Minister spreekt met oliemaatschappijen [CONSUMENT NIET BETER UIT MET PRIJSSTOP Miljoen nodig voor ouders van misdeelde kinderen Horeca: „Een politieke maatregel" Eén bitterbal minder kan ook nog.... Vrijdag nieuwe Dominicaanse regering China en Indonesië niet chanteren met bases Schuld aan VN: dan toch het stemrecht Jjd een Kij, Rusland keurt Westelijk ontwerpverdrag af Deur open voor verder gesprek Meer naar het kapitalisme kijken s TTOENSDAG 1 SEPTEMBER 19«S Ondergrondse in Moskou groeit In 1970 zal niet minder dan 40 pet. van het personenvervoer in Moskou per ondergrondse geschie den, aldus verklaarde de hoofd ingenieur van de Moskouse metro, Igor Fialkovsky. Hij meent dat de groeiende po pulariteit van de ondergrondse voortkomt uit het feit dat de metro voortdurend wordt gemo derniseerd en uitgebreid. In de toekomst zal het niet langer dan een half uur kosten om welk deel van de stad ook van de binnenstad uit te bereiken. Er worden op het ogenblik treinen gebouwd die met een snelheid van ongeveer 120 km per uur de passagiers gaan ver voeren. Automatisch bestuurde treinen zullen rijden met tussenpo zen van niet meer dan 75 secon den. De metro breidt zich voortdu rend uit. Men verwacht dat binnen vijf jaar alle nieuwe gedeelten van de hoofdstad met het centrum en onderling verbonden zullen zijn door metrolijnen. De bouwers van de ondergrond se leggen soms 400 meter tunnel per maand aan, terwijl de con structiemethoden, in de Sovjetunie ontwikkeld, ook kostenbesparend blijken te zijn. Onlangs werd een sectie van 3Vè km aan het metro net toegevoegd. De nieuwe lijn verbindt de snelgroeiende wijk Kuntsevo met het centrum. De totale lengte van het Moskouse metronet bedrgagt thans 125 km. KAAP KENNEDY Een uitge breid medisch onderzoek van de as tronauten Gordon Cooper en Charles Conrad heeft bewezen dat de Vere nigde Staten over mensen beschikt die fysiek geschikt zijn voor een maan- reis. Dit heeft de arts van het Gemini- projekt dr. Charles A. Berry verklaard. „Het probleem van de achteruitgang van het beenderenstelsel in de ruimte is interessant, maar in eerste aanleg academisch," aldus dr. Berry. Cooper en Conrad hebben ook te kampen gehad met enig verlies aan kalk uit het lichaam, maar de arts achtte dit niet alarmerend en geen groot pro bleem. Er is wel iets aan te doen, is zijn mening. T"\EN HAAG Gezaghebbende kringen in het hotel-, restau rant- en cafébedrijf betitelen de prijsbeschikking, die de minister van economische zaken voor deze sector heeft afgekondigd, rond. weg als „een politieke maatregel". Zij hebben de stellige overtuiging dat deze prijsstop voor de consu ment geen enkel nuttig effect zal opleveren, een verwachting, die zij baseren op de volgende over wegingen: 1. Zeer vele horeca-ondernemers hebben de gewoonte hun prijzen gedurende het zomerseizoen enigs zins te verhogen, om ze daarna weer op „winterpeil" te brengen. Het onderzoek van de Economi sche Controledienst, waarvan de ministeriële beschikking het resul taat was, had voor een belangrijk deel betrekking op deze (tijdelijk) verhoogde prijzen. Succes is der halve bij voorbaat verzekerd. 2. Gebleken is dat bij de prijscon trole minder dan 3 procent van de 32.000 bedrijven in de horecasector (inbegrepen pensionbedrijven en cafetaria's) was betrokken, het geen betekent het risico om (na hercontrole) een boete op te lopen zeer gering maakt. De meeste be drijven zullen daarom dit risico bewust wel willen lopen, temeer omdat de gecontroleerde zaken doorgaans best weten dat zij „in het vizier" worden gehouden. Slechts weinig ambtenaren „ste len" ongezien een menukaart.) ging. Het Bedrijfschap Horeca wees ons er op dat in de horecasector produktivl- teitsstijging niet of nauwelijks mogelijk is. De wens leeft daarom, dat ook stijgen de personeelskosten in de prijzen mogen worden doorberekend. (De loonkosten in de horecabedrijven zijn sinds november 1963 met ca 23 procent gestegen, terwijl hiervan 5 procent op de consument mocht worden verhaald.) Afgezien van deze structurele proble- (Van onze soc.-econ. redactie) men vraagt het bedrijfschap zich af hoe wr Eg FHIH1 :"'perl Actie ,Van hartewerd succes Recreatiecentrum op verlanglijst DEN HAAG Er moet één miljoen gulden op tafel komen om ouders van geestelijk gehan dicapte kinderen in staat te stel len ook eens vakantie te houden en bovendien te ervaren hoe an deren leven die dezelfde moeilijk heden hebben. Er moet een re creatiecentrum in het oosten van het land verrijzen waar ouders hun gehandicapte kinderen over dag in bewaring kunnen geven en waar ze voorlichting kunnen krij gen welke mogelijkheden hun kin deren nog hebben. Eergisteravond om kwart over zes werd de radioluisteraars gevraagd om een bedrag van ƒ50.000. Het was een slag in de lucht, niet te hoog om te ontmoedigen en niet te laag om ook de late inzender mee te krijgen. Het waren spannende kwartiertjes die de radiomensen in de verschillende delen van het land doormaakten. Voor de derde maal stond een groot apparaat ter beschikking voor het verwerken van de te ontvangen toezeggingen. Storingen en slechte weersomstandig heden maakten dat Limburg en een deel van Twente de uitzending niet kon beluisteren. GESLAAGD De noodzaak is echter zonder meer duidelijk als men zich indenkt dat er m ons land meer dan 200.000 geeste lijk gehandicapte kinderen leven. Per jaar worden er ongeveer 8.000 van deze misdeelde geboren, 8.000 lood zware problemen voor ouders die, zich de toekomst zo geheel anders hadden voorgesteld. Tot aan de schoolgaande leeftijd van hun kinderen worden deze ouders met hun probleem vrij wel geheel alleen gelaten. Later hou den ze hun kind achteraf, durven er niet mee voor de dag te komen of er met anderen over spreken. Een ont moetingscentrum met lotgenoten, een mogelijkheid om zonder zorgen met vakantie te gaan, en een mogelijkheid om een nieuwe koers uit te zetten na ontvangen voorlichting, zijn hard no dig. Voor de verpleegden denkt men twaalf a vijftien gulden per dag te zullen berekenen. Doordat velen op financiële bijstand kunnen rekenen, wil men de pensionprijzen niet te laag stellen. De kosten van het huren van een bungalow zullen in de buurt van de tachtig gulden per week lig gen, eveneens normale prijzen dus. Deze opgaaf heeft mevrouw G. J. van de Riet-De Groot uit Hengelo zich gesteld. Zij kwam in contact met de VARA die van start is gegaan met de actie „Van harte" en kreeg voor de derde uitzending de volledige mede werking. De eerste uitzending van de VARA in deze serie .bracht gelden bijeen voor de stichting Het Koets huis te Den Haag, de tweede voor de Duitser Motzko die in de Tweede Wereldoorlog veel heeft gedaan voor de Joden. De derde uitzending be lichtte de actie van mevrouw G. J. v.d. Riet-De Groot, inmiddels bijge staan door een Stichtingsbestuur waarin zes verenigingen vertegen woordigd waren die zich bezig hou den met de geestelijk gehandicapte kinderen. Toch is alles boven verwachting geslaagd. Aan toezeggingen is zo veel binnengekomen dat het Stich tingsbestuur ogenblikkelijk in actie moest komen om een nadere koers uit te zetten. Van verschillende zij de werd grond toegezegd. Bedrijven en personen wilden meewerken aan, dit project. Geldbedragen kwamen I h*?"da* iL heeft °"d"nome" voor de «r binnen tot meer dan zeventiedui- IJl ÏSJ'JJJ. zend gulden. Andere omroepverenigingen toon den belangstelling om in de toekomst zendtijd voor deze actie beschikbaar te stellen. Het binnengekomen bedrag is uiteraard slechts een druppel op een gloeiende plaat. Wil men een centraal opvanggebouw voor de kin deren met daarbij twintig bungalows voor de ouders plaatsen dan' moet er minstens een miljoen op tafel komen. Boete van maar liefst zestien miljoen dollar echtshof heeft de General Electric Company en de Westinghouse Corporation een boete van 16.873.203 dollar op- gr'«gd. Dit bedrag is het drievoudi ge, dat zij aan de afnemers teveel in rekening hebben gebracht door met elkaar prijsafspraken te maken. Het proces was aanbangig gemaakt door twee ondernemingen, die elf generatoren hadden gekocht van de concerns en daarbij teveel hadden moeten betalen. In de VS zijn nog ongeveer 700 zaken hangende, die alle voortvloeien uit de anti-trust- wetgevlng. ouders met zwakzinnige kinderen, heeft bijzonder grote weerklank gevonden. Sinds de uitzending is er reeds een som van 65.000 bijeengebracht, plus toe zeggingen voor twee stukken bouwterrein en^ een schat ana materialen en gratis Ook de andere omroepen zullen dit project financieeel steunen. Het stich tingsbestuur voor de bouw heeft laten weten, dat men in het voorjaar 1966 de eerste spade in de grond zal kunnen zetten. In totaal zal er een miljoen nodig zijn om de plannen te verwezenlijken, maar wanneer er een flinke beginsom is bijeengebracht, mag men rekenen op vol doende subsidies. 3. De bedrijven, die het risico van een boete toch niet willen lopen en die de prijsverhogingen hebben doorgevoerd omdat zij ze voor een rendabele exploitatie onvermijde lijk achtten, zullen volgens de deskundigen „in het vak" de ge boden prijsverlagingen langs an dere weg toch weer in prijsverho gingen omzetten. Daarvoor zijn vele mogelijkheden, bijv. het ver hogen van de prijs van andere ge rechten of dranken, een portie bitterballen verminderen met één balletje, de patates frites in een kleiner zakje doen of de omvang van de biefstuk iets verkleinen Naar wy uit bevoegde bron vernamen Is de prijsmaatregel van minister Den Uyl gebaseerd op de resultaten van 932 controles. Daarvan hadden 395 betrekking op logiesprijzen (inbegrepen pensions), 214 op prijzen voor maaltijden en 323 op prijzen voor dranken. Van deze gecon troleerde pryzen werd ln resp. 203, 75 en 78 gevallen niet-nakoming van de vorig jaar gemaakte prysafspraken geconsta teerd. Zoals bekend werd hieruit over de eerste zeven maanden van dit jaar een prUsstyging in de gehele horecasector be rekend van 0.8 procent. De invloed daar van op het totale pakket van kosten van levensonderhoud is nog minder dan een honderdste procent. Verbaasd In horecakringen is men dan ook uiter mate verbaasd over de prysstop, temeer omdat de prijsstijgingen in tal van ande re sectoren van bedrijfsleven en dienst verlening veel sterker zijn geweest. Het argument van de minister dat hij uitslui tend heeft ingegrepen omdat is afgewe- overeengekomen prijsgedrags- regels spreekt hen niet Zijn ,gaat er van uit dat. indien in het gehele gevarieerde assortiment de prys van slechts één artikel (koffie bijvoorbeeld) ren- en dienstenpakket" de prijzen nog niet van dien aard behoeven te zyn dat gesproken kan worden van een integrale overtreding. Volgens het Bedrijfschap Horeca is er daarom een nadere analyse nodig van de aard der overtredingen, aangezien een reële motivering van de thans genomen prijsmaatregel onmogelijk SAN DOMINGO De regering van kolonel Caamano in de Dominicaanse Republiek heeft gisteren de door de Organisatie van Amerikaanse Staten gestennde verzoeningsacte getekend. Een nieuwe voorlopige regering zal vrijdag worden gevormd, zo is mee gedeeld. De premier van de „consti- tutionalisten", kolonel Caamano, maakte het nieuws na de onderteke ning bekend. Hij zei, dat de installatie van de nieuwe regering in het natio nale paleis zou kunnen plaats hebben. De leider van de nieuwe regering, dr. Hector Garcia Godoy, bevestigde later Caamano's woorden. De Ameri kaanse ambassadeur in San Domingo, Ellsworth Bunker, zei dat het tijdstip van de installatie van de nieuwe re gering een zaak was die dr. Garcia Godoy aanging. De missie van de Organisatie van Amerikaanse Staten had daar geen bemoeienis mee. De ambassadeur kon nog niet zeg gen of de „regering van nationaal herstel", die maandagavond aftrad, maar haar zaken nog waarneemt, de acte ook zou moeten tekenen. zo vraagt men zich af. Naar de mening van deskundigen in deze sector was er, eerder dan voor ccn prijsstop, reden geweest voor een her ziening van de prijsafspraken. Daarbij werd ons er op gewezen, dat een groot deel van de zeer sterke prijsstijgingen, die zich dit jaar tot dusver hebben voor- 'aan, het kostencijfer van de horeca- Iryven (en daarmee stellig ook de doorgevoerde prijsverhogingen) sterk hebben beïnvloed. Om enkele voorbeel den te noemen: aardappelen stegen 42,5 procent in prijs, groenten 76,3 procent, vers fruit 55,8 procent, vlees en vlees- /aren 3,2 procent, brood, gebak en meel- Erodukten 3,9 procent, margarine, bak- en raadvet 11,6 procent, elektriciteit 3,9 procent en water- en reinigingsrechten 20,3 procent. Niet rendabel sector niet rendabel, indien op bedrijfs economisch verantwoorde wijze wordt ge- celculeerd en rekening wordt gehouden met een redelijke beloning voor de on dernemer. Van de hotels (met uitzonde ring van die in Amsterdam en Den Haag) is van de jaarbedrijven slechts 30 pro cent en van de seizoenbedrijven nog geen j 10 procent rendabel. De helft van het aantal café-restaurantbedrijven met een omzet tot ƒ360.000 is onrendabel, terwijl ditzelfde geldt voor 44 procent van de ondernemingen met een omzet boven de ƒ360.000. Wat de cafébedrijven betreft is volgens het bedrijfschap tot een omzet van ƒ40.000 slechts 5 procent rendabel, en van die met een omzet tussen ƒ40.000 en ƒ60.000 slechts 40 procent. Van de pen- sionbedrüven zijn die met een omzet tot ƒ30.000 grotendeels eveneens niet ren dabel. inkomen hebben dan de andere onder nemers in het midden- cn klelnbedrUf. Toch neemt het aantal horecabedrijven toe, maar dit moet naar de mening van het bedryfschap meer uit psychologische dan uit zakelijke motieven verklaard worden, terwyi bovendien met behulp van leverancierskrediet (waarbij de bier- afzet prevaleert boven zakeiyk verant woorde kredietverlening) veel economisch niet-vcrantwoorde vestigingen tot stand Nadere analyse Zoals bekend is het prijsbeleid van de overheid o.m. gebaseerd op de stelling dat loonsverhogingen in de regel betaald moeten worden uit produktiviteitsverho- TORRE PELLICE (Italië) Dr. Nerri Giampiccoli is gekozen tot voor zitter van de synode der Waldenzen. Dit gebeurde tijdens een bijeenkomst in hun centrum te Torre Pellice in de Italiaanse Alpen. Dr. Nerri Giampiccoli heeft verklaard positief te staan tegen over het gesprek met Rome. Hij acht dit nuttig om misverstanden en polemieken te vermijden en vooral om duidelijkheid te verkrijgen. Naar schatting echter ziet driekwart van de Waldenzen niet veel heil in een dialoog met Rome, zoals de nu tussen waldenzer predikanten en rooms-ka- tholieke priesters wordt gevoerd. Premier Lee van Singapore: SINGAPORE Premier Lee Koean Yew van Singapore zal niet toestaan dat de Britse bases op het eiland gebruikt worden als chan- tage-middel tegen Indonesië of als uitgangspunt van een aanval op China. De bases zijn wel nodig voor het voortbestaan van het ei land. Dit zei premier Lee in eer. vraaggesprek met vijf buitenland, se journalisten. Hij verklaarde, dat bij een even tuele grote Indonesische invasie wel een tegen-aanval zou moeten worden ondernomen, maar hiervoor zou eerst Singapore's toestemming moeten worden gekregen. De premier zei verder nog, dat als de Engelsen uit Singapore zouden terugtrekken, hij bereid is de verdediging van Singa pore met de Australiërs en de Nieuwzeelanders voort te zetten, in geen geval met de Amerikanen. Volgens Lee ontbreekt het de Ame rikanen aan diepgang in oordeel en wijsheid. Zij begrepen de Chinezen en de Vietnamezen niet. Daarom was er zulk een chaos. Als de Amerikanen de baas zouden zijn in Maleisië en in Sin gapore zou hij, Lee, in de gevangenis zitten en waarschijnlijk doodgemarteld worden. Lee zei geen anglofiel te zijn, maar wel te moeten toegeven, dat de Engelsen over wijsheid beschikten. Zij Uitbreidin van YN-organen NEW YORK Gisteren Is het handvest van de Verenigde Naties voor het eerst in zijn bestaan gewij zigd. Het betreft de uitbreiding van het ledental van de Veiligheidsraad en de economische en sociale raad in verband met het sterk gegroeide aan tal landen dat van de Volkerenorgani satie lid is geworden. Van 1 januari af zal de Veiligheidsraad vijftien leden tellen, vier meer dan nu, terwijl de economische en sociale raad in plaats van achttien leden zevenentwintig ze tels zal omvatten. Verkiezingen voor de nieuwe zetels zullen niet voor de aanvang van de twintigste algemene vergadering, op 21 september, worden gehouden. De wijziging is de bekroning van een langdurige campagne van Afri kaanse en Aziatische staten voor een rechtvaardige zetelverdeling. Van de tien gekozen leden van de veilig heidsraad zullen er in de toekomst vijf door Afrikaans-Aziatische afge vaardigden worden bezet, een uit Oost-Europa, twee uit Latijns-Ameri ka en twee uit West-Europa of „ande re staten". Met deze laatste benaming bedoelt men landen als Australië, Nieuw-Zee- land, Canada, Zuid-Afrika en Israël, die zich niet tot een bepaalde groep rekenen. De Verenigde Staten, Enge land, Frankrijk, de Sowjetunie en Nationalistisch-China zijn permanente leden van de Veiligheidsraad. Zij be zitten alle het recht van veto. De negen nieuwe leden van de economische en sociale raad zullen uit zeven Afrikaans-Aziatische landen worden gekozen, alsmede een uit La- tijns-Amerika en een uit Westeurope- se of andere staten. Het is altijd weer een mooi plaatje zo'n volgetuigd zeil schip, dat voortgedreveti door de wind óp. weg is naar zijn reisdoel. Het Italiaanse oplei dingsschip Amerigo Vespucci bezocht de Finse hoofdstad Hel sinki en op weg daarheen werd deze foto gemaakt. NEW YORK Een speciale VN commissie heeft gisteren, zonder dat een van de 33 leden bezwaar maakte, aanbevolen het stemrecht in de Al gemene Vergadering niet te ontnemen aan landen, die achterstallig zijn bij het betalen van hun aandeel in de kosten van de operaties van de VN in het Midden-Oosten en Kongo. De commissie deed de aanbeveling de financiële moeilijkheden op te lossen door vrijwillige bijdragen var de leden, met name van de hooggeïn- dustrialiseerde landen. Artikel 19 van het handvest van de VN bepaalt, dat leden die meer dan twee jaar ten achter zijn bij betalingen geen stem recht hebben. Amerika heeft lang gedreigd deze bepaling toe te passen ten opzichte van Frankrijk en de Sowjetunie, maar deze houding thans 'aten varen. CITROENBRANDEWIJN FOCKINK Geneefse conferentie op dood spoor I Fred Shannon, een van de bekendste Ameri kaanse slangedeskundi gen, is gisteren overleden aan een slangebeet. Hij heeft onder meer mee gewerkt aan een hand leiding voor het behan delen van slangebeten, die voor het Amerikaan se leger is geschreven. Hij werd gebeten door een Mojavc-rateislang, toen hij reptielen verza melde en per vliegtuig naar een ziekenhuis overgebracht, maar het bleek niet mogelijk hem te redden. I In Londen wordt waar schijnlijk een „vakbond" opgericht door 600 herto gen, markiezen en gra ven, die kastelen, tuinen en aristocratische huizen bezitten. Doel van de „vakbond" is het zoeken van nieuwe manieren om bezoekers voor hun be zienswaardigheden aan te trekken. De bezittin gen worden per jaar door naar schatting zes miljoen toeristen bezocht. I De Momento Sera, een in Rome verschijnende krant heeft een beroep gedaan op de gemeente- Ujke bus- en trammaat schappij de toeristen niet langer te ergeren door een kwartje te rekenen voor een rit, terwijl op de kaartjes dnidelijk vijftien cent staat aange geven. De toeristen den ken, dat ze opgelicht wo *den. In werkelijkheid is het geheel volgens de wet, want de prijzen zijn officieel verhoogd. De nog steeds gebruikt. Door oude kaartjes worden deze gedragslijn, aldus de Momento Sera. is het voor vele toeristen, die inderdaad vrij vaak op gelicht worden, de drup pel die de emmer doet overlopen. Psychiaters en jeugdlei ders zijn van mening, dat de explosie van geweld dadigheid onder de Skan- dinavische jeugd een pro test is tegen de burger lijkheid en saaiheid van het leven in de welvaarts staat. De politie in Oslo heeft gedreigd, dat er geen rijbewijzen en pas poorten meer zullen wor den verstrekt aan tieners, die bij relletjes worden aangehouden. GENÈVE Rusland heeft gis- teren het voorgestelde ontwerp verdrag ter voorkoming van een verdere verspreiding van kern wapens van de hand gewezen. De Russische afgevaardigde naar de ontwapeningsconferentie, Tsarap. kin, noemde het Westelijke ont werpverdrag een cynische poging om West-Duitsland binnen de club van de kernmogendheden te bren gen via een achterdeur, terwijl wordt voorgewend dat men de deur van de club gesloten houdt voor nieuwe leden". Tsarapkin achtte het ontwerp zelfs niet ge schikt als discussiegrondslag. De Russische afwijzing van het op 17 augustus ingediende ontwerp werd reeds verwacht. Tsarapkins woorden waren dus geen verrassing. Toch za gen waarnemers nog een hoopvol teken voor verdere onderhandelingen. Zij verklaarden, dat de Russische afge vaardigde duidelijk de deur heeft opengelaten voor verdere onderhan delingen tijdens de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties. De Geneefse conferentie zal half september namelijk worden verdaagd na een zitting die ruim zes weken heeft geduurd. Het overleg in New York zal plaatshebben in de eerste commissie van de VN. Geïrriteerd De Amerikaanse afgevaardigde, Fos ter, hechtte niet veel waarde aan de verklaringen van zijn Russische col lega. Foster en zijn Britse ambtgenoot, Lord Chalfont, noemden de woorden van Tsarapkin een eerste Russische stap op weg naar werkelijke onder handelingen. In gesprekken zeiden vele westelijke afgevaardigden blij te zijn dat de hele discussie voor het ogenblik in de ijs kast is gestopt, in ieder geval tot de Westduitse verkiezingen achter de rug zijn. De Westduitse verkiezingstoe spraken, waarin het westelijke ont werpverdrag werd gekritiseerd, heb ben in Genève geleid tot een zekere mate van geïrriteerdheid, met name de uitlatingen van ex-bondskanselier Adenauer en de voormalige minister van defensie, Strauss. waren 140 jaar in Zuidoost-Azië ge weest en kenden de bevolking en hun geschiedenis. Later uitte premier Lee nog de be schuldiging, dat de VS hem drie mil joen dollar hebben aangeboden als hij niet zou onthullen dat iemand van de Amerikaanse inlichtingendienst (CIA) betrapt is op een poging inlichtingen te kopen van iemand van de inlich tingendienst van Singapore. Washing ton heeft deze beschuldiging van de hand gewezen. Zware slag bij pas in Kasjmier KARATSJI Volgens radio-Pakl- stan zijn de laatste dagen meer dan tweehonderd Indische militairen ge dood bij gevechten met troepen uit Kasjmier. Er zou vooral een zware slag geleverd zijn bij de Hadji Pir-pas, die de Indiërs wilden veroveren. De radio sprak het bericht tegen, volgens welke Indische troepen de pas bezetten na de bestandslijn in Kasjmier te hebben over schreden. De regering van het door Pa kistan bezette deel van het omstreden gebied heeft tot dusver het verlies van zeven stellingen in Pakistaans Kasjmier toegegeven. Een woordvoerder van Oe Thant zei gisteren, dat de secretaris-generaal van de Ver. Naties de situatie in Kasjmier met zijn militaire waarnemer in dit ge bied, generaal Nimmo, heeft besproken en dat hij nieuwe stappen denkt te on dernemen. De woordvoerder achtte het niet nuttig deze stappen thans nader toe te lichten. Prof. dr. Scheffer verontrust over lange studieduur UTRECHT De nieuwe rector- magnificus van de Rijksuniversiteit t« Utrecht, prof. dr. M. H. J. Scheffer, heeft zich gisteren bij de opening van de oriënteringsdag voor aankomende studenten afgevraagd hoe lang het nog verantwoord zal zijn de studie vrij heid, die we in ons land kennen te handhaven. Donkere wolken pakken zich samen, aldus prof. Scheffer, die hiermee in het bijzonder doelde op de (te) lange studieduur. Er zullen naar zijn oordeel maatregelen moeten worden genomen om hier verbe tering in te brengen. Aan de universiteit van Utrecht zal dit jaar een proef worden genomen met studiebegeleiding. De eerstc-jaars studenten kunnen op basis van vrijwilligheid een student-men tor toegewezen krijgen. Dit is een oudere jaars student, die de nieuwelingen met raad en daad terzijde kan staan. Deze student-mentor kan op zijn beurt zo nodig een docent-mentor inschakelen. Curatoren en senaat van dé Rijksuniver siteit te Utrecht zien het resultaat van deze studiebegeleiding met belangstelling tegemoet. Grafschennis in Kopenhagen was kinderspel KOPENHAGEN Twee 15-jarig« jongens hebben dinsdagavond tegen over de politie verklaard, dat zij verleden week op de joodse begraaf plaats grafstenen omgegooid hebben om een echte sinistere ervaring op een begraafplaats bij nacht op te De bekentenis van de beide jongens maakte het duidelijk, dat de vernie lingen niets met anti-semitisme te maken hadden. De jongens vertelden de politie, dat zij en hun vrienden de oude joodse begraafplaats voor hun nachtelijke avontuur hadden uitgekozen, omdat het terrein er zo buitengewoon spook achtig uitzag. Toen zij over de muur klommen hadden zij niet het voorne men de graven te schenden. Niet alle jongens hadden aan het vandalisme deelgenomen, zeiden zij. In totaal werden 68 grafstenen ver nield. De schade wordt geraamd op 25.000 kronen. DEN HAAG Minister Den Uyl van economische zaken zal binnenkort een gesprek hebben met die oliemaatschappijen, die belangstelling hebben getoond voor exploratie in het Nederland se deel van de Noordzee, waar olie gevonden kan worden. Dit deelt de minister mee in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Ka mer inzake het ontwerp Mijnwet continentaal plat (de zogenaamde „natte mijnwet"). Uitvoerig gaat de minister in dit antwoord in op de vraag in hoeverre de Staat moet deelnemen in de win ning van de bodemschatten. De minis ter zegt grote waardering te hebben voor het pionierswerk van de maat schappijen. Hij acht het dan ook re delijk, dat aan particuliere onderne mingen, die achter dit opsporings werk staan, goede financiële resul taten ten deel zulllen vallen. Dit doet echter niets af van de taak van de minister de gemeenschap ook te ver zekeren van een optimaal aandeel in de mogelijke revenuen van olie- en gasvoorraden onder het Nederlandse deel van het continentaal plat. Minister Den Uyl gelooft niet, dat de Nederlandse wetgeving betreffen de de staatsparticipatie, royality en andere staatsheffingen ongunstig af steekt bij de wetgeving in de andere Noordzeelanden. Het is niet mogelijk bij het uitgeven van de concessie dwang uit te oefenen op de maatschappijen om een order bij de Nederlandse industrie te plaat sen. Het Nederlandse bedrijfsleven zal door bundeling van krachten de kan sen, die hier liggen, moeten benutten. De besprekingen met Engeland over de definitieve grenzen van het con tinentaal plat hebben een goed ver loop gehad. Een overeenkomst zal binnenkort getekend kunnen worden. Hongaars econoom: BOEDAPEST De Hongaarse eco noom en lid van het centrale comité van de communistische partij Istvan Friss heeft in een partijblad ver klaarcl. dat Hongarije op het gebied van liet economisch onderwijs en kadervorming een voorbeeld moet nemen aan de kapitalistische landen. Ook bij bedrijfsorganisatie, werkver deling en specialisatie zouden de Hon garen meer naar deze landen moeten kijken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5