Weekagenda Hervormd jeugdwerk in Leidato zag 35.000ste Rehoboth veelbelovend KOFFIE &THEE Sociëteiten leggen nadruk op gezellig-ongedwongen omgang K. en O.-programma omvat ook lezingen, cursussen en films KLAVERBLAD Aan Rijn- en Schiekade begon bouw van flat voor 166 studenten BUSCHAUFFEUR Burgerlijke stand Leiden NIEUWE LEIDSE COURANT S WOENSDAG 1 SEPTEMBER 196» LEIDEN Het is nodig, dat jeugdwerk van tijd tot tijd een vernieuwing ondergaat. Dat heeft'de enthousiaste leiding van de CJV „Rehoboth" in de Hervormde Rembrandtwijk eveneens gemeend. Dit seizoen start men daarom met een ingrijpend veranderd systeem, waarbij leiding en doel nagenoeg gelijk zijn gebleven. Om het in een paar woorden te zeggen: het is van nu af „open" jeugdwerk. Niet dat men nu pas open staat voor alles en iedereen, want dat was al zo. Men gaat het clubje-zus-en-clubje- zo veranderen. Het sociëteitsleven moet nu de aanleiding voor jongelui zijn zich in Rehoboth te komen verpozen. Zoals wij maandag lieten zien, is de binnenkant van het gebouw daarvoor ingrijpend en doeltreffend veranderd. Het systeem is heel aantrekke lijk. Men wordt lid van de CJV en krijgt daardoor toegang, naar ge lang de leeftijdtot een bepaalde jeugdsoos. In die sociëteit ligt het accent duidelijk op de gezellig- heidi het ongedwongen met elkaar omgaan in een sfeervolle omge ving. Men kan er een spelletje doen, aan de leestafel zitten, een kletskringetje opzetten en een aUcoholvrijdrankje gebruiken. Zelf kiezen Elk lid wordt ruimschoots in de ge legenheid gesteld behalve de maande lijkse sociëteitsavonden wekelijks een clubavond bij te wonen. Daarvoor kan men zelf bepalen wat te doen: tafel tennis. toneelspelen, vrije expressie, jeugd-Roode-Kruis. fotocursus. Jazz, enzovoort. De clubjes moeten zich gaan vormen naar gelang de belang stelling ervoor aanwezig is. De clubleiding, het bestuur, heeft voor al deze afdelingen des kundige personen warm gemaakt om er leiding aan te geven. Maar mochten er bijvoorbeeld veertien liefhebbers voor voetbal zijn. dan zal men alles proberen om een voetbalclub op te richten. Men wil de keuze dus helemaal aan de jeugd over laten. Bestuur Elke club krijgt een bestuur, dat zijn vertegenwoordiger (s) heeft in de zo genaamde verenigingsraad. Daarboven staat het C.J.C.-bestuur. Dat bestuur bestaat momenteel uit een zeer üverig driemanschap, dat al enige jaren goe de resultaten met het jeugdwerk in Rehoboth achter de rug heeft. Het zijn voorzitter Govert Knot ter (29), secre taresse Wil Be ij (23) en programma leider Jan Kuylaars (28). Men zoekt naar een ijverig en bekwaam penning meester om het bestuur te complete ren. De staf. die het bestuur in alle activiteiten bijstaat, telt ongeveer 30 jongelui. 10 uur. Pieterskerk. 7.15 tot 7.50 uur: avond- Gehoorzaal, Den Burcht en Mlnvera. I 11 tot 5 en 7 tot 11 uur: Leidato. Den Burcht. 8 tot 1 uur: tienershow Leidato. Wijkgebouw Rehoboth, 10 tot 12, 2 tot 5.30 en 7 tot 10 uur: jeugdontmoeting Re hoboth, onderwijsbeurs. Den Haag: Kgn. Schouwburg 8.15 uur: I Haagsche Comedie met „Na de zonde- i val" Den Haag: Goede-Vrljdagkerk, 8.15 u.: orgelconcert Bert Matter. Donderdag Gehoorzaal. Den Burcnt en Minerva, 11 tot 5 en 7 tot 11 uur: Leidato. Den Burcht, 8. tot 11 uur: tienershow Leidato. Vredeskerk Burggravenlaan, 7.30 uur: ingebruikneming kerk en wijkcentrum Den Haag: Lutherse kerk, Luth. Burg wal 9. 8 uur: orgelconcert Feike Asma Scheveningen: Kurzaal, 8.15 uur: Con certgebouworkest, met pianist. Scheveningen, strand, 10.30. n.m. vuur- werk (alleen bij goed weer). Vrijdag Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Nieuwe Komedie met „De gevierde liefde". Zaterdag Den Burcht, 4 tot 8 uur: Inschrijving voor uitdeling van haring en wittebrood op 3 oktober. Stationsplein, perron 13, 9.55 uur v.m.: afd. Leiden Natuurhist. Ver., vertrek voor excursie lange Wijde Aa (alleen bij g°OudeeVest 13. 8 uur: CJV De Valk. feestelijke seizoenopening. Den Haag: Lutherse kerk, Luth. Burg wol 9, 3 tot 3.45 uur: orgelconcert Wim van der Panne Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Nwe Komedie „De gevierde liefde" Films Camera (2.30. 7 en 9.15 uur): Geef er de bruid aan. (14 jaar). Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): Hercules in de hel van Djingiz Chen. (14 jaar Luxor <2.30. 7 en 9.15 uur»: tot en met dinsdag: Moeder wat een broeder (alle leeftijden: woensdag 1 september: Sink the Bismarck (14 jaar). Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): Eerst de vrouwtjes (14 jaar) Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Kare John (18 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Veel liefs uit Moskou (18 jaar» Films vanaf donderdag Camera (2.30, 7 en 9,15 uur): Met z'n neus in de boter (14 jaar). Lido <2 30. 7 err 9.15 uur): Noodlanding in de frontlinie (14 jaar). Nog een activiteit van de C.J.V.Re- Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De laatste 'hoboth: de maandelijkse uitgave van rit naar Santa Crue <14 jaar): woensdag „Rehoklanken". het clubblad. Daaraan 8 september: ALleer. de zon was getuige j wordt nogal wa-t werk besteed. Zo ver- <18 jaar), scheen het laatste (vakantie)nummer Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): tot en met in een oplage van rond 400 stuks-t, met maandag: Agent 077 operatie Hongkong in elk exemplaaV vier echte (ingepjak- *18 jaar): dinsdag en woensdag: Gevaar- te) foto'- L:: lijke liefde (18 jaar). Disco-concert zondagmiddag in ..Behohotlv^ LEIDEN De opzet van het Hervormde jeugdwerk in -Re hoboth'' is niet meer op aparte clubjes alleen gericht, maar op De Jeugd van Leiden. Ook op de oudere jeugd. Zo wil het bestuur elke eerste zondagmiddag van de maand in de nieuwe sociëteit een Disco promenadeconcert geven voor wie er maar bfhnenkomt. Daar voor zorgen populair-klassieke grammofoonplaten. Onderwijl kan men lezen, een kopje koffie of een glaasje prik gebruiken, en wanneer men anderen niet stoort in een hoekje wat praten. De oorlogstentoonstelling '40 '45. die in mei j.l is gehou den en de onderwijsbeurs die tot en met vanavond in Reho both „draait", garanderen bijna ook voor déze stunt succes. De nieuwe wegen van de C.J.V. Rehoboth zijn eufemistisch uitgedrukt zeer interessant. Dit is het verbouwde podium van de Rehoboth-zaal. waar nu een biljart staat en een (fris dranken )bar. Het accent is ge legd op de gezelligheid, op het informele met-elkaar-omgaan. (Foto N. v. d. Horst) Leiden, die met zijn echtgenote de Gehoorzaal-drempel over schreed. Voorzitter Jan Wolfslag en zijn mede-comité-leden hadden uiteraard veel plezierige woor den voor deze „mijlpaal" in petto, alsmede de gebruikelijke bloemen hulde. Ook door anderen is het echtpaar Neuteboom gefêteerd. Men verwacht dat de Lustrum- Leidato donderdagavond zeker het recordaantal bezoekers van 40.000 zal hebben ontvangen. Prof. dr. P. Smits L.EIDEN Prof. dr. P. Smits, sedert 1958 buitengewoon hoogleraa-- in de kerkelijke sociologie, is benoemd tot gewoon hoogleraar in de sociologie van de godsdienst aan de Leidse universiteit. Eén bepaalde reden voor de veran dering van het systeem was, dat de leeftijd, waarop jongelui de belang stelling voor het clubwerk verliezen, steeds lager wordt. Vroeger was dat 21 of 22 jaar. Als de jongelieden uit militaire dienst kwamen verloor men het contact, omdat men zich er niet meer thuisvoelde. Tegenwoordig ver liest mpn de „greep" al op de zestien- zeventienjarigen. Daarbij kwam dat men toch ook de generatie van boven de twintig weer wilde activeren. Daarvoor heeft men nu een speciale socië teit, ,t Roefje. Hiervoor wil men ook leeftijds-bezigheden voor zoe ken. die mede gericht zijn op het leidinggeven aan jongere perso nen, Uit deze groep wil men in de toekomst het kader zoeken. Clubblad LEIDEN Publiceerden wij gisteren een melange uit het K. en O.-pro gramma 1965-1966 van toneel, muziek, zang en dans en cabaret, ook op het gebied van film en ontwikkeling biedt de Leidse Volksuniversiteit veel beziens- en wetenswaardigs. bii een reisreportage over Suriname door Piet Staffleu. De Hervormde wijkgemeente. het gemeentebestuur, donateurs en leden houden het werk in stand. Dit jaar zijn enige duizenden guldens besteed aan de vernieuwing. Men verwacht daardoor meer jongelui aan pret tige ontspanning te helpen. Tot nu toe schommelde het ledental tussen de 150 tot 200 leden. Het kunnen er I meer worden. Het moeten er meer Studio (2. <18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9,15 uur): Veel liefs bit Moskou (18 jaar). Welke apotheek* Apotheek Kok Rapenburg tel 24807 Apotheken Leiderdorp en Voorschoten Tentoonstellingen Rijksmuseum Oudheden: „Opgravin- worden, meent het bestuur. En aan jen in bijbelse grond", tot 20 septem- dat bestuur zal het niet liggen. Rijksmuseum Oudheden: „Leiden jraaft" (opgravingen in Egypte; Duits and en Nederland), tot 20 september. Hortus Botanicus .ciiiou.ioieuiug van ledendaagst Neo reidrmuwKunst. Tuds- ïeeld '65. tot 6 sept.. 10—21 uur ..tijksmuseiiir Volkenkunde Steens» ,e-itoonstelling Univisie 65, i.g v ustruir Universiteit jeeld vaD het dage ijks werk v„r de Leidse universiteit ot ongeveer 13 september 105 u., od :ondag van 1—5 uur Welkom Voor jeugd en ouders ten slotte nog dit. Volgende week zaterdag be gint het Rehoboth-seizoen met balavond. Aanstaande zaterdag avond kan men inschrijven voor de sociëteiten Venster", (14-16 jaar) sociëteit „De Spil" (16-20) ,,'t Roefje" (20 en ouder) Gehand- Het „hoofdbestuur" van de C.J.V. Rehoboth. Van links naar rechts: Govert Knotter (voorzitter), Wil Beij (secr.) en Jan Kuylaars programmalei der). Een enthousiast drietal, met een dertigtal even en thousiaste medewerkers, dat in staat is gebleken leiding te geven aan de jeugd, en dat nu met frisse plannen naar uit breiding streeft. Foto N. v. d. Horst WARMOND Onze plaatsgenoot de heer A. Verhoef zal woensdag, 8 septem ber. te Den Helder worden beëdigd als luitenant ter zee derde klasse. Om te beginnen luidt het program- a voor september: een dagexcursie naar de papierfabrieken van Van Gel der te Velsen en naar het nationale park De Kennemerduinen op 14 sep tember; 29 september is er een Antil liaanse avond, ingeleid door dr. G. v. Wengen met film en muziek in de Stadsgehoorzaal en de dag daarop geeft de Praagse organist Jiri Ropek een orgelconcert in de Pieterskerk. Deze evenementen zijn bestemd voor groene-, zowel als gele-kaarthouders. Voor houders van groene kaarten is er op 17 september een concert door het Rotterdams Philharmonisch Or kest, met als dirigent Franz-Paul Decker en medewerking van de viool solist Yossef Zivoni. Ten slotte is er voor alle jongeren van 14 jaar en ouder op 24 september samenwerking met de L.J.A. door hetzelfde orkest een concert met koor en solisten, die Porgy and Bess en The West Side Story zullen uitvoeren. Film Ook aan de filmkunst is dit jaar eer de nodige aandacht besteed. In het Cameratheater gaat als eerste in de serie „Cartouche" van Philippe de Boca (27 oktober), gevolgd op 17 no vember door „Dr. Strangelove" van Stanley Kubrich en „The Hustler" van Robert Kossen. Een volgende serie drie begint in het voorjaar van 1966. Filmclub Besloten is tot oprichting van een 16 mm-filmclub in plaats van 35 mm. Een nadere aankondiging volgt in het maandblad van oktober. Er wordt ge dacht aan films van Joan v. d. Keu ken. Paul Grimault, Jan Blokker, Nico Crama en Paul Verhoeven. De plaats van vertoning zal eveneens later wor den bekend gemaakt, maar het zal gaan om een aparte, intieme zaal. Eveneens staan weer op het pro gramma de zg. luistercursussen en de lezingen. Tot de eerste categorie kun nen worden gerekend vier avonden over moderne litteratuur door Adriaan v. d. Veen, drie avonden over antiek door mej. drs. P. Clarys, drie avon den (gevolgd door een excursie) over automatisering door dr. M. R. v. Gils en een medische cursus van drie avon den over het hartinfarct met als do centen prof. dr. H. A. Snollen, dr. H. C. L. Entzemius en mej. M. K. de Soto- Hartgerink. In voorbereiding is een tweetal le zingen over het klassieke Griekenland. Een studiecursus kunstgeschiedenis, verdeeld over acht avonden om de 14 dagen, <e beginnen 12 oktober, zal worden gegeven door mw. drs. O. L. Bouma. Ten slotte is er een grote cursus over antieke cultuurgeschiedenis (22 lessen, te beginnen maandag 11 ok tober), in het Rembrandtlyceum aan de Hoge Rijndijk, met als docent dr. J. C. Kroon. De aandacht wordt dit jaar gewijd aan de antieke mythologie de godsdienst, met enkele hoofd stukken uit de kunstgeschiedenis. Filmlezingen Zes filmlezingen vragen voorts de andacht, te beginnen 28 sept. en ver der iedere maand met uitzondering de maand december tot en met nt. De lezingen zullen handelen over de Antillen. IJsland, het Amazo negebied. Perzië, Polen en een archeo logische reis langs Eufraat en Tigris. W erkcursussen Werkcursussen worden dit jaar ge houden in autotechniek, kleurenfoto grafie. boetseren, stof ontwerpen en bedrukken en kunstnaaldwerk, teke nen, aquarelleren en schilderen (dit jaar o.i.v. Hessel de Boer), Japans bloemschikken, zelf-doen in huis en spreken in he>t openbaar. In voorbereiding zijn het maken van kerststukjes, pottenbakken, woning inrichting, bloemschikken en weven. Talen De talencursussen, die in de regel 22 lessen omvatten, maar niet opleiden voor enig examen, omvatten Frans, Duits en Engels, Italiaans en Spaans, Zweeds en Latijn. Alle cursussen zijn verdeeld over twee of meer leerjaren. Oegstgeest Voor de twee dochterafdelingen Oegstgeest en Leiderdorp blijft de be langstelling groeien. Men werkt er en thousiast en men heeft een „persoon lijk" afdelingsbestuur. Het lidmaat schap van deze afdeling houdt auto matisch in. dat men lid is van de Leid- Volksuniversiteit, hetgeen betekent, t men volledig profiteren kan van het werk van K. en O. te Leiden. De afdeling Oegstgeest over Lei derdorp schreven we reeds kent een serie van vijf vrijdagavonden, te beginnen met een concert door het Amsterdams Strijkorkest op 29 okto ber, een lezing „Hoe uit een boek een film tot stand korrot" op 19 november door een schrijver en een cineast, een voordracht over toneel op 28 januari, een lezing over het Moorse Spanje op 25 februari en ten slotte een voor drachtavond op 25 maart, te geven door de aotrice Heieen Querido-Pi- mentel. Over China is er een lezingcyclus van drie avonden in het Rijnlands lyceum. Er is voorts een cursus van acht middagen over poppenmaken als-' mede een cursus, eveneens over acht iddagen verdeeld. „Brush up your English". Voor nadere details raad plege men het uitgebreide programma 1965/1966 van K. en O. haafd blijven de clubs voor jongens en meisjes van 11 tot 14 jaar Boven dien kan men elke woensdagavond van 7 uur af telefonisch en monde ling inlichtingen inwinnen omtrent de activiteiten in het gebouw Ra penburg 12. tel. 26623. En bedenk: iedereen is altijd welkom. LEZERS SCHRIJVEN ONSr Geref. studentenleven te Leiden Men schrijft ons: A s gereformeerde studenten te Leiden zij gewezen od het i bestaan van het DiSDUUt van Gerefor meerde Studenten: D.GS.L Deze stu dentenvereniging staat open voor studen. de Gereformeerde gezindte: Geref Vrijgem.-Geref.. Chr Geref etc. De le den van D G S.L willen in het licht van de Bijbel studie maken van de I vraagstukken waarmee alle studenten van gereformeerden huize in de universi-j taire samenleving in aanraking komen j Zo willen de leden elkaar steunen in de vorming tot christen-academici D.G.S.L staat samenwerking voor op j gereformeerde basis, maar kan zich niet verenigen met breed-oecumenische acti viteiten. A-s. studenten dienen zich voor opgave als aspirant-lid of voor nadere inlichtin gen te richten tot abaotiaat D.GS.L.. Nijkerklaan 32. Den Haag of tel. 01710— 24751, Lage Morsweg 65. Leiden. Molenaar Zoeterwoude kreeg zilveren O.N. ZOETERWOUDE Molenaar W. Borst van de Grote en Westeindse Pol der ontving vanmorgen uit handen van burgemeester Detmers de zilveren medaille behorende bij de orde van Oranje-Nassau. De heer Borst, die vijf tig jaar voor de molen „Zelden van passé" zorgde werd in „Ons Huis" ge huldigd. Wij hopen morgen nader op deze jubileumviering terug te komen. HEBT U EEN RIJBEWIJS? Dan hebben wij voor u dicht bij huis EEN GOEDE BAAN! In het werk van een zit veel meer dan U denkt! Het bezit van een gewoon rijbewijs BE is voldoende: voor de opleiding zorgen wij. STANDPLAATSEN: VOORBURG EN LEIDEN. THANS IN KATWIJK OOK REGELMATIGE KENNISMAKINGSAVONDEN. De eerstvolgende wordt gehouden op donderdag 2 september van half acht tot negen uur in Hotel-Restaurant „Riche", Bouevard 73. Katwijk. Onze vertegenwoordigers zullen u gaarne volledig inlichten over de mogelijkheden in ons bedrijf. Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij N.V. KIES EEN BOEIENDE BAAN BU EEN STERK BEDRIJF. KIES DE LEIDEN GEBOREN: Jacoba Eli sabeth Maria dr v M J van der Kraan en C A Disseldorp: Tony zn v J Ot- tenhof en J de Water; Klaas Cornelis Jan zn v H L Wijbrans en A de Ja ger: Albertus Anthonius Cornelis zn v A A Kooter en J M Loomans; Eli sabeth Jacoba Cornelia Maria dr v S F Klein en A J M Kriek: Karin dr v H Lekx en W H van Weelderen; Pe- rronella Johanna Maria dr v H J Zwetsloot en J C M R Warmerdam; Annette Miranda dr v H A Slings en A Verschuur. LEIDEN Drs. A. L. Demcnint heeft als penningmeester van de Stich ting Leidse Studentenhuisvesting de eerste paal geslagen voor dc bouw van een tien woonlagen tellende studentenflat aan dc Rijn- en Schiekade. Het gebouw, dat 166 studentenkamers zal tellen, werd ontworpen door de N.V. Aannemingsbedrijf N.B.M. Zaandam in samenwerking met architeot K. J. Roosendaal. Op de bovenste verdieping is een beheerderswoning aan gebracht. De studentenkamers krijgen een oppervlakte van ruim 12 m2. Er wordt veel aandacht besteed aan de geluidsisolatie. Bom in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Bjj werkzaam heden aan de aardgasleiding rond Lei den. die steeds voorafgaan aan een nauwkeurig onderzoek met geigertel lers, is in de Grote polder een bom ge vonden. Vanmorgen zijn mensen van de Mijnopruimingsdienst uit Den Haag begonnen met de opgraving van het voorwerp, dat sinds de tweede wereld oorlog op het terrein van de heer J. Dorrepaal in de grond lag. GEHUWD: J W F Oosterhof en C I Spierenburg. OVERLEDEN: G J Nieuwenhuizen, 65 jaar, echtgenote van L Boelsma; A M Verhoog, 62 jaar, vrouw; J Cra ma. 76 jaar. echtgenote van F H Dit- mar; T J Hozee, 72 jaar. man; L Zirk- zee. 71 jaar. man; H Oosterom. 84 jaar, man: P J Redcgeltf, 58 jaar. man; J F Zeemap, 78 jaar, man. Trailsacties met Bijdor p te Voorschoten VOORSCHOTEN >- Als onderdeel van de reconstructie van Veurseweg en Leidseweg heeft de gemeente een strook grond van huize Bijdorp nodig voor verbreding van Veurseweg en Kon. Marinelaan. De totale transactie kosten bedragen meer dan een ton: nieuwe afscheiding (f 47.300), sloot- demping (f 16.000). vervanging oude tuinmanswoning (f 32.500), riolering (f 5.000), verplaatsingskosten hek (f 28.500 plus f 4.000), restauratie kos ten hek f 17.500. teboom, Haarlemmerstraat 187 in Enthousiast en beproefd bestuur meent: „Laat jeugd zelf haar bezigheden kiezen (Van een onzer verslaggevers LEIDATO Gisteravond om half tien heeft het Leidato-comité voor

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3