Afschrijvingen en modder op de eerste CHIO-dag Lange zinker in Westerschelde Japanse volleyballers wonnen van Nederland Vele nieuwe werken eerste uitvoering Voorhouter volksfeesten in september Akkoord met België over aardgas Juichend' boek over aanleg Birma-spoor SCHEEPVAARTBERICHTEN MEUWE LEIDSE COURANT 11 DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1963 ROTTERDAM ..Grijze haren Het commentaar liet aan duidelijk heid niets te'wensen over. Nimmer tevoren kwam het jaarlijkse internationale concours hippique te Roterdam zo moeilijk van de grond als ditmaal. De eer ste teleurstelling bezorgden de Italianen, die met Piero d'Inzeo als „kopman" naar Rotterdam zouden komen, de organisatoren. Wegens ziekte van de paar den moesten zij hun inschrijving intrekken. Er kwamen nog meer afzeggingen: van de Polen, die in Oostende de opdracht kregen naar huis terug te keren, daar de reiskas leeg was, en van het bekende Britse hippische echtpaar Dave BarkerValery Clark, dat al eveneens met ziekte onder de paarden kampte. Dinsdagavond bereikte tenslotte het secretariaat de onheilstijding, dat de paarden, van Winkler, Schridde en Jarasinski betrokken waren bij een onge luk, waarbij Winklers Kilmoon de dood vond. En das was er het water De overvloedige regenval van de laatste dagen en of dit nog niet genoeg wa: kwam er woensdagmorgen nog een zond vloed overheen zette het veld ten dele onder water. Het terrein, dat in het leden onverzadigbaar leek door de prima afwatering, werd nu een moeras. Het1 terpeil steeg tot boven de graszoden hoe er ook gepompt en geveegd werd. op sommige plaatsen bleven grote plassen staan. Dit alles als gevolg van het dem pen van de sloot, waarop de drainering uitkwam en waar eens het overtollige water in afvloeide. De „regenpijpen" zijn verstopt en op het veld zit men nu me' de (water) last. De weergoden kenden zelfs geen mede. dogen met de triomfator van het interna tionale openingsspringconcours. Toen de prijswinnaars, met aan het hoofd de Fran- Westduitse selectie versloeg Rusland B KEULEN De Westduitse selectie voetbalploeg heeft een voor 40.000 toe schouwers gespeeld oefenduel tegen Rus. land B met 3—0 (2—6) gewonnen. Manchester U. en Spurs slechts gelijk spel LONDEN De uitslagen van de woensdag voor de eerste divisie van de Engelse league gespeelde wedstrijden luiden: Blackburn Rovers—Fulham 3—2, Chel sea—Stoke City 1—2, Leeds United—As ton Villa 2—0, Leicester City—Tottenham Hotspur 2—2. Manchester United—Not tingham Forest 0. Sheffield United Liverpool 0—0. Sunderland—West Ham United 2—1. West Bromwich Albion- Newcastle United 12. DWS verloor van militairen: 2-1 AMSTERDAM Het Nederlands mili tair voetbalelftal heeft woensdag met 21 gewonnen van DWS. VOETBAL Een treffer van Ivansuk twintig minuten voor het einde beteken de een 10 overwinning van de Roe meense bekerhouder Stiinta Cluj op en in Wiener Neustadt. de Oostenrijkse ver tegenwoordiger- in het Europese beker toernooi voor bekerwinnaars. donneïTremise tegen geller HAVANNA In de zesde ronde van het Capablanca-schaaktoeraool, dat in Havanna wordt gehouden, heeft de Ne derlander Jan Hein Donner remise ge speeld te?en de Rus Geiler. De uitslagen van de partijen van de zesde ronde zijn: O'Keliy (Belg.)Szabo (Hong.) Vz—'Vz. Donner (Ned.)—Gelier (Rusl.) VzVi, Lehmann (W.-Dld)Ro- batsch (Oost.) VzVz. De overige partijen werden alle afge- UCI-congres besloot: twee wielrenbonden SAN SEBASTIAN Aan de vooravond van de wereldkampioenschappen wiel rennen heeft het 130e congres van de UCI met 10 tegen 34 stemmen een voor stel aangenomen om twee aparte bonden op te richten onder de UCI als overkoe pelende bond: een internationale ama- teur-wlelrenunie en een internationale prof-wielrenunie. Hoewel deze beide bon den dus onder de UCI staan, zijn zü autonoom op technisch en administratief Het congres wordt morgen voortgezet. Met de nieuwe regeling is het mogelijk, dat landen die alleen amateurs hebben (met name dus de landen van achter het IJzeren Gordijn) in het vervolg alleen wereldkampioenschappen voor amateurs kunnen organiseren. De wereldkampioen schappen voor de profs worden dan een ander land se majoor Guy Lefrant, de ring instap ten, gingen de sluizen voor de zoveelste keer open en besprenkeld door regen water stelden zij zich op voor de dunbe volkte eretribune. Modder De prjjs van de Rotterdamse jockeyclub ging over in handen van Guy Lefrant, die als enige erin was geslaagd zijn beide paarden zonder fouten door het ruim gebouwde en daardoor niet zo bijster zware parcours te leiden. Al mocht de opbouw van de hindernissen vijftien in getal, waarbij drie dubbelsprongen de ruiters geen reden tot zelfbeklag heb ben gegeven, de drassige bodem deed dit wel. Hoog spatte de modder op onder de hoeven van de paarden, die soms met moeite op de been bleven. Slechts vier combinaties gelukte het met het eerste paard buiten de fouten te blijven: Lefrant met Mr. de Littry, Nelson Pessoa met Cangaceiro, Kathy Kusner met Untouchable en onze landgenoot Anton Ebben met Kairouan. Vooral Pessoa reed met zijn schimmel een bijzonder mooi parcours, met vloeiende lijnen, in de mooie tijd van 86,8 sec.. Behalve Ebben kwam van de Nederlanders ook „Good old" Gruppelaar op Niemen tot een bij zonder goede prestatie. Zonder opsmuk, zeer gedegen, leidde hij Nieman over de hindernissen. Slechts een foutje maakte hij: vier strafpunten. Het zou het enige zijn, want in de tweede omloop, nu met Incompris, sloot Gruppelaar zijn rit met blanco straflijst af, waarmee hij zich de voorste linie handhaafde. Ebben viel hieruit weg door een slecht parcours met Prins Ayax (15 strafpunten). Zijn plaats vooraan zou worden ingenomen door Tjeerd Velstra, die met zijn acht strafpunten met Espoir nog niet direct meetelde maar door zijn foutloze par cours met Good Luck aanspraken kon doen gelden op een ereplaats. Behalve Lefrant. Gruppelaar en Velstra maakten ook de Brazilaanse mevr. Givaudan en de jonge Nederlander Maarten Bagchus (met Son ja) geen fout in de tweede omloop. Er was op de openingsdag een belang rijke plaats ingeruimd voor de jeugd. Rob Goedbloed won met Nonius Chlum II de dressuurproegf en Pia Arts vormde met Melodie de beste springcombinatie na barrage met Paul Wilten op Fiola en Nico van Dijk op Sandra. Het waren de enige combinaties van de veertien, die de ring kwamen, welke cours reden. Dhr. J. C. Deering nam afscheid van Libanon-lyceum Uitslagen Uitslag van de prijs van de Rotterdam se jockeyclub. een internationaal spring concours waaraan elke ruiter met twee paarden deelnam. Het parcours vat meter omvatte 15 hindernissen (18 spron gen) tot een hoogte van 1.40 meter, de maximaal toegestane rijtijd bedroeg 115 seconden. 1. Majoor Guy Lefrant (Frankrijk) met Mr. de Littry (0 strafpnt, 104,9 sec) en Le Solitaire (0-97.9), totaal 0 strafpunten. 202,8 sec; 2. Nelson Pessoa (Braz) met Cangaceiro (0-86.8) en Forever (4-99.5), totaal 4-186,3; 3. mej. Kathy Kusner (VS) met Untouchable (0-103,8) en That's Right (.4-92,6), totaal 4-196.4: 4. J. J. Gruppelaar (Ned) met Niemen (4-101,0) en Incompris (0-105,8), totaal 4-206.8; 5. kol. E. M. Lombard (Zwits) met Japonais (4-90.7) ën Page (4-91,5, totaal 8-182.2; 6. Tjeerd Velstra (Ned) met Espoir (8-110,8) Luck (0-105,5), totaal 8-216,3; 7. Alwin Schockemöhle (Did)) met Freiherr (4-84,9) en Athlet (8-106,0), totaal 12-190,9; 8. Maarten Bagchus (Ned) met Lyciska (12-97,1) en Sonja (0-102,8), totaal 12-199,9; 9. Rob Kouwenburg (Ned) rrct Buster (8-103,9) en Springtime (4-101,9), totaal 12-205,8; 10. Anton Ebben (Ned) met Kairouan (0-104.9) en Prins Ayax (15-109,7). totaal 15-214.6. In de prijs van de Rotterdamse jockey club was een aparte categorie voor deel nemers, die met slechts een paard uit kwamen. De uitslag hiervan was: 1. mej. Allison Westwood (GB) met The Maverick Seven 0-84.9 sec; 2. Ch Dupuy (Fr) met Loustic 4-90,0; 3. Josje Ernst (Ned) met Blacky 4-102.1; 4. Hans Brug man (Ned) met Sky High 8-103.6. Nationale dressuurproef (prijs van de jeugd): 1. Rob Goedbloed met het paard Nonius Chlum H 325 punten; 2. Ria de Geus (Neptune) 294: 3. Yvonne Mattel (Don Falco) 292; 4. Carline Conijn (Gar- nement) 288. Internationale dressuurproef (prijs var de rijbaan)-: 1. mevr. Renate Springer (Did) Lenard 659 punten; 2. mevi Siem-Roderwald (Ned) 628: 3. mej. Tegldal (Den) c'Est Si Bon 610: 4. m L. Johnstone (GB) Scaerlet Seal 606: 5. mevr. D. Sloor (Zweden) Casanova 6. mevr. P. Firmin-Didot (VS) Skylark 600: 7. mej. T. van Doorne (Ned) 59S Nationale springconcours (prijs der juniores)): (hoogte 1.15.12 sprongen, leng te parcours 570 meter, toegestane rijtiid 98 seconden). Beslist in barrage (hoogte 1.25, lengte 330 meter). 1. Pia Arats (Melodie) 0 fouten 44.3 sec: 2 Paul Wilten (Fiola) 4-44.0; 3. Nico var Dijk (Sandra) 4-47.0; 4- Gait-Jan Schoe- maker (Merry Twinkle) 3-84.0; 5. Rob Zegwaart (Ballan Excelsior en Rudy Keg (Adelante) beiden 4 fouten. ROTTERDAM Tijdens de receptie ter gelegenheid van zijn afscheid, heeft de rector van het Libanon-lyceum, de fóutlöoT par" heer J- c- Deering, uit handen van een oud-collega, de heer J. van Hoog- /arspel, het boek „50 jaar Libanon- yceum" gekregen. Vijf jaar is aan dit boek, dat ter ge legenheid van het gouden jubileum, van de school is uitgegeven, gewerkt. Het eerste exemplaar in leer gebonden, was voor de heer Deering. Op de drukke receptie waren vele pro minenten uit Rotterdam aanwezig. Namens een oudercomité bood mr. S. Blusse van Oud-Alblas een geldbedrag van vier cijfers aan voor een vakantie reis. Hij noemde het werk van de heer Deering voor de school knap. Vooral had hij waardering voor de stichting van de dependances. Voor de ouders van de leerlingen was de heer Deering een rots waarop zij bij de opvoeding van hun kin deren konden bouwen, zei hij. ZWEMMEN Weer wereldrecords voor Oostduitsers LEIPZIG De Oostduitse topzwem mers hebben gisteren in Leipzig opnieuw twee wereldrecords veroverd. Frank Wiegand zwom de 110 yards in 53.7 sec., twee tiende seconde sneller dan het oude record (22 augustus 1964 op naam van de Schot Bobby McGregor) Tien dagen geleden ontfutselde dezelfde Wiegand de Westduitser Hans Joachim Klein diens wereldrecord (1.59.7) op de 220 yards vrije slag met een tijd van 1.59.2. Voor een tweede verbetering van een wereldrecord zorgde Wiegand's landge noot Egon Henninger, die op de 220 yards schoolslag een tijd van 2,30.6 liet afdruk ken. De winnaar van het zilver in Tokio de Rus Georgi Prokopenko, was tot dat ogenblik wereldrecordhouder met een op 10 april 1964 gemaakte tijd van 2.31.4 ATLETIEK Bij terugkomst in Nairo. bi werd Kipchonge Keino in het politie- leger van Kenya bevorderd. Keino heeft een lang en succesvol tournee door Euro pa achter de rug. ATLETIEK Een 22-jarige Chinese studente. Hsuen Hsiao-Mei heeft tijdens atletiekwedstrijden in Peking bij het hoogspringen 1.81 bereikt. Slechts twee atletes sprongen tot nu toe hoger: de Roemeense Yolanda Balasz (1.91) en Mi- cheline Mason (Australië) met 1.83,3 me ter. HENGELO De Nederlandse volleyballiefhebbers hebben woensdagavond in de met 1500 toeschouwers tot de nok gevulde fraaie sporthal te Hengelo op nieuw kennis gemaakt met het Japanse volleybal. Deze sterke natie, ruim vier miljoen beoefenaars, die bü dc dames door de nichibugirls en bij de heren te Tokio resp. het goud en het brons veroverde, toonde ook met teams van iets mindere kwaliteit tot een hoog peil te kunnen komen. De Japanse heren- ploeg, met slechts een lid van het Olympisch team (Niguchi) en twee atleten van de nationale ploeg (Kimura en Koizuma), wilde met alle geweld de smadelijke 32 neder laag, tegen de Oranjeformatie in Den Haag geleden in 1964, wreken en won met 0—3 (4—15, 9—15, 11—15). Bij de heren bleek duidelijk, dat Ne derland niet aan de voor-Olympische vorm kon tippen. Het elastisch getimede spel. waarbij telkens weer het grote raf finement en het bijna gewichtloze van deze schitterend reagerende en soepel be. wegende Japanners opviel, stak schril af bij de nog lang niet homogene Neder landse formatie, waarin overigens spel verdelers als Dinko van der Stoep er Joop Tinkhof node werden gemist. De Nederlanders, die eigenlijk na To kio voor het eerst weer in deze formatie speelden, kregen in de eerste set mede daardoor weinig kansen en verloren met 4—15. In de tweede set werd het 915 omdat Jacques de Vink en Hans Valkenburg met sterke smashes enkele malen door braken. In de derde en beslissende set trokken de Japanners alle registers open. Stijgen de set-ups met twee a drie als duveltjes uit een doosje opspringende atleten, wa ren te veel voor de vaak radeloos blok kerende Nederlanders, die zich overigen: steeds sterker verweerden, maar toch niet tot een setzege kwamen: 11—15. In een bijzonder aantrekkelijke ont moeting zegevierde het Japanse dames team met 3—1 (15—6 1315 0—15 1015) in de eveneens gisteren in Hengelo ge speelde volleybalinterland over Neder- Aantrekkelijk, omdat het spel van de Nederlandse dames, met als uitblinkster Hilda van Gulik, in de eerste, tweede en vierde set tot grote hoogte steeg. Of schoon dit Japanse studententeam zeker niet van de kracht was als de zogenoem de „Nichibu-girls", die in Tokio triomfen vierden en vier jaar lang ongeslagen ble- WATERPOLO Zege voor Kikvorsen op Japans ze vent ai SOESTDUINEN In Soestduinen heeft het officieuze Nederlandse water- poloteam. uitkomend onder de naam „Kikvorsen", met 5—3 gewonnen van het Japans studentenzcvental. De tussenstanden luiden: 21 11 20 0—1. De doelpunten kwamen achtereen volgens tot stand door: Kuwayama 01. Fred van Dorp 1—1. Lou Geutjes 2—1. Takeuchi 2—2. Gerard van der Kolk 3—2. Hans Wouds 4—2, Hans Hoogveld 52. Kuwayama 53. ven, was het, althans voor Nederlandse begrippen, nog zeer sterk. Opvallend wa ren de knappe combinaties en balbehan deling. waaraan de Oranjedames zich konden spiegelen. Alleen in de eerste set toen onze land genoten in de basisopstelling Corry Blij- leven Anneke van Beelen. Hilda van Gulik, Jacomine Wassink, Tiny Horsman en Anneke Plant gevarieerd volleybal lieten zien. met harde smashes en ge plaatste ballen, leken de Japanse dames ietwat verrast Eenmaal «warmgedraaid gaven zij daarna door technisch beter spel de doorslag, waarbij Nederland in de tweede en vierde set opvallend terug- Gigantisch project Gasunie Zeeuws Vlaanderen krijgt aardgas (Van een onzer verslaggevers) LAND VAN SAEFTINGE Het scheepvaartverkeer over de Wester schelde naar en van Antwerpen is gisteren lange tijd gestagneerd ge weest. Deze uitzonderlijke maatregel, die de belangrijkste Belgische zeeha ven geruime tijd van de Noordzee isoleerde, was noodzakelijk in ver band met een gigantisch karwei van de Nederlandse Gasunie: het trekken van een 1300 meter lange zinker door de Westerschelde, van het Verdron- Muziekweek Gaudeamus <n (Van onze kunstredactie) UTRECHT De Stichting Gaudea mus bestaat twintig jaar en in het verloop van deze twee decennia is zij gegroeid tot een internationaal be kend en zelfs vermaard centrum van hedendaagse muziek. Beziet men het programma van haar jaarlijkse mu ziekweek die van 10 tot en met 17 september gehouden wordt, dan ligt daarin het duidelijkste bewijs van haar belangrijkheid èn van haar waarde. Was deze muziekweek in het eerste begin nog beperkt tot de kleine ruimte van Huize Gaudeamus in Bilthoven, spoe dig begonnen de omroepverenigingen Hilversum mee te werken en langza merhand breidden de concerten ei zingen zich tot Utrecht uit. Wel bleef en blijftn og steeds de analyse-cursus die dit jaar door Iannis Xenakis wordt gehouden, in de merkwaardig gebouw de villa aan de Gerard Doulaan in Bilt hoven. maar de spreiding heeft zich voortgezel. Zo wordt het openingsconcert gegeven op vrijdagavond, 10 september, in Amsterdamse Concertgebouw, waai Radio Philharmonisch Orkest onder Bruno Maderna zal uitvoeren „Thumos' van de Italiaan Girolamo Arrigo, Ca priccio Svedese van de Duitse compo nist Friedrich Eyser, Serenata II var Jan van Vlijmen en Anton Webern'i Fünf Stücke op. 10. Het publiek mag kiezen welk werk het na de pauze nog eens wil horen. Zaterdagavond, 11 sep tember. laat Charles de Wolff op het orgel van de Grote* Kerk te Zwolle nieuwe orgelmuziek horen die Carel Brons, Joep Straesaer, Jos Kunst, Jan Vriend en Enrique Raxach speciaal vooi hem geschreven hebben. Iannis Xenakis, die behalve compo nist ook architect is en twaalf jaar met Le Corbusier heeft samengewerkt, houdt maandagavond, 13 september, in Utrecht een lezing over elektronische muziek (met eigen composities) en dinsdagavond '14 september, dirigeert Bruno Maderna in de K.R.O.-studio in Hilversum het Radio Philharmonisch Orkest, dat o.a. een nieuw werk van Joep Strasser, ,.22 Pages", zal uitvoeren. Een concert: ter herdenking van Anton Webern i woensdagavond, 15 september, geplaatst het Singer-Museum te Laren e het Amsterdamse Stedelijk Museum wordt op donderdagmiddag, 16 september. programma van elektronische muziek experimentele films gepresenteerd door de sectie van Pierre Schaeffer van de Franse radio en t.v. Twee vermaarde vertolkers van mo derne muziek, de cellist Siegfried Palm, de pianist Aloys Kontarsky, geven het Utrechtse K en W een concert met werken van Anton Webern, Wolf gang Fortner, Karlheinz Stockhausen, Bern-Alois Zimmermann, Earle Brown en Ton de Kruyf en vrijdagavond, 17 september, dirigeert Elie Poslawsky het slotconcert in de K.R.O.-studio in Hil- waarop uitgevoerd worden. Ex- pour flüte van Misja Mengel berg. „Pour faire le portrait d'un oiseaU" Ton de Kruyf. Flowersong nr. 2 Louis Andriessen, Quodlibet van Mario Bertoncini, en Anton Webern's Concert voor 9 instrumenten op 24 Na afloop van dit concert reikt bur gemeester J. J G. Boot van Hilversum de prijzen uit die de jury, de heren Ton de Leeuw. dr. Otto Tomek, prof. dr. VOORHOUT De najaarsvolksfeesten worden gehouden op 20, 21 en 22 september. Dat heeft het bestuur van de Oranjevereniging in de laatste vergadering besloten. De attracties op het kermisterrein zullen talrijker zijn dan in voorgaande jaren; zowel voor de exploitanten en het bestuur als voor het publiek is dat een plezierige oplossing: „Het programma was reeds bij voorbaat goedgekeurd door het gemeentebestuur", zei voorzitter F. Meijer. Ook andere nieuwtjes zijn er dit llampionnenoptocht, waaraan St. Ce- jaar. Zo zal er vlak voor de ronde van cilia, de drumband Excelsior uit Noordwijk en de Katwijkse drumband Voorhout een „ronde van de toekomst" worden verreden door Voorhoutse jon gens van 13 tot 15 jaar. De ronde van Voorhout is voor jongens van 16 tot 21 jaar. Ook zal er een voetbalwedstrijd door dames worden gespeeld: een elftal van Voorhouter vrouwen tegen een groep van dames uit andere gemeen ten. De speelsters moeten allemaal iets te maken hebben met voetballen, hun echtgenoten of verloofden moeten zelf voetballer zijn. Mevrouw Smol ders zal de aftrap verrichten. Aantrekkelijker Het boegsprietlopen zal aantrekke lijker worden gemaakt voor het pu bliek. De ronde mast wordt namelijk het verlengde van de Dinsdagsewe- tering geplaatst. Voorts zal men zich veer kunnen bekwamen in het tobbe tje steken op de fiets en op bromfiet sen voor paren. De feesten worden geopend met een D.V.S. meewerken. Lampions worden uitgereikt door het bestuur, al kan men ook op eigen initiatief deelnemen. Burgemeester P. M .F. Smolders zal omstreeks acht uur de feesten offi cieel openen, waarna in de cafés wedstrijden in klaverjassen, biljarten enz. worden gehouden. Ook zal onder auspiciën van de schietvereniging „St. Hubertus" gelegenheid worden gege ven voor een wedstrijd in buksschie- ten. PERSONALIA Benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau drs. J. M. Renders, hoofd inspecteur van het lager onderwijs in de eerste hoofdinspectie te Eindhoven. Francis Travis en Iannis Xenakis, toe gekend heeft aan de ingezonden posities in de internationale Gaudeamus- compositiewed strijd. De buitenlandse belangstelling voor dqpe week is bijzonder groot. Niet al leen komen vele vooraanstaande figu ren uit de hedendaagse muziekwereld, zoals Ernst Thomas van het Interna tionale Muziekinstituut te Darmstadt en Fred. K. Prieberg van de Hessi- sche Rundfunk, maar de concerten worden door een zeer groot aantal radiostations in en buiten Europa uit- Hulde voor gouden molenaar Borst De zestig centimeter brede zinker één van de beide laatste ontbrekende schakels in het aardgasnet van Slochte- ren in Groningen naar Sluiskil ir Zeeuws-Vlaanderen. De laatste schakel is de 800 meter lange zinker die twee weken door de Westerschelde wordt getrokken en daarna op een kunst matig eiland in de rivier wordt vastge- last aan de zinker, die vandaag op haar plaats werd gelegd. Het karwei, dat in de loop van de dag werd uitgevoerd, heeft de maanden- lange voorbereiding door vijfhonderd technici en arbeiders noodzakelijk ge maakt. Baggermolens hebben in de Wes terschelde een 22 meter diepe en 15( meter brede sluis gemaakt. In dit net werd de zinker neergelaten, nadat speciaal voor dit doel ontworpen lieren (elk met een capaciteit van veertig ton) van de Brabantse oever een lange buis op haar plaats hadden getrokken. Problemen De Gasunie stond in Ossendrecht de moeilijkheid, rekening te houden met het tracé van het geprojecteerde Schel de-Rijnkanaal. In verband hiermee werd de aardgasbuis acht meter onder de grond gelegd. Op dezelfde diepte kruiste de leiding een waterkerende dijk. Tegelijk met de aardgasbuis werden twee leidingen ten behoeve van de zoetwatervoorziening van Zeeuws-Vlaanderen onder de Wes terschelde gelegd. De samenwerking Gasunie-Waterleidingmaatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen leidde tot aan zienlijke kostenbesparing. Als ook de tweede zinker door de Wes terschelde is getrokken, en aan de eer- ste vastgemaakt, kunnen de industrieën bewoners van Zeeuws-Vlaanderen het Groningse aardgas gaan gebruiken. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijr bezorgd, staan achter de naam van he- schip vermeld Argentinië: Waterland 6/9 en Louis Lu- mière 8 9; Australië: Münsterfand 8 Laborde 5*9: Ned. ssau 6/9. Nieuw-Zeel: r 6 9 en Gothic 9 9: Hermes 8 9: Ver. Staten: Rotterdai n Sloterdijk 8/9: Z-Afrika (Rep.) ra.i.v W.-Afrika: Aagtcfecrk 5/9 en Averdijk 8 9 M.O.-exaiiiens UTRECHT Geslaagd voor de exa mens m o staathuishoudkunde en sta tistiek J. Meyer, Arnhem; examens m o staatsinrichting H. A. van Ooste, Ros malen, A. C. J. van der Plas, Veghel. Verwachting: binnen twee weken t_/ O LAND VAN SAEFTINGE Naar wij veremen, zal over een week of twee met België een akkoord worden geslote over de levering van aardgas. Struikelblok bij de onderhandelingen is op het ogenblik nog de tariefrege ling voor het voor de industrie be stemde gas. Maar men heeft goede hoop, dat daarover spoedig overeen stemming wordt bereikt. Het Vlaamse gedeelte van België kan het aardgas betrekken bij Sluiskil. Hier mee is al rekening gehouden door de constructie van de speciale aansluiting voor een buis naar België. Dat onze zuiderburen ook ervan over tuigd zijn, dat weldra een akkoord over de aardgaslevering wordt bereikt, moge blijken uit het feit dat al geruime tijd geleden de aardgasbuizen zijn besteld en geleverd. Engeland:onsmakelijk' TOKIO In Japan is gisteren een boek verschenen< waarin juichend wordt ge schreven over de aanleg van de Birma- spoorweg '42-'45. Het is van de hand van Yoshiteru Sambe. ex-majoor bU het vijfde spoorweg regiment. Hij was een van de hoge officieren, die vijftigdui- ze-nd Engelse, Australische en Neder» landse krijgsgevangenen slavenwerk liet verrichten in de broeiend hete „Glorierijke herinneringen van het spoor weg regiment" is de titel van het boek*, dat in Engeland al het predicaat „on smakelijk" heeft gekregen. Ex-majoor Sambe zegt, dat de film „Tho bridge on the river Kwai" een aaneen schakeling van leugens is. „De krijgs gevangenen kregen een betere behan deling dan de Japanse soldaten. De Ja panse officieren sloofden zich uit om de geallieerde militairen een goede ver zorging te geven. De Japanse soldaten kregen zelfs minder te eten dan de krijgsgevangenen. Regelmatig werd vee geslacht om de werkers aan de spoor weg vlees bij hun rijst te geven". De vele duizenden soldaten, die bij de aanleg van de spoorweg het leven lieten, werden het slachtoffer van cholera. Zij stierven beslist niet aldus de Japanse schrijver, aan ondervoeding, zwaar werk of gebrek aan geneesmiddelen. ZOETERWOUDE Zoals gisteren reeds schreven, is heer Willem Borst onderscheiden met de zilveren medaille, behorende bq de Orde van Oranje-Nassau. TU- dens de huldigingsbgeenkomst vat gistermorgen sDrak voorzitter L Droogh van de Grote Westeindsepol- der de gouden molenaar toe. „U hebt u met uw hele hart aan de molen ver pand'-. zei hij. waarna hij namens het polderbestuur een draagbaar televtsw- toestel aanbood. Burgemeester J. A. Detmers sprak de molenaar van „Zelden van Passé' waarderend toe, waarna de dijkgraaf van het Hoogheemraadschap van Rijn land. mr. F. M. A. Schokking, opmerk te dat de heer Borst niet alleen een molenaar van formaat is. m; een molenmaker, die de molen des kundig onderhoudt en controleert. Ook was hü vijftig jaar lang seinge ver van Rijnland. De heer Schokking bood een ingelijste foto van de molen een boek aan. De heer A- Bicker Caarten. voorzit ter van de stichting ,J)e Hollandse Molen" bood eveneens een geschenk Voorts waren bij de plechtigheid aanwezig afgevaardigden van de Zuid-Hollandse Heneelaarsbond, inge- c«umar«« i landen van de polder en kerkelijke autoriteiten. De jubilaris stamt uit een oud molenaarsgeslacht: de vader en grootvader van de 72-jarige jubilaris :n ook molenaar. Cartago 1 Los Angel' Onrust in sierteelt Produktschap wil praten met mr. Biesheuvel DEN HAAG Het produktschap voor siergewassen wil een persoonlijk gesprek hebben met minister Biesheu vel om uiting te kunnen geven aan de in de sierteelt heersende ongerustheid over de gang van zaken bij het tot stand komen van de gemeenschappe lijke markt in deze sector. Het wil voorts met de bewindsman overleggen hoe een vruchtbare werking met de Europese commissie tot stand kan worden gebracht. De tekst var brief, waarin de minister om zo'n rek wordt verzocht, werd in de gis termiddag gehouden vergadering vast gesteld en een delegatie werd alvast aangewezen. Opnieuw aanval Het produktschap. dat al aanvallen te verduren heeft gehad op zijn heffingen j bij export en op zijn minimum-maten voor te exporteren bloembollen, voelt zich opnieuw aangevallen nu de Euro pese commissie bij de Nederlandse rege ring bezwaar heeft gemaakt tegen de minimum-exportprijzen van bloembol- •knollen. mmissie acht die minimum e port-prijzen in strijd -net het EEG-v< drag, omdat ze dezelfde werking hebben als kwantitatieve uitvoersbeperkingen. Benoemd tot ridder in de orde van?Zoals gebruikelijk wil minister Biesheu- Oranje Nassau de heer L. C. van Ol- vel, voordat hij de commissie antwoordt, denborgh. hoofdambtenaar vierde klasse de visie van het produktschap ver: bij het ministerie van binnenlandse za- Die visie geeft het produktschap ken te Den Haag. 'de zojuist reeds genoemde brief. Daphtnl»^3l Aio re E-Tf FXM V -J.. Bo:,-on ■Hu, indcidiik M ZZW I 1 Wlllhelmehaven Moniferland Amofa^asta 1 ZO Takoradi Pg Thulln 31 Valparaiso n TJIbanlJet 3 ZAA.NWJRG 31^Thame» Tweede lijst HF-'KH l' T BengkaLis 1 NfrtV A cCDel/rljf 2 Gulf Hollander^ Guayamllle Grotedijk 1 No^wSf.Ju*" HOUTMAN 1 Hollandiuln I ZO Almer Kinderdijk loKpK aelloyd l v DJIbout UN IT AS I Shlpwaah

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11