Nieuwe Leidse Courant Sociale verzekering slokt 2 procent van ruimte op India zet 'n grote tegenaanval in Geen maatregelen tegen r.k. in het meer Hoger belasting en huur, premies en prijzen „Ware Kennedy voor nageslacht bewaren Commentaren NVV CHRISTH.IJK-NATIONAAI DAGBIAO „Sfinhrastigh n gheblavan mijn hart h» faghampoafl" Donderdag 2 september 1965,46sto jaargang r Veel bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Tijdelijk veel bewolking met hier en daar enige regen. Matige tot krachtige noordoostelüke wind. Dezelfde of leta hogere temperaturen. 'V Kantonen LeidefS Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 58936 Abonnementsprijzen p.w..0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Reële loonsverbetering steeds moeilijker (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Steeds beperkter worden de mogelijkheden tot een reële verbetering van de lonen in 1966. Na de prijsstijgingen, de berichten over verhoging van indirecte belastingen en aankondiging van een huurver hoging door minister Bogaers per 1 januari van het volgend jaar, blijken thans ook de premies voor de sociale verzekering volgend jaar sterk te gaan uitlopen. In de bedx-ijfstakken zal het deze wijze uitermate moeilijk wor den voor 1966 een loonsverhoging overeen te komen, die boven al deze kostenverhogingen ook loonsverhoging biedt. Het lijkt thans vrijwel zeker dat de volgende premies voor de sociale kering omhoog gaan: Algemene Kinderbijslagwet. Optrek king van de huidige premie van 1,8 pet met 0.3 pet tot 2,1 pet. De Sociale Verze- Speeches-sch rij ver Sörensen LONDEN Theodore Sörensen, iie de redevoeringen van wijlen pre- lident Kennedy schreef, heeft gis- ;eren in Londen bekendgemaakt, dat xij een boek heeft geschreven opdat i,de ware Kennedy voor het nage slacht bewaard zal blijven". De 36- jarige Sörensen zei, dat het van be lang is, dat dit boek geschreven werd, bpdat „niet slechts een hoeveelheid iegenden over zal blijven". „President Kennedy", aldus Sören- ien, „vertelde me vaak, dat hij zijn ierinneringen zou schrijven. Hij nam pan, dat ik hem daarbij terzijde zou (taan. Na zijn tragische dood had ik et gevoel verplicht te zijn het boek et licht te doen zien, dat hij zelf niet kon schrijvenHet boek heet ,.De president, zoals ik hem kende". De voormalige ghost-writer zei dat hij getracht heeft vele fabeltjes te ontzenu wen, onder meer „dat Kennedy koud was en geen hart had voor menselijke proble men". Hij verklaarde, dat Kennedy niet werd overheerst door zijn vader, zoals vaak wordt beweerd. keringsbank heeft reeds besloten tot deze premieverhoging, die aan de minister sociale zaken zal worden meegedeeld. De minister kan hier de premie niet eigen machtig veranderen, hij heeft alleen eer vetorecht. De AKW-premie wordt vol ledig door de werkgevers betaald. Interim-regeling invaliditeit. Voor deze sociale uitkering zijn de financiële te korten zeer aanzienlijk. De huidige pre mie van 1,5 pet zou tenminste met 1 a 1,5 pet opgetrokken dienen te worden tot 2.5 a 3 pet. In het verleden zijn een tal invaliditeitsgevallen vrij gemakkelijk geaccepteerd, waardoor thans de interim- regeling op vrij hoge lasten komt. De vakbeweging acht het niet onbillijk, wanneer voor deze verzekering ook gel den uit de algemene middelen zouden worden geput, omdat er vele invalide- zelfstandigen zijn met een rentekaart, die vroeger slechts korte tijd werknemer zijn geweest, maar nu een gratis dekking krijgen van maximaal f 5000. Ook deze premie wordt volledig door de werkge vers betaald. Ziekenfondspremie. Hier wordt een premiestijging verwacht van eveneens 0,3 pet. Premiebetaling geschiedt hier voor de helft door de werknemers en voor de andere helft door de werkgevers. Ziektewet. De premie, die hier ook half om half betaald wordt, zou met 0,5 tot 1 pet omhoog moeten. Ongetwijfeld zal hieraan niet vreemd zijn de sterke toe neming van het ziekteverzuim in Neder land. De Ziektewet regelt de ziekengeld verzekering, waaruit het gederfde loon bij ziekte gedurende 1 jaar wordt betaald Het gaat hier om een gemiddeld ver wachte stijging, want er zijn in Neder land 26 bedrijfsverenigingen voor ver schillende bedrijfstakken, die elk de hoogte van hun eigen premie vaststellen. De algemene toeneming van het ziekte verzuim wordt in verband gebracht met de bijzonder krappe arbeidsmarkt, waar door ook degenen met een latent gebrek nog in het arbeidsproces worden opgeno men. Uit het jaarverslag van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid blijkt dat het aan tal ziektemeldingen in 1964 is toegeno men van 145.000 tot 200.000. Dit betekent stijging in een jaar tijds met 40 pet. in de premie voor Gletsjer ivordt opgeblazen Opruimin gswerk in Saas Fee stopgezet I SAAS FEE Het opruimingswerk bij het door een lawineramp getroffen arbei-i *?at d,t, ?p de boo&te - de Ziektewet zun derskamp in Saas Fee is gistermiddag j hebben. iykt onvermydelijk. volledig stop gezet. De waarnemers had-j Een eenvoudige optelsom leert, dat de den nieuwe scheuren ontdekt en waar- premies voor de sociale verzekering vol- sehuwden, dat de gletsjer werkte. Boven-! dien was het zicht door de regenval slecht. I Kort tevoren had men nog een slachtoffer uitgegraven. Deskundigen menen, dat geen overlevenden meer gevonden wor- De Italiaanse onder-minister van bui tenlandse zaken, Storchi, heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld naar de veilig heidsmaatregelen. Bij de ramp waren veel Italiaanse arbeiders betrokken. Vandaag zouden 27 vrywillige gidsen op de gletsjer dynamietladingen plaatsen. Zy hebben extra levensmiddelen met zich mee genomen voor het geval zij na de explosie worden geïsoleerd. Als de lading is aangebracht begeven de vrijwilligers zich naar de top van de berg. Daar zullen zy per radio melden, dat de gletsjer kan worden opgeblazen. Verwacht wordt, dat de explosie wellicht een grotere massa zal doen neerstorten dan die welke maandag de ramp ver oorzaakte. De explosie zal vanavond of morgen plaats hebben. Militairen zullen de wegen afzetten. CEEF MIJ MAAR cftocoladedwnA Tosti, lest de dorst, i gend jaar in totaal tenminste 2 pet waarschijnlijk meer zullen stijgen. deze premies door de werknemers of de werkgevers worden betaald is minder in teressant, want het bedrijfsleven in zijr totaliteit moet ten slotte dit grotere be drag opbrengen. De premiestijging zal ongetwijfeld moeten gaan ten koste van de mogelijkheden tot loonsverbetering. Indien gemiddeld gedacht wordt aan een nominale loonstijging van 5 pet, dan blijft hiervan nog maar 3 pet over. Van deze 3 pet zal dan ook nog de prijsstijging, de verhoging van de indirecte belastingen en de huurverhoging betaald moeten worden. Het ziet er daarom aan het loon. front bijzonder somber uit. Heeft de vakbeweging in 1965 i-oyaal het reële loonpeil van 1964 kunnen handhaven, het begint er op te lijken, dat het resultaat van 1966 niet veel meer, zal kunnen zijn. Wor den er grotere loonsverhogingen ge ïdealiseerd dan is het toch weer waarschijnlijk, dat deze in extra prijsstijgingen zullen verdwijnen. De praktijk leert nu eenmaal, dat er reëel op loongebied toch niet veel meer kan gebeuren, dan de stijging van de produktiviteit aangeeft. Noodweer teistert midden-Italië ROME Hevige regenbuien, die gepaard gingen met onweer hebben gisteren in midden-Italië ten minste aan twaalf mensen het leven gekost. Vele huizen en straten liepen onder water door de buiten hun oevers tre dende rivieren. In Rome staan stra ten blank langs de zijrivieren van de Tiber. In de stad is een oude muur Ingestort op zes auto's en een motorfiets, die er langs geparkeerd stonden. De bliksem sloeg in een boukraan. waardoor ai'beider werd gedood en een ander werd gewond. Bij Siena zijn twee rivieren buiten hun :vers getreden. Een Italiaan •ouw werden door het wassende water meegesleurd en verdronken, nadat hun auto niet verder kon door deoverstro ming. Ettelijke andere auto's werden ook meegesleurd nadat de inzittenden waren gevlucht naar hoger gelegen land. ,Een baan van de nieuwe autostrada Del Sole tussen Rome en Florence is door hef water gedeeltelijk weggespoell. Een brug de autoweg ten zuiden van Florence voor het verkeer gesloten, omdat men vreest dat de brug door overstroming is beschadigd. Vele kleinere wegen zijn door aard verschuivingen afgesloten. De politie tracht met amfibievoertuigen en heli kopters vele automobilisten uit hun be narde positie te bevrijden. In de buiten wijken van Rome varen politieboten om uit hun huis verdrevenen uit de bomen te halen. De moeilijkheden tussen India en Pakistan over het omstreden grens gebied in Kasjmir zijn nog niet opgelost. Volgens de Indiase minister van defensie zijn vele Pakistaanse infiltranten onschadelijk gemaakt (onder). De Indiase troepen hebben nieuwe stellingen betrokken (boven) Veldslag in Kasjmir AFGEZIEN van principiële vraag- stukken lijkt het loonovcrleg voor 1966 moeilijk te worden. Vele „gegadigden" hebben zich al gemeld om de „ruimte" mee te helpen con- NEW DELHI/KARATSJI, danks een dringend beroep van de secretaris-generaal van de Verenig de Naties de oorlog te staken, woedt de veldslag tussen India en Pakistan in het grensgebied van Kasjmir on verminderd voort. Nadat Pakistan gisteren met drieduizend soldaten en een zeventig tanks het omsti-eden gebied binnentrok, gingen de troe pen van India tot een tegenaanval De veldslag woedt in het zuidwesten Nieuw mandement op komst (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT, Nog deze maand valt de bekendmaking van het rooms-katholiek episconaat te ver wachten van een herziening van het bisschoppelijk mandement van 1954. Hoewel dit mandement de gehele structuele wijziging van ons maat schappelijk bestel behandelt, bestaat nieuwe positie van de rooms-katho-ide lijn der verwachtingen, dat lieken in het N.V.V. die in 1954 delnieu.we mandement de kerkelijke maat- toegang tot de sacrament in de rooms-katholieke Kerk werd ont zegd. Het N.V.V. werd door het Nederlandse episcopaat reeds op de hoogte gesteld van de op komst zijnde herzienink Enige tijd geleden verleende het Nederlands episcopaat opdracht aan mgr. G. de Vet Breda, een herziene redactie thans de meeste aandacht voor de (mandement op te stellen. Het ligt in regel tegen rooms-katholieke leden het NVV zal komen te vervallen. Ook deze kerkelijke maatregel moet gezien worden als een fase in de ont wikkeling naar een grotere samenwer king in Nederland tussen de drie werk- nemers-vakcentralen. Overigens is het wel duidelijk dat bü het Nederlands Katholiek Vakverbond op dit moment nog niet de behoefte leeft aan een samenstelling met het NVV. Grote delen van Italië hebben te lijden van noodivcer: zo wer den op de befaamde Autostrada del Sol" ten noorden van Rome twintig auto's van de weg ge spoeld. Volgens de eerste be richten zijn hierbij vier men sen omgekomen, doch men vreest, dat het aantal slacht offers nog zal stijgen. Schweitzer gaat vooruit LAMBARENE Dr. Albert Schweit zer herstelt zich van de uitputting die net gevolg was van zijn vele werkzaam heden van de afgelopen tyd. Dit is gis teren door assistenten van dr. Schweit- Eerder was gezegd, dat negentigjarige art s. filosoof, theoloog en musicus ern stig ziek was. Hij was dinsdag maar enkele ogenblikken bij bewustzijn ge weest. Z ün dochter is by hem. van Kasjmir. De Pakistaanse eenheden proberen op te nikken in de richting van Jamboe, de minterhoofdstad van l Kasjmir. Een andere Pakistaanse co lonne heeft de bestandslijn verder naar het noorden overschreden en probeert de steden Chamb en Dewa te bereiken. Onze acties, zo luidde het commentaar van de regering van Pakistan, dragen louter een defensief karakter. Onze be doeling is om de „Indische agressie" tot staan te brengen Het is de eerste keer sinds het akkoord van januari 1949, dat ons leger de bestandslyn overschrydt. Verder deelde men mee dat reeds vier vliegtuigen van India waren neergescho ten en dat de pogingen van India om de verloren stellingen te heroveren, waren mislukt. ..De Indische aanvallen", zei president Ajoeb Chan, „konden we niet onbeant woord laten. Wij doen niets anders dan onze belofte nakomen: het volk van Kasjmir steunen bij zyn poging om het recht op zelfbeschikking uit te oefenen". Twee fronten Er is de prijsstijging, die reeds uit gaat boven de door het Centraal Planbureau voorspelde 4,5 procent. Daarnaast de officieuze berichten over stijgende indirecte belastingen voor benzine, roken en drank. Ook de huren zullen waarschijnlijk op 1 ja nuari verhoogd worden, indien bij voorbeeld niet moet worden gerekend met gestegen premies voor sociale verzekeringen. Al deze stijgingen zullen de werkne mers niet welkom zijn. Verdwenen loonsverhogingen zyn niet aange- De nuchterheid gebiedt echter te er kennen, dat althans een aantal las tenverzwaringen als onvermijdelijk aanvaard moet worden. Zoals gelei delijke verhoging van de over het al gemeen achtergebleven huren en op trekking van dc sociale-verzekerings- premies. Op prijzengebied spelen en kele onberekenbare factoren, zoals het weer, een rol. Verzwaring van de indirecte belas tingdruk is het moeilijkst aanvaard baar. Zij treft lagere inkomensgroe pen even zwaar als hogere. De rege ring berade zich. A LS zich geen nieuwe strubbelingen voordoen, zal het personeel van de organen der publiekrechtelijke be. drijfsorganisatie eind dezer maand nog weten, welke salarisverhoging voor hen dit jaar uit de bus komt. Dat wordt ook wel tijd, want deze salarismaatregelen hadden eigenlijk al op 1 januari van dit jaar van kracht nxoeten zijn. Nu zijn de meeste loononderhande lingen de laatste jaren door allerlei oorzaken nogal vertraagd, maar een loonsverhoging met terugwerkende kracht van negen maanden is toch een zeldzaamheid. Al zijn de oorzaken in dit geval wel aan te wijzen, naar onze mening kan de P.B.O., bij alle kritiek die zij in de afgelopen jaren heeft moeten on dergaan, zich een dergelijke gang van zaken nauwelijks veroorloven. Wat moet er van haar terechtkomen, als zelfs de meest direct betrokkene, het eigen personeel, er de neus voor optrekt? Het is wel gewenst, dat de nog in het geding zijnde geschillen over de uitgangspunten van het sa- larisbeleid bij de P.B.O. voortvaren der tot oplossing worden gebracht. COCIOLOOG prof. Polak heeft in maandblad Socialisme en Demo cratie weinig goeds voorspeld van dc automatisering voor de ontwikkeling van ons maatschappelijk leven. Moeilijk acht hij het ontkomen aan massale werkloosheid en aan nieuwe klassenstrijd, ditmaal tussen de wer kers en degenen wier werk overbodig is geworden. Naar onze mening projecteert prof. Polak te gemakkelijk de Amerikaan- Se situatie op de Europese verhou dingen. Ook blijft hij in gebreke aan te tonen waarom dc dienstensector in de toekomst niet belangrijk de elders overtollig geworden arbeidskrachten zal kunnen opnemen. Ook de toepassingsmogelijkheden van de automatisering zullen ten slotte aan beperkingen onderhevig blijven en geleidelijkheid van invoe ring zal sociale verstoringen matigen. Voortgaande vraag naar vrije tijd en daarmede grotere behoefte aan dienstverlening vormen verder een compenserende factor. Zeker moet aandacht gevraagd voor de grote problemen, aan deze so ciale en economische omwenteling verbonden. Maar we moeten nuchter en evenwichtig blijven denken. Ook de overheid behoeft niet in alarmstemming tot maatregelen over te gaan, al blijft opletten geboden. Het Pakistaanse leger heeft de aan val ingezet op nog geen 40 km afstand van de weg van Jamu naar Srinigar, de enige aanvoerlijn van dc Indische troepen in Kasjmir en Ladakh. India en Pakistan hebben nog niet eerder in hun strijd om Kasjmir, die nu al 18 jaar duurt, gebruik gemaakt van luchtstrijdkrachten. Evenmin zijn ooit op grote schaal tanks ingezet i De grote vraag is nu of de strijd zich tot Kasjmir zal beperken of dat ook el ders langs de 1600 km lange grens tussen beide staten gevechten zullen uitbreken Het ligt nu voor de hand. dat de 5000 guerilla's, die door het Indische deel van i Kasjmir trekken, weer zullen proberen zich vechtend een weg te banen naar j Srinigar. Het leger van India, dat thans onder zware druk staat, zal nu op twee fronten moeten vechten rtegen de gere- j gelde Pakistaanse troepen, en. in de rug, tegen de guerilla's. In twee afzonderlijke telegrammen, die secretaris-generaal Oe Thant aan president Ajoeb Chan van Pakistan en premier Sjastri van India heeft ver- j tingen te hebben" reldvredef1 oevna Thh* 26 If T' I Mcn pakt cr met cen bekwame, bü- DnnïZ JJ „S, n Ti, geb'ac)lt- dc-tijd-zijnde ,lal do zaken aan. Te Door stipd, aldus Oe Thant, wordt het hopen is, dat het bij de jeugd aan- Reeds de geslonken belangstelling van vele jongeren, hoezeer ook tot hun eigen nadeel, dwingt ertoe. Er is in deze tyd zoveel, dat vooral ook van de jongeren de aandacht af leidt en in beslag neemt. Wij hopen daar in de komende tyd ook in de krant nog wel meer over te schrijven. Thans echter vermelden wij als een voorbeeld van dat zoeken naar nieuwe vormen, zy het met behoud van oude normen de functiever andering, die het Gereformeerde Jeugdcentrum heeft ondergaan. Men leest er elders in deze krant meer Aan dat centrum (oude styl, plegen we tegenwoordig te zeggen) behou den velen onzer goede herinneringen. Zy zullen bereid zijn van het cen trum (nieuwe stijl) goede verwach- probleem Kasjmir nooit opgelost. Merkwaardige onthullingen over kunst van auto rijden DÜSSELDORF Zes roofmoordenaars die gratie hebben gekregen, rijden 5 verscneidene jaren als beroepschauffeurs op de Westduitse wegen, zonder een enkel ongeluk te hebben veroorzaakt. Daarentegen telt men alleen al in Beieren drie dozijn geestelijken, die met hun auto schuldig waren aan een dodelijk ongeluk. Met dit opzienbarende voorbeeld heeft de Beieree vekeerspsycholoog dr Munsch zich gekeerd tegen de wijd verspreide mening, dat het bij de kunst van het autorijden in wezen zou aankomen op geestelijke vorming en een aangeboren fatsoenlijk gedrag. Dr. Munsoh meent dat de „rij-zin' beslissend is. en dat deze systematisch kan worden ontwikkeld. Hij zegt bij psychologisch onderzoek in 100.000 ge vallen over de laatste tien jaar te hebben vastgesteld, dat professoren in de logica en wiskunde de slechtste rij leerlingen zijn. Buitengewoon gediscipli neerd m het verkeer daarentegen zijn volgens hem buschauffeurs en taxi chauffeurs, van wie 75 procent slechts geringe schoolopleiding heeft gehad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1