verleend ontslag komen te verval len. De ambtenaar heeft in verband daarmee zijn werkzaamheden hervat. Zyn schorsing heeft twee en een halve maand geduurd. Hot ontelaa was ver leend wegens ongeschiktheid". waren de belangrijkste punten van de modellen de geometrische lij nen door middel van naden en de ingezette en opgestikte pannaux. De jasjes van de tailleurs blijven licht aangesloten. Onder meer valt het ac op de halsuitsnijding: deze heeft col of een kleine opstaande kraag. De rokken waren bijzonder fraai. Na- tuurlijk gerend met vaak heel diepe plooien, die samenvielen met de na> in het jasje, meestal van achteren op zij. Hierbij, evenals bij de mantels, die licht aangesloten waren of recht vielen, werd de meeste aandacht ge vestigd op de pannaux in contrasteren- de tinten. Effect Ook bij de japonnen liepen de rokken enigszins uit. Het effect van een lange taillelijn werd weer verkregen door opgezette pannaux, geborduurde klep pen. knoopsluitingen en ceintuurs. Van voren was het decolleté steeds hoog, maar sommige geklede japonnen had den laag rugdecolleté, dat werd gecom bineerd met jasjes van hetzelfde mate- Sommige cocktailpakjes waren van zwart chenille, bijzonder chic. Mouw <it Een driekwart of korte mouw zagen we praktisch niet. De mouwen wa ren óf lang óf waren er helemaal niet. Behalve bij de cocktailjapon nen. waar de met kraaltjes bestikte hoedjes uiterst klein waren en lanceerden op het achterhoofd, ren de hoeden groot, maar eenvoudig en soms geïnspireerd op de hoofd doek. Aan de ruimtevaart deden de vilten en stoffen helmhoeden den ken. ook tweekleurig. Daarnaast waren er grote capuchons van nerts en organza. Ook bij Holthaus zagen we stretch kousen, gedragen bij sportieve deux pieces. >e avondjaponnen waren bijzonder fraai: sluikvallend. gedeeltelijk gegar neerd met „schittergarnering" van kraaltjes en stukjes glas. Een avond japon had een ronde kol van alleen maar „kristal". Alle modellen, op enkele grapjes na, waren uiterst draagbaar en dat is heel wat waard. ENTER De tweejarige Bennie Lam- tink is gisteren in een putje achter net iuis van zyn ouders m de Dorpssuaat •erdronken. Hei kind u> in een onbewaakt, igcublilt m ue yut gevallen. Links een trois pieces uit beige en zwarte wollen bouclé met lint garnering en rechts een bruine tweed japon met jasje, eveneens met qrosgrain garnering. De grote hoed is van breitschwanz. Woningbouw nu al 10.000 vóór DEN HAAG In juli kwamen 8580 huizen klaar, 900 meer dan in juli 1964. Het meest werd in Zuid-Holland ge bouwd: 2000 tegen 1554 vorig jaar). Den Haag bouwde er maar 42 (223 v.j. juni). In de eerste zeven maanden van dit jaar kwamen 59.700 woningen ge reed, ruim 10.000 meer dan m dezelfde periode van 1964. Nozems krijgen twee maanden voor rel ROTTERDAM Twee maanden, waarvan een voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar luidde de uit spraak van de kinderrechter in Rotter dam gisteren tegen twee jongens van 16 jaar. Zij hadden begin augustus meege daan aan nozemrelletjes. Blinde Nederlandse alpinist was weer actief GRENOBLE De Nederlandse blinde alpinist Van den Berg is er gisteren in geslaagd de top van de Dibona te be- reiken» een 3310 meter hoge berg in het massief van Oisans. Van den Berg was vergezeld van twee gidsen en een pries- Iets zachter DE BILT Een depressie nabij de Rivièra is belangrijk in diepte toege nomen. Samenhangend hiermee is er boven zuid-Europa op tal van plaat sen veel regen gevallen. In Locarno werd in 24 uur tijds ongeveer 80 mm regen afgetapt. Boven Scandinavië is de luchtdruk sinds gisteren aanzienlijk gestegen. Tussen het aldaar tot stand gekomen hogedrukgebied en de eer der genoemde depressie zullen noord oostelijke tot oostelijke winden mor gen iets zachtere lucht naar Nederland brengen, waarin over het algemeen veel bewolking voorkomt. Hieruit kan plaatselijk wat regen vallen. Strandverwachting Het hogedrukgebied dat zich nu van Ierland tot Rusland uitstrekt, heeft een gunstige invloed. Morgen droog met flinke perioden van zonneschijn. Matige noordoosten wind. In de middag 18 k 10 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: een periode met overwegend vrij goed strandweer, waarbij de zonnige perioden overheersen. HOOGWATER SCHEVENINGEN 3 september: 8.12 vjn.; 20.40 n.m. ZON EN MAAN Vrijdag 3 september: zon op 5.54. on- HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur .ill! iHsJï Den He Wc: Ypcnburg Vlisslngen Bedde Dc Bilt Eindhoven Zd._Limb Helsinki Stockholm Oslo Aberdeen l'. bew. Londen zw bew Amsterdam 1 bew Luxemburg 'regen Parijs zW. bew. Bordeaux zw bew Grenoble regen Nice zw bc Beriljn gh bew Franl 18 10 0.3 windstil 17 ono 8 13 windstil 13 12 zzo 5 22 15 21 15 0.1 zo 6 30 18 0 Windstil 20 19 0 zo I 22 J 108 nnw 6 23 Tl 18 (Van onze soc.-ecoij. redactie) DEN HAAG Na een reeks van moeizame besprekingen hebben de vertegenwoordigers van de vakbon»- den van administratief personeel en een bestuursdelegatie van de So ciaal-Economische Raad gistermid dag overeenstemming bereikt over de salarismaatregelen, die per 1 januari jl. (nog steeds) getroffen moeten worden voor het personeel van de S.E.R., een 35-tal bedrijfschappen, 15 produktschappen en enkele nauw aan de PBO verwante stichtingen. Het bereikte resultaat zal nu aan het dagelijks bestuur van de S.E.R. worden voorgelegd. Indien dit zijn goedkeuring hecht aan de overeen komst kunnen de desbetreffende voor stellen tegen het eind van deze maand de plenaire bestuursvergadering van de raad aan de orde komen. Wal en schip Het p.b.o.-personeel valt, wat zUn larisregeling betreft, tussen wal en schip, want de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie is overheid noch bedril fsleven. Over 1964 ontvingen deze werknemers eén salarisverhoging van 10 procent, ter wijl die in het particuliere bedrijfsleven daar aanzienlijk bovenuit kwam. •erheiflspersoneel dat, zoals bekend, de gemiddelde ontwikkeling in het be- bedrijfsleven volgt, kwam uit op rond 14.5 procent. Per 1 januari ontvingen de werknemers in het bedrijfsleven ca. 5 procent, doch het p.b.o.-personeel kreeg alleen nog maar de 2 procent compen satie voor de verhoogde AOW-AWW- premie, al gaven de meeste schappen wel een voorschot op de „te verwachten" salarismaatregelen. In diverse bestuurs vergaderingen van de D.b.o.-organen werd door de vakbondsvertegenwoordi gers tegen deze gang van zaken gepro- Morgen verbinding Ennnerik-KJeef (Van onze verkeersredacteur) EMMERIK Tussen Emmerik Kleef wordt morgen een brug ge opend, die door de Duitsers is taald, doch vooral voor de Neder landers van belang zal zijn. Het kunstwerk, dat meer dan 65 mil joen gulden heeft gekost en waar drie jaar lang aan is gewerkt, ver bindt de Duitse linker Rijnoever met het Europese snel wegennet. De wij dere betekenis ervan is echter dat de Achterhoek en Twente dichter bij Limburg en Brabant zijn komen te liggen. Ook wordt er nog een enorme tijdwinst verkregen omdat de over buitenlandse bodem geleide binnen landse verbinding in de eerste jaren zeker niet druk zal zijn. Rijdt jnen nu van de Achterhoek of Twente naar Nijmegen of Venlo dan moet men de „bottle neck" ArnhemNymegen door. Men kan ook over de dijken gaan route, die weliswaar bijzonder mooi kan worden genoemd, maar die door de aanwezigheid van kleine pontveren ogal tijdrovend ia Van Doetinchem naar Nijmegen was tol nog toe 50 kilometer. De nieuwe brugver. binding maakt er echter 40 van. Van de- zelfde plaats naar Venlo heeft altijd 110 kilometer gemeten, doch deze afstand is thans verkort tot 77 kilometer. Om woonkernon De nieuwe wegen, die de Duitsers op de brug hebben laten aansluiten, worden niet gehinderd door stoplichten. Ze zyn boven- dien breed genoeg om het gaspedaal be hoorlijk te kunnen intrappen, terwijl ze om de woonkernen zijn heengeleid. Voor Kleef en zijn wijde, agrarische omgeving betekent de nieuwste Rijnbrug een ware ontsluiting. Het stadje is uit zijn isolement verlost en hoopt voor de toe komst op goede zaken. Het kan als Em merik gaan industrialiseren, omdat het in economisch opzicht een veel gunstiger ligging heeft gekregen. De Duitsers zouden geen Duitsers zijn, als ze yóór de opening van de nieuwe brug al niet een prognose van de verkeersdichtheid hadden gemaakt. Voor 1980 verwachten ze dat er dage lijks 15.000 voertuigen kunnen worden geteld, waarvan zeker de helft een Ne derlands nummerbord heeft. De capa citeit van de brug en de aansluitende wegen is overigens veel groter. Krap Gistermiddag nu ls ae commissie van overleg met de delegatie uit de S.E.R. (die de richtlijnen aangeeft voor de sa lariëring van het p.b.o.personeel) over eenstemming bereikt over de maatrege len, die per 1 januari jl. genomen zullen moeten worden. Over de inhoud daarvan werd niets meegedeeld, maar uit goede bron ver namen wij dat de (compromis) over eenkomst ook een correctie van de salarissen over 1964 inhoudt, al achten de betrokken vakbonden deze wat aan de krappe kant. Over de uitgangspunten van het in de toekomst te voeren salarisbeleid voor het p.b.o.-personeel bestaat even wel nog geen overeenstemming. Daar over zal. zo werd afgesproken, in het najaar verder worden geconfereerd. Verdediging van brochure over „Kanker-feiten" LEEUWARDEN De voorlich tingscommissie van de Stichting Lan delijke Organisatie voor de Kanker bestrijding heeft naar aanleiding van de kritiek in het NKV-blad „Ruim Zicht" inzake de brochure „Kanker- Feiten" van dr. L. Meinsma een com muniqué uitgegeven, waarin zij ver klaart, dat naar het oordeel van vele specialisten en huisartsen in Neder land bij de bevolking een achterstand bestaat voor wat betreft de kennis van geneesmogelijkheden voor kanker ver. geleken b.v. met de toestand in Ame rika. Helaas heeft deze houding een mede bepalende invloed op de omstandigheid, dat vele kankerpatiënten te laat genees kundige hulp inroepen. Deze ernstige si tuatie die de sterfte ten gevolge van. kanker nog hoger doet zijn dan helaas onvermijdbaar is bij onze huidige kennis van de ziekte, is de directe aanleiding geweest tot de uitgave van de brochure .Kanker Feiten". De commissie is van mening dat dr. Meinsma met in acht neming van het hiervoor genoemde uitgangspunt op ver antwoorde wijze gestreefd heeft naar het wekken van een beter begrip van de ziekte en de kansen op genezing daar van. Om deze reden betreurt de com missie het in hoge mate dat een aanval op deze welgemeende poging werd on dernomen, aldus het communiqué.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7